V.V.V. Duiveland heeft programma helemaal rond De officiële inhuldigingsmunten. Orgel St. Nicolaaskerk in Brouwershaven binnenkort voltooid met rugwerk Direkt van 's Rijks Munt. L, «5U C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zaterdag 7 juni: Duiveland Dag Feest in NieuwerkerkOuwerkerk Sirjansland en Oosterland Stijgende prijzen in de EEG mr pa eitr Voorbeeld van Niehoff-orgels 1STA - OOSTERLAND Vrijdag 23 mei 1980 136ste jaargang Nr. 22712 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt -maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: PPD-rekreatie-onderzoek Oosterscheldegebied DUIVELAND, 23-5. De V.V.V. Duiveland heeft grootse plannen en bij één blik op het bijna professioneel op gestelde draaiboek blijkt, dat het zeker niet bij de plan nen alleen zal blijven. Het gaat allemaal om zaterdag 7 juni: Duiveland Dag (D-Dag), een veelzijdige manifesta tie van hetgeen de gemeente te bieden heeft, zowel voor eigen bewoners als bezoekers. Duiveland Dag wil zeggen, dat er op de vier kernen van de gemeente feest zal zijn, feest waaraan een groot aantal inwoners, hetzij in verenigingsver band, hetzij individueel gaat meewerken. Tijdens een gastvrije en geanimeer de ontvangst dinsdag jl. gaven enkele bestuursleden van de V.V.V. Duiveland een toelichting op hetgeen allemaal staat te gebeuren. Een bijeenkomst, waar voor ook de vertegenwoordigers van de overige regionale V.V.V.'s waren uit genodigd. Aan deze uitnodiging werd overigens slechts gehoor gegeven door de V.V.V. Haamstede en Brouwershaven, terwijl ook de provinciale V.V.V. blijk van belangstelling toonde. BRUSSEL, 22-5. In de maand april zijn de konsumptieprijzen in de Eu ropese Gemeenschap gestegen met 1.7 procent. Volgens de gegevens van het Europees Bureau voor de Sta tistiek was de prijsstijging het sterkst in Groot-Brittanië, namelijk 3,4 procent. In Italië gingen in de maand april de prijzen met 1,6 pro cent omhoog en in Nederland met 1 procent. In Denemarken is het leven 0,7 pro cent duurder geworden in één maand tijd. In Duitsland en in Luxemburg was de inflatiestijging 0,6 procent. In Berekend over de afgelopen 12 maanden bedraagt de inflate in de gemeenschap gemiddeld 14,8 pro cent. Grote uitschieters noteert men in Groot-Brittanië, waar een prijsstijging van 21,8 procent heeft plaatsgevonden en in Italië, waar het inflatieritme 20,9 procent bedraagt. In Denemarken stegen de prijzen in een jaar tijd met 14,2 procent, in Ne derland met 6,9 procent, in België met 6,4 procent en in Duitsland met 5.8 procent. Grondgedachte voor de Duiveland Dag mag op naam van bestuurslid H. Kramer geschreven worden. Deze grondgedachte werd in de afgelopen maanden in samenwerking met de plaatselijke verenigingen verder uit gebouwd en leidde tenslotte tot het huidige programma. De heer Kramer legde uit, dat met de aktiviteiten tijdens het seizoen ei genlijk steeds een vaste groep bezoe kers wordt bereikt. Bovendien wer den die aktiviteiten meestal georga niseerd op tijdstippen, dat vaste me dewerkers zelf met vakantie waren. Grotere groep bereiken De vraag: „Hoe bereiken we een veel grotere groep bezoekers en hoe betrekken we de eigen bevolking bij de aktiviteiten", was aanzet tot de gedachte van Duiveland Dag: Een grote presentatie van de kernen Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Ooster land en Sirjansland aan de voora vond van het echte toeristenseizoen en met de medewerking van zoveel mogelijk plaatselijk verenigingen. Die medewerking blijkt inderdaad in grote mate aanwezig. Vrijwel alle verenigingen in Duiveland dragen een steentje bij en op deze wijze wordt het mogelijk de bezoekers op ludieke wijze kennis te laten maken met de vele aspekten van de gemeen te Duiveland. „We heben wel degelijk voldoende mogelijkheden om in Duiveland de ruim 4500 gasten in het hoogseizoen op te vangen", liet burgemeester J. van Bommel dinsdag weten. In dit verband stipte hij ook even de bijna- konfliktsituatie aan, waarin het ge meentebestuur en de eigenaar van het rekreatiefgebied, t.w. Staatsbos beheer de laatste tijd verkeren. De gemeente Duiveland wil haar gasten graag een goede ontvangst bieden, maar juist de plekjes, die daarvoor in aanmerking komen - Kreken en bosgebied Ouwerkerk - ziet Staatsbosbeheer liever aangewe zen als zogenaamd stilte gebied. De burgemeester liet er geen twijfel over bestaan de natuurbelangen niet uit het oog te willen verliezen, maar was van mening dat Staatsbosbeheer op het moment wat doorslaat naar één kant. „De mens 'telt niet meer mee en het eendje en het vogeltje gaan voor alles", aldus de heer Van Bommel, die meedeelde dat in de on derhandeling met Staatsbosbeheer erop aangedrongen wordt, dat het re- kreatief gebeuren zoals dat thans plaatsvindt, gehandhaafd kan wor den. (Vervolg pag. 3) OUWERKERK.Waar is het vliegveld van Duiveland?" Deze vraag zou best eens gesteld kunnen worden op zaterdag 7 juni. De vraagsteller moet dan verwezen worden naar het terrein op de hoek van de Stelweg Gouwe Veerse Dijk, waar op deze Duiveland Dag de KLM helikopter zal vertrekken voor de 15 minuten durende rondvluchten boven Dui veland. Toen een plaatje van dit zeer tijdelijke vliegveld werd gemaakt, was de KLM-helikopter er uiteraard nog niet, maarde fotograaf wist daar best raad op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie i, Bestel vóór 30 mei ''M van f 25,- per set aan a.s. sets van 1 gulden 5 's Rijks Munt en 1 rijksdaalder in -P Inhuldiging te Utrecht verzamelaarskwaliteit vC* op postrekening 1730480 f.d.c., compleet met messing onder vermelding van uw legpenning en munt- naam en adres, beschrijving in fraaie cassette Aflevering van juli 1980 af met het Rijkswapen. per aangetekende post U bestelt door overmaking thuis. Publikatie van het Ministerie van Financiën. DEN HAAG. Er zijn in Nederland twintig gebieden die in aanmerking komen voor de status van nationaal landschapspark. Dit staat in het ein dadvies Nationale Landschapspar ken, dat door staatssekretaris Wallis de Vries (C.R.M.) donderdag aan de Tweede Kamer is aangeboden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Naar wordt verwacht blijft het morgen overwegend droog. Wel dringen in een noordelijke stroming wolkenvelden van de Noordzee ver der het land binnen, zodat het weer een wat minder zonnig karakter zal hebben dan de afgelopen dagen het geval was. De middagtemperaturen worden niet veel hoger dan 16 graden en daarmee te koud voor de tijd van het jaar. Bepalend voor het weer in ons land blijft een krachtig hogedrukgebied ten westen van Ierland. Dit gebied met hoge barometerstanden veran dert maar weinig van plaats. Uit gesproken slecht weer was het vrij dagochtend in het Middellandse Zee gebied. Het onweerde op de eilanden Corsica en Sardinië en langs de kusten van Italië en Frankrijk regen de het. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. WA> BROUWERSHAVEN, 22-5. Binnenkort wordt de af bouw van het orgel in de St. Nicolaaskerk te Brouwers haven voltooid: het in 1968 gereedgekomen hoofdwerk is aangevuld met een rugwerk in de reeds aanwezige kas. In het jaar 1557 werd in de Grote of St. Nicolaaskerk een orgel gebouwd. De bouwer was waarschijnlijk Hendrik NiehoffDit berust echter niet op archivarische gegevens maar op een analyse van de orgelkas. Het orgel in de St. Nicolaaskerk te Brouwershaven is voltooid met het zoge naamde rugwerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De gelijkenis van deze kas met die van de Niehoff-orgels te Abcoude en te Schiedam is zowel in details als in de totaliteit zo groot, dat het orgel te Brouwershaven met volstrekte ze kerheid aan de orgelbouwer Niehoff kan worden toegeschreven. Niehoff leefde van 1495 tot 1560 en was een van de grootste orgelbouwers van zijn tijd. Hij heeft de orgelbouwkunst gesti muleerd tot ver buiten de Nederland se grenzen en bouwde onder andere orgels in de Oude Kerk te Amster dam, Delft, 's Hertogenbosch, Schie dam, Gouda en in Duitsland. Als laatste werk van Hendrik Niehoff bezit dit orgel een niet eerder bereik te graad van volmaaktheid. Veel van zijn instrumenten zijn he laas verloren gegaan en van het orgel hier in de kerk is alleen nog de orgel kas over. Deze kas werd gemaakt door de meubelmaker Adriaan Schalken, die veel met Niehoff heeft samengewerkt. Aan de westgevel Over het instrument zijn geen gege vens omtrent dispositie en dergelijke bewaard gebleven. Wel is bekend dat het orgel zich altijd aan de westgevel heeft bevonden. De kap boven het or gel werd in 1774 aangebracht en werd beschilderd door L. Deegen. Deze kap had meer een beschermende dan acoustische funktie, omdat het dak nogal eens in een slechte staat ver keerde. De kerk heeft overigens een schit terende acoustiek (circa 5 seconden) en is mede daardoor uitermate ge schikt voor het geven van muziekuit voeringen. Na vele reparaties en onderhouds beurten werd het orgel in 1891 voor 1.500,— verkocht aan het Rijksmu seum te Amsterdam, omdat het in strument in een onbruikbaar stadi um verkeerde. De historische orgel kas was echter nog wel bruikbaar en deze is dan ook in 1900 weer terugge komen. Er werd een voor die tijd ge bruikelijk pneumatisch instrument ingebouwd. Dit orgel is in 1968 door een nieuw mechanisch instrument van de firma Van Vulpen te Utrecht vervangen. Door het Rampenfonds was wegens de in 1953 geleden schade 50.000,— beschikbaar gesteld; in 1968 bleek dit bedrag nog slechts toereikend voor de bouw van een hoofdwerk, zodat een rugwerk voorlopig achterwege moest blijven. Vervolg pag. 4 Verwachting tot zaterdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden en bijna overal droog; minimumtemperatuur ongeveer 7 graden, middagtemperatuur morgen rond 15 graden; matige noordwesten wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 24 mei Zon op 5.31, onder 21.39 Maan op 15.42, onder 3.47 25 mei Zon op 5.30, onder 21.40 Maan op 16.46, onder 4.07 26 mei Zon op 5.28, onder 21.42 Maan op 17.51, onder 4.28 27 mei Zon op 5.27, onder 21.43 Maan op 18.56, onder 4.51 Volle Maan: 29 mei (23.28) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 24 mei 12.24 5.56 18.24 25 mei 0.41 13.29 6.54 19.22 26 mei 1.39 14.21 7.44 20.11 27 mei 2.30 15.07 8.25 20.53 Doodtij: 24 mei. DEN HAAG. De CDA-fraktie in de Tweede Kamer heeft donderdag als nog een motie ingediend over de in richting van het militair oefenterrein Marnewaard in de Lauwerszee. Advertentie uw dealer voor: m Tel. (01114) 1495 - St Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat 48

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1