Koningin Beatrix brengt met gezin bezoek aan Den Haag Melkproduktie gezakt au 'jÜÏOLJ NOG EENMAAL BLOEMENDEFILÉ IN TUIN PALEIS SOESTDIJK VERVUILING Enthousiaste begroeting STICHTING HET THEATER Prinses Juliana blijft beschermvrouwe van Rode Kruis Wijziging heffing Watervervuiling Zuid-Koreaanse Europese Gemeenschap verkeert in zeer ernstige moeilijkheden stad ffi* pe 6ii.r Huurbelasting? Dode bij steekpartij Moeheid van het materiaal oorzaak instorten Berlijns Congresgebouw Vrouw vermoord Dode wegens bedrijfsongeval Echtpaar gedood bij verkeersongeluk AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Lekkerkerk heeft een ontwikke ling in gang gezet die voorheen niet kon worden vermoed. Overal wor den nu - zij het te laat - de voelhorens uitgestoken en worden onderzoekin gen gepleegd naar aanslagen op het milieu. Op vele tientallen plaatsen worden als gevolg daarvan stortin gen gemeld van de meest afschuwe lijke stoffen, die voor mens, dier en plant schadelijk en gevaarlijk zijn. Er zijn stortingen van zeer gevaar lijk chemisch afval (als het beruchte tolueen), maar er is ook een andere vervuilende kategorie, die een beeld geeft hoe hier en daar in Nederland met het milieu is omgesprongen. Voorbeelden zijn: teer, smeerolie, vervuild puin, plastic afval en al dat soort zaken; niet direct giftig, maar toch uitzonderlijk vervuilend. De thans in gang gezette research heeft alleen al in de Krimpenerwaard niet minder dan 180 illegale stortplaatsen ontdekt en in vele andere gebieden, zijn de aantallen niet minder. Geen wonder dat aan de lopende band vogelpopulaties worden uitge dund, reeksen planten verdwijnen en - zij het met enige voorbehoud gezegd - mensen ziek worden. Nederland heeft de reputatie een schoon land te zijn, maar buiten de huiskamer en de eigen stoep, treden velen kennelijk op als echte smeerpoetsen. „Gooi het maar neer" schijnt het motto te zijn en veelal komen uitgerekend ook in fraaie (en veelal stille) natuurgebie den, de grootste hopen vuiligheid te recht. Het is daarom goed, dat ook op de jongste vergadering van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland „Lekkerkerk heeft nagetrild", zoals het ergens kernachtig werd gezegd. Het onderschrijft de noodzaak dat ook de officiële diensten alert dienen te zijn op foute stortingen en illegale stortingen. Het is o.i. ook zaak dat partikulieren de ogen de kost geven en autoriteiten tippen, als zij stuiten op onverantwoorde stortingen. Wat baten immers de organieke maatregelen t.a.v. de waterzuivering en een milieubelasting, als klan- destien het milieu wordt bezwadderd met vuiligheid. Ter sprake kwam op die genoemde vergadering ook de el ders gevoerde „operatie tankslag", in het kader waarvan niet meer ge bruikte, maar vaak nog heel of half volle tanks in de grond of buiten (doorroesten) worden opgeruimd. Dat zal overal moeten gebeuren. Ook de oppervlakte-vervuiling (toeristen) van dijklichamen en na tuurgebieden, dient fel bestreden te worden, want dit kleine-land stikt; anders in zijn vuil. Als er immers niets wordt gedaan, kan men aanne men dat het niet beter, maar erger wordt. We moeten weer „leren val len" over een toffeepapiertje, een peuk, een plastic zakje en een ban en- schil! Advertentie a.s. zaterdag 24 mei en zondag 25 mei DEN HAAG, 21-5. Met een rijtoer in een open caleche van het paleis Lange Voorhout naar het oude stadhuis aan de Groenmarkt brachten koningin Beatrix en prins Claus woensdagmiddag een bezoek aan hun toekomstige woonplaats Den Haag. In de caleche zaten behalve het koninklijk paar, kroonprins Alexander, prins Johan Fri- so en prins Constantijn. Enkele duizenden mensen ston den langs de route om de koninklijke familie toe te jui chen. In de ontvangsthal van het oude stadhuis aan de Groenmarkt bood de 9-jarige Elsbeth Hardon, dochter van de Haagse wethouder van ruimtelij ke ordening, de koningin bloemen aan. Het kollege van burgemeester en wethouders werd voorgesteld aan de koninklijke familie. DEN HAAG, 21-5. Ook na haar af treden als koningin blijft prinses Ju liana beschermvrouwe van het Rode Kruis. Dit werd woensdagmiddag meegedeeld door direkteur O. Cram- winckel algemene zaken van het Ne derlandse Rode Kruis. Prinses Julia na was vanaf 1934 voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis tot haar troonsbestijging in 1948. Daarna werd zij beschermvrouwe. LEIDEN, 21-5. De heffing voor wa terverontreiniging voor woningen moet worden bepaald op basis van de hoeveelheid water die de mensen verbruiken. De bewoners krijgen de ze heffing dan opgelegd via de nota van het waterleidingbedrijf. De heffingen worden nu opgelegd door de overheidslichamen die per gebied verantwoordelijk zijn voor het beheer van de kwaliteit van het' oppervlaktewater. Het heffings systeem voor bedrijven moet worden vereenvoudigd. De heffing van de provincies en de waterschappen brengen thans meer dan 500 miljoen gulden per jaar op. Dit staat in het rapport van de kommissie Verontreinigingsheffing, dat de voorzitter, prof. dr. J. H. Christiaanse, woensdag aanbood aan de voorzitter van de Unie van Water schappen, mr. Th. Vosters, in het Ge- meenlandshuis van het Hoogheem raadschap van Rijnland in Leiden. 111 Het gezelschap begaf zich daarop naar de trouwzaal, waar in 1937 prin ses Juliana in het huwelijk trad met prins Bernhard. De koningin, haar echtgenoot en hun drie zoons teken den daar nu het gastenboek. Burgemeester Schols, die een korte toespraak hield, bood de koningin en de prins een geschenk aan. Beatrix kreeg een met briljanten ingelegde gouden broche met daarop een ooie vaar, het stadswapen van Den Haag. Claus ontving een paar manchetkno pen, eveneens met de afbeelding van de Haagse ooievaar. Brandmerk In zijn toespraak herinnerde de burgemeester aan de middeleeuwen toen de ooievaar als brandmerk werd gebruikt. Dit niet alleen als kwali teitsteken van goederen, maar ook als schandmerk voor kriminelen. In 1610 werd de ooievaar het stadswa pen. Het gezelschap bekeek in de raads zaal de tentoonstelling „Dag konin gin", een expositie van foto's waarin de band van het koningshuis met de resedentie tot uitdrukking komt. Het koninklijke gezelschap maak te na een bezoek aan een woning in de Keizerstraat een korte wandeling naar de Oude Kerk in Scheveningen. In de kerk tekende de vorstin het gastenregister in de Statenbijbel. Ds. E. K. Teygeler zei in een kort woord dat deze kerk sterke banden heeft met het koninklijk huis. RIJSWIJK, 21-5. De produktie van melk in ons land was in de eerste vier maanden van 1980 anderhalf procent minder dan in dezelfde periode in 1979. Drs. Harm Schelhaas, voorzit ter van het Produktschap voor Zui vel, ziet dit als de belangrijkste oor zaak van de uiterst bevredigende af zet van de Nederlandse zuivelpro- dukten op dit moment. Op een open bare vergadering van het produkt schap woensdag in Rijswijk uitte hij ook kritiek op het Europese zuivel beleid dat kost volgens hem te veel geld. De produktie van melkproduk- ten is echter behoorlijk gestegen. Aanvang 20.00 uur - Toegang 16 jr A.s. maandag 26 mei Aanvang 20.00 uur - Toegang 16 jr Grootste krisis sinds vijftien jaar STRAATSBURG, 21-5. De Europese Gemeenschap wordt geconfronteerd met de ernstigste krisis sinds vijf tien jaar. Dit was woensdag met algemeen gevoelen van het Europese Parlement in het debat tijdens de vergade ring in het Franse Straatsburg over de resultaten van de Europese top op 27 en 28 april in Luxemburg. SEOEL, 2L5. In de Zuidkoreaanse stad Kwangdjoe zijn de al enige da gen durende straatgevechten woens dag uitgelopen op een volksopstand tegen de staat van beleg die zaterdag is afgekondigd in heel Zuid-Korea. Volgens gezaghebbende bronnen in de hoofdstad Seoel vechten ongeveer 200.000 burgers tegen 10.000 solda ten. De militaire autoriteiten hebben versterking gestuurd naar Kwangd joe. Duizenden burgers trokken woens dagmorgen uit de omgeving van Kwangdjoe naar de stad, die met 800.000 inwoners de Tierde is van Zuid-Korea. Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht Droog weer en perioden met zon; mi nimumtemperatuur van 4 graden vlak aan zee tot 0 graden in de rest van het land; op veel plaatsen nacht vorst; middagtemperatuur ongeveer 15 graden; matige noordoosten wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 mei Zon op 5.32, onder 21.38 Maan op 14.39, onder 3.25 Volle Maan: 29 mei (23.28) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 23 mei 11.18 23.37 4.51 17.22 Doodtij: 24 mei HET WEEKOVERZICHT Op 31 mei DE BILT, 22-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Vannacht wordt op uitgebrei de schaal nachtvorst verwacht. Uit het noordoosten wordt koude lucht aangevoerd. In Zweden en Finland vroor het op veel plaatsen 3 graden. Hoewel de middernachtzon daar nau welijks ondergaajt. Omdat het vannacht helder weer blijft en de wind gaat liggen, daalt de temperatuur in ons land ook tot lage waarden. Het blijft droog en voor morgen worden ook weer zonnige pe rioden verwacht, wel kunnen van het noorden uit enkele wolkenvelden het land binnendrijven. De middagtem- peraturen liggen rond de 15 graden. Tevens werd gepraat over drie ontwerp-resoluties waarin werd ge vraagd om een snelle aanneming van een begroting1 voor 1980. Deze begro- ting werd eind 1979 door het Euro pees Parlement verworpen. DEN BOSCH. Het kollege van Ge deputeerde Staten van Noord-Bra bant heeft besloten alle legale en ille gale stortplaatsen van chemisch af val in de provincie te gaan inventari seren. HILVERSUM, 21-5. Het invoeren van een huurbelasting is mogelijk een oplossing voor de problemen op de woningbouwmarkt. Door zo'n huurbelasting zullen huurders met een hoog inkomen, die een lage huur betalen, eerder bereid zijn te vertrek ken naar een koopwoning. Dat heeft voorzitter D. van Com- menee van de Bouw- en Houtbond van het C.N.V. gezegd in een uitzen ding van Brandpunt. Er was een resolutie van kommu- nisten en geestverwanten en één van de Franse kommunisten waarin ge vraagd werd om een verhoging van de landbouwprijzen met 13 procent, 5 procent nationale Franse maatrege len en 7,9 procent in het algemeen voor de Europese boeren. Derde resolutie De derde resolutie was van de hand van de Nederlandse socialist Piet Dankert, rapporteur voor de begro ting 1980. Deze resolutie was het re sultaat van een kompromis tussen de verschillende partijen in de begro tingskommissie van het parlement. AMSTERDAM, 21-5. De 46-jarige J. E. R., die dood werd aangetroffen in haar woning aan de Van Houwenin- genstraat in Amsterdam, blijkt te zijn vermoord. Dit heeft de politie woensdag bekendgemaakt. De poli tie ontdekte het lijk na een anoniem telefoontje van de dader aan de moe der van het slachtoffer. Van de dader ontbreekt nog ieder spoor, aldus de politie. Vijf gewonden O <D -\xxr\xrc-vr n R r\« AI .Ar.»- WEST-BERLIJN, 21-5. Het instor ten van een Congresgebouw in West- Berlijn, waarbij vijf mensen gewond raakten van wie twee ernstig, is het gevolg van moeheid van het materi aal dat voor de bouw ervan (in 1957) gebruikt is, zo heeft de Westberlijnse politie woensdag meegedeeld. Aanvankelijk was men, zo vertelde Klaus Hübner, de hoogste politie- funktionaris ter plaatse, van mening dat het instorten van het dak van het Congresgebouw, woensdagmorgen om 11.00 uur, het gevolg was van een bomaanslag. Grote zaal De grote zaal, waar 1.300 mensen een plaats kunnen vinden, en verga derzalen zijn niet beschadigd als ge volg van het naar beneden komen van het 50 meter lange en verscheide ne tonnen zware dak. Het Congresgebouw, dat gebouwd is door een Amerikaanse stichting als blijk van de band tussen de Vere nigde Staten en West-Berlijn, staat niet ver van het Rijksdaggebouw in de voormalige Duitse hoofdstad. Niet ver ervandaan loopt de muur die Oost- en West-Berlijn scheidt. EINDHOVEN, 21-5. De 43-jarige Enver Eris uit Eindhoven is bij een vechtpartij in zijn woonplaats door messteken in borst en zij ernstig ge wond geraakt en later op weg naar het ziekenhuis overleden. De ver moedelijke dader, de 38-jarige K. S. uit Nuenen, is door de Eindhovense politie voor verhoor naar het bureau gebracht. De vechtpartij ontstond toen Eris en S. bij een fabriek wachtend op hun vrouwen, om nog onduidelijke reden ruzie kregen. De onenigheid liep zo hoog op dat Eris S. met een pa raplu sloeg, vervolgens een mes greep en op S. probeerde in te steken. DEN HAAG, 21-5. Het traditionele bloemendefilé, dat tot nu toe ieder jaar ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana in de tuin van paleis Soestdijk werd gehouden, vindt dit jaar voor de laatste maal plaats, op zaterdag 31 mei. BEIROET. Leden van de door Is raël gesteunde rechtse militie in Zuid-Libanon hebben een ongewa pende V.N.-officier onder bedreiging met een wapen ontvoerd. Het défilé ging dit jaar op 30 april niet door als gevolg van de abdicatie van koningin Juliana die dag. Aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Tijdens het défilé presenteert de Confederatie van Oranje- Verenigingen in Nederland een aan tal specifieke vaderlandse ambach ten en typisch plaatselijke gewoon ten en sporten. Daarnaast vindt op het middengazon een manifestatie plaats, die in het teken van 60 jaar nationale luchtvaart staat. Zeeuws steekspel Er komt verder een groot bloemen en groentemozaïek en rondom een waterbassin worden diverse wa tersporten getoond. Hier staat ook een model van een Hollandse molen. Er rijdt verder een stoomtrein met als passagiers kinderen van het Bio- vakantieoord. Volksdansgroepen, steltlopers en kunstfietsers treden op op een plankier. Het middenpad biedt plaats voor een Zeeuws ringsteekspel te paard. DEN HAAG. De Europese mi nisters van verkeer en waterstaat willen de bloedproef vervangen door de ademanalyse als bewijsmiddel voor het rijden onder invloed van al- kohol. Op een konferentie in Bonn op 20 en 21 mei hebben de Europese be windslieden een resolutie met deze strekking aangenomen. DEN HAAG, 21-5. De 31-jarige dak- bedekker H. D. Branger uit Zwijn- drecht" is woensdagmiddag bij werk zaamheden in Den Haag om het leven gekomen. Volgens de Haagse politie was de man aan het werk op het dak van de hogere school voor ekono- 'misch onderwijs aan de Houtrust- weg. Waarschijnlijk wilde hij een werklift verplaatsen toen het zwaar tepunt van de lift verschoof. De man viel met de lift ruim 20 meter. Hij was op slag dood. MARKNESSE, 21-5. Een verkeers ongeluk in Marknesse in de Noord oostpolder heeft woensdagmorgen aan een echtpaar uit Luttelgeest (NOP) het leven gekost. De auto van het echtpaar, de 66- jarige J. de Lange en mevrouw M. S. de Lange-Schotel (61), kwam op een kruising in botsing met een andere wagen en reed daarna nog tegen een stilstaande vrachtauto. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1761. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Iedere dinsdag en vrijdag (tot 1 augustus) Haamstede Adr. v. d. Weydeweg (pompstation), 19.00 uur, exkursie Vogelwacht naar Meeuwenkolonie Van maandag t/m zaterdag tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum, 14.30 - 16.30 uur. Donderdag 22 mei Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwengroep. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijd, 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Bij eenkomst N.C.V.B. 19.45 uur. Vrijdag 23 mei Zierikzee „Brogum". Film (Western). 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en Bingo avond Bond van op zichzelfstaanden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Duiveland. 20.00 uur. Zaterdag 24 mei Zierikzee Wegens jubileum „Kunst en Eer": Muzikale rondgang „Amicitia", Dirksland, 10.30-11.00 uur; Haven plein, concert „Amicitia", 11.15-12.00 uur; Gasthuiskerk, concert organist Dirk Janszn. Zwart, 14.00-15.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Snel- damtoernooi Noord-Zeeland 9.45 uur. Gasthuiskerk. Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart, 14.00 uur. Bioscoop „De Concertzaal". Spel voor Aasgieren, 20.00 uur. Burgh Ring (Z.W.N.-garage bij ongunstig weer). Rommelmarkt. 8.30 uur. Renesse Dorpshuis. Western-film. 19.30 uur. Scharendijke Ned. Hervormd Verenigingsgebouw. Boekenbeurs. 14.00 - 16.00 uur. Dreischor Muziektent aan de Ring, concert „Crescendo", 20.00 uur. Ouwerkerk Parkeerterrein restaurant „De Vier Bannen". Start exkursie door kreken- en inlagengebied, 7.00 uur. Bruinisse Jeugddag Rode Kruis, start om 9.00 uur 's morgens bij de muziektent; 9.00 - 16.30 uur. Zondag 25 mei Zierikzee „Brogum". „Dropping". Plm. 22.30 uur. Bioscoop „De Concertzaal". Spel voor aasgieren. 20.00 uur. Maandag 26 mei Zierikzee Chr. Geref. Kerk. Pinksterzang- dienst. 10.00 uur v.m. Bioscoop „De Concertzaal". Vrolijke hoogstandjes in Tirol. 20.00 uur. Dinsdag 27 mei Zierikzee Reisje C.P.B. Vertrek station ZWN 8.30 uur. Nieuwerkerk Reisje C.P.B. Instappen busstation. Bus 8.30 uur vanuit Zierikzee. Oosterland Reisje C.P.B. Instappen weegbrug. Bus 8.30 uur vanuit Zierikzee. Woensdag 28 mei Zierikzee Mondragon, voorlichtingsavond (over Geuzenfeest) VW-Evenemen- tenkommissie, 20.00 uur. „Zeeuwsche Herberghe". Bijeen komst vrouwenkontakt, 20.00 uur. Vrijdag 30 mei Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.00 uur. Zaterdag 31 mei Zierikzee Wegens jubileum „Kunst en Eer": Muzikale rondgang „Jong Jubal", Dordrecht, 11.15-11.30 uur; Haven plein, muzikale show „Jong Jubal", 11.45-12.00 uur; Muzikale rondgang „Mavileo", Leimuiden, 14.00-14.30 uur; Havenplein, muzikale show „Mavileo", 15.00-15.20 uur; Mars door Zierikzee trompetterkorpsen „Wilhelmus II" en „Jong Wilhelmus", Sliedrecht, 19.10-19.30 uur; Havenplein, muzikale show „Wilhelmus II" en „Jong Wilhelmus", 20.00-20.45 uur. Binnenstad: van 9.00-12.00 uur, spul len ophalen rommelmarkt Gasthuis kerk. „Brogum". Laatste ronde Brogum - d.j.-wedstrijd. Dinsdag 3 juni Zierikzee Parkeerterrein Scheldestraat (Bor- rendamme), circus Bassie en Adri- aan, 16.15 en 19.30 uur. Woensdag 4 juni Zierikzee Parkeerplaats Végé Caustraat, open luchtconcert „Kunst en Eer" (wegens jubileum). (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110)4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2