PRINSES BEATRIX: „DE WONINGNOOD IS EEN REËLE ZAAK" v.s. Rond een hoogtijdag AGENDA Britse regering steunt visserij Ierse Dode bij inhalen Bewaker stal zelf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VERSLAG VN-militairen bedreigd waarschuwen Onderzoek bevolking Lekkerkerk naar gevolgen giftig benzeen Navo-landen Demonstratie stralings slachtoffers (VS) Vlucht naar het westen Kerncentrales in EEG-landen Explosie bij Gist-Brocades Baby-lijkje gevonden r LAGE VLURSCHE, 14-4. Prinses Beatrix ziet mogelijke akties van krakers op de 30e april, de dag waarop zij wordt ingehuldigd als vorstin, als emotionele reakties van mensen, die met echte problemen zitten. Want: de woningnood is een reële zaak. Nederland krijgt een koningin, die zelf goed op de hoogte is van één der vaderlandse problemen: de woning nood. Zij zelf heeft die woningnood als een reële zaak getypeerd en dat getuigt van begrip voor één van de onaangenaamste zaken in dit land. Des te verdrietiger is het dat kraak- groepen in de inhuldigingsstad (Amsterdam) voornemens zijn juist dit probleem op te hangen aan de bij zondere plechtigheid, die voor de nieuwe vorstin een hoogtepunt kan worden, maar ook een dag vol ver drietelijkheden. Zij zelf heeft al bij voorbaat gezegd, dat ongeregeldhe den op die dag een teleurstelling zou den betekenen. Het is duidelijk dat een deel van de krakers in de hoofdstad en andere plaatsen, handelen uit idiële motie ven. Zij zijn zeer begaan met de wo ningnood en leegstand van huizen is voor hen onverdragelijk. In zover kan men natuurlijk begrip opbren gen voor hun stellingname. Het ka der van de krakers echter is ook al lang geen 18 karaats meer, want met name krakers, trekken anderen aan, die gewoon uit zijn op rellenschoppe- rij en het zou dieptreurig zijn, als zij een hoogtepunt in het vaderlandse le ven, zouden bederven met de inhuldi ging verstorende akties. Toch zit die kans er in en het is der halve te hopen, dat alles wordt ge daan om zulks te voorkomen. Ook te genover het buitenland zou een in huldigingsdag vol rellen, een bespot telijke indruk maken. Het kan en mag gewoon niet, want ook door der gelijke rellen, komt de woningnood geen centimeter dichter bij een oplos sing. Alleen de sfeer in dit land zou er verder door worden verziekt. Een stukje in de krant helpt uiteraard niet, maar negens - ook in de „uithoe ken" van het land niet - mag gezwe gen worden over de akelige begelei dingsverschijnselen, die de 30e april zouden kunnen gaan kenmerken. Het zou juist een gezonde zaak zijn, als deze hoogtijdag nu eens vlekke loos verliep en het volk zich pro bleemloos zou kunnen verlustigen in het geluk van de nieuwe vorstin, die een taak op zich gaat nemen, waarop niemand jaloers behoeft te zijn. Ook voor de scheidende vorsting zou zo'n dag een innige voldoening kunnen zijn voor een leven vol opoffering en inzet voor de zaak van het volk. Het stemt verdrietig dat men van tevoren al in de zorg moet zitten of het allemaal wel zo soepel zal gaan. Er zijn helaas groepen .onder ons", die het echt anders willen. Flitsen uit het buitenland TEL AVIV. Het voorstel om het plan voor autonomie van de Palestij- nen eerst in de strook van Gaza uit te voeren „bestaat niet", daar de Egyp tische president Sadat hem heeft la ten weten, dat er „eerst overeenstem ming moet worden bereikt over alle problemen van autonomie". LONDEN. Het landhuis uit de Tu- dorperiode dat de oliemagnaat John Paul Getty in 1959 voor een half mil joen dollar kocht van de hertog van Sutherland, is voor 16 miljoen dollar van de hand gedaan en komt ter be schikking van de Amerikaanse kunstverzamelaar Stanley J. Seeger. TEL AVIV. Israël heeft bekendge maakt dat het begonnen is met de te rugtrekking van een deel van zijn troepen uit Zuid-Libanon. Het Israë lische opperbevel liet weten dat het gaat om de „terugtrekking van die troepen die hun taak hebben ver vuld". Nadere bijzonderheden wer den niet gegeven. Een Israëlische mi litaire woordvoerder deelde echter mee dat de teruggetrokken troepen niet vervangen zullen worden. De Britse regering heeft de subsi die aan het Visserijbedrijf met 3 mil joen pond of 20% verhoogd. Twee miloen pond van de subsidie gaat naar de producentenorganisa ties en daarvan zijn er in Engeland 9 stuks, die dus nu voor een eerlijke verdeling rond de tafel moeten gaan zitten. Hetzelfde is het geval met de één miljoen pond voor de experimentele visserij. Hier zullen kleine en grote vissers allebei aan de bak komen, om hun deel op te eisen. Voor de kleine Schotse vissers opent dit de kans nieuwe visserijen te ontwikkelen, met name de z.g. shrimp visserij in de omgeving van de Fladdengron- den. De aanstaande koningin vertelde dit op een maandagmiddag gehouden lunchbijeenkomst met hoofdredak* teuren in Lage Vuursche. Vooral omdat zij voor een diep gaande verandering in haar leven staat, ziet prinses Beatrix de dag van de inhuldiging met spanning tege moet. Als het een feestelijke dag wordt zal zij dit fijn vinden. Wanneer dat niet het geval mocht zijn, dan be tekent dat een teleurstelling. Haar echtgenoot, prins Claus, plaatst de maatschappelijke wrijvin gen, die zich in deze dagen voordoen, bij voorkeur in een wat breder ka der. In de gehele westerse wereld le ven er groeiende gevoelens van on vrede, zo is zijn mening. De oorzaken van die onvrede zijn vaak niet nauw keurig aan te geven. Daarnaar zal on derzoek moeten plaatsvinden. Vijf jaar Prinses Beatrix realiseert zich ter dege dat zij en haarman in een nu bij na afgesloten periode relatief meer vrijheid hadden dan in de tijd, die komen gaat, het geval zal zijn. De eerste vijf jaar als koningin ziet prin ses Beatrix als een leerproces: ze zal imhaar nieuwe taak moeten groeien. In dit kader verwees zij ook naar de taakopvatting van haar moeder, ko ningin Juliana, die steeds weer heel positief en constructief heeft nage dacht over de ontwikkelingen in de samenleving. UTRECHT, 14-4. Toen een bestuur der van een personenauto op de oostelijke rijbaan van Rijksweg 2, ter hoogte van Nieuwegein aan het inhalen was, ging een voor hem rij dende bestuurder van een rode perso nenauto plotseling van richting ver anderen om ook in te halen. De rode personenauto raakte de eerste auto, waardoor de chauffeur van dit voertuig de macht over het stuur verloord, tegen de vangrails kwam en vervolgens ondersteboven met zijn auto in een sloot belandde. De chauffeur wist zwaargewond naar buiten te kruipen. Een 45-jarige Marokkaanse vrouw, die naast hem zat, werd half naar buiten geslingerd en kwam met haar bovenlichaam in de sloot. Twee snel ter plaatse zijnde politie agenten pasten kunstmatige adem haling toe en brachten de vrouw met spoed naar een ziekenhuis. Bij aan komst bleek zij te zijn overleden. De vrouw was in ons land met vakantie. UTRECHT, 14-4. de Utrechtse poli tie heeft het afgelopen weekeinde een medewerker van de partikuliere bewakingsdienst van het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne aangehouden. De man heeft bekend samen met twee andere mannen de afgelopen maanden voor ruim tien duizend gulden aan geld en goederen uit zaken die hij moest bewaken en klubhuizen van sportverenigingen te hebben ontvreemd. j Zoölogisch wonder j l DÜSSELDORF, 14-4. Het is j J i het personeel van het wild- j park Hellenthal in de West- i i duitse deelstaat Noordrijn- i 1 Westfalen gelukt machinaal i i een ei uit te broeden van een i paar Canadese witkop- zeearenden - de vogel in het wapen van de Verenigde Sta- i i ten. i Het zeearendenpaar had i voor het eerst na acht jaar i i twee eieren gelegd. Gedurende i 1 vijf dagen broedden ze er zelf i i op. Één kwam er daarna in de i i broedmachine uit. Het jong i 1 woog 86 gram. 1 i In Hellenthal probeert men J i de in de hele wereld bedreigde 1 roofvogels, meer speciaal de i valken, in stand te houden 1 i door het fokken in gevangen- i schap. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.fi. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1716. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Dinsdag 15 april Zierikzee „Mondragon". Ledenvergadering Stad en Lande. 19.30 uur. „Huis van Nassau". V.V.D.-fraktie- vergadering. 20.00 uur. „De Witte Raaf". Thema-avond Vrouwencafé, 20.30 uur. Fraktievergadering P.v.d.A., 19.30 uur. Haamstede Zaal Geref. kerk. Vergadering N.C.V.B., 19.45 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos, 14.30 uur. Ellemeet 't Durpshuus", afd. Plattelandsvrou wenbond. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, toelichtingsavond gemeente over ontwerp-bestem- mingsplan Kom, 20.00 uur. Oosterland Groene Kruisgebouw, gespreksgroep aanstaande ouders, 10.00 uur. „Oosterhof". Ouderavond ,,'t Kraai ennest". 20.00 uur. Woensdag 16 april Zierikzee Stadhuis, Gemeenteraadsvergade ring, 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag N.C.V.B. 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw, vergade ring N.C.V.B. en C.P.B., 19.45 uur. Noordwelle Maken spandoeken. 19.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, ledenvergade ring N.C.V.B. 19.45 uur. Nieuwerkerk Vertrek bus Expo-exkursie Zierik zee: 13.po uur. Stopplaatsen: Nieu werkerk, Dorpshuis; „De Pleister plaats", Oosterland en halte „De Sluis", Bruinisse. Zaal Ger. Kerk. Ger. Vrouwenver. 19.45 uur. Bruinisse Dorpshuis. Ledenvergadering „Kwiek". 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis, Kommissie voor soci ale zaken, volksgezondheid en maat schappelijk werk. Provinciehuis, statenkommissie on derwijs. 16.30 uur. Donderdag 17 april Zierikzee Chr. Geref. kerk. Spreekbeurt door de heer Jacob Esau, aanvang 19.30 uur. „De Lichtboei". Jaarvergadering Ver. Wereldwinkel Schouwen-Duive- land. 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Bij eenkomst N.C.V.B. 19.45 uur. Vrijdag 18 april Zierikzee Huis van Nassau. Dia-avond vogel vereniging „Ons genoegen". 20.00 uur. Kleuterschool „De Speeldoos". Inle veren kleding voor voorjaarskle- dingbeurs. Haamstede Zaal Geref. kerk. Natuur- en Vogel wacht. 19.45 uur. Renesse Kantine S.V. Renesse, 19.30 uur. Voorjaarsvergadering S.V. Renesse. Zonnemaire Dorpshuis, viering twintigjarig be staan Ned. Bond van Plattelands vrouwen afd. Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Zaterdag 19 april Zierikzee Kleuterschool „De Speeldoos". Ver koop Kinderkledingbeurs. 10.00-12.00 uur. Concertzaal. Balletuitvoering, dans- balletschool mevr. W. Kramer-de Groot, 16.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Jaarvergadering „Cre scendo". 17.00 uur. Bruinisse „Durps'uus". Zevibelvergadering. 10.30 uur. Maandag 21 april Zierikzee „Huis van Nassau". Afd. „Philateli- ca". 20.00 uur. Dinsdag 22 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Ver gadering Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Sportraad. 19.30 uur. „De Zeeuwsche Herberghe". Kom missie Vorming Plattelandsvrou- wen-Z.V.U. Lezing. 14.00-15.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Afd. Plattelands vrouwenbond. 20.00 uur. Woensdag 23 april Zierikzee Concertzaal. „Muzikale receptie" ju bilerende „K. en E.". 19.30 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Kontakt- kommissie Groene Kruis. 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering provin ciale onderwijskommissie, 14.00 uur. Donderdag 24 april Bruinisse Peuterspeelzaal „De Krukels". Kin derkledingbeurs. 9.00-11.30 uur en 13.30-16.30 uur. Haamstede Gemeentehuis, vergadering kommis sie sport-, jeugd en kulturele zaken. 19.30 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669,(01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Toen - in 1940 bij de overval - was er op één van de dorpen een man, die op uitnodiging van de burgemeester elke dag een regio-inspektie maakte en verslag uitbracht voor het in het dorpscentrum samen gestroomde pu bliek. Een verstandige zet van die burgemeester, want een goede public relation heeft in oorlogstijd zijn nut en kan geruchten de kop indrukken. En geruchten waren er genoeg. De man placht voor zijn waarne mingen een motorfiets te gebruiken en aangezien het altijd mooi was, tij dens de Duitse overval, kwam hij *s avonds moe, maar gebruind weer op het dorp aan. Hij beklom dan de mu ziektent en riep het volk toe: ,,dat er niets aan de hand was". Althans op Schouwen-Duiveland niet. Geen ver raders in uniform, geen vreemde sol daten en geen spoor van een leger tros. Op de derde dag echter kwam hij ter inspektie bij Zijpe of Bruinisse of daaromtrent en daar ging het van de overkant opeens: „rikketikketik"; een mitrailleur. De man dodelijk geschrokken dook weg achter de dijkkruin en eenmaal weer op het dorp, was zijn toespraak veel minder optimistisch. ,,De toestand is aan merkelijk slechter gewordenver kondigde hij en dat was weliswaar niet af te leiden uit een enkel vuur- salvo, maar het was nog waar ook, want kort nadien kwam aan de vijf daagse oorlog een einde, niet lang ge lukkig, maar (achteraf) toch nog lang genoeg, om Hitlers plan Nederland in één dag te nemen en onmiddelijk door te stoten naar Engeland te laten mislukken. Een vertraging, die voor de ge schiedenis veel belangrijker is ge weest, dan toen kon worden ver moed. Intussen kwamen op het dorp Nederlandse militairen aan uit - waarschijnlijk - de Peellinie. Ze kro pen meer dan ze liepen, want zulke vermoeide mannen had tevoren nog niemand gezien. Ze sleepten zich in een schoolgebouw, waar matrassen lagen en vergaten opslag de hele oor loger waren er bij die bijna 24 uur achtereen sliepen. Over de evakuatie van het dorp (Nieuwerkerk) schreef ik al. Na het wegtrekken van de mensen was het vreemd stil. Alleen op de toren (toen nog niet opgeblazen) stonden wach ters van de Luchtbescherming, die 's nachts tuurden in hel donker, maar natuurlijk niets zagen. In het ge meentehuis zat een handvol autori teiten bij een olielamp, achter zand zakken de toekomstige gebeurtenis sen af te wachten. In het holst van de nacht, klonken plotseling holle stappen op de leien van de gang. Samen met de loop van een geweer, stak opeens een gehelmd Duits hoofd door de deur, vragend: „Gibts Soldaten hier?". Nu, die wa ren niet in het gemeentehuis, maar iedereen begreep wel dat ,,de toestand nog aanmerkelijk slechter was geworden". De donkere jaren waren begonnen; een oud baasje stapte 's morgens in de polder van zijn fietsje; hij keek naar de Duitse kolonnes, die voorbij trokken, schudde zijn hoofd en zei ,,'t land is vol stienkende gebreken", op z'n bijbels dus, want ,,het Woord kenden en kennen ze daar in Duive- land. SCHIEREILA NDMA N METULLA (ISRAËL), 14-4. Ierse V.N.-militairen hebben zich maan dag uit een onrustig grensgebied te ruggetrokken nadat dorpelingen ge dreigd hadden twee van hun soldaten te zullen vermoorden als vergelding voor twee jongeren die zaterdag wa ren omgekomen bij botsingen tussen de christelijke militie en de Ierse V.N.-troepen in het zuiden van Liba non. Een V.N.-woordvoerder -wilde 'de terugtrekking niet bevestigen. „Gif moet de grond uit" LEKKERKERK, 14-4. Het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid gaat de bevolking van de wijk Lekkerkerk-west in de komende we ken onderzoeken naar mogelijke ge volgen van het giftige benzeen in de bodem onder hun huizen. Te gelijkertijd werken rijk, pro vincie en de gemeente aan een be leidsplan om de giftige stoffen uit de bodem te krijgen. Maar er is nog geen overeenstemming, wie dat gaat beta len. Minister Ginjaar (Volksgezond heid) verklaarde vrijdagavond op een perskonferentie in Lekkerkerk dat „geld geen rol mag spelen bij het oplossen van deze ernstige situatie". gy S 4 y I 4 ir rr - Geen Joezeggingèn Hij vindt dat er op zo kort mogelij ke termijn een eind moet komen aan de onzekerheid voor de bewoners maar wil nog geen financiële toezeg ging doen. BRUSSEL. 14-4. De Verenigde Sta ten hebben maandag hun Europese Navobondgenoten gewaarschuwd dat ze bereid moeten zijn een groter aandeel van Europa's defensie op zich te nemen, zodra Amerikaanse troepen gewenst zouden zijn in het Midden-Oosten of het gebied van de Indische Oceaan. Washington wil met name dat de Navo-landen hun programma's opvoeren tot het ver groten van hun munitievoorraden, dat ze hun reserve-eenheden uitbrei den en dat ze meer transportvliegtui gen vrijmaken om Amerikaanse ver sterkingen naar Europa over te bren gen. Dit is uit \avo-bronnen verno men. i SOESTDIJK. H.M. koningin Juliana bewondert de herdenkingspenningen, die ter gelegenheid van haar abdicatie en haar dochters inhuldiging werden geslagen. De koningin kreeg de penningen aangeboden door Aden Draak van het Bureau Herdenkingsvoorwerpen. WASHINGTON, 14-4. Een delega tie van Amerikaanse slachtoffers van nucleaire straling heeft maandag een rapport aangeboden op het Witte Huis in Washington, waarin wordt verlangd dat de Amerikaanse rege ring en het bedrijfsleven de verant woordelijkheid aanvaarden voor de gevolgen van de straling bij de „proefkonijnen". Velen lijden aan kanker, sommige betogers kwamen per rolstoel, weer anderen waren blind, of kaal. Ze zeggen dat hun kwalen verooi-zaakt zijn door grote stralingsdoses, waaraan zij zijn bloot gesteld bij kernproeven of werk in de nucleaire industrie. MUNCHEN, 14-4. Drie Oostduitse burgers zijn maandag in alle vroegte naar de Westduitse deelstaat Beieren uitgeweken. Volgens het deelstaatministerie van binnenlandse zaken is een der vluchtelingen lid van de Oostduitse grensbewaking. Hij was in burger. MULHEIM, 14-4. In de negen lidstaten van de Europese gemeen schap moeten de komende tien jaar in totaal minstens veertien grote kerncentrales en 25 met steenkool gestookte elektrische centrales wor den gebouwd. Dit heeft het lid van de Europese Commissie belast met ener giezaken, Guido Brunner, maandag verklaard tijdens een bezoek aan de Westduitse fabrikant van elektrische centrales Kraft werk Union. WASHINGTON. Isracl zal zijn best doen de onderhandelingen die volle dig zelfbestuur moeten brengen voor de palestijnen van de westelijke Jor- daanoever en Gaza te bespoedigen, zo heeft de Israëlische premier Mena- chem Begin dinsdag verklaard na aankomst op de luchtmachtbasis An drews bij Washington. Ginjaar deelt wel de mening van burgemeester H. G. Ouwerkerk dat het gif de grond uit moet. „De Verontreiniging kan niet worden ge handhaafd", aldus Ouwerkerk. Hij wil eind mei de strategie rondhebben om dan te gaan werken aan het weg halen van de stoffen benzeen, tolueen en xyleen. De financiering moet dan ook rond zijn, vindt Ouwerkerk. DELFT, 14-4. Bij Gist-Brocaded in- •elft heeft zich'maandagavond om streeks half negen een forse explosie voorgedaan. Er ontplofte een vaatje salpeterzuur op het terrein waar en zymen worden vrijgemaakt voor ver dere bewerking. Vólgens een woordvoerder van de Delftse politie is er een klein wolkje salpeterzuur ontsnapt, maar.later op de avond werd het terrein „veilig" verklaard en werd de produktie op de afdeling voortgezet. Twee bewoners uit de omgeving klaagden over prikkende ogen en hadden last van hun keel. Zij zijn niet naar een ziekenhuis gebracht. Dat gebeurde wel met twee werkne mers uit de fabriek. MARKELO, 14-4. Kinderen hebben in een beek in het Twentse Markelo het lijkje gevonden van een één maand te vroeg geboren baby. Het gaat om een jongetje, sektie heeft in middels uitgewezen dat het kind ver moedelijk in leven had kunnen blij ven. Sporen van geweld zijn op het lijkje niet aangetroffen. Dit heeft de rijkspolitie maandag meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2