Regio-korenavond in St. Nicolaaskerk VVD-statenleden over Zierikzeese problematiek Kerkgebouw Ger. Gemeente Oosterland wordt uitgebreid Hoorbijeenkomst over „kleine kern" Ellemeet STREEKNIEUWS 4 Op 4 juni in Brouwershaven SCHOUWÉN-DUIVELAND/BROUWERSHAVEN, 16-5. Op woensdag 4 juni wordt weer de jaarlijkse koren-avond, georganiseerd door de Korenkommis sie Schouwen-Duiveland, gehouden. Negen van de achttien aangesloten zang verenigingen verzorgen dan een uitvoering in de Sint Nicolaaskerk te Brou wershaven. Een heel bijzonder programma-onderdeel is de presentatie van al le 350 optredenden met de canon „Ich will den Herr loben" van G. P. Tele- mann. Zoals gebruikelijk is geworden in de ongeveer tien jaar, dat deze geza menlijke koren-uitvoering plaats vindt, opent het ontvangende koor, het Smalstads koor, dat werken van H. Werner, Dr. Harrington en A. Bruckner uitvoert. Het geboden programma is uitge breid en gevarieerd. Juist vóór de pauze is er ter afwisseling een optre den van het Koperensemble uit Re- nesse. Tijdens de pauze wordt dan gratis koffie geschonken, naar de Ko renkommissie hoopt, aan zeer vele toehoorders. (Vervolg pag. 1) zou kunnen worden. In de eerste- plaats noemde hij de mogelijkheid, dat de argumenten van de gemeente Zierikzee, ondanks alles, niet sterk genoeg genoemd worden. In dit geval deed hij de belofte zijn invloed als Tweede Kamerlid te zullen aanwen den. Bezuinigingen Ten tweede achtte hij het zeer reëel, dat het verzoek in het kader van de bezuinigingsmaatregelen zal worden afgewezen. In dit verband verwees naar het begrip en de in vloed van de Provinciale Staten, die zoals gezegd, overtuigd zijn van de problematiek. Ten aanzien van het agendapunt „Rekonstruktie Prov. Weg 7 tussen Zeelandbrug en Rijksweg 18", kon statenlid L. Becu de vrees van burge meester De Meester wegnemen, dat een uitvoering in twee fasen een eventuele toekomstige ontwikkeling van vluchthaven De Val voorlopig onmogelijk zal maken. De heer Becu deelde mede, dat in de vorige week gehouden Statenver gadering werd besloten niet alleen de voorbereiding, maar ook de uitvoe ring van genoemde rekonstruktie in één fase te laten plaatsvinden. We thouder P. de Rijke kreeg desge vraagd de mededeling, dat verwacht wordt over twee jaar met het werk te kunnen beginnen. Werkgelegenheid Naar aanleiding van het onder- Honderd en drie plaatsen erbij OOSTERLAND, 14-5. Het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Sint Joostdijk ondergaat momenteel een flinke uitbreiding. Het bouw- en aannemingsbedrijf fa. M. P. CapeUe J.J.zn. is met de verschillende onderaan nemers bezig een gedeelte van de bij de kerk staande pastorie bij de kerk te voegen, ter grootte van ongeveer 80 m2, hetgeen tot resultaat zal hebben dat er 103 zitplaatsen bijkomen. Al geruime tijd tobt de Gerefor meerde Gemeente met te weinig zit plaatsen. In dit nieuwe gedeelte zul len ook een flinke garderobe en een viertal toiletruimten worden inge bouwd. In het resterende deel van de voormalige pastorie kunnen nog ver schillende aktiviteiten blijven plaats vinden, zoals boeken uitlenen, bij eenkomsten e.d. De verbouwing c,q. uitbreiding, geschiedt onder archi tectuur van het architectenburo A. Slingerland te Bruinisse. - Van 1917 Het kerkgebouw met pastorie da teert uit 1917 toen het komplex aan de Sint Joostdijk werd gebouwd ten In de St. Nicolaaskerk te Brouwers haven treden woensdag 4 juni negen van de achttien koren uit Schouwen- Duiveland op tijdens de jaarlijkse gezamenlijke korenavond. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Programma In volgorde van optreden volgen dan: ,,Eén Naam is onze Hope" uit Nieuwerkerk (werken van Buxtehu- de, Willem Vogel, J. P. Sweelinck), Zierikzeese Oratoriumvereniging (Joseph Haydn en Hasse), Chr. Gem. Koor ,,Laus Deo" uit Bruinisse (Loek v. d. Leeden en M. L. McBhail), Chr. Geref. Koor ,,De Lofstem", Zierikzee (Herman de Wolff) en het Koperen semble Renesse. Na de pauze'volgen (bij kaarslicht) de .gezamenlijke uitvoeringvan de canon, Ned. HerVormd Kerkköor Ré- nesse (werken van Willèm Vogel en J. H. Blom), Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda" uit Scharendijke (W. A. Mozart en Ch. Gabriel), Kerk koor Haamstede (Willem Vogel en Joh. Stobaus), Chr. Gem. Zangvere niging 'V.Z.O.S., Oosterland (Franz Schubert). Ieder koor zal ongeveer 10 minuten zingen. werp „Ontwikkeling werkgelegen heid" gaf wethouder C. Bij de Vaate een gedetailleerd overzicht van de werkloosheidscijfers in deze regio per eind april, t.w. 207 mannen (4%) en 93 vrouwen (5%). De wethouder zei enige zorg te hebben over de toe komstige ontwikkelingen als na af loop van de Deltawerken ruim 2000 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. Een situatie, die vooral op Schouwen-Duiveland duidelijk zijn gevolgen zal hebben. Juist naar aanleiding van deze ont wikkelingen na 1985 liet de wethou der weten zeer sceptisch aan te kij ken tegen de plannen van „Arbeids- buro's Nieuwe Stijl", die Goes een arbeidsburo van de zogenaamde klasse 1, maar Zierikzee één van de klasse 3 toedenken. De heer Bij de Vaate achtte deze re konstruktie van het arbeidsburo juist in een te verwachten probleem periode niet verstandig. Hij wees op een verzoek vanuit de Kommissie Advies Arbeidsburo, waarin het mi nisterie werd verzocht in Zierikzee een arbeidsburo klasse 1 te handha ven. In dit verband noemde de we thouder ook de toekomstige aanslui- behoeve van de Gereformeerde Kerk, ter vervanging van de kerk met pastorie, die vanaf 1846 aan de dijk tussen Oosterland en Nieuwer kerk stond. Later, bij de kerkschei ding in het jaar 1919, kwam de kerk met pastorie aan de Sint Joostdijk aan de Gereformeerde Gemeente, toen pas geïnstitueerd. Inmiddels is door de Gereformeerde Gemeente een nieuwe pastorie gebouwd aan de Dokter Schutterstraat, in het bestemmingsplan Oosterland. Deze wordt momenteel echter niet door een predikant bewoond omdat de ge meente vakant is. Getracht wordt uiteraard wél deze vakature vervuld te krijgen, doch tot heden is dit nog niet gelukt. ting van Goeree-Overflakkee bij Zee land, hetgeen een dergelijk verzoek nog kracht zou kunnen bijzetten. „Veldslag" Het antwoord van de heer De Voogd op deze uiteenzetting was dat de herindeling van de arbeidsburo en de spreiding ervan over de provin cies één van de „veldslagen in Den Haag" genoemd kan worden. Hij deelde mede, dat het ministerie sterk afwijzend reageert op verzoeken om bijstelling van de plannen en gaf te kennen niet al te optimistisch te zijn betreffende de gang van zaken in Zie rikzee. De heer Bij de Vaate liet desge vraagd weten, dat de H.I.D. Arbeids voorziening niet volledig overtuigd kon worden van de noodzaak in Zie rikzee een arbeidsburo van de klasse 1 te hebben, omdat dit naar diens me ning de positie van het arbeidsburo in Goes zou kunnen verzwakken. De heer De Voogd was overigens van mening, dat de dienstverlening van een arbeidsburo klasse 3 niet veel minder zal zijn. Naar aanleiding van het verioék gaf'hij de raad voor lopig op het aambeeld te blijven ha- Verder zag het V.V.D.-statenlid niet zoveel heil in het argument: „Goeree-Overflakkee komt ook bij Zeeland", zoals de wethouder aan voerde, omdat dit toch een onderdeel is van het plan „Provinciale herinde ling". Een plan, waarvan in de oor spronkelijke vorm niet zoveel meer over is. Watersport Een andere kwestie waar de V.V.D.- statenleden zich bij hun bezoek aan Zierikzee over bogen was de ontwik keling Oosterschelde t.a.v. de wa tersport. Burgemeester De Meester wees er met grote nadruk op, dat niet-aanleggen van jachthavens niet tot gevolg zal hebben dat ook de jach ten van de Oosterschelde wegblijven. „Als het in de Grevelingen allemaal wel kan, komen de mensen ook naar de Oosterschelde. Ze leggen graag aan in een haven als Zierikzee. Als we deze mensen in de komende jaren niet beter kunnen opvangen, komt er een absolute chaos", was de trend van zijn uiteenzetting. Hij wees er verder op, dat het niet gaat om vaste ligplaatsen, maar om parkeergelegenheid voor boten. Overigens'noemde de burgemeester het later in de diskussie ook een hard gelag, dat eigen inwoners in vele ge vallen hun bootje niet kwijt kunnen door het ontbreken van vaste lig plaatsen. Ir. L. A. M. Ellenbaas liet er geen twijfel over bestaan, dat er binnen de V.V.D.-statenfraktie volledig begrip heerst over deze problematiek. Men heeft ook laten weten het bijzonder te betreuren weinig en in een te laat stadium bij het werk van de Stuur groep Oosterschelde betrokken te worden. Plannen van deze stuur groep gaan in de richting van een uit breiding met 1000 a 1500 ligplaatsen. Door de V.V.D.-fraktie werd inmid dels een motie ingediend direkt een studie te maken voor de ontwikke ling van een groter aantal ligplaat sen, te weten 2500 3000. Hij prees Zierikzee gelukkig in het zogenaam de middengebied te liggen en zei te verwachten, dat voor de haven De Val nog wel enkele mogelijkheden bestaan. Rode Kruis ziekenhuis Over de positie van het Rode Kruis ziekenhuis - een volgend agendapunt - oriënteerde een delegatie van de V.V.D.-statenfraktie zich enige maanden geleden reeds. De heer J. G. van Zwieten memoreerde dat dit be zoek de statenleden duidelijk in hun idee heeft bevestigd, dat Zierikzee gesteund dient te worden in de po ging het Zweedse Rode Kruis Zieken huis te behouden. Burgemeester De Meester deelde woensdag mede, dat inmiddels een zeer goede samenwerking met het ziekenhuis „De Bevelanden" in Goes op gang is gekomen, en dat een aan tal kommissies zich bezighoudt met (Vervolg pag. 1) De heer De Graaf wees er op, dat de laatste bouwgrond in Ellemeet is ge bruikt voor het bouwen van bejaar denwoningen. Wanneer er bouw grond beschikbaar is, zullen er vol gens hem ook aanvragen voor wonin gen komen. Er is de afgelopen jaren weinig moeite gedaan door het ge meentebestuur. De burgemeester verduidelijkte, dat het wel de bedoeling is van de ge meente, dat er bouwgrond beschik baar komt. De heer A. Wesdorp wees er op, dat alle aktiviteiten in Scharendijke zijn uitgevoerd. Wat het beleid in Elle meet betreft komt het gemeente bestuur z.i. 25 jaar achterop. Wethouder Van Burg erkende, dat het beleid t.a.v. Ellemeet in de afge lopen jaren niet juist geweest is. Het heeft weinig zin om over deze perio de te praten. Het is zinniger om zich tot de toekomst te bepalen. T.a.v. de woningbouw moet getracht worden een groter aantal woningen te bou wen dan de 2 a 3 woningen, die de No ta Bewoningspatroon aangeeft. De heer De Graaf vroeg verder in lichtingen over het gebruik van wo ningen, die permanent bewoond ge weest zijn als tweede woning. Wethouder Van Burg antwoordde, dat het gemeentebestuur hiertegen optreedt. Behoud school Wat het behoud van de school be treft, wees de burgemeester er op, dat de integratie van het kleuter en lager onderwijs voor Ellemeet moei lijk ligt, omdat geen kleuterschool aanwezig is. De heer Kievith beaamde, dat het heel moeilijk is thans een uitspraak te doen. De minister dient de norm voor de kleine scholen nog vast te stellen. Hij vroeg zich af of in het ka der van het Kleine Kern-projekt af wijking kan worden toegestaan. De heer Deïst lichtte toe, dat wat de norm betreft eerder gedacht moet worden aan 50 leerlingen dan aan 30 als ondergrens. Wat het experiment betreft moet niet van een norm wor den uitgegaan. Experiment wil zeg gen, dat iets ondernomen wordt, dat eigenlijk niet mag. Dr. P. J. Koets verklaarde, dat de een studie voor de verdere invulling van een fusie. Verder noemde hij de plezierige sa menwerking op het gebied van speci alismen. „Wij rekenen en vertrou wen erop, dat het Rode Kruis zieken huis in deze samenwerkingsvorm zal blijven bestaan", aldus dé burge meester. De heer Van Zwieten liet aanvul lend weten de onlangs verleende toestemming tot nieuwbouw van de Cornelia Stichting naast het zieken huis als een gunstig teken in dezen te zien. Enigszins teleurstellend 'voor het Zierikzeese gemeentebestuur was de mededeling dat de subsidies via het Provinciaal Ontwikkelingsfonds drastisch beperkt zullen worden. We thouder L. J. van Gastel had eerst la ten weten in aanmerking te hopen komen voor een uitkering uit dit fonds ten behoeve van de uitbreiding sportakkommodatie. Hij deelde mede, dat de inrichting van het nieuwe sportkomplex een be drag van 1,5 a 2 miljoen zal ver gen. Verwijzend naar het belang voor de gehele regio, deed de wethouder de suggestie van een uitkering uit het Provinciaal Ontwikkelingsfonds. De heer Ellenbaas moest hem echter mededelen, dat er plannen voorhan den zijn deze uitkeringen te gaan be perken tot een totaal bedrag van on geveer 100.000,- per jaar. Deze plan nen worden maandag aanstaande in de kommissie financiën van de pro vincie besproken en komen op vrij dag 13 juni ter sprake in de Staten vergadering. De V.V.D.-statenleden brachten de ze woensdag verder een bezoek aan de gementen Westerschouwen en Bruinisse. BRUINISSE, 14-5. Het echtpaar L. van Gilst - C. van Gilst-Otte u>as rooensdag 60 jaar getrouwd. In het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw werd dit feit met een druk bezochte receptie gevierd. Hoewel de 80-jarige bruidegom in het af gelopen jaar enkele weken in het ziekenhuis moest vertoeven, verkeren bei den nog in goede gezondheid. Mevrouw Van Gilst-Otte is 79 jaar. Het diaman ten echtpaar heeft zes kinderen, 17 kleinkinderen en 13 achterkleinkinderen. Leen van Gilst was meer dan een halve eeuw lang werkzaam in de mosselvis serij, zij het met onderbrekingen. Wanneer er in de visserij tijdelijk geen werk was, werkte hij aan de aanleg van de Abram Wissepolder in St. Philips- land en andere objekten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Kamer het uiteindelijk voor het zeg gen heeft en niet de minister. De gro te partijen hebben belangstelling voor de problematiek van de kleine kernen. Ook moet er z.i. moed zijn om het eigen experiment na enige tijd te evalueren. De heer De Graaf sneed ook een goede fietsverbinding tussen Scha rendijke en Ellemeet aan; deze ver binding is van belang voor het schoolbezoek in Ellemeet. De burgemeester lichtte toe, dat door de gemeente een aangepast plan is ontworpen, dat aan de Provinciale Waterstaat ter fiattering is voorge legd. De direkteur van de Technische Dienst, de heer G. Bunskoeke, gaf hierna toelichting op het plan voor het nieuwe dorpshuis. De burgemeester vulde aan, dat uitgezien zal moeten worden naar een tijdelijke voorziening omdat het nieuwe dorpshuis komt op de plaats van het oude gebouw. Het is niet de bedoeling, dat ook de jeugdsoos in het dorpshuis onderkomen zal vin den. Hiervoor wordt een andere oplossing gezocht. Allerlei groeperingen De heer Visser pleitte er voor om zoveel mogelijk allerlei groeperin gen onderdak te bieden in het dorps huis. Het dorpshuis zou dus ook be schikbaar moeten zijn voor knutsel- groepen en bejaardengymnastiek. Dë burgemeester was het hiermee eens:- hoe meer aktiviteiten hoe lie ver. Bij de inrichting zal met deze wensen rekening gehouden worden. De burgemeester sloot de bijeen komst met dank aan de dames en her en van de werkgroep voor het ver richte werk. Hij hoopte, dat de aan wijzing van Ellemeet als projekt re sultaten zal afwerpen. BURGH-HAAMSTEDE Opbrengst kollekte De ten bate van het Nederlandse Asma Fonds gehouden kollekte te Burgh-Haamstede heeft een bedrag van 1338,77 opgebracht. Dank wordt gebracht aan de kollektrices en de milde gevers voor dit fraaie re sultaat. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond De afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt een bijeenkomst in het Ton- nenmagazijn op dinsdag 20 mei. Spreekster is mej. Schreuder, dië tiste van de Ned. Hartstichting, met als onderwerp: „Leef lang en lekker". Gepresenteerd worden „chlosterol verlagende koude hapjes". BRUINISSE Woningbehoefte in Bruinisse Door het gereed komen van de zorgwoningen werd de woningbe hoefte in Bruinisse natuurlijk sterk ten goede beïnvloed, oftewel sterk verminderd. Er staan nu nog 43 per sonen geregistreerd, van wie er 24 een ééngezinswoning verlangen, 4 een één- of 2-persoonswoning, en 15 een bejaarden woning. Onder de aan vragers bevinden zich vijf woning zoekenden, die geen binding hebben met het eiland Schouwen-Duiveland of de gemeente Bruinisse. Aan de hand van de aanvragen wordt de nieuwbouwbehoefte vast gesteld op 14 gewone woningwetwo ningen, 3 éénpersoonswoningen en 11 bej aarden woningen Strenge straffen voor vernielingen Het uitschoppen van de straatver lichting en het kapot gooien van de ballonnetjes schijnt tegenwoordig een geliefd spel te worden van de Bruinisser jeugd. Op verzoek van hët gemeentebestuur en de P.Z.E.M. zal extra scherp op deze zinloze vernie lingen worden gelet. Bij aanhouding door de politie zal strenge bestraf fing volgen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LELYSTAD. De Keukenhof heeft woensdag de 20 miljoenste bezoeker in de 31 jaar van zijn bestaan ontvan gen. Het was de Engelse verpleegster miss J. Warren uit Northampton. OSS. Uit een globaal onderzoek van de bodem van een voormalig fa brieksterrein van Philips in het cen trum van Oss is gebieden dat zich in de grond daar tolueen, xyleen en tri- methyl-benzeen bevindt. Dat heeft burgemeester L. Jansen donderdaga vond desgevraagd bevestigd. DEURNE-HORST. In de Peel in de gemeenten Deurne en Horst is don derdagmiddag een stuk natuurreser vaat ter grootte van ongeveer 100 tot 200 hectare door brand verwoest. Volgens de politie in Deurne is het vuur aangestoken door een nog onbe kende man SCHAGEN. Op de Provinciale weg tussen Schagen en Alkmaar is don derdagavond door een frontale bot sing tussen twee personenauto's de 30-jarige H. Naber uit Schagen dode lijk verongelukt. Vijf mensen zijn zeer ernstig gewond geraakt en opge nomen in ziekenhuizen in Alkmaar. Bij de haven van Brouwershaven was donderdagmiddag de eerste start van de open Nederlandse kam pioenschappen in de Cadet-race. De foto toont de deelnemers die met de voorbereidingen voor de wedstrijd bezig zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) - ttü

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4