o# Sinas v\ê\G\ê Jubilerend „Kunst en Eer" krijgt KNF-vlag en medaille DOS-bouw vindt extra kosten afsluitbaarheid verantwoord DE ZIERIKZEESCHE COURANT vruchtenhmonade liter- Een muzikale receptie Direkteur Suiker Unie Besmet water te Lekkerkerk Engelse ambassadeur weg uit Saoedi-Arabië Groningse gasbel groter Nederland en Iran Mogelijk opnieuw akties in Rotterdamse havens De Oosterscheldedam De EG-landen Iran en Geen verlenging rijbewijs meer I é><-te\ZU ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 april 1980 136ste jaargang Nr. 22697 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar t 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Uitbreiding en renovatie Bannink Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Wie in een twist het eerst zwijgt, is van goede familie. Talmud PERTH. Australië zal wellicht niet kunnen voldoen aan de vraag nar schapevlees. Rob Murray, directeur van de afdeling export van het marktbureau van lamsvlees van West-Australië, wijdt dit onder ande re aan de aankopen van de landen in het Midden-Oosten die met het oog op een mogelijke oorlog schapevlees hamsteren. Per i juli 1980 is ir. H. Vlam te Doorwerth benoemd tot direkteur van Suiker Unie. Het is de bedoeling dat hij te zijner tijd de direkteur Pro- duktie ir. R. H. van Krevelen zal op volgen. Ir. Vlam (47) is sinds 1963 verbon den aan Van Gelder Papier N.V. te Amsterdam, van 1971 af als direk teur van de vestiging Renkum. In 1977 werd jij bij het Van Gekder con cern direkteur Produktie Papier Amsterdam en sinds vorig jaar alge meen direkteur van Van Gelder Cou rantenpapier B.V. eveneens te Ren kum. LEKKERKERK, 24-3. De Goudse- waterleidingmaatschappij heeft in de loop van woensdag het waterlei dingnet van Lekkerkerk-West ge scheiden van het overige leiding systeem. De maatregel werd geno men nadat uit een onderzoek bleek dat de verontreiniging van de bodem door onder meer de giftige stoffen to lueen en xyleen ook in de waterlei ding is doorgedrongen. PHILADELPHIA. Senator Ed ward M. Kennedy lijkt woensdag een scheermesdunne zege in hel democra tische kamp te hebben behaald op president Jimmy Carter in de voor verkiezingen in Pennsylvania. De ra ce is zo'n dubbeltje op zijn kant, dat computers nog steeds weigeren de winnaar aan te wijzen. BRUSSEL EG. De ministers van landbouw van de lidsaten van de Eu ropese Gemeenschap zijn er donder dag niet in geslaagd het eens te wor den over de landbouwprijzen. Dit is uit Britse bron vernomen. DEN HAAG, 23-4. Minister Tuijn- man van verkeer heeft de Tweede Kamer opnieuw toegezegd dat hij zijn uiterste best zal doen nog dit ka lenderjaar te komen met voorstellen waarbij de verlenging van het rijbe wijs overbodig wordt. De toezegging kwam op uitdrukke lijk verzoek van het CDA-Kamerlid Cornelissen. De toezegging maakte handhaving en stemming dinsdag over een motie terzake overbodig, re den waarom de motie werd ingetrok ken. Verwachting tot vrijdagavond: Nog steeds vrij koud Vannacht enkele opklaringen met minimumtemperatuur van 4 tot nul graden en mogelijk nachtvorst; over dag half tot zwaar bewolkt en slechts een kleine kans op regen of motre gen; middagtemperatuur omstreeks 10 graden; wind uit noordwest tot noord; in het binnenland matig, aan de kust vrij krachtig. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 april Zon op 6.20, onder 20.54 Maan op 15.47, onder 4.57 Volle Maan: 30 april (9.35) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 april 0.17 13.09 6.31 19.10 Doodtij: 24 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer blijft aan de koude kant. Oorzaak van het koude weerty pe is een noord tot noordwesten wind. Vandaag dreef er veel bewol king van de Noordzee het land bin nen. Op heel wat plaatsen viel wat regen of motregen. Morgen wordt wat drogere lucht aangevoerd. Er komen dat wat op klaringen voor en het blijft vrijwel overal droog. Het kan zijn dat het va navond al in het noorden opklaart. Als dat gebeurt is de kans groot dat het op enkele plaatsen tot nachtvorst komt. De middagtemperaturen ko men morgen niet boven de 10 graden. ZIERIKZEE, 23-4. De jubilerende harmonie „Kunst en Eer" is een bijzondere vlag en een bijzondere medaille rijker. Beide attributen, die een feestelijk accent zetten op de viering van het 150-jarig jubileum, kreeg de vere niging aangeboden op de woensdag gehouden muzikale receptie in de Concertzaal, waarop ook Zeelands kom- missaris dr. C. Boertien en het gemeentebestuur van hun belangstelling blijk gaven. De jubileumgaven werden aangeboden door de Kon. Ned. Federatie van Muziekgezelschappen (K.N.F.), die in het hoofdbestuurslid de heer J. Gossije een hartelijk woordvoerder vond, die de geschenken overhandigde aan „Kunst en Eer"-voorzitter H. Asma. Hij liet even zijn grote trom in de steek, om én vlag én medaille in ontvangst te nemen. BAHREIN, 23-4. Saoedi-Arabië heeft Groot-Britannië gevraagd zijn ambassadeur terug te roepen. Dit is een vergeldings maatregelin ver band met de recente vertoning van de film ,,De dood van een prinses' die gaat over de terechtstelling van een Saoedische prinses en haar minnaar. Dit heeft het officiële Saoedi- Arabische persbureau woensdag be kendgemaakt. Het bureau meldde dat het Saoedi sche kabinet de betrekkingen met Engeland had besproken ,,in het licht van de negatieve houding van de Britse regering tegenover de verto ning van de schandelijke film". DEN HAAG, 23-4. De gasbel in Groningen blijkt ruim 80 miljard ku bieke meter groter te zijn dan werd gedacht. In het afgelopen jaar is besloten de reserve in Slochteren op nieuw te schatten. Dit was nodig, omdat de druk in het reservoir min der daalde dan de met behulp van een rekenmodel voorspelde drukda- ling. Per 1 januari 1980 wordt de Gro ningse reserve nu geschat op 1730 miljard kubieke meter, terwijl de ra ming per 1 januari 1979 1648 miljard kubieke meter bedroeg, aldus de Rijks Geologische Dienst. Kijkje in het bouwdok op de „Neel- tje Jans (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het getal ,,150" staat in rood ver meld op de gele vlag en het is de be doeling dat deze wordt meegevoerd, als ,,K. en E." ,,de straat op gaat". De medaille moest speciaal worden geslagen, want - zo zei de woordvoer der - nog niet eerder in de geschiede nis van de K.N.F. had men met een 150-jarige te maken. Ook de vlag is landelijk uniek. „Kunst en Eer" intussen - met drumband - had voor een muzikale TOKiO, 23-4. De Nederlandse rege ring sluit de mogelijkheid van Ame rikaans militair optreden tegen Iran indien sancties niet tot vrijlating van de gijzelaars leiden niet uit, maar laat zich er nu niet over uit of zij een dergelijk optreden zal steunen. Pre mier Van Agt verklaarde woensdag tegenover Nederlandse journalisten in Tokio, zonder kabinetsberaad geen antwoord te kunnen geven op hun vraag of Nederland ook het Amerikaanse optreden zou blijven steunen als de Verenigde Staten zou den overgaan tot militaire akties. receptie gekozen, teneinde zich we liswaar te laten feliciteren, maar wil de toch ook iets terug doen naar het publiek toe. Dat „iets" bleek een magistraal marsenprogramma, waarin enkele toppers, die - evenals het programma op de jongste uitvoering - de muzika le kwaliteiten van het gezelschap, op treffende wijze illustreerden. Zeelands kommissaris - zijn aan wezigheid onderlijnde het gewicht van dit jubileum - sprak, namens de provincie, van een „volstrekt unieke gebeurtenis", want ,,K. E." is één van de vijf oudste korpsen in Neder land. „Het gezelschap is dan ook niet weg te denken en zet bij allerlei gele genheden een extra feestelijk accent op het gebeuren, maar vandaag blaast men een thuiswedstrijd", al dus de kommissaris, die geen subsi die had meegebracht, maar herinner de aan de rijksbijdrage en de steun van de provincie bij concoursen e.d. Zijn beste wensen liet de kommis saris vergezeld gaan van de hoop, dat „Kunst en Eer" altijd even pittig zal spelen, zoals het zich deze avond liet horen. Marsen Voor een juist begrip: „Kunst en Eer" lardeerde het (praat) program ma, met zijn marsen. O.l.v. de vaste dirigent R. van Soest, werd heel wat pittigs en welluidens de zaal ingebla zen. „Een gelukkig en dankbaar mens", bleek burgemeester Th. H. de Meester, die zich wét trots toonde op de jubilerende harmonie. „Welke go. meente heeft zo'n korps", vroeg hij zich af, een korps waarvoor Zierik zee zelf frekwent de vlag blijkt te hebben uitgestoken. De eerste burger filosofeerde wat over een al lang vergleden „toen", waarin de Kunst-en-Eer-muzikanten het pikante groene veertje op hun muts voerden en bij duisternis eerst werden bijgelicht door fakkeldra gers en later met behulp van een lampje op de shako. (vervolg pag. 2) ZIERIKZEE. De K.N.F. schonk het jubilerend „Kunst en Eereen vlag, waarop de leeftijd -150 jaar - staat vermeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ROTTERDAM, 23-4. De vervoersbonden FNV achten de mogelijkheid niet uitgesloten dat de havenarbeiders in Rotterdam op een grote ledenvergade ring zondag 11 mei voor akties zullen pleiten, nu in het voorlopige resultaat van de CAO-onderhandelingen met de werkgevers weinig of niets is terug te vinden van de oorspronkelijke eisen van de vervoersbonden. HAAMSTEDE, 23-4. De extra-kosten, die gemaakt moeten worden om de van de Oosterscheldedam geen vaste maar een afsluitbare pijlerdam te maken, zijn ver antwoord. De nieuwe kennis op waterstaatkundig gebied die hierbij is opgedaan, is een nieuw exportartikel voor ons land. Dat zegt de aannemerskombinatie die het projekt uitvoert, Dosbouw. Op grond van het prijspeil 1980 gaat de dam 3,9 miljard gulden kosten. Een vaste dam zou op grond van eerdere ramingen twee miljard minder kosten. Die zou in 1978 klaar zijn, nu wordt dat 1985. Getijverschillen Door te kiezen voor een afsluitbare dam blijven de getijverschillen ach ter de dam bestaan, maar het water peil kan worden beheerst. In Yerseke is het nu nog 3.50 meter, na de afslui ting 2.70 meter. De keus voor een afsluitbare dam is - gelijk bekend - ingegeven door milieu-overwegingen, nadat het par lement in 1953 een deltawet aan vaardde waarin stond de Ooster- schelde potdicht zou worden ge maakt. De nieuwe stormvloedkering wordt 31Ö0 meter lang en krijgt 63 stalen schuiven. Er komt een weg over te lopen. In een brief aan de leden in de ha ven, waarin de CAO-situatie uiteen wordt gezet, schrijft het Centraal Be- drijfsgroepbestuur haven van de ver voersbonden dinsdag dat de onder handelingsdelegatie nog steeds vast houdt aan de oorspronkelijke eisen, maar dat de werkgevers in verband met de loonmaatregel geen toezeg gingen willen doen. LUXEMBURG. Tussen 17 mei en 31 mei zullen de negen EG-lidstaten economische maatregelen tegen Iran in werking stellen. Tot 15 mei hebben de lidstaten de tijd om, waar dat no dig is goedkeuring aan hun parle menten voor deze maatregelen te vragen. De EG-ministers van buiten landse zaken zullen op 17 mei, in het licht van de dan heersende situatie, in Napels besluiten op welke datum hun maatregelen ingaan. Dat zal op zijn laatst op 31 mei zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1