KANTONRECHTER GEÏRRITEERD DOOR EIGEN UITLEG VERKEERSVEILIGHEID Kollege stelt voor horeca- uitbreiding te beperken TONEELVOORSTELLING IN RODE KRUIS ZIEKENHUIS STREEKNIEUWS FEEST TE HAAMSTEDE Noordwelle vierde suksesvol verlopen Koninginnedag Schiereilandelijke jeugdsozen houden buitendag te Zonnemaire 4 Rol bood vele verkeersovertredingen ZIERIKZEE, 8-5. „U gaat zelf bepalen of ver keersmaatregelen terecht of onterecht zijn. Dat is een griezelige opstelling, die in het verkeer verdomd gevaar lijk kan zijn", sprak kantonrechter mr. W. F. van Solin- ge donderdagmiddag tot W. C. P. uit Krabbendijke tij dens de zitting van het kantongerecht te Zierikzee. P. stond terecht omdat hij op de Zeelandbrug een inhaalverbod zou hebben genegeerd, terwijl hij tevens met een snelheid van 100 km zou hebben gereden op een plaats waar, wegens werkzaamheden aan de weg, slechts 50 km was toegestaan. Ter hoogte van Bruinisse op Rijksweg 18 was P. door de politie geverbaliseerd wegens deze overtredingen. ,,Ik heb een puur ambtelijke fout gemaakt, maar in de dagelijkse prak tijk houdt tenslotte niemand zich aan de snelheidsbeperking. Bovendien zag ik nooit iemand daar bezig aan de weg op de tijd dat ik er langs kwam", was het verweer dat P. aanvoerde. Verkeersschout J. C. P. M. Bogers nam hem hoogst kwalijk het begrip verkeersveiligheid op deze wijze naar eigen smaak in te vullen. Hij gaf P. een duidelijke uitleg over de gevaarlijke situatie op de Zeeland- brug als aan het wegdek en de railing wordt gewerkt en wees hem erop, dat bepaalde verkeersmaatregelen zeker niet voor niets genomen worden. De verkeersschout eiste 60,— subs. 2 dagen voor het inhalen en 175,— subs. 3 dagen voor het te hard rijden. „Goed zicht" Toen P. daarop aanvoerde dat zijn rijgedrag wel verantwoord was ge weest, omdat de weersomstandighe den uitstekend waren en het zicht goed was, raakte de kantonrechter enigszins geïrriteerd en liet weten: „Zoals u zich opstelt heb ik nog niet vaak ontmoet in mijn loopbaan". Hij vonniste konform de eis van de heer Bogers. Op 7 januari dit jaar reed een gele Peugeot over de Caustraat in Zierik zee en zou bij het afslaan naar rechts een aldaar geparkeerd staande perso nenauto hebben aangereden. Ter plekke werden een koplamp en een alarmlichtje van de Peugeot ge vonden. Kort daarop bleek dat ge noemde auto eigendom was van C. v. B. te Zierikzee. Bij nader onderzoek bleek, dat aan de auto van Van B. een nieuwe koplamp, een nieuw alarm lichtje en een nieuw spatbord waren aangebracht. Verder werd door de politie bij het betrokken garagebe-, drijf het kapotte spatbord op gespeurd. Op dit oude spatbord wer dén de sporen van de aangereden per sonenauto gevonden. Tegen garage Van B. verklaarde echter niet in de Caustraat gereden te hebben op het bewuste tijdstip. Hij deelde mede op dezelfde dag wel een aanrijding met zijn auto tegen zijn garagemuur te hebben gehad. Aan de garagemuur werden door de politie echter geen beschadigingen gekonstateerd. „Als ik die aanrijding in de Caustraat veroorzaakt zou hebben, zou ik er echt geen trammelant over maken", liet Van B. weten. Verder voerde hij aan, dat de poli tie helemaal niet naar zijn garage had gekeken en dat de garagedeur nog steeds niet goed sluit, tengevolge van de aanrijding. Verkeersschout en kantonrechter vonden de vele aanwijzingen toch voldoende bewijs opleveren voor antwoord op de vraag of de aanrij ding door genoemde Peugeot was veroorzaakt. De heer Bogers eiste 75,— subs. 2 dagen en de kanton rechter vonniste konform. C. J. d. B. uit Kerkwerve verscheen voor de kantonrechter omdat hij op 16 januari dit jaar door het rode licht zou zijn gereden bij de kruising ter hoogte van Serooskerke. De B. ver klaarde, dat juist voordat hij de krui sing opreed het automatische ver keerslicht op groen was gesprongen. De verbalisant had echter alleen ge konstateerd, dat d. B. door het rode licht was gereden. Storing? Verkeersschout en kantonrechter diskussieerden enige tijd over de vraag of een nader onderzoek over een eventuele storing van de ver keerslichten noodzakelijk werd geacht. Tenslotte besloot de heer Bo gers niet af te wijken van hetgeen in het ambtsrechtelijk proces verbaal naar voren werd gebracht en eiste 110,—subs. 3 dagen. Mr. Van Solin- ge was echter van mening, dat De B. het voordeel van de twijfel moest krijgen en vonniste vrijspraak. J. A. v. d. B. uit Nieuwerkerk hoorde de kantonrechter, konform de eis, een boete van 135,— subs. 3 dagen uitspreken. Van der B. had met een snelheid van 119 km over de Delingsdijk te Brouwershaven gere den, terwijl daar een maximumsnel heid van 80 km geldt. Zelf zei hij te twijfelen aan de juiste waarneming van de politie, maar zowel verkeersschout als kan tonrechter wezen erop, dat zijn snel heid door de politie met goede appa ratuur over een afstand van 2 km was gekontroleerd. J. O. te Zoutelande verweet het Openbaar Ministerie reeds drie fou ten te hebben gemaakt bij de opstel ling van de dagvaarding. Mr. Van So- linge tilde niet zo zwaar aan die ad ministratieve missertjes en konsta- teerde: „Alle ellende is tenslotte be gonnen door het feit dat u op 19 april vorig jaar met een snelheid van 94 km over de Provinciale weg 7 bent gereden. Ommezwaai O. liet echter weten het kenteken, dat de kantonrechter noemde, niet te kennen en zei ook verbaasd te zijn dat hij op de Provinciale weg zou hebben gereden. Toen mr. Van Solinge daarop de verklaring van een garage voorlas, maakte O. een radikale ommezwaai ^n zijn bewering en zei: „O, natuur lijk het moet een huurwagen geweest zijn, toen mijn eigen wagen in repa ratie was". Voor zijn te hard rijden kreeg O. een boete van 70,— subs. 2 dagen opgelegd. Gemeenteraadsvergadering Zierikzee ZIERIKZEE, 9-5. Het kollege van b. en w. van Zierikzee stelt de gemeente raad voor te besluiten tot vaststelling van de verordening ex artikel 18 van de Drank- en Horecawet. Met deze verordening zal het gemeentebestuur de mo gelijkheid hebben nadere regels te stellen met betrekking tot de vestiging van horeca-bedrijven in de binnenstad. Het kollege liet reeds in de aanbiedingsno ta bij de begroting voor 1980 weten deze maatregel uit een oogpunt van alge meen welzijnszorg en ter bevordering van het rustig woon- en leefgenot in de binnenstad wenselijk te achten. De zaak komt aan de orde in de raadsverga dering op maandag 19 mei aanstaande. Inmiddels werd door b. en w. nader advies ingewonnen bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de Pro vinciale Raad voor de Volksgezond heid en de kommissie Middenstand. Tevens werd een reaktie gevraagd aan het bestuur vap de ^Afdeling, Schouwen-Duiveland van de Natio nale Bond van Horecabedrijven. De Kamer van Koophandel stelt dat de Drank- en Horecawet in prin cipe uitgaat van een vrije vestiging. Daaraan wordt toegevoegd dat het vrije vestigingsaspekt van de wet door interpretaties in de loop van de tijd wat is verminderd. „Uitspraken van de Kroon hebben aangetoond dat bij het vaststellen van een verorde ning als de onderhavige geen onei genlijk gebruik wordt gemaakt", al dus het antwoord van het kollege op deze reaktie. De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland blijkt zeer positief tegenover het vaststellen van de verordening te staan. Wel deelt de Provinciale Raad mede het opnemen van artikel 4, lid 2 minder juist te achten. Aan onderneming gebonden Bij overdracht van een inrichting wordt een bestaande ontheffing vol gens dat lid automatisch gehand haafd, omdat de ontheffing niet is ge bonden aan de ondernemer maar aan de onderneming. Volgens de raad verdient dat geen aanbeveling. Men zegt voorstander te zijn de ontheffing te binden aan de ondernemer. Binnen de advieskommissie Middenstand werd deze mening van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid ge deeld door de heer C. Legemaate, die overigens wel van mening was - sa men met de overige leden van deze kommissie - dat de betreffende ver ordening ter vaststelling aangeboden diende te worden. Reaktie Horecabond De reaktie van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Horeca bond is onderverdeeld in vier pun ten, te weten: 1. De principiële be zwaren tegen de toepassing van arti; kei 18 van de Drank- en Horecawet; 2. ï^et nut van een op,dit artikel gp- b.aseerde verordening; 3. De.nadelén hiervan voor het bedrijfsleven, met name het horecabedrijfsleven en 4. het advies. Het kollege is het niet eens met de stelling, dat het hanteren van artikel 18 neer zou komen op oneigenlijk ge bruik. Horeca Nederland betwijfelt of de verordening wel in zeer beteke nende mate het beoogde effekt zal kunnen sorteren, namelijk het tegen gaan van de aantasting van de leef baarheid van bepaalde buurten en straten, meer in het bijzonder het te gengaan van overlast voor de omwo nenden. Men komt daarop met alternatie ven zoals intensiever politiekontro- le, verscherping bouwvoorschriften, intrekking muziekvergunning e.d. Het kollege zegt echter niet te twijfe len dat de verordening het beoogde effekt zal sorteren. Verder delen b. en w. mede de ervaring te hebben dat genoemde alternatieven niet altijd realiseerbaar blijken of niet het ge wenste resultaat hebben. De instelling van Horeca Neder land als zouden „de goeden" onder „de kwaden" lijden bij het toepassen van de verordening, zegt het kollege niet te kunnen onderschrijven. Ontheffing Men wijst erop dat de rechten van bestaande ondernemers, en onderne mers die een bestaand bedrijf willen overnemen niet worden aangetast. „Daarnaast blijft het - zij het bij wij ze van uitzondering - mogelijk ont- ZIERIKZEE, 6-5, Dinsdagavond werd in de eetzaal van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis door een to neelgroep uit Ouwerkerk de klucht in drie bedrijven ,,Mister-Doe-Het- Zelf" opgevoerd. Deze toneelvoorstelling vond plaats onder auspiciën van de Perso neelsvereniging „Reflektor" van het Rode Kruis Ziekenhuis. Enigszins te leurstellend, vooral voor het bestuur van de Personeelsvereniging was het feit, dat een deel van de leden - we gens bepaalde overwegingen - ver stek liet gaan. Toch werd dit ruim schoots goed gemaakt door het grote plezier, dat degenen, die wel geko men waren, aan het toneelstuk be leefden. Plannen Het stuk vertelt over de onhandige Otto Vogel, die door zijn vrouw is voorgedragen voor de titel van „Mister-Doe-Het-Zelf". Als de jury aankondigt zijn handigheid van na bij te komen bekijken, worden er door de familie Vogel en de buren het echtpaar Geluk allerlei plannen op touw gezet om Otto voor een afgang te behoeden. Een en ander leidt tot humoristische verwikkelingen, die door de tonelisten uit Ouwerkerk on der regie van de heer M. P. Pankow met groot enthousiasme op de plan ken werden gezet. Apart komplimcnt verdienen ze ker ook de toneelbouwers, die een ruim en overzichtelijke entourage kreëerden en na afloop van de voor stelling in een mum van tijd de eet zaal weer het normale aanzien terug gaven. Aan het slot van de klucht sprak de voorzitter van „De Reflek tor" de heer M. J. de Haan een dan kwoord tot de akteurs en aktrices en onderstreepte dit met de aanbieding van een fraai boeket bloemen. heffing te verlenen voor een nieuwe vestiging. Het kollege stelt tenslotte dat de reaktie van Horeca Nederland geen aanleiding heeft gegeven de ontwerp-verordening in de door Ho reca Nederland voorgestane zin te wijzigen. B. en w. stellen de raad dan ook voor tot vaststelling te beslui ten. FLAKKEE Viskottertje vergaan opvarenden veilig Twee Hagenaars hebben weinig plezier beleefd, van het viskottertje, dat zij in Oostende kochten om op te knappen. Toen zij het scheepje naar Scheveningen voeren, waar de opk napbeurt zou plaatsvinden, kwamen de twee opvarenden in het Slijkgat, een paar mijl uit Flakkee, in de pro blemen. De boot liep vol en zonk. De mannen waren intussen over gestapt in een rubberboot en werden door de vrij harde wind naar de kust gedreven, waar zij veilig het strand konden bereiken. De reddingboot „Griend" uit Oud dorp, gealarmeerd door afgeschoten vuurpijlen, behoefde niet te assiste ren. De rijkspolitie ontfermde zich over de onfortuinlijke waterspor ters. BROUWERSHAVEN Opbrengst kollekte De kollekte voor het Asma-fonds heeft in Brouwershaven een bedrag van 229,33 opgebracht. BRUINISSE Reisje „Helpt Elkander" Dinsdag 8 mei ging de Hervormde Vrouwengroep „Helpt Elkander" op reis. 's Morgens half acht vertrokken van Bru richting Flevopolder om daar de „Flevohof" te gaan bezoe ken. De stemming was goed en het weer viel mee. De natuur, die om de ze tijd van het jaar zo mooi is, had ook onderweg veel te bieden. Het di ner werd ook in „Flevohof" gebruikt en na al het gebodene keerde het ge zelschap voldaan huiswaarts. De te rugreis ging via het Gooi langs de Loosdrechtse plassen wat bijzonder in de smaak viel. Mevrouw B. de Waal-Jumelet dankte de chauffeur de heer Willemse van de firma Van Oe- veren voor de prettige begeleiding van deze zeer geslaagde reis. Vestiging bedrijf Door de firma Cock b.v. Zuneha te Kapelle, eigenaar van de supermarkt de Prijsknijper is een aanvraag inge diend, bij de. gemeente Bruinisse, om haar bedrijf te mogen uitbreiden.' De bedoeling is, om op de plaats die vrij gekomen is, door afbraak van de schuren van de heer K. Kik en andere gebouwen aan de ingang van Brui nisse tegen Hotel Storm een geheel nieuw gebouw te zetten met een rui me parkeergelegenheid. Het voor en tegen van deze nieuwbouw wordt be keken in de kommissie voor het be drijfsleven te Bruinisse, die het ge meentebestuur van Bruinisse van ad vies zal dienen. Benoeming burgemeester Burgemeester T. C. Hekman is be noemd tot lid van de Provinciale Raad voor de Recreatie in Zeeland, als opvolger van de heer J. W. Peters, oud-sekretaris van Vlissingen. pWiAi^ttmi -tuf Tot slot werd een verloting gehou den, waarmee enkele prima uitzien de taarten gewonnen werden. Men bleef hierna nog enige tijd bijeen om onder het genot van een drankje en een hapje af en toe een dansje te ma ken. Op de foto: Scène uit het to neelstuk „Mister-Doe-Het-Zelf' (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Nederland frisdrankland ROTTERDAM, 8-5. De Ne- derlander dronk vorig jaar 59,9 liter frisdrank per hoofd van de bevolking. Dat is 3,2 li ter meer dan in 1978. De Alge mene Nederlandse Bond van Frisdrankfabrikanten en Groothandelaren in dranken (BBM) in Rotterdam noemt de stijging verrassend gezien de slechte zomer. Behalve 59,9 liter frisdrank droiik de Nederlander ook nog 4,1 liter mineraalwater, tegen 3,7 liter in 1978. Consumptie en produktie van frisdranken ble ven echter nog achter bij het topjaar 1976. In dat jaar, met een lange hete zomer, werd ge middeld 66 liter frisdrank de man gedronken. In 1976 verliet 961,1 miljoen liter frisdrank de Nederlandse fabrieken. Vorig jaar werd twintig miljoen liter minder geproduceerd. HAAMSTEDE. Nog enkele nagekomen feestfoto's van Haamstede. De ,,melk- boter-en kaas"-wagen in de optocht. Fraaie verklede deelnemers in de stoet, die de feestelijkheid verhoogden. De burgemeester van Westerschouwen aan het woord,omkranst'' door de le den van de muziek". (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Maandag 5 mei Rond een uur of tien 's ochtends, maandag 5 mei bezetten tientallen verkle de kinderen op versierde fietsen het sportveld. Onder leiding van twee leer krachten speelden zich op dit terrein de kinderspelen af. De lagere school jeugd hield zich bezig met het overmeesteren van de hindernisbaan, terwijl voor de kleuters bussengooien en koekkappen op het programma stond. Rond half elf werden de eerste overheerlijke pannekoeken veror berd. Ter verhoging van de feest vreugde kregen alle kinderen een met gas gevulde oranje ballon. Hier- UTRECHT. Bij een baarmoeder- halsonderzoek in Utrecht, waarbij van bijna 108.000 vrouwen tussen de 34 en 55 jaar een uitstrijkje is ge maakt, bleken 67 vrouwen baarmoe derhalskanker te hebben. Bij 341 vrouwen troffen de onderzoekers een voorstadium van deze ziekte aan. DEN HAAG. Een ruime Kamer meerderheid verzet zich tegen het plan van de NV DSM om in de perio de 1978-19&3 ongeveer 2000 ar beidsplaatsen af te stoten. Opbrengst voor Jantje Beton De jeugdsozen Brogum (Zierikzee), De Pul (Bruinisse), Big S (Haamstede), Trace (Scharendijke), De Gouwe (Noordgouwe) en de Christelijke Gerefor meerde jeugdsoos (Zierikzee) houden zaterdag 10 mei een buitendag op het sportveld te Zonnemaire. Deze dag bestaat uit een tweeling- toernooi van de sozen onderling en een optreden van de schiereilandelij ke muziekgroepen. De opbrengst gaat naar het Nationaal Jeugdfonds Jantje Beton. Tweelingtocmooi Het tweelingtoernooi is een kombi- natie van handbal en voetbal. Acht jongens en meisjes vormen de ploe gen. De handicap is dat dc tweelin gen met elkaar zijn verbonden. Dc organisatie van de sozendag is in handen van het eilandelijke so/.on- bcraad. De sportvereniging Zonne maire, de gemeente Brouwershaven en dc Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland verlenen medewerking. De muziekgroepen zijn: Guts, Sea- land. Mean, Alte Klein, Dikke Kees, Wiz/ard, Backstage en de Korldag band. Voor tijd; zie agenda. aan werden naamkaartjes bevestigd en na een fluitsignaal veranderde de hemel in een kleurige zee. Een chaoti sche touwtrekwedstrijd besloot de morgen. Zeskamp Luid toeterend en beladen met vlaggen en spandoeken verliet een lange, vrolijke colonne 's middags het dorp. Doel van de reis was Renes- se, want daar zou het team van Noordwelle deelnemen aan de Zes kamp. Na een zwakke start slaagde Noordwelle er in een derde prijs te veroveren. Lainpionnenoptocht 's Avonds kwamen de inwoners van het dorp bij elkaar op het school plein voor de lampionnenoptocht. Tientallen kinderen, vele ouderen, een versierde boerenkar ,en een „hal ve eend" volgden de geluidswagen, die schetterend door het dorp trok. De tocht eindigde op het Hoefijzer, waar de gemeente een flinke stapel brandhout had neergelegd. Nadat er nog wat vuurwerk de lucht in was ge gaan, arriveerde de brandweer en maakte een einde aan het feestvuur en daarmee aan een zeer geslaagde koninginnedag te Noordwelle. Uitslagen Hindernisbaan klassen 1, 2 en 3: 1. Sita van Weele; 2. Dennis Tangeman; 3. Ralph Schoneman; 4. René Pland- soen; 5. Erwin Tangeman. Hindernisbaan klassen 4, 5 en 6: 1. Jan Doogc; 2. Betsy de Boer; 3. Jaap- Jan de Boer; 4. Chris Schoneman; 5. Sandra Paap. Bussengooien kleuters: 1. Mark Dooge; 2. Marcel Berrevoets; 3. Sas- kia Plandsoen; 4. Arjan van de Put ten; 5. Brigitte Kik. Koekhappen kleuters: 1. Marcel Berrevoets; 2. Bertis Steur; 3. Kees- Willem de Vrieze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4