SADAT GAAT AKKOORD MET VOORSTEL ISRAËLISCHE PREMIER DESASTREUZE SITUATIE ONTSTAAT IN KOOPWONINGSEKTOR De Palestijnse kwestie „DROP-OUTS" Petitie om amnestie Crematie Sartre Van Agt en de VAD V.S. wachten tot half mei Mogelijkheden midden- en kleinbedrijf AGENDA Bouwmarkt gaat minder grondstoffen gebruiken 2 WASHINGTON, 16-4. De Egyptische president Sadat stemt er mee in dat de bespreking over Palestijsn zelf bestuur onmiddellijk moet worden hervat, gedeeltelijk in Egypte en gedeeltelijk in Israël. Dit was dinsdag voorgesteld door de Israëlische premier Begin, die in Was hington overleg pleegt met president Carter. De Amerikaanse president maakte woensdag het besluit van Sadat bekend na zijn derde en laatste gesprek met Begin. Naarmate de werkloosheid een steeds moeilijker op te lossen pro bleem wordt en kwantitatief een bij na vast gegeven wordt in de samenle ving, wordt het vooral moeilijk voor de z.g.n. „drop-outs' om werk te ver krijgen. Met drop-outs" worden be doeld jongeren met alleen lagere schoolopleiding, of anderen, die voortijdig - om welke oorzaak dan ook - een school voor voortgezet on derwijs verlaten. Ze dreigen door de beroerde situatie op de ar beidsmarkt, tussen kaai en schip te vallen. De zaak wordt extra gekompli- ceerd door de algehele verwachting, dat grotere groepen voortijdig de school verlaten en dat zou dan weer samenhangen met de in het vooruit zicht gestelde schoolhervormings plannen. Niet iedereen deelt deze me ning, maar het is wel de kern van een rapportage, onder het motto: Twee de kans, vergeet het maar", samen gesteld door een hoofdstedelijke stichting, die zich bezig houdt met deze onderwerpelijke zaak. Het rapport komt tot de konklusie, dat voor de drop-outs" (en voor sommige vrouwengroepen) in het ge val van een onvoltooide opleiding, maar minieme kansen bestaan. Onmogelijk is het echter niet, om „later" de draad (liefst de draad van vakonderwijs) weer op te nemen, maar moeilijker is het natuurlijk wel en vreemd is het helemaal niet, tegen de achtergrond van de zo vaak be pleite: „education permanent" (voortdurende opleiding). De Amsterdamse instelling („Stichting Experimentele Werkbe- middeling") heeft daarom een onder wijsvorm in gedachten, die gety peerd wordt als „onschools" en „oriënterend" op een wijze, dat doorstroming naar elke vorm van vakopleiding (beter) mogelijk wordt. De „beter laat dan nooit"-gedachte ligt aan deze schoolvorm ten grondslag, want de „drop-outs" zul len niet de eindeloze stroom werklo zen van straks mogen worden. Op kleinere schaal waren ze er vroeger ook, maar er waren sekto ren, als volop draaiende industrie en vooral landbouw, die als opvang-re- servoirs konden dienen. In een tijd van sanering en personeel uitsparen door verder gaande technisering, komt de drop-out" gemakkelijker in de knel. Het probleem intussen be hoeft bredere belangstelling dan. van een enkele stichting; het is (wordt) een landelijk probleem, dat een grootschalige aanpak vordert, die echter ook regio-gewijs kan worden ge-interpreteerd ftAA/WVAAAAA/SAAA/WNA/WVU Verkeerde „snoep" DEN HAAG, 16-4. In 1978 i werden ruim drieduizend kinde- ren in ziekenhuizen opgenomen J i als gevolg van het innemen van niet voor hen bedoelde genees- i i middelen of door inname van i bijtende stoffenoplosmiddelen of 1 i bestrijdingsmiddelen. 1 i Staatssecretaris mevrouw Ve- der-Smit van volksgezondheid i i heeft de Tweede Kamer meege- i 1 deeld dat intotaal 3156 kinderen J i moesten worden opgenomen. In i 1382 gevallen was er sprake van het „snoepen" van geneesmidde- i len - in 206 gevallen populaire pijnstillers en 240 gevallen had- den betrekking op tranquillizers In 514 gevallen werden bijtende stoffen ingenomen, zoals zuren, i i logen, lysol en bleekmiddelen. In j 301 gevallen was er sprake van i oplosmiddelen, bijvoorbeeld ace- 1 ton en terpetine. DEN BOSCH, 16-4. Het Nationaal Komitee „Beatrix, laat ons niet zit ten" houdt dinsdag 22 april een de monstratie bij kasteel Drakesteyn. Daarbij zal prinses Beatrix een peti tie worden aangeboden met het drin gend verzoek ter gelegenheid van de troonswisseling op 30 april gratie te verlenen. Zoals bekend heeft de rege ring besloten geen gratie te verlenen. Flitsen uit het buitenland HAMBURG. Een Westduitse recht bank heeft een Hamburgse visser toesfemming verleend de bondsrepu bliek Duitsland aan te klagen in ver band met het laten zinken van af valstoffen in de Noordzee. PARIJS. Vierentwintig westerse industrieland van de organisatie voor Ekonomischc samenwerking en ontwikkeling (OESO) in Parijs heb ben besloten om Tukije financieel te steunen met 1,16 miljard dollar. Ne derland fourneert daarvan 21,5 mil joen dollar. PESJAWAR. Afghaanse Islamiti sche opstandelingen hebben begin deze maand in de Sowjet-Unie een militaire controlepost aangevallen en verscheidene Sowjet-soldaten ge dood. Dit heeft een woordvoerder van de opstandelingen in Pesjawdr meegedeeld. NEW YORK. Als de aanvallen op de vredesmacht van de Verenigde Naties in Zuid-Libanon (Unifil) door gaan, komt haar aanwezigheid in dat gebied in het geding. Deze waarschu wing hebben de vier Europese landen die troepen leveren aan Unifil, Ier land, Noorwegen, Italië en Neder land, aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties laten horen. Sadat over Sovjets CAIRO, 16-4. ,,De Sowjets zijn ge meen, immoreel en peel gevaarlijker dan Hitierzo heeft president Sadat gezegd in een vraaggesprek met de Australische televisie dat dinsdag in Cairo werd Uitgezonden. Het Egyptische staatshoofd zei tot die konklusie te zijn gekomen na 20 jaar lang konznkt met de leiders in Moskou te hebben gehad. Hij onthul de verder dat hij een sentimentele reden had voor zijn anti- communisme dat hem er toe bracht in 1972 in een week tijd 17.000 Russi sche militairè deskundigen uit te wij zen. ,,Ik bezocht eens West-Berlijn waar men een bezoek aan het oostelijk stadsdeel voor mij organiseerde. Daar zag ik een oude vrouw die pre cies op mijn grootmoeder leek en aan wie ik alles te danken heb, zeer vroeg vi de ochtend de straat vegen. Ik vroeg: waarom veegt een vrouw van zo hoge leeftijd zo vroeg in de och tend de straat? Men antwoordde mij: dat is het communisme, die niet wer ken kunnen niet eten". ,,Op dat ogenblik walgde ik. Als mijn grootmoeder leefde, zou ik haar met zorgen omringd hebben. Ik zou haar niet de straat hebben laten ve gen. De Sowjets zijn immoreel". PARIJS, 16-4. Het stoffelijk over schot van de dinsdag in Parijs overle den Franse filosoof en schrijver Jean Paul Sartre zal volgende week woensdag worden gekremeerd, waarna de urn zal worden bijgezet op het kerkhof van Montparnasse. Vrijdag vindt er in het ziekenhuis waar Sartre is overleden, een rouw- plechtigheid plaats in zeer besloten kring. Hierna zal de kist met het stoffe lijk overschot worden overgebracht naar het kerkhof Pere Lachaise. Naar woensdag werd bekendge maakt zullen er geen herden kingsplechtigheden of toespraken worden gehouden. De crematie en de bijzetting van de urn in alle stilte, geschieden overeen komstig de wensen van Satre die hij reeds enkele jaren geleden heeft vastgelegd. TILBURG, 16-4. De invoering van een Vermogensaanwasdeling voor de werknemer, zoals het kabinet Van Agt die voorstelt, heeft nauwelijks zin. De opbrengst is gering en komt voor wat het individueel betreft slechts ten goede aan een beperkt aantal werknemers. De zeggenschap die de werknemer via eventuele VAD-aandelen zou kunnen krijgen, zal eveneens marginaal blijven. Tot die konklusie komt drs.H. Meijers in zijn proefschrift „Be- drijfsekonomische aspekten van de, Vermogensaanwasdeling". Hij pro moveert donderdag aan de Katholie ke Hogeschool in Tilburg, waar hij wetenschappelijk medewerker is. Promotor is prof. dr. S. E. de Jong, Hoogleraar bedrijfsekonomie. De werkgroep baseert deze alarme rende mededeling op een medio 1979 gehouden enquete, waaruit bleek dat de verkoop vergeleken met 1978 met ongeveer 38 procent daalde. Daarna is die verkoop nog aanzienlijk verder verminderd, zegt de werkgroep. Leegstand Per 1 januari 1980 hield de werk- Het voorstel van Begin houdt in dat van nu af aan voortdurende on derhandelingen plaatsvinden tussen Israël en Egypte over het vraagstuk van het Palestijns zelfbestuur. De besprekingen zullen deels in Israël en deels in Egypte plaatsvinden. Het marathonoverleg heeft tot doel om voor de oorspronkelijke vastgestelde datum van 26 mei overeenstemming te bereiken. WASHINGTON, 16-4. President Jimmy Carter zal tot half mei af wachten of de maatregelen van de Verenigde Staten en de bondgenoten enige uitwerking hebben op het be leid van de Iraanse regering. Bij de evaluatie van de situatie, over onge veer een maand, zal de Amerikaanse regering beslissen welke verdere ak- tie, militair optreden niet uitgeslo ten, genomen moeten worden om vrijlating van de Amerikaanse gijze laars te bewerkstelligen. Dat is dins dag vernomen van Amerikaanse funktionarissen KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De huidige malaise op de huizenmarkt hpudt onder meer verband met de inkomenspolitiek in ons land. Dat zegt de Unie BLHP (Beambten, Leidinggevend en Hoger Personeel) in haar maandblad „Me dium". OLDENZAAL. De inspektie voor de volksgezondheid en milieuhygië ne in Overijssel vindt dat de met chloor verontreinigde grond in Ol- denzaal zo snel mogelijk moet wor den verwijderd. DEH HAAG. Het Dagelijks Bestuur van dp.SociaalEkonomische Raad-gaat enkele SEIL-kommissies1 vragen of zij winden dat verder wer ken-nog zin heeft nu de'FNV'hééft besloten het werk in die kommissie op te schorten. DEN HAAG. Minister Van Aarden- ne meent dat er geen mogelijkheden zijn om de Rotterdamse scheepsbouw en Offshore (ROS) alsnog van de grond te krijgen. Het bedrijf zit in de versukkeling, de ontwikkeling is ne gatief. De markt trekt aan maar de produktiviteit van de ROS neemt niet toe. AMSTERDAM. Het terechtstaan van een kraker voor de politierechter heeft woensdagochtend geleid tot on rust rond het paleis van justitie in Amsterdam. De moeilijkheden ont stonden toen ongeveer vijftig sympa thisanten van de vei'dacht het ge bouw wilden binnengaan om het pro ces bij te wonen. DEN HAAG. Uit een enquete, die het NIPO heeft gehouden onder 1171 personen vanaf 18 jaar in het hele land is gebleken, dat 54 procent van de ondervraagden het optreden van politie en marechaussee tijdens de krakersonlusten in Amsterdam goed vindt. DEN HAAG, 16-4. Bij een aktief milieubeleid zal de bouwmarkt tegen de eeuwwisseling 40 procent minder grondstoffen hoeven te gebruiken dan nu het geval is. Deze besparing is noodzakelijk om dat de winning van delfstoffen een 'ernstige bedreiging vormt voor na tuur, milieu en landschap. De groep onder de twintig leden een leegstandenquete. Als die cijfers lan delijk worden „vertaald" dan volgt daaruit een leegstond van 17.500 koopwoningen per die datum. Vol gens de werkgroep betekent dat voor 1980 een lagere woningproduktie van 25.000 woningen. „Het is duidelijk, dat dit ingrijpen de konsekwenties heeft voor do Aan het eind van het laatste gesprek met Begin, dat twee uur duurde, maakte president Carter be kend dat ook de Egyptische premier met het voorstel van Israël heeft in gestemd. Carter noemde zijn onder houd met Begin „zeer opbouwend en produktief. AMSTERDAM. De Postgiro en de Rijkspostspaarbank gaan met in gang van donderdag de hypothee krente over de gehele linie met een half procent verlagen, zo hebben zij medegedeeld. De rente voor gewone hypotheken met maandbetaling wordt dan 11,4 pet. en die voor tophy- potheken 11,5 pet. LANGEDIJK. In het rekreatimeer Geestmerambacht, gemeente Lange- dijk, is het stoffelijk overschot ge vonden van de 28-jarige H. de Vrede Uit Oudkarspel. De man verdronk op woensdag 26 maart toen de boot om sloeg waarmee hij met een buurman aan het zeilen was. DEN HAAG. Het Israël Comité Ne derland doet een beroep op de Twee de Kamer een motie te aanvaarden, waarin de regering verzocht wordt de kontakten met de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO te beëindi gen. Inhuldigings zegel DEN HAAG, 16-4. Ter gele genheid van de inhuldiging van koningin Beatrix zal de PTT een speciale inhuldigings zegel ter waarde van 60 cent uitgeven. De zegel vertoont een beeltenis van de nieuwe koningin met op de achter grond de Nieuwe Kerk in Amsterdam, waar.de inhuldi ging plaatsvindt. De PTT heeft dit dinsdag bekendgemaakt. De zegel is vanaf 1 mei bij de postkantoren verkrijgbaar. Ten behoeve van verzame laars zullen de eerste-dag-om- slagen die op 1 mei worden af gegeven aan de postkantoren gestempeld worden met de da tum 20 april. GRONINGEN. Prinses Margriet heeft woensdagmorgen het nieuwe gebouw van de subfaculteit tand heelkunde'Vah"de Groninger univer-' siteit officieel! gèopend. - DEN HAAG, 16-4. Het ekonomisch beeld is gunstiger dan „Den Haag" aangeeft. Zeker het midden- en klein bedrijf hoeft zich geen verhalen over ekonomische malaise en nul-groei te laten aanpraten. Er liggen kansen ge noeg, op regionale .afzetmarkten, maar ook in de export. Daarbij stijgt het aandeel van Jiet midden- en klein bedrijf in de totale Nederlandse werkgelegenheid. Daarom is het on dernemen in deze sektor uit maat schappelijk oogpunt op dit moment uitertst interessant. Dit zegt dr. W. J. de Ridder, hoofd planning en ekonomisch bureau van de Nederlandse Middenstandsbank in een intervieuw met het blad ,,De Ondernemer", het orgaan van het Nederlands Christelijk Onderne- mersverbond (NCOV). grondstofvoorziening voor de bouw markt kan worden verzekerd door de introduktie van nieuwe bouwmateri alen die van afvalstoffen zijn ge maakt. Tot deze konklusie komt ir. H. van Huut in zijn studie „Grondstoffen voor de bouw, irreële vraag en een nieuw aanbod", die door de Stichting Natuur en Milieu werd gepubliceerd. werkgelegenheid in de bouw en de daaraan toeleverende en diensten", stelt de werkgroep in zijn brief aan de staatssekretaris. De werkgroep rekent voor, dat een daling van de woningproduktie met 25.000 huizen in de bouw zelf minder werk voor 25.000 man betekent. Eenzelfde aan tal mensen in de toeleverende bedrij ven zou zonder werk komen. Extra lasten De „Werkgroep koopwoningen" heeft uitgerekend, dat de overheid hierdoor op extra lasten in het socia le vlak komt van ongeveer 1.500 mil joen gulden per jaar. Als 25.000 wo ningen minder worden verkocht schiet de overheid er ook nog eens 850 miljoen gulden aan BTW bij in en komt ze zeker ook nog 200 miljoen te kort op de vennootschapsbelasting, aldus de werkgroep. Advertentie STICHTING „HET THEATER" A.s. zaterdag 19 april en zondag 20 april Aanvang 20.00 uur - Toegang 16 jr Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wert-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwer kerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1716. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Donderdag 17 april Zierikzee Chr. Geref. kerk. Spreekbéurt door' de heer Jacob Esau, aanvang 19.30 uur. „De Lichtboei". Jaarvergadering Ver. Wereldwinkel Schouwen-Duive- land. 20.00 uur. Herv. Ver. Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwengroep „Wees een ze gen". 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Bij eenkomst N.C.V.B. 19.45 uur. Vrijdag 18 april Zierikzee Exkursie Oud-Leerlingen Tuinbouw - kursussen. Vertrek: Z.W.N.-station. 18.00 uur. Huis van Nassau. Dia-avond vogel vereniging „Ons genoegen". 20.00 uur. Huis van Nassau. Forumdiskussie Energie o.l.v. Energiekomité Zee land. 20.00 uur. UW-gebouw. Kontakt- en bingo-a- vond. 20.00 uur. Kleuterschool „De Speeldoos". Inle veren kleding voor voorjaarskle- dingbeurs. Haamstede Zaal Geref. kerk. Natuur- en Vogel wacht. 19.45 uur. Renesse Kantine S.V. Renesse, 19.30 uur. Voorjaarsvergadering S.V. Renesse. Zonnemaire Dorpshuis, viering twintigjarig be staan Ned. Bond van Plattelands vrouwen afd. Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Jeugdsoos De Pul afslui ting filmseizoen. 20.00. Zaterdag 19 april Zierikzee Kleuterschool „De Speeldoos". Ver koop Kinderkledingbeurs. 10.00-12.00 uur. Concertzaal. Balletuitvoering, dans- balletschool mevr. W. Kramer-de Groot, 16.00 uur. „Beurs", Havenplein Rommelmarkt Ned. Ver. tot Bescherming van die ren. Bioscoop De Concertzaal. Bruce Lee in New Guinea. 20.00 uur. Burgh „Het Grote Zwijn". W.S.V. „Burghsluis" i.o. 16.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Jaarvergadering „Cre scendo". 17.00 uur. Bruinisse „Durps'uus". Zevibel vergadering. 10.30 uur. Zondag 20 april Zierikzee Bioscoop De Concertzaal. Bruce Lee in New Guinea. 20.00 uur. Maandag 21 april Zierikzee Raadzaal stadhuis. Kommissie Mid denstand. 17.00 uur. „Huis van Nassau". Afd. „Philateli- ca". 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Westerschouwen. 19.30 uur. Dinsdag 22 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Ver gadering Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Sportraad. 19.30 uur. „De Zeeuwsche Herberghe". Kom missie Vorming Plattelandsvrou- wen-Z.V.U. Lezing. 14.00-15.30 uur. Kerkwerve Zaal Chr. Geref. Ker. Ledenvergade ring Chr. Schoolvereniging. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Afd. Plattelands vrouwenbond. 20.00 uur. Woensdag 23 april Zierikzee Concertzaal. „Muzikale receptie" ju bilerende „K. en E.". 19.30 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Kontakt- kommissie Groene Kruis. 20.00 uur. Brouwershaven Markt, vertrek exkursie A.N.B.O. 8.30 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering provin ciale onderwijskommissie, 14.00 uur. Donderdag 24 april Zierikzee Raadzaal stadhuis. Kommissie P.W. 19.30 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00- 20.00 uur. Zwembad Onderdak. Rekreatie- zwemmen thema: „tikspelen". 21.00- 22.00 uur. Zonnemaire Café Bomme nede. Klavérjas- wedstrijden. 20.00 uur. Bruinisse Peuterspeelzaal „De Krukels". Kin derkledingbeurs. 9.00-11.30 uur en 13.30-16.30 uur. Haamstede Gemeentehuis, vergadering kommis sie sport-, jeugd en kulturele zaken. 19.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Afd. Duiveland Plattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Vrijdag 25 april Zierikzee Mond ra gon "-foyer. Muziekavond Afd. Plattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Dreischor Scholenkomplex „De Klimop", ten toonstelling „Kleine dorpen", 19.30- 22.30 uur. Oosterland Gem. Sportgebouw. Jubileumkon- cert Chr. Gem. Zangver. „V.Z.O.S.". 19.45 uur. Brouwershaven Het Tonnenmagazijn. Algemene le denvergadering Het Groene Kruis Schouwen-Dui veland Zaterdag 26 april Dreischor Scholenkomplex „De Klimop", ten toonstelling „Kleine dorpen", 10.30- 17.00 uur. Wandeltocht Rode Kruis. Start „De Drie Schapen", 14.00 uur. Afhalen startkaarten. 13.45 uur. Vrijdag 2 mei St. Philipsland Verenigingsgebouw „De Wimpel", uitreiking landelijke prijs van het Ned. Rode Kruis, 19.30 uur. Maandag 5 mei Zierikzee Bar Mirabelle, Oranjefeest m.m.v. „The Drifting Five", 21.00 uur. Dinsdag 6 mei Scharendijke Raadhuis. Vergadering gemeente raad Middenschouwen. 19.30 uur. Donderdag 8 mei Zierikzee Stadhuis, vergadering advieskom missie voor het welzijnsbeleid, 19.30 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00- 20.00 uur. Woensdag 14 mei Kerkwerve Ring, vertrek bejaardenreis, 09.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 AMSTERDAM, 16-4. De ontwikkeling in de koopwo- ningensektor leiden in sneltreinvaart naar een de- sastreuse situatie op het gebied van de woningnood, de werkgelegenheid en de situatie bij vele bedrijven in de bouw. Dit hebben de twintig grootste ondernemingen in de koopwoningenscktor, verenigd in de „werkgroep koopwoningen" in een brief aan staatssekretaris Brokx laten weten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2