MINISTER STUURT (7e) VOORTGANGS RAPPORT NAAR TWEEDE KAMER Varkensslachtingen in 1979 sterk teruggelopen INSTITUUT RATIONELE SUIKERPRODUKTIE IN HET GOUD De Scheldewerken Welkom in onze modelwoning Deurloo Intermeubel Deurloo Woninginrichting „Kriebels" in Zierikzeese raad „Zevibel"-voQrzitter wil staatssekretaris voor de visserij DEN HAAG, 21-5. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft het zevende voortgangsrapport over de Oosterscheldewerken naar de Tweede Kamer gestuurd. Uit het verslag blijkt dat het hoofdstuk over de verbetering van de ondergrond en de bodembescher ming sterke aandacht vraagt. Het gaat er om aan de stormvloedkering een solide basis te geven. Advertentie Merellaan 1 in Nieuwerkerk (aan de Rijksweg) OPENINGSTIJDEN Dinsdag van 14.00-16.00 uur Donderdag van 19.00-21.00 uur Vrijdag van 19.00-21,00 uur Zaterdag van 13.30-16.00 uur (ook andere tijden mogelijk na af spraak) Zierikzee Telefoon (01110) 2946 - 2825 (Vervolg van pag. 1) „Goed woordje" Verder noemde hij de moeilijkhe den met de verzekering en de klach ten van omwonenden, waarmee men gekonfronteerd zou worden. De voor zitter zei dat er in het oosten van het land wel wat crossterreinen zijn, maar dat daar een voortdurend toe zicht van volwassenen is. „Als die mogelijkheid hier ook zou zijn, wil len wij best medewerking verlenen", aldus de voorzitter, die verder de heer Asma nog voorhield dat het niet 'fair was om wille van het publiek te zeggen „Ik zal wel een goed woordje voor je doen". ,,Ik spreek nooit om wille van het publiek", was de reak- tie van de heer Asma hierop. Overi gens zei hij zich wel in het verdere antwoord van de voorzitter te kun nen vinden. De heer J. J. Geleijnse informeerde bij de behandeling van de ingekomen stukken naar de reaktie van het Werkvoorzieningsschap De Zuid hoek naar aanleiding van vragen uit de raad betreffende het bedrag van 30.000,— voor de zilveren jubi leumviering. De heer Geleijnse zei de hierop be trekking hebbende brief van het Werkvoorzieningsschap wat vaag te vinden. Vanuit het kollege en de raad kwam daarop de mededeling, dat er plannen bestaan het bedrag voor de jubileumviering tot de helft terug te brengen en het traditionele perso- neelsreisje dit jaar niet door te laten gaan in verband met de feestelijkhe den rond het 25-jarig bestaan. Distributie Planologisch Onderzoek De heer L. van den Ouden infor- Voor 45 jaar ADVERTENTIE, uitvoering te ge ven door het mondharmonica gezel schap D.O.K. in het Huis van Nassau met medewerking van Dreischor's strijkkwartet. Na afloop bal. Entree eerste rang f 0,75, tweede rang f 0,50, donateurskaarten f 0,50. ZONNEMAIRE. Professor Zeeman heeft eervol ontslag aangevraagd uit zijn betrekking van gewoon hoogle raar aan den gemeente-universiteit te Amsterdam. Professor Zeeman is geboortig van Zonnemaire en een ge leerde van internationale vermaard- 'heid. ZIERIKZEE. In den Chr. Bewaar school in de Manhuisstraat kwamen Dinsdagmiddag een aantal dames en heeren bijeen, ter plechtige opening van een derde lokaal, noodig gewor den door het groote aantal kleuters dat deze inrichting bezoekt. NOORDGOUWE. Vrijdagmorgen reed de burgemeester dezer gemeente per auto over den dijk naar Drei- schor. Tegenover de boerderij „Zand vliet" geraakte de auto van den dijk in de aan de rechterzijde onder langs loopende sloot. De burgemeester be kwam eenige lichte verwondingen, zoodat dit ongeval nog vrij goed is af gelopen. ADVERTENTIE. Iedereen kan fo tografeeren en de prijs kan geen be zwaar meer zijn. Wij leveren een goed werkende box-camera 6 x 9 c.M. met een rolfilm voor 8 opnamen en een bijbehoorend lederen taschje voor f 4,—. Zo moet bijvoorbeeld voorkomen worden, dat de zeebodem aan weers zijden van de stormvloedkering uit spoelt. Daarom worden tot ongeveer een halve kilometer uit de plaats van de pijlerdam zowel aan de zeekant als aan de Oosterscheldekant nylon matten gelegd, die zijn voorzien van betonblokken. Toch vormen zich aan de buitenrand van deze bodembe scherming nog ontgrondingskuilen door de stroming van het zeewater. Maar de kuilen zijn niet zo diep en steil, dat ze gevaar opleveren voor de kering zelf. Daarvoor liggen ze bo vendien te ver weg. Fundering Maar dichter bij de pijlerdam moet de constructie aan zwaardere eisen voldoen. Als bij het sluiten van de stormvloedkering één van de 63 schuiven zou weigeren, krijgt men in die opening een forse stroom. De stroomsnelheid en de werveling van het water die dan optreden, zijn te sterk voor de blokkenmat. Daar moet een zogenaamd stortebed wor den aangebracht. Mat asfaltmastiek Dat wordt een gesloten mat van as faltmastiek. Dit speciale onderwate- rasfalt wordt aangebracht door een schip: de Jan Heymans, dat elders al eerder voor dit karwei is gebruikt. Van die asfaltmastiek, waarop later rotsblokken worden gestort, is aan de zeezijde van de plaats van de stormvloedkering al een stuk klaar. Het ontwerp voor deze stortbed- konstruktie aan de Oosterschelde kant wordt binnenkort afgerond. Zeebodem Maar er moet nog veel meer werk aan de zeebodem worden gedaan. De bodem waarop de pijlers komen te staan moet heel stevig zijn. Aan het eind van de zomer is men begonnen met het wegzuigen van slibhoudend, weinig draagkrachtig bodemmateri aal. Daarbij maakt men gebruik van een zogenaamde dustpanzuiger, een soort enorme stofzuiger. In de aldus leeggezogen sleuf op de bodem van de Oosterscheldemonding wordt schoon zand gebracht. Los gestort is dat zand ook niet stevig genoeg om de duizenden tonnen zware pijlers te dragen. Daarom wordt dit zand verdicht. Dat gebeurt met een verdichtings schip, uitgerust met vier trilnaalden, die de zandkorrels dichter op elkaar pakken. Op die verstevigde onder grond wordt dan later het funde- ringsbed aangebracht, waarop de pij lers komen te staan. meerde naar de stand van zaken van het regionale Distributie Planolo gisch Onderzoek (D.P.O.) nu een van de grootste deelnemers - de gemeente Westerschouwen - heeft afgehaakt en het onderzoek in eigen beheer zal doen plaatsvinden. De voorzitter deelde daarop mede, dat de kosten van dit regionale D.P.O. inmiddels tot 450.000,— wa ren opgelopen in verband met het uitgebreide wensenpakket o.a. van de gemeente Westerschouwen. Bo vendien bleken de subsidiemogelijk heden via provinciefen ministerie van ekonomische zaken veel minder rooskleurig, dan door het K.N.O.V. was voorgesteld, aldus de voorzitter. Uit zijn mededelingen bleek dat - nu Westerschouwen heeft afgehaakt - ook andere gemeenten hun twijfels over het D.P.O. hebben. Op een desbetreffende vraag van de heer Sayers of het kollege van Zie rikzee nog-wel naar een D.P.O. streeft, antwoordde de voorzitter, dat de mogelijkheden bekeken zullen worden en dat bestaande gegevens eventueel ook aangevuld zouden worden. „Een E.T.I.-rapport met een staartje" was de reaktie van de heer Van Velthoven daarop. Met de stemmen van de P.v.d.A.- fraktie tegen ging de raad akkoord met de voorstellen tot ongegrondver- klaring van de beroepschriften van de heer A. A. W. v. d. Broek en R. J. Tanis tegen weigering van een stand plaatsvergunning. In beide gevallen was de P.v.d.A.-fraktie - bij monde van de heren L. Jonker en Sayers - van mening, dat voor deze mensen enige tegemoetkoming betracht moest worden. Zij zeiden zich niet zo te kunnen vinden in de esthetische overwegingen van het kollege. Subsidie Zeeuws Biologisch Museum Eveneens met de stemmen van de P.v.d.A.-fraktie tegen besloot de raad geen subsidie te verlenen aan de Stichting Zeeuws Biologisch Mu seum in Domburg voor 1981. Een voorstel van de heer H. Asma een subsidie van f 200,— te verlenen werd met 7 tegen 4 stemmen verwor pen. De heer Asma wilde graag een gebaar maken als waardering voor het nuttige werk, vooral gezien het onderwijsaspekt, door dit museum. De heer Van Velthoven wees erop, dat er steeds meer dergelijke speci fieke musea komen en dat er ten op zichte van het Maritiem Museum in Zierikzee toch ook nooit een derge- - lijk gebaar gemaakt wordt. „We kun nen best eens een keer nee zeggen, wij moeten ook onze eigen boontjes doppen", aldus de heer Van Veltho ven. Vorig jaar heeft men besloten, dat funderingsbed uit te voeren als zeer langwerpige matras, gevuld met drie lagen steen. Dan moet natuurlijk ook worden bekeken hoe men die verpak- kingskonstruktie zal maken en vul len met stenen. Die matrassen moe ten weer goed op elkaar aansluiten. Daarvoor wordt een strook grind gestort om het bodemzand vast te houden. De fabriek voor de matrassen komt op het al voltooide damvak on de Oosterscheldemonding. Het leggen van de matten kost meer tijd dan voorzien. De speling in het tijdsche ma gaat daardoor voor een deel ver loren, zo blijkt uit het voortgangs rapport. Naar aanleiding van het besluit om gezondheidsredenen eervol ontslag te verlenen aan mevrouw P. H. Baris-Rotmeijer, hoofdleidster aan de openbare kleuterschool „De Woel waters", verzocht de heer J. Groen of een vertegenwoordiger van de Schoolraad aanwezig kon zijn bij de proeflessen van de adspirant-hoofd- leidster en of de Schoolraad een ad vies uit kon brengen betreffende de aanstelling. Een en ander was aanleiding tot een uitgebreide diskussie, die tenslotte leidde tot de toezegging, dat de Schoolraad in dit geval aan wezig kan zijn bij de proeflessen en een advies kan uitbrengen. Een voorstel tot afwijzing van eèn subsidieaanvraag door de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland werd op verzoek van de heer Groen aangehou den tot de behandeling van de begro ting voor 1981. Grondaankoop De raad ging akkoord met de aan koop van een perceel grond van de heer M, J. Vaane ten behoeve van de realisering van bestemmingsplan „Poortambacht II", voor een totaal bedrag van 249.300,—. Wethouder P. de Rijke sprak naar aanleiding van dit voorstel over „een zware be valling, die tot een goed einde werd gebracht". De heer J. J. Geleijnse kreeg desgevraagd de mededeling dat het bedrag van de aankoop nog ten laste gebracht kan worden van het bestemmingsplan Poortambacht II. De heer Groen sprak in dit verband over het schamele, maar enige onder komen van de Dierenbescherming Schouwen-Duiveland, dat door deze aankoop verloren zou gaan. Hij vroeg of het kollege eens naar een vervangend pandje wilde uitzien. De heer v. d. Ouden verzocht b. en w. vervolgens eens met cijfers te komen over het aantal dieren, dat in het on derkomen van de Dierenbescher ming wordt opgevangen. Dit werd door de voorzitter toegezegd. De raad ging m.a.s. akkoord met de verkoop van een stuk grond in het bestemmingsplan „Poortambacht VII" aan mevrouw J. M. J. de Meester-Post voor een bedrag van 51.146,—, exklusief b.t.w. Naar aanleiding van zijn persoonlijke be trokkenheid tot deze aanvraag deel de de voorzitter mede, dat deze aan koop nog niet direkt tot het werkelij ke bouwen van een bungalow be hoeft te leiden. „Het ware ons liever geweest huis vesting binnen de stadswallen te vin den, maar dat blijkt moeilijk te zijn. Mochten zich daartoe plotseling nog wei mogelijkheden voordoen, dan zal deze koop worden teruggedraaid", aldus de voorzitter, die zei zich van de daaraan verbonden rechten en plichten bewust te zijn. „Grote koppen" De raad ging ook akkoord met de verkoop van een perceel grond in het bestemmingsplan „Poortambacht VII" aan de heer F. J. M. Kalwij te Dreischor voor een bedrag van 51.146,—exklusief b.t.w. „Ik vraag me af of deze aanvrager net zulke grote koppen in de krant zal krijgen als een andere aanvrager van grond in dit bestemmingsplan", zei de voorzitter nadat de hamer voor dit besluit was gevallen. „Ik denk dat er bij deze aanvrager ook niet zoveel voor-publiciteit aan vooraf is ge gaan", was de reaktie van de heer Sayers op die opmerking van de voorzitter. Jaarverslag Vleeskeuringsdienst ZIERIKZEE, 21-5. In het jaarverslag 1978 van de Vleeskeuringsdienst kring Zeeland benoorden de Westerschelde, werd de vrees geuit, dat de slachtingen zich zouden verplaatsen van de konsumptie- naar de produktiegebieden. Deze vrees bleek gegrond. Halverwege 1979, zo meldt het verslag over dat jaar, werden de .varkensslachtingen op 't slachthuis Middelburg beëindigd. De grossier ging zijn varkens geslacht betrekken uit het oosten des lands. Daardoor liep het aantal var kensslachtingen terug met 16.000, zodat in 1979 het totaal aantal slach tingen in deze kring van Zeeland 82.000 bedroeg. Cijfers van de slachtingen: runde ren (10.109), kalveren (37), nuchtere kalveren (2), varkens (70.813), biggen (639), eenh. dieren (43), veulens (13), pony's (36), schapen (469), lammeren (99), geiten (9). Cysterose (lintwormziekte) werd gekonstateerd bij runderen (levend) 39, (afgestorven) 245; echinoccose (blaaswormziekte) bij runderen 10, bij schapen 0; zowel bij runderen als bij schapen kwam geen tuberculose voor; leverbotziekte bij runderen 385 z(opkaplevers 125), bij schapen 0; kook- en braadproeftotaal 162 maal, waarvan 35 positief. Import en export De invoer van vlees uit het buiten land bedroeg in 1979 in totaal 1.058.651,85 kg, van vleeswaren 102.421,62 kg. Export: varkens 211 stuks, schapen 40; varkensvlees 179.642 kg, rundvlees 5.768,7 kg, kon- serven 784 kg. Onderzoek op hormonen (prosta ten) werd niet verricht,onderzoek op miltvuur 926 maal, alle negatief. Gehakt Er werden 330 gehaktmonsters on derzocht, waarvan 128 onvoldoende. De Rodac-test in bedrijven gebeurde 277 maal, waarvan 152 onvoldoende, 47 matig en 78 slecht. EINDHOVEN. De cao-onderhande lingen bij Philips zijn in de nacht van woensdag op donderdag omstreeks half drie positief afgesloten. Een laatste bod van het concern is door alle vakbondsbestuurders aanvaard. In 1979 werden bij kontroles 3 maal procesverbaal en 86 maal een waar schuwing uitgedeeld (in 1978 waren die cijfers 9 en 106). De keuringen werden, door ziekte van enige medewerkers, voorname lijk verricht door een team van 7 keurmeesters. De werkzaamheden voor de uitvoering van de vleeskeu- ringswet werden in Schouwen-Dui veland uitgeoefend in alle gemeen ten. DEN HAAG. De Tweede Kamer moet het dit jaar een half miljoen zui niger aandoen in het kader van de ex- tra-ombuiginsoperatie die de rege ring vorige week heeft aangekon digd. Het is de bedoeling, dat de be zuiniging doorwerkt in de begroting van de Tweede Kamer voor het vol gend jaar. SCHIPHOL. Tergelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Rijksluchtvaartdienst heeft staatsse- kretaris Smit Kroes van verkeer en waterstaat op Schiphol de eerste uit gifte van de nieuwe luchtpostzegel voor bijzondere vluchten gepresen teerd. DEN HAAG. De Nederlandse Fe deratie van Onderwijsvakorganisa ties (N.F.O.) voert van 9 tot 21 juni aktie om beter onderwijs tot stand te brengen en de toenemende werkloos heid een halt toe te roepen. Met de akties wil men de volksvertegen woordigers overtuigen van het goede doel, daar de politieke wil beslissend is voor het welslagen van de aktie. SCHIPHOL. De eerste vice-pre mier van Bulgarije, Todor Bojinov, heeft zijn zevendaags bezoek aan Ne derland afgesloten. De eerste vice- premier reist per auto naar de Bonds republiek Duitsland, waar hij besprekingen zal voeren met de Duit se regering. KERKWERVE. De groot-formaat varkenshouderij, nieuw ingericht te Kerkwerve aan de Heuvelsweg, door de heer C. v. d. Wekken. Het varken is nogal eens onwillig op de nationale en internationale markten, maar de ondernemer heeft met deze groot schalige apnpak blijk gegeven van - durf en ondernemingsgeest. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) AMSTERDAM. Tegen vier mensen die verdacht worden op Koninginnedag te hebben meegedaan aan de rellen in de hoofdstad, heeft officier van justitie mr. B. Vermeulen bij de rechtbank in Amsterdam woensdag gevangenisstraf fen geëist variërend van zes weken tot vijf maanden met aftrek van voorlopige hechtenis. HILVERSUM. Als hetNOS-bestuur ermee akkoord gaat, zal de NOS minis ter Gardeniers van CRM vragen de zendtijduitbreiding van Hilversum vier een jaar later dan voorgenomen was te laten ingaan. UTRECHT. Bij de gewestelijke ar beidsbureaus zijn tot en met woensdag, in totaal enkele duizenden aanvragen voor een tewerkstellingsvergunning voor op dit moment nog illegaal in ons land verblijvende buitenlandse werk nemers ingediend. AMSTERDAM. De Amsterdams ge meenteraad heeft woensdagmiddag een VVD-m'otie verworpen, waarin aan burgemeester Polak werd gevraagdlhet kraakpand de Groote Keyser aan de Keizersgracht nog vóór het zomerreces te laten ontruimen. DEN HAAG. Onder de huidige om standigheden kan niet worden voorko men, dat ouders van kinderen tussen 16 en 27 jaar, die wel bij een universiteit staan ingeschreven maar daar niet daadwerkelijk studeren, ten onrechte drievoudige kinderbijslag en kinder aftrek ontvangen. ZEELAND, 21-5. De heer Joh. van den Bos uit Tholen, ex-lid van Gedepu teerde Staten en nu niet alleen voorzitter van de vereniging ZEVIBEL, maar ook van de Federatie van Visser ij verenigingen, heeft in deze laatste kwali teit, op een druk bezochte bijeenkomst te Urk gepleit voor een eigen staatsse kretaris voor de visserij. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EMMEN. In het Noorder Dieren park in Emmen heeft staatssekreta ris Hazekamp van ekonomische za ken het Afrikanium officieel geo pend. Dit stukje Afrika in Drente bestaat uit een zogenoemd Afrika- huis, een natuur-historisch museum en een museum voor volkenkunde. DEN HAAG. Honderd negen en zestig Nederlanders zitten op het ogenblik in buitenlandse gevange nissen wegens het in bezit hebben van verdovende middelen. Voor het in bezit hebben, aanschaffen of ver handelen van deze middelen, ook soft-drugs, zijn de straffen in het bui tenland aanzienlijk hoger dan in ons land. VELSEN. De 26-jarige J. H. J. Bosch en de 19-jarige R. C. Koole, beiden uit Rotterdam, zijn woens dagmiddag door een verkeersonge val nabij de Velsertunnel om het le ven gekomen. De personenauto waarin zij zaten werd staande voor een stoplicht aangereden door een achteropkomende vrachtauto waar doorhun auto in brand vloog. De bei de mannen overleden vermoedelijk ter plaatse, aldus de politie. Voor het tot dusverre gevoerde vis serijbeleid, had niet alleen de heer Van den Bos, maar ook de aan het woord komende leden, weinig goede woorden over. De heer Van den Bos, wil verande ring in de kriteria voor de schepen die binnen een 12 mijlszöne mogen vissen; wel de motorische kracht handhaven, maar niet de tonnen- maat. Beter dan de tonnenmaat (nu 50 ton) moest voor de maximum af meting van de schepen de lengte van de schepen tussen de loodlijnen, tot een maximum van 24 meter worden genomen, aldus Van den Bos, die voorts een lans brak voor het gebrui ken van een nieuw biologisch model, waarop de vissoorten op elkaar wor den afgestemd. Het gaat om voor rang geven van de visserij voor men selijke konsumptie boven de visserij voor de vismaalfabrieage om zo te komen tot afschaffing van het quote ringsstelsel. Verstrikt in makreelschool OSLO, 21-5. Bekend is, dat straalvliegtuigen, danig last kun nen hebben van vogels, die naar binnen worden gezogen, als zo'n vogel in de buurt komt, wat tot ongelukken aanleiding kan ge ven, want vogels horen niet in de motoren terecht te komen. Dat iets dergelijks, een super tanker overkwam is minder be kend en hier waren geen vogels de schuldige, maar vissen, met name de makreel. De Noorse tanker „Moscliff', 270.000 ton) kwam in een enor me school makreel terecht en het koelwatersysteem funktioneerde niet meer toen dit verstopt raakte door de naar binnen gezogen vis. Met sterk verminderd vermo gen werd naar de naastbijzijnde haven gevaren, waar men 22 uur bezig was meer dan een ton ver pulverde makreel uit het koelwa tersysteem te verwijderen. Het Engelse blad Fishing Newskon niet nalaten te sneren over dit bericht: „Jammer, dat geen biologen aan boord waren, zij hadden dan hun mening over de verminderde makreelstand aan de praktijk kunnen toetsen en eventueel wijzigen". BERGEN OP ZOOM, 21-5. Het Instituut voor Rationele Suikerproduktie IRS, in Bergen op Zoom, viert woens dag 21 mei op de Flevohof in Oostelijk Flevoland zijn vijftigjarig bestaan. Het heeft in die halve eeuw wetenschappelijk onderzoek verricht ten behoe ve van de Nederlandse Suikerindustrie. Het is nu gezamenlijk eigendom van de beide Nederlandse suikerondernemingen: Suiker Unie en CSM, en heeft de stichtingsvorm. In de eerste vijftien jaar van zijn begeleidde het deze mechanisatie, bestaan heeft het IRS het gedrag van Over de bietenakker rijden nu onder de suikerbiet bestudeerd. In de jaren ,meer trekkers met veelscharige ploe- vijftig, toen machines het handwerk gen, precisiezaaimachines, voertui- in de bietenteelt gingen vervangen, gen voor onkruidbestrijding, zesriji- ge bietenrooiers die in één gang de van loof ontdane bieten op transport wagens deponeren. Rassenonderzoek In onze tijd probeert het instituut, onder meer door rassenonderzoek, de kwaliteit van de suikerbiet verder te verhogen. Daarbij gaat het vooral om de winbaarheid van de suiker en het verlagen van het gehalte aan schadelijke stoffen in de biet. Samen met de universiteit van Amsterdam probeert het instituut de weerstand van bietenplanten tegen ziekten en plagen te vergroten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5