Streekarchief kommissie bespreekt ruimteprobleem Nemag b.v. biedt burgemeester gerenoveerde ambtsketen aan Ter gelegenheid van komst kranen Het Zeeuws Orkest STREEKNÏEUWS ,,K E" naar St. Hilaire Maar muzikaal feestprogramma gaat hier ook door Restauratie Meelstraat-panden ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 mei 1980 Nr. 22711 3 De burgemeester, de heer Grootveld en (nog net zichtbaar) wethouder De Rij ke bekijken vol bewondering de gerenoveerde ambtsketen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 20-5. Ter gelegenheid van de plaatsing van twee kranen van 25 ton in de fabriek van Nemag bood de heer ing. R. Grootveld, directeur van Nemag b.v. dins dag rond het middaguur burgemeester Th. H. de Meester een gerenoveerde ambtsketting aan. „Deze dag is voor Nemag bijzonder heuglijk, omdat vandaag in de fa briek twee van onze grootste kranen worden geïnstalleerd, die we hard nodig hebben voor het monteren en installeren van de grijpers. Onder meer hiermee renoveren we het bedrijf tot een grijperfabriek en we vonden het leuk om ook de ambts ketting te renoveren," aldus de heer Grootveld in het toekomstige kan toor aan de Deltastraat. De geschiedenis vertelt dat jaren geleden een groot aantal industriëlen een bezoek aan het stadhuis heeft ge bracht. De groep mensen vond de ambtsketen eigenlijk niet overeen komen met de allure van de stad Zie- rikzee. de ambtsketen zou aangepast moeten worden aan de rijke historie van Zierikzee. „Dat verhaal is blijkbaar blijven leven, want op een gegeven dag werd ik benaderd door de heer Grootveld met het verzoek de ambtsketen voor een renovatie af te staan. Na overleg met het kollege van b. en w. is daarin toegestemd," vertelde de burge meester. Opdracht De eerste burger omschreef de in stallatie van de zware kranen (woensdag werden nog twee kranen van tien ton geplaatst) als een mijl paal in de geschiedenis van het be drijf. De Nemag heeft overigens op dracht gekregen de grootste grijper ter wereld te bouwen, die in Zierik zee zal worden gemonteerd. Hij weegt 33 ton en neemt in één hap 55 ton erts mee. De grijper is bestemd voor de Maasvlakte. „U doet het stap voor stap, want u heeft een lopend bedrijf te Rotter dam. Toch zien we heel duidelijk een ontwikkeling gaande," aldus de heer De Meester. De keten is wat langer en zwaarder geworden. Om en om zijn er schakels toegevoegd met de Z, hétgeen ook in het Zierikzeese wapen naar voren komt. Luchtfoto Om niet te vergeten van wie het ge schenk afkomstig is heeft het echt paar D. en E. Piersma (een ex- Zierikzeese) uit Dokkum, beiden zil versmid in de ambtsketen het be- drijfsembleem van Nemag verwerkt. Als tegengeschenk bood de burge meester in aanwezigheid van de we thouders L. J. van Gastel en P. de Rijke en de gemeentesekretaris A. G. Izeboud een luchtfoto van Zierikzee aan. Dinsdagavond vond in de Concert zaal te Zierikzee het debuut plaats van het jonge Zeeuwse talent Frank Mol. In een toernee van vijf concerten door heel Zeeland heeft hij, samen met het Zeeuws Orkest, het volgende programma: Serenade voor strijkor kest, Elgar; Pianoconcert no. 2, Cho pin; Symphonie no. 7, Beethoven. Voorwaar geen gemakkelijk pro gramma. Het pianoconcert van Chopin bestaat uit drie delen: 1. Maestoso, 2. Allegretto, 3. Allegro vivace. Het eerste deel werd goed gespeeld, pianist en orkest hielden elkaar prima in de gaten. Wat opviel was de mooie, zuivere klank van de vleugel. Achteraf hoorde ik dat het pas een nieuwe is. De verhouding tussen piano en or kest was ook goed, hoewel de orkest leden zelf bang waren dat zij teveel overheersten, zodat zij erg hun best deden om zo zacht mogelijk te spelen. En juist in dat zachte had het orkest een prachtige sonore klank. Men kon duidelijk horen, dat met Frank Mol hier werkelijk een jong talent bezig was. Zijn spel getuigde van muzikali teit en beheersing. Ook in het derde deel was dit dui delijk. Hier waren het orkest en de piano niet altijd even gelijk. Nadat het slotaccoord verklonken was, brak er een geweldig applaus los, dat eindigde in een staande ovatie en een bos bloemen. Na de pauze de 7de Symphonie van Bëethoven. Het eerste deel stond niet zo stevig in z'n schoenen, vooral tij dens de rusten hoorde men bij de eerste violen telkens het piepen van de strijkstok tegen de snaren. Ook in Chopin was dit al te horen geweest en klonk enigszins storend. Het Allegretto boeide enorm. Com positorisch zat het heel goed in el kaar. Het thema begon zacht en ly risch in de lage strijkers en werkte het hele orkest door via de altviolen, lste en 2de violen tot het uitliep in een climax. Hier was de orkestklank weer bijzonder gaaf. Hoewel er overwegend amateurs in dit orkest spelen, mag gezegd wor den dat het af en toe zeer professio neel klinkt, mede dank zij de diri gent, Louis Stotijn. Hij dirigeerde de 7de Symphonie uit zijn hoofd, had de touwtjes goed in handen en maakte een zeer degelijke en beheerste in druk. Het derde deel, Presto, liep als een trein en werd mooi gelijk gespeeld. Het was werkelijk een lust om naar. te luisteren. Het laatste deel is karaktersitiek voor Beethoven. Al een poos te voren is het duidelijk dat het einde nadert. Maar iedere keer opnieuw komt er weer een nieuwe wending. Na afloop van dit concert klonk een daveren applaus. De accoustiek was zo hel der, dat zelfs de bijgeluiden van de dwarsfluit te horen waren. Het was jammer, dat de zaal niet helemaal vol was. Waar waren bij voorbeeld al die leerlingen van de Muziekschool? Willie Bil In gezelschap van de heer R. Grootveld bekeek B., W. en S. aandachtig de in stallatie van de 25 ton zware kraan in de hoge hal. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Kringvergadering Rode Kruis Op donderdag 29 mei wordt in de „Prins van Oranje" te Goes, de Kringvergadering gehouden van het Ned. Rode Kruis; 19.30 uur. Snelheidskontróle Woensdag 21 mei is op Schouwen- Duiveland een snelheidskontróle ge houden. De kontróle werd uitgevoerd door de Rijkspolitie met radarappara- tuur. In het geheel werden 21 pro cessen-verbaal opgemaakt. ZIERIKZEE Uitstapje Schults B.V. Het schildersbedrijf „Schults B.V." te Zierikzee heeft het jaarlijk se uitstapje achter de rug. Het zonni ge weer van jongstleden vrijdag in aanmerking genomen, was het een goed idee geweest het reisje van het najaar naar het voorseizoen te ver plaatsen. Het was een fijne dag en er werd genoten van het geboden reispro gramma. Eerst vertrok de bus naar Stellendam, waar de Delta-expo, kompleet met filmvertoningen over de Stormramp in 1953 en de Delta werken, werd bezocht. De koffietafel in de Zaanseschans werd gevolgd door een rondvaart van vijftig minu ten langs bekende en onbekende mo lens en herinneringen aan vervlogen visserijtijden (o.a. de walvisvaart). Een vrije wandeling besloot het be zoek aldaar. In Leiderdorp werden, onder het diner, de wetens- en bezienswaardig heden van de dag bepraat. De pretti ge dag eindigde 's avonds om een uur of half elf, toen het gezelschap weer in Zierikzee arriveerde. Hervormde Vrouwengroep Op donderdag 5 juni wordt in het Hervormd Verenigingsgebouw, de laatste seizoensbijeenkomst gehou den van de Hervormde Vrouwen groep „Wees een zegen". Geslaagd Op 13 en 14 mei werden de eindexa mens voor het diploma A Verpleeg kundige gehouden in de School voor Verpleegkundigen te Goes. De vol gende kandidaten van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee kwamen in het bezit van dit diploma: de dames H. de Dreu en C. Muller en de heer J. C. G. van Damme. Opnamen E.O. Op vrijdag 6 juni komt de Evange lische Omroep in de Chr. Gerefkerk te Zierikzee voor het maken van op namen voor het programma: „Laat ons de rustdag wijden" op de zater dagavond. De toegang is vrij. Ds. B. de Graaf te Zierikzee en ds. Chr. van der Valk te Sirjansland zul len de meditaties verzorgen. Daar naast verlenen muzikale medewer king: het Chr. Geref. Koor „De Lofstem", het Ned. Hervormd Kerk koor te Kortgene en het Interkerke lijk koor „Wissenkerke", allen onder leiding van Jan van den Driest. Aan het orgel Frans van Tilburg. De uit zendingen van de te maken opnamen vinden plaats op zaterdag 16 en zater dag 30 augustus om 20.45 (Hilversum II). Pinksterzangdienst Op 26 mei - Tweede Pinksterdag - wordt in de Chr. Geref. kerk een Pinksterzangdienst gehouden. Hieraan werken mee: het jeugd koor „Maranatha" uit Goes; het jeugdkoor „Sjaloom" uit Zierikzee; het kinderkoor „De Sjofar" uit Zie rikzee. Instrumentale medewerking wordt verleend door Gerard van Wagtendonk (slagwerk), Jaap Knuist (trompet), Kora den Boer (dwars fluit), Anton den Boer (orgel). Ds. B. de Graaf zal een meditatie houden. Thema van de dienst is: „Wat bezielt ze?" Deze Pinksterzangdienst is voor iedereen toegankelijk. Bij de uitgang wordt een kollekte gehouden voor het zendingswerk. Orgelconcert In verband met de viering van het 150-jarig jubileum van de Koninklij ke Harmonie „Kunst en Eer" zal op zaterdag 24 mei in het kader van de feestelijkheden ook een orgelconcert worden gegeven door de organist Dirk Jansz. Zwart in de Gasthuis- kerk. Het programma bestaat uit werken van Sweelinck, Bach, Dubois (Tocca ta), en veel bewerkingen van vader landse liederen van Willem Mudde, Jan Zwart en van de concertgever. Deze zal ook improviseren over hét lied: „Com nu met sang van soete to nen", dat Valerius maakte ter gele genheid van de bevrijding van Zie rikzee in 1572. Vrouwenkontakt Woensdagavond 28 mei komt het Vrouwenkontakt in de P.v.d.A. weer bijeen in de Zeeuwsche Herberghe. Voor tijd; zie agenda. SEROOSKERKE Jaarlijks reisje Dinsdag maakten de bejaarden van Serooskerke het jaarlijkse zomer- reisje, dit maal waren de twee hoog tepunten „Lips Autotron" te Drunen en een safaritocht door de „Beekse Bergen" te Hilvarenbeek. Om half negen vertrok de touring car vanaf het Dorpshuis, begunstigd door fraai zomerweer. De eerste stop werd gemaakt in Zevenbergschen Hoek waar de koffie werd gebruikt. Terwijl de chauffeur de heer A. van Mourik de reizigers onderweg het een en ander over de bezienswaardig heden onderweg vertelde, werd koers gezet naar Drunen. In het bij behorende restaurant van Autotron werd de lunch gebruikt, een echte Brabantse koffietafel. De reis werd voortgezet en koers werd gezet naar Hilvarenbeek. Tij dens de safaritocht werden de bezoe kers vergast door een fikse regenbui. Na theepauze werd de reis terug aan vaard. Ongeveer zes uur arriveerde het gezelschap te Serooskerke waar in de dorpsherberg „De Waag" een uitstekend diner wachtte. De heer M. Geluk sprak een dank woord uit tot het bejaardenkomité en tot de Rode Kruishelpster me vrouw Van 't Hooft. Tot slot van deze geslaagde reis dan wenste de leidster mevrouw M. van Nieuwenhuize-Gos- liga alle aanwezigen een goede zomer en een prettige vakantie toe. RENESSE Eerste seizoenweekmarkt Woensdagmorgen 21 mei werd in Renesse aan de Kromme Reke de eer ste seizoenweekmarkt van het seizoen gehouden. Alle gebruikelijke branches waren weer van de partij en al is het topseizoen dan nog niet losgebarsten, het was toch zeker een gezellige drukte in de dorpskern. Tot en met de eerste woensdag in september kan het publiek elke woens dagochtend in Renesse terecht om ge zellig te „markten". Juttersaktie voor lagere schooljeugd Dinsdagmiddag werd, op initiatief van het gemeentebestuur van Westerschouwen een Juttersaktie ge houden voor leerlingen van de open bare lagere school ,,'t Staepel'of" te Renesse. Met medewerking van de dienst gemeentewerken werd het Re- nesser strand vanaf de Wilhelmina- hoeve tot de Scholderlaan door de kinderen van aangespoeld hout en al lerlei andere rommel gezuiverd. De lagere klassen begonnen bij de Scholderlaan en de hogere bij de Wil- ZIERIKZEE, 21-5. Terwijl het jubilerende „Kunst en Eer" zich in het Nor- mandische Saint Hilaire du Harcouet bevindt om daar in de Franse jumela- gestad haar jubileumklanken te laten horen, gaan de evenementen in Zierik zee gewoon door. Zaterdag 24 mei vindt van 10.30-11.00 uur een muzikale rond gang plaats door de muziekvereni ging „Amicitia" uit Dirksland, een ca. 100 leden tellende formatie met fanfarecorps, drumband, majoretten en mini-retten. De te volgen route is als volgt: Calandweg, de Brauwstraat, de Kanterlaan, Caustraat, Werckendetstraat, de Wit testraat, de Vagerstraat, Caustraat, de Huyberstraat, Moggestraat, Mu- lockstraat, Plevierstraat, de Jon- gestraat, Moggestraat, de Huy- bertstraat, Scheepstimmerdijk, Ou de Haven NZ, Havenpark, Haven plein (Beurs). Na deze rondgang zal „Amicitia" om 11.15 uur een concert verzorgen in de Beurs. Dit zal duren tot ca. 12.00 Orgelconcert 's Middags van 14.00-15.00 uur vindt een concert op het orgel van de Gasthuiskerk aan het Havenplein plaats door de bekende organist Dirk Janszoon Zwart. De organist gaf zijn_uit te voeren programma het the- ma mee:„Een "Koninklijk concert voor een Koninklijke Harmonie". Voor grote belangstelling voor dit concert tekenen ongetwijfeld de tal loze „fans" die organist Dirk Jans zoon Zwart op Schouwen-Duiveland heeft. Volledigheidshalve vermelden we nog het volledige programma zo als de organist dat zaterdagmiddag zal brengen. Een gevarieerd geheel dat veel liefhebers van orgelmuziek zeker zal aanspreken. Programma Het programma van het orgelcon cert volgt hieronder: 1. Twee oud-Hollandse liederen, bewerkt door Jan Zwart; a. Orgel hymne „Wilt heden nu treden voor God, de Heere"; b. Aria „Gelukkig is het land". 2. Variaties over „Est-ce Mars", Jan Pietersz. Sweelinck (melodie: „Wie gaat mee, gaat mee over zee? Houd het roer recht"). 3. Preludium en Fuga in G grote terts, Joh. Seb. Bach. 4. Allegro en Allegro moderato, G. B. Pescetti. 5. Toccata, Th. Dubois. 6. Variaties en Fuga op het loflied van Valerius op den Hollander en de Zeeuw: „Waar dat men sich al keert of wendt", W. Mudde. helminahoeve. Bij de Jan van Renes- seweg ontmoette de „Strandjutters" elkaar. Ze werden voor hun enthousi aste werk beloond met een beker li monade en een appel. De bedoeling van de aktie is de kin deren te betrekken bij het schoonma ken van het strand, om op die manier een betere motivatie aan te brengen en er voor te waken dat men het strand, maar ook het hele milieu, niet nodeloos vervuild door het ach teloos neersmijten van allerlei afval. Heden (donderdag) is de lagere schooljeugd van Haamstede op het strand aktief's Ochtends wordt een stuk strand opgeruimd door de leer lingen van de openbare school „De Kirreweie", waarna het 's middags de beurt is aan de leerlingen van de C.N.S. „Onder de Wieken". 7. Fantasie over enkele oud- Hollandse liederen. Dirk Janszoon Zwart. a. „Laat zang en spel, tam boer en fluit nu klinken tot Gods eer" (Lied van Valerius op de inne ming van Den Briel, 1 april 1572).; b. „Kom nu met zang van zoete tonen" (Lied van Valerius op de bevrijding van Vlissingen, Veere en Zierikzee, 1572); c. „Slaat op den trommele van dirredomdeyne" (Geuzenlied uit 1566); d. „Merk toch hoe sterk nu in 't werk zich al stelt" (Lied van Valerius op het ontzet van Bergen op Zoom, 1622); e. Fantasia alia Marcia op het Wilhelmus, met als Trio de bede voor de koningin uit Psalm 134: „Dat 's Heren zegen op u daal". KERKWERVE Aanrijding Woensdagavond te 23.30 uur vond in de Kerkstraat in Kerkwerve een aan rijding plaats. C. R. uit Kerkwerve reed met zijn personenwagen op een aldaar geparkeerd staande vrachtauto. C. R. werd per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee overgebracht. Aan de personenwagen ontstond aan de voorzijde ernstige schade. DREISCHOR Oud papieraktie „Crescendo" Zaterdagmorgen 24 mei zal de mu ziekvereniging „Crescendo" weer oud papier ophalen in het dorp. De polder zal vrijdag 23 mei worden be zocht. De bewoners worden verzocht het papier tijdig en goed gebundeld gereed te zetten, hetgeen een snellere afvoer bevordert. Openingsconcert Zaterdagavond 24 mei zal de mu ziekvereniging „Crescendo" het nieuwe muziekseizoen met een con cert op de mobiele tent aan de Ring openen. Het korps staat o.l.v. de heer A. L. van Wallenburg en zal een geva rieerd programma ten gehore bren gen. Tijdens het musiceren blijkt een gedeelte van de Ring voor het gemo toriseerde verkeer gesloten. Voor tijd: zie agenda. OOSTERLAND Schoolreis Vandaag (donderdag 22 mei) ma ken de leerlingen van de eerste en tweede klassen van de Openbare La gere School hun jaarlijkse schoolreis met een busreis naar „De Efteling" te Kaatsheuvel. Men start om 8.30 uur en men hoopt om 17.00 uur weer terug te zijn op het dorp. Op dezelfde dag gaan ook de leer lingen van de 3e, 4e en 5e klas, die een busreis hopen te maken naar Schiphol, Madurodam en naar de speeltuin „Drievliet" te Rijswijk. Deze trip gaat om 8.00 uur van start en men hoopt om 17.30 uur weer op het dorp te arriveren. Gehoopt wordt op even mooi weer als de leerlingen hebben gehad tijdens het school kamp van vorige week. ZIERIKZEE, 21-5. De wijze, waarop de archieven wor den bewaard is in verschillende bij het streekarchivari- aat Schouwen-Duiveland St. Philipsland aangesloten gemeenten verre van rooskleurig. Dit staat vermeld in het jaarverslag over 1979 van het Streekarchivariaat. De problemen kwamen woensdagmiddag wederom aan de orde tijdens een vergadering; van de streekarchiefkom missie in het Zierikzeese stadhuis. In het jaarverslag wordt de situatie betreffende de wijze van bewaren als volgt samengevat: Brouwershaven: zeer onvoldoende; Bruinisse: uitstekend; Duiveland: te klein en overvol; Middenschouwen overvol, zodat noodzakelij ke overbrenging van archivalia uit Kerkwerve niet kan plaatsvinden; Sint Philipsland: groot ruimteprobleem; Westerschouwen: uitstekend; Zierikzee: uitstekend, maar opnamecapaciteit voor archieven van elders onvoldoende; waterschap Schouwen-Duiveland: uitstekend, maar van zeer beperkte om vang, zodat de oudere waterschapsarchieven wel in de gemeentelijke bewaar plaats van Zierikzee gedeponeerd moeten blijven. In dit verband werd reeds enkele malen gesproken over mogelijke oplossingen van dit ruimteprobleem. Kluisbouw in of onder de tegenover het stadhuis van Zierikzee gelegen panden werd reeds enkele malen als suggestie geopperd. De heer C. M. Padmos, gemeentese kretaris van Brouwershaven infor meerde woensdagmiddag in dit ka der of al wat meer duidelijkheid bestaat over de eventuele vestiging van het streekarchivariaat in de pan den tegenover het stadhuis in de Meelstraat. „Niet of nauwelijks" „Niet of nauwelijks", luidde daar op het antwoord van voorzitter Th. H. de Meester, die wees op de aan zienlijke kosten, die een dergelijke realisering met zich meebrengt. Ge meentesekretaris van Zierikzee de heer A. G. Izeboud vulde hem aan met de mededeling, dat inmiddels wel door de gemeenteraad een kre diet werd verstrekt voor het maken van een plan voor deze panden. Ook de heer Izeboud deelde echter mede, dat er heel wat geld over tafel - o.a. van c.r.m. - zal moeten komen, voor dat een dergelijk plan gerealiseerd kan worden. De heer W. H. Keikes gaf een nade re toelichting op de problemen voor de gemeente Brouwershaven, die met een zeer nijpend ruimtepro bleem voor het gemeente-archief kampt. Hij deelde mede, dat Brou wershaven voor de moeilijke keus staat een vrij kostbaar nooddepot te realiseren. „Stel dat er in Zierikzee gauw iets gerealiseerd wordt, dan zou Brou wershaven daar wel enige mate reke ning mee willen houden", aldus de heer Keikes. De heer Padmos bevestigde dit en liet weten, dat die realisering in Zie rikzee uit het Brouwse oogpunt geen jaren meer kan duren. „Het was toch ook de bedoeling van de gemeen schappelijke regeling om tot één wij ze van bewaren van het streekarchief te komen", vond de heer Padmos. Ter plaatse Burgemeester W. den Boer van Middenschouwen kreeg desgevraagd de mededeling dat het inderdaad zin vol zou zijn, dat de gemeenten ter plaatse oplossingen voor het ruimte probleem zoeken. De heer Steur stelde voor dat de deelnemende gemeenten (en het Wa terschap) gezamenlijk naar een oplossing zoeken. Burgemeester Den Boer wees in dit verband ook op het belang van de bereikbaarheid van het streekarchivariaat. Mevrouw Mijnssen-Dutilh, provin ciaal inspekteur van de Archieven achtte het ook van belang dat de ar chieven zo dicht mogelijk bij de bestaande kluis in Zierikzee worden ondergebracht. De voorzitter noemde tenslotte nog de mogelijkheid een restauratie in fasen nader te bezien. Hij zei echter geen „gouden bergen" te kunnen be loven. De vergadering kwam verder tot vaststelling van de begroting voor 1981 en de vaststelling van een bezol digingsregeling januari 1980. De ver tegenwoordigers van de deelnemen de gemeenten maakten de samenstel lers van het jaarverslag een kompli- ment voor het gedetailleerde en over zichtelijke werk dat in dit verband werd afgeleverd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3