VERBETERING WONINGEN VOOROP IN HET MEER.ÏARENPROGRAM WAARDERINGS-SUBSIDIE VOOR GEREF. GEMEENTE IN NEDERLAND GEMODERNISEERDE WARME BAKKERIJ TEN HOVE OFFICIEEL GEOPEND Ontwerp-bestemmingsplan Brouwershaven-kom Plankaart nog drie weken in het stadhuis te zien STREEKNIEUWS Gemeente geeft vijfduizend gulden ORANJEVERENIGING VERDEELT DE FEESTELIJKHEDEN OVER TWEE DAGEN Welkom in onze modelwoning Deurloo Intermeubel Deurloo Woninginrichting Aanwinst voor Nieuwerkerk 4 BROUWERSHAVEN, 15-4. Het ontwerp-bestemmings plan Brouwershaven-kom is dinsdagavond in het Ton- nenmagazijn zeer uitvoerig toegelicht voor ongeveer zestig belangstellende inwoners, die duidelijk toonden hart voor de Brouwershavense zaak te hebben. Om de burgerij nogmaals in de gelegenheid te stellen de plan kaart te bestuderen, zal deze gedurende drie weken lang in het stadhuis worden opgehangen. Daarna wordt het ontwerp- bestemmingsplan ter inzage gelegd, naar aanleiding van reakties zonodig gewijzigd of aangevuld. Na een maand of twee zal het in de raad wor den behandeld en zal er een uitvoe ringsplan moeten worden vast gesteld. Meerjarenprogram Dat uitvoeringsplan houdt de opstelling van een meerjarenpro gram in voor de aanpak van de woning- en woonomgevingsverbete ring en het ordenen van het verkeer en het parkeren met daarbij het be houd van het ruimtelijk en historisch beeld van het beschermd stadsge zicht. Het verbeteren van de woningen wordt in eerste instantie als hoofd zaak aangemerkt. Na het vaststellen van het uitvoeringsplan kan voor die woningverbetering voor subsidies worden aangeklopt bij de ministe ries van c.r.m. en volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Ontlasten- Poortdijkstraat Bij de ordening van het verkeer ligt het in de bedoeling de Poort dijkstraat als doorgangsweg te ont lasten door het verkeer via het Slin- gerbos naar de Markt te leiden. In de zomertijd zou de ijsbaan bovendien als parkeerplaats kunnen worden be nut. ZIERIKZEE Herv. Vrouwengroep „Wees en zegen" Heden (donderdag)avond komt de Hervormde Vrouwengroep ,,Wees een Zegen" weer bijeen in het Her vormd Verenigingsgebouw te Zierik- zee. Voor tijd: zie agenda. WESTERSCHOUW EN Kommissie sport- jeugd- en kufturele zaken De Kommissie voor sport- jeugd- en kulturelezaken vergadert op don derdag 24 april in het gemeentehuis te Haamstede. Aan de orde komen o.m.: een subsidieverzoek van de C.J.V.-groep ,,De Schakel" en een subsidieverzoek van de tennisklub Westerschou wen MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 6 mei wordt in het raadhuis te Scharendijke, een verga dering gehouden van de gemeente raad van Middenschouwen. BROUWERSHAVEN Excursie A.N.B.O. Op woensdag 23 april maakt de Winkels Binnen het centrumgebied, op en rond de markt, mogen volgens het plan nieuwe winkels komen, maar om te voorkomen dat er te veel of te grote zaken worden gevestigd, is men daarbij aan vloeroppervlakten gebonden. In de opzet is gekozen voor een middenstands-concentratie op en rond de markt. Buiten het centrumgebied zullen dan geen nieuwe vestigingen zijn toe gestaan, maar mag een bestaand be drijf wel enigszins uitbreiden. Het ligt in de bedoeling de inrich ting van dc markt met het aangewe zen gebied te verfraaien, waarschijn lijk door groenvoorzieningen. Over de exacte wijze van invulling heeft de raad nog geen uitspraak gedaan. Kademuren In het kader van het plan zullen ook de kademuren in oude staat wor den aangepast. Dit is al gedeeltelijk gebeurd aan de Zuidwestzijde. Voor de Oostzijde is in de begroting 1980 een reserveringsbedrag van 20.000 gulden opgenomen. De toelichting in het Tonnenmaga- zijn, die een positieve diskussie ont lokte, werd verricht door ir. J. P. H. Bolk en ing. ,J. YV. Mijnsbergen, bei den van het Bureau Stad en Land schap te Middelburg, dat het ontwerp-bestemmingsplan Kom te kende. De inleiders richtten zich met name op het terrein yan de beleids beslissingen en de wenselijke maat regelen voor het uitvoeringsplan. Die beleidsbeslissingen zijn, nog. even op een rijtje gezet: 1. Het opvul-i len van gaten door woningbouw; 2. het verbeteren van kwalitatief slech te en matige woningen; 3. beperkte niéuwboüw aan' de'Haven ZZ;4.'het treffen'van grènsvoorziénihgen aan de markt en de Haven NZ en ZZ; 5. aanpassen wegenstruktuur; 6. res taureren stadswallen; 7. legaliseren bestaande winkel- en bedrijfsvesti gingen; 8. uitbreiding in beperkte mate van het winkel-areaal. Wenselijke maatregelen De wenselijke maatregelen zijn als A.N.B.O. een excursie naar de Melk unie te Maasdam. Men vertrekt van de Markt te Brouwei-shaven. daarna vanaf de bushalte. Verder wordt een stop gemaakt in Zonnemaire en op de Donkereweg te Schuddebeurs. KERKWERVE Ledenvergadering Chr. Schoolvereniging In de zaal van de Chr. Gereformeer de Kerk aan de Beatrixstraat wordt op dinsdag 22 april de jaarlijks le denvergadering van de Christelijke Schoolvereniging ,,Samuël" gehou den. Naast de gebruikelijke agenda punten kunnen de leden luisteren naar mevrouw M. van Sluys-Gerrit- sen, die het één en ander zal vertellen over het onderwerp „Jeugd en mu ziek". De voorzitter van de schoolvereni- volgt samengesteld: het streven naar een evenwichtige bevolkingsgroei; versterking van de centrumfunktie der winkel- en detailhandel; geen nieuwe bedrijven buiten dat cen trumgebied; het opvullen van gaten door nieuwbouw en afbouw van de rekreatievc funktie van Brouwers haven. ging, de heer C. van der Wekken Azn. zal het bestuur verlaten. Omdat hij niet herkiesbaar is, zal een nieuw bestuurslid moeten worden gekozen. Zie voor de aanvang van de bijeen komst de agenda. Bromfiets tegen auto Op de provincialeweg Zierikzee- Haamstede, bij de afslag Taaijers- weg, is dinsdagochtend de bromfiet ser H. B. v. d. B. uit Ellemeet aange reden door automobilist A. H. uit Rotterdam. Beide voertuigen werden beschadigd, maar persoonlijk letstel deed zich niet voor. NIEUWERKERK „De Molenwiek" In het verslagje over de „Molen wiek", de schoolkrant van de School ipet de Bijbel te Nieuwerkerk, is een Vergissing gemaakt over de foto van de voorpagina. Deze opname geeft namelijk een beeld van „toen", van de bouw van bovengenoemde school aan de Molénstraat-Schoolstraat. Deze foto heeft dus helemaal niets te maken met de opening van een nieuw schoolgebouw, want die be- treft juis de openbare lagere school. Excuses voor deze redaktionele ver gissing. OOSTERLAND Sakor-kollekte In de week van 21 t/m 27 april zal ook hier ter plaatse weer de jaarlijk se SAKOR-kollektebus circuleren bij de ingezetenenen. Zulks ten bate van de kinderbescherming. Onder leiding van mevr. M Beije- Boogert zullen de kollektanten bij u aan de deur komen. Het kind is ons aller belangstelling meer dan waard, zowel als onze hulp. Iepen gerooid De beplanting van iepenbomer op de Sin,t Jopstdijkvertoont..repels, gejrui- mé .tl]d ziektpypr^chj-jnselen, zodpj;., van gemeenténwège besloten is ze te rooier! De dienst gemeentewerken heeft een aanvang gemaakt om een twin tigtal bomen te rooien, er kunnen er twee blijven staan die nog geen teke nen van ziekte vertonen. Dacht men aanvankelijk hiér met de gevreesde iepziekte te doen te hebben, later is men van dit denkbeeld afgestapt en denkt meer in de richting van zuurstofgebrek. Hoe het ook zijn, het is wel jammer dat deze mooie lom merrijke beplanting het veld moet ruimen, hoewel het wel de bedoeling is later weer anders, misschien ster kere bomen, ervoor in de plaats te zetten. maakten. Jarenlang is het huis be woond geweest door de familie Jan Hendrikse, die er een bescheiden kruidenierswinkeltje in dreef. In la ter tijden diens dochter Jaeoba M. Hendrikse. Toen was echter het win keltje al lang opgegeven. Jubileumconcert „V.Z.O.S." De Chr. Gem. Zangvereniging „V.Z.O.S." houdt een jubileumcon cert in het gemeentelijk sportgebouw op vrijdag 25 april, bij gelegenheid van het 70-jarig bestaan. Medewerking wordt verleend door het Chr. Gem. Koor „Sursum Corda" te Dirksland en de soliste mevr. P. van Huizen (sopraan) te Stellendam, Piet Westhoeve te Ouddorp (piano) en een koperensemble, bestaant uit leden van „Oosterlands Fanfare". Het geheel staat onder leiding van Jaap Zuidgeest. Hoofdwerk, uit te voeren door V.Z.O.S. is de „Deiitsche Messe" van Franz Schubert. BRUINISSE Grote verkeerskontröle Woensdag 16 april werd op de Gre- velingendam op Rijksweg 18 tussen 14.30 en 18.00 uur een grootscheepse verkeerskontröle gehouden. Hieraan namen deel: 35 agenten van de Rijkspolitie van de Verkeersgroep, Dienst Invoer en Accijnzen, de ver- keersinspektie, kontrolegroep ge vaarlijke stoffen een afvaardiging van de groep Schouwen-Duiveland. In totaal werden 243 voertuigen aangehouden en in 41 gevallen werd proces-verbaal opgemaakt. Enkele voorbeelden hiervan zijn: een auto mobilist reed met ontzegging van het rijbewijs; een voertuig werd aange houden met een illegale zender; een automobilist reed met een negen maanden verlopen rijbewijs; een voertuig werd aangehouden dat ge vaarlijke stoffen vervoerde, deze wa gen had een versleten koppeling en een voertuig werd aangehouden met een totaal versleten reminstallatie op de achterwagen. Burgerlijke stand over maart Geboren: Janna, d.v. A. van Donge en J. van den Berge; Klazina Maria, d.v. J. P. van der Doe en L. H. Hoogerheide. Overleden: Geertruida van den Berg, e.v. M. van Engelen, 91 jr.; Ma- rinus Engel Jumelet, 63 jr. Gehuwd: Gabriël Leonard Born (24 jr.) en Elisabeth Heiltje Geluk (20 jaar); Pieter Adrianus le Comte (25 jr.) en Anna Maria de Looze (20 jaar); Jan de Waal (22 jr.) en Cornelia Eliza- Pand Kerkstraat 14 woning De woning Kerkstraat 14, met erf en bergschuurtje, dat enige jaren dienst gedaan heeft als rekreatie- woning, aanvankelijk voor hét per soneel van de fa. Freriks alhier, com- putervloerenfabriek en later aange kocht door de fa. D. Timmer, handel in landbouwprodukten, voor hetzelf de doel, is momenteel in andere han den overgegaan. Het pand is aangekocht door de heer M. van Strien te Nieuwerkerk, zodat het er naar uitziet dat het weer een woning gaat worden. Zodat het voortaan weer ontdaan zal worden van voorgetimmerde planken, die het er in de Kerkstraat niet fraaier ZÏERIKZEÉ, 16-4. De Gereformeerde Gemeente in Ne derland te Zierikzee krijgt van de gemeente Zierikzee een waarderingssubsidie van vijfduizend gulden. De raad gaf woensdagavond haar fiat aan dit voorstel van b. en w., dat - na schorsing van de vergadering - het oor spronkelijke afwijzende advies voor een gemeentelijke bijdrage verving. De belangrijkste wijziging in het nieuwe voorstel was de ontkoppeling van de gemeentelijke bijdrage aan de kosten van leges en riolerings-aanleg. in to taal 4600,— waaraan dc kerkeraad het bedrag van dc verzochte bijdrage had ontleend. Het kollege was van mening, dat er op deze manier precedenten zouden worden geschapen voor alle buiten de geldende subsidieregelingen val lende bouwwerken, waarvan de fi nanciële konsekwenties voor dc ge meente nog niet zijn te overzien Van daar dat b en w eerst afwijzend stonden tegenover het vn/ock In de nieuwe vorm, cue niet is geba seerd op specifieke gemeentekosten. wordt het scheppen van precedenten vermeden Wél werd de kerkeraaa gevraagd ccn specifieke bestemming aan de waarderings 'oiidruge te ge ven Die waardering kwam hoofdzake lijk door de inzet van de zestig gezin nen van de kerk, aie - zoals de heer L. S. P. van Velthovcn al had aange kaart -samen een enorm bedrag, on geveer zeven ton, op tafel hadden ge bracht voor hun kerkgebouw. Ook de heer J. Groen, die zich na mens zijn P.v.d.A.-fraktie als eerste tegen het afwijzend voorstel van het kollege keerde, sprak over dc vele kosten, die deze kleine groep zelf voor zijn rekening neemt, over de vrij hoge welstands-eisen en het niet in aanmerking komen voor subsidie regelingen voor de nieuwbouw van de kerk. Voorzichtig Omdat zijns inziens met dit soort subsidies grote voorzichtigheid moet worden betracht, stelde de heer Van Velthoven daarna namens zijn frak- tie voor, bij de opening van de kerk namens het gemeentebestuur een fors geschenk te overhandigen. Hij opperde een'geluidsinstallatie, een bel voor in de toren of iets dergelijks. De heer W. F. Sprengelmeijer, die graag als laatste op deze zaak wilde reageren, vond het (namens zijn kerk) jammer dat er in het oorspron kelijke voorstel was gesproken over subsidie, terwijl het de kerkeraad er juist om ging de gemeente ontheffing van gemeentelijke kosten (3100 gul den leges-kosten en 1500 gulden voor de aanleg van de riolering) te vragen. Verhoogd Maar juist die koppeling stuitte dus op bezwaren. Het resultaat daar van was dat het oorspronkelijk ge vraagde bedrag nog met 400 gulden werd verhoogd. In Zierikzee: ZIERIKZEE, 17-4. In Zierikzee wordt zowel op Koninginnedag zelf (30 april) als op 5 mei feest gevierd. Het bestuur van de Oranjevereniging heeft wegens de op de televisie uit te zenden inhuldiging besloten het middagprogramma op te schuiven naar maandag 5 mei. „Dit jaar dus een dubbel programma, waarbij weer heel wat mensen betrokken zijn. Ook bijna alle verenigingen uit Zierikzee doen wei aan een evenement mee. Het is tenslotte ook eigenlijk het enige volksfeest wat hier wordt ge vierd. Het is een feest voor en door het volk", aldus de heer B. Waaijen- berg, bestuurslid van de Oranjevere niging. De bevolking van Zierikzee heeft namelijk een vrijwillige bijdra ge van f 5000,— geleverd en van de gemeente is een bedrag van f 2.100,— ontvangen. Als extraatje krijgen alle leerlingen van de kleuter- en lagere scholen in Zierikzee volgende week via hun school een oranje button uit gereikt, waarop de afbeeldingen van Advertentie Merellaan 1 in Nieuwerkerk (aan de Rijksweg) OPENINGSTIJDEN Dinsdag van 14.00-16.00 uur Donderdag van 19.00-21.00 uur Vrijdag van 19.00-21.00 uur Zaterdag van 13.30-16.00 uur (ook andere tijden mogelijk na af spraak) Zierikzee Telefoon (01110) 2946 - 2825 beth van Beveren (21 jr.); Mattheus de Koning (32 jr.) en Klazina Maria de Waal (19 jr.). DEN HAAG. Katholieken in Ne derland mogen voortaan ook lid wor- den van de Vrijmetselarij. koningin Juliana en de toekomstige koningin Beatrix. Programma woensdag 30 april 9.45— 9.45 uur: Rondgang door Kon. Harmonie „Kunst en Eer" met S.V, „Delta Sport". Rondgang door G.V. „Rust Roest" met tamboer- en trompetterkorps met majorettes. 9.45—10.00 uur: Vlaghijsen op het Havenplein door de Mr. Bakker- groep te Zierikzee. 10.00—11.00 uur: Carillonbespeling door Kees van Eersel. 10.15—12.30 uur: Puzzeltocht. Start onder de „Beuze". 10.30—12.30 uur. Openluchtschaak onder de „Beuze". 10.30—11.15 uur: Kindershow in de Concertzaal. 11.30—12.15 uur: Kindershow in de Concertzaal voor de kinderen van de 2e t/m 6e klas lagere school. 16.00—17.30 uur: Waterspelen in de Oude Haven. 19.00—19.45 uur: Optocht. 20.00—22.00 uur: Grootse Oranje- markt op het Havenplein met mede werking van 19 verenigingen met 27 stands, ca. 21.45 uur optreden van de Dixy-land Band „De leutige Krab ben". 22.00—24.00 uur: Groot Oranjebal in het „Huis van Nassau", optreden „De leutige Krabben". 21.00 uur: Popconcert in Brogum- boerderij. Op deze dag wordt ook de gevelver- sierwedstrijd gehouden. Maandag 5 mei 12.30—13.30 uur: Rondgang door Kon. Harmonie „Kunst en Eer". 13.30—15.30 uur: Kinderspelen op het Havenplein en Havenpark. 13.30—15.30 uur: Atletiekwedstrij den onder auspiciën van S.V. „Delta Sport" op het Sportpark „Bannink". 13.30 uur: Poooenkast in de kleuter school 't Mierennest. 14.00 uur: Filmvoorstelling in de Concertzaal voor de jeugd in de leef tijdsgroep van 12-16 jaar. NIEUWERKERK, 16-4. Woensdag werd door de echt genote van de burgemeester, mevrouw Van Bommel-den Hartog de geheel vernieuwde bakkerij van H. ten Hove geopend. Voordien kreeg mevr. Van Bommel van de kinderen Ten Hove een „schie ter" uitgereikt, waarmede zij een tweetal stokbroden, aan linten gehangen in de deuropening van de nieuwe bakkerij, doormidden sloeg. Hiermede werd de toegang geopend tot het nieuwe pand. Een grote stoet van familie, beken den, personeel, buren, genodigden en ambachtslieden trad binnen. Als eerste sprak mevr. Van Bommel woorden van gelukwensen tot de fa milie Ten Hove. Zij zei verblijd te zijn, zo'n mooie, ambachtelijke bak kerij te mogen openen. Zij hoopte, als mede-Nieuwerkerkse, van de bakkerij te mogen genieten en bracht hulde aan de warme bakker, die meer werkuren maakt dan menig an der. Hiermee was de zaak officieel geopend. De heer H. ten Hove dankte me vrouw Van Bommel voor de hartelij ke woorden en allen voor hun aanwe zigheid en belangstelling. Niet in het minst de ambachtslieden, elk op hun terrein; Gemeentewerken voor de welwillende medewerking en het personeel voor zijn langdurende, gro te inzet bij de verbouwing. Mevrouw Van Bommel kreeg op een kleine „schieter" een bloemstuk- je aangeboden, terwijl haar echtge noot, de burgemeester van Duive- land, welke ook aanwezig was, een taart mocht meenemen voor thuis. De heer J. Rotte sprak als vriend, oud-kollega en buurman en deed een greep in de historie van 1950-1980. Hij komplimenteerde de familie Ten Hove met deze nieuwe, grote en mo dern ingerichte bakkerij en wenstte de familie_alle goeds toe. Rinus Dorst mocht als banketbak ker 10 jaar in dit bedrijf werkzaam zijn en kreeg van zijn werkgever een gereedschapskoffer met rijke inhoud aangeboden. Bloemen en geschenken Een schat van bloemen, bloemstuk ken en geschenken sierden de bakke rij. Namens het gezamenlijk perso neel werd een elektrische klok met inskriptie aangeboden. Verder kado's, een verzilverde schaal van Becker's Ovenbouw, een bloem- en sierstuk van de Chr. Bakkersbond, een hobby-doos van een plaatselijk bedrijf en een regenton (voorbuiten), planten, struiken en een volledige grasmat. De familie werd vervolgens door alle aanwezigen gelukgewenst, waarna men nog geruime tijd bijeen bleef onder het genot van koffie, ge bak en een borreltje. De receptie liep tot in de late avon duren, waarin vele zakenrelaties van hun belangstelling blijk gaven. Op gemerkt zij dat de nieuwe bakkerij is uitgerust met moderne machines, ovens, een deegverwerkingssets en een rem-rijskast en een grote vriesaf- deling. Een bakkerij, werkruimte 130 m2, die berekend is op de toekomst en voldoet aan alle tegenwoordige ei sen. Kortom, een aanwinst in het Nieuwerkerkse bedrijfsleven. Vrijdag 18 april van 15.00 tot 21.00 uur is het „open dag" voor kliënten en belangstellenden. Een dochtertje van de fam. Ten Hove biedt mevr Van Bommel ,,het wapen" aan, om de bakkerij te ope nen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4