deunloo b.u. G.S. van Zeeland willen uitbreiding provinciale griffie Het wonder van de bevrijding AGENDA Kosten; 8.650.000,- Stakingsrecht voor ambtenaren Vlaggen halfstok op 4 mei Gewonden en arrestaties Ernstige troebelen in Kaboel Benzine 6 cent duurder Scherpere kontrole tegen belastingfraude „Keukenhof' in volle bloei WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK Vrouw loopt 12 messteken op Overval op bank BEVRIJDING installatiebedrijf 2 Voor miljoenen mensen betekende de vernietiging van het Nazi-juk zulk een formidabele opluchting, dat het VLISSINGEN, 2-5. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de staat gevraagd een krediet te verlenen van 8.650.000 gulden voor de uitbreiding van de Provinciale Griffie in Middelburg. Het gaat om de bouw van een nieuw kantoorgebouw op de plaats waar tot voor kort een jongerencentrum gevestigd was. Dit gebouw zal eerst gesloopt moeten worden. Daarnaast wil de provincie twee oude pandjes tegenover het Provin ciehuis laten restaureren om zo nog meer uitbreiding van kantoorruimte te kreëren. De aankoop van de oude pandjes heeft 168.000 gulden gekost. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling de voorgevel van de voormalige Provinciale Bibliotheek, die bij het oorlogsgeweld in 1940 ernstig bescha digd werd, te gebruiken als front voor het nieuwe gebouw. Gevelrestanten Volgens C.R.M. is die staat van de gevelrestanten dermate slecht dat ze grensde aan een lijfelijke wederge boorte. Het is - na jaren van „vrede" (zij het bedreigd) en toegenomen wel vaart (zij het einde van de groei) bij na onbegrijpelijk dat vele duizenden hun leven veil hadden voor die zo fel begeerde vrijheid. Het was het hoogste offer en het werd zonder ap plaus en in stilte gebracht. Zij die de bezetter echt de voet dwars zetten, hadden slechts het al lerergste te vrezen en of ze in hun le ven - of na hun dood - oprechte be wondering zouden oogsten bleef in het midden. Daar deden ze het ook niet voor; het was een gedrevenheid voortgestuwd door het edelste wat een diepe woede tegen wreedheid en onrechtvaardigheid, een geworteld geloof „dat het moest" en een wils kracht, die de mensen boven zichzelf uittilde, al wilden ze zelf van her oïsme niet horen. Geen wonder dat de echte „figh ters" na de bevrijding somber van gedachten en schaars aan woorden waren. Ze wisten teveel, hadden te veel meegemaakt, teveel vrienden verloren en heel vlug al na die stra lende 5e mei 1945, begonnen de idea len, waarvoor (ook) gevochten was, in scherven te vallen. De groepen hadden even over eikaars muren ge keken, gedreven door een kollektie- félan, de vijand verslaan, maar dra begon men zich alweer terug te trek ken achter de eigen vooroorlogse de- markatielijnen en sloop de argwaan jegens „de ander" binnen als een niet uit te roeien gif. Iedereen was gelijk geweest of bij na gelijk in die tumulteuze jaren, maar nu begon „de ene zich alweer uitnemender te achten dan de ander". Dat was de diepe teleurstelling van de vechters, die het overleefden. Sommigen drukten alles weg uit hun geheugen: een „Verdauungskom- plex" zou later het droeve gevolg zijn; anderen zochten hun heil in ver re, wijde landen en begonnen op nieuw, weer anderen bleken voor goed aangeknaagd door psychische kwalen, waarvoor geen kruit gewas sen scheen. Het gold met name ook vóór degenen," die dë verschrikkin gen van de kampen haddenover leefd?, Ook waren - een schoon ideaal - de oorlogen niet voorbij; bij tientallen braken ze uit; in Azië, in Afrika. Toch - ondanks dat alles - is en blijft voor een generatie die 5e mei een dag waarop het geluk werd verabsolu teerd; een magistrale dag geworteld in bloed, maar opbloeiend in leven, met alle kansen die het te bieden had. Het is een misgreep geweest niet ieder jaar die dag te vieren, groots en meeslepend, vol dankbaarheid en met een uitbundigheid die perken kent, maar toch uitbundig blijft, maar alleen op de „kroonjaren". Het zij zo. Het wordt weer 5 mei. Laten de ou deren weer iets mogen hervoelen van de onstuimigheid, die toen door de harten sloeg en de kinderen iets mo gen horen - zonder de gruwelen en in alle eenvoud - van het wonder van het bevrijde, herboren Nederland. DEN HAAG. Het komité Nationale Viering Bevrijding 1980 en ket komi té Nationale Herdenking hebben een film laten maken om de diskussie los te maken over de vraag of herden king nog zinvol is na 35 jaar. De rol prent duurt een half uur. Ze is dins dag gepresenteerd in Studio 2000 in Den Haag. AMSTERDAM. Voor het tekenen van de akte van A bdicatie poseerden koningin Juliana en prinses Beatrix voor defotografen. V.l.n.r. prins Bernhard, koningin Juliana, prinses Beatrix en prins Claus. DEN HAAG, 1-5. Ambtenaren mo gen - onder bepaalde voorwaarden - deelnemen aan werkonderbrekin gen, stiptheidsakties en stakingen. Het moet dan wel gaan om akties, £ie de arbeidsvoorwaarden van de amb tenaar aangaan, en niet om solidari- teitsstakingen of stakingen met een politiek doel. Ook mag niet gestaakt worden zolang er overleg is tussen de ambtenarenbonden en de minister van binnenlandse zaken, de „baas" van het overheidspersoneel. Dit staat in het voorontwerp van de wet „kollektieve akties ambtena ren", dat is opgenomen in het rap port van een kommissie onder voor zitterschap van mr. E. H. Toxopeus, kommissaris van de koningin in Gro ningen. DEN HAAG, 1-5. Op 4 mei zullen van alle openbare gebouwen de vlag gen vanaf 18.00 uur half stok worden gehangen. Minsiter-president Van Agt en het Comité Nationale Herden king, die hebben besloten tot deze vlaginstructie, verzoeken partikulie- ren deze gedragslijn te volgen. Aktie voor |l gewonde agenten ALMELO, 1-5. Onder het J i i motto „Goed dat er politie is" t 1 zijn P. de Jong en mevrouw I. Luitsz uit Almelo een landelij- Ji i ke aktie gestart voor de poli- i 1 tieagenten die woensdag in Amsterdam gewond zijn ge- i i raakt tijdens de rellen. Met het i geld dat op de door hen ge- opende bankrekening wordt J i gestort willen de Almeloërs de i 1 politiemensen een presentje 1 aanbieden. Ze rekenen er op i i dat hun aktie veel steun krijgt 1 omdat volgens hen de overgro- 1 te meerderheid van de Neder- j i i landers de rellenschopperij in i 1 Amsterdam veroordeelt. J WWW\AAAAAAAAAA/\AA/\A/< AMSTERDAM, 1-5. Het aantal ge wonde politiemensen dat in het zie kenhuis is behandeld was woensda gavond 99. Van hen zijn twee in het ziekenhuis opgenomen, zo heeft bur gemeester Polak van de hoofdstad meegedeeld. Twintig gewond ge raakte burgers konden na behande ling in het ziekenhuis weer naar huis. Volgens de gemeente paste het optre den van de Mobiele Eenheid volledig binnen de van te voren aan het poli tiepersoneel verstrekte instrukties, aldus een woordvoerder. Het aantal arrestanten tijdens de rellen na de troonswisseling is opge- lqpen tot veertig. De Amsterdamse politiewoordvoerder- Hoornstra heeft dat in de nacht van woensdag op donderdag meegedeeld. NEW DELHI, 1-5. Minstens 26 stu denten en een onderwijzer zijn omge komen bij ongeregeldheden in Ka boel tussen 27 en 29 april. Reizigers die donderdag vanuit Kaboel in New Delhi aankwamen, hebben dit ge meld. De rellen, die een protest wa ren tegen de Russische aanwezigheid in Afghanistan, waren de ernstigste sinds de massale betogingen tegen de Russen in februari. Tussen de 3- en 5.000 studenten heb ben aan de rellen deelgenomen, aldus een van de reizigers. Het Afghaanse leger zou gevechthelikopters hebben gebruikt. DEN HAAG, 1-5. Met ingang van 3 mei 1980 zullen de maximumprijzen van normale en superbenzine met 6 cent (incl. btw) stijgen. Per liter wor den de maximumprijzen dan 148,2 resp. 151,6 cent. Aldus het ministerie van ekonomische zaken donderdag. De maximumprijs van petroleum gaat met 7 cent (incl. btw) en die van dieselolie met 6,9 cent (incl. btw) per liter omhoog. De maximumprijzen van huisbrandolie en gasolie worden 5,9 cent (excl. btw) hoger. De maxi mumprijs van stookolie met een zwa- velgehalte van 1 procent gaat om hoog met 4,25 per ton (excl. btw) en voor stookolie met een zwavelgehal- te van 2 procent met 15,75 per ton (excl. btw). De maximumprijs van LPG stijgt met 2,9 cent (incl. btw) per liter. DEN HAAG, 1-5. Om belasting fraude aan te pakken zijn op korte termijn een verbetering van de ver plichting voor de ondernemer om een goede administratie bij te houden en hardere sankties van klemmend be lang. Dat staat in een nota over de be lastingfraude die minister Van der Stee en staatssekretaris Van Amels- foort van Financiën donderdag aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. De nota is een reaktie op het rapport-Van Bijsterveld over be lastingfraude. Dat rapport, in op dracht van de regering gemaakt, is in 1976 al aan de bewindslieden van fi nanciën aangeboden. Het is thans in aangepaste vorm gepubliceerd. DEN HAAG, 1-5. De nationale bloemententoonstelling Keukenhof in Lisse is het komende weekeinde op zijn mooist, aldus het Nationaal Bureau voor Toerisme. De planten in de koude kas staan nog in volle bloei en buiten bloeien narcissen, tulpen en hyacinthen. Ook staan bomen en heesters in bloei. niet in aanmerking komen voor sub sidie. Het alsnog plaatsen van de ge vel voor eigen kosten zou de provin cie Zeeland vijf miljoen extra hebben gekost. Uit het voorstel aan de Sta ten blijkt, dat zeer tot teleurstelling van enkele leden van het kollege van G.S. toch maar besloten is om geen gebruik te maken van de gevel. De bouwprijs voor de uitbreiding blijft dus nu geraamd op ruim 8,5 miljoen gulden. JERUZALEM. Een 18-jarige Pa lestijnse scholier is donderdag ge dood tijdens een confrontatie tussen 1 mei-betogers en het Israëlische le ger bij Tulkarem op de bezette weste lijke Jordaanoever. Twee andere scholieren raakten ernstig gewond. Zaterdag 3, zondag'4 mei en maandag 5 mei Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor (jringen- de gevallen zaterdag- en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter Lodiers, Noordgouwe, tel. (01112) 480, maandag 5 mei, na twaalf uur, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag, en zondag. Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. (01110) 2693. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. van Duren, Schutterhof- straat 3, Zierikzee, tel. (01110) 5327 neemt waar voor Zierik- zee. Zuster Kooman, Wielingenstraat 20, 1 Zierikzee, tel. (01110) 5128, neemt waar voor Duiveland en Bruinisse. Zr. W. C. Steutel, Bughsëweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Dierenarts Sj. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft maan dag 5 mei dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag en maandag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. HENGELO, 30-4. Een verbroken liefdesrelatie heeft de 46-jarige H. IJ. uit Enschede er woensdagavond in Hengelo toe gebracht zijn vroegere vriendin, de 31-jarige H. S. uit Hen gelo, „twaalf keer met een broodmes in bovenlichaam em armen te steken". De ernstig gewonde vrouw is met spoed in een ziekenhuis behan deld, woensdagavond laat was het le vensgevaar geweken. De vrouw die met een andere man in een auto zat weigerde, toen ze bij een café uitstapte, met haar vroegere minnaar te spreken, waarop deze in het wildeweg op haar in begon te ste ken. DORDRECHT, 1-5. Een met een pistool gewapende man heeft don derdagmorgen de Nederlandse Kre dietbank in Dordrecht overvallen en 164.000 gulden buitgemaakt. De man was als huurder van een sa feloket klant van de bank. Hij vroeg een loketbediende of hij even naar zijn loket mocht. De bediende pakte de sleutels en ging met hem mee. Toen de kluisruimte openging richtte de man het pistool op de bediende. „Ik zit in moeilijkheden en ik moet geld hebben", Zei hij. De bediende moest de bankkluis openen en er een deel van het geld uithalen. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1716. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Vrijdag 2 mei Zierikzee Brogum 20.00-22.00 uur Platenruil- beurs, 22.00-24.00 uur Zoekzin. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Oor- logs- en verzetstentoonstelling, 19.00- 21.00 uur. St. Philipsland Verenigingsgebouw „De Wimpel", uitreiking landelijke prijs van het Ned. Rode Kruis, 19.30 uur. Zaterdag 3 mei Zierikzee Wegens jubileum „Kunst en Eer": Stadhuistoren, carillonbespeling door Kees van Eersel, 12.00-13.00 uur; Muzikale rondgang muziekvereni ging „Euterpe", 14.00-14.45 uur; De Beurs, concert fanfarekorps „Euter pe", 15.00-16.00 uur; Rondgang show band „Juliana Middelburg", 19.00- 19.30 uur; Havenplein, muzikale show „Juliana Middelburg", 20.00- 20.15 uur. „De Lichtboei". Koffiebar „Youth for Christ". 20.00 uur. Brogum 20.00 uur Disco-avond Disc-jockey kompetitie. Bioscoop „De Concertzaal". „Man nen van Staal", 20.00 uur. Wijk Poortambacht. Spullen ophalen rommelmarkt Gasthuiskerk. 9.00 - 12.00 uur. Serooskerke Dorpshuis, 9.30 uur start 40 km wan deltocht Velocitas, 14.00 uur start 8 en 15 km wandeltocht Velocitas. 19.00 uur start puzzelrit. Scharendijke Putmeet 20.00-01.00 uur, Eindbal Dansschool mevrouw W. Kramer-De Groot. Zonnemairé Exkursie Plantenwerkgroep. Ver trek: benzinepomp Blooise dijk. 9.30 uur. Oosterland „Neffen d'Eule, 11.00 uur, Geweste lijke halve finale biljartklub „d'Eu le". Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Oor- logs- en verzetstentoonstelling 14.00- 17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Zondag 4 mei Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal". „Cha- Cha", 14.00 uur. Maandag 5 mei Zierikzee Bar Mirabellé, Oranjefeest m.m.v. „The Drifting Five", 21.00 uur. Bioscoop „De Concertzaal". „Cha- Cha", 20.00 uur. Bioscoop „De Concertzaal". „Halle luja voor een paar vuisten", 14.00 uur. Scharendijke „De Putmeet". Bevrijdingsbal. 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Oor- logs- en verzetstentoonstelling, 14.00- 17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Dinsdag 6 mei Kerkwerve Verenigingsgebouw, bejaardensoos, 14.30 uur. Scharendijke Raadhuis. Vergadering gemeente raad Middenschouwen. 19.30 uur. Woensdag 7 mei Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, NCVB bejaardenmiddag, 14.30 uur. Advertentie Raadzaal stadhuis. Kommissie On derwijs, 15.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Laatste ruilavond postzegelvereni ging Bruinisse. 19.30 uur. Donderdag 8 mei Zierikzee Wegens jubileum „Kunst en Eer": De Beurs, concert K. en E-, 19.30-20.30 uur; Muzikale rondgang „K. en E.", 20.30-21.15 uur. Stadhuis, vergadering advieskom missie voor het welzijnsbeleid, 19.30 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00- 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur Klaver- jaswedstrijden. Vrijdag 9 mei Zierikzee Brogum 20.00 uur: Ledenvergade ring. Zaterdag 10 mei Zierikzee Wijk Malta: van 9.00-12.00 uur spul len ophalen rommelmarkt Gasthuis- kerk. Bovenzaal Ger. Kerk. Show zelfge bouwde modelschepen. 13.00-17.00 uur. Zonnemaire Plein Chr. Nat. School. Bazar en rom melmarkt. 13.30 uur. Dreischor Hotel „De Drie Schapen", aanvang regionale brand weerwedstrij den, 9.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teiefoonnrs. na half zes Redaktie - (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 De Bevrijdingsdatum nadert en de herinneringen stapelen zich op. En kele vreselijk ernstige dingen en tri vale wisselden elkaar af. Aan de rand van de Haarlemmerhout waren op het laatst nog mensen dood 'ge schoten en in een stille, eerbiedige stoet liepen de mensen langs die plek en legden stil en bedroefd bloemen neer. Even tevoren was er nog een in cident. Een enthousiaste burger stak de Zweedse vlag uit, kennelijk dan kend voor het brood en de erwten soep uit dat land, dat levensreddend optrad, maar die vlag mocht niet. Er ging alweer een Duits machine pistool omhoog en de vlag was vlug weg. Toen de Canadezen eindelijk bin nenrolden met hun carriers en vrachtwagens, kon je niet beter doen dan er op te klauteren en hele stuk ken „zo maar" mee te rijden, jui chend met de mensen die er op zaten. Er schoot inmiddels een gedachte door het hoofd aan eigen mobiliteit. Dat kon omdat mijn fiets in onderde len verborgen, nu eindelijk tevoor schijn kon komen. Na de montage zette ik de fiets even tegen de muur; op de weg kwam weer een Canadese kolonne voorbij; teruggekeerd was de fiets foets. De eerste „echte" sigaret uit een ,,droppings"-pakket was zo droog, dat de tabak er korreltjes-gewijs uit rolde. De tweede werd aan de boven zijde netjes dicht geknepen en toen roken; dom natuurlijk, want je viel er bijna flauw van, maar dat leek minder belangrijk. Langs sluipwegen toen naar het terrein waar de Canadezen kampeer den. Op zaterdag trokken de „Maple Leaf'-jongens hun hemden uit; gooi den ze op een hoop, sprenkelden er benzine overheen en staken het spul in brand. Aangezien het kledingstuk hemd ontbrak in de tot niets geredu ceerde garderobe, was ik zo vrij en kele groenehemden alvast te clai men. Dat was dat! Toen naar het station voor de op vang van de trieste stoet reizigers, die terugkwamen uit de Duitse kam pen. Uitgemergeld en dood-armoedig arriveerden ze per trein, maar er moesten toch wat formaliteiten wor den verricht, heel vaak zonder papie ren, want die hadden ze niet. Het ging om de naam, waar ze vandaan kwamen en waar ze naar toe gingen Dat soort zaken. Achteraf ben ik ver geten hoe die (enkele) treinen er door konden komen. Overigens was het met de voedsel distributie in de bewrijdingsweek ook uiterst schamel. Zelfs de mensen van de gamellen hadden de vrijheids kriebel in de benen en er kwam niet veel los; ook de distributie van spul len uit de afwerp-pakketten duurde lang. Taferelen verder; er werd zo maar op straat gedanst pij een mili tair bandje. Soms verdwenen meisjes en vrou wen in auto's en misschien rookten ze daar alleen maar een sigaretje met hun Canadees; soms bleef het daar niet bij. Enfin, het was een toch wat chaotische toestand, maar dat ene en ongehoorde feit „Vrij" hamerde maar door in de gedachten. Neder land zou herrijzen. Nieuwe hoop was gewekt; teleurstellingen kort nadien al bleven niet uit, maar dat feit, dat ene bijna niet te vatten feit van de verlossing, hing voelbaar en tastbaar in de lentelucht, die de wereld deed herademen. Het leven begon op nieuw! SCHIEREILANDMAN weekend servicedienst lel. (01110) 3635

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2