GROTE OVERWINNING VOOR S.P.D. IN NOORDRIJN-WESTFALEN AGENDA Verkiezingen in Bondsrepubliek „Geluidarme" auto Veel doden bij brugongeluk in Florida Fraude bij examens zeevaartscholen Ir. D. Luteijn nieuwe voorzitter Landbouwschap Oranjeverenigingen willen geen vaste 5-mei viering Mogelijkheden voor aanleg jachthavens STREEKNIEUWS 2 BONN, 11-5. De sociaal-democratische SPD heeft zondag bij de deelstaatverkiezingen van Noordrijn-Westfalen een verrassend grote overwinning geboekt. Haar coalitiepartner in deze deelstaat, de liberale FDP, slaagde er evenwel niet in de kiesdrempel van 5 procent te overschrijden en in het parlement van Düsseldorf gekozen te worden, Als de bondsdagverkiezingen van oktober een zelfde beeld te zien zul len geven, dan zal Helmut Schmidt voor zijn herverkiezing als bonds kanselier moeten vrezen. Waarne mers menen dat Schmidt alleen bondskanselier kan blijven als de SPD en FDP beide in oktober sukses- vol zullen zijn. PARIJS, 10-5. Over tien jaar moe ten de automobielfabrikanten ervoor zorgen dat zij alleen nog maar „gelui darme" auto's produceren. Zij kre gen daar tussen 1985 en 1990 de gele genheid toe. De geluidsproduktie moet terug met 5 tot 10 decibel. Dit is het belangrijkste resultaat van de eerste Europese konferentie over geluidshinder, die de afgelopen dagen door de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en ontwik keling (OESO) in Parijs werd gehou den. Na aanvankelijke tegenstand van Frankrijk spraken de 24 aan gesloten landen, waaronder behalve de Europes landen ook de Verenigde Staten en Japan, met elkaar af dat de grootste en meest zorgelijke brond van geluidshinder sterk moet wor den gereduceerd. Het huidige ge luidsniveau van de personenauto ligt gemiddeld op 80 decibel en dat van vrachtwagen op 88. Deze moeten worden teruggebracht tot resp. 75 en 80 decibel. Flitsen uit het buitenland JERUZALEM. Na een uitzonder lijk lange kabinetszitting heeft het Israëlische kabinet zondag verklaard „met grote spijt" kennis genomen te hebben van „het eenzijdige besluit van Egypte" om de onderhandelin gen over een vorm van autonomie voor de Palestijnen voorlopig op te schorten. De regering-Begin verga derde zes uur. JERUZALEM. Het Israëlische ka binet heeft zondag twee voorstellen verworpen, die beoogden op de bezet te westelijke oever van de Jordaan grote stukken land te onteigenen ter vergroting van de Joodse nederzet tingen in dat gebied. MOSKOU. Radio Moskou, heeft zondagavond meegedeeld, dat 12 mei opnieuw een contingent Russische troepen uit Oost-Duitsland zal wor den teruggetrokken. DACCA. Naar schatting 150 men sen zijn omgekomen toen in het zuid en van Bangladesj een veerpont met 200 passagiers aan boord in een hevi ge storm zonk. De autoriteiten deel den zaterdag mee dat tot nu toe pas vijf lijken zijn geborgen. PRAAG. Bij de parade in Praag zijn ambassadeurs van de NAVO- landen weggebleven, omdat die tot motto had het vieren van „de 35e ver jaardag van de bevrijding van Tsje- choslowakije door het Sowjet-leger". GENÈVE. In Ethiopië, noord-oost- Oeganda en noordwest-Kenia drei gen miljoenen mensen om te komen door droogte. Vooral de Nomaden in deze gebieden (zoals de Turkana- stam in Kenia) worden door de droogte ernstig getroffen. De oogsten zijn muslukt en velen verke ren op de rand van de hongerdood. De kudden van de Nomadenstammen sterven bij gebrek aan water en va nuit Turkana wordt zelfs een sterfte onder het vee van 70 procent gemeld. ZIERIKZEE. In het kader van de twinningtussen Zierikzee en Hat field, bezocht vorige week een zeven tal brandweermannen uit Hatfield, een bezoek aan de Zierikzeese brand weer. Zij logeerden bij Zierikzeese brandweergezinnen. Hier de Hatfiel- ders bij de te Dreischor gehouden brandweerwedstrijden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Liberale FDP De liberale FDP (Freie Democrati sche Partei) miste in Noordrijn-West falen net de kiesdrempel: zij kwam zegge en schrijven 1.340 stemmen te kort om opnieuw in het parlement vajji Düsseldorf vertegenwoordigd te 'zijn. De minister van buitenlandse zaken en leider van de FDP, Hans- Dietrich Genscher, sprak van een „zware nederlaag". SPD (Sozialdemokratische Partei Deutschlands) behaalde daarentegen een klinkende zege en kan voortaan in Noordrijn-Westfalen alleen rege ren, terwijl zij vanaf 1966 altijd een coalitie met de liberalen heeft ge vormd. Verliezer in Noordrijn-Westfalen is ook de CDU (Christlich - Demokrati- sche Union). Sinds deze partij, samen met haar Beierse zusterpartij de CSU, Franz-Josef Strauss tot haar kandidaat voor de bondsdagverkie zingen heeft benoemd, heeft zij bij al le deelstaatverkiezingen stemmen verlies geleden. OOST-BERLIJN. President Carter van de Verenigde Staten voert een beleid dat sterk gelijkt op dat van Hitler-Duitsland in de jaren vooraf gaande aan de Tweede Wereldoorlog. Dit heeft de opperbevelhebber van het Warschau-pact verklaard in een artikel in het Oostduitse partijblad „Neues Deutschland". BRUSSEL. De prijzen van de voor naamste olieprodukten in de Europe se Gemeenschap zijn sinds eind 1978 gestegen met gemiddeld 91 pet. (be lastingen en accijnzen niet inbegre pen). TEHERAN. De Koerdische Demo- kratische Partij van Iran heeft de centrale.Tegering in Teheran beschul digd van het gebruik van, napalm-.in de steeds verbitterder strijd in de westelijke provincie Koerdistan. NASSAU. Cubaanse MIG-straalja- gers hebben zondagochtend een pa trouilleboot van de kustwacht van de Bahama's gebombardeerd en tot zin ken gebracht. Vier opvarenden van dé boot, de „Flamingo" kwamen bij de aanval om het leven, verscheidene anderen werden gewond. ST. PETERSBURG-FLORIDA, 10-5. Zeker 30 mensen hebben het le ven verloren toen de brug waarover zij per bus of in hun auto reden, in eens instortte als gevolg van een aan varing door een tanker. In de vroege morgen voer bij hevig stormweer de onder Liberiaanse vlag varende „Summit Venture" in de buurt van St. Petersburg tegen de 25 km lange brug over de Tampa-Bay. In het gat dat na de aanvaring ont stond verdwenen in elk geval een au tobus met 23 inzittenden en een aan tal personenauto's. Duikers vrezen dat allen zijn verdronken. De brug overspande de Tampa Bay tussen St. Petersburg en Bradenton in het zuidwesten van Florida. Bij een soortgelijk ongeluk vonden in januari in West-Zweden tien men sen de dood. Het sukses van de SPD werd door haar voorzitter Willy Brandt bestem peld als „een stem voor een politiek van standvastigheid en bezonnen heid in een moeilijke politieke situa tie". De sociaal-democratische lijst trekker in Noordrijn-Westfalen, Jo hannes Rau, betitelde het sukses als een „beschamend goed resultaat". DEN HAAG, 10-5. De inspectie van het hoger zeevaartonderwijs stelt een onderzoek in naar mogelijke fraude op een onderdeel van het eind examen van de vierjarige opleiding scheepswerktuigkundige van de ho gere zeevaartscholen. Alle kandida ten moeten op dit onderdeel opnieuw examen doen. Aldus heeft het mi nisterie van onderwijs vrijdag laten weten. Volgens een woordvoerder zijn er sterke aanwijzingen dat enige stu denten voorkennis bezaten van een opgave in het eindexamenvak moto ren en gastribunes 1, op 7 mei onder deel van het centraal schriftelijk eindexamen. Op 14 mei zullen alle kandidaten nieuwe opgaven te beantwoorden krijgen. De heer ir. D. Luteijn uit Kortgene is benoemd als de nieuwe voorzitter van het Landbouwschap. Hij volgt de heer drs. J. J. Schouten op, die er zijn tweejaarlijkse termijn als voor zitter heeft opzitten. De in het Land bouwschap samenwerkende centrale landbouworganisaties en de Voe dingsbonden hebben in 1967 afspra ken gemaakt over een roulatie systeem. Om de twee jaar wisselt het voorzitterschap, dat bij toerbeurt wordt vervuld door de voorzitter van een der drie standsorganisaties. Ook voor de eerste plaatsvervangend voorzitter, die komt .uit de werkne mers organisaties, geldt een wissel systeem: de heer M. D.. de Hollander (voorzitter .Voedingsbond CNV) neemt déze funktie over van de heer H. D. Ligte'nberg (Voedingsbonden FNV). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. De VARA is vrijdag opnieuw meer dan 1.100 leden kwijt geraakt. Daarmee is het totale ver lies van deze omroep naar aanleiding van de, gewraakte radio-uitzending op Koninginnedag gekomen op meer dan 5.600. Een woordvoerster van de VARA zei overigens vrijdag de in druk te hebben dat men nu het ergste achter de rug heeft. HAARLEM. De Keuringsdiens van waren in Haarlem is verrast. Hij ont dekte, dat op veel scholen bij de les sen in handvaardigheid de leerlingen in giftige wolken lood en cadium ver keerden. Dit gevaarlijke goedje zit in veel soorten glazuren en emailleer poeders. De konklusie was dan ook dat een groot aantal van deze stoffen zo is samengesteld, dat gebruik door kinderen volledig onverantwoord was. ROTTERDAM. Een 52-jarige Rot terdamse vrouw heeft vrijdagmid dag een hongerstaking voor een WAO-uitkering hervat, ditmaal op de stoep van het hoofd van de medi sche dienst van het GAK aan de Stad houderslaan. De vrouw, Mia Visser, begon haar hongerstaking veertien dagen geleden voor het GAK- kantoor aan de Statenweg in Rotter dam. Ze moest de aktie in het wee- keinde door ziekteverschijnselen op geven. BELGRADO. Geholpen door twee militairen legt de president van de Sowjet- Unie Leonid Brezjnjef rsamen met zijn minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko een krans aan de voet van de kist van de overleden Joegosla vische president Tito, die vorige week donderdag ter aarde werd besteld. DEN HAAG. In tegenstelling tot wat onder meer de frakties van VVD en PvdA willen, is minister Albeda van Sociale Zaken niet bereid binnen afzienbare tijd te komen met pakket maatregelen dat de knelpunten op de arbeidsmarkt moet helpen oplossen. Albeda wil slechts stap voor stap kleine wijzigingen in het beleid door voeren. AMSTERDAM. Met de arrestatie van zeven mannen hebben samenwer kende politie-agenten uit Amsterdam, Zaanstad, Utrecht en Den Helder een grote zwendel met automobielen opge lost. Van de verdachten zijn er vijf afkomstig uit Amsterdam, één uit Hoorn en één uit Zaanstad. Zij zouden in totaak voor ongeveer 600.000 gulden schade hebben aangericht WEERT. Wilma Beleggingen gaat per 1 mei eigen beleidsverantwoorde lijkheid dragen als aparte produkt- groep binnen de Wilma-groep. Deze verantwoordelijkheid strekt zich uit over een eigen aan- en verkoopbeleid van onroerend goedbeleggingen, de sa menstelling van de belegginsportefeuille en de fianciering hiervan. Tevens zal binnen de groep het beheer en de exploitatie van onroerend goed plaats vinden, aldus Wilma. DEN HAAG. Het bureau van het Europees parlement heeft een uitno diging van de Iraanse prseident Bani Sadr, een delegatie naar Teheran te zenden, niet zonder meer afgewezen. Zonder vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars als voorwaarde te stellen be sliste het bureau in Brussel dat het zich over anderhalve week opnieuw met de zaak zal bezighouden. GOES. Een bij een steekpartij zwaar gewonde Marokkaan uit Ber gen op Zoom is zondagmiddag weg gelopen uit een ziekenhuis in Rotter dam. De maa was in de nacht van za- terdag op zondag in het centrum van Goes gevonden in bewusteloze toestand, met een gapende hoofd wond en een tiental steekwonden van een schroevedraaier. ZWOLLE, 10-5. Op het jaarlijks congres van de Federatie van Oranje verenigingen dat dit jaar in Zwolle wordt gehouden is vrijdag bezorgd heid uitgesproken over de plannen om van de vijfde mei opnieuw een jaarlijks terugkerende nationale feestdag te maken. De oranjevereni gingen vrezen dat dan of de konin ginnedag, of de 5-meiviering in het gedrang zal komen. Ze houden liever vast aan een 5-meiviering eens in de vijl jaar. Koningin Beatrix en prins Claus waren vrijdag op het congres aanwe zig en maakten kennis met tientallen afgevaardigden van de ruim zeven honderd oranjeverenigingen die in de federatie zijn vertegenwoordigd. MIDDELBURG, 9-5. In antwoord op vragen van het lid van Provincia le Staten E. C. Boissevain betreffen de de planologische mogelijkheden van de gemeenten tot de aanleg van jachthavens, heeft de Provinciale Planologische Dienst meegedeeld hoeveel ligplaatsen op grond van goedgekeurde bestemmingsplannen in onderstaande gemeenten nog ge realiseerd kunnen worden. Gemeente Brouwershaven; Bestemmingsplan „Zomerdorp Den Osse": toegestaan 800 ligplaatsen, reeds gerealiseerd 160, nog openstaande kapaciteit: 640 ligplaat sen. Gemeente Bruinisse; bestem mingsplan „Recreatieplan Bruinisse"; mogelijkheid tot bouw 2e jachthaven „Aqua Delta"; capaci teit 900 ligplaatsen. Gemeente Wissenkerke; Bestem mingsplan „Tweede jachthavenkom* plex"; capaciteit 400 ligplaatsen. „Haven Colijnsplaat" Voorts is het voorontwerp-bestem mingsplan „Haven Colijnsplaat" van de gemeente Kortgene in proce dure. In dit plan - dat reeds in vooro verleg in de subcommissie bestem mingsplannen van de P.P.C. is ge weest - wordt voorzien in de moge lijkheid tot aanleg van maximaal 600 ligplaatsen voor de watersport en de sportvisserij., Ten opzichte van het huidige aantal ligplaatsen in Co lijnsplaat - 85 pleziervaartuigen en 35 sportvisboten - zou dit een toename met 480 ligplaatsen betekenen. SCHOUWEN-DUIVELAND Snelheidscontrole De Rijkspolitiegroep Schouwen-Dui- veland heeft vrijdag op diverse plaatsen een snelheidskontrole gehouden. Acht tien bestuurders kregen een proces verbaal opgemaakt. Algemene Z.L.M.-vergadering De algemene vergadering van de Z.L.M. (de aankondiging is vroeg ge noeg), is vastgesteld op maandag 1 december in „De Nobelaer" te Etten- Leur. ZIERIKZEE Ledenvergadering A.R.-kiesvereniging Op de jongste ledenvergadering van de A.R.-Kiesvereniging „Nederland en Oranje' te Zierikzee, is er gestemd over de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen Op 26 mei 1981. Het partijbestuur heeft elke kiesvere niging een advieslijst gestuurd met 40 namen van personen waarin, wat be treft de volgorde waarop deze namen voorkomen, door de kiesverenigingen wijzigingen kunnen worden aange bracht. Eventueel kunnen andere na men toegevoegd worden. Wat dit laat ste betreft heeft de kiesvereniging van Zierikzee de heer W. Aantjes op de 38ste plaats aan de lijst toegevoegd. De uitslag van de stemming wat be treft de eerste 15 namen is als volgt: 1. drs. J. de Koning; 2. mevr. J. G. Kraaijeveld-Wouters; 3. mr. J. de Rui ter; 4. .dr. S Faber; 5. L de Graaf;,6. mr. G. C. van Dam; 7. dr. W. de Kwaadste- niet; 8. J. van Houwelingen; 9. dr. B. Goudzwaard; 10. dr. B. de Vries; 11. H. A. de Boer; 12. drs. H. C. Couprie; 13. mr. J. N. Scholten; 14. mr. J. Buikema; 15. drs. M. Beinema. Geen voorrang Bij het kruispunt de Tol is zaterdag om 18.00 uur een bromfietser tegen een auto aangereden. In de richting Zierik zee reed over een fietspad J. C. S. uit Oosterland. Over de Rijksweg 18 reed automobilist M. J. N. uit Kortgene, N. wilde linsaf slaan richting Zeelandbrug op het moment dat S. het kruispunt naderde. N. verleende geen voorrangen S. reed tegen de auto van N. S. is met een beenbreuk naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis vervoerd. De auto raakte licht en de brommer zwaar be schadigd. WV-Evenementenkommissie De VVV-Evenementenkommissie vergadert in Mondragon op woensdag 28 mei. WESTERSCHOUWEN Bezichtiging ambulance De nieuwe door de afdeling van het Ned. Rode Kruis afdeling Schouwen (Westhoek) aangeschafte ambulance auto zal heden (maandag) avond door de bevolking te bezichtigen zijn te Se- rooskerke (Dorpsplein) te 19.00 uur, te Noordwelle (Dorpsring) te Ellemeet (bij het Dorpshhuis) te 20.30 uur. Verder zal de ambulance-auto op 13 mei te bezichtigen zijn te Brouwersha ven (Markt) te 19.00 uur en op woens dag 14 mei te Burgh (Burghsering) te 19.00 uur en te Haamstede (Postkan toor) te 20.00 uur. RENESSE Kindermiddag zondagschooljeugd Zaterdagmiddag werd voor de zon dagschoolkinderen tot negen jaar van de zondagschool „Mirjam" te Renesse en de zondagschool van Noordwelle een kindermiddag georganiseerd. Acht en twintig kinderen kwamen in gebouw ,,'t Trefpunt" te Renesse bij elkaar om na een glaasje limonade en een traktatie naar Aquadelta te gaan. Voor het vervoer werd gezorgd door een aantal bereidwillige ouders. In Aquadelta konden de kinderen zich uitleven in de speeltuin. Er werd een rondje gemaakt in een draaimolen en men begaf zich op het luchtkussen. Verder genoten de kinderen van een aardige poppenkast voorstelling. Nadat allen nog wareA getrakteerd op een zakje frites en een ijsje begaf men zich weer naar Renesse. Tegen half zes kwam men zeer voldaan weer terug bij 't Trefpunt waar de ouders al weer op hun kinderen stonden te wach ten. Hiermee is een eind gekomen aan het zondagschoolseizoen. Wel werd dit weekend in de kerk een kinderneven- dienst ge,houden. Ook het volgend weekend wordt zo'n nevendienst ge houden. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1716. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20:30 uur Vrouwencafé. Maandag 12 mei Zierikzee Tuin Rode Kruis Ziekenhuis, 19.30 uur. Optreden Fanfarekorps „Luctor et Emergo". Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Dinsdag 13 mei Zierikzee „Huis van Nassau", fraktievergade- ring VVD, 20.00 uur. Wijkgebouw Groene Kruis. Slotmid dag bejaardengymnastiek. Beide groepen 15.30 uur. Fietstocht UW. Start: Grachtweg 4. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Manege Lisiduna eetzaal, 20.00 uur, Praatavond D'66. Haamstede „Graaf van Haamstede", bijeen komst Huisvrouwen, 14.00 uur. Ellemeet Dorpshuis. Werkgroep Kleine Ker nen. 20.00 uur. Zonnemaire Exkursie Plantenwerkgroep. Ver trek: boerderij „Kijkuit", om 19.00 Woensdag 14 mei Zierikzee Parkeerterrein .Borrendamme' openluchtconcert K.' en E. (wegens ju bileum). Kerkwerve Ring, vertrek bejaardenreis, 09.00 uur. Donderdag 15 mei Bruinisse Vaarshow van scheepsmodellen ter rein Aquadelta, 13.00 uur. Zaterdag 17 mei Zierikzee Wegens jubileum „Kunst en Eer": De Beurs, concert „Apollo", 15.00-16.00 uur; Muzikale rondgang „Juliana" uit Amersfoort, 19.00-19.30 uur; Ha venplein, muzikale show „Juliana" uit Amersfoort, 20.00-20.15 uur. Maandag 19 mei Zierikzee Stadhuis, gemeenteraadsvergade ring, 19.30 uur. Prinses Julianaschool Schrijf avond A.I. 19.00 - 21.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Schrijfa- vond A.I. 19.00 - 21.00 uur. Dinsdag 20 mei Zierikzee Concertzaal, Het Zeeuws Orkest (so list pianist Frank Mol), 20.00 uur. Woensdag 21 mei Zierkzee Stadhuis. Vergadering Streekar chiefkommissie. 16.00 uur. Donderdag 22 mei Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00- 20.00 uur. Zaterdag 24 mei Zierikzee Wegens jubileum „Kunst en Eer": Muzikale rondgang „Amicitia" Dirksland, 10.30-11.00 uur; Haven plein, concert „Amicitia", 11.15-12.00 uur; Gasthuiskerk, concert organist Dirk Janszn. Zwart, 14.00-15.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119)660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2