MISSCHIEN HEEFT EEN MENS BEHALVE BLOED BLUSWATER IN DE ADEREN Bing o- en feestavond in Dorpshuis te Serooskerke VROUWENCAFÉ RIMPEL 1 T-SHIRTS vvaii_^J Ap^Geegbergenj Vereniging „Stad en Lande" hield ledenvergadering GROEN LICHT VOOR DORPSHUIS- SPORTHALRAPPORT VOOR GEMEENTEBESTUUR Afscheid brandweerkommandant J. Quant STREEKNIEUWS Plannen in Westhoek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 april 1980 Nr. 22693 3 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 16-4. Misschien is het mogelijk dat een mens - behalve bloed - bluswater in de aderen heeft en soms zelfs over-geërfd bluswater. Als dat inderdaad kan heeft Zierikzee een fraai voorbeeld in de persoon van Brandweerkommandant J. Quant, die vrijdag 18 april - tijdens een receptie ten stadhuize - zijn funktie neerlegt. Dat „over-geërfd" ziet op de vader van de straks scheidende kommandant, wijlen de heer D. Quant, die 22 jaar aan de vrijwillige Zierikzeese Brandweer was verbonden. Hij deed dienst in de jaren dat bij brand de klokken nog wer den geluid en het benodigde bluswater werd opgepompt met handkracht, thans - in de herinnering - meer nostalgisch dan efficiënt uiteraard. Slot Jeugdwerk-seizoen SEROOSKERKE, 16-4. Ter afsluiting van het jeugdwerkseizoen zal op 18 april a.s. in het dorpshuis een grote bingo-avond worden gehouden, met als hoofdprijs een diner voor 2 personen in de plaatselijke dorpsherberg. De meerderheid van de Zierikzeese gemeenteraad wil geen subsidie ver lenen aan de Werkgroep Vrouwenca fé voor de kosten van emancipatie- aktiviteiten. De zaak kwam inmid dels talloze malen aan de orde met vrijwel steeds dezelfde argumenten en uitkomsten. Een ontmoedigende gang van zaken voor de nauw betrok kenen; de leden van de Werkgroep Vrouwencafé. Verdrietig bij dit alles is, dat de kwestie na verloop van tijd aardig uit zijn verband dreigt te worden ge rukt. Bij de diskussie in de gemeen teraad spelen reeds lange tijd princit piële en politieke overwegingen de hoofdrol, waardoor terzake doende argumenten - zowel van de vóór- als tegenstanders van het vrouwencafé - aardig in het gedrang dreigen te ra ken. Ondanks alle teleurstellingen heeft de Werkgroep Vrouwencafé tot nu toe bewezen enthousiast door te gaan met de emancipatie-aktivitei- ten (thema-avonden, filmvoorstellin gen e.d.) in het vrouwencafé. Onder werpen van uit éénlopende aard en voor verschillende groepen vrouwen komen aan de orde. Na de laatste subsidie-afwijzing in de gemeente raad besloot de Werkgroep Vrouwen café protest aan te tekenen door mid del van een bezwaarschrift ingevolge de wet A.R.O.B. Het kollege stelde de raad voor dit bezwaarschrift ongegrond te verkla ren. Dat de Werkgroep Vrouwencafé nogal „geladen" was over dit voor stel bleek reeds bij de entree in de raadzaal woensdagavond. De grieze lige - maar inmiddels bekende - dis kussie rond de raadstafel kwam weer op gang en de werkgroep stak zijn kommentaar niet onder de pu blieke tribune maar liet dit luidkeels horen. Een betreurenswaardige gang van zaken. Blijkbaar was de verbit tering te groot geworden. Mannen, of het nu Zierikzeese raadsleden zijn of wie dan ook zijn heel vaak geneigd zich vrij onhandig uit te laten over emancipatie aangelegenheden. Dat is jammer en hopelijk komt daar ooit. nog eens verandering in. Het is ech ter de vraag of daar nu met woeste kreten en gezang op gereageerd moet worden of dat een waardig stilzwij gen niet een verstandiger houding is. De A.R.O.B.-weg is lang maar dat be trokkenen nu reeds één en al verbit tering zijn, lijkt niet erg verstandig. Trouwens als het gespreksniveau aan de raadstafel wat daalt, kan het peil op de publieke tribune toch nog wel op waardige hoogte gehouden worden? A.P.' „De brandweer leefde dus.ip da fa milie; je groeide'er èën^beeifé meé* op", aldus de heer Quant, die-pp 1 fe bruari. 1944, een vakature in het.korps, ging vullen, als brandwacht. „Ik weet niet eens meer welke vakature, maar de eerste fikse brand herinner ik me wel. Dat was in de gashouder (op het terrein van de toenmalige gasfabriek)". „Ook te Zierikzee was het toen nog hartje oorlog en op klompen rende ik naar de brand, tot ik besefte hoe de super-nerveuze Duitsers in de „Kweekschool" aan het Kerkhof zz. (nu dependance L.T.S.) zouden kun nen worden ge-alarmeerd. „Op mijn kousen ben ik toen maar verder gerend naar de brand". Oude honk De brandspuit in die oorlogstijd was (tijdelijk) gestationeerd in de toenmalige Garage Remeijn v. d. Zande (nu Van der Wekken); in 1945 is de spuit weer verhuisd naar het (ook alweer toenmalige) oude honk: de garage bij de Noordhavenpoort. „Toen (1944) kwam je dan bij de brandweer en je kreeg een titel ook (brandwacht), maar daar lag nog niets aan ten grondslag. Het „geme ne brandweervolk" bestond uit brandwachten en alleen de superieu ren hadden titels: opperbrand- meester, brandmeester, adjunkt- b Tandmeester. Twee branden „Twee branden springen er uit in mijn loopbaan", vertelt de komman dant, die deze funktie vervulde sinds 1 april 1978, toen hij opvolger werd van kommandant C. Berrevoets. De ene brand was bij Timmerman Verbeek in het hartje van de stad (nu „Lange Uus"), in januari 1950 en de tweede - veel later - de „Beter Wo- ZIERIKZEE, 15-4. De Vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Dui- veland" hier dinsdagavond haar le denvergadering in „Mondragon". De financiële begroting voor 1980 toont een tekort van 2300 gulden aan, maar men hoopt dat dit door vele extra kontributiebijdragen kan worden opgeheven. De begrote bedragen voor 1980 voor druk en porti van het Medede lingenblad zijn vrij hoog gehouden, maar de kosten voor het nummer van januari bedroegen reeds meer dan éénderde van het begrote bedrag. Voor het uitgeven van het eerste lustrumnummer van de Kroniek ont vangt de Jaarboek kommissie een ex tra subsidie van 600,-. Bestuursverkiezing De bestuursverkiezing verliep, zo nen"-huizen in de De Huybertstraat (1974). Dan was er ook nog de tragische brand in een kippehok aan de Lange Blokweg, dat zo triest eindigde, met een dode en een ernstig verbrand kind. „Kijk, op zo iets afschuwelijks re ken je niet. Een brand in een kippe hok; dat fiks je als brandweer wel even. Niet te denken, dat zo iets ver schrikkelijks dan gebeurt; het valt van tevoren niet in te kalküleren, al denken we - op weg naar de brand - altijd wel welke kwalijke mogelijk heden er in zouden kunnen steken. Want brand en brand is twee: waar is de brand; in de binnenstad of in de nieuwbouw; is het een huis of een school; is het onder schooltijd?; dat soort zaken. Interne opleiding Het examen 2e klasse deed Qaunt in januari 1950; hij kreeg toen ook de funktie: onderbrandmeester. Sterk werd hij betrokken bij de interne opleiding en de organisatie. In 1959 werd hij brandmeester; in 1965 brandmeester le klas en onderkom- mandant; in 1972 adjunkt hoofd - brandmeester en op 1 april 1978 Hoofdbrandmeester-kommandant. Veel tijd en aandacht is gekropen in de brandpreventie; minstens zo be langrijk als brand blussen, want voorkomen immérs is beter dan ge nezen. Alle tekeningen bij verbouwingen e.d. gingen onder de ogen van de Hoofdbrandmeester-kommandant door en dikwijls moest er gepraat met de mensen. Een "eis van de Pre ventie-verordening. De praktijk leer de wel, dat een rustig gesprek dik wijls tot een beter inzicht leidde, „dat is veel zinniger dan plotseling harde eisen op tafel te leggen." Gemeentebestuur „Het gemeentebestuur is altijd overtuigd geweest van de noodzaak van goede brandweer-mensen en sa menhangend daarmee „goede spul len". Er zijn twee perfekte bluseen- heden en met aanvullend materieel zit het ook goed, maar Zierikzee is, „te klein" voor een Mdgyrus-ladder; er is hier ook weinig hoogbouw. In uitzonderlijke gevallen moet zo'n ladder uit Goes komen; het zou hier nauwelijks verantwoord zijn. De brandweer heeft goed kunnen funktioneren door het uitstekende' materieel, de „zeer snelle uitruk" en. het „fijne ploegje" brandweermen sen, dat zijn weetje weet, maar zich in het korps ook thuis voelt. Zonder dat zou het niet gaan. Brandweer man zijn, met alle „ins en outs" is iets, waarmee je moet leren leven, want hoe abrupt kan niet - een voor beeld - gezelligheid worden onder broken door een plotseling alarm?" Geen spijt Kommandant Quant heeft dan ook van zijn brandweerloopbaan - bij el kaar 36 jaar - geen spijt en hij zou het weer doen, als het kon. Hij wordt opgevolgd als komman dant door D. Kouwenberg, ook een door de wol geverfde vrijwillige blusser, die sinds 1950 alle brand weerrangen heeft doorlopen en - als alles goed gaat - vijf jaar, mee kan draaien aan de top. Belangrijk vond en vindt de heer Quant, de periodieke verslagen op de kadervergaderingen, waarvan ieder een nota kan nemen. De burge meester is ook altijd aanwezig op die vergaderingen: „zelf ben ik dank baar dat het gemeentebestuur het mij mogelijk heeft gemaakt zes jaar lang kursussen te kunnen volgen. Het betekende intussen wel eens per jaar (vijf jaar) een week naar Breda. Belangrijk waren ook de lessen „aan derden", zowel te Zierikzee als elders in de regio; een doceertaak die veeleisend was en mevrouw Quant menig avondje alleen liet. Twee winters werd een kursus hoofdbrandwacht in de regio gege ven, met 100 procent resultaat. „Dat was toch wel erg voldoening gevend". Daarnaast waren er de kontakten - elke eerste maandag van de maand - met alle bevelvoerders van Schou- wen-Duiveland, leden van de Vereni- 'als die was voorgesteld. Mevrouw M. E. Jansen-Glas en de heren J. L. Bra- ber, J. A. A. Fransen van de Putte en W. P. Martens werden herkozen. In de vakature ontstaan door het aftre den van de sekretaris P. Jonker werd voorzien door de benoeming van de heer G. Gerretsen, in de plaats van de heer H. Uil kwam de heer H. E. S. Sinck. Op verzoek van een van de leden, zal worden bekeken of de travailles in Noordgouwe en Dreischor, eigen dom van de vereniging, op een ver antwoorde manier kunnen wnrdnc opgeknapt. Na de pauze werde exkursies van de afgelopen jaren nogmaals beleefd door het vertonen van een aantrek kelijke diaserie door mevrouw M. Lokker-Mei jering. ging van Bevelvoerders, opgericht in 1968. Inventarisatie Punt daarbij is ook de mogelijk heid van een goede inventarisatie: „men weet welk materieel op bepaal de plaatsen aanwezig is". „Intussen worden de leden van het korps elk jaar medisch gekeurd, men moet wel sterk en gezond zijn, want de psychische belasting moet niet worden onderschat." Zo blijkt dat brandweerman-zijn heel wat aspekten heeft, Quant heeft ze allemaal leren kennen en gaat nu de helm aan de wilgen hangen. Er is in deze dagen veel om aan terug te denken; aan de vele wedstrijden bij voorbeeld en aan zijn jurylidmaat schap bij diverse, van die wedstrij den. Hij weet met name dat vrijdag „ook de Brabanders" komen en dat vindt hij fijn. Brandweerkommandant, een baan met grote een „B". Vraag niet hoe het allemaal kon. „Je bent er mee be zig en je gaat gewoon door". „Ge woon" begrijpt U wel? ZIERIKZEE Forumdiskussie Energie Vrijdagavond 18 april wordt in het Huis van Nassau een forumdiskussie gehouden over Energie. Deze bijeen komst wordt georganiseerd door het Energiekomité Zeeland. Een aantal sprekers namens politieke partijen zullen op deze avond het woord voe ren, t.w.: de heer Sloots (P.v.d.A.), de heer Waterschoot (P.P.R.), de heer J. Goedheer (P.S.P.), de heer Jos de Keijzer (C.P.N.), de heer Mark Faas- se (C.D.A.-jongeren), en mevrouw Jo- pie Boogerd (D'66). Verder zullen video-opnamen naar aanleiding van de problemen in Harrisburg worden vertoond. Doorrijding na aanrijding Woensdag 16 april vond mevr. P.- M. uit Renesse haar, op het parkeer terrein aan de Nieuwe Boogerdstraat gestalde splinternieuwe wagen, met een flinke deuk terug. Degene die haar auto had aangere den was zonder bericht achterlatende weggereden. Muziekavond Afd. Plattelandsvrouwenbond Op vrijdag 25 april organiseert de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een muziek avond in de „Mondragon"-foyer. Me dewerking wordt verleend door het Plattelandskoor o.l.v. mevr. B. v. d. Linde-Florusse. i Verder: het Lasagna kwartet, bestaande uit i Riet v. d. Dungen (fluit), Petra Jongmans (viool en blokfluit), Patricia Tanis (cello) en Dik de Koning (gitaar). Solisten zijn: mevr. M. Coumou-Groenendijk (so praan), mevr M. Ochtman-Moelijker (piano). De presentatie wordt ver zorgd door Riet van den Dungen. Kommissie Publieke Werken Op donderdag 24 april vergadert in de raadszaal van het stadhuis de Kommissie Publieke Werken. De vergadering is gewijd aan de brief van het kollege van B. W. inzake De voorzitter van de kommissie, mevr. Behrend-v. Sevenhuysen was verheugd zoveel belangstellenden te mogen begroeten. Hieruit konklu- deerde zij dat het komplex er moet komen. Vooral nu de sporthal er bij betrokken wordt zal het financieel wat voordeliger worden. Zij dankte de opsteller van het lijvige rapport, dr. H. J. v. Zuylen die zeer veel erva ring met deze bouw heeft opgedaan in Rotterdam. De heer Van Zuylen gaf nog een toelichting over het plan dat, in de toekomst bekeken, zeker 30 jaar moet overbruggen. Vooral voor mensen uit de VUT- regelingen, de jeugd en de vakantie gangers moet dit dorpshuis een uit komst zijn, speciaal voor de slecht weer-akkomodatie. Bijna elk dorp beschikt nu over een dorpshuis en in Burgh-Haamstede is na het verdwijnen van Tavenu, hotel „Het wapen van Burgh", hotel „Sta tion" geen zaal meer over. De tennis vereniging zoekt" naar een winter- onderdak evenals het zaalvoetbal en b.v. de bejaarden-gymnastiek. Een groot aantal sprekers gaf zijn visie over het plan en hieruit bleek dat ie dereen achter het plan staat. De niet aanwezige verenigingen hebben nog 10 dagen de tijd om iets bij te dragen in de plannen. Gehandikapten Als eerste spreker stelde de heer A. Tevens is er gelegenheid voor een gezellig dansje. Jong en oud is wel kom. Het jeugdwerk dat eind vorig jaar van start is gegaan blijkt een groot sukses te zijn. het opstellen van een advies over de uitvoering van kapitaalwerken in de periode 1981-1984. Exkursie Oud-leerlingen De oud-leerlingen van de Tuinbou- winterkursussen te Zierikzee, orga niseert op vrijdag 18 april een exkur sie naar het winterbloemkoolproef- veld te Vrouwenpolder; eigenaar de heer Melse. Eventueel zullen ook nog enkele andere bedrijven wórden be zichtigd. Kommissie Middenstand Op maandag 21 april wordt in de raadszaal van het stadhuis een open bare vergadering gehouden van de Kommissie Middenstand. Aan de or de komt de voorziening in de vakatu re, wegens ontslagnemen van de heer E. Saman en het opstellen van een advies over de uitvoering van kapi- taalswerken in de periode 1981-1984. Verder: de inrichting van het Haven plein tijdens de toeristendagen 1980. Tuinman Interieurverzorging De zaak van Tuinman Interieurver- zorgin heeft een belangrijke vernieu wing ondergaan. Maandag 21 april zal de zaak nieuwe stijl, aan het pu bliek worden getoond. Botsing Geen persoonlijk letsel, maar wel twee beschadigde auto's, waren het gevolg van een botsing op het wegge deelte waar de Kaersemakerstraat overgaat in de Kanterlaan. Het ene voertuig werd bestuurd door me vrouw E. P. H.-van D. uit Zierikzee, de andere door F. J. de G. uit Noord- gouwe. Bruce Lee in bioskoop „De Concertzaal" Voor de liefhebbers draaitzater dag 19 en zondag 20 april inbioskóóp' „De Concertzaal" de film Bruce Lee in New Guinea. In dit verhaal is hij een jonge an tropoloog die met zijn vriend, die voornamelijk is geïnteresseerd in vechttechnieken, op expeditie op een eilandje nabij Nieuw Guinea. Het volk daar wordt geregeerd door een duivelssekte, aangevoerd door een woesteling die zijn tegenstanders doodt met slangegif. Ook Bruce wordt zijn slachtoffer, maar hij wordt op het nippertje ge red door een lieftallige prinses, in feite heerseres over dit volk, maar ook zij is in de macht van de tiran. Bruce, nu genezen, keert naar zijn va- v. Grondel, namens de Alg. Ned. In validen Bond afd. Schouwen- Duiveland zich achter het plan. Hij. miste daar wel aanpassingen voor ge handikapten in. Volgens dr. Van Zuylen wordt hier vanzelfsprekend rekening mee gehouden. Voor V.O.O. (Ver. voor Openbaar Onderwijs) sprak de heer S. Roos die hoopte op een gunstige beslissing van de ge meenteraad nadat alle verenigingen hier hun fiat aan hadden gegeven. Het komplex onderbrengen in ecu stichting zou volgens dr. Van Zuylen een brugpositie of tussenpersoon vormen tussen dagelijks bestuur, de besturen der verenigingen en het ge meentebestuur. De heer Roos noemde de plaats bij..De Schutse" als meest aantrek kelijke. De vertegenwoordigster van de Vrouwenraad, mevr. Streng- Hagen vroeg naar leiders van de on georganiseerde jeugd. De heer Van Zuylen meende dat dit besproken moet worden met de scholen en dat de leiders betaald moéten worden uit de gemeenschap. Volgens mevr. Van Wingerden-Buurman, sprekende na mens deTennisklub Westerschouwen zijn alle klubs van het schiereiland druk bezig met plannen voor een ten- nishal in Zierikzee of Nieuwerkerk. Volgens dr. Van Zuylen kunnen hier twee banen met volledige uitloop in de sporthal aangelegd worden, zodat tennis „in het patroon" zit. Bij mon- De jeugd is verdeeld in twee groe pen, t.w. 30 kinderen in leeftijd va riërend van 3-10 jaar; 15 oudere leden van 11-18 jaar. Onder leiding van 11 enthousiaste dames en 6 heren hebben deze winter de volgende aktiviteiten plaatsge vonden: brooddeeg beschilderen, kerstkaarten en kerststukjes maken en uitdelen aan de bejaarden, spel- middag, poppen maken, poppenspel en spatwerk, carnaval, kollages van de lente maken, een speurtocht, ste nen en flessen beschilderen, een bon te middag en een eierzoek wedstrijd in het bos. Ten behoeve van de kas wordt een oliebollendag gehouden en wordt maandelijks oud papier opgehaald in Serooskerke en Noordwelle. derland terug, waar men hem reeds als vermist had opgegeven. Zijn ont moeting met de prinses is niet zonder gevolgen gebleven. Zij zal hem een zoon baren. Bruce, nog altijd onder de invloed van een magische liefdes drank die zij hem voor zijn vertrek toediende, besluit zijn geliefde en haar volk te redden. Weer op het eiland gekomen staat hij voor de tweede keer tegenover de duivelse leider. Maar dit keer is Bru ce de sterkste en bevrijdt hij het volk van de wrede heerser en zijn gevolg. Advertentie 27,50 in diverse vlotte zomerse kleuren. de van de heer H. Landegent bleek dat de watersportvereniging in oprichting volledig achter de plan nen staat en eventueel het gebouw wil gebruiken voor kursussen op het gebied der watersport. Haalbaar Mevr. Mulder-Krijnse Lokker (huisvrouwen) vroeg zich af of het fi nancieel haalbaar is voor de vereni gingen. „Er wordt niet meer betaald dan in andere dergelijke hallen in ons land", was het antwoord van dr. Van Zuylen. De vloer is aangepast voor dansen, feesten en het verlies zal per jaar tussen de f 70.000 en de f 100.000 bedragen voor een zaal in de goedkoopste uitvoering zonder luxe. Mr. R. Streng vroeg het een en ander over de stichtingsvorm en het blijkt dat een aantal raadsleden in de stichting wordt opgenomen. Tevens zal bij de bouw de middenstand be trokken worden.. Daar enkele grote verenigingen ontbraken zei het kom missielid, de heer M. Bakker dat alle verenigingen, waaronder DFS met 380 leden hier achter staan. De heer In "t Veld de afd. Zeeland KNVB Zaalvoetbal vertegenwoordigende ging nog een stapje verder en wilde alvast tijdsruimte vastleggen. De zwemvereniging in oprichting, gede puteerd door mevr. Schmidt, vroeg of er nog een gaatje was voor een zwembad, doch zij stelde het dorps huis voorop. Ook de heer Dambruin namens de vliegklub en de fruittelers vond het prettig om over een zo groot gebouw te kunnen beschikken. Na mens de Peuterspeelzaal zei mevr. v. d. Maas dat ze momenteel uitstekend zitten in de Beatrixschool. doch zij is toch benieuwd naar de mogelijkhe den die eventueel in dc buurt van „De Schutse" ontstaan. In de pauze konden de betreffende tekeningen bekeken worden. De voorzitter besloot daarop deze verga dering met de mededeling dat het rapport zo spoedig mogelijk naar dc gemeente gaat voor verdere bespre kingen. Extra subsidie voor Kroniek HAAMSTEDE, 15-4. De voorbereidingskommissie voor een dorpshuis-sporthal, kwam tesamen met een groot aantal vertegenwoordigers van verenigingen in hotel Bom bijeen, kreeg groen licht om zeer binnenkort een ge degen rapport aan het gemeentebestuur te overhandi gen. In dit rapport staat uitvoerig omlijnd een plan om tot de bouw te komen van een dorpshuis tevens sporthal. Na bestudering door de gemeente mag ver wacht worden dat het gemeentebestuur de kommissie zal uitnodigen om in een gezamenlijke vergadering de bouw verder te bespreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3