DE KLUIZENAAR „SOLIDARITEIT KAN EEN DERDE WERELDOORLOG VOORKOMEN Borsele en de „opslag" Zweden zonder benzine De benzineprijs Man dood geschoten De premie- koopwoningen ELEKTRO LIEVENSE Aardverschuiving op Sumatra ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 mei 1980 Nr. 22705 11 Uitspraak Prof. Koeling UTRECHT, 8-5. „Alleen een drastische mentaliteitsve randering van de mensen in de rijke landen - waarbij men bereid is ten behoeve van de derde wereld stappen terug te doen kan de katastrofe van een derde werel doorlog voorkomen. Op solidariteit gerichte vredesop- voeding is een belangrijk middel om die andere mentali teit te bewerkstelligen." Dat zei de Groningse polemoloog prof. dr. B. V. A. Koeling in Utrecht bij de start van een driedaags internationaal symposium over vredesopvoeding. Vredesop voeding is er kortweg op gericht mensen bij te brengen hoe ze in vre de kunnen leven en problemen - naast de deur en oo wereldniveau - zonder ge weld kunnen oplossen. **AA#VNAAA*AA*WVWWVW%#W«2 Tanden poetsen HILVERSUM, 7-5. Nederlan ders en Belgen poetsen hun tanden veel te weinig. Uit gaande van drie keer poetsen per dag, waar alle gezond heidsexperts het over eens zijn, komt de Nederlander niet verder dan gemiddeld één keer per dag, terwijl de Belg zijn ge bit slechts eens in de twee da gen reinigt. Door dit zuinige gebruik van de tandenborstel gaat deze in de Benelux veel langer mee dan normaal. Een Nederlander heeft gemiddeld een heel jaar lang dezelfde tandenborstel in gebruik, terwijl men in België volstaat met slechts één tan denborstel per jaar per gezin van gemiddeld drie personen. BORSELE, 8-5. De gemeenteraad van Borsele heeft zich achter het voorstel van b. en w. van de gemeen te geschaard om akkoord te gaan met de door de overheid verleende toestemming tot uitbreiding van de opslagruimte voor radio-aktief afval in de kerncentrale in Borsele. Het gaat om uitbreiding van opslag van splijtstofelementen in de centrale en de bouw van een opslagruimte voor laag radio-aktief afval op het terrein van de centrale. Dinsdagavond vroeg de raad een dag bedenktijd om tot een besluit te komen. Flitsen uit het buitenland PARIJS. De Franse recherche heeft in Parijs een inval gedaan in een samenzweerders-huis" en daar on der andere Sieglinde Hofmann aan gehouden, naar wie de Westduitse politie zocht in verband met de moord in 1977 op de bankier Jürgen Ponto. BONN. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland en kan selier Bruno Kreisky van Oostenrijk zijn van mening dat van de ontspan ning tussen oost en west zoveel moge lijk gered moet worden. TEHERAN. Het Iraanse blad „Isla mitische revolutie" meldt dat er in de afgelopen dagen in Iran verschei dene mesne zijn gearresteerd die be hoorden tot het „spionagenet" van Bachtiar, de laatste Iraanse premier tijdens het bewind van de Sjah. JOHANNESBURG. De staking van Zuidafrikaanse scholieren van gemengd bloed lijkt een aflopende zaak nu de regering heeft beloofd een onderzoek in te stellen naar de klach ten van de scholieren. MOSKOU, In de Kaspische Zee is een 53 meter hoge olieboortoren door een gasontploffing in de lucht gevlo gen, terwijl de verantwoordelijke hoofdgeoloog met zijn meerderen in Bakoe telefoneerde om toestemming voor afbraak van de toren te krijgen. BEIROET. Vanuit zee aangevoerde Israëlische commando's hebben don derdag bij twee steden in het zuiden van Libanon gevechten met Pa lestijnse guerrilla-onderdelen gele verd. Dit is van Palestijnse zijde in Beiroet vernomen. Vredesopvoeding stoelt op solida riteit maar prof. Roeling vroeg zich af of het zal lukken de mensen die so lidariteit bij te brengen. Een kwart van de wereldbevolking slokt mo menteel 80 procent van de jaarlijkse geproduceerde stroom konsumptie- goederen op. In de rijke landen is de jaarlijkse groei van de welvaart een soort mensenrecht geworden' waaraan niet getornd mag worden, aldus Roeling. Symptomatisch daar voor is volgens hem bijvoorbeeld het gekrakeel van dit moment in ons land over koopkrachthandhaving en de grote weerstand om onder de nul lijn te gaan zitten. De overheid De solidariteit wordt ook al niet bevorderd door de handel en de wan del van de overheid want .die geeft het slechte voorbeeld, aldus Roeling. De Nederlandse overheid steekt nog vrij gunstig af tegen de rest door als eenling nog wat te sputteren tegen meer kernbewapening. Maar in het algemeen gaat de bewapeningswed loop gewoon door. Met de super machten als de VS en de Sowjet-Unie voorop willen de rijke landen op die manier hun bevoorrechte positie in de wereld handhaven en een dam op werpen tegen de verlangens van de arme derde wereld. LONDEN. De enige bezetter van de Iraanse ambassade in Londen die de bestorming van het gebouw door een Brits commando op maandag over leefde, zal naar Scotland Yard be kendmaakte, formeel beschuldigd worden van moord. BEIROET. De Libische minister van buitenlandse zaken, Achmed Al Sjohati, heeft aan president Carter gevraagd ervoor te zorgen dat „on middellijk een einde wordt gemaakt aan de belegering van de Libische ambassade in Washington." GENEVE. Parlementariërs uit Oost- en West-Europa, de Verenigde Staten en Canada zullen komende week in Brussel bijeenkomen om hun licht te laten schijnen over de uitvoering van de akkoorden van Helsinki aangaande de Europese sa menwerking en veiligheid. PARAMARIBO. Bij een vliegtui gongeluk met een Cessna van de Su rinaamse luchtvaartmaatschappij Gonini Air Service, zijn de vier inzit tenden van het toestel om het leven gekomen. BREMEN. Bij de gewelddadige be toging tegen de eedsaflegging van 1.200 recruten in het stadion van Bre men zijn dinsdagavond 252 agenten gewond geraakt. Onder de ongeveer 5.000 betogers vielen volgens de poli tie 40 gewonden. TEHERAN. De Iraanse strijd krachten willen de opstandige Koer den door uithongering tot overgave dwingen. Dit staat in een verklaring van de Koerdenleider Sjeik Ezzedin Hosseini die de buitenlandse journa listen in Teheran woensdag in han den kregen. GENEVE. Monetaire en financiële deskundigen van de derde wereld zullen van 22 tot en met 24 juni in Aboe Dhgabi overleg plegen over evolutie en hervorming van het in ternationale monetaire stelsel. BAHREIN. De minister van bin nenlandse zaken van Saoedi Arabië, prins Nayef, heeft gepleit voor een vermindering van het aantal buiten landers in het koninkrijk. Voorts waarschuwde hij voor de gevaren die Saoedi-Arabieren lopen in een niet- Mohammedaanse maatschappij. Een andere hinderpaal voor die mentaliteitsverandering is het feit dat een derde wereldoorlog een ka tastrofe met zich mee zou brengen waar de mensen zich meestal geen voorstelling van kunnen maken. Een ramp die zo onwezenlijk groot is dat de taal eigenlijk tekort schiet om het volwassenen mensen duide lijk te maken. Laat staan kinderen, bij wie de vredesopvoeding zou moe ten beginnen maar voor wie de pro blemen van oorlog en vrede nog veel onwezenlijker zijn dan voor volwas sen mensen. WASHINGTON. Ondanks het feit dat India niet wil aan nieuwe waar borgen tegen verspreiding van kern wapens heeft de Amerikaanse rege ring woensdag het voornemen be kendgemaakt toestemming te geven tot de levering van een kleine 40 ton verrijkt "uranium aan het land. WASHINGTON- De V.S. zijn niet van plan hun in Europa gelegerde troepen definitief terug te trekken om ze in Zuidwest-Azië te gebruiken. TEHERAN. Mevrouw Farrokhru Parsa, voormalig minister van on derwijs onder de sjah van Iran, is donderdag terechtgesteld nadat zij door een Islamitische rechtbank schuldig was bevonden aan „korrup- tie op aarde". Dit heeft het Iraanse persbureau Pars bekendgemaakt. LONDEN. Groot-Brittannië heeft de Libische regering gewaarschuwd dat het geen enkele vorm yan terro risme op zijn grondgebied zal dulden. Dit heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken woensdag in Londen meege deeld. CAYENNE, Frans Guyana. Het bestuur van Frans Guyana heeft dinsdag de berichten in de Neder landse pers tegengesproken, waarin werd gesteld dat 300 huurlingen van uit Frans Guyana Suriname binnen wilden dringen. PALUEL (Normandië). Frankrijk is druk bezig met de bouw van een atoomcentrale die met vier reactors van 1.300 megawatt een van de groot ste kerncentrales ter wereld gaat worden. De centrale verrijst bij Palu- el, tussen Dieppe en Fecamp in Nor mandië. OUDEWATER. De ooievaar van Oudewater is weer terug op zijn nest: het ge meentehuis. STOCKHOLM, 8-5. Zweden zal het met ingang van vrijdag vrijwel zon der benzine moeten doen. Dan staken namelijk ook de chauffeurs van tan kauto's. Twee kleine maatschappijen staan buiten het konflikt, maar zij kunnen slechts voor tien procent in de behoefte voorzien. Er zal slechts worden geleverd aan instellingen als politie, brandweer, ambulances en melkfabrieken. Voor 15 mei dreigt uitsluiting door de werkgevers van 15.000 man perso neel van hotels en restaurants, wat sluiting van al die gelegenheden in het hele land zal meebrengen, met uitzondering van een paar coöpera tieve. DEN HAAG, 8-5. De prijs van ben zine is in ons land in de afgelopen pe riode aanzienlijk minder gestegen dan de prijs van andere olieproduk- ten. Sedert 1 januari 1979 is de benzi neprijs met 32 procent gestegen, ter wijl huisbrandolie 101 procent duur der werd en stookolie 95 procent. Dit zei minister Van Aardenne van eko- nomische zaken donderdag tijdens het vragenuurtje in de Tweede Ka mer. HELMOND, 8-5. De 28-jarige Piet van Dijk uit Helmond is in de nacht van woensdag op yonderdag doodge schoten in de woning van zijn ex- echtgenote aan de Hortsedijk in Hel mond. De verdachte, de 25-jarige Dirk van de Z. uit Eindhoven, een vriend van de vrouw, is ter plaatse aangehouden. Het slachtoffer was naar zijn ex- vrouw gegaan om zaken te bespre ken. toen hij niet werd binnengela ten verschafte hij zich met geweld de toegang tot de woning. Terwijl hij de trap op liep, werd hij van boven af door de verdachte met een jachtge weer neergeschoten. DEN HAAG, 8-5. Het verhogen van de maximum inkomensgrens van vijftig naar zeventigduizend gulden, waarbij nog subsidie voor een nieu we woning kan worden verkregen, heeft tot doel stagnatie in de verkoop van premiekoopwoningen te voorko men. Staatssekretaris Brokx van volkshuisvesting heeft dat geant woord op schriftelijke vragen van PvdA-tweede-kamerlid Van Dam. Van Dam vindt, dat deze maatregel niet in overeenstemming is met uit spraken van de bewindsman, dat subsidies terecht moeten komen bij mensen, die daaraan de meeste be hoefte hebben. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 10 MEI NED. I: De middaguitzending wordt geopend door een aflevering uit de serie De bedreigde dierenwe reld, vervolgens De Vijf. Eddy Pie- ters Graafland speelt de hoofdrol in de finale van de Tros Penalty bokaal, die wordt gevolgd door les twee uit de tennis cursus Betty serveert. Een reportage van de Landelijke fietsdag wórdt gevolgd door het vierde en laatste sportprogramma een verslag van de Engelse Cup final vanuit het Wembley stadion. Ted de Braak vangt het avondprogramma aan met de Tedshow. Daarna het Eng- landspiel en een samenvatting van de onlangs uitgezonden serie over de Duitse spionage in de oorlog. De me ditatie van dominee Schoch gaat vooraf aan een aflevering van de Streets of San Francisco. Advertentie Aanleg Elektr.- en watcrinstallatics Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Telcvisie - Video - on/. JAKARTA, 8-5. Na een week van hevige regenval zijn op West- Sumatra de districten Sungai Ber- mas, Lembang Malintang, Talaman en Pasaman door aardverschuivin gen getroffen. Door het wegvallen van de verbindingen zijn ongeveer 160.000 dorpelingen geïsoleerd. Herstel van de wegen zal enkele weken duren omdat het benodigde zware materieel er niet eerder kan zijn. Een Westduits irrigatieproject is gedeeltelijk vernield. NED. II: Allereerst een aflevering van JJ de Bom, voorheen de kinder vriend. Voorts een avontuur van Dick Turpin en nieuwe verwikkelin gen rondom het echtpaar George en Mildred. De Sonja's goed nieuws show wordt gevolgd door de aktuali- teitenrubriek. Achter het nieuws en deel twee van het Fleet streetmyste- rie. Dan Voetbal '80 en het laatste nieuws en Studio Sport. ZATERDAG 10 MEI NED. 110.45 Teleac; 13.00 Nieuws v. doven; 15.30 Nieuws; 15.32 De be dreigde dierenwereld; 15.55 De vijf; 16.20 TROS penalty bokaal; 16.30 Betty serveert; 16.40 Landelijke fietsdag; 17.00 Cup Final; 18.40 Paspoort; 18.50 Emily; 18.55 Nieuws; 18.59 Tedshow; 20.35 Englandspiel; 21.37 Journaal; 21.55 Englandspiel; 22.50 Meditatie23.00 The Streets of San Francisco; 23.55 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.55 Nieuws; 18.59 J.J. de Bom19.25 Dick Turpin; 20.00 Jour naal; 20.27 George en Mildred; 20.52 Sonja's goed nieuws show; 21.55 Ach ter het nieuws; 22.25 Het fleetstreet Mysterie; 23.15 Voetbal '80; 23.50 Nieuws; 23.55 Studio Sport. ZONDAG 11 MEI NED. I: Als eerste programma on derdeel brengt de KRO een uitvoe ring van Tsjaikowsky's symphonie nr 5 in E opus 64, gespeeld door het Symfonie orkest van de Ierse radio. Voorts Sanford en zoon. In Uitvoe ring is de titel van een show rond Willem Nijholt. Vervolgens de film Mijn zuster de negerin naar de gelijk namige roman van Cola Debrot. Het verhaal speelt zich af op Curacao en handelt over de tweeëndertigjarige Frits Ruprecht, die naar zijn geboorte-eiland terugkeert en aldaar zijn oude liefde terugvindt. Tot besluit de Ver van m'n bed show en Strijd en inkeer. NED. II: De kleuters komen het eerst aan bod met de twee program ma's Lawaaipapagaai en Alleen op de wereld. Daarna Disco '80 een ver slag van de Nationale danswedstrijd voor de jeugd. Studio Sport en Emi- lie worden gevolgd door Othoe zit dat nou met Sien? Na deel twee van Studio Sport volgt de rubriek Klem die gevolgd wordt door Vijf minuten bedenktijd. De VPRO gaat verder met Ramp ahead, een Engels tv spel. Voorts een aflevering van All in the family. Tenslotte H. J. A. Hof land ontmoet dr L. de Jong, de eerste van een reeks van vijf praat programma's waarin Hofland beken de Nederlanders interviewt. ZONDAG 11 MEI NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 13.00 Nieuws v. doven; 17.00 Dichter bij; 17.25 Wilde ganzen; 18.00 Nieuws Zaterdag 10 mei, 20.35 uur, Neder land 1: Englandspiel. Jelte Rep inter viewt Schreieder. v. doven; 18.30 Teleac; 19.00 Nieuws; 19.05 Tsj ikowsky; 19.55 Sanford en zoon20.20 In uitvoering; 21.20 Mijn zuster de negerin; 22.10 De ver van mijn bed show; 22.55 Strijd en in keer; 23.1 5 Nieuws. NED. II: 13.00 Nieuws v. doven; 14.30 Open schooltijd; 15.30 Nieuws; 15.35 Lawaaipapagaai; 15.45 Alleen op de wereld; 16.10 Disco '80; 18.00 Studio Sport; 18.35 Ot en hoe zit het nou met Sien?; 19.20 Studio Sport; 20.20 Klem20.30 Vijf minuten bedenktijd; 20.35 Nieuws20.40 Ramp ahead; 21.40 All in the family; 22.15 H. J. A. Hof land; 23.00 Nieuws. MAANDAG 12 MEI NED. I: De Zwitserse kleuterserie Wollie's wereld opent de uitzending vervolgens Op zoek naar water. Daarna Lucy en mr Mooney. Dan een verslag van de veertiende wedstrijd van de Minivoetbalshow dat gespeeld wordt tussen het Limburgse en het Militaire voetbalteam. Voorts een aflevering van James Herriot. Wat niet goed is, is niet geschreven is de titel van een portret van de dich ter Gerrit Achterberg (1905-1962). Do minee van Woerden rondt de uitzen ding af met Tot besluit. NED. II: Doctor Snuggles en Top- pop openen de uitzending. Het nieuws en dé reklame worden ge volgd door René van Nie's speelfilm Kind van de zon. De hoofdpersoon is Anna, de dochter van een tuinder sechtpaar. Anna gaat al op zeventien jarige leeftijd het huis uit en gaat in het zuiden des lands op kamers wo nen, terwijl zij in die stad ook de kunstnijverheidsschool bezoekt. Al snel blijkt er geestelijk iets met haar niet in orde te zijn. Na een volledige verloedering belandt ze in een psy chiatrische inrichting. De film wordt gevolgd door een gesprek naar aan leiding van deze rolprent. De uitzen ding wordt besloten door Frans op z'n Brusse en Televizier magazine. MAANDAG 12 MEI NED. 1:13.00 en 18.00 Nieuws v. do ven; 18.40 Kortweg18.50 Emilie; 18.55 Nieiiws; 18.59 Wollie's Wereld; 19.05 Op zoek naar water; 19.25 Lucy en Mr. Mooney; 19.50 Minivoetbal- show; 20.40 James Herriot; 21.37 Journaal; 21.55 Wat niet goed is, is niet geschreven; 22.45 Tot besluit; 23.00 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Dr. Snuggles; 29.05 AVRO's Toppop; 20.00 Journaal; 20.27 Kind van de zon; 22.00 Gesprek; 22:30 Frans op z'n Bmsse; 22.35 Televizier magazine; 23.25 Nieuws. De vrouw verzorgde na de afwas het vuur en zette weer een ketel water op. Hij zal vandaag wel meer koffiedrinken dan anders, veronderstelde ze. In de houtbak kijkend, bemerkte ze, dat de voorraad sterk geslonken was. Ze wees de man er op, toen hij weer binnen kwam. De doos met schaakstukken en het bord bij zich. Knikkend zei hij: ,,Die vul ik meestal zondags bij. Ik zal het meteen doen. Kijk jij eens, of het spel nog compleet is, ja? „De doos lag open, zie je" Naar de tafel lopend, opende ze het kistje en nam er de stukken een voor een uit. 't Is een vrij duur spel geweest, wist ze. Onder de stukken was groen vilt geplakt. Het hout, waaruit het spel was gemaakt, bleek ebben te zijn. Prachtig mooi, was haar conclusie; er mankeerde gelukkig geen enkel stuk. Met de armen vol hout en turf kwam hij even later terug. Ze ging in de deuropening staan nadat hij weer naar buiten was gegaan om nog een voorraad te halen. Het regende zacht: de lucht was fris en prikkelend. Ze snoof de geur van het bos op. Zelfs met regen is het -hier mooi. Jammer, dat ik geen paraplu neb; ik zou nu best een boswandeling willen maken. Toen hij voor de tweede keer met de armen vol terugkwam, vroeg ze, wij zend op de turven: „Hoe kom je daar aan? Ik dacht, dat turf al lang uitgestor ven was. Vaag herinner ik me nog uit m'n prilste jeugd, dat mijn grootmoe der ze nok stookte. In een potkachel tje." „Er wordt nog volop turf gestoken. In Drenthe en in Duitsland. Wist je dat niet?" Hij veegde zijn boezeroen schoon en zocht toen zijn pijp, die hij eerst buiten uitklopte, waarna hij het ding begon te stoppen. Hij had zijn pijp gestopt en stak een lucifer er boven aan. Onderwijl keek hij naar de vrouw en zei: „Het is er mooi: Drenthe. Trouwens, heel ons land is mooi. Het is enkel: je moet de schoon heid ervan zelf ontdekken. Net zijn de kleinigheden, die je moeten opvallen, he? Als je daar oog voor hebt, kun je bij voorbeeld zo'n uitzicht waarderen." Hij wees naai' het bos. „De bomen, het jonge groen er onder. Straks de bosbes sen. Dan zie j e hier wel eens plukkers en verdwaalde toeristen, die al plukkende de weg zijn kwijtgeraakt." Beiden stonden ze in de deuropening naar buiten te kijken. De hond zat voor hen en likte een voorpoot. Een paar brutale spreeuwen hipten op een tak. Maar alles was verder vredig. Ze vroeg: „Is dit deel van het bos ook van jou?" „Gedeeltelijk," antwoordde hij. „Hier de laar en het huis heb ik moeten kopen." Hij wees met de pijp in zijn hand verder naar het oosten, waar de karresporen gingen, „Die kant uit is van de provincie, een vrij smalle strook. De zandweg is in beheer bij de gemeente, maar die doet er nooit wat aan. Ten minste niet dit gedeelte, wel dichter bij Langeveen." „Hoe ver is dat hier vandaan?" in formeerde ze. „Kilometer of vier. Op de fiets, dwars door het bos is het korter, maar dan moet je de weg goed kennen." Door GERRIT FRANSSEN „Ken jij die?" Hij lachte. „Reken maai'. Zelfs in het donker. In de winter, als er veel sneeuw ligt bijvoorbeeld, laat ik de wagen in de schuur en ga ik lopend met de slee naar het dorp. Dat is iets machtigs en je beschouwt het bijna als milieubederf om voetstappen te planten in de vers gevallen sneeuw, die daar dan helemaal ongerept ligt. Misschien enkel wat prenten van hazen of een vos." „Prenten?" herhaalde ze, niet be grijpend. „Afdrukken van hun poten. Zo noe men de jagers en boswachters dat." „Komt er in dit gedeelte wel eens een jager?" Hij trok aan zijn pijp, die dreigde uit te gaan. „Heel enkele keer. In het najaar met afschot zie je ze wel eens. Ben ik thuis, dai\ komen ze een kop koffie drinken. Ik krijg wel eens wilde zwijnenvlees van ze. Je hebt 't. ai een keer gegeten. Ik vind het lekker, fijner van smaak dan gewoon varkensvlees." „En stropers?" vroeg ze. „Heb je daar nooit moeilijkheden mee? Je leest er de laatste tijd zo vaak over." „In dit gedeelte is niet veel wild. Het bos is ook niet erg groot Het leent voor de grote stropers nauwelijks de moeite. Trouwens als de jachtopzieners er de lucht van krijgen, organiseren ze een klopjacht, net zo lang tot ze die schooiers op heterdaad kunnen betrap pen. Maar dat is hier nog maar één keer gebeurd: verleden najaar op een nacht" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 11