L O-BOEKBINDER P. VAN DER BLOM VERLAAT BEDRIJF MET PENSIOEN Verf- en behangzaak Raayen-Mol onderging interieurverbouwing ZEEUWS ORKEST GEEFT EEN CONCERT TE ZIERIKZEE Uitvoering(en) Zeeuwse Muziekschool MR. BAKKERGR0EP HOUDT ZATERDAG 10 MEI OPEN-HUIS I t STREEKNIEUWS Welkom in onze modelwoning Deurloo Intermeubel Deurloo Woninginrichting ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 mei mo Nr. 22705 3 Afscheid van „militante" man P. v. d. Blom (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE/BRUINISSE, 9-5. Het hoofd van de boek binderij van Drukkerij Lakenman Ochtman, de heer P. van der Blom, neemt vandaag (vrijdag) afscheid van het bedrijf, na een periode van 32 jaar „bij dezelfde baas". Als er een motto zou worden gevraagd bij dit ver- trek, dan is het een uit de Maasstad stammende: „groen, wit groen, niet praten, maar doen". Uit de Maasstad komt Van der Blom - Piet voor zijn vrienden - en dat „doen" heeft altijd hoog in zijn vaandel gestaan. Van de Blom - even op de zaak vooruitlopend - was een eneorme werker, die in zijn domein - de binderij - werkelijk bergen werk heeft verzet. Snel verteld hier even, dat het boekbinden en alles wat er verder aan te pas komt, ooit helemaal niet zijn toekomstige stiel leek, want de scheidende binder heeft - zeg maar -al een avontuurlijk leven achter de rug. Het begon al met grote gezwind heid, want op zijn veertiende, had hij al acht klassen lagere school achter de rug. Aan een Avondvakteken- school volgde hij een driejarige kur- sus, „want ik had het machinebank- werken op het oog". af te zwaaien. Eind december 1945 kwam hij weer terug /in Botterdam. Het avondturenbloed bleek diep te zitten; Van der Blom zat nog niet bij De redaktieleden - en zij niet alleen - hebben altijd met bewondering naar hem opgekeken; 15 jaar deed hij per fiets Zierikzee-Bruinisse, daarna 11 jaar op de brommer en later is er toen toch een autootje gekomen en (een koud grapje) zwemmen deed hij jarenlang tot diep in december. Van der Blom een pensioengerechtigde apart. Aan Nieuwe Boogerdstraat Pianist Frank Mol als solist De 22-jarige pianist Frank Mol, solist in het 2e pianoconcert van Chopin. Krisisjaren Maar wat wilde men en wat wilde Van der Blom in het hartje van de krisisjaren. Een kursus maar weer: boekbinder aan een Rotterdamse opleiding; een 3-jarige kursus, afgesloten met een 2e prijs voor het examen. In 1935 ging Van der Blom voor „zijn nummer" in militaire dienst en werkte nadien bij Werkspoor aan een kotterbank. Toen werd het oorlog en het leven van Van der- Blom veran derde diepingrijpend. Engelandvaarder In de wilde meidagen van 1940 kwam hij in Frankrijk terecht en be hoorde daardoor tot de eerste Enge landvaarders. Hij werd geplaatst op een mijnenveger te Harwich en voer in september met de „Queen Elisa beth" naar de Ver. Staten, waar een „Hollands" marinierskader moest worden gevormd. De opleiding vond plaats in een kamp in de staat North Carolina; het betrof een Nederlandse militaire zaak, maar aan een Amerikaans in stituut. Van Carolina naar Washington voor een artillerie-opleiding. Van der Blom kwam bij een batterij (ge- mixed: 2 stukken Nederlands, 2 stuk ken Amerikaans. De batterij stond onder de schout bij nacht Reeser, la ter bekend van Nieuw Geuinea. Van der Blomn werd helemaal een militair mannetje en bereikte de rang van sergeant. In 1944 ging de reis terug naar Engeland, waar de stationering was op een bij Glasgow gelegen Amerikaanse marinebasis. In Schotland werden de jongelui op gevangen uit het inmiddels bevrijde zuiden van Nederland, die voor de mariniers waren bestemd. De terugreis naar de States werd gemaakt met de „Ille de France". Als sergeant-instrukteur kwam Van der Blom weer terug in kamp „Lejeune" (Noord-Carolina"). Een tijdje deed Van der Blom dienst als M.P.; een apart karweitje was het opsporen van deserteurs, want die waren er blijkbaar ook. De opleiding in Amerika was be doeld voor het toenmalige Nederlands-Indië, maar Van der Blom was zo ongeveer acht jaar van huis en - met anderen - kwam voor hem een verzoek in behandeling om ZIERIKZEE, 8-5. De winkel Raayen-Mol in behang- en verfarti- kelen aan de Nieuwe Boogerdstraat heeft een interieur verbouwing on dergaan. Enkele muren en gedeelten daarvan zijn uit het pand verwij derd, zodat de indeling wat ruimer van opzet is geworden. Het assorti ment heeft daarnaast ook een uit breiding ondergaan. De klanten kun nen nu ook bij Raayen-Mol terecht voor gordijnstoffen en vloerbedek king. De heer T. Raayen, sinds 1 januari van dit jaar eigenaar van de zaak vindt dat deze twee artikelen goed bij het voormalige assortiment pas sen. Te klein Hij vertelt dat het pand eigenlijk L O, al zou dat komen.' Hij monsterde en voer anderhalf jaar bij de Ver. Ned. Scheepvaart Mij, om evakuees op te halen uit Soerabaja. Toen dat werk was geklaard, kwam hij in de normale lijndienst op Oost- Afrika. „We komen terug" Twaalf jaar was hij toen uit het boekbindersvak, maar - 't was net als destijds bij „The Ramblers" „we komen terug". Hij trad in dienst bij boekbinderij Blok te Rotterdam; liep tegen een Bruinisser meisje op, maar had geen huis. Door wijlen de heer H. J. Doele- man werd hij op „L en O" te Zierik- zee ge-attendeerd en „zo is het geko men". Van der Blom begon in een binde rij, die op het punt van uitrusting nog niets voorstelde, maar hij door liep alle vernieuwings- en aanschaf fingsfasen en kreeg de beschikking over fraaie machines (snijmachines, vouwmachines e.d.). De binderij was „zijn koninkrijkje" waar hij mili tant de touwtjes in handen hield. De strenge regels van de mariniers plantte hij over op de Zierikzeese binderij en misschien is dat wel een landelijk unikum. Niet direkt „een makkelijk man", die Van der Blom, maar wel een per- fekt vakman en noeste werker, waar het bedrijf bijzonder veel aan te dan ken heeft. Bekend werd hij in Z.V.U.-kringen door het doceren van boekbinders- kursussen, zowel te Zierikzee als te Goes. Tientallen leerlingen heeft hij de fijne kneepjes van het vak ge leerd, In 32 jaar heeft hij welgeteld 16 ziektedagen gehad (griepjes); Van der Blom was er „dus" altijd en men kon op hem rekenen. „Bruse Boys" heeft ook nog van zijn kwaliteiten geprofiteerd; hij zat in de keuzekom missie. Leerlingen op het bedrijf leidde fcij op en het aantal door hem gemaakte overuren is ontelbaar. Nog een klein beetje profiteerde hij van de VUT-regeling; binnenkort wordt hij 65. Bewondering wat te klein werd. Als er veel klan ten binnen waren, bood de zaak nau welijks genoeg ruimte. Daarnaast breidt ook het assortiment zich steeds meer uit, waardoor de eige naar de spullen niet meer allemaal kan stallen. Acht a negen weken geleden is hij zelf met de verbouwing begonnen. Het breek- en schilderwerk heeft de heer Raayen voor zijn eigen rekening genomen. Dat leverde niet veel moei lijkheden op, aangezien hij van huis uit schilder is en ook in de bouw werkzaam is geweest. De centrale luchtverwarming werd geïnstalleerd door de fa. Saman. De winkel is ge durende de verbouwing de hele tijd geopend geweest. „Het publiek vatte de rommel ge lukkig sportief op", zo besluit de heer T. Raayen. SCHOUWEN-DUIVELAND Morgen: Molendag 1980 Op zaterdag 10 mei, morgen, zal weer de jaarlijkse Molendag in den lande, en uiteraard ook in de regio, worden gehouden. Deze dag wordt georganiseerd door de vereniging „De Hollandsche Molen", die zich ten doel stelt de molens, die ons land nog rijk is, te behouden, c.q. te restaureren en op te knappen. De Nationale Molendag houdt in, dat op die dag zoveel mogelijk alle nog draaibare en gangbare molens hun wieken zullen laten gaan. Verleden jaar leverde dat in deze regio in een enkel geval problemen op vanwege het ontbreken van de be nodigde windkracht. Mocht dat weer het geval zijn, dan zullen de deuren van de molens zater dag toch wijd open staan voor het ontvangen van bezoekers, die het in terieur willen bezichtingen. Zeeuwse Muziekschool Op zaterdag 21 juni zal het 25 jaar bestaan van de Zeeuwse Muziek school op officiële wijze worden her dacht, in een bijeenkomst in de Nieu we Kerk te Middelburg. Feestrede naar is gedeputeerde mr. J. P. Boersma. Medewerking wordt ver leend door organisten, koperblazers, koor en muzikanten. ZIERIKZEE Dag van de Verpleging In het kader van de Dag van de Verpleging maandag 12 mei (de ge boortedag van Florence Nightingale) vindt maandagavond in de tuin van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis een optreden plaats van het fanfare korps „Luctor et Emergo" uit Renes- se. U.V.V.-fietstocht De fietstocht, die op 24 april, we gens slechte weersomstandigheden niet kon doorgaan, is nader vast gesteld op dinsdag 13 mei. De tocht voert door het Krekengebied te Ou- werkerk. Alle U.V.V.-sters zijn har telijk welkom. Voor tijd: zie agenda. ZIERIKZEE/HAAMSTEDE Amnesty International In verband met Pinksteren wordt de maandelijke schrijf avond van Amnesty International, een week eerder gehouden, t.w. op maandag 19 mei. ELLEMEET Regionale Werkgroep Kleine Kernen De Regionale Werkgroep Kleine Kernen voor Schouwen-Duiveland, houdt een voorlichtingsbijeenkomst en „hearing" te Ellemeet op dinsdag 13 mei in het Dorpshuis. Aan de orde komen: woningbouw in de sociale sektor te Ellemeet; behoud van de school en het bouwen van een dorps huis. KERKWERVE Wielrijder aangereden Op de Heuvelsweg, tussen Ker- kwerve en de Delingsdijk, is de 12- jarige fietser K. B. uit Kerkwerve dinsdagmiddag aangereden door een auto, bestuurd door T. H. C. uit Ka- pelle. De jongen werd geschept toen hij afsloeg naar een inrit en liep daar bij onder andere een enkelfraktuur op. Hij is opgenomen in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. De fiets werd totaal vernield, de auto licht beschadigd. Ophalen oud papier Zaterdag 10 mei haalt de s.v. WIK oud papier op in Kerkwerve, Noord- gouwe en Schuddebeurs. Gaarne ge bundeld aan de weg zetten. SCHARENDIJKE Officier Orde Oranje Nassau Onze oud-dorpsgenoot de heer Pie- ter Leendert Dorreman, voorzitter van het KOn. Zeemanskollege „De In Zeeland heeft scouting over be langstelling niet te klagen. De groe pen op Schouwen-Duiveland en Zuid- Beveland vormen samen het distrikt Oosterschélde. Het ledenaantal groeit gestaag. Iets wat echter niet groeit is het aantal leiders en leidsters. Groepen in Nieuwerkerk, Yerseke, Goes en Heinkenszand zitten met een nijpend gebrek aan leiding. Om die reden wil men scounting eens flink in het zonnetje zetten. De groepen gaan zich presenteren om de mensen kennis te laten maken met scouting. Om te laten zien hoe het is kinderen te zien spelen, maar vooral om te tonen hoe leuk hel kan zijn ZIERIKZEE, 7-5. Het Zeeuws Or kest, met als solist Frank Mol (piano), geeft op dinsdag 20 mei een concert in de Concertzaal te Zierik zee. De uitvoering is onderdeel van een serie concerten onder leiding van Louis Stotijn, waarbij de 22-jarige pianist debuteert als solist in samen werking met een symphonie-orkest. Uitgevoerd wordt het tweede piano concert van Chopin. Het concert wordt geopend met de serenade voor strijkers opus 20 van Edward Elgar. Frank Mol heeft zeven jaar, vanaf 1969, in Zeeland gewoond. Hij volgde pianolessen bij Gé Audenaerdt en nam verwoed deei aan het Zeeuwse muziekleven in al zijn aspekten. Voor het eerst was hij te horen op een Beethoven-herdenkingsconcert in 1970. Hij trad zeer veel op als bege leider van koren en solisten en hij was clavecinist bij het Barok-ènsem- ble van de Zeeuwse muziekschool. In 1971 was hij solist bij het Zeeuws jeugdorkest en trad in de loop der ja ren steeds vaker als solist op. Begin 1979 gaf hij in besloten kring zijn eerste recital. Groninger Eendracht" ontving een dezer dagen uit handen van de mi nister van verkeer en waterstaat Ir. D. S. Tuijnman, de versierselen, be horend bij de rang van Officier in de Orde van Oranje Nassau. Aangetrok ken tot de zee heeft de heer Dorre man een mooie carrière gemaakt. Na het aflopen van de R.H.B.S. te Zierikzee werd hij stuurman en daar na kapitein. De hele oorlogstijd heeft hij buiten Nederland gevaren. Tenslotte werd hij in Groningen re der/eigenaar van enkele coasters. Thans is hij als 70-plusser nog aan het Koninklijk Zeemanskollege verbon den. Advertentie Merellaan 1 in Nieuwerkerk (aan de Rijksweg) OPENINGSTIJDEN Dinsdag van 14.00-16.00 uur Donderdag van 19.00-21.00 uur Vrijdag van 19.00-21.00 uur Zaterdag van 13.30-16.00 uur (ook andere tijden mogelijk na af spraak) Zierikzee Telefoon (01110) 2946 - 2825 kinderen te leiden of te begeleiden bij het spelen. Het gaat daarbij vaak om een rug- gesteuntje bij dingen, die ze niet al leen kunnen, een kind door een moei lijk moment heen helpen of gewoon delen in het enthousiasme waarover alleen kinderen schijnen te beschik ken. In feite kan iedereen vanaf onge veer 17 jaar leider of leidster worden. Nieuwe leiding inwerken is geen pro bleem. De huidige leiding deelt me de, thans nog over voldoende mensen te beschikken om te zorgen dat een nieuweling zich snel thuisvoelt bin nen scouting. Solistendiploma Sinds 1976 woont Frank Mol in Amsterdam waar hij door Jan Wijn (die eveneens als solist optrad bij het Zeeuws orkest) wordt opgeleid voor het solistendiploma. Hij gaf concer ten met violist Jan-Paul Tavenier en fluitist Leendert de Jinge en speelde met 1978 en '79 samen met Jaap Ham burger het Dubbelconcert voor 2 kla vieren en orkest in C groot van Bach. De samenwerking met het Zeeuws Orkest dateert al van vele jaren te rug, toen hij op de repetities het 5e pianoconcert van Beethoven en het le pianoconcert van Tsjaikowsky met het orkest instudeerde. ZIERIKZEE Woensdag en donderdag stond de Concertzaal in het teken van de jeugd en de muziek, in het raam van de vie ring van het zilveren jubileum van de Zeeuwse Muziekschool. Het kollek- tief musiceren stond op deze uitvoe ringen centraal en dat is een goed succes geworden, en een overtuigend specimen, dat er aan de muziek school flink wordt gestudeerd en er op pluriforme wijze „aan muziek wordt gedaan1'. De primeur was voor de afdeling Schouwen-Duiveland; de Ensemble- kas Zierikzee liet zich horen, met o.m. drie Joegoslavische dansen, die het nodige vergden om de instrumen tale divertissiteit tot zijn recht te la ten komen. De elementaire vioolgroep (de „klassen" hebben aan de school vak technische aanduidingen) gaf een brevetje af voor de strijkerskwalitei ten van de exekutanten, o.l.v. Myra van Groenendael; de ensembleklasse stond o.l.v. Ellengard Jense. Een verrassing was het hoornen semble, normaliter onder leiding van Dim v. d. Berge, die verhinderd was. Ellengard Jense nam zijn taak over. Bekende*nummers door dit ensemble als het „Jagerchor" uit „Der Frei- schütz" (C. M. von Weber) en Schu bert's „Die Forelle", met een wat vertraagd ritme gespeeld. De altijd wat melancholieke kleur van de hoorn(s) was aansprekend. „Vrese lijk leuke dingen" deed ook het Kla rinettrio (ingestudeerd door F. Ar- teel). Het bracht o.m. „Entr'acte" uit „Rosamunde" (F. Schubert) en Me nuet en Trio (W. A. Mozart). Primeur voor Zierikzee was ook al weer het Zeeuwse Koperensemble, een volwassen gezelschap, dat vooral verrastte met Hiplips II van L. Pear son, waarmede bewijzen werden ge leverd van een goede embouchure en beheersing van het instrument. De klap op de vuurpijl viel na de pauze: het Zeeuws Jeugdorkest (ook voor het eerst te Zierikzee?), met de veelkleurige serenade opus 8 van F. Steenhuis. Het rijk bezette orkest speelde met overgave en behaalde menig succesje met de doorgaans niet eenvoudige zettingen en ritmen, in delen als Oolombine, Arlequin en Cassandra, met vooral in laatstge noemde deel een fraaie inzet van de celli. De vaste dirigent Ru Sevenhuysen bleek een hard wefkende enthousi asteling, wiens veelvormige diktie overtuigend op het orkest'werd over gedragen. Tot slot voegden zich bij het orkest de klassen algemene muzi kale vorming II, met een potpourri (vooral vroeger) bekende volkslied jes, mei als slot: „Merck toch hoe sterk". We hadden de begeleiding wel wat meer „en sourdine" gewild, want de muziek was w^t te dominant, maar liet net nog een marge om te horen hoe goed de kindertjes zongen. Alles bij elkaar een enig programma. Tevoren herinnerde mevrouw Jen se nog aan het echtpaar Luykenaar, dat destijds zoveel voor de Zierikzee se school heeft gedaan. Dc school telt thans niet minder dan 465 leerlingen. Het A.V.M. is vaak een opstapje naar ander muziekonderwijs. Belangrijk is het muzikaal-pedago- gisch werk voor leerlingen - leden van verenigingen (80 procent). De school is steeds meer regio-school ge worden door de betere kommunika- tiemogclijkheden. Dc helft van de leerlingen komt van buiten Zierik zee, hetgeen wat'dit betreft illustra tief genoeg is. B.d.V. Acht jaar Leiding nodig voor Scouting ZIERIKZEE, 7-5. Zaterdag 10 mei organiseren de scoutinggroepen op Schou wen-Duiveland en Zuid Beveland in verschillende plaatsen manifestaties. Men wil hierbij aan zoveel mogelijk mensen laten zien hoe couting thans gespeeld wordt. Aanleiding voor deze aktie is het feit, dat er in deze regio over het algemeen veel kinderen zijn en naar verhouding te weinig leiders en leidsters. In Zierikzee zal in verband met deze manifestatie het klubhuis „De Lelie" van de Mr. Bakkergroep in de Zuidhoek zaterdagochtend voor alle be langstellenden geopend zijn. Een kijkje in het interieur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3