dcunloo b.u. ZEELANDBRUG KAN AAN EIND TACHTIGER JAREN AFBETAALD ZIJN SUPER DILEMMA Bondsrepubliek boycot Moskou-spelen Cijfers uit jaarverslag Elektriciteit straks De maatregelen voor de bouw Zelfs 7,9 te weinig Twee kilo heroïne gevonden Maatregelen tegen stagnatie van de woningbouw WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK AGENDA installatiebedrijf Bezuiniging i 2 De alom te nemen beslissingen met betrekking tot de komende Olympi sche Spelen te Moskou, zijn niet vrij van dramatiek, omdat - hoe ook aan gevat - de verschillende belangen met elkaar botsen. Openbarend in dit verband was het debat rond het te nemen besluit door het Olympisch komité van de Bondsrepubliek, dat mogelijkerwijs van invloed zou kun nen zijn op het Nederlandse besluit. West-Duitsland gaat niet naar Mos kou, maar het is zaak de „stemmen" te beluisteren, die in sportkringen te voren zijn opgegaan over dat te ne men besluit. Het zich terug trekken was „mit Sand im Munde" (tandek- narsend dus), maar het besluit: niet gaan is toch gevallen. De wereld zou niet liever willen, dan dat alles rond de komende Spe len „onberispelijk" zou zijn, maar de wereld zelf is er niet naar. Emoties genoeg rond deze spelen, maar als een eenvoudig telexbericht meldt, dat - zo maar op één dag - in het door de Sovjets bezette Kaboel 86 schoolleerlingen zijn dood geschoten, dan zullen vele - op zich enthousiaste - sportlieden, daarvan toch iets in de spieren en in „mind" dienen te voe len. Men kan niet om de emoties heen; als een snikkende dissidenten- vrouw, wier echtgenoot wordt uitge mergeld in een of ander ellendig kamp, de wereld bezweert - om der wille van de gevangenen - niet naar Moskou te gaan, dan moet die mense lijke emotiefaktor in het overwe- gingsspel worden betrokken, al zijn er nog naïeven, die volhouden dat sport en politiek niets met elkaar te maken hebben. De medaille heeft ook een keerzij de; de sportlieden uit de vrije wereld kunnen door gebaar, gedrag, hou ding en gesprek een getuigenis afleg gen. De marge daartoe is klein, maar als men thuis blijft is er helemaal geen marge. Zo dramatisch ingewikkeld ligt dus de keus. Iedere beslissing zal iets fouts in zich dragen en er is dus spra ke van een absoluut dilemma. Eén ze kerheid is er intussen wel; de hele Olympische affaire moet - na Moskou - op de helling, want het zou super dwaas zijn als de (sport)-wereld zich nog eens zou laten plaatsen voor zo'n wanhopig stemmende keus. DtSSELDORP, .14-5. Met 59-40 stemmen heeft het Westduitse Olym pisch Comité zich uitgesproken tegen deelneming aan de Olympische Zo merspelen van Moskou. West- Duitsland is daarmee het vierde land in Europa dat de boycotoproep van de Verenigde Staten steunt. Voor deelneming aan de spelen hebben zich de laatste dagen uitgesproken: Frankrijk, Groot-Brittannië, Grie kenland, Finland, Zwitserland, San Marino, Denemarken en Zweden. Ne derland, België en Oostenrijk zullen op 19 mei hun standpunt bepalen. Italië beslist op 20 mei en Spanje en Luxemburg op 23 mei. Tot 24 mei kan worden ingeschreven. Flitsen uit het buitenland WARSCHAU. De partij- en rege ringsleiders van de landen van het Warschaupact hebben op hun donder dag in Warschau beëindigde konfe- rentie voorstellen gedaan voor beëin diging van de bewapeningswedloop en voor ontspanning in Europa. GRAHAMSTOWN, Zuid-Afrika. De 49-jarige Alfred Soya is in Gra- hamstown, Zuid-atrika, door 2000 leerlingen die deelnamen aan de on derwij sboycot van kinderen van ge mengd ras, doodgestenigd. Advertentie STICHTING HET THEATER A.s zaterdag 17 mei en zondag 18 mei VLISSINGEN, 14-5. De vijf kilometer lange Zeeland- brug over de Oosterschelde zal het eind van de tachtiger jaren zijn afbetaald. Deze langste brug van Nederland werd dertien jaar geleden voor eigen rekening gebouwd door de provincie Zeeland. Uit het jaarverslag over 1979 van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brugmaat- schappij, de maatschappij die de brug beheert, wordt melding gemaakt van een tolopbrengst die het afgelopen jaar aanmerkelijk lager was dan men had geraamd. dacht aan tolgeld 8.100.000 gulden te kunnen binnenhalen, maar het werd slechts 7.803.433 gulden. Dat betekent slechts een ruimere op brengst ten opzichte van 1978 van 0,3 procent. Deze geringere opbrengst was onder meer een gevolg van het feit dat brom(fietsers) en passagiers van autobussen en touringcars per 1 juni 1979 geen tolgeld meer hoefden te betalen. Bovendien werden de on derhoudskosten aan de brug hoger. LYON. De door de Alpen aangeleg de tunnel van Frejus is met ingang van 8 juli voor personenauto's en bussen te gebruiken, terwijl vrach tauto's er per 4 augustus door mogen. Dit is donderdag uit goed ingelichte bron vernomen. ISLAMABAD. Pakistan heeft don derdag het voorstel van Afghanistan om besprekingen te voeren van de hand gewezen. Van Pakistaanse zijde werd iedere diskussie onmogelijk ge noemd zolang de Russische troepen zich nog niet uit Afghanistan hebben teruggetrokken. JERUZALEM. Premier Begin van Israël heeft donderdag nadrukkelijk verklaard gekant te zijn tegen Euro pese initiatieven met betrekking tot het Midden-Oosten, waarin zelfbe schikkingsrecht voor de Palestijnen ten doel wordt gesteld. WENEN. De onderhandelingen tus sen Oost en West over troepenver mindering in Midden-Europa - be kend onder de naam MBFR - zijn woensdag in Wenen na een onderbre king van zes weken voor de 21-ste keer hervat, zonder dat er aanwijzin gen zijn voor een soepeler houding van beide partijen. WASHINGTON. De Amerikaanse regering is voorstander van een Mo hammedaanse vredesmacht in Af ghanistan als het Kremlin bereid is zijn troepen uit dat land terug te trekken, zo is donderdag van ambte lijke zijde in Washington vernomen. WASHINGTON. President Carter heeft woensdag gezegd bereid te zijn een luchtbrug of „zeebrug" in te stel len die Cubaanse vluchtelingen naar de Verenigde Staten en andere lan den kan brengen. WENEN, BRUSSEL, WELLING TON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Edmund Mus- kie, betitelde donderdag bij aan komst in Wenen de voorstellen van de regering in Kaboel over de kwestie Afghanistan als „dubbelzin nige voorstellen die geen serieuze ba sis hebben". WARSCHAU. De landen, van het Warschaupact hebben donderdag op geroepen tot het houden van een we reldtop „in de nabije toekomst" die zich zal concentreren op verminde ring van de internationale spanning, vooral in Europa. «MMAmAMMMMMMMMIM Energie besparings winkel ZWOLLE, 14-5. Zwolle krijgt een „energiebesparingswinkel". Doel ervan is de Zwollenaren BRUSSEL, 14-5. Over tien jaar zal Nederland nog voor 33,7 procent van zijn elektriciteitsproduktie afhanke lijk zijn van aardolie. Daar zal dan 6 miljoen ton mee gemoeid zijn. 5,6 procent van de elektriciteitsproduk tie zal dan uit kerncentrales komen, 33,7 procent zal worden opgewekt met behulp van steenkool en de resterende 27 procent zal uit andere bronnen komen. Deze cijfers komen uit de prognose die de Europese Kommissie, „dagelijks bestuur" van de EG gemaakt heeft. UTRECHT, 14-5. De Federatie Bouw- en Houtbonden is ontevreden over het pakket maatregelen dat staatssekretaris Brokx dinsdag aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld om de dreigende stagnatie in de wo ningbouw het hoofd te bieden. Vol gens de bond richt Brokx zich met zijn plan nog steeds te veel op de vri je sektor: er worden niet meer wo ningwetwoningen doorgebouwd en bovendien beperken de voorstellen zich tot 1980 zodat ernstig getwijfeld moet worden aan het effekt ervan. De bond vindt het nog steeds onaan vaardbaar dat de begroting van volkshuisvesting en de bouwposten van andere ministeries moeten blij ven bijdragen aan de bezuinigingso peratie. Voor een goede aanpak van de problemen in de bouw, waardoor ook de dreigende groei van werkloos heid in deze bedrijfstak wordt inge damd, zijn betere plannen nodig, zo stelt de Federatie Bouw- en Hout bonden. NEW YORK. Een schilderij van Pa- blo Picasso heeft op de veiling van Sotheby in New York, het hoogste bedrag opgebracht, dat ooit voor een 20ste eeuws schilderij is betaald. Het schilderij, gemaakt in 1923 en geti teld: „Kwakzalver zittend met ge kruiste armen", werd voor ruim 6,~ miljoen aangekocht door het Bridgestobe museum in Tokio. meter. Als dit proces zich voortzet, zullen kostbare bestortingen moeten worden uitgevoerd om de pijlers op hun plaats te houden. Aldus het jaar verslag van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brugmaatschappij. WAÏ W* DE eitr Meer voertuigen Toch maakten in 1979 66.000 meer voertuigen gebruik van de brug dan het jaar daarvoor. Dit betekent een toename van 2,7 procent. Uit het jaarverslag blijkt verder, dat door de snelle stroming van het Oosterscheldewater de bodem bij het begin en het einde van de brug, eve nals bij het beweegbare deel ernstig is verdiept. Plaatselijk zelfs tot 4,3 DEN HAAG, 14-5. „Onrealistisch". Zo noemde de voorzitter van de over koepelende EG-boerenorganisatie COPA, woensdag in Den Haag op be zoek bij minister Braks van land bouw, de eis van diezelfde COPA: een verhoging van de EG-Latidbouw- prijzen met gemiddeld 7,9 procent. De minister had nog onlangs voor dezelde zaak dezelfde aanduiding ge bruikt. Alleen bedoelde hij dat de COPA meer vroeg dan het mogelijke, terwijl voorzitter C. Heereman wilde zeggen dat de kosten, sinds de COPA haar berekening maakte, alweer zo veel verder zijn gestegen dat de boe ren ook aan die 7,9 procent nog lang niet voldoende hebben. hand te doen voor besparing op het energieverbruik. Tijdens de openingsuren van dit nieuwe type winkel kan iedereen vrij in en uit lopen. Ook wordt regelmatig voorlichting gegeven aan scho lieren, huisvrouwen en andere groepen. Eens per maand kan men tijdens een spreekuur meer gedetailleerde informatie krij gen. $IAAAAAAAAAAAA0\AAAMAAAAfl£ KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Bij een ongeval op een hotel in de Amsterdamse P. C. Hooftstraat in de nacht van donder dag op vrijdag is een werknemer van een beveiligingsbedrijf door overval lers neergeschoten. De beveiligings man werd geraakt in de lies en is in middels geopereerd in een Amster dams ziekenhuis. UTRECHT. Het centraal bestuur van de bedrijfsgroep havens van de Vervoersbonden FNV heeft woens dag met de kleinst mogelijke meer derheid besloten het federatie bestuur te adviseren om in de C.A.O.- onderhandelingen de loonwet toch te negeren. AMSTERDAM, 14-5. De Amster damse politie heeft in een woning aan de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam twee kilo heroïne gevon den. In verband hiermee werden de 22-jarige Turk N. F., de 17-jarige vrouw J. S. en de bewoner van het pand, de 33-jarige G. D. T. aangehou den. Dit heeft de politie bekend ge maakt. DEN HAAG, 14-5. Om de stagnatie in de woningbouw tegen te gaan, wil staatsekretaris Brokx (volkshuisvesting) de subsidiebijdrage voor premie koopwoningen verhogen, onverkochte woningen overhevelen naar de premie- huursektor en het aantal huurwoningen verhogen. Met deze maatregelen hoopt de sektor kan worden beperkt tot 25.000 staatsekretaris te bereiken dat het woningen. Zonder de extra maatre- aantal premiehuurwoningen, dat gelen zou van 37.000 geplande koop voor dit jaar geraamd was op twaalf- woningen er slechts 18.000 verwezen- duizend, kan worden verdubbeld en lijkt kunnen worden, dat de teruggang in de premiekoop- keihard fr romantisch De nieuwe film van Paul Verhoeven. Aanvang 20.00 uur - 16 jaar KINDERMATINEE A.s. zaterdag 17 mei en zondag 18 mei Verwachting tot zaterdagavond: Vrij zonnig Vrij zonnig en droog; minimumtem peratuur omstreeks 5 graden; mid- dagtemperatuur ongeveer 17 graden; matige wind uit noordoost tot noord. Voor zondag: Aantal uren zon: 6 tot 15. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 17 mei Zon op 5.40, onder 21.29 Maan op 8.26, onder 18 mei Zon op 5.38, onder 21.31 Maan op 9.22, onder 0.36 19 mei Zon op 5.37, onder 21.32 Maan op 10.23, onder 1.23 Eerste Kwartier: 21 mei (21.16) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 17 mei 6.15 18.04 11.42 - 18 mei 6.59 18.40 0.10 12.32 19 mei 7.41 19.26 0.58 13.23 Doodtij: 24 mei. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 16-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied dat da genlang boven Skandinavië heeft ge legen heeft zich wat verplaatst naar het zeegebied ten westen van Noor wegen en heeft nog steeds een uitlo per boven de Noordzee. Het blijft pfennig weer brengen in heel west- en midden-Europa. Ook in Spanje en het westelijk deel van ae Middel landse Zee. In Italië en Joegoslavië daarentegen veroorzaakt een depres- siegebied al dagenlang veel bewol king en regen. Een andere depressie ligt boven noordwest Rusland en verplaatst zich langzaam naar het zuidwesten. Een film voor iedereen Aanvang 14.00 uur Jonger dan 12 jaar f 2,— Ouder dan 12 jaar f 4,— Zaterdag 17 en zondag 18 mei Dokter Lodiers.Noordgouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. 'Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag, en zondag. Dokter F. J. J. Buytendijk, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel- Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 6, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster L. Navis, Schellwitseweg 1, Ouwerkerk. Tel. (01114) 2773, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag en maandag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere woensdag Nieuw er kerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Iedere dinsdag en vrijdag (tot 1 augustus) Haamstede Adr. v. d. Weydeweg (pompstation), 19.00 uur, exkursie Vogelwacht naar. Meeuwenkolonie Zaterdag 17 mei Zierikzee Wegens jubileum „Kunst en Eer": De Beurs, concert Apollo", 15.00-16.00 uur; Muzikale rondgang „Juliana" uit Amersfoort, 19.00-19.30 uur; Ha venplein, muzikale show „Juliana" uit Amersfoort, 20.00-20.15 uur. Bioscoop „De Concertzaal", 14.00 uur, „Alleen op de wereld". Bioscoop „De Concertzaal", 20.00 uur, „Spetters". Zondag 18 mei Renesse Parkeerterrein sportpark R.T.C. Schouwen-Duiveland, Grevelingen- tocht 110 km, start 9.00 uur. Bioscoop „De Concertzaal", „Spet ters", 20.00 uur. Bioscoop „De Concertzaal", „Alleen op de wereld", 14.00 uur. Maandag 19 mei Zierikzee Stadhuis, gemeenteraadsvergade ring, 19.30 uur. Prinses Julianaschool. Schrijfavond A.I. 19.00-21.00 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 3635 Huis van Nassau. Afd. „Philatelica". 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Schrijf avond A.I. 19.00-21.00 uur. Gemeentehuis 19.30 uur, Gemeente raad. Dinsdag 20 mei Zierikzee Concertzaal, Het Zeeuws Orkest (so list pianist Frank Mol), 20.00 uur. Haamstede Zaal Ger. Kerk. N.C.V.B.-afdeling. 19.45 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Advieskommissie Welzijnsbeleid. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Afd. Plattelands vrouwenbond. 20.00 uur. Woensdag 21 mei Zierikzee Stadhuis. Vergadering Streekar chiefkommissie, 16.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Afd. N.C.V.B. 20.00 uur. Donderdag 22 mei Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Zaterdag 24 mei Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Snel- damtoernooi Noord-Zeeland 9.45 (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119)660 Bezorging (01119) 660 Niet alleen de bewapening is toege nomen, maar ook de produktie van zaken en goederen, die het leven ver- onad.ngena.men: Ik moet 'daar di kwijls aan denken, nu alom de rbep om bezuiniging wordt gehoord, maar echte bezuiniging toch niet van de grond komt. Nog maar even terug naar die eerste jaren na de oorlog; wat was er toen eigenlijk 'helemaal? Trouwens als het er al was, moest je het kunnen betalen, want CAO's, die een beetje redelijk loon bepaalden, waren er nog niet, of werden pas in de verte (een beetje) zichtbaar. Hoe snel en willekeurig wordt er nu (g)een pilsje gepakt, maar toen niet hoor. Eén pilsje in de week en dat deelde je 's zondags bij de warme hap met z'n tweeën. Roken was toen nog niet zo omstreden, maar met een pakje per week", deed je het al heel luxe. Wijn kwam later pasvelen kochten op oudejaarsavond - het was een soort ceremonie - een flesje wijn of port, dat even voor 12 uur werd ontkurkt. Wie een auto had behoorde tot de „happy few", maar die werd dan toch wel uitsluitend gebruikt voor een wat verdere reis. Boodschappen deed je „lopers" of op de fiets. Tex tiel was nog op punten en de dames zaten ijverig aan de naaimachine; een jurkje in de zoveel tijd en mis schien eens per jaar iets „uit de kon- fektie". Het was nog vrij schamel, maar niemand liep natuurlijk echt zonder kleren. Caravans waren er wel, maar wie had feitelijk zq'n luxe woning op wielen? 't Ging nog allemaal met een tentje uit de dump", met de verdere spullen in twee grote fietstassen. Een reisje Oostenrijk was het gesprek van de buurt. „Waar doen ze het van", was de jaloers getinte vraag. De kleine zusjes en broertjes kre gen de nog goede kleren van de al wat groter gegroeiden. De oudedag- voorziening moest nog komen. De eerste Dreestrekkersbehoorden tot een gelukkige kaste apart, want oud en arm" had men in de krisisja- ren goed leren haten. De uit Tsje- choslowakije afkomstige „Jawa"- motorfiets ging stilaan de weg be heersen; veel later kwamen de scooter en natuurlijk de auto, zonder echter nog met de massificeringsfa- cetten van de zeventiger jaren. Bij een niet-feestelijk bezoek bleef het bij een kop thee of koffie. Brood was brood en geen luxe toestanden verder; appelflappen waren er wel, eji in Zeeland nog lang tijdens de oor log zelfs. „Hollandse nieutüe" was echter geen probleem weldra; voor een dubbeltje per stuk gingen ze over de toonbank. Om aan vet te komen (voor de margarine) voer de Willem Barendz" naar de Zuidpool om op walvissen te jagen. Die waren er toen nog genoeg; nu niet meer. Zoutjes, kaaskoekjes, knabbel nootjes, chips en al die bij-de-borrel- flauwekul moest nog worden uitge vonden. Zakgeld voor de (grotere) kinderen ging nog met een kwartje. Ze vragen wel eens, hoe dat toch moet met dat bezuinigen. Vraag het de juist volwassenen van na de bevrijding. Ze kunnen het ver tellen, maar hét verhaal leidt tot een vicieuse cirkel,.want „als we zo weer zouden gaan leven", schiet het wer- klozenaantal schrikbarend omhoog en het is al erg genoeg. Echt zuinig doen is een „must", maar etisch dus aan twee kanten een probleem. Het lijkt simpel, maar het is moeilijk SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2