De officiële inhuldigingsmunten. Direktvan 's Rijks Munt. DE KLUIZENAAR Vergadering „Zevibel" TOESTAND INGRIJPEND GEWIJZIGD SINDS „BRUSE" VERGADERING IN 1973 Werkdokument landbouwprijzen van Europese Kommissie Visserij-motorschip gaat weer over op de zeilen NOS-tv met mei 1945 6 BRUINISSE, 21-4. In de te Bruinisse gehouden jaarvergadering, onder lei ding van voorzitter Joh. van den Bos, van de Vereniging tot Bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen Zevibel, werden zowel door de voorzitter in zijn jaarrede als later door de gastspreker de heer ir. Th. J. Tienstra harde noten gekraakt, over de kottervissers, die de internationale visserij overeen komsten hadden geschonken, door te vissen in een gebied voor de Belgische kust, waar dit niet mocht. Door beiden werd van deze handeling uitdrukke lijk afstand genomen. Advertentie Maar eer het zover was werden di verse andere zaken afgehandeld en de heer Van den Bos begon met vele aanwezigen te begroeten. Eerste spreker was de voorzitter van de ontvangende vereniging, de heer W. Okkerse van Algemeen Vis- sersbelang te Bruinisse, die er zijn blijdschap over uit sprak dat ir. J. Tienstra, direkteur voor Visserijen van het ministerie van landbouw en visserij, na zijn ernstige ziekte, weer zover was hersteld, dat hij op deze vergadering voor het eerst in het openbaar een spreekbeurt had willen vervullen. Zeven jaar geleden Dat was zeven jaar gèleden, de vo rige keer dat Bruinisse, de Zevibel jaarvergadering ontving, ook het ge val geweest. Toen dacht men nog algemeen dat het met de schelpdierenkultuur in Zeeland zou zijn gedaan, omdat de Oosterschelde potdicht zou worden afgesloten. Spreker was verheugd, dat de Oosterschelde een zoute zeearm blijft, maar de afsluiting van de Gre- velingen kan niet meer ongedaan worden gemaakt en hij memoreerde hoe na veel geharrewar en eindeloos vergaderen, de Bruinissenaars kom- pensatie kregen, voor de op de Gre- velingen verloren gegane mosselper celen. Percelenkompensatie Hij deed een beroep op de autori teiten, om de mensen die bij de z.g. percelenkompensatie, niet al te best uit de bus waren gekomen, eveneens nog tevreden te stellen, door hen een beter perceel te geven. Maar de Oosterschelde afsluiting, door een niet dichte dam, waardoor mosselteelt op deze zeearm mogelijk blijft betekende, hoe verheugend ook op zichzelf, dat de Bruinisser kwe kers in het nadeel kwamen, zij verlo ren hun percelen in Zeeland, anden konden die behouden. Hij hoopte dat het overheidsbeleid zal leiden tot een percelentoewijzing, waardoor alle mosselkwekers - ook in Zeeland - percelen krijgen. Ook hoopte hij op een regeling voor het opvissen van mosselen uit het Grevelingenmeer, omdat 1980 evenals 1979 zich zal kenmerken door een groot mosseltekort in de kom- sumptieve sektor. Vreemde uitspraak Felle kritiek had hij op een uit spraak van de voorzitter van de Ne derlandse Vissersbond, die had ge pleit voor het kweken van minder mosselen (600.000 tonnen) in plaats van het gebruikelijke miljoen ton nen, omdat minder mosselen meer geld zouden opbrengen. Ook uit het noorden kwam de uit spraak in een kranten-artikel, dat mosselen uit de Waddenzee zouden moeten verdwijnen, omdat ze nade lig waren voor andere vissoorten en de mensen die daarop visten, maar anderzijds was er wel een aanvraag uit Texel om 1000 ha goede mossel- grond toegewezen te krijgen (165 per celen) en ook nog een aanvraag voor „hangkultuur" waaraan de voorzit ter verder geen woorden wilde wij den. Bestuursverkiezing De heer A. J. Schot, Tholen, werd ZIERIKZEE. In verband met het af scheid van Brandweerkommant J. Quant, inspekteerde burgemeester Th. H. de Meester het korps, dat voor het stadhuis stond aangetreden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) als bestuurslid herkozen, de heer J. Siereveld, Arnemuiden, kwam in de plaats van de heer E. Minneboo en de heer H. Hoogerheide, Bruinisse, in de plaats van de heer W. Okkerse. Beide aftredenden stelden zich niet herkiesbaar. Voor de afdeling kok- hanenvissers, de jongste loot van Ze vibel, kreeg de heer J. A. van der Plasse, Yerseke een plaats in het bestuur. De heer Judo Kouijzer uit Zierikzee werd benoemd in de kas- kommissie, omdat de heer S. de Ko ning, Bruinisse, niet herkiesbaar was. Ingesteld werd een kommissie van geschillen in verband met de maat- schapskontrakten voor de kottervis sers. Hierin werd gekozen: Joh. van den Bos, plv. de heer P. J. V. de Baar se respectievelijk voorzitter en se- kretaris van Zevibel, de heer J. Sie reveld, Arnemuiden, plv. G. Schre- Vers namens de werkgevers en de he ren J. Kleppe, Breskens en als plv. A. de Munck namens de werknemers. Jaarverslag en jaarrekening 1979 en begroting 1980 werden met alge mene stemmen goedgekeurd. Ter gelegenheid van de troonswis seling en de inhuldiging op 30 april slaat 's Rijks Munt te Utrecht dit jaar speciale guldens en rijksdaalders. Een beperkt aantal van deze inhuldigingsmunten wordt uitgegeven in de verzamelaarskwaliteit „fleur de coin" (f.d.c.). Deze zijn geheel gaaf omdat ze na de slag onmiddellijk worden verpakt in fraaie cassettes met het Rijkswapen. Op de voorzijde van de inhuldigingsmunten zal een dubbelportret van de vorstinnen Juliana en Beatrix worden afgebeeld. Dit eerste dubbelportret in de Nederlandse muntgeschiedenis is een ontwetp van mevrouw CJE. Bruyn-Van Rood. De keerzijde draagt het gekroonde Nederlandse wapenschild. Publikatie van het Ministerie van Financiën. Tot 30 mei a.s. kunt u bij 's Rijks Munt te Utrecht sets bestellen van 1 gulden en 1 rijksdaalder met speciale messing legpenning en muntbeschrijving. De aflevering begint in juli 1980. U bestelt door overmaking van f 25,- per set aan 's Rijks Munt Inhuldiging te Utrecht op postrekeningnummer 1730480 onder vermelding van uw naam en adres. De kosten voor aangetekende ver zending en cassette zijn inbegrepen. BRUSSEL, 23-4. De EEG-ministerraadsvergadering over de landbouwprij zen, die sinds maandagmiddag in Brussel aan gang is en die zich de eerste twee dagen vrijwel geheel gekoncentreerd heeft op het probleem van de zui- veloverschotten, heeft dinsdagmiddag een ietwat verrassende wending geno men. Ze werd tot woensdagmiddag opge schort om de Europese Commissie ge- legénheid te geven, een werkdoku ment op te stellen. Dat zal een aantal oriëntaties moeten bevatten over de hoofdproblemen van deze prijzen ronde, en eerste aanzetten tot Com promissen over een aantal onderwer pen. Voorstellen voor een package- deal, een kombinatie van kompro- missen, worden in deze fase nog niet van de kommissie verwacht. Boeren-financiering In de afgelopen dagen waren de EEG-ministers van landbouw het er allemaal wel over eens, dat, als de melkproduktie verder blijft stijgen, niet valt te ontkomen aan een zekere mate van financiering van de daar door toenemende overschotten door de boer ^elf. Maar over de manier waarop dat zou moeten worden geregeld deed men voorstellen, waarbij het eigen land zo veel mogelijk buiten schot bleef. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Twee El Salvadoria- nen die zitting hebben in het Comité Rechten van de Mens zijn naar Ne derland gekomen om de noodklok te luiden over de situatie in hun land. Plan van een Wieringer (Van een medewerker) WIERINGEN, 21-4. Schipper O. de Haan van Wieringen, wil van zijn motorschip Wieringen 6, weer een zeilschip maken. Voor zijn 70 brt. me tende trawler heeft hij een zeilplan ontworpen van 350 m2. Dat betekent natuurlijk ook dat hij van de kor of boomvisserij weer moet gaan overschakelen op het staande net, iets wat hij al weer en kele jaren doet en naar hij zelf zegt met goede resultaten, hij vangt niet minder dan zijn kollega's met de sle pende netten. Een boomkorvisser heeft voor het vangen van dezelfde hoeveelheid vis, nu 2500 liter gasolie nodig, De Haan nu al met zijn staan de nettenvisserij maar 600 liter. De Wieringen 6 is uitgerust met een 180 pk motor. Hij wil deze motor in zijn schip houden als hulpmotor, maar door op de zeilen te gaan varen, zal hij natuurlijk nog veel minder olie gaan verbruiken, voor zijn experi ment heeft hij steun (subsidie) ge vraagd aan de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. De ombouw van motorschip naar zeilschip kost De Haan Dim. 30.000.-. De Ver. tot Be houd van de Waddenzee, staat wel willend tegenover de plannen van schipper De Haan, want navolging zou natuurlijk, de doelstelling van de vereniging een beter ecologisch en milieuvriendelijke vorm van be drijfsvoering, waardoor minder ver vuiling ontstaat, zeer in de hand wer ken. DEN HAAG. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat blijft bij de voorgenomen verhoging van de prijzen voor het openbaar vervoer per 1 oktober met gemiddeld zeven procent. Hij voelt er weinig voor de tariefsverhoging bij de Spoorwegen te beperken tot 5¥2 procent. DEN HAAG. Met 1043 oorlogs-, verzets- en bevrijdingsmonumenten in beeld en geschrift bijeen zijn vrij wel alle gedenktekens van dit soort in ons land geregistreerd. Sinds dins dag staat deze bundeling ook in de handelingen van de Tweede Kamer genoemd. DEN HAAG. De Tweede Kamer besloot tot het houden van een nieuw debat over de Rotterdamse Offshore- en Scheepsbouwcombinatie (ROS) op donderdag aanstaande. Een verzoek van het PvdA-Kamerlid Van der Hek om opnieuw hierover te debatteren werd ingewilligd. DEN HAAG. De negen gemeenten met een eigen openbaar vervoerbe drijf zijn het volledig oneens met de voorstellen van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat om de ta rieven voor het openbaar vervoer op 1 oktober te verhogen. DEN HAAG. Op de voorziening van geneesmiddelen kan ruim hon derd miljoen gulden worden bespaard. Als artsen worden ver plicht om de goedkoopste, gelijk waardige geneesmiddelen voor te schrijven, die door het ziekenfonds worden vergoed, levert dat een be zuiniging op van minstens tachtig miljoen gulden. AMSTERDAM. Een scheuring bin nen de gelederen van de vorig jaar ju li opgerichte landelijke aktie organi satie van ex-KNIL krijgsgevangenen (LAO) is uitgemond in een kort ge ding, dat dinsdag diende voor de pre sident van de rechtbank in Amster dam. LEIDEN. De oud-verzetsstrijdster Liesje Bos zal op 3 mei het eerste exemplaar van haar in het Neder lands vertaalde boek over haar werk voor onderduikers aanbieden aan prinses Margriet. De prinses zal op die dag een verzetstentoonstelling in Leiden openen. DEN HAAG. Aan het niet-volledig dagonderwijs namen vorig school jaar in ons land 516.735 personen deel. Het aandeel van het schriftelijk onderwijs is rond veertig procent. Van de deelnemers is eveneens veer tig procent vrouw. Amerikaans TV-programma HILVERSUM. 23-4. Om de kijkers zelf te laten oordelen of het Amerikaanse televisie pakket inderdaad, zoals KRO- voorzitter Hendriks vorig jaar opmerkte ,,een grijze brij" is, zal de VARA zaterdag 26 april en zondag 27 april in een der tien uur durende marathonuit zending een doorsnee laten zien van hetgeen de Ameri kaanse televisiekijker te ver werken krijgt. In deze ,,The All American show", die van zaterdagmid dag drie uur tot zondagmorgen vier uur de zender Nederland 2, op de Nederlandse nieuws bulletins na, geheel in beslag neemt, komen echte Ameri kaanse programma's doorspekt met Amerikaanse commericials van niet bij ons bekende produkteri. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 25 APRIL NED. I: Willem Nijholt, tijdelijk plaatsvervanger van Pier Römer, presenteert de kinderspelshow 't Spant erom. Hoe bestaat het wordt gevolgd door Haar verliezen, een En gelse televisiespel over Harry Mars hall, die na een huwelijk van veer tien jaren zijn vrouw verliest. Nadat hij de eerste schok heeft verwerkt, moet hij zich gaan bezinnen over de opvoeding van zijn kinderen. In de tweede aflevering van Partners in Nederland praat Wim Neijman met grootouders en hun relatie tot de kleinkinderen. Vervolgens de on voorstelbare wereld van Roald Dahl, met het verhaal Op weg naar de he mel. Tot slot Wat voor weer zou het zijn in Den Haag? NED. II: Om te beginnen Matt en Jenny. Voorts de tweede editie van Dieren in het wild. Het journaal wordt gevolgd door de eerste afleve ring uit een nieuwe James Herriot reeks. Het curiositeitsprogramma Showroom wordt gevolgd door de aktualiteitenrubriek Hier en nu en deel twee van Dr. C. Rijnsdorp over Lage zon, lange schaduwen. VRIJDAG 25 APRIL NED. I: 10.20 Open school: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Se samstraat18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 't Spant erom; 20.00 Hoe bestaat het; 20.40 Haar verlie zen; 21.37 Journaal; 21.55 Partners en Nederland; 22.25 Roald Dahl; 22.50 Wat voor weer zou het zijn in Den Haag?; 23.55 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Matt en Jenny; 19.25 Dieren in het wild; 20.00 Journaal; 20.27 James Herriot; 21.20 Showroom; 22.20 Hier en nu; 23.00 Lage zon, lange schadu wen, 23.15 Nieuws. HILVERSUM, 23-4. De NOS- televisie ziendt woensdag 7 mei van 20.00 tot 21.30 uur via Nederland I een programma uit, waarin de maand mei van het jaar 1945 op nieuw gestalte zal krijgen. In de studio praat Koos Postema dan met een zeer uiteenlopende groep vrouwen en mannen over ,,hun" bevrijding. Deze verhalen worden geïllustreerd met filmfrag menten. Muzikale medewerking aan het programma wordt verleend door de zangeres Jetty Pearl, die als .Jetje van Oranje" tijdens de oorlog voor velen het bevrijdende geluid uit Lon den was. Terug in de kamer waste ze haar handen en maakte de tafel klaar voor het avondeten. Ditmaal stond ook de pot met koffie op tafel. Met kopjes. En toen de man binnenkwam om zijn han den te wassen, knikte hij. „Hutspot, he?" zei hij opgewekt. „Ik ruik het." ,,'tls wel geen winter meer, maar begon ze. „Onzin," weerlegde hij; „dit lust ik altijd." Ze aten als vorige avonden zwijgend. De man dronk af en toe van zijn koffie en toen de kop leeg was, schonk hij hem weer vol. Sloten koffie drinkt-ie, wist Els nu, want hij neemt ook een kruikje vol mee naar het land, als hij een hele dag weg is. Pas na het eten, toe ze verzadigd zaten te roken, vroeg ze: „Wat doe je met die heideplaggen?" „Drogen. Daarna gebruik ik ze als brandstof in het fornuis." „Wil dat?" vroeg ze verbaasd. „Natuurlijk. Heel vroeger deed men dat toch ook?" Ze wilden antwoorden, dat ze er heel vroeger nog niet was, maar besloot het niet te doen. Ze vroeg enkel verden „Wat doe je nu met het ontgonnen land?" „Morgen eg ik het los en dan poot ik er aardappelen. Ik heb nu bijna een hectare bouwgrond." Er klonk enige trots in zijn stem. Ze wist: het is zwaar werk, zelfs voor deze grote sterke man. Maar hij vond 't blijkbaar prettig. Of misschien moest hij het wel doen om in zijn onderhoud te kunnen voorzien. Wat bezielde een man als Dirk om zich zo ongeveer van de wereld af te zon deren door hier te gaan wonen en de heidegrond te ontginnen? Bouwrijp ma ken om er aardappels in te kunnen poten? Kun je zoveel aan een hectare aardappelen verdienen, dat je er een heel jaar van kunt leven? O ja, hij heeft ook nog een koe, dus de melk heeft hij vrij. Hoeveel geeft zo'n koe eigenlijk per dag? Heb je er genoeg aan met z'n tweeën voor de koffie en de pap? Eigen lijk met z'n drieën, nu zij er bij was. Ze had er geen idee van. Wat wist ze van een dergelijk leven af? Maar ze vond het wel interessant. Ik heb nimmer een hekel aan werken gehad, maar ik kreeg er eigenlijk nooit de gelegenheid voor. Tenminste, wat zelfstandig huiswerk betreft. Altijd was er wel iemand om me heen, die het meeste uit de handen nam. ..Pacht je die grond, daar bij de bosweg?" vroeg ze, omdat ze enige belangstelling begon te krijgen. Mis schien enigszins aangestoken door zijn enthousiasme. De man schudde 't hoofd. „Het is mijn eigendom: vijf hectare hei en drie hectare bos. Van de hei mag ik drie hectare ontginnen. Te zijner tijd mag het restant misschien ook wel afgegra ven worden." „Vijf hectare heidegrond en drie hec tare bos," herhaalde ze. „Samen acht hectare: tachtigduizend vierkante me ter. In aanmerking nemende, dat tegen- Door GERRIT FRANSSEN woordig bouwgrond zo ongeveer vijftig tot zestig gulden de meter kost, moet ik constaeren, dat ie zo ongeveer miljonair bent, nietwaar? Hij lachte. „Deze grond is niet zo duur, Els. Er mogen geen huizen op worden gebouwd. Het heeft, zoals men noemt, gedeeltelijk een agrarische be stemming, en voor het overige een rekreatieve. Mijn vader kocht indertijd een aantals kavels voor vijftig cent tie meter. Dat was in de crisisjaren. Maar vader verdiende ondanks goed en be legde zijn geld in grond. Menigeen verklaarde hem voor gek, want wat heb je aan heien bos, als je er toch niets mee mag doen? Het bos bijvoorbeeld moet ik openstellen voor iedereen, die er in wil wandelen. Dat werd indertijd zo beschreven. Weggegooid geld, zei men, want je krijgt er niet eens rente voor. Wie geeft er nu vijftig cent de meter voor bos, als je er geen boom mag kappen zonder toestemming van staatsbosbeheer En er niet eens een tent mag plaatsen voor een week?" ..Mag dat echt niet?" vroeg de vrouw. „Officieel niet. Maar als men indivi dueel af en toe eens voor enkele dagen een tent neerzet, onzichtbaar vanaf de wegen, zal niemand er zich hier druk over maken. De politie zeer zeker niet. Maar mijn vader had een vooruitziende blik, want de grond is nu twintig keer zoveel waard als voor de oorlog. „Jawel, maar het geld daarentegen is in waarde gedaald." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 6