AMERIKAANSE MINISTER VAN RUITENLANDSE ZAKEN CYRUS VANCE AFGETREDEN LANDBOUWMINISTERS GAAN AKKOORD MET PRIJSVERHOGING VAN 5 PROCENT Geen overlevenden bij vliegramp Santa Cruz AGENDA Vervolg mislukte aktie Oorzaak van de mislukking Scepsis bij Schoolraad te Zierikzee De EEG Iran en Waldheim maant tot overleg De 5e mei Om vrijheid van godsdienst in Oost-Europa Wiegel beschikbaar als lijsttrekker Lekkerkerkers krijgen vergoeding Overheid helpt in gifzaak Lekkerkerk Met pistool beschoten Brits toestel verongelukt Boeren winnen in Brussel ffit- Pl Bitr LAATSTE NIEUWS Gebouw in Rijswijk bezet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 2 WASHINGTON, 28-4. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance, is afgetreden. Dit is van de zijde van hoge regeringsfunktionarissen in Washing ton vernomen. Vance zou het niet eens zijn met de mislukte reddingsoperatie die Carter had gelast om de gijzelaars in Tehe ran te bevrijden, aldus deze funktio- narissen. WASHINGTON, 25-4. De oorzaak van de mislukking van de Ameri kaanse operatie in Iran was dat drie van de acht naar Iran gezonden heli kopters technische mankementen vertoonden, terwijl voor het welsla gen van de aktie minstens zes hef- schroefvliegtuigen noodzakelijk werden geacht. Dit heeft de Ameri kaanse minister van defensie, Ha rold Brown, op een perskonferentie in Washington verklaard. Nadat de operatic was afgelast, waren een der helikopters en een transporttoestel van het type C-130 met elkaar in botsing gekomen. Dat gebeurde toen het militaire perso neel aan boord ging voor de teru greis. Bij dit ongeluk kwamen acht militairen om het leven. (Vervolg pag. 1) ook een verzoek bij zijn eigen school bestuur in te dienen. „De Woelwaters" Tijdens de rondvraag kaartte de heer J. Goedhart de situatie betref fende de kleuterschool ,,De Woelwa ters" aan. Schoolraadlid mevrouw Hanse kon mededelen, dat de ouder kommissie inmiddels het standpunt heeft ingenomen, dat het gebouw van de Woelwaters in gebruik dient te blijven tot het moment dat de nieuw bouw werkelijk begint. De ouder kommissie achtte het niet aan te be velen reeds bij aanvang van het nieu we schooljaar de intrek in de Chr. kleuterschool ,,De Maltarakkers" te doen. De heer Goedhart sprak tijdens de rondvraag verder over de verkeerssi tuatie op de Calandweg. Zoals be kend hebben hoofden van de Theo Thijssenschool en de twee kleuter scholen een brief gericht aan de ver- keerskommissie met daarin een aan tal suggesties ter verbetering van de gevaarlijke situatie. Deze brief kwam onlangs ter spra ke in een openbare vergadering van de verkeerskommissie, waarbij een der leden van de ouderkommissie de gelegenheid kreeg de zaak monde ling toe te lichten. De heer Goedhart zei het te betreuren, dat de verkeers kommissie deze brief ,,van de tafel heeft geveegd" en wilde de zaak toch eens onder de aandacht van de schoolraad brengen. Hij was van me ning, dat de aanleg van een zebrapad niet zoveel geld behoeft te kosten en wees erop, dat de ouders best bereid zijn bij het oversteken te helpen. Ver der sprak hij over het gevaarlijke kruispunt ter hoogte van de aldaar gevestigde garage en vond dat de ver keerssituatie danig onder de loep ge nomen moet worden. Z.W.N.-bus Tenslötte wees de heer Goedhart erop, dat de situatie na de grote va kantie nog zal verslechteren, daar dan de Z.W.N.-bus enkele malen per uur over de Calandweg zal gaan rij den. Hij zei te hopen, dat de ver keerskommissie de brief nog eens na der zal bekijken en dat de mogelijk heid tot een uitgebreid gesprek gebo den zal worden. In de vorige vergadering van de schoolraad werd gesproken over het voorstel van een inwoonster van de wijk Poortambacht een zogenaamde schoolzwembusdienst in te stellen. Het voorstel kon wegens financiële en praktische bezwaren niet opge volgd worden. Hoofd van de openbare lagere school ,,'t Kofschip" de heer Vaarzon-Morel zei zelf ook niet hele maal achter zo'n zwembus te staan. Wel zei hij enkele knelpunten in de route van zijn school naar het zwem bad te moeten signaleren. Met name noemde hij de gevaarlijke situatie op de Nieuwe Haven, die ontstaat door de vele auto's die langs de huizenrij geparkeerd staan. Wethouder Bij de Vaate kon daarop mede delen, dat bij wijze van proef een parkeerverbod voor deze zijde van de Nieuwe Haven wordt overwogen, te meer daar aan de andere zijde langs het water vaak nog voldoende parkeerruimte is. De wethouder waarschuwde echter nog wel voor de kans. dat de automo bilisten veel harder gaan rijden als inderdaad een dergelijk parkeerver bod van kracht wordt. Volgens deze zegslieden was Vance het enige kabinetslid in de nationale veiligheidsraad dat zich tegen het plan van Carter had verzet. Hij voel de meer voor een vreedzame benade ring van de gijzelingskwestie. Tegen aktie Regeringsfunktionarissen ver klaarden dat Vance aan Carter had laten weten dat hij tegen de bevrij dingsoperatie was en dat zij er de af gelopen twee weken over hadden LUXEMBURG, 28-4. Italië en Frankrijk, maar in zekere zin ook het Verenigd Koninkrijk hebben op dit moment moeite met het nemen van ekonomische sankties tegen Iran. Zij behoren tot de landen, waar van de Nederlandse eerste-minister Van Agt in de nacht van zondag op maandag in Luxemburg zei, dat er „bij sommige landen duidelijk twij fel bestaat over het nut van de vorige week getroffen maatregelen". On danks die twijfel zal de Europese topkonferentie maandag het voorne men van het treffen van sankties her bevestigen, zo meent Van Agt. VERENIGDE NATIES, NEW YORK, 26-4. Sekretaris generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft Washington en Teheran opgeroepen tot rede en terughou ding. Hij drong'er bij dé V;S. en Iran op aan onmiddellijk te gaan prateil over een vreedzame oplossing van de gijzelingszaak. Waldheim deelde mee dat hij Cyrus Vance en Sadegh Ghotbzadegh, de ministers van buitenlandse zaken van de V.S. en van Iran, zijn „goede diensten" had aangeboden. Verder wees de sekretaris-generaal van de volkerenorganisatie erop, dat de diensten van de VN-onderzoek- kommissie „beschikbaar blijven". Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de Iraniërs nog steeds „zeer veel gele gen is aan een oplossing langs vreed zame weg". DEN HAAG, 26-4. De Nederlandse bedrijven moeten hun werknemers op 5 mei van dit jaar vrij geven met behoud van loon. Dat zegt de Stich ting van de Arbeid naar aanleiding van reakties uit het bedrijfsleven, waaruit blijkt dat er nog onduide lijkheid blijkt te bestaan over de vraag of 5 mei voor het bedrijfsleven nu wel of geen vrije dag is. TEHERAN. De gijzelaars in de be zette Amerikaanse ambassade in Te heran zullen worden verspreid over verscheidene steden door heel Iran. Dit hebben de studenten die de am bassade bezet houden, in een door de Iraanse radio verspreide verklaring bekend gemaakt. gesproken. De twee mannen werden het echter niet eens en Vance had de president toen gezegd dat hij na de operatie zou aftreden „ongeacht wat de uitslag van de aktie zou zijn". Car ter bleef niettemin bij zijn besluit de uitvoering van het op 9 november ge boren plan door te zetten. Toen men het op 11 april aktief ging overwegen was Vance op vakantie in Florida. TEHERAN. De Iraanse bevolking werd zaterdag opgeroepen 's avonds naar het dak van haar huis te gaan en daar voor de duur van tien minuten de allerhoogste te danken voor „de nederlaag van Amerika en de nieuwe overwinning van de Iraanse revolu tie". STRAATSBURG, 26-4. De assem blee van de Raad van Europa heeft vrijdag tijdens de vergadering in Straatsburg unaniem een resolutie aangenomen waarin lid-staten ge vraagd wordt op de vervolgkonfe- rentie voor vrede en veiligheid in Eu ropa, die deze zomer in Madrid wordt gehouden, aan te dringen op volledi ge vrijheid van godsdienst en gewe ten in Oost Europa. Dit door het uit oefenen van druk door de 21 demo- kratische Europese lidstaten van de raad op regeringen, parlementen, en internationale organisaties. HILVERSUM, 25-4. Minister Wie gel (binnenlandse zaken) is beschik baar als lijstaanvoerder van de VVD bij de verkiezingen van voorjaar 1981. Wiegel zei dit in de tv- aktualiteitenrubriek Hier en Nu van de NCRV. „Het hoofdbestuur moet nog een voordracht opmaken, maar als ik word gevraagd zal ik geen .nee zeg gen", aldus Wiegel. Wel stelt hij de voorwaarde dat in dat geval het ka binetsbeleid inzet van de verkiezin gen zal zijn. „Ik sta op het standpunt dat een partij die de regeringspartij is, zich in de verkiezingscampagne moet in zetten voor het regeringsbeleid. We gaan niet met een blanke lei de ver kiezingen in. Je moet je beleid verde digen en er achter staan", aldus Wié gel. DEN HAAG, 26-4. De door storm en vloed getroffen strandtenthou ders in Scheveningen en Kijkduin krijgen van de gemeente Den Haag een renteloos voorschot om hun be drijf zo snel mogelijk te kunnen her bouwen. Wind en water richtten een schade van vijf miljoen gulden aan op het strand van Scheveningen en Kijkduin. DEN HAAG, 28-7. Voor de finan ciële konsekwenties van de bodem verontreiniging in Lekkerkerk hoeft de bevolking zich niet bezorgd te ma ken. „Wij zullen er voor zorgen dat de overheid de schadeposten niet op de verschillende mensen afwentelt", zo zei vice-premier Wiegel vrijdag na afloop van het kabinetsberaad. De ministerraad besloot dat snel het overleg geopend zal worden met de provincie Zuid-Holland en het ge meentebestuur van Lekkerkerk over deze materie. LEKKERKERK, 26-4. Uit de uitla tingen van minister Wiegel leidt bur gemeester H. O uwer kerk van Lek kerkerk af dat de overheid de „be dreigde huizen" gaat kopen. Om hoe veel huizen het dan gaat zei Ouwer- kerk niet. De Lekkerkerkse burgemeester zei dat er „een zucht van verlichting" onder de bewoners is opgegaan nu de financiële zorgen van hun ruggen zijn afgewimpeld. Wiegel zei na afloop van de ministerraad dat de overheid de financiële gevolgen draagt van de Lekkerkerkse gifaffaire. Hoeveel huizen er in Lekkerkerk gesloten moeten worden hangt af van de technische mogelijkheden bij de verwijdering van het giftig afval. Volgens Ouwerkerk staan ongeveer 80 tot 100 huizen op indertijd ge dempte sloten. ALMELO, 26-4. Een 23-jarige Al- meloër is zondagavond op het Alme lose woonwagencentrum ernstig ge wond, geraakt doordat zijn 22-jarige «wager met een pistool op hem schoot.j Een van de afggyuurde koT gels kwam via'de zij in de rug te recht. Aanleiding voor de schietpar tij tussen beide woonwagenbewo ners was volgens de Almelose politie „een ordinaire ruzie". De man die met het pistool schoot, bracht zijn ge wonde zwager zelf naar het zieken huis. Hij is inmiddels ingesloten, zo heeft' de Almelose politie meege deeld. SANTA CRUZ DE TENERIFE, Ca- narische eilanden, 25-4. Een Brits ge- scharterd vliegtuig met 146 inzitten den aan boord is vrijdag in bergach tig gebied verongelukt, toen het in kwam voor landing op de Spaanse Canarische eilanden, een favoriet va kantieoord. Op het vliegveld van Santa Cruz de Tenerife zei men dat niet op overlevenden mocht worden gerekend. Het wrak van het toestel, een Boeing 727 van „Dan Air", werd ge signaleerd op een hoogte van 1.8UU meter in afgelegen gebied. LUXEMBURG, 28-4. De landbouwministers van de EEG-landen hebben maandagochtend vroeg in Luxem burg een principe-akkoord bereikt over de verhoging van de landbouwprijzen voor het seizoen 80-81. Volgens dat akkoord krijgen de Europese hoeren een prijsverhoging van vijf procent gemiddeld. Op de overeenkomst ligt een algemene reserve van het Verenigd Koninkrijk. Dc Britten leggen als enige een reserve. Die wordt opgeheven als maandag in Luxemburg in de Europese topkonferentie een oplossing bereikt wordt inzake het probleem van de Britse bijdrage aan de ge- meenschapskas. Braks, de Nederlandse minister van landbouw, zei over het bereikte resultaat: „Dc Europese Kommissie (dagelijks bestuur van de EEG) heeft niet dit kompromisvoorstel beter werk geleverd dan van haar in lange tijd werd gezien". Twee keer zo hoog De nu bereikte prijsverhoging van de landbouwprodukten komt rond twee keer zo hoog uit als oorspronke lijk door de Europese landbouwkom- missaris Gundelach was voorgesteld. Het voornemen van Gundelach, na melijk om dit keer met zijn land- bouwprijsvoorstellen ongeveei 2,75 miljard gulden te bezuinigen, is dan ook volledig de mist ingegaan. Braks zei het als volgt: „De bezui nigingsvoorstellen van dc kommissie hebben hiermee volledig schipbreuk geleden". Volgens Braks zal dat lei den tot het sneller uitputten van dc eigen financiële middelen van dc EEG. Braks meent dat dit tot een ernstig Verwachting tot dinsdagavond: Af en foe zon Af en toe zon, maar een enkele bui; minimumtemperatuur rond 11 gra den; matige noordenwind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 april Zon op 6.11, onder 21.01 Maan op 20.02, onder 6.23 Volle Maan: 30 april (9.35) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 29 april 3.25 16.28 9.34 21.49 Springtij: 2 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer blijft erg wisselval lig. Zondag is het vrij zonnig ge weest, maar later op de dag vielen er enkele lokale buien. Vandaag is het bewolkt. Voor morgen is de kans op opklaringen weer groter. Dit wisselvallige weertype heeft te maken met storingen die uit Oost- Europa komen en die via de Oostzee naar Denemarken en Duitsland trek ken. Een dergelijke storing kwam vanmorgen boven Noord-Duitsland. Morgen komt deze storing boven Bei eren te liggen. Deze verplaatsing betekent voor ons opklaringen. Maar er kan mor gen nog wel een enkele bui vallen. De wind blijft in de noordwesthoek zit ten en daarmee komen de temperatu ren vooralsnog niet op het peil dat voor deze tijd van het jaar normaal RIJSWIJK (Z.-H.), 28-4. Een veer tigtal dienstwèigeraars en sympathi santen heeft maandagmorgen in alle vroegte het gebouw van de afdeling tewerkstelling erkende gewetensbe zwaarden militiare dienst van het ministerie van sociale zaken in Rijs wijk (Z.-H.) bezet. De bezetters eisen de vrijlating van F. O. een gewetens bezwaarde die heeft geweigerd de laatste vijf maanden van zijn vervan gende dienst te vervullen. De 24-jarige F. O. uit Haarlem is maandagmorgen samen met een der tigtal vrienden en zijn vrouw en zoontje per trein naar Hoorn vertrok ken om zich op demonstratieve wijze bij de strafinrichting te melden. Vol gens de Vereniging voor Dienstwei geraars (V.D.) zal er, zoals in Rijs wijk, ook in Hoorn een demonstratie plaatsvinden. Het zou geruime tijd duren alvo rens de reddingsploegen de plaats van het ongeluk konden bereiken. In zee Aanvankelijk was bericht dat de Boein, afkomstig uit Manchester, in zee was terecht gekomen. de Guardia Civil deelde mee dat het toestel was neergestort ten zuiden van het vliegveld Los Rodeos, in onbewoond bebost gebied op Tene rife. probleem kan uitgroeien, juist in de tijd dat Nederland het voorzitter schap van de EEG heeft, namelijk in het eerste half jaar van 1981. Heffing melkproduktie Behalve tot een prijsverhoging van gemiddeld vijf procent hebben de landbouwministers - dit alles duide lijk onder druk van de tegelijkertijd gehouden Europese topkonferentie - besloten tot de instelling van een hef fing op de melkproduktie van twee procent. Er komt een extra heffing op de totale hoeveelheid melk die ko- med jaar an de melkfabrieken wordt geleverd. De hoogte van die heffing wordt nu nog niet gespecificeerd. Het bestaande Europese suikerre gime wordt met een jaar verlengd. De monetaire kompenserende bedra gen in Duitsland en de Benelux wor den met respektievelijk 1 en 0,2 pun ten verlaagd Minister Braks vond het voor Ne derland van groot belang, dat er een steun voor rundvlees in het leven ge roepen is, een steun die nog nader zal worden vastgesteld. Iedere woensdag Nieuwer kerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1716. iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Maandag 28 april Zierikzee Pr. Julinanaschool Jannewekken. Schrijf avond Amnesty International 19.00-21.00 uur. Burgh-Haamstede Lagere school, bespreking Oran jevereniging met onderwijzers en deelnemers, 19.30 uur; bespreking met deelnemers aan de optocht, 20.30 uur. Haamstede Recreatiezaal Geref. Kerk. Schrijf- avond Amnesty International, 19.00- 21.00 uur. Dinsdag 29 april Zierikzee „Huis van Nassau". Ledenvergade ring P.v.d.A., 20.00 uur. Oosterland Cafetaria „Neffen 'd Eule", vergade ring geitenvereniging, 19.30 uur. Donderdag 1 mei Brouwershaven Tonnenmagazijn 20.00 uur 1 mei viering Schouwen-Duiveland. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Oorlogs- en verzetstentoonstelling, 19.00-21.00 uur. Vrijdag 2 mei Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Oorlogs- en verzetstentoonstelling, 19.00-21.00 uur. St. Philipsland Verenigingsgebouw „De Wimpel", uitreiking landelijke prijs van het Ned. Rode Kruis, 19.30 uur. Zaterdag 3 mei Zierikzee Wegens jubileum „Kunst en Eer": Stadhuistoren, carillonbespeling door Kees van Eersel, 12.00-13.00 uur; Muzikale rondgang muziekvereni ging „Euterpe", 14.00-14.45 uur; De Beurs, concert fanfarekorps „Euter pe", 15.00-16.00 uur; Rondgang show band „Juliana Middelburg", 19.00- 19.30 uur; Havenplein, muzikale show „Juliana Middelburg", 20.00- 20.15 uur. „Lichtboei". Koffiebar Youth for Christ. 20.00 uur. Scharendijke Putmeet 20.00-01.00 uur, Eindbal Danschool mevrouw W. Kramer-De Groot. Zonnemaire Exkursie Planten werkgroep. Ver trek: benzinepomp Blooise dijk. 19.00-20.00 uur. Oosterland „Neffen d'Eule, 11.00 uur, Geweste lijke halve finale biljartklub „D'Eu- le". Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Oorlogs- en verzetstentoonstelling 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Maandag 5 mei Zierikzee Bar Mirabelle, Oranjefeest m.m.v. „The Drifting Five", 21.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Oorlogs- en verzetstentoonstelling, 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Dinsdag 6 mei Scharendijke Raadhuis. Vergadering gemeente raad Middenschouwen. 19.30 uur. Woensdag 7 mei Zierikzee Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, NCVB bejaardenmiddag, 14.30 uur. Raadzaal stadhuis. Kommissie On derwijs, 15.00 uur. Donderdag 8 mei Zierikzee Wegens jubileum „Kunst en Eer": De Beurs, concert K. en E., 19.30-20.-30 uur; Muzikale rondgang „K. en E.", 20.30-21.15 uur. Stadhuis, vergadering advieskom missie voor het welzijnsbeleid, 19.30 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00- 20.00 uur. Zaterdag 10 mei Oosterland Oosterhof. Postzegelruilmiddag Phil.ver. „Deltaweg". 13.30 uur. Maandag 12 mei Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Woensdag 14 mei Zierikzee Parkeerterrein „Borrendamme", openluchtconcert K. en E. (wegens ju bileum). Kerkwerve Ring, vertrek bejaardenreis, 09.00 Zaterdag 17 mei Zierikzee Wegens jubileum „Kunst en Eer": De Beurs, concert „Apollo", 15.00-16.00 uur; Muzikale rondgang „Juliana" uit Amersfoort, 19.00-19.30 uur; Ha venplein, muzikale show „Juliana" uit Amersfoort, 20.00-20.15 uur. Woensdag 21 mei Zierkzee Stadhuis. Vergadering Streekar chiefkommissie. 16.00 uur. Donderdag 22 mei Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00- 20.00 uur. Zaterdag 24 mei Zierikzee Wegens jubileum „Kunst en Eer": Muzikale rondgang „Amicitia" Dirksland, 10.30-11.00 uur; Haven plein, concert „Amicitia", 11.15-12.00 uur; Gasthuiskerk, concert organist Dirk Janszn. Zwart, 14.00-15.00 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2