deunloo b.u. FINANCIËLE VRIJHEID GEMEENTEN VOOR WONINGBOUWPLANNEN Mevrouw J. M. J. de Meester- Post wil grond kopen voor Zorgen binnen bungalow in Poortambacht de E.E.G. Aandeelhoudersvergadering Watermij Zuid West Nederland De zomer(s) AGENDA installatiebedrijf Kapwoede in Utrecht Concert te Zonnemaire WEEKEINDE- ARTSEND1ENST DIERENARTS APOTHEEK WETENSCHAP 2 Krijgen e na drie mistroostige zo mers non eindelijk eens weer een zonnige zomer met temperaturen die tussen de 25 en 30 graden schomme len? Miljoenen Nederlanders zullen dat hopen en dit te meer, omdat er deze zomer meer Nederlandsers in ei gen land zullen blijven dan in voor gaande jaren het geval is geweest. De verslechterde ekonomische situatie en de daarmee samenhangende inko mensmatiging hebben honderddui zenden Nederlanders doen besluiten om dit jaar hun vakantie maar eens in eigen land door te brengen. Ook de sterke prijsstijgingen in het buiten land hebben deze ontwikkeling in de hand gewerkt. En vooral zij, die Ne derland deze zomer niet zullen verla ten gokken natuurlijk een beetje op een mooie zomer. Hun redenering is wellicht: „Na drie sleehte zomers zal er nu toch eindelijk wel weer een mooie zomer komen". Na de uitzonderlijk fraaie zomers van 1975 en 1976, waarin we soms we ken achtereen gekonfronteerd wer den met „Spaanse" temperaturen, vormden de zomers van 1977,1978 en 1979 voor de meeste Nederlanders een enorme deceptie. De weliswaar droge, maar zeer bewolkte zomer van 1977 bracht ons zegge en schrijve één tropischie dag (boven de dertig gra den) die al in de eerste helft van juni viel. De veel nattere zomer van 1978 vond zijn dieptepunt in juli met veel grauwe en regenachtige dagen, die door een ongeveer veertien dagen du rende, zonnige periode in augustus nauwelijks goedgemaakt kon wor den. Bar slecht was de zomer van vorig jaar. Met de regen viel het nog wel mee, maar de kilte van de zomer van 1979 blijkt uit de gemiddelde tempe ratuur, te weten, 15,4 graden. Dat is 1,7 graden te laag. Er werden slechts acht zomerse dagen geregistreerd, te gen achttien normaal. De tropische temperatuur van dertig graden werd in het grootste deel van het land niet bereikt. Alleen in het zuiden lukte dit op 3 juni, de eerste Pinksterdag. Deze dag was zelfs de heetste van de hele zomer, terwijl de koudste dag op de 15e juni viel, toen in grote delen van het land niet meer dan 12 graden werd gemeten. De warmteperioden waren kort, soms maar één dag. In De Bilt had den 69 van de 92 dagen van de drie zo mermaanden (juni, juli, augustus) een, te lage temperatuur. In De Bilt bedroeg vorig jaar het tekort aan zonneschijn 126 uren, dat is 21 van de normale hoeveelheid zomerzon. Voor de zomers van 1978 en 177 gold dat in ongeveer dezelfde mate, met andere wooren, we hebben wat het zomerweer betreft nu al drie jaar in de „ellende" gezeten. Ad. Int. UTRECHT, 8-5. De Stichting Utrechts landschap, beheerder van ruim 6.500 ha natuurgebied in de pro vincie Utrecht, heeft het aan de stok met vrijwel alle milieu- en natuurbe schermingsorganisaties in die pro vincie. De algemene klacht luidt dat het natuurbeschermingsbeleid, vol gens de statuten en het doel van de stichting, ver te zoeken is en dat het beleid erop is gericht de negentien natuurgebieden die onder het beheer van Utrechts landschap vallen in ekonomische zin het meeste rende ment te laten opleveren. Rentmeester ing. H. K. M. Lugt- meijer wordt kapwoede verweten. DEN HAAG. De drie prinsjes, prins Johan Friso, prins Willem-Alexander en prins Constatijn, hier in gezel schap van hun ouders en de zangeres Vera Lynn, op Bevrijdingsdag. DEN HAAG, 8-5. De gemeenten moeten de nodige fi- naneiële vrijheid krijgen om woningbouwplannen te realiseren. Het rijk zal de gemeentelijke plannen dan ook niet meer per projekt moeten beoordelen, maar de gemeenten de beschikking moeten geven over een bedrag ineens voor enkele jaren. Binnen dat bedrag kunnen de ge meenten dan de verschillende plan nen uitvoeren. Dat staat in een voor lopig advies van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RA- RO) over de decentralisatie van het volkshuisvestingsbeleid. Wereldvoedsel situatie somber DEN HAAG, 8-5. De wereld voedselsituatie is somber en nog net zo hachelijk als vlak na de wereldvoedselkrisis in het begin van de 70-er jaren. Bovendien wordt verwacht dat de graanvoorraad aan het eind van het lopende seizoen ruim 5 procent lager zal uitval len dan het vorige jaar. Deze sombere situatie schetste directeur-generaal Sa- ouma van de FAO, de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, donder dag op een persconferentie in Den Haag. Dr. Saouma verblijft deze week in ons land op uitnodi ging van de Nederlandse rege ring. Decentralisatie Het financieel onafhankelijker ma ken van de gemeenten is volgens de raad van essentieel belang als gestal te moet worden gegeven aan de de centralisatie. Voorkomen moet wor den, dat ook in de toekomst via sub sidies, leningen, enzovoorts het rijk nog steeds tot in detail kan bepalen wat gemeenten wel of niet kunnen doen. Bij het ter beschikking stellen van een bepaald bedrag voor woning bouw voor een aantal jaren moet vol gens de RARO wel worden gekeken naar omstandigheden als grond- en stichtingskosten (per regio vaak heel verschillend) en gemeentelijke ta ken. Coördinatie De gemeentelijke taken op het ge bied van de woningmarkt moeten volgens het voorlopig advies worden gecoördineerd door intergemeentelij ke samenwerkingsorganen dan wel de provincies. TA1F (SAOED1E-ARAB1Ë). Op de ministersvergadering van de Organi satie van de olie-exportlanden (OPEC) in het Saoedische Taif is overeenstemming bereikt over het grootste deel van de voorstellen voor het Opec-beleid op de lange termijn. NEW DELHI. Mohammedaanse gu errillastrijders en door de Russen gesteunde eenheden van het Af ghaanse leger zijn aan de rand van Kaboel in hevige gevechten gewik keld, waarbij beide partijen grote verliezen lijden. Dit staat in berich ten die uit de Afghaanse hoofdstad in New Delhi zijn ontvangen. AMSTERDAM, 8-5. Minister Braks van landbouw maakt zich ernstig zorgen over de ontwikkelingen bin nen de EEG, in het bijzonder over de toenemende besluiteloosheid in de gemeenschap. „Terwijl de wereld bij wijze van spreken in brand staat," krakeelt Europa over centen en pro centen. Naar buiten toe is dit een weinig verheffend schouwspel, naar binnen heeft het een verlammende werking op het funktioneren van de gemeenschap," zei hij donderdag middag in een toespraak voor de jaarvergadering van de Europese vereniging van groothandelaren, in- en exporteurs van zuivelprodukten (Eucoclait) in Amsterdam. De Harmonievereniging „Nut' én Uitspanning" opertt het zortiérsëi- zoen niet 'een concert óp zaterdaga vond 10 mei in de mobiele tent op het schoolplein aan de 1. M. v. d. Bijlstraat. Hel concert vangt aan om 19.30 uur. ZIERIKZEE, 9-5. Mevrouw J. M. J. de Meester-Post, echtgenote van burge meester Th. H. de Meester van Zierikzee, wil in Poortambacht, aan de Zilver meeuwstraat, grond kopen voor de bouw van een bungalow. Zij heeft het oog op een perceel van 550 m2, waarvan de gemeentelijke verkoopprijs 51.146,— 92,99 per m2) bedraagt. Haar verzoek wordt behandeld in de gemeenteraadsvergadering van maandagavond 19 mei. Tijdens een vorige vergadering is, zoals bekend, op verzoek van burge meester De Meester het beschikbaar stellen van een krediet voor het isole ren van de huidige burgemeesterswo ning aan de Noordhavenpoort 2 van de agenda gevoerd. Volgens de voor- zitter zou die voorgestelde 33.000,— weggegooid geld zijn, om dat isoleren van dit monumenten- pand weinig effekt zou opleveren. Via een gedetailleerde beschrijving rekende hij voor, dat het voor hem bezwaarlijk werd het hoge bedrag van de energiekosten tot verwar ming van het pand op te brengen. BRUSSEL/AMSTERDAM. Rijn- Schelde-Verolme heeft een goede kans op een order uit Portugal voor drie fregatten. Dit is donderdag be- kendgeworden in Navo-kringen in Brussel. RSV heeft het bericht be vestigd. MIDDELBURG. De Zeeuwse hoof döff icier Vair justitie mr. J. Hage w-il'darivulléndé' informatie ovèr de riïishaifdelingën' die de Mobiele'Een heid in de nacht van 16 op 17 maart gepleegd zou hebben tegen de monstranten bij de kerncentrale Bor- sele. ASSEN. Het zwemwater in een aantal rekreatieplassen en -meren in Drenthe is vervuild door meeuwen. Eind vorig jaar is bij een onderzoek in Achttien meren gebleken dat de bacteriologische kwaliteit van het water achteruit was gegaan als ge volg van de uitwerpselen van de vo gels. - - ROTTERDAM. De Bovag, de Bond van Garagehouders, heeft donderdag de aktie stopgezet,1 waarmee ze de aangesloten pomphouders wilde be wegen benzine tegen de oude prijs te blijven verkopen. GOES, 8-5. In de algemene vergadering van aandeel houders van de Watermaatschappij Zuid West Neder land op 8 mei in het kantoor van de maatschappij in Goes gehouden werden de balans per 31 december 1979 en verlies- en winstrekening 1979 goedgekeurd. Het nadelig exploitatieresultaat ad 461.000,- wordt opgeheven door het voordelig saldo van de post overige baten minus lasten ad 663.000,- zodat er een voordelig resultaat ad 202.000,- aan de reserve kan worden toegevoegd, verdeeld in de posten rente ad 7.3% is 93.000,- en 109.000,-(egalisatiereser ve). Het rekening courant krediet (eveneens aangenomen) is onderver deeld in twee posten: a. bij de Amro Bank N.V. te Goes ad 5 miljoen en bij de Nederlandse Credietbank te Goes ad 3 miljoen gulden, de Nederlandse kredietbank is bereid het maximum krediet te verhogen tot eveneens 5 miljoen. De direkteur krijgt machti ging om deze verhoging te be werkstelligen. Middelburg Bij de vragen naar aanleiding van de notulen en bij de rondvraag kwam onder andere ter sprake, dat minister Ginjaar binnenkort naar Zeeland komt, om naast andere zaken, met zachte drang de gemeente Middel burg, die nog altijd niet bij de WMZ is aangesloten daartoe te bewegen. Mede in dit verband werd gevraagd, waarom aan Middelburg water uit Noord-Brabant wordt verkocht, dat beter van kwaliteit is, dan het water uit het pompstation Oranjezon, dat allereerst voor levering aan Middel burg zou komen. Nu worden de kust- gemeenten in "Walcheren, van Oranje zonwater voorzien. Omdat men ervan uit gaat, dat Middelburg binnenkort wel zal toe treden, is het financieel niet aantrek kelijk extra buisleidingen te moeten gaan aanleggen van Oranjezon naar Middelburg. Alle water dat wordt afgeleverd voldoet aan de daarvoor te stellen normen, deze worden ruimschoots overschreden aldus de heer Don. Duingrond Ouddorp De heer Kroon (Oost Flakkee) in formeerde naar de vorderingen over de aankoop van een gedeelte duin- grond in de duinen bij Ouddorp en de operatie tankslag in zijn rayon. Maar hiervoor moet de provincie Zuid- Holland krediet verschaffen, waar toe men wel genegen schijnt, maar waarmee men thans in een ander deel van Zuid-Holland bezig is meende de gedeputeerde. De burgemeester van Ossendrecht, informeerde naar een in zijn rayon afspelende kontroverse tussen een zekere Belgische meneer Kogels eige naar van enkele droogvallende wa terputten of meren, beslist niet dooi de onttrekking van de WMZ van wa ter uit de Brabantse bodem, de heer Kogels moet zijn gelijk in België zoe ken, maar daar kan hij niet terecht. Wethouder De Feyter (Wester- schouwen) informeerde naar het min dere watergebruik in het eerste kwartaal 1980 en naar de meerdere hardheid van het water de laatste tijd. Dit komt door de infiltrate van Haringvlietwater. Zaterdag 10 en zondag 11 mei Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor doter Van Geer, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Voor spoedgevallen is er'spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag, en zondag. Tandarts G. M. Poldermans, Post- straat 35, Zierikzee, tel. 01110- 2380 neemt waar voor Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor Zierikzee, Bruinisse en Duiveland. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Zierikzee, Duiveland en Bruinisse. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheèl Schouwen. Dierenarts Sj. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag en maandag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kindérklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1716. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Vrijdag 9 mei Zierikzee Brogum 20.00 uur: Ledenvergade ring. Hervormd Verenigingsgebouw. Transcedente meditatie. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, Dans- en Bingo-avond Bond voor Op zichzelf- staanden. Café Bommenede, receptie 100-jarige landbouwsociëteit „Ceres", 16.45 - 18.00 uur. Nieuwerkerk Kerkring 6. Open dag nieuwe zaak. 19.00 - 21.00 uur. Zaterdag 10 mei Zierikzee Wijk Malta: van 9.00-12.00 uur spul len ophalen rommelmarkt Gasthuis- kerk. Bovenzaal Ger. Kerk. Show zelfge bouwde modelschepen. 13.00-17.00 uur. weekend servicedienst lei. (01110) 363b Klubhuis „De Lelie", 10.30-13.00 uur. Open huis Scouting Mr. Bakker- groep. Bioscoop „De Concertzaal". Apoca lypse Now, 20.00 uur. Bioscoop „De Concertzaal". Partner ruil, 22.30 uur. Zonnemaire Plein Chr. N at. School. Bazar en rom melmarkt. 13.30 uur. Buitendag jeugdsozen sportveld 10.00 - 18.30 uur. Dreischor Hotel „De Drie Schapen", aanvang regionale brandweerwedstrijden, 9.00 uur. Nieuwerkerk Sportveld, spelmiddag Scouting Nieuwerkerk, 14.00 - 17.00 uur. Oosterland De Oosterhof. Postzegelruilmiddag Phil.ver. „Deltaweg". 13.30 uur. De Oosterhof, lezing vogelvereniging „De Kolibrie", 14.00 uur. Zondag 11 mei Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal". Apoca lypse Now, 20.00 uur. Maandag 12 mei Zierikzee Tuin Rode Kruis Ziekenhuis, 19.30 uur. Optreden Fanfarekorps „Luctor et Emergo". Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Dinsdag 13 mei Zierikzee „Huis van Nassau", fraktievergade- ring WD, 20.00 uur. Wijkgebouw Groene Kruis. Slotmid dag bejaardengymnastiek. Beide groepen 15.30 uur. Fietstocht UW. Start: Grachtweg 4. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Manege Lisiduna eetzaal, 20.00 uur, Praatavond D'66. Haamstede „Graaf van Haamstede", bijeen komst Huisvrouwen, 14.00 uur. Ellemeet Dorpshuis. Werkgroep Kleine Ker nen. 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Omdat „het weer" ook al lang een wetenschap is, heb ik leentje buur moeten spelen, om wat reliëf te ge ven aan de opmerking „dat het met h.et u>eer niet unl". Het is u>el voor jaar, maar geen lente, om het zo eens te zeggen. Toch is het oppassen gebla zen, want niet zo ver uit onze buurt, in het Goereese, is op vijf plaatsen de nachtegaal te horen geweest. Dit su perbe kwinkeleren slaat de argumen ten over het schrale voorjaar dan weer uit de hand. Enfin, enfin, hoe het allemaal zij, het kon beter, want op 10 mei 1976 is w$l eens 31 graden gemeten en op 13 mei 1969 zelfs bijna 33 graden. Dat betekende een tropische dag, maar gek U en ik zijn het vergeten en toch moet het een bijzonder pufferig dagje zijn geweest. De rusteloze weerman (stijve nek van naar de lucht kijken), intussen heeft hoopvolle berichten voor zondag en maandag a.s. Dan kan het wel twintig graden worden, maar misschien is hij ook een profeet die brood eet. Intussen - niemand zal het ontgaan - zitten land- en tuinbouw? om water te springen. Er zijn plaatsen waar sinds begin april nog maar dertien milli meter regen is gevallen en wat is nu dertien millimeter? In het noorden is het vochtiger daar viel bij een onweersstoring 20 tot 25 millimeter tegelijk. Hagel is er ook al gevallen, en de koude zullen we maar aan de befaamde ijsheiligen toeschrijven; „Het kan vriezen in de mei; tot de ijsheiligen zijn voorbij" en die pakken op 14 mei hun biezen. In mei moeten boontjes „gelegd", maar er zullen weinig scheuten zijn, als er niet wat regen valt. Het mag (moet) spartelen in de ton, om het met een ouderwetse uitdrukking te zeggen, maar als het eenmaal spar telt, wanneer houdt het dan weer op? Daar kan niemand antwoord op ge ven en we vluchten derhalve naar weer een andere weerman, die hele maal ontzet is door de zonnevlekken, die een warme zomer zouden bren- gen. Een zomer als 1947 bijvoorbeeld, klassiek bewijs „dat het nog kan" in het vaak zo sombere Nederland. Die zomer zit in het rijtje onvergetelij- kenmedio april begon het allemaal en medio oktober was het nog mooi. Enkele weken in augustus kregen een deukje en wie dal juist troffen, hadden pech. Intussen is er bij alle onzekerheden rond het weer, toch een zekerheid, nl. dat voorspellen een moeilijk en naar geestig vak is, maar het weerbericht van heden (vrijdag) morgen is echt goed en zo vlak tegen het weekeinde, is dat „goed nieuws", om het te zeg gen met de titel van een bekend 11>- programma. Maar vergeet de nood zaak van een sappige regenbui niet om ethisch verantwoord te zijn! SC Hl E li EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2