Kon. Harmonie Kunst en Eer" viert uitbundig 150-jarig bestaan PROVINCIALE EN LANDELIJKE VWS ZAGEN VEEL OP „PROMOTIEDAG WC &lhiq 'V zEEij^y DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een uniek jubileum Afgesloten centrum Amsterdam Grote stukken duin moesten het ontgelden „Neeltje Jans" in de schijnwerper Strijd in Teheran De wereld- WA> "M 9 De strand tenten M/V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 april 1980 136ste jaargang Nr. 22696 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar t 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Middenstand en Distributie Planologisch Onderzoek ZIERIKZEE, 21-4. „De eeuwen zijn niet te omspannen", zo is het ooit gezegd en het behoeven niet eens eeuwen te zijn, met 150 jaar gaat het ook al niet en toch dringt de „noodzaak" zich op, nu de K.H. „Kunst en Eer" deze bij zondere leeftijd staat te bereiken. Honderd en vijftig jaar lang was de harmonie goed voor: concerten, marsen, muzikale omlijstingen en vlocht het menige welluidende guirlande rond feestelijkheden van allerlei aard. Een (programma)-boekje verschenen bij gelegenheid van dit - ook landelijk - (bijna) unieke jubileum spreekt van viering van dit jubileum. „Enige luister", is een „under statement"; men mag rustig spreken van veel luister, die intussen - handig voor de mensen - programmatisch keurig is opgetekend in dit boekje, dat later, niet alleen voor de harmo nie, maar ook voor de burgerij, histo rische waarde zal krijgen. Een ruime marge was er in dit boekje, waarin kon worden herin nerd aan „vroegere muziek" te Zie rikzee; reeds in de 18e eeuw bestond hier ter stede een harmoniekorps. .enige luister", die te pas komt bij de MANILLA. De negen landen van de Europese Gemeenschap zullen dinsdag in Luxemburg Iran mogelijk een ultimatum stellen van enkele da gen voor de vrijlating van Ameri kaanse gijzelaars, aldus is van goed ingelichte Nederlandse zijde meege deeld. AMSTERDAM, 21-4. In verband met de inhuldiging van koningin Beatrix zal een gedeelte van de Amsterdamse binnenstad autovrij worden gemaakt. Het gaat hierbij om het gebied dat begrensd wordt door Spui, Singel, Prins Hendrikka de, Beursstraat, Dam en Rokin. De afsluiting gaat in op 29 april 's avonds om acht uur en duurt tot het zelfde tijdstip de volgende dag. Auto's die zich binnen deze ring be vinden zullen worden weggesleept. Ruwweg ditzelfde gebied zal op de inhuldigingsdag van 7.30 uur 's mor gens tot acht uur 's avonds ook voor voetgangers worden afgesloten. Een uitzondering wordt gemaakt voor mensen die binnen de afzetting wo nen of werken. Voor de laatsten zul len doorlaatbewijzen worden afgege ven. Dan - in 1830 - wordt feitelijk uit de stedelijke schutterij het gezel schap „Kunst en Eer" geboren; de impact van het korps, had - ,,par droit de naissance" („door het recht van de geboorte"), iets militants en misschien is dat altijd wel zo geble ven, ook nu „K. E." 150 jaar jong is, want dat mag volgehouden. De harmonie bruist van aktiviteit en is springlevend als een jong veulen in de voorjaarswei. Elitair milieu Toegegeven „Kunst en Eer" heeft ook wel gedijd (het moest wel) in het elitaire milieu van vroeger dagen, toen het voor een „aparte volksklas se" (en dat was de chique) concerteer de in de Wandeling-tent, gelukkig verdwenen als relikt van een tijd perk, dat „gelijkheid voor allen" nog hoog, of helemaal niet in het vaandel had geschreven. Het Slingerbos was bij dergelijke concerten afgesloten voor het „gewone volk", maar heeft het zin dit aan te stippen in het kader van een verhaal over een stedelijke instelling, die opereert in het kader van louter feestelijkheid. Het heeft geen zin, maar wie wat historie pleegt, stuit soms op bepaalde „din gen". De eerste direkteur Carl Eisner schijnt een streng regime te hebben gevoerd en had de mannen onder de muzikale duim. Soms was dat nodig, want zelfs de 19e eeuwer kon wel eens in een zwak moment de zwaarwichtigheid van die dagen van zich afschudden en een fikse „Seitensprung" maken. „Kinderkopjes" „Kunst en Eer" is - als het pas gaf - altijd door de stad getrokken, de vroegere „kinderkopjes" ten spijt. Wie neiging tot likdoornvorming had, was een ongelukkige bij de har monie, maar aan de pittigheid van de trommen en het schallend koper, hebben de (mogelijke) voetpijnen nooit afbreuk gedaan. De harmonie - in vol ornaat - schoof langs de statige gevels van de Oude Haven; de huizen (maar dat was niet onvriendelijk) hadden de ouderwetse jalouzieën neergelaten, want muziek was muziek, maar de zon was er ook en die mocht niet schijnen op de trijp van de zware meubelé, die in de hc-iv". kamers stonden opgesteld. Serenade Soms hield „Kunst en Eer" stil voor een huis - al of niet voornaam. Mensen kwamen naar buiten, ge- (Vervolg pag. 3) De jongste storm DEN HAAG, 24-4. De storm die het afgelopen weekein de langs de kust woedde, heeft ook aanzienlijke schade toegebracht aan de Zuidhollandse zeewering. Een woordvoerster van het Hoogheemraadschap van Delf land schatte die schade maandag op enige tonnen. Er zijn grote stukken duin afgesla gen over een streek van ongeveer twaalf kilometer, waarin het Noor- derstrand van Scheveningen en het gebied tussen Kijkduin en Hoek van Holland valt. Voorts is de afraste ring ernstig beschadigd. Ook een aantal zogenoemde rij slagen, door- 99 Kijkje in het nieuwe stijl. informatiecentrum (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 99J BURGHSLUIS, 21-4. Maandag werd op het werkeiland de Neeltje Jans een „promotiedag" gehouden voor Zeeuwse, provinciale en landelijke WV's om de groot se waterbouwkundige werken beter bekend te maken bij het publiek. „Iedereen zal straks weten dat hier een wereldgebeuren aan de gang is, dat iedereen gezien moet hebben," zei de heer J. Deïst, direkteur van de streek- vervoersmaatschappij ZWN te Zierikzee. „De ZWN heeft gemeend daarop te moeten inspelen en de Neeltje Jans te „promoten" bij de Nederlandse bevolking en de naburige landen. Mede om dat de ZWN een vervoersmaatschappij is, die onder meer diensten heeft lopen op Schouwen-Duiveland," aldus de heer Deïst. Van maandag tot en met zaterdag verzorgt de ZWN driemaal per dag busritten vanuit Rotterdam en Goes naar de damaanzet, van waaruit de passagiers overstappen op een ande re bus die hen naar het werkeiland brengt. Het vorige jaar reed slechts één bus, omdat de kapaciteit van de filmzaal tot vijftig personen reikte. Afgelopen vrijdag is de nieuwe filmzaal voor het eerst in gebruik ge nomen, waarin nu honderdvijftig mensen kunnen plaatsnemen. Het werk is uitgevoerd onder lei ding van bouwkundig medewerker Joost v. d. Zande van Rijkswa terstaat. In de maanden juli en au gustus zullen, afhankelijk van het bezoekersaantal, twee bussen gaan rijden die het aantal belangstellen den zullen vervoeren. Daarnaast va ren volgens een niet vaste dienstrege ling ZWN-boten, die groepen en ge zelschappen op verzoek in de maan den februari tot en met november rondleiden. Filmzaal Iets minder dan tachtig personen van bijna alle Zeeuwse WV's, enke le provinciale en landelijke waren maandagochtend per bus op de Neelt- SllLI 3.110 je Jans gearriveerd, waar zij de expo sitieruimte en de filmzaal aan schouwden. De oude filmzaal wordt overigens bij de expositieruimte ge trokken, die binnenkort ook wordt uitgebreid. Het informatiekantoortje in het centrum heeft eveneens een verbou wing ondergaan en biedt nu plaats voor vier medewerkers, die het steeds groeiende aantal bezoekers in formeren. Van april tot en met okto ber zullen twee part-time-medewerk- sters de vaste krachten assisteren. Het vorige jaar is gebleken dat de WV's geïnformeerd wilden zijn over de pijlerdam, omdat er steeds meer vraag naar informatie over de water bouwkundige werken kwam. Óm die reden is besloten de verte genwoordigers van de WV's uit te nodigen om op die manier zelf een in- Vervolg pag. 2 De Kunst en Eer"-mannen van vroeger, op reis in civiel. Na de muzi kale inspanning, de ontspanning. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Bij te veel twisten, raakt de waarheid zoek. Publilius Syrus iwwwwywwwwiAWWxw gangen door de duinen zijn weggesla gen. Geen ramp Financieel is de schade voor het Hoogheemraadschap van Delfland geen ramp, omdat de begroting daar in voorziet. Niet voorzien is dat de storm nog zo zou toeslaan. Het storm seizoen loopt namelijk tot 1 april. Volgens de woordvoerder is het in ze ven jaar niet voorgekomen, dat de storm zich op dergelijke wijze mani festeert na het seizoen. De woordvoerder noemde het ver der nog een „geluk bij een ongeluk" dat het riet veelal nog niet is inge- poot, waardoor de schade enigszins beperkt is gebleven. De schade aan de zeewering langs de kust van Noord-Holland. Hij noemt het daarbij een meevaller dat de prikkeldraadafrastering nog niet is aangebracht. TEHERAN, 21-4. Maandag concen treerde de politieke aktiviteit in Iran zich voor het eerst in zes maanden niet rond de bezette Amerikaanse ambassade, maar op de universiteit in de hoofdstad Teheran, waar fel werd gevochten tussen linkse en ra- dikale Moslem-studenten. President bani-sadr en Chomeini waarschuw den via de radio voor het verzwak ken van de politieke steun aan de re gering in de huidige konfrontatie met de VS, maar de menigten rond de universiteit bleven aangroeien. Gar disten traden vergeefs op met scho ten in dè lucht en traangas. 'i PÊ Bitr KEULEN/HAMBURG, 24-4. De Westduitse kanselier Helmut Schmidt betreurde zondag in Keulen de afwezigheid in deze tijd van „een strategie om de oorlog te vermijden". In een interview zei de Franse mi nister van buitenlandse zaken Jean Francois Ponchet dat de huidige situ atie „meer op 1914 lijkt dan op de pe riode voorafgaand aan de Tweede Wereldoorlog". Schmidt sprak aan het eind van een congres over veiligheid van de SPD. In een vraaggesprek met het Westduitse blad Der Spiegel zei Pon chet dat „een oorlog in deze tijd niet moedwillig uitbreekt maar evenals in de jaren voor 1914 kan een proces van misverstanden en interpretatie- fouten leiden tot een konfrontatie. Desondanks geloof ik niet dat men de vergelijking te ver moet doortrek ken om een simpele reden: tegen woordig is er het atoomwapen". Verwachting tot woensdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur onge veer 4 graden; middagtemperatuur omstreeks 11 graden; zwakke tot ma tige wind tussen west en noord. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 april Zon op 6.24 onder 20.50 Maan op 12.40, onder 4.02 24 april Zon op 6.22, onder 20.52 Maan op 14.44, onder 4.31 Volle Maan: 30 april (9.35). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 23 april 10.5L 23.07 4.16 16.57 24 april - 12.02 5.25 18.07 Doodtij: 24 april HET WEERO VERZICHT DE BILT, 22-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Nederland bevindt zich het ko mende etmaal in het overgangsge bied van 2 hogedrukgebieden. Het ene bevindt zich op de Atlantische Oceaan ten zuidwesten van Ierland, het andere boven noordwest- Rusland. Voor onze omgeving bete kent dit rustig weer. Wel zullen er nogal wat wolkenvelden voorkomen, maar het blijft vrijwel overal droog. De temperatuur wordt iets hoger, 9 graden vlak aan zee, in het binnen land een graad of 13. Een depressie die uit het Middel landse Zeegebied naar de Balkan is getrokken brengt nu regen in Polen, Oostenrijk en Joegoslavië. Somber is het ook in Ierland en Engeland waar uit een dik wolkendek af en toe wat motregen valt. DEN HAAG. 21-4. De Haagse strandtentcnexploitanten hebben maandag een gesprek gehad met het Haagse gemeentebestuur over stap pen die moeten worden genomen na de storm van het afgelopen weekein de, die veel exploitanten heeft gedu peerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1