DE KLUIZENAAR deurloo Zierikzeese bloemist Jan Jonker deelnemer aan de Nederlandse kampioenschappen bloemschikken Vertegenwoordiger Distrikt Zuid-West-Nederland Cheque Zeeland voor de voor Stichting van Comité Zomerpostzegels G.A. KNMI waarschuwt watersporters INGEZONDEN STUKKEN Renesser CJV-ers hadden weekeinde te Sengwarden (D.B.R.) Appelen uit de markt Wat biedt de BEELDBUIS? 6 ZIERIKZEE, 15-4. Zaterdag 19 april wordt een belang rijke dag voor de heer Jan Jonker van Bloemenmagazijn Romijn in de Lange Nobelstraat. Op die dag dingt hij mee naar het Nederlands kampioenschap bloemschik ken in het casino te 's Hertogenbosch. „Het wordt een heel circus daar", zegt de heer Jonker, die aan deze kampioenschappen mee mag doen omdat hij in oktober vorig jaar win naar werd van het distrikt Zuid- West-Nederland. Aan de Nederland se kampioenschappen in Den Bosch wordt deelgenomen door vertegen woordigers uit dertien distrikten en door de winnaar van vorig jaar. De Zierikzeese bloemist legt uit, dat de wedstrijd om het Nederlands kampioenschap in diverse katego- riën is verdeeld, te weten: het maken van een tafelversiering, een vaas ge bonden boeket, een rouwarrange- ment met lintverwerking en een fan tasiestuk. Wat dit laatste betreft heb ben de deelnemers inmiddels de op dracht gekregen, dat dit stuk af gestemd moet zijn op de nieuwbouw van een nieuw Fleurop-kantoor in Veenendaal. Een jury bestaande uit vijf deskun digen spreekt per onderdeel een oor deel uit. De werkstukken moeten ter plaatse gemaakt worden. Werktijd De heer Jonker mag wel assistentie meenemen naar het casino in Den Bosch, maar luttele minuten voor aanvang van de werktijd moeten de assitenten verdwenen zijn en staat de bloemist er alleen voor het werkstuk te vervaardigen. „Het maken is niet het moeilijkste, maar de krappe tijdsduur, die voor elk onderdeel ter beschikking staat speelt een belang rijke rol", aldus Jan Jonker. Hij is inmiddels op de zolder van zijn magazijn al druk bezig met de voorbereidingen van de wedstrijd van aanstaande zaterdag. Overigens is die voorbereidingstijd niet zo lang, want slechts in de laatste week voor het grote gebeuren, was precies be kend welke materialen hem ter be schikking staan. Hij bauwde zelf zijn stand in mooie groene tinten, terwijl hij nu wel vast wil vertellen, dat zijn werkstukken gemaakt worden met overwegend ge le tinten in verschillende nuances. Voor de tafelversiering zullen uit sluitend rozen gebruikt worden. Lintverwerking De heer Jonker zegt op de hoogte te Bedrag van f 4.263,— MIDDELBURG, 15-4. Sekretaris-penningmeester de heer T. A. de Ruijter van de Stichting Gehandicapten Adviesbureau Zeeland mocht onlangs een cheque van 4.263,— in ontvangst nemen. Dit bedrag werd het G.A. Zeeland toegewezen door de Stichting Comité voor de zo merpostzegels en was bestemd voor het aanschaffen van noodzakelijke kantoorapparatuur ten behoeve van het G.A. Zeeland. De heer De Ruijter dankte me vrouw L. Keesen-van Keekem van de U.V.V. voor het overhandigen van deze cheque en bracht tevens zijn dank uit aan de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, die advies uit bracht over de bestemming van dit bedrag. In de Stichting Gehandicapten Ad viesbureau Zeeland werken de drie gehandicapten organisaties in Zee land samen, nl. de Algemene Neder landse Invaliden Bond (ANIB), de Vereniging voor Arbeid- en Welzijns zorg mindervaliden (AVO) en de Ge handicapten Organisatie Nederland (GON). Na het officieel naar buiten treden in december 1979 via pers, radio en televisie is er door deze publiciteit een toename Van het aantal huipaan- vragen, hetgeen bewezen wordt dooi de cijfers over het eerste kwarthal van dit jaar, die een verdubbeling van het aantal aanvragen te zien ge ven. Permanente administratieve ruimte Steede sterker doet de noodzaak van een permanente administratieve ruimte zich dan ook voelen. De ge meente Middelburg stelde hiervoor ruimte beschikbaar in het pand He rengracht 52. Deze ruimte hoopt het G.A. Zeeland dan ook per l mei te bo- De heer Jan Jonker in zijn stand, waarin hij zaterdag in het casino in Den Bosch de vereiste werkstukken zal vervaardigen (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) zijn van het feit, dat de jury bij het onderdeel „rouwarrangementen" veel waarde hecht aan de lintverwer king. Dit in verband met het feit, dat dit onderdeel van het bloemistenbe- roep op de vakscholen vrijwel niet meer aan de orde komt. Bij deze nationale kampioenschap pen zullen ongeveer 1350 vakgenoten blijk van hun belangstelling geven. Behalve de eer, die de winnaar te beurt valt, zal hij worden uitgezon den naar de Europese kampioen schappen in Bazel. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG, Het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag is sinds dinsdag omgetoverd in een „onneem bare vesting". En dit alles vanwege het 25ste Eurovisie Songfestival, waarvan aanstaande zaterdagavond 400 miljoen TV-kijkers in vele lande ter wereld getuige kunnen zijn. UTRECHT. Een 46-jarige autohan delaar uit Hoogmade heeft woensdag bij de politie in Utrecht aangifte ge daan van diefstal van zijn han delsportefeuille met 20.000 gulden. DEN HAAG. Het ministerie van C.R.M. beeft bijna tien miljoen gul den beschikbaar gesteld als steun voor stadsvernieuwing. Het geld gaat naar elf gemeenten. DEN HAAG. Twee MO-instituten krijgen een part-time lerarenoplei ding verpleegkunde tweede graad. Het zijn de opleidingen Gelderse leergangen in Arnhem en de Centrale opleidingskursussen voor middelba re akten in Utrecht. Het KNMI geeft voortaan voor de watersport een extra windwaarschu- wing uit zodra een windkracht van 6 beaufort of meer wordt verwacht. Deze waarschuwing zal worden opge nomen in alle uitzendingen van de ra dionieuwsdienst. Daarnaast wordt, zoals voorheen, in alle lange nieuwsuitzendingen een windverwachting gegeven ongeacht <"e windkracht. Uitgebreide infor matie, ook bruikbaar voor de water- rekreatie, wordt verstrekt in de weeroverzichten op Hilversum II van 05.45, 06.45, 08.00, 12.26 (op zondag 13.00), 17.24 (op zondag 17.55 op Hil versum I), 20.00 en 22.30 uur. Windkracht 6 (krachtige wind) komt overeen met een windsnelheid tussen 11 en 14 meter per seconde. Let goed op uw huisdieren Regelmatig kan men het in de krant lozen: „honden of katten slachtoffer van vergiftiging". Als dierenvriend vraag jij je af wat bezielt die lieden die door het strooi en van vergif een medeschepsel „het dier" onder vaak verschrikkelijke pijnlijke omstandigheden om het le ven brengen. Beseffen die lieden wel waar ze mee bezig zijn. Wat ze aanrichten bij het dier en bij allen die van het dier houden. En he laas is het afgelopen week weer in Zierikzee gebeurd. Een hond die uit gelaten werd heeft vergif gegeten RENESSE, 14-4. In het weekend van 11 tot en met 13 april was de 15-groep van C.J.V. „De Schakel" te Renesse te gast bij de Evangelisch Lutherse Ge meente in Sengwarden (Noord-Duitsland), waar de eerste kontakten werden gelegd met de Evangelisch-Lutherse jeugdgroep en de gemeente aldaar. trekken en hier een permanent kan toor te vestigen. Steeds meer blijkt de werkwijze van het G.A. Zeeland aan te slaan en in een grote behoefte te voorzien. Hulpverlening voor gehandicapten door gehandicapten samen met de hulpvragende gehandicapte binnen de bestaande wetten, regels en bepa lingen blijkt een succesvolle formule te zijn. Dat het G.A. Zeeland vele goede re sultaten bereikt is voor een niet ge ring deel te danken aan de uitsteken de samenwerking met de Gemeen schappelijke Medische Dienst (G.M.D.) te Goes en met Provinciale en Gemeentelijke Diensten. Het G.A. Zeeland hoopt, dat de aangevraagde subsidie bij de provin cie Zeeland verleend zal worden, daar deze de kontinuïteit van het G.A. Zeeland zal moeten waarborgen en het voortbestaan van de zes bu reaus over de provincie verdeeld mo gelijk zal blijven maken. Koningin Julianafonds Ook op het Koningin Julianafonds werd een beroep gedaan voor een eenmalige bijdrage ten behoeve van de inrichting van de administratie ruimten in het pand Herengracht. De heer De Ruijter sprak de hoop uit. dat hierover een gunstige beslissing zal worden genomen. De kontakten zijn in de zomer van 1979 tot stand gekomen toen ds. Jans sen uit Sengwarden te Renesse een aantal preekbeurten voor Duitse va kantiegasten verzorgde. Vrijdag 11 april om 6 uur 's och tends vertrokken de Renesser C. J.V.- ers per bus naar Duitsland, waar ze rond half drie in Sengwarden arri veerden. Bij aankomst werden de jeugdige gasten verwelkomd door de „Ortsbürgemeister" en men werd verrast met „OstfriesischeTee". Ver volgens werd men in gastgezinnen ondergebracht, waar het avondeten werd genuttigd. De avond werd ge zellig gezamenlijk doorgebracht, met spel en dia's en al doende leerden de Nederlandse en Duitse jongelui el kaar wat beter kennen. Rondrit Zaterdagmorgen werd een rondrit gemaakt door Wilhelmshaven, waar Sengwarden onder resorteert. Men beklom onder meer de raadhuisto ren, vanwaar men een prachtig over zicht over de stad heeft. Vervolgens werd men in het kustmuseum ver welkomd door „Oberbürgemeister" van Wilhelmshaven. Bij deze gelegenheid kreeg men een fotoboek van de stad aangeboden. Namens de gemeente Westerschou- wen boden de C.J.V.-ers op hun beurt een vlaggetje en een oorkonde aan. De middag werd doorgebracht in het nabijgelegen stadje Jever, waar DEN HAAG, 16-4. Van de Neder landse appelen van oogst 1979 was per 1 april al honderdduizend ton uit de markt genomen. Vorig jaar op die datum was dat 46.000 ton, maar later kwam daar nog zoveel bij dat over het hele oogstjaar een rekordinter- ventie van 125.000 ton werd bereikt. Het ziet er naar uit, aldus het Pro- duktschap voor groenten en fruit in zijn martk- en prijsbcrichten, dat dit trieste rekort dit jaar ruimschoot zal worden overschreden. Het Produktschap verklaart de grote interventie uit het'feit dat de export zowel als de binnenlandse af zet veel geringer zijn geweest dan een jaar eerder in dezelfde periode. Daar entegen was, naar uit voorlopige ge gevens valt op le maken, de invoer wel groter. onder meer het slotmuseum werd be zocht. 's Avonds werd er in het nabij gelegen bos gewandeld. De zondag werd begonnen met een kerkdienst, waarin de schriftlezin gen verzorgd werden door de C.J.V.- ers. Na de dienst was er een gezamen lijk voetbalspel. Na de middagmaaltijd vertrok men weer huiswaarts, nagewuifd door de Duitse gastgezinnen waar men zo gastvrij wa? onthaald. Rond half tien was men,' terugkijkend op een bijzondér fijn weekend, weer te rug in Renesse. In het voorjaar van 1981 zal er een tegenbezoek van de Duitse jeugdvereniging naar Renesse worden georganiseerd. met het gevolg ernstige verlam mingsverschijnselen en haaruitval. De hond had echter al dood kunnen /.ijn als de eigenaar niet onmiddellijk de dierenarts had ingeschakeld. Er wordt een onderzoek ingesteld naar hel vergil en de herkomst er van. Maar toch gebeurt het steeds weer opnieuw. Daarom wil ik langs deze weg alle eigenaars van dieren erop wijzen goed op te letten dat hun dieren niets opeten op straat. Wanneer u echter denkt dat uw huisdier iets verkeerds heeft opgegeten en ten gevolge daar van moet braken, of andere ziekte verschijnselen zich voordoen, waar schuw dan onmiddellijk de dieren arts. Hopelijk is het dan nog niet te laat en is door onmiddellijk ingrijpen het dier nog te redden. Moge mede door dit schrijven nog meer dieren voor vergiftiging gespaard blijven. Hoogachtend, F. 1. Heijboer, vert. Sophia-Verceniging Jongeren en godsdienst De ouderen konstateren veel ver andering bij de jongeren, o.a. in gods dienstig opzicht. Gaan de jongeren godsdienstig „de verkeerde kant" op of zijn ze alleen maar anders- godsdienstig? En wat heeft dat de ouders en de kerk te zeggen? Het lijdt geen twijfel dat veel jon geren een geringere betrokkenheid op en een geringere belangstelling voor de traditionele godsdienstig heid hebben. Dit behoeft nog niet te betekenen dat zij ook ongodsdienstig wordeni al komt dat vermoedelijk ook vaak voor. Een deel wordt echter anders-gods dienstig. De kerk en de ouderen zul len zich aan deze ontwikkeling veel gelegen moeten laten liggen, zowel terwille van de jongeren als terwille van henzelf. Het bovenstaande omvat enkele punten uit het betoog van prdf. dr. G. Dekker, hoogleraar in de fakulteit der godgeleerdheid van de Vrije Uni versiteit. Prof. Dekker zal spreken op een avond georganiseerde door het regio naal bestuur Zeeland van de. Vereni ging waar de V.U. van uitgaat. Deze bijeenkomst wordt gehouden op don derdag 24 april 1980 in Middelburg. Plaats: Grote zaal van de Getuigenis- kerk, A. Lauwereystraat 6 (19.30 uur). De avond is ook voor niet-leden vrij toegankelijk! KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde kerk Beroepen: te Daarle (toez.) D. Ver boom, kand. te Lexmond; te Vlaar- dingen: J. Lalleman te Oude- en Nieuwe Wetering; te Veenwoude: Sj. van der Zee, pred. voor buitengew. werkz. (legerpredikant) wonende te Andel. Aangenomen: naar Utrecht (toez.): J. G. Bos te Slochteren en Kolham, die bedankte voor Breskens en Hoofdplaat en voor Wildervank (toez.); naar Beverwijk-Heemsker (wijkgemeente Beverwijk) (toez.): G. J. de Vries te Voorburg n.a.; naar IJlst (toez.): H. Faber te Wilp; naar strèekgemeente De Drieslag (wijkge meente Hoogkarspel-Lutjebroek, Westwoud-Binnenwijzend en Blok ker) J. Aaij te Lochem; de benoeming tot bijst. in het pastoraat te Veessen G. de Roest, em. pred. te Zwaag- westeinde. Bedankt: voor Hoogeveen: A. Schipper te Willemstad; voor de be noeming tot voorg. te Hoogersmilde: A. Christ, hulppred. te Leiden. Gereformeerde kerken Beroepen: te Oudega (SM.): H. J. Nolles te Bakkeveen. Gereformeerde kerken vrijgemaakt Beroepen: te Hoek (Zld.) H. v. d. Berg, kand. te Hoogeveen; te Gies- sendam-Nederhardinxveld: M. Bran- des te Ermelo. Christelijke Gereformeerde kerken Beroepen: te Aalten G. van de Groep te Siegerswoude-De Wilp; te Papendrecht: W. Kok te Rotterdam- Oost/Cap. a/d. IJssel. Advertentie Mol 57 Zierikzee Tel (01110)2890 Gereformeerde Gemeenten Beroepen: te Borssele H. Ligten- berg te Middelharnis. Gereformeerde Gemeenten in Neder land Bedankt: voor Uddel-De Beek: A. van Straalen te Barneveld. Hervormde Gemeente Bruinisse Kandidaat W. F. Teekens uit Utrecht, beroepen predikant te Brui nisse heeft voor een ander beroep, dat eveneens op hem was uitgebracht namelijk naar de Friese gemeente Tzum, bedankt. SCHEEPVAART Abida, 16-4 te Rio de Janeiro. Acila, 14-4 200 west Gibraltar naar Genua. Amstelburcht, 14-4 90 zuid Bermuda naar Beiroet. Diloma, 15-4 van Portland naar Pun- ta Cardon. Macoma, 14-4 T.A. Durban. Mercurius, 15-4 van Hamburg naar Antwerpen. Moordrecht, 15-4 van Straumsvik. Nedlloyd Dejima, 14-4 te Fos sur Mer. Nedlloyd Schelde, 15-4 van Kaapstad naar Dakar Nedlloyd Tasman, 14-4 te Fremantle verw. Maasbree, 14-4 260 noord noord oost Fort Aleza naar Perz. Golf. VRIJDAG 18 APRIL NED. I: Allereerst deel drie van De bedreigde dierenwereld onder de titel Krokodillen zonder tranen. Chiel Mon- tagne presenteert zijn Op Volle toeren waarna het programma verdergaat met Onze ouwe, waarin regelmatig geld transporten worden overvallen. De da ders gaan dermate geraffineerd te werk dat de kommissaris vermoedt dat het een van de chauffeurs zijn mond voorbij praat. Het gesprek met minister-presi dent VanAgt wordt gevolgd door Arties tencafé. Wim Neijman komt daarna met de eerste aflevering van een achtdelige IKON-serie Partners in Nederland geti teld. Er wordt gesproken met drie genera ties'uit een familie en deze eerste keer komen de grootouders aan hetjvoord. NED. II: Allereerst een aflevering van Matt en Jenny. Dan de eerste editie van de vierdelige Amerikaanse serie Dieren in het wild, gevolgd door het spelpro- gramma Kwistig met muziek waarin de kandidaten weer getest worden op hun kennis van de lichte muziek. Voorts de allerlaatste aflevering van Geheim Com mando. Hier en nu wordt gevolgd door Over lange zon, lange schaduwen, een eerste aflevering uit de tiendelige reeks, Gedachten van een hoogbejaarde. VRIJDAG 18 APRIL NED. I: 10.20 Open school10.45 Schooltelevisie13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Pas poort; 18.55 Nieuws; 18.59 De bedreigde dierenwereld; 19.35 Op volle toeren 20.30 Onze ouwe; 21.37 Journaal; 21.55 Gesprek met de minister-president; 22.05 Artiestencafé; 22.50 Partners in Neder land23.25 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Matt en Jenny; 19.25 Dieren in het wild; 20.00 Journaal; 20.27 Kwistig met mu ziek21.45 Geheim commando; 22.35 Hier en nu; 23.15 Over lage zon23.30 Nieuws. Ik moet vandaag ook nog wassen, wist ze. Had ik maar zeeppoeder opge schreven, want nu moet ik alles met groene zeep doen. Misschien krijg ik het daarmee ook schoon? Deed groot ma het vroeger ook niet zo? Die had ook steeds zachte zeep in huis. Haar horloge had ze op'gewonden en op goed geluk af op tijd gezet. Mis schien scheelt 't een half uur, maar hier moet je zo nauw niet kijken. Ze deed allerlei werkjes, maar toen het op haar uurwerk kwart over tien was, besloot ze koffie te gaan drinken. Jammer, dat ik vergeten heb een filter en filterzakjes op te schrijven, want dan zetje lekker der koffie. Nu ja, tot zolang behelpen we ons dan maar. Tijdens het koffiedrinken kwam de hond binnen en ging vlak bij haar zitten. Ze aaide hem en deze liefkozing werd door hem af en toe met een lik van zijn grote tong beloond. Ze wist niet of de man hem al eten had gegeven. Daarom maakte ze wat melk warm en deed stukken brood in zijn etensbakje, waar na ze de melk er over gooide. Het dier kwispelde met zijn ruige staart en be gon te eten, toen ze het voor hem had neergezet Binnen een minuut had hij alles op. Na de koffie had ze voldoende warm water en begon te wassen in de houten teil. Ze zag nergens een wasbord of iets dergelijks, maar in de schuur meende ze een plank te hebben gezien. Die haalde ze en zo kon ze met een hand- borsteltje op een wat gebrekkige wijze het goed schoon krijgen. En als het niet helemaal schoon is, wordt het tenmin ste fris en dat is ook wat waard. Toen ze alles gewassen en zo goed en zo kwaad als het kon uitgewrongen had, keek ze rond, maar een waslijn of iets wat daarvoor dienst kon doen zag ze niet. Besluiteloos keek ze naar de sta pel uitgewrongen wasgoed op de plank. Maar weer eens in de schuur kijken, besloot ze. Daar keek ze rond en zag een stuk ijzerdraad. Met veel moeite spande ze die tussen de dakrand van het huis en een boom aan de achterzijde van de woning. Maar toen ze het wilde ophangen, ontdekte ze een nieuw pro bleem: geen knijpers natuurlijk. Hoe hield die man zijn kleren eigenlijk een beetje fatsoenlijk? Mij dunkt, hij zal zich toch wel eens helemaal wassen en schoon ondergoed aantrekken. Hoe krijg hij dat dan weer schoon en droog? Opnieuw liep ze naar de schuur en keek rond of ze iets kon vinden, dat als knijper zou kunnen fungeren, maar vond niets en keerde onverricht terzake terug naar haar wasgoed. Vrijwel me teen kreeg ze een idee. Naar de gras vlakte in de laar kijkend, wist ze: ik leg het gewoon plat te drogen. Er is nauwe lijks enige wind en de zon heeft tamelijk wat kracht. Terug in huis pookte ze het vuur in het fornuis op en zette weer een ketel water op. Misschien wil hij straks verse koffie. Ik kan intussen w§l aardappelen gaan schillen. Dat scheelt vanmiddag. Maar toen ze een bak met aardappelen Door GERRIT ËRANSSEN uit de kelder had gehaald, realiseerde ze zich, dat er geen behoorlijk schil- mesje was. Zijn zakmes heeft hij na tuurlijk bij zich en met een gewoon mes gaat het zo lastig. Dan maar wachten tot hij terug is, besloot ze. Ze stak een sigaret op en keek nog wat rond in de kamer. De hond kwam binnen en liep meteen op haar toe. Hij sprong op en legde zijn poten op haar knieën. Er klonk iets van gejank in zijn keel. Hij sprong weer op de grond en liep naar de deuropening. Daar keerde hij zijn kop om en keek haar veelbete kenend aan. Nu begreep ze: er is iets niet in orde. Ongerust sprong ze op en liep naar buiten. Toen de hond zag, dat ze naar hem toe kwam, liep hij verder om het huis heen. Ze volgde hem en zag, dat het dier de koe probeerde weg te jagen. Even stond ze verschrikt toe te kijken, want het dier had een kledingstuk in zijn bek, dat ze een kwartiertje geleden daar te drogen had gelegd. En met zijn poten vertrapte hij andere stukken was goed. Ze gaf een gil en schreeuwde: „Vort, naar beest! Schiet op!" De koe draaide haar kop om, onver stoorbaar kauwend op de boezeroen, die ze in haar bek had. Met een paar sprongen was ze bij het dier en worong het kledingstuk tussen zijn tanden weg. Daardoor schrok het dier, want opeens zette ze het op een lopen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 6