DALING LEERLINGENAANTAL IN ZIERIKZEE WEKT VERONTRUSTING Hoorzitting Regionale werkgroep Kleine Kernen in regio I Dik voor mekaar show STADSVERNIEUWINGSPLAN BROUWERSHAVEN TWEEDE HELFT 1980 TER VISIE DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 mei 1980 136ste jaargang Nr. 22704 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84» Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Nog een handvol Bevrijdingsfeesten Vergadering Kommissie Onderwijs ZIERIKZEE, 7-5. De daling van het leerlingenaantal op de lagere scholen wekt verontrusting. Bij het bijzonder onderwijs in Zierikzee zullen volgend jaar door deze ont wikkeling drie leerkrachten ontslagen moeten worden. Verder is het zeer de vraag of betreffende de nieuwbouw van de openbare lagere school Theo Thijssenschool door het ministerie toestemming zal worden gegeven voor een 6-klassiee school. Deze mededelingen werden woens dagmiddag gedaan tijdens een verga dering van de kommissie Onderwijs in het Zierikzeese stadhuis. Voorzit ter wethouder C. Bij de Vaate liet weten, dat het verzoek om nieuw bouw van de Theo Thijssenschool zich bij het ministerie in een eindsta dium bevindt. Voordat echter toestemming verleend zal worden, zal door het ministerie een demogra fisch onderzoek worden uitgevoerd. De cijfers van het bevolkingsver loop, die de gemeente zelf aan het mi nisterie overlegde zijn, volgens de mededeling van de voorzitter van dien aard, dat de kans bestaat, dat in plaats van voor een 6-klassige toestemming gegeven zal worden voor een 5-klassige school. „Woelwaters" .Maltarakkers' Evenals de gemeenschappelijke schoolraad onlangs boog de kommis sie onderwijs zich over de kwestie van huisvesting van kleuterschool „De Woelwaters". Zoals bekend heb ben ouderkommissie en hoofd leidster mevrouw Kotvis laten weten voorlopig nog in het huidige gebouw te willen blijven totdat de nieuw bouw werkelijk begint, zodat men nog enige tijd de beschikking heeft over een extra speellokaal. De kleuters van ,,De Woelwaters" zullen t.z.t. ondergebracht worden in het gebouw van de kleuterschool „De Maltarakkers", waar met ingang van volgend schooljaar ook weer een lo kaal leeg zal komen. De kommissie onderwijs hield re kening met de geuite wensen en advi seerde het kollege, indien niet al te grote financiële offers nodig zijn, het gebouw van de „Woelwaters" nog in gebruik te houden. Psychologische test Een andere zaak, die tijdens deze vergadering aan de orde kwam wa ren de moeilijkheden, die de laatste tijd weer zijn gerezen met betrek king tot het afleggen van psychologi sche testen van lagere schoolleerlin- gen door het K.P.C.Z. Bij de gemeen te was een brief van het R.P.C.Z. bin nen gekomen, waarin deze proble men uiteengezet werden. Het Cen trum deelt mede de huidige aanvraag om psychologische testen niet meer te kunnen verwerken. Om een zeer lange afhandelingspe riode te voorkomen, werden de besturen en hoofden van de scholen verzocht grote terughoudendheid te betrachten bij het aanmelden van leerlingen voor deze test. Het R.P.C.Z. liet echter weten thans gekonfronteerd te worden met een hoeveelheid niet-lichtvaardige verzoeken, die op korte termijn ook niet uitgevoerd kunnen worden. De hoofden van de Theo Thijssen school en de Willibrordusschool, de heren J. Goedhart en P. R. M. v. d. Sneppen gaven een toelichting van uit de praktijk op deze problemen. De heer Van der Sneppen liet daarbij weten in het verleden, toen deze moeilijkheden zich ook voordeden, gebruik te hebben gemaakt van de diensten van de psycholoog, die de Beatrixschool bezocht. Hij stelde voor deze mogelijkheden thans ook eens te bezien. De voorzitter deelde echter mede, dat de taken van de psy choloog bij het buitengewoon onder wijs thans per minuten per leerling is ingedeeld. Binnen B.W. en S. De heer Bij de Vaate zei verder, dat de zaak reeds besproken is in het overleg binnen de vereniging van B.W. en S. en dat is afgesproken, dat de weflhouders van onderwijs zich nog nader zullen beraden en de voor stellen van het R.P.C.Z. zelf zullen - worden afgewacht. De kommissie onderwijs besloot derhalve deze kwestie op een volgende vergadering nader te bespreken. Bij de vaststel ling van de middellange termijnplan ning werd geadviseerd een vaste post op de begroting van 10.000,op te nemen-voor kleine aanschaffen ter TEL AV1V. De Israëlische minister van defensie Ezer Weizman noemde de aktie tegen Palestijnse bases in Zuid-Libanon een uit een reeks van dergelijke akties. Volgens de Israëli sche opperbevelhebber van het leger Raphael Eytan is de operatie „een onderdeel van de oorlog die wij tegen de terroristen voeren". voorkoming van een groot aantal be grotingswijzigingen. Voor aanschaf van nieuw meubilair voor de Theo Thijssenschool werd cm bedrag van ruim 20.000,— opgenomen. Van het hoofd van de openbare la gere school 't Kofschip was het ver zoek gekomen eens de mogelijkheid te bezien een aparte ruimte te kreë- ren met het oog op bezoeken van lo gopediste, schoolarts enz. Thans moet de hoofdenkamer voor dergelij ke onderzoeken gebruikt worden. De onderwijsinspektie bleek in middels twee verzoeken van het schoolhoofd te hebben afgewezen. De leden van de kommissie Onderwijs besloten zelf ter plaatse de mogelijk heden een aparte ruimte te realiseren eens te gaan bezien in de nabije toe komst. Ten aanzien van de Nutskleuter- school in de Baden Powellweg deelde de voorzitter mede, dat het rapport van gemeentewerken wel wat man kementen aan het gebouw signaleer de, maar dat het geheel niet zo on rustbarend was dat het school bestuur nu reeds aanvraag voor nieuwbouw overwoog. Een belang rijk aspekt dat meespeelt is verder het feit, dat ook de Nutskleuter- school met een dalend leerlingenaan tal kampt. Binnen twee jaar ver wacht men minder dan 20 kleuters óp de school te hebben. Geen peuterspeelzaal In dit verband wilde de heer H. Asma even laten weten het zeer be treurenswaardig te vinden, da«v straks drie van de vier lokalen in dit> gebouw leeg staan en men dan nog geen toestemming wil geven voor de huisvesting van een peuterspeelzaal. Tijdens de rondvraag bracht de heer L. S. P. van Velthoven het van dalisme rond de scholen ter sprake en informeerde of het kollege hier aan iets zou kunnen doen. De voorzit ter liet weten dat de vernielingen een voortdurende bron van zorg zijn. Ge tracht zal worden op bepaalde wijze wat meer toezicht uit te laten oefe- Raadsvergadering 12 mei BROUWERSHAVEN, 7-5. Het bestemmingsplan voor de stadsvernieuwing Brouwershaven Bebouwde Kom zal, zo het zich nu laat aanzien, in de tweede helft van 1980 ter visie worden gelegd. Binnen niet al te lange tijd zal het kon- sept uitvoeringsplan in de gemeenteraadsvergadering worden besproken, zo schrijven b. en w. aan de raadsleden. Op de vergadering van maandag 12 mei wordt de raad gevraagd akkoord te gaan met de begrenzing van het te verbeteren gebied en met het aanvra gen van een subsidie aan het Ministe rie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening in de voorbereidings- kosten voor het uitvoeringsplan. Gemeenteraad Middei ischoi iwen SCHARENDIJKE, 6-5. De raad van Middenschouwen kwam dinsdagavond jl. in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester W. den Boer. De voorzitter deelde mede, dat burgemeester en wethouders namens de ge meente een gelukstelegram hebben verzonden aan koningin Beatrix ter gele genheid van de aanvaarding van het koningschap. Vervolgens werd medegedeeld, dat er op 13 mei a.s. om 20.00 uur in het dorpshuis te Ellemeet een hoorzit ting zal worden gehouden in samen werking met de Regionale Werk groep Kleine Kernen voor Schou- wen-Duiveland. Gesproken zal wor den over de onderwerpen: sociale wo ningbouw, behoud van de school en bouwen van een dorpshuis. Elf woningen De Advieskommissie Verdeling Rijkssteun Woningbouw voor Zee land heeft medegedeeld, dat de ge meente Middenschouwen jaarlijks 11 woningen mag bouwen in plaats van AMSTERDAM. Een beeld van de enorme drukte op de Vrijheidslaan te Amsterdam, gezien vanaf de Berlagebrug. Zeker 10.000 Amsterdammers wa ren hier aanwezig om de .intocht der Canadezen1' gade te slaan. Door de Benzine en Petroleum Hahdel Maatschappij b.v. was ver zocht het bestemmingsplan „Buiten gebied" te wijzigen, zodat een benzi nestation zou kunnen worden gerea liseerd aan de Provincialeweg tussen de Prunjeweg en de Taaijersweg. Op voorstel van burgemeester en wet houders besloot de raad konform een reeds eerder ingenomen standpunt niet aan het verzoek van de B.P. te voldoen. Met betrekking tot een voorstel ak koord te gaan met toetreding van de gemeente Bruinisse tot de Interge meentelijke Sociale Dienst merkte mevrouw J. Kloet-Schellingerhout op, dat in het voorstel gesproken wordt van toetreding per 1 januari 1981. Spreekster meende, dat de gemeen te Bruinisse reeds eerder toetreedt. De voorzitter lichtte toe, dat, dat de I.S.D. in verband met vertrek van de ambtenaar sociale zaken te Brui nisse reeds vanaf 1 mei de werkzaam heden voor deze gemeente verricht. Toetreding geschiedt echter eerst per 1 januari 1981. De voorzitter zei blij te zijn, dat thans alle gemeenten op Schouwen-Duiveland bij de I.S.D. aangesloten zullen zijn. De raad ging zonder hoofdelijke stemming ak koord met de toetreding van de ge meente Bruinisse. Tankinstallatie De raad ging eveneens akkoord met de ontwerp-overeenkomst waar bij de Fa. Gebrs. Van Dongen te Scharendijke een tankinstallatie mag hebben op de servicesteiger in de jachthaven te Scharendijke. Mevrouw Kloet vroeg waarom in de overeenkomst op enkele plaatsen de benzineverkoopmaatschappij is genoemd, terwijl deze de overeen komst niet ondertekent en dus niet gehouden is de voorwaarden na te komen. De voorzitter en de sekretaris ant woordden, dat hier sprake is van een zo nodig vervangende verplichting naast de verplichting van vergun ninghouder. De verplichting van de benzinever koopmaatschappij moet meer gezien worden als een morele verplichting. Afschrift van de overeenkomst zal ter kennis van de benzineverkoop maatschappij worden gebracht. Als vertegenwoordiger in het alge meen bestuur van de Bestuursschool Zeeland werd aangewezen de sekre- Vervolg pag. 2 /\dvertentie I Kaarten ALLEEN in de VOORVERKOOP bij de Nutsspaarbank. Leefbaarheid der kleine kernen is een onderwerp -dat de laatste tijd in het middelpunt van de belangstel ling staat. In verscheidene kleine kernen is een dorpsgemeenschap ge vormd. Zo ook in Noordwelle. Dat die inderdaad leeft moge blijken uit het feit dat de dorpsgemeenschap Noordwelle niet alleen met sukses op 5 mei deelnam aan de zeskamp te Re- nesse, maar dat mén zelfs beschikte over een schare met spandoeken ge wapende supporters. Okee, ze geven daarop toe dat ze klein zijn, maar is zelfkennis niet het begin van alle wijsheid? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Rijkssubsidie Van de totale kosten, die worden geraamd op 230.000,voor een pe riode van drie jaar kan op grond van de subsidieregeling maximaal 161.445,—worden terugontvangen. Het kollege gaat uit van een perio de van drie jaar, omdat enerzijds met het overleg veel tijd is gemoeid en anderzijds een deel van het verbete- ringsgebied valt onder het be schermd stadsgebied, hetgeen de aanpak niet vereenvoudigt. Deel- plannen kunnen binnen deze periode al worden aangepakt en tot uitvoe ring komen. Momenteel worden de ontvangen reakties van de bij het vooroverleg betrokken instanties uitgewerkt. De inwoners van Brouwershaven heb ben voorlichting ontvangen via het gemeentelijk informatieblad en een samenkomst in het Tonnenmagazijn. Overige voorstellen In dezelfde vergadering van vol gende week maandag worden de vol gende voorstellen behandeld: Aanwijzing lid en plv. lid alge meen bestuur der Bestuursschool Zeeland; toetreding van de gemeente Bruinisse tot de Gemeenschappelijke Regeling Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwep-Duiveland en Sint Philipsland; vaststelling le Planve randering bestemmingsplan Zomer- dorp Den Osse; vaststelling 14e wijzi ging Bezoldigingsverordening 1976; vaststelling vergoeding voor vakon derwijs 1979, betreffende de School met de Bijbel te Brouwershaven en de Christelijke Nationenale School te Zonnemaire; wijziging Gemeen schappelijke Regeling Stichting Ro de Kruis Ziekenhuis Schouwen-Dui veland; beslissing (ongegrond ver klaren) op beroep bouwvergunning J. J. van den Ende te Zonnemaire; verlening subsidie in kosten kursus georganiseerd door Vrouwenraad Brouwershaven; aanwijzing 2 verte genwoordigers Stichting Samenle vingsopbouw Schouwen-Duiveland; voorbereiding van een uitvoe ringsplan stadsvernieuwing Brou wershaven'Kom; vaststelling 9e wij ziging van de gemeentebegroting 1980. Wjb PE 8itr Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en in het binnen land nog een enkele bui; minimum temperatuur ongeveer 4 graden, mid- dagtemperatuur omstreeks 13 gra den; matige noordenwind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 9 mei Zon op 5.53, onder 21.17 Maan op 3.55, onder 14.34 Nieuwe Maan: 14 mei (14.00) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 9 mei' 11.06 23.25 4.29 17.03 Doodtij: 10 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Morgen wordt met een matige noordenwind koude lucht aange voerd met enkele opklaringen. Hier in kunnen zich regenbuitjes ontwik kelen. De middagtemperatuur blijft vlak aan zee ongeveer 8 graden en in het zuidoosten wordt deze niet veel hoger dan 14 graden. Dit weerbeeld wordt veroorzaakt door een langgerekte zóne van lage- luchtdruk, dat zich vanmorgen uit strekte van Frankrijk via Denemar ken naar noord-Skandinavië. Deze zóne trekt langzaam naar het oosten. Het gebied van hoge lucht drukken boven de Britse eilanden neemt geleidelijk in betekenis toe en zal het weer boven ons land de ko mende dagen bepalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1