ê\G\é i Bezwaarschrift Werkgroep Vrouwencafé wordt door raad ongegrond verklaard BELANGRIJKE INFORMATIE TIJDENS V.V.V. VERGADERING TE RENESSE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Turbulent kwartiertje in raadzaal Zierikzee Bedrag van hulp in 1981 wordt 2,1 miljard dollar Uitleg Distributie Planologisch Onderzoek DE 911.7* BRil ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 april 1980 136ste jaargang Nr. 22693 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Komend afscheid bij stedelijke brandweer 1 -'f f Ai ■ry ZIERIKZEE, 16-4. Het agendapunt: „Beslissing op be zwaarschrift Werkgroep Vrouwencafé Zierikzee", bete kende een turbulent kwartiertje woensdagavond in de Zierikzeese gemeenteraad. Een groepje deelnemers van bovengenoemde werkgroep gaf vanaf de publieke tribu ne duidelijk blijk van instemming of ongenoegen met hetgeen aan de raadstafel over het onderwerp Vrouwen café naar voren werd gebracht. Een onderwerp, dat inmiddels een soort feuilletonvorm begint aan te nemen in de Zierikzeese raad. Dit maal kwam het aan de orde in ver band met het door de Werkgroep Vrouwencafé ingediende bezwaar schrift tegen afwijzing van de subsi die voor 1980 voor emancipatie- aktiviteiten in het Vrouwencafé. Een subsidie, die werd aangevraagd op grond van de Rijks Bijdrage Rege ling Emancipatieaktiviteiten. De onlangs ingestelde kommissie voor de bezwaarschriften ingevolge de Wet A.R.O.B. boog zich inmiddels over bovengenoemd bezwaarschrift en bracht in een (meerderheids) ad vies aan het kollege van b. en w. over van mening te zijn dat de bezoekers van het Vrouwencafé de aan de akti- viteiten verbonden kosten zelf kun nen en behoren te dragen. De kom missie adviseerde derhalve het be zwaarschrift ongegrond te verklap ren. Het kollege nam dit advies over' en kwam met een gelijkluidend voor stel in de raad. „Eng" gericht P.v.d.A.-fraktievoorzitter de heer J. Groen liet weten als lid van boven genoemde kommissie geadviseerd te hebben het bezwaarschrift wel ge- grond te verklaren. Naar aanleiding van eerder gedane uitspraken van de C.D.A.-fraktie, dat het Vrouwencafé op een eng gerichte groep afgestemd zou zijn, was de heer Groen van me ning, dat de zojuist verleende subsi die aan de kerkeraad van de Gerefor meerde Gemeente in Nederland voor de bouw van de nieuwe kerk ook bestemd was voor een eng gerichte groep. Hij noemde het een vorm van rechtsongelijkheid de ene groepering wel en de andere niet in aanmerking te laten komen voor subsidie. De P.v.d.A.-woordvoerder stelde dan ook voor het bezwaarschrift gegrond te verklaren en de subsidie aan het vrouwencafé alsnog te verstrekken. Deze uitspraken leverden een uit bundig applaus van de leden van de werkgroep op de publieke tribune op. Inhakend op het woordje „eng", dat volgens de heer L. S. P. van Velt- hoven de C.D.A.-fraktie al vaak voor de voeten was geworpen, legde de LONDEN. Russische spionage- vliegtuigen hebben gedurende de laatste twaalf maanden hun verken ningsvluchten boven de Britse oost kust met 25 procent geïntensiveerd. C.D.A.-fraktievoorzitter uit wat met die opmerking destijds werd be doeld. Zo wees hij erop, dat Zierikzee ca. 600 a 650 dames tussen 20 en 55 jaar telt die zich op de een of andere wijze met emancipatie bezighouden, maar dat het Vrouwencafé slechts wordt bezocht door 30 a 40 dames. Ook op mannen Verder was de heer Van Velthoven van mening dat emancipatie zich niet alleen op vrouwen, maar ook op mannen zou moeten richten. Een op merking, die weer enige beroering op de publieke tribune teweeg bracht. Verder vond de C.D.A.-woord- voerder, dat de werkgroep een wat scheve verhouding trok door een be drag van 1.200,— te vragen terwijl een totaal potje van slechts 3.400,— door C.R.M. beschikbaar werd gesteld. Bij zijn fraktie bleek verder ook de formele kant van de zaak zeer zwaar *e weger. De heer Van Veltho ven liet namelijk weten liever niet als doorgeefluik te fungeren voor het geld, dat door C.R.M. beschikbaar wordt gesteld. Ook in het advies van de bezwaar schriftenkommissie werd er reeds op gewezen, dat het feit, dat de gemeen te in de kosten van deze subsidies op verzoek een bijdrage van de rijks overheid kan ontvangen, haar er niet toe dwingt of kan dwingen op- die grond een subsidie te verlenen. De heer W. F. Sprengelmeijer (R.U.) liet weten in de allereerste plaats op grond van zijn principiële bezwaren tegen de emancipatie het voorstel van het kollege te kunnen ondersteunen. De heer J. J. Geleijnse (V.V.D.) vond dat de door de heer Groen aan gedragen vergelijking met de Gere formeerde Gemeente in Nederland' mank ging, daar deze laatste groepe ring voor een grote eigen bijdrage voor de bouw van een nieuw kerkge bouw had gezorgd. Verder maakte de heer Geleijnse de kanttekening, dat het woord „eng" betreffende het Vrouwencafé nooit door de V.V.D.- fraktie was gebezigd. Doorgeefluik In tweede instantie was de heer Groen van mening dat de opmerking van de heer Van Velthoven over het fungeren als een doorgeefluik ook al jaren opgaat op het gebied van on derwijs en sociale zaken. Hierop maakte de heer Van Veltho ven de opmerking, dat dergelijke za ken te maken hebben met wettelijke regelingen, maar dat een Rijksbij drage Regeling niet stoelt op een wet telijke regeling. De C.D.A.-fraktievoorzitter was verder van mening, dat de deelne mers van het vrouwencafé best een eigen bijdrage zouden kunnen leve ren, daar volgens hem een aantal da mes „een interessante, maatschappe lijke funktie" hebben. Het kommentaar op de publieke tribune bij de groepering van het Vrouwencafé kreeg daarop zo'n sterk volume, dat raadsvoorzitter burge meester Th. H. de Meester de dames verzocht zich van kommentaar te onthouden, daar hij hen anders moest verzoeken de raadszaal te ver- daten. Sukses Voordat het kollegevoorstel in stemming werd gebracht deelde de heer Groen mede, te hopen, dat de werkgroep Vrouwencafé alle sukses zal hebben bij de verdere behande ling van hun bezwaarschrift. Het voorstel van het kollege het bezwaar schrift ongegrond te verklaren werd met 8 tegen 4 stemmen aangenomen. In de toekdmst zal de Raad van State een definitieve uitspraak doen over het bezwaarschrift van de Werkgroep vrouwencafé. De leden an dezs werkgroep verlieten hierna luid keels een protèstlied zingend de Zie rikzeese raadzaal. DEN HAAG. De Sociaal* Ekonojffr- sche Raad is verdeel over de vraag of de zwangerschaps- en bevallingsuit kering in de vrijwillige ziekengeld verzekering moet worden afgeschaft. De werkgevers vinden dat dit wel kan, de werknemers daarentegen willen de bestaande situatie handha ven, zo blijkt uit een koncept-advies, dat de SER vrijdag behandelt. DJAKARTA, 16-4. Nederland zal zich er op de komende IGGI-konferentie, op 7 en 8 mei in Amsterdam, voor inspannen dat Indonesië het komende jaar ontwikkelingshulp voor 2,1 miljard dollar ontvangt. Dit heeft premier Van Agt president Suharto in Djakarta toegezegd. De premier noemde dit een „rede lijk" bedrag, en verklaarde dat deze hulp moet worden verstrekt op de zelfde voorwaarden als die welke in het verleden zijn gesteld. Indonesië zelf is zich ervan bewust dat de effek- ten van de hulp meer teil goede moe ten komen van de armen, zo ver klaarde hij tegenover Nederlandse journalisten. Indonesië raamt zijn behoefte aan buitenlandse financiële steun het ko mende jaar op 3,8 miljard dollar. Het hoopt van de landen die deel uit maken van de intergouvernementele groep voor Indonesië 1,1 miljard dol lar, en van de internationale organi saties die erbij zijn aangesloten 1,0 miljard aan leningen op zachte voor waarden te ontvangen. RENESSE, 17-4. Maandagavond hield de V.V.V.- Renesse haar zeer geanimeerde, goed bezochte voorjaars vergadering in Het Wapen van Zeeland te Renesse. Op deze bijeenkomst gaf mr. ir. J. v. d. Puil een heldere uit eenzetting over het veel besproken D.P.O. (Distributie Planologisch Onderzoek), waarna de aanwezigen de ge legenheid kregen vragen te stellen die door de heer V. d. Puil, evenals door burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer werden beantwoord. De proefrit, die de Middelburger R. P. E. op het punt stond te gaan maken, eindigde zeer abrupt. Bij het verlaten van de sloperij aan de Ringweg te Oosterland, waar de auto ter verkoop werd aangeboden, kwam hij in botsing met een stationcar, bestuurd door J. v. d. H. te Oosterland. De bestuurders van beide auto's werden met verwondingen opgenomen in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Beide auto's werden zioaar beschadigd, de sta tioncar kwam (zie foto) in de sloot terecht. Garage Ista takelde het voertuig weer op de weg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De avond werd geopend door de voorzitter van de V.V.V., de heer Joh. Janse. Hij verwelkomde alle aanwezigen, in het bijzonder burge meester Niemantsverdriet, die te- vens voorzitster is van de streek-V.V.V., wethouder P. M. v. d. Aarsen, vertegenwoordiger van de Provinciale V.V.V., de streek V.V.V. en de V.V.V. Burgh-Haamstede, de ereleden en de heer H. v. d. Bie van de politie. In zijn openingswoord dankte hij voor de daadwerkelijke medewer king,die.de V.V.V. heeft gekregen bij de financiering van het nieuwe kan toor, in de vorm van renteloze lenin gen, de bereidheid van de gemeente gj Westerschouwen om de bouwgrond in tien jaar te mogen betalen en de zeer gunstige kredietvoorwaarden van de bank voor het ontbrekende geld. Hij wees nog eens op de in het kantoor aanwezige expositieruimte, die door V.V.V.-leden kan worden ge huurd. Goede start Verder stelde hij dat het seizoen 1980 ondanks de koude Paasdagen goed is begonnen. Zeker in vergelijk met de rest van Zeeland was de bezet ting in Westerschouwen tijdens de Paasdagen goed te noemen. Het sei zoen 1980 kan volgens de heer Janse met vertrouwen tegemoet worden ge zien. Enige toeristische drukte wordt verwacht met Koninginnedag en op 5 mei, terwijl met Hemelvaartsdag en Pinksteren op topdruktge wordt ge rekend. Nu valt reeds vast te stellen dat er vanaf 21 juni tot half augustus een re delijk goede bezetting zal zijn. De ab solute piek valt dit jaar van 12 tot 26 juli. Notulen en jaarverslag werden goed gekeurd. Naar aanleiding van de notulen kwam de vraag naar vo ren of het kantoor ook op zondag kan worden geopend. De voorzitter wees er op dat sinds de ingebruikneming van het nieuwe kantoor, het kantoor van 1 april tot 1 oktober zes dagen per week zal zijn geopend. Dit is mogelijk geworden door het aantrekken van een part-time kracht. „Ten aanzien van openstel ling op zondag is door het bestuur nog geen standpunt bepaald", aldus de voorzitter. Tijdens de vergadering deelde de voorzitter mee dat de nieuwe vraag baak, die met ingang van vorig jaar jaarlijks opnieuw wordt aangepast en uitgegeven, een deze maan be schikbaar zal zijn. De kaskommissie stelde bij monde van de heer C. W. Veerhoek voor de penningmeester décharge te verle nen. Uit de kommissie was aftredend de heer P. Duson. In zijn plaats werd het reserve lid de heer A. Ruytenberg benoemd. Als reservelid werd de heer J. Zwiers aangewezen. Bestuurswijziging- Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. W. de Jonge en E. Hop, die reglementair aftredend en herkies baar waren, beiden herkozen. De heer N. v. Broekhoven was op eigen verzoek aftredend, omdat hij Renes se gaat verlaten. De voorzitter deelde mee dat er zal wnrHon gezocht naar kandidaten om in de ontstane vaka- ZIERIKZEE. De Grachtweg en omge ving, heeft zoveel elementen, die aangekleurd worden door de lente, dat opeens een zonnig en fleurig ge heel ontstaat; een super-entree van ,,de stad". Voor veel bloemenpracht in de perken zorgt de stedelijke Plantsoenendienst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Het aanleren van kundigheden in de jeugd kost minder tra nen, dan het gemis ervan op la tere leeftijd. Solon WA> mr ture te voorzien en zei te hopen dat op de najaarsvergadering een nieuw bestuurslid kan worden gekozen. Distributie Planologisch Onderzoek Na de pauze nam mr. ing. J. v. d. Puil, die het V.V.V. vertegenwoor digt in één der subcommissies, die zich bezighouden met het D.P.O., dit onderwerp onder de loep en belichtte het hoe en waarom ervan. Hij legde uit dat het zeer nauwkeu rige onderzoek wordt uitgevoerd in opdracht van het gemeentebestuur van Westerschouwen. Het onderzoek bestaat eigenlijk uit twee delen, na melijk een planologisch onderzoek, dat houdt in het systematisch na gaan hoe de grond en wat daarop staat wordt gebruikt en waartoe die is bestemd en een distributieonder- zoek (het nagaan hoe goederen bij de konsument terecht komen). Om het beeld te kompleteren zal tegelijker tijd een verkeersonderzoek worden gehouden. Aan de hand van de uit dit breed opgezette onderzoek verkregen gege vens wil het gemeentebestuur een toekomstperspektief ontwikkelen aan de hand waarvan men nog dit jaar een struktuurschcts zal opstel- (Vervolg pag. 5) Advertentie Verwachting tot vrijdagavond: Kouder Wolkenvelden maar ook enkele op klaringen en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur omstreeks 4 graden en mogelijk nachtvorst; mid- dagtemperatuur van 9 graden vlak aan zee tot 14 graden in het binnen land; matige wind tussen noord en west. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 april Zon op 6.35, onder 20.41 Maan op 9.03, onder Eerste Kwartier: 22 april (4.59) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 18 april 6.23 18.33 12.05 Springtij 17 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-4. Het K.N.M.I. deelt mede: De temperatuur komt vrijdag vooral overdag op een belangrijk la ger niveau te liggen, ongeveer twaalf graden, wat normaal is voor de tijd van het jaar. Noordelijke winden voeren dan lucht aan over het nog koude Noord zeewater, dat voor de Nederlandse kust een temperatuur heeft van onge veer acht graden. In deze stroming trekken wolkenvelden mee, zodat het ook minder zonnig wordt. Het blijft echter droog. De weersomslag hangt samen met de ontwikkeling van een krachtig nieuw hogedrukgebied ten westen van de Britse eilanden en luchtdruk dalingen boven Scandinavië en midden-Europa. Het ziet er naar uit dat het koudere weertype zeker de eerstkomende dagen zal aanhouden. Ook in België, Duitsland en Frank rijk wordt het de komende dagen koud. In Spanje, zuid-Frankrijk en Italië komt nog veel bewolking voor, waaruit af en toe wat regen valt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1