HOGE KOSTEN BIJ VOORBEREIDING PLAN TOT STADSVERNIEUWING NIET ALLE VERENIGINGEN AKTIEF MET INVULLEN ENQUÊTE-FORMULIER Op Amnesty schrijfavond verzoek om gratie Vlotte raadsvergadering Brouwershaven Brandweerwedstrijden Dreischor Havendag 1980 STREEKNIEUWS Welzijnskommissie Westersehouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 mei 1980 Nr. 22707 3 BROUWERSHAVEN, 12-5. Het stedebouwkundig ad viesbureau Stad en Landschap te Middelburg heeft een kostenbegroting gemaakt voor de voorbereiding van het uitvoeringsplan Stadsvernieuwing Brouwershaven Kom. Die posten zijn geweldig hoog, zo gaf burge meester C. Slabbekoorn maandag tijdens de raadsverga dering toe, maar ze zijn opgesteld in vergelijking tot der gelijke reeds eerder uitgevoerde werken. DREISCHOR. Genrebeeld van de zaterdag te Dreischor gehouden brandweer- wedstrijden. DREISCHOR. Een mini-brandweermannetje hield de wedstrijden nauwlet tend in de gaten. ZIERIKZEE, 10-5. De acquistitie- groep Zeeland organiseert op 28 mei een zogenaamde Havendag. Tijdens een vaartocht tussen Vlissingen en Terneuzen zal er voor oude en nieuwe relaties een overzicht worden gege ven van de ontwikkelingen die zich gedurende de laatste" decennia in de Zeeuwse zeehavens Vlissingen en Terneuzen hebben voorgedaan. Ook zullen de toekomstige konimerciële en industriële mogelijkheden van beide havens worden belicht. Voor deze dag zijn onder meer uit genodigd bestuurders, industriëlen, ambtenaren en personen uit de kom- merciële sektor. Het Westkappels dames koor zal, gestoken in klederdracht, voor enige vokale omlijsting zorgen. ZIERIKZEE Vogelvereniging „Zang en Kleur" organiseerde kegelavond Zaterdagavond jl. heerste er een gezellige drukte in de kegelzaal van de heer G. Geluk te Zierikzee. Het bestuur van de vogelvereniging „Zang en Kleur" had besloten een kegelavond te organiseren voor le den en donateurs met hun dames. Een groot aantal van hen had positief gereageerd op de uitnodiging. De voorzitter de heer J. Pipping opende de avond en heette alle aan wezigen welkom, en hoopte dat het een gezellige avond zou worden. Hierna gaf hij het woord aan de wedstrijdleider de heer Kees de Vos, die begon met de indeling van de pa ren. Toen begon het kegelen. Voor de meesten viel het niet mee, daar het de eerste keer was met een dergelijke zware bal te gooien, maar na verloop van tijd ging het al beter. Er werden verschillende spelletjes gedaan en tussendoor gaf de heer Ge luk - eigenaar van de zaal - nog een demonstratie kegel, tonend „dat het niet zo maar een bal gooien is". Tot in de kleine uurtjes ging het spel door, waarna ieder voldaan huis waarts keerde. Een avond voor her haling vatbaar! Brommer tegen auto Maandagavond omstreekst 20.05 ontstond een aanrijding tussen een auto en een brommer op de kruising Huiberstraat/Moggestraat. Een brommer bestuurd door H. J. v. d. C. uit Zierikzee kwam uit de Mog- gestraat en zou geen voorrang heb- Zo is er b.v. een coördinator nodig, die - voor de tijd van maximum drie jaar - een dag per week orde op zaken stelt bij die voorbereiding. De ge meente zelf heeft geen mankracht om dat bij te houden, zo legde de voorzit ter uit, omdat de betreffende rijks subsidies zo specifiek zijn afgesteld., De heer C. J. de Munnik had moeite met het bedrag dat daarmee was ge moeid 105.000,-) en vroeg daarom nadere uitleg. Ook de post „tekenka mer" in de kostenbegroting vond hij fors. De voorzitter wees op het be lang van die post, mede met het oog op de nauwgezette uitwerking van gedeelten van het plan, waarover weer gesprekken met belanghebben den zullen plaatsvinden. Hij zegde de heer C. L. Soeters toe, dat bij de uitwerking van de facetten van het plan inderdaad de belang hebbende groepen, zowel bestuur ders als inwoners, aan het woord zul len komen. Markt Als een van die facetten noemde de heer Soeters de funktie van de Markt van groot belang. Hij zag die aan de zijde van het stadhuis graag uitge breid, zodat de muziektent geen be grenzing meer zou vormen, maar in het geheel zou worden opgenomen. Tevens pleitte hij voor het inkrim pen van de parkeergelegenheid al daar, waardoor meer ruimte voor groenvoorzieningen kan worden ge- kreëerd. Intussen ging de raad akkoord met de aangegeven begrenzing van het verbeteringsgebied en het aanvragen van een subsidie van 161.445,-, de' ben verleend aan een uit de Hui- bertstraat komende auto bestuurd door J. C. P. eveneens uit Zierikzee. Dokter A. W. van Geer verleende eerste hulp. De bestuurster van de bromfiets moest vervolgens naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis ver voerd worden. Beide voertuigen wer den beschadigd. Aanrijding Maandagmiddag omstreeks 17.00 uur ontstond een aanrijding tussen een auto en een brommer op de Weststraat. Een brommer bestuurd door H. J. B. d. V. uit Zierikzee wilde een auto, bestuurd door J. v. d. M. uit Zierikzee rechts passeren. De ruimte zou echter te smal geweest zijn voor deze manoeuvre, zodat beide voertui gen met elkaar in aanraking kwa men. ,Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. Beide voertuigen werden beschadigd. Vernielingen In een bouwkeet in de Schel- destraat werden tijdens het weekend door nog onbekend gebleven daders maximale uitkering van de 230.300,- voorbereidingskosten. Samenlevingsopbouw In het Algemeen Bestuur van de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland benoemde de raad, conform het voorstel, burge meester Th. H. de Meester van Zie rikzee en wethouder C. J. van Burg van Middenschouwen, als vertegen woordigers uit resp. de grootste en kleinste gemeente op Schouwen-Dui veland. Tijdens een vergadering van dat algemeen bestuur, eind januari, was besloten het aantal gemeentelij ke vertegenwoordigers terug te bren gen tot 2 (inplaats van 6), omdat de gemeenteraden toch ook beslissings bevoegdheid hebben over de begro ting en de rekening van de Stichting. Het aantal vertegenwoordigers uit het partikulier intitiatief werd destijds met 2 verhoogd tot 16, ter wijl het totale aantal bestuursleden van 20 op 24 werd gebracht, zodat voortaan zes personen op persoonlij ke titel kunnen zitting nemen. Op een vraag van de heer J. J. Klaasse antwoordde de voorzitter, dat de gemeente, wegens kosten besparing, het beheer van de glascon tainers van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland, in eigen hand zal nemen. Tot lid van het algemeen bestuur der Bestuursschool Zeeland werden benoemd de heren C. M. Padmos, ge- meentesekretaris en tot plv. lid de heer J. J. Schot, loco-sekretaris. Beroep verworpen De raad verklaarde - volgens het voorstel - het beroep van de heer J. J. van der Enden, betreffende een bouwvergunning, aan de Prof. Zee manstraat te Zonnemaire, onge grond. Zoals de bouwvergunning nu is aangevraagd, kan deze niet wor den uitgevoerd, verklaarde de voor zitter op een vraag van de heer M. Hellendoorn. Met alle overige voorstellen ging de gemeenteraad akkoord; de agenda werd in drie kwartier afgewerkt. venielingen aangericht. De daders verschaften zich toegang door een ruit in te slaan en haalden het inte rieur over hoop. Eveneens tijdens het weekend werd ingebroken in de loods van Ce- beco aan de Vissersdijk. Van een gro te stapel zakken met kunstmest, op gesteld op pallets werden de on derste zakken open gesneden. De schade ten gevolge hierv.an bedraagt ruim 1.000,-. Reisje C.P.B. Het jaarlijkse reisje van de C.P.B.- afdeling is vastgesteld op dinsdag 27 mei. Een bezoek wordt gebracht aan het Norbitinesser klooster te Ooster hout. Een rondleiding wordt gehou den door het kasteeltje, waarna een koffietafel wordt gebruikt, 's Mid dags kan een gebedsdienst worden bijgewoond, waarna een dia vertoning volgt van de privé- woonvertrekken en van het werk op het kunstatelier. De maaltijd wordt in hotel „De Kanonnier". Kontakta- dres voor deelname: de sekretaris, Tel. (01110) 4614. Introducé's zijn toe gestaan. Sluiting inschrijvingsda tum 20 mei. „Philatelica" De afdeling „Philatelica" houdt de laatste bijeenkomst van het seizoen op maandag 19 mei in het Huis van Nassau. Muzikale rondgang „Kunst en Eer" Na het concert dat de Koninklijke Harmonie woensdagavond 14 mei van 19.30 tot 20.30 uur geeft bij het bejaardencentrum „Borrendamme" in Poortambacht zal het korps tussen 21.00 uur en 21.30 uur nog een muzi kale wandeling door een gedeelte van deze wijk maken. De daarbij te volgen route zal zijn: Borrendamme, Scheldestraat, Zijpestraat, Sloestraat, Kokmeeuwstraat, Een- drachtstraat, Mastgaststraat, Kee tenstraat, Borrendamme (einde). Groenten* en fruitmarkt De nieuwe Groenten- en fruit markt Saman, gevestigd in het hoek pand St. Domusstraat/Nieuwe Boogerdstraat, zal op woensdag 21 mei worden geopend met een recep tie. SCHARENDIJKE Opbrengst kollekte De kollekte ten bate van het Neder lands Astma Fonds heeft in Scharen- dijke en omstreken het mooie bedrag van f 562,80 opgebracht. Een woord van dank aan het adres van de gevrs en ook aan de kollektrices is op zijn plaats. BROUWERSHAVEN „Brouwse" dag Op zaterdag 12 juli wordt in de Smalstad een ouderwetse „Brouwse" dag gehouden. DREISCHOR „Thuisklub" won bij brandweerwedstrijden Het Dorpshuis aan de Ring in Drei schor was zaterdag het „doelweig" van de brandweerwedstrijden, die zaterdag in die kern werden gehou den. Er was een betrekkelijk moeilij ke opgave samengesteld. De „brand" was uitgebroken op de bovenverdieping, waarbij ook een trap zogenaamd had vlam gevat. De brandhaard was echter via een ande re trap te bereiken. Daarna kwamen er weer problemen, doordat men slechts via een raam met behulp van een ladder het „slachtoffer" kon be reiken. De brandweer van Dreischor ein digde op de eerste plaats. Overige uitslagen: 2. Zierikzee 2, 3. Middelburg, 4. Brouwershaven, 5. Middenschouwen 2 (Kerkwerve), 6. Bruinisse, 7. PZEM Borsele, 8. Zie rikzee 1, 9. Westersehouwen 1, 10. Westersehouwen 2, 11. Middenschou wen II (Scharendijke), 12 Duiveland. Burgemeester C. Slabbekoorn ver richtte de prijsuitreiking tijdens een koffietafel in het hotel „De Drie Schappen", waarbij ook de burge meesters Th. H. de Meester van Zie rikzee, W. den Boer van Midden schouwen en J. van Bommel van Dui veland acte de présence gaven. NIEUWERKERK Gezamenlijke kerkdienst In het kader van de samenwerking tussen de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerk te Nieuwerkerk zal op donderdag 15 mei (Hemelvaartsdag) een gezamen lijke kerkdienst worden gehouden. Voorganger is de Gereformeerde predikant ds. E. Hoogerwerf uit Vlis singen. Aanvang 09.00 uur. Bejaardensoos naar „Keukenhof" De bejaardensoos van Nieuwer kerk maakte j.l. een geslaagde reis naar de bollenvelden en „Keuken hof", per tourincar van de fa. Van Oeveren uit Zierikzee. Onder leiding van mevr. V. Bommel-De Hartog ging de tour 's morgens 9.30 uur op stap vanaf „Ons Dorpshuis". Aan het begin van de reis sprak zij een welkomstwoord tot de aanwezigen en in het bijzonder tot één echtpaar voor wie dit wel een he le bijzonder dag was (huwelijks jubi leum). Zij kregen daarom ook een bloem-corsage opgespeld. Via de bekende weg tot aan Rotter dam ging het over Kleinpolderplein richting Den Haag en Wassenaar, Katwijk en langs de bollenvelden. Het was een schitterende tocht. In Hillegom aangekomen ging het naar het bekende hotel „Treslong" waar eerst een konsumptie werd ge bruikt. Daarna volgde een uitgebrei de koffietafel die men zich goed liet smaken. „Keukenhof" Omstreeks 1.30 uur ging het op weg naar „Keukenhof". Daar aangeko men vertoefde men ±2 uur tussen de schitterende aangelegde tuinen en kassen. De tijd was vlug om, maar de terugreis moest toch weer worden aanvaard. Onderweg werd nog gestopt in het restaurant „Delta poort", waar men nog een konsump tie kon gebruiken. Dicht bij huis gekomen dankte me vrouw Van Bommel de aanwezigen en in het bijzonder chauffeur Willem- se voor deze geslaagde reis. Een ieder ging dankbaar huis waarts. OOSTERLAND Nationale Molendag De Nationale Molendag is aan Oosterland ook niet ongemerkt voor bijgegaan. Een flinke bries uit het zuidoosten zorgde ervoor dat de be- vlagde, uit 1752 daterende Am bachtsheerlij ke Molen, een grondzeiler-bovenkruier, zijn mach tige wiekenstel bijna de gehele dag heeft kunnen laten wentelen. Was aanvankelijk de wind nog wat zwak om ook de molenstenen in te schake len, zodat er eerst voor de „prins" ge draaid werd, zoals dit heet, later op de middag nam de wind wat toe, zo dat molenaar Witte kans zag nog wat maïs tot meel te verwerken. Van gelegenheid om het keurig ge- restaureed interieur van de molen te bezichtigen, werd een druk gebruik gemaakt vooral ook door toeristen waarbij de molenaar tekst en uitleg gaf het het inwendig reilt en zeilt. Jan Dorst Joh.z., die als hobby enige oude tractoren bezit, daterend uit het 1950 etc., had deze ter opluistering op de Molenberg gebracht waar ze uite raard ook de nodige belangstelling trokken. Voorzien van vlaggetjes trokken deze „old timers" ook voor al bij de jeugd de nodige aandacht. Begunstigd door het mooie weer is deze Molendag 1980 zeer goed geslaagd in tegenstelling met vorig jaar toen de wind het liet afweten en er geen beweging in de wieken te krijgen was. Verkoping Op woensdag 28 mei a.s. voormid dag 11.00 uur zal notaris mr. D. van Eek uit Zierikzee in het café- restaurant „De Blauwe Keet", aan de Rijksweg 6 alhier, krachtens art. 1223 B.W., publiek te verkopen het woonhuis, schuur en tuin gelegen aan de Korenbloemstraat no. 3 te Ooster land, gem. Duiveland, groot 1.17 are. Dit pand is momenteel niet bewoond, en het is te bezichtigen in overleg met de genoemde notaris, die ten zijnen kantore ook nadere inlichtingen ver- (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) strekt. Het pand kan na betaling der koopsom, dat uiterlijk op 25 juni a.s. dient te geschieden, worden aan vaard. BRUINISSE Jeugddag Rode Kruis Voor zaterdag 24 mei organiseert de afdeling Bruinisse van het Rode Kruis een jeugddag. De geldop- brengst van de aktiviteiten komt ten goede aan Brazilië in de vorm van hulp aan Greet Lodder. VELP. In Velp bij A'rnhem is maan dag op het politiebureau een vrij bij zondere overeenkomst getekend tus sen de eigenaar van een gekraakt pand en de plaatselijke kraakgroep „De Beuk". De overeenkomst is daarom zo opmerkelijk, omdat de krakers in het bewuste pand (aan de Hoofdstraat) vorige week nog fors werden aangepakt door een knok ploeg. Zierikzee /Haamstede In het kader van de aktie voor af schaffing- van de doodstraf, welke ook door de wekgToep Schouwen- Duiveland wordt gesteund, is op de maandelijkse schrijfavond gelegen heid een gratieverzoek voor James Mange te steunen. De schrijfavond wordt i.v.m. Pinksteren niet op de vierde maan dag gehouden, maar een week eerder op 19 mei. James Mange is een 24-jarige Zuid- Afrikaan die op beschuldiging van hoogverraad ter dood veroordeeld is. Mange was aktief in het verboden African National Congress (ANC). Bij het proces werd gebruik gemaakt van de door Amnesty hevig bekriti seerde veiligheidswetten. Volgens Amnesty is dit na de Tweede Wereld oorlog de eerste keer dat de doodstraf is opgelegd voor een poli tieke^, .misdaad" waarbij geen doden gevallen zijn. Bij het verzoek om gra tie gaat het alleen om voorkoming van excecutie, er wordt dus niet om vrijlating gevraagd. Door de werk groep is een voorbeeldbrief op gesteld. Vrijlating wordt wel gevraagd voor de „gevangenen van de maand". Dat zijn: Horst Gulderjahn, een 37-jarige bulldozer-machinist in de D.D.R. Hij wilde met zijn vrouw en drie kinderen emigreren. Ismaël Weinberger, een 51-jarige journalist in Uraguay, veroordeeld tot 8 jaar wegens „aantasting van de grondwet". Hij is ernstig mishan deld en wil naar Israël. De autoritei ten daar zijn bereid hem en zijn gezin op te nemen. In Argentinië zijn 4 jonge mensen door veiligheidsagenten ontvoerd. Een tweejarig dochtertje van het ene gezin is later naar grootouders gestuurd. Gheorghe Brasoveanu in Roemenië zit voor de vijfde keer in een psychia trische inrichting. Voor de laatste veroordeling werd zijn vrouw ge dwongen te verklaren dat hij „er nstig geestelijk gestoord" zou zijn. Hij hielp bij het oprichten van een vakbond. Saudo Daraj, vakbondsleider in Soedan zit de laatste 9 jaar vrijwel onafgebroken zonder beschuldiging in de gevangenis. Anatoly Runov, een 42-jarige schoenmaker in de Sovjet-Unie, zit in een inrichting wegens „straat schenderij", omdat hij brochures met een religieuze inhoud had verspreid. Wie zich het lot van bovengenoem de mensen aantrekt kan op maandag 19 mei terecht voor het schrijven van brieven in de prinses Juliana school, Jannewekken 19 in Zierikzee en in de rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk in Haamstede. Meer informatie en voorbeeldbrieven zijn daar aan wezig. Voor tijden zié agenda. ATTENTIE. In verband met Hemelvaartsdag is de sluitingstijd voor het opgeven van advertenties voor de editie van vrijdag 16 mei vastgesteld op Woensdag 14 mei voor 11.30 uur ADVERTENTIE AFDELING HAAMSTEDE, 12-5. In de maandagavond gehouden vergadering van de advieskommissie voor het welzijns beleid van de gemeente Westersehouwen deelde de voor zitter de heer J. C. de Feiter in zijn openingswoord mee, dat ruim 70 procent van de enquête-fomulieren binnen zijn. Hij noemde het wat teleurstellend dat nog niet alle verenigingen en in stellingen tijdig hebben gereageerd ondanks het feit dat er op 15 april j.l. nog een rappel is uitgegaan en telefo nisch kontakt met de verzuimers is opgenomen. Een en ander werkt rem mend op de procedure om tot een af gerond geheel te komen. Besloten werd, dat de kommissie leden kontakt zullen opnemen met de verenigingen uit hun sektor die nog verzuimd hebben het enquête formulier in te zenden. Om de verenigingen ter wille te zijn bij het invullen van de enquête formulieren werd op het gemeente huis nog een informatieavond geor ganiseerd waarvoor de animo van de zijde der verenigingen en instellin gen niet groot was. „Marsroute" „Wij zitten in de marsroute", zei voorzitter de Feiter, maar wij heb ben wel de medewerking van de ver enigingen nodig om tijdig tot een af gerond geheel te komen. Naar aanleiding van een vraag van de heer G. J. W. v. d. Salm deelde de voorzitter mee, dat de verenigingen die uiteindelijk het gevraagde enquête-formulier niet inzenden toch zullen worden mee genomen bij de inventarisatie. Om te weten te komen wat er bij de niet georganiseerde bevolking leeft ten aanzien van het welzijn in de ge meente werd besloten, dat uit het be volkingregister een aantal willekeu rige personen zullen worden getrok ken die door de leden of plaatsver vangende leden van de kommissie zullen worden benaderd. Het ligt in de bedoeling hiermee te beginnen met personen van 18 jaar en vervolgens personen die telkens 5 jaar ouder zijn. De sekretaris van de kommissie de heer P. A. Zoon benadrukte hierbij, dat een en ander noodzakelijk is om een goede wisselwerking op te bou wen. Regionale planningsgroep Als plaatsvervangend lid van de intergemeentelijke coördinerende re gional planningsgroep voor de heer J. Deïst werd de heer J. A. v. d. Broe- ke voorgedragen. Besloten werd de eerste volgende vergadering te houden op maandag 23 juni a.s. waarbij men dan hoopt tot een afgerond geheel te kunnen ko men ten aanzien van de enquêtefor mulieren en de peiling onder de niet georganiseerde bevolking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3