ZONNEBLOEMBOOT „DE SCHELDEVALLEI" MAAKT EEN TOCHT MET REGIO-BEJAARDEN „Vooravond"-koninginnefeestje „soos"-Haamstede Oorlogstentoonstelling in Bruinisse Belg gepakt met heroïne Oosterlandse bejaarden maakten Brabant-reisje Bezoek Engelse gliderpiloot Fraaie lentedag op Zeeuwse wateren STREEKNIEUWS Tot en met maandag m i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 mei 1980 Nr. 22702 3 ZIERIKZEE, 1-5. „Aangenaam voorjaarsweer, vrij warm voor de tijd van het jaar, zwakke wind, zonnige perioden", aldus luidde het weerbericht op de achterzij de van het scheepsjournaal voor de Zonnebloemboot tocht donderdag met honderdtachtig zieke en gehandi- kapte bejaarden van Schouwen-Duiveland Het schip van de Zonnebloem „De Schelde vallei" onder „bewind" van kapitein H. Cox voerde de passagiers tijdens deze fraaie lentedag over de Zeeuwse wateren. Afgezien van het genoegen van de bootreis op zich, speelt bij deze inmiddels traditioneel wordende tocht ook het weerzien van vele oude bekenden een zeer belan grijke rol. zierikzee Stuur niet vast In de Caustraat is donderdagmor gen om 10.00 uur de veertien-jarige scholiere E. S. uit Dreischor met haar fiets onderuit gegaan. S. reed met lossen handen, kwam ten val en moest met een hersenschudding in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis worden opgenomen. Benoeming dr H. G. van den Doel Het bestuur van de Nationale Zie kenhuisraad heeft dr. H. G. van den Doel (43) uit Voorthuizen benoemd tot directeur van het Bureau van de NZR in Utrecht, dat 130 medewer kers telt. De NZR is een landelijke vereni ging van alle Nederlandse ziekenhui zen, psychiatrische centra, verpleeg huizen en inrichtingen voor zwakzin nigen en zintuiglijk gehandicapten. Dr. Van den Doel heeft Nederlands gestudeerd aan de universiteit van Amsterdam en innovatietechnieken Hoofd van de boottochtkommissie mevrouw M. Versteeg-Gudde deelde mede, dat elk jaar met een wachtlijst gewerkt moet worden, omdat het en thousiasme aan deze reis deel te ne men altijd bijzon der groot is. Dit jaar werd voor het eerst een wachtlijst per kern gehanteerd. Vrijwilligsters De organisatie van de tocht vergt uiteraard heel wat inspanning, maar op de dag zelf, verloopt alles dan ook op rolletjes. De mensen van de Zon nebloem weten zich dan ook altijd verzekerd van de medewerking van een groot aantal vrijwilligsters en van het verplegend personeel van de Cornelia Stichting. i Donderdagochtend tussen acht en negen uur vond de inscheping plaats. Naast een grote groep mede werksters voeren mee: mevrouw Vleugels Schutter-Spits (arts), aan de Vrije univresiteit. Hij is werkzaam geweest als leraar en als wetenschappelijk medewerker en hij is sinds 1970 directeur van het Christelijk Pedagogisch Studiecen trum in Hoevelaken. Dr. Van den Doel is afkomstig uit Zierikzee. Botsing Op de kruising P. D. de Vosstraat- Slabberswerf zijn donderdagmiddag twee automobilisten tegen elkaar ge botst. A. J. K. uit Ouwerkerk reed in de P. D. de Vosstraat en verleende geen voorrang aan P.'J.G. Uit 's Heer Hendrikskinderen. Beide voertuigen liepen schade op. HAAMSTEDE, 29-4. Aan de voor avond van Koninginnedag heeft de Bejaardensoos van Haamstede deze verjaardag gevierd. Om half zes kwamen de soosleden met de theeschenksters en genodig den in de grote zaal van Rusthuis Duinoord bijeen om te beginnen met een uitgebreide broodmaaltijd. De tafels waren met stemmig rood, wit en blauw lint versierd, terwijl me vrouw Roëll de bloemversiering ver zorgde. Veel oranje tulpen afkomstig van de kwekerij H. Landegent waren in schattige bakjes neergezet en iede reen kreeg een oranje corsage op gespeld. Na het openingswoord door me vrouw Kik-Verton werd een heerlijk slaatje opgediend verzorgd door de kok van het rusthuis, die ook het toetje (gevulde sinaasappel) voor zijn rekening had genomen. Na gevoelvolle woorden voor ko ningin en prinses werd gezongen: „Wat de toekomst brenge moge". Me vrouw Leeuwe hield een leuke over denking over prinses Beatrix van ge boorte tot nu toe. Een groot aantal spelen, geleid door de heer P. Slager stond gereed om de aanwezigen wat te vermaken, knikkeren, sjoelen, speerwerpen, kegelen, schijfwerpen en dobbelen; daar konden de aanwe zigen zich mee vermaken. T.V.-programma De besten kregen een prijsje. On der het genot van een drankje werd een t.v.-programma over de koningin bekeken. In de laatste uren was burge meester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer mede aanwezig die de af ronding, bestaande uit koffie met tulband ook meemaakte. Mevrouw Roëll dankte namens de bejaarden en de burgemeester wenste de nieuwe koningin alle goeds toe. Een dankwoord aan me vrouw Boot-Hanse werd gesproken voor het vele werk dat zij verrichtte. Verder mochten 2 bestuursleden een mooi geborduurd tafelkleed in ont vangst nemen. Mevrouw Kik-Verton dankte alle spreeksters voor hun goe de woorden. Verder de-heer P. Sla ger, de theeschenksters, mevrouw Hessels voor de muzikale omlijsting en tot slot kregen alle soosleden als aandenken aan Koninginnedag een oranjebus met hagelslag. Besloten werd met het Wilhelmus. Op maandag 5 mei Bevrijdingsdag zullen de kantoren van de drukkerij Lakenman Ochtman B.V., uitgeefster van de Zierikzeesche Nieuwsbode, de gehele dag gesloten zijn. Advertenties voor de krant van 6 mei dienen uiterlijk vrijdag 2 mei voor 12 uur in ons bezit te zijn. "De redaktie van de Zierikzeesche Nieuwsbode is deze dag normaal bereikbaar onder tel. 01110-2255. DE DIREKTIE De deelnemers aan de Zonnebloem bootreis worden na aankomst aan het Luitje verwelkomd door vrien den, familie en verzorgsters. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) pastoor Van Deursen (aalmoezenier), en ds. Blokland. De verzorging van het ontspanningsprogramma was in handen van de heer A. Schouw, Mia Meijers en de heer Kort. Deze laatsten verzorgden ook het fraaie scheepsjournaal met informa tie over de tocht, de medewerksters en een puzzelopgave. Met deze puzzel waren heel wat prijzen te winnen en de passagiers bogen zich derhalve met grote belangstelling over de op gaven. De Scheldevallei bracht het gezelschap langs de haven van Kats, langs de Zandkreek over het Veerse Meer. Vervolgens voer men langs het Kanaal door Zuid-Beveland. Hierna werd overgestoken naar Tholen. Na een geanimeerd borreluurtje werd in de haven van Tholen de lunch ge bruikt. Terugtocht De terugtocht ging door het Rijn- Scheldekanaal en langs St. Philips- land naar de Grevelingen. Langs de kust van Duiveland werd teruggeva ren naar Zierikzee. Omstreeks kwart over vijf meerde de Scheldevallei af aan het Luitje. Het draaiorgel „Alanti" van de fami lie Geiskens was aanwezig en bracht vrolijke wijsjes tijdens de ontsche ping. De jaarlijkse Zonnebloemboot tocht zat er weer op. Honderdtachtig bejaarden beleefden een fijne dag. WESTENSCHOUWEN Ooievaar Twee bemanningsleden, de heren Schot en Thijse van de reddingsboot „president Jan Leis" hebben donder dagmiddag boven Westenschouwen een ooievaar waargenomen. BURGH-HAAMSTEDE Aanvulling op Oranjefeest De Oranjevereniging deelt mede, dat vele mensen enthousiast zijn mee te werken aan de optocht, die maan dagmiddag 5 mei in Burgh- Haamstede plaatsvindt. Ruim veertig ouders en jongeren hebben zich opgegeven om de kin derspelen te begeleiden. Op de Oran- jemarkt zullen 's middags diverse aktiviteiten plaatshebben in vrijwel alle winkels in Burgh-Haamstede. Praat-avond D'66 Na een aantal bijeenkomsten te Zierikzee, zal D'66 het vergaderséi- zoen op dinsdag 13 mei besluiten met een openbare praatavond in de Wes thoek. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de eetzaal van manege Lisiduna, Hogeweg 57 te Burgh-Haamstede. Alle belangstellenden zijn ^welkom. Voor tijd: zie agenda. serooskerke Feestprogramma 5 mei 9.30 uur: Verzamelen bij de school voor de kinderoptocht door het dorp. 9.50 uur: Onthulling van de Beatrix-boom bij de school. 10.00 uur: Het hijsen van de vlag bij het Dorpshuis. Aubade: Wilhel mus van Nassauwe; 't Is feest in ons dorp. 10.15 uur: Kinderspelen op het Dorpsplein. Middagpauze. 14.00 uur: Spelen voor jong en oud op het sportveld met o.a. zaklopen met hindernissen, kruiwagenrace, touwtrekken. 16.00 uur: Gekostumeerd voetbal. Opgave hiervoor: Prunjewekken 12. Tijdens de spelen zijn op sportveld allerlei kraampjes aanwezig voor het blikgooien, pannekoeken eten en sjoelen. Tevens is er een bar aanwe zig. 18.00 uur: Barbecue. 19.30 uur: Lampionoptocht voor de jeugd met begeleiding van accor- deonmuziek. dreischor Bejaardenreisje Voor het bejaardenreisje op 21 mei, dat onder andere naar Apeldoorn zal voeren, zijn nog enkele plaatsen vrij. Opgaven bij mevrouw G. v. d. Werf- Vane aan de Goemansstraat. Ooievaars De heer Bax, signaleerde op de Welleweg te Dreischor donderdag 1 mei twee ooievaars. Regionale brandweerwedstrijden Onder auspiciën van de A.B.W.C. worden zaterdag 10 mei in Dreischor regionale brandweerwedstrijden ge organiseerd door de Vereniging van Bevelvoerenden bij de Gemeentelij ke Vrijwillige Brandweren op Schou wen-Duiveland. Er wordt 's ochtends verzameld in hotel „De Drie Schapen", waar 's avonds - na afloop van de wedstrij den - een koffietafel wordt gepresen teerd. De heer C. Slabbekoorn, bur gemeester van Brouwershaven, zal dan de uitslagen bekend maken. De regionale korpsen die deelnemen zijn: Dreischor, Brouwershaven, Zie rikzee I en II, Westerschouwen I en II, Duiveland, Bruinisse, Middenscfciou- wen II. Uit Borssele heeft de Be drijfsbrandweer PZEM ingeschre- ZONNEMAIRE Bevrijdingsfeest 5 mei 9.15 uur, Muziek vanaf de toren. 9.30 uur. Opening door de burge meester, zingen Wilhelmus door de kleuters. 9.45 uür, Muzikale rondgang met versierde wagens van de kleuter school en basisscholen. 10.45 tot 12.00 uur, Voorstelling poppentheiater „Parcival" uit Mid delburg voor kleuter- en baisscholen. 13.30 uur, Spelen voor de jeugd van het voortgezet onderwijs in de I. M. v. d. Bijlstraat (fiets meebrengen). Bij regen in Dorpshuis. 18.30 uur, vertrek'voetballers met muziek vanaf Dorpshuis. 18.45 uur, Gekostumeerd voetbal op sportveld. 20.30 uur, Lampionoptocht. Lampi ons worden verstrekt door de Oran jevereniging. NIEUWERKERK Feestprogramma Nieuwerkerk De Verenigingsraad van Nieuwer kerk heeft voor de vijfde mei het vol gende feestprogramma vastgesteld: 9.00 uur, rondgang door het dorp door de muziekgezelschappen „Oefe- BRUINISSE, 1-5. Donderdagavond werd door burgemeester T, C. Hekman van Bruinisse in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw een oorlogs- en ver- zetstentoonstelling geopend, die enkele dagen - tot en met 5 mei - te zien zal zijn. Het betreft ongeveer 200 foto's over de oorlog 1940/'45 door de Anne Frankstichting aan diverse gemeen ten aangeboden en ondermeer door Bruinisse aangekocht, samen met een uitgebreide verzameling oorlogs- souveniers van de heer H. Kok te Bruinisse, die een aantal jaren gele den in een oude, inmiddels afgebro ken woning was ondergebracht. Deze kollektie zal straks in het Bruse oorlogsmuseum te zien zijn. Confrontatie In zijn openingstoespraak memo reerde burgemeester Hekman de gro te offers die moesten worden ge bracht om te worden verlost van de oorlogs-terreur. „Deze feiten moeten van geslacht ning en Uitspanning" en „Nu 'met Hope". 9.30 uur, speurtocht voor de jéugd van 6-15 jaar. De'kleuters hebben een eigen programma, rond of in de school, dat hangt af van het weer. 13.30-14.30 uur, racen op „vreemde" fietsen. 14.30-15.30 uur, ringsteken op de fiets. 15.30-16.30 uur, fietsen-race rond de Ring. Tussen de spelen door kan een ie der - oud en jong - meedoen aan stelt lopen, eveneens op de Kerkring. Slot van de feestdag is een gekostu meerde voetbalwedstrijd op het ter rein van SKNWK aan de Weststraat. Een ieder wordt die dag verzocht weer de vlag uit te steken. ALEXANDROUPOLIS, 30-4. De Griekse politie heeft woensdaga vond bij de Turkse grens een Belg aangehouden, die in zijn auto in to taal 28 kilo heroine had verborgen. De waarde van het verdovende mid del wordt geschat op circa 24 mil joen. Het was tot dusver de grootste vangst van de Griekse autoriteiten op dit gebied. De 37-jarige Alphonsus Joseph Ale- nis uit Brussel kan tot 20 jaar gevan genisstraf worden veroordeeld. OOSTERLAND, 29-4. De Ooster- landse bejaardensoosbezoekers en - bezoeksters maakten een geslaagd reisje door de provincie, naar Bra bant per touringcar van de firma Van Oeveren uit Zierikzee, met als bestuurder chauffeur Tuinman. Met 49 passagiers werd de reis ge maakt onder leiding van mevrouw E. J. Poelman-van Leeuwen, presidente van de bejaardensoos. Deze sprak een welkomstwoord tot de aanwezi gen, tot de leden, organistes en orga nist, en tot de serveersters, en uiter aard ook tot de niet-leden die dit'uit stapje meemaakten. Vervolgens ook tot de chauffeur. Ze wenste allen een prettig reisje op deze dag. Op het laatste ogenblik was er nog een echtpaar verhinderd, waar ech ter nog andere voor gevonden wer den, zodat de bus toch nog zo goed als vol raakte. Via de Zeelandbrug ging het door verschillende dorpen en dorpjes naar het Noordbevelandse Kamperland, waar in het hotel-restaurant „Kam perduin" koffie met gebak gebruikt werd. Vandaar reed men over ver schillende Walcherse dorpjes naar Middelburg, en vervolgens naar Oost-Souburg en Vlissingen, en toen naar Borsele, meest langs mooie schilderachtige weggetjes waar de boomgaarden bijna in bloei komen. Hoogerheide Vervolgens ging het door Zuid-Be veland naar Brabant, het doel van de reis en ongeveer half zes kwam men aan bij het restaurant: „In 't Gareel" te Hoogerheide waar men eerst een konsumptie gebruikte, gevolgd door een uitgebreide koffietafel, die men zich goed liet smaken. Zeven uur werd de bus weer beste gen en over Bergen op Zoom ging het via het Hellegatsplein huistoe, na in Bruinisse nog enige reizigers te heb ben uitgelaten, die nu woonachtig zijn in de zorgwoningen aldaar en als oud-Oosterlanders nog steeds de be jaardensociëteit hier bezoeken. Mevrouw Poelman sprak een dan kwoord tot de aanwezigen voor de prettige stemming in de bus tijdens de trip, ondanks het feit dat de weersgesteldheid niet zo bijster goed was. De chauffeur kreeg ook dan kwoorden voor de prettige wijze waarop hij deze reis heeft volbracht. Deze sprak op zijn beurt weer dan kwoorden mede namens zijn patroon voor het vertrötuwen deze reis te mo gen verzorgen. Omstreeks kwart over acht arriveerde men weer op het dorp, zeer voldaan over deze mooie reis. tot geslacht worden doorgegeven", aldus spreker, ,,en het is goed dat de jeugd die er niet bij was daarmee wordt gekonfronteerd. Vrijheid is een groot goed. Waakzaamheid is ge boden. De straattereur was een begin van het nazisme", zei hij doelend op wat op 30 april in Amsterdam is ge beurd. De toegang tot de tentoonstelling, die vanavond, zaterdagmiddag en - avond en maandagmiddag en -avond is geopend, is vrij. Voor tijden: zie agenda. (vervolg pag. 1) over het voortijdig neerkomen van twee transport zweefvliegtuigen, de zogenaamde „gliders". De heer Thu- ring verwacht, dat de destijds achter gebleven regiobewoners de dramati sche gebeurtenissen hebben gade geslagen en er nog aangrijpende her inneringen aan bewaren. Vraagtekens Hoewel er reeds enkele kontakten zijn geweest met de Engelse piloot, die eind deze maand Schouweri- Duiveland zal bezoeken, blijven er toch nog vele vraagtekens bestaan. Vooral met betrekking tot de inzit tenden tijdens hun gedwongen ver blijf in deze regio. Volgens de mede delingen van de heer Thuring is in middels komen vast te staan, dat de ze paratroopers, naast de lokale be volking, ook kontakt hebben gehad met Armeense soldaten. Enkelen van deze laatsten zouden standrechtelijk zijn gevonnist en liggen hoogstwaar schijnlijk in deze omgeving begra ven. Vaststaand feit is dat één van de Engelse gliderpiloten kontakt heeft gehad met de gebroeders Ringelberg, toenmalige schaapherders in Viane. De heer Thuring heeft inmiddels kontakt opgenomen met de heer M. K. Romeyn te Ouwerkerk, die reeds wat onderzoekingen heeft gedaan ter voorbereiding van het bezoek op 6 mei aanstaande. Via inlichtingen van voormalig we thouder S. Overbeeke van Duiveland kon worden vastgesteld dat in elk ge val dé heer J. 'Schoenmaker te Nieu werkerk één van de Engelse piloten heeft ontmoet. Uit puur historisch oogpunt en no bele belangstelling zou de heer Thu ring graag details willen vernemen over de landingsplaatsen van de zweefvliegtuigen, over de kontakten met de inzittenden, alsmede over de droeve wederwaardigheden van de Armeniërs en andere aanverwante feiten. Gegevens Mensen, die hierover beschikken en bereid zijn deze mede te delen, worden verzocht telefonisch kontakt op te nemen met de heer M. K. Ro meyn te Ouwerkerk, tel. (01114) 1991. Indien men schriftelijk zou willen reageren, mede omdat men over be paalde dokumentatie of foto's be schikt, kan dat aan de heer J. Thu ring, Beukenlaan 2, 5384 BG Heesch '(N.B.). Ook gemeenteambtenaren, die uit hoofde van hun funktie toegang heb ben tot bepaalde gegevens, worden door de heer Thuring uitgenodigd te reageren. Hij wil graag schriftelijk of - indien mogelijk dinsdag 6 mei - persoonlijk met hen in kontakt tre den. ZIERIKZEE. Onderdeel van het In huldiging s feest te Zierikzee, waren de waterspelen in de Oude Haven. Vrolijk facet, zowel voor deelnemers als publiek, vormde het touwtrek ken op het water. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3