irik V\ê\G „Kriebels" over kosten stedebouwkundig advies Am 9%: wini Krat IV1 dukvllO N) ROBUN jonge jenever liter 1295 1977 KREMSER JUNGFRAU 495 m Voorstel tot verhoging subsidie Streek V.V.V. Schouwen-Duiveland y DE ZIERIKZEESCHE COURANT Legertje betogers in Kwangjoe Gemeenteraad Zierikzee Greenpeace tegen dumpen Is idee „optiewoningen" iets? U SLi C ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 mei 1980 136ste jaargang Nr. 22711 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Ruimteprobleem voor Streekarchivariaat geldig van\. 22 t/m 24 mei ZIERIKZEE, 19-5. „Alles wat door de stedebouwkundi- ge wordt opgevoerd, dat kriebelt een beetje bij onze fraktie", zei de heer L. v. d. Ouden (C.D.A.) maandaga vond tijdens de gemeenteraadsvergadering bij de behan deling van de 53e begrotingswijziging betreffende de kosten van de stedebouwkundige adviezen. Hij vroeg het kollege een vergelijking van deze post met andere steden op te stellen, om te kunnen konstateren of in an dere steden ook zoveel voor stedebouwkundige adviezen wordt uitgegeven. Advertentie super jl jljlkj Best bier voor een betaalbare prijs. Naar eeuwenoude traditie gebrouwen. 12 flesjes 0,3 liter. NEW DELHI. Russische en Af ghaanse regeringstroepen hebben zich teruggetrokken na een vergeefs offensief van twee weken om te pro beren de Afghaanse opstandelingen in het gebergte van de provincie Gha- ni bij de Pakistaanse grens uit hun posities te verdrijven. SEOEL, 22-5. Donderdag vroeg bleek de situatie in de Zuidkoreaan- se provinciestad Kwangjoe zich in zo verre te hebben toegespitst, dat dui zenden betogers zich meester zouden hebben weten te maken van ruim duizend geweren, 50.000 patronen, vier pantservoertuigen en ruim 130 jeeps en vrachtwagens van het leger, waardoor ze als het ware een zeer mobiel „legertje" vormden. De stad, waarop leger en politie on danks de volledige staat van beleg in heel Korea al enige dagen geen greep meer zou hebben is door de ordetroe pen afgesneden van de buitenwereld. Telefoon- en telexverbindingen zijn verbroken. „Wat voor huiswerk gaat u ons nu opgeven?" vroeg raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester. De voorzitter wees erop, dat een derge lijke wens moeilijk te verwezenlij ken is, daar er vrijwel geen verge lijkbare steden met Zierikzee zijn. Wethouder L. J. van Gastel (V.V.D.) vroeg zich bovendien af wat men met die cijfers verder zou kunnen doen. Voor stedebouwkundige adviezen voor 1980 stond op de begrotingswij ziging een bedrag van 227.000,-— opgevoerd. De heer L. S. P. van Velt- hoven (C.D.A.) was van mening, dat alle de opgevoerde plannen toch niet gerealiseerd zouden kunnen worden en stelde derhalve voor de post te halveren. „Een aardige suggestie van Van Velthoven", vond drs. R. Sayers (P.v.d.A.). „Het kan wel aardig zijn, maar het werkt niet", reageerde wet houder Van Gastel. In de gaten houden De voorzitter zei, dat getracht wordt de plannen zo snel mogelijk te realiseren, maar dat het onmogelijk is te zeggen wanneer precies een plan uitgewerkt kan worden. Hij gaf de raad de verzekering, dat het kollege de kosten en de duur van de stede bouwkundige plannen zo goed moge lijk in de gaten houdt. De heer Say ers liet namens zijn fraktie weten niet al te veel „kriebels" tegen deze lijst te hebben. Hij noemde de bedra gen heel redelijk, mede in verband met de uitkering uit de Verfijnings regeling Historische Stadskern. Wel zei hij moeite te hebben met de lange duur, voordat de plannen ge realiseerd zijn. De P.v.d.A.-fraktie kon zich ook niet verenigen met de post „Jachthaven (De Val/Havenka naal)" 40.000,—. De heer Sayers wees erop, dat bij de behandeling van de Struktuurschets duidelijk was gesteld, dat aan de jachthaven uitbreiding in het Havenkanaal geen prioriteit zou worden gegeven en was van mening dat de plannen voor een jachthaven aan De Tal ook niet in 1980 aan de orde komen. Hij stelde dan ook voor de post van 40.000,— wel te handhaven, maar de omschrijving te wijzigen van „Jachthavens" in „Reserve stede bouwkundige plannen". Ondanks aanvankelijke bezwaren van wethouder Van Gastel besloot het kollege tenslotte dit voorstel over te nemen. Naar aanleiding van (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. De lente heeft soms zomerse allures en die manifesteren zich niet louter aan de stranden. Ook ,,Borrendamme" kan een gezellig zomers zwemplaatje opleveren. Overigens blijft het met luchtbedden in zee oppassen geblazen. de 107e begrotingswijziging wegens afsluiting van de kapitaaldienst vroeg de heer Van Velthoven naar de eventuele bestemming voor het be drag van 140.000,—, minder uitge geven dan begroot. Wethouder Van Gastel deelde mede, dat dit bedrag pas bij de slotwijziging een bestem ming zal krijgen. ZONNEMAIRE. We blijven Zonne- maire „nog even mooi vinden". Hier het „corridor"-dorp, genomen van een andere zijde; ingebed in een goed ogende omgeving. Rij (of loop) er eens langs tijdens deze mooie lente dagen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. DEN HAAG. Er moet in Nederland meer onderzoek verricht worden naar „sociale verdediging" als alter natief voor militaire verdediging. In de internationale strategische ge- dachtenwisseling komt het alterna tief van de sociale verdediging name lijk nauwelijks aan de orde. Dit zegt de begeleidingsgroep inzake het on derzoek naar geweldloze conflictop lossing in haar eerste deel rapport. AMSTERDAM, 21-5. De afdeling Nederland en West-Duitsland van de internationale milieu-organisatie hebben de Nederlandse regering een „ondubbelzinnige" verklaring ge vraagd van haar standpunt over af- valdumpingen in het milieu. Het be vreemdt Greenpeace dat de regering op dit moment tracht de lozing door Frankrijk van zouten in de Rijn te la ten stoppen, terwijl diezelfde rege ring Duitsland toestaat veel gevaar lijker afval in de Noordzee te dum pen. Dit heeft Greenpeace woensdag bekend gemaakt. Advertentie ZIERIKZEE: Verrenieuwstraat 2 MiDDELHARNIS: West Achterweg 56 Crossterrein Bij de ingekomen stukken bevond zich een verzoek van groepje jonge ren om een crossterrein. Een verzoek, waarop het kollege meende afwij zend te moeten reageren. „Ik sta niet direkt te dringen om een crosster rein, maar om direkt „nee" te zeggen is zo abrupt", aldus de heer H. Asma (P.v.d.A.). Hij stelde het kollege voor eens een paar mogelijkheden te noe men, waardoor het verzoek wat rea- liseerbaarder zou worden en noemde zelf als voorbeeld de Wettelijke Aan sprakelijkheid voor rekening van be treffende jongeren te laten komen. „Laten we deze mensen eens de hel pende hand toesteken", was zijn ver zoek. De heer Van Velthoven voerde aan, dat het verzoek was gekomen van jongeren in de leeftijd van negen a tien jaar en dat de leeftijd, waarop gecrosst mag worden zestien be draagt. Hij was van mening dat een dergelijk initiatief vanuit een groep volwassenen zou moet komen en niet vanuit de gemeente. De voorzitter liet weten best iets voor de jongelui te willen doen, maar zei anderzijds ook weer geen valse verwachtingen te willen wekken, lïij noemde in dit verband ook de konse- kwenties van een crossterrein, te we ten: een schrikbarend aantal ernstige verwondingen. Verder vond hij dat er best vraagtekens geplaatst moch ten worden bij de vraag of je kinde ren onder de 16 jaar gelegenheid moet geven op een motor te rijden, zij het dan op een crossterrein. (Vervolg pag. 5) DEN HAAG, 21-5. Staatssekretaris Brokx van volkshuisvesting voelt wel iets voor het idee van D'66 en C.D.A. om woningen, die volgens LEIDEN. Het aantal mensen in Ne derland dat aan heroine is verslaafd - voornamelijk jongeren - is moeilijk te schatten. Maar het lijkt aanneme lijk dat het totaal op ongeveer 10.000 ligt, mogelijk wat lager. Dat zou dan betekenen, dar er 25 tot 30 keer zo veel mensen veslaafd zijn- aan alco hol en 150 tot 200 keer zoveel aan si garetten )nicotine) dan aan heroine. zijn voorstel van de premiekoop- in de premiehuursektor terechtkomen, in aanmerking te nemen als optiewo ningen. Dat wil zeggen, dat mensen - als ze er na verloop van tijd het geld voor hebben - de woning, die ze tot dan toe hebben gehuurd, kunnen kopen. De woorden van de bewindsman waren evenwel onvoldoende voor C.D.A., en ditmaal V.D.D., om een motie te vermijden. De regering wordt daarin gevraagd vóór 1 september te komen met een plan, in samenwerking met beleggers, voor dergelijke optiewo ningen. De kamer praatte over het woningbouwprogramma 1980. Gemeenteraad Duiveland aanschaf van een klimrek voor de openbare kleuterschool te Ooster- land wordt voorgesteld een bedrag van 5.684,65 beschikbaar te stellen. Parkeerverbod De verkeerssituatie in de Burg. Van Eetenstraat te Nieuwerkerk was reeds enkele malen punt van bespre king. In deze straat worden regelma tig voertuigen hinderlijk geparkeerd met name in de scheipe bocht bij de ingang van het sportterrein. B. en w. zeggen het derhalve in het belang van het verkeer gewenst te achten het parkeren te verbieden aan de bei de zijden van de Burg. Van Ee- Vervolg pag. 4 DUIVELAND, 20-5. Het kollege van b. en w. van Duive land stelt de gemeenteraad voor de Streek V.V.V. een subsidieverhoging van 0,15 tot 0,20 te verlenen. Dit voorstel komt aan de orde in de raadsvergadering van vrijdag 23 mei aanstaande. De Streek V.V.V. Schouwen-Dui veland richtte dit verzoek aan de ge meenten in deze regio in verband met de grote behoefte, die gevoeld werd voor een algemene informatiefolder over Schouwen-Duiveland. In 1979 werd met de uitgave van een derge lijke folder gestart. Om deze uitgave ook dit jaar en volgende jaren te kun nen realiseren is een verhoging van de gemeentelijke bijdrage noodzake lijk. Naast deze extra kosten, zijn in de loop van de afgelopen jaren door de vele prijsstijgingen alle uitgaven be hoorlijk gestegen. De Stichting heeft in deze jaren gemeend geen beroep op de gemeente te moeten doen voor een verhoging van de bijdrage en heeft door intering van haar reserves de jaarrekening sluitend kunnen ma ken. nen voor renovatie van de muziek tent in Ouwerkerk. Voorgesteld wordt dit bedrag te reserveren tot aan het ogenblik dat met de algehele restauratie begonnen kan worden. Ter tafel komt verder een voorstel een bedrag van 4.592,67 beschik baar te stellen voor inrichting van een zesde lokaal van de Ds. J. Boger- manschool te Oosterland. Voor de Peuterspeelzalen Het kollege stelt de raad verder voor de beide peuterspeelzalen in de gemeente een eenmalige subsidie van 1.000,— te verlenen. Het betreft hier een eenmalige oplossing voor het jaar 1980, daar de situatie in het kader van het welzijnsbeleid t.z.t. bij de inventarisatie ter sprake kan ko men. De raad buigt zich verder over het voorstel een krediet van 402.186,— beschikbaar te stellen voor het door trekken van de Bredeweg naar de Dillingsweg te Sirjansland. Het kol lege deelt mede, dat het werk open baar zal worden aanbesteed omdat deze vorm van aanbesteding het meest voor dit werk in aanmerking komt, omdat het geen bijzonder spe cialistisch werk betreft en er, aldus de mening van het kollege, een meer konkurrerende prijs wordt verkre gen dan bij onderhandse aanbeste ding. Verder wordt voorgesteld als nog een krediet van 27.000,— te verle-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1