Fraai gerenoveerde school heet nu „De Dobbelsteen" storm richt grote schade aan langs regionale kust Gaat Saoedi-Arabië Nederland straffen? ijC DE ZIERIKZEESCHE COURANT Openbare lagere school Nieuwerkerk 10I LENING 19SO PER 1931/2000 Twee Ierse VN-soldaten vermoord Branddrama in Ierland Vijf slachtoffers bij schipbreuk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 april 1980 136'ste jaargang Nr. 22695 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar I 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nuimne komnHimloicissi'liiifi Ziiwihsvost/iniiu/iiwr Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Kennis gaat met stappen voor uit en niet met.sprongen. T. B. Macauley inschrijving volgens het tendersysteem op 22 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs DL'N HAAG. De Haagse politie heeft in de loop van zondagmiddag de hele Schevcningse Boulevard af gezet in verband met de ravage die de storm van in dc nacht van zaterdag op zondag heeft aangericht. Met man cn macht is men de hele dag Wtzig ge weest alle nog waardevolle spullen uit de totaal vernielde strandtenten te halen. NIEUWERKERK, 18-4. De onthulling van een grote dobbelsteen door burgemeester J. van Bommel, enthou siast gejuich en een vrolijk lied van de schoolkinderen, de ludieke aanbieding van de sleutel, een rij sprekers en een film over de renovatie vormden vrijdagmiddag de officiële plechtigheid rond de opening van de fraai gere noveerde openbare lagere school te Nieuwerkerk, die sinds deze officiële opening de naam „De Dobbelsteen" draagt. BEI ROKT. ly-4. Leden van de dour Israël gesteunde christelijke militie in Libanon hebben twee ongewapen de Ierse Unifil-soldaten vermoord, nadat zij het Ierse konvooi in een hin derlaag hadden laten lopen. Dit is meegedeeld door de VN- vertegenwoordiger in Beiroet, Samir Sanbar. Het konvooi van drie auto's liep in de val bij het grensdorp Bint Jbeil. De lijken van de twee Ieren zijn door VN-waarnemers aangetroffen bij het grensdorp Saff Ai-Hawa. Een derde Ier werd door.de militie gewond, maar slaagde erin te ontko men. Zijn toestand is ernstig. DUBLIN, 19-L Bij een felle brand in het Ierse Fenit zijn een man en vijf van zijn kinderen, in de leeftijd van drie maanden tot zeven jaar, om het leven gekomen. Zijn vrouw en een dochtertje van vijftien maanden ont snapten aan de vlammen. Het huis, dat twee verdiepingen telt, brandde volledig uit. Volgens een brandweerman was de oorzaak kortsluiting. RENESSE. Tijdens de zware storm in Renesse ontstond er op het strand bij de duinovergang Jan van Renes- seweg grote schade. Daar werd de konsumptietent van de heer Joh. Matthijse uit Renesse volkomen ver nield door het door storm opgejaagde water. De heer Matthijse was er zon dagmorgen om 7 uur zelf getuige van hoe de golven zijn strandtent bereik te en totaal vernielden. Alleen een aantal steunpalen bleven staan. Ge lukkig was er nog geen inventaris aanwezig. De gehele dag is men bezig geweest het her en der aangespoelde hout te verzamelen. De eigenaar is verzekerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Na de onthulling van de dob belsteen in de tuin voor de school, ontving burgemeester Van Bommel van Jeanette Steendijk en Elvin Haak, die op verrassende wijze te voorschijn kwamen uit een grote kartonnen doos, de sleutel om de schooldeur te openen. Mevrouw Van Bommel-Den Hartog kireeg een fraai boeket bloemen aangeboden. Voor de leerlingen van de gereno veerde school kwam daarna het hoogtepunt van dit openingsfeest: de traktatie en daarna een half uurtje extra vrij. Voor hen en de ouders komt het echte openingsfeest op vrij dag 6 juni. Het gezelschap genodigden was in middels bijeen gekomen in de ge meenschapsruimte, het paradepaard je van „De Dobbelsteen". Aan de sprekers ging de koffie vooraf en het zou een understatement zijn hetgeen bij die koffie gepresenteerd werd te omschrijven als een plakje cake". Eerste aanzet Een bijzonder woord van welkom sprak burgemeester Van Bommel tot oud-burgemeester J. D. de Kam en voormalig wethouder van onderwijs S. Overbeeke, die beiden de eerste aanzet tot deze schoolrenovatie ga ven. Verder noemde de eerste burger in zijn welkomstwoord de bouw meesters, de vertegenwoordigers van andere scholen in de gemeente, oud: hoofdonderwijzer de heer J. Buysse, de raadsleden, het onderwijzend per soneel en de inspektrice van het kleuter- en lager onderwijs mevrouw A. C. Maan. Wethouder van onderwijs de heer J. op 't Hof sprak over een feestel: .e middag en ging nog eens terug ie geschiédenis. Ook h noemde het grote aandeel van ex-burgemeester De Kam en wethouder Overbeeke. De heer Op 't Hof memoreerde dat de thans gerenoveerde school in 1956 als driemansschool werd gebouwd. Door de groei van Nieuwerkerk werd men in vrij korte tijd gekonfronteerd met een noodzakelijke uitbreiding. Het eerste noodlokaal kwam in 1975, het tweede volgde in 1977. In dat jaar kwamen ook de plannen voor een ge heel gerenoveerde school ter sprake. Op 5 december 1978 vond de aan besteding plaats, maar de geplande aanvangsdatum - 1 januari 1979 - moest ettelijke maanden worden uit gesteld in verband met de strenge winter. Tegenvallers Pas begin mei konden de drie extra nood lokalen geplaatst worden en kort daarop werd met het werk be gonnen. De wethouder wees erop, dat men ook tijdens de renovatie met tal rijke tegenvallers werd gekonfron teerd, maar nu was dan toch het mo ment daar waarop men kan bogen op een fraaie school met tevens een mooi verbouwd gymnastieklokaal met in de direkte nabijheid een sport- en oefenveldi De heer Op 't Hof deelde mede, dat één van de noodlokalen in de toekomst als peu terspeelzaal gebruikt zal gaan wor den en dat het schoolplein op kor/ termijn een afwerking zal krijgen. De wethouder van onderwijs sprak woorden van dank tot architect Ro thuizen 't Hooft B.V., hoofdaanne mer Roggeband te Zierikzee en tot al le onderaannemers. De naam van de school zag de heer Op 't Hof als symbool voor de zes klassen en het feit, dat men na het volgen van de school alle kanten op kan. Hij besloot met de officiële overdracht van de gerenoveerde Vertoning film DJEDDEH, 19-4. Saoedi-Arabië en andere Golfstaten overwegen stren ge ekonomisehe sankties tegen Enge land en Nederland wegens de tv- vertoning van de film ,,Dood van een prinses", zo schrijft het Saoedi- Arabisch blad Al-Riyadh". Het blad zegt van welingelichte zij de te hebben vernomen, dat enige school aan het onderwijzend perso neel. Vervolg pag. 2 Arabische landen gesproken hebben over terugtrekking van hun bank saldi in deze twee landen als mogelij ke sanktie. Van andere welingelichte zijde ver nam Al-Riyadh dat enige golfstaten zich bereid hebben verklaard om, sa men met Saoedi-Arabië, een „hard standpunt, zowel politiek als ekono- miich" in te nemen tegen Engeland en Nederland. De golfstaten zouden overwegen een konferentie te beleg gen om de nodige besluiten te nemen. Nederland .betrekt een derde deel van zijn olie uit Saoedi-Arabië, de grootste olie-exporteur ter wereld. WESTERSCHOUWEN, 21-4. De zware storm, die dit weekeinde de Nederlandse kust teisterde heeft ook in de regio veel schade aangericht. Voor de Schouwse kust ter hoogte van het lichtplatform Goeree kwam zondag ochtend omstreeks acht uur het 425 ton metende Duitse vrachtschip „Altmark" uit Kiel in grote moeilijkheden, waarbij één bemanningslid het leven verloor en drie mensen gewond naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht, terwijl nog één van de opvarenden wordt vermist. *i--» Het schip was op weg van Enge land naar Dordrecht geladen met porceleinaarde. De „Altmark" kwam in moeilijkheden toen één van de luiken werd ingeslagen en het schip meteen begon vol te lopen. In vrij korte tijd kwam het schip tot zinken. Een .Belgische legerhelicopter uit Cockzijde ving de noogsignalen op en arriveerde als eerste bij de „Alt mark". De helicopterpiloot wist drie gewonde bemanningsleden uit het water te halen, te weten: H. K., R. S. uit Cuxhaven en Th. H. uit Behlen. Allen werden overgebracht naar het Rode Kruis ziekenhuis in Den Haag. Bemanningslid H. K. blijkt in le vensgevaar te verkeren. Zoekakties Verder werd hulp verleend door het marineschip H.M. „Kortenaer", die een verdronken bemanningslid borg. Het schip was inmiddels gezon den en werd korte tijd nadien door de „Kortenaer" gesignaleerd. Assisten tie bij de zoekaktie werd verder ver leend door de Atlantic-Lynx helicop ter van de Koninklijke Marine, op gestegen vanaf de vliegbasis Valken burg en door de reddingsboot „Presi dent Jan Leis". Omstreeks drie uur werden de zoekakties naar het nog vermiste bemanningslid gestaakt. Volgens een woordvoerder van dc Marine bestaat er weinig kans, dat de vermiste man de ramp heeft over leefd. „Het zeewater is acht graden en bij die temperatuur houdt men het over het algemeen niet langer uit dan ongeveer drie uur", aldus de woord voerder van de Marine. Zondagochtend werd de baggermo len „Atlas", die was vastgelopen op de strekdam bij Neeitje Jans, viotge- trokken door de Duitse zeesleper Pe ter Wessels. Enkele losgeslagen bak ken van baggermolens werden door een aantal sleepboten verzegeld. Duinafslag Langs de gehele kust bij Wester- schouwen vond een grote duinafslag plaats. Het nieuw aangebrachte rijs hout door het Waterschap Schouwen- Duiveland werd met paal en draad door de golven verzwolgen. In Burghsluis werd de hoogste wa terstand tijdens dit stormseizoen ge noteerd: 2,90 m boven N.A.P, hetgeen 1,20 verhoging betekende. Het water stond ongeveer 70 cm op de kade van Burghsluis. Aan het strand te Haamstede kon een strandtent nog net voor het hoge water gered worden, de tent werd af gebroken en naar een hoger gelegen plaats gebracht. Bij een andere strandtent werden het terras en de toiletakkommodalie door de storm vernield. De rest van het gebouwtje bleef gespaard door het gewicht van het golfplaten dak. Een groot aantal T.V. antennes moest ook onder het geweld van de storm bezwijken. DEN HAAG. Bij het Paleis Noord- de in Den Haag is het tot een treffen gekomen tussen de politie en een groep van ongeveer 150 jongeren, aldus een woordvoerder van de Haagse politic. Burgemeester J. van Bommel ont hult de dobbelsteen voor de geheel gerenoveerde openbare lagere school te Nieuwerkerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie STAAT DER NEDERLANDEN Verwachting tot dinsdagavond: Nachtvorst Nachtvorst; afnemende wind; min der buiig; plaatselijk wolkenvelden; weinig of geen regen; matige noord westenwind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 22 april Zon op 6.26, onder 20.48 Maan op 12.38, onder 3.26 Eerste Kwartier: 22 april (4.59)- HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 22 april 9.36 21.53 3.06 15.41 Doodtij: 24 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-4. Het K.N.M.I. deelt mede: De noorden tot noordwesten wind is vannacht snel afgenomen. In het binnenland was de wind vooral in de oostelijke provincies zwak en bij opklaringen daalde de tempera tuur daar tot bij het vriespunt. Gelei delijk krijgt nu een uitloper van een hoged ruk gebied ten westen van Ier land wat meer invloed op het weer. De buiïgheid neemt af en ook de wind wordt minder. In de komende nacht kan het bij weinig wind en bij opklaringen op veel plaatsen tot nachtvorst komen. Dinsdag overdag worden wolkenvelden van de Noord zee verwacht maar nauwelijks regen. De wind draait naar het noordwesten en wordt matig. De middagtempera- turen blijven morgen met een graad of 10 aan de lage kant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1