SADAT KOMT MET NIEUWE FORMULE VOOR JERUZALEM dcurloo b.u. Verpleegtehuis België heeft volop steenkool Iran en Irak Zoon Kortsjnoi gedeporteerd Plan van de FNV WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Hier en Nu over Iran AGENDA installatiebedrijf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE „LIEFDE" DIERENARTS APOTHEEK Ambtenaren moeten bezuinigen Het begrip „Abonnee-tv" 2 WASHINGTON, 10-4. President Sadat van Egypte heeft donderdag op een persconferentie in Washington verklaard dat hij tijdens zijn besprekingen met presi dent Carter een „nieuwe formule" heeft voorgesteld voor het statuut voor Jeruzalem. Deze week „viel" een zeer verheu gend bericht te melden; de toestem ming voor de bouw van een verpleeg tehuis voor somatisch zieken en geri atrische patiënten, ter vervanging van de Corneliastichting, die een an dere - maar zeker ook in de verzor gende sfeer liggende - funktie zal krijgen. De eerste vreugde geldt het feit dat een bepaalde patiëntenschaar van deze nieuwe voorziening zal kunnen profiteren. Daarnaast echter doet zich nog een gunstige omstandigheid voor, nl. de situering van dit ver pleegtehuis; dicht bij het Zweedse Rode Kruise Ziekenhuis. Wie zich de praktijk van het me disch handelen in de toekomst in dit verpleeghuis indenkt, zal inzien, dat deze situering gunstig is, omdat een medisch coöperatief handelen voor de hand ligt. Er zullen zich in het ver pleegtehuis - zo is 's mensen loop soms - situaties voordoen, die zieken huisopname noodzakelijk maken en het is uiteraard een goede, en zelfs absoluut noodzakelijke voorwaarde dat zo'n ziekenhuis vlak in de buurt staaL Het is duidelijk dat wij het nieuwe verpleegtehuis willen zien in korre- latie met het ziekenhuis en willen stellen in het licht van de bedreigin gen van dit ziekenhuis. Het verdwij nen van het Rode Kruis Ziekenhuis op zich zou - om allerlei zwaarwegen de redenen - al een absurde zaak zijn, maar het medisch-verzorgende pak ket, dat straks geboden kan worden in beide instellingen, vormt een één heid die niet stuk gemaakt kan en mag worden, om dat dan zowel het een als het ander tekort wordt ge daan. Er is dus goede hoop, dat de bouw van het verpleegtehuis „in de scha duw" van het Rode Kruis Zieken huis, een faktor extra wordt in het scala van faktoren, die behoud van het ziekenhuis noodzakelijk maken. Een ge-isoleerd verpleegtehuis, zonder een grote, eigen medische staf, zou niet geheel be-antwoorden aan het gestelde doel, maar de aan wezige „overloopfunktie" naar het ziekenhuis, is van een onschatbare waarde. Dit punt overslaan in de overwe gingen bij het bepalen van de toe komst van het ziekenhuis, Zou ge woon ondenkbaar zijn. DACHAU. De twaalf zigeuners die al sinds zeven dagen op het terrein van het vroegere concentratiekamp Dachau (Beieren) in hongerstaking zijn, zullen hun aktie niet opgeven, ondanks dringende verzoeken daar toe van de politieke partijen in het Beierse parlement. BRUSSEL. Vlaanderen heeft in de Kempen vermoedelijk nog voor 250 jaar steenkool in de grond zitten. De direkteur van Geologische dienst van België, dr. J. Bouckaert, ver klaarde tegenover het persbureau Belga dat alleen al in het gebied Rotem-Neeroeteren, een oppervlakte van 36 vierkante kilometer, meer steenkool aanwezig is dan in de tota le periode sinds 1924 uit de vijf win- plaatsen van de K.S., de Kempense Steenkoolmijnen, is gewonnen. In het concessiegebied van de K.S. zou den steenkoollagen tussen drie en vijf meter dikte zijn aangetroffen. TEHERAN, 10-4. Donderdagavond heeft een artilleriegevecht plaats ge vonden aan de grens tussen Iran en Irak. Iran heeft hierbij drie tanks verlo ren, zo is vrijdag van Iraanse zijde genomen. Het treffen deed zich voor bij de Iraanse grensstad Qasr-E- Shrin, waar de afgelopen dagen meer dan 10.000 Iraniërs zijn aangekomen, die Irak zijn uitgezet. Volgens de bevelhebber van de Iraanse revolutionaire garde in de grensplaats werd aan beide zijde ge bruik gemaakt van lange-afstand ar tillerie. Tegen middernacht kwam er een einde aan het schieten. De Iraanse woordvoerder maakte geen melding van slachtoffers aan Iraanse zijde. LONDEN, 10-4. Victor Kortsnjoi, de schaakgrootmeester van Russi sche afkomst, heeft donderdag in Londen verklaard dat zijn 22-jarige zoon naar Siberië is gedeporteerd omdat hij zich aan de dienstplicht heeft onttrokken. Zijn zoon had eerst in Leningrad gevangen gezeten en was daarna overgebracht naar Sibe rië. Kortsnjoi, die nu in Zwitserland woont, had deze informatie uit een brief, die hem „via omwegen" had bereikt. De schaakgrootmeester vertelde dat men had laten doorschemeren dat zijn vrouw, die ook nog in de Sow jet-Unie is, en zijn zoon zich bij hem zouden mogen voegen, wanneer hij „geen politieke commentaren meer zou geven". AMSTERDAM, 10-4. Door een grondige verandering van het beleid voor subsidieverlening aan bedrij ven en nog een paar andere maatre gelen, kan er 5,1 miljard gulden vrij komen. Daarmee moet de regering 37.500 tot 40.500 nieuwe banen schep pen. Dit is de kern van een FNV-plan, dat door Cor Inja (econoom, be leidsmedewerker van de FNV) in de vakbondskrant van de FNV uit de doeken wordt gedaan. Flitsen uit het buitenland BEIROET. Afghanistan probeert de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO te bewegen tot bemiddeling in zijn geschillen met Iran en Pa kistan. Dit heeft president Babrak Karmal in een donderdag gepubli ceerd vraaggesprek meegedeeld. DACCA. Bij hevige stormen in het noorden van Bangladesj is een twin tigtal doden gevallen en is veel scha de aangericht. Dit is donderdag in de hoofdstad Dacca vernomen. WASHINGTON. De V.S. zullen binnenkort een grootscheepse ma noeuvre houden in het Caraïbisch ge bied, zo is van militaire bron in Was hington vernomen. Aan de manoeu vre, die op 8 mei zal beginnen en drie weken duurt, nemen 20.000 man, 42 schepen en 350 vliegtuigen deel. President Sadat van Egypte is don derdagavond uit de V.S. naar zijn eigen land vertrokken. Voor hij aan boord van zijn vliegtuig stapte, ver klaarde de Egyptische presdident te hebben ingestemd met het Ameri kaanse voorstel de autonom'iebespre- kingen eind april naar Washington te verplaatsen. Premier Begin van Is raël lijkt geen voorstander van het Amerikaanse voorstel. aiwwwwwwvwwwwww Cent mag weg j DEN HAAG, 9-4. Het zal de j meeste Nederlanders een zorg 1 i zijn dat de cent verdwijnt, 1 zelfs als daardoor het leven i wat duurder wordt. Dat blijkt i i uit een enquete die het NIPO i 1 vorige maand heeft gehouden i onder ruim duizend Nederlan- 1 i ders. Van hen wist 79 procent i 1 af van de plannen om de cent J uit de cirkulatie te nemen. 1 De helft van allen onder- i 1 vraagden zei dat het hen niet i kon schelen, terwijl een kwart 1 i er voor was. 75 procent had dus i 1 geen bezwaren, terwijl 19 pro- J i cent zich tegen het verdwijnen 1 i van de cent uitsprak. De ver- schillen in antwoorden tussen mensen die meer meer of min- i i der verdienden liepen nauwe- 1 lijks uiteen, aldus het NIPO. BELFAST. In de overwegend door Rooms-Katholieken bewoonde westelijke wijk van Belfast is een po litiewagen beschoten, waardoor een der vier inzittende politiemannen werd gedood en de drie anderen ge wond, van wie één ernstig. Lente rukt op GORREDIJK, 10-4. De natuur krabbelt weer uit de koude put om hoog. Het weer wordt warmer. Zuid elijke stromingen zullen vooral zon dag en maandag de temperatuur op een niveau van vijftien graden bren gen. Later zijn uitersten van zeven tien tot achttien graden niet uitgeslo ten. Behalve de hulp van een naar het continent bewegend hogedrukge- bied, kan daarbij de zuigende wer king van een IJslandse depressietrog ten westen van de Britse eilanden niet gemist worden. Het weer zal de komende dagen droog zijn met in toe nemende mate zonnige perioden. Het loopt dus, zoals de vogels donderdag morgen vroeg al uitjubelden.... De lente komt nu dichterbij. De algemene luchtdrukverdeling doet echter voor de eerste helft van volgende week een opnieuw opleven van de onbestendigheid verwachten. Dit bevordert dan echter wel de groeizaamheid van het weer, aldus weerman Hans de Jong. De V.S. hadden voorgesteld de besprekingen over autonomie voor de Palestijnen vanaf 28 april in Was hington te voeren en door te gaan met praten tot er een doorbraak is bereikt. Zaterdag 12 en zondag 13 april Dokter Lodiers.Noordgouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Verbeek-van Beek. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag, zondag en maandag. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 6. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buy- tendijk. Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. (01110) 2693. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. HILVERSUM, 10-4. Als een van de mogelijkheden om tegenwicht te ge ven aan de dreiging van commerciële televisiesatellieten heeft mr. E. Jur- gens, voorzitter van de NOS, op een donderdag in Utrecht door het kabeltelevisie-adviesinstituut ge houden symposium over omroepsa- tellieten het begrip „Abonnee-tv" voor ons land gelanceerd. In feite dekt dit het al jaren in de vooral Engels sprekende landen bestaande Pay-Television". Het verschil is echter, dat daar de op brengst meestal terecht komt bij de commerciële exploitanten, terwijl Jurgens de revenuen van een derge lijk instituut in ons land ten goede wil laten komen aan de omroep in zijn geheel. HILVERSUM, 11-4. In de televisie- aktualiteitenrubrièk Hier en Nu van de NCRV wordt vrijdag 11 april veel aandacht besteed aan Iran, aan de oorlogssituatie tussen Iran en Irak en aan de verhouding van Iran tot de Verenigde Staten. Voorts heeft Hier en Nu een bijdrage over het congres over Olympische Spelen en Mensen rechten in Den Haag. (Nederland 2. 22.10 uur). Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1716. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Vrijdag 11 april Zierikzee Sporthal „Onderdak". Postzegelten toonstelling, 10.00-22.00 uur. „Huis van Nassau", jaarvergadering vogelvereniging „Zang en kleur", 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw „The Light bearers". 20.00 uur. Westenschouwen Restaurant „Zeelust", 20.00-02.00 uur Dansavond o.l.v. orkestje. (Tus sentijds Amerikaanse verloting.) Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur. Dans- en Kontaktavond Bond van Opzichzelf- staanden. Zaterdag 12 april Zierikzee Sporthal „Onderdak". Postzegelten- toonstelling, 10.00-17.00 uur. Bioscoop „De Concertzaal". Film Frisco Kid, 20.00 uur. Bioscoop „De Concertzaal". Film la te avondvoorstelling, 22.30 uur. Haamstede Hotel Bom, 20.00 uur. Dansavond voor donateurs Zangvereniging „Nu met Hope". Renesse Restaurant „De Wig", receptie S.V. Renesse t.g.v. kampioenschap E-elf- tal, 19.30-21.30 uur. Kerkwerve Heerenkeet, verzamelen vogelwerk groep Natuur- en Vogelwacht, 08.00 uur. Verenigingsgebouw, Disco-avond o.l.v. Discogroep „Dilebo". 20.00 uur. Bro u wersha ven Mon Genie. Start Plantenwerkgroep. 9.30 uur. Zondag 13 april Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal". Film Frisco Kid, 20.00 uur. Dreischor Start „De Drie Schapen", 9.00 uur Schouwen-Duivelandtocht, R.T.C. Schouwen-Duiveland 85 km. Maandag 14 april Zierikzee Beatrixschool. Diskussieavond. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Algemene leden vergadering Zierikzeesche Oranje vereniging. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel „Bom". Bespreking Dorps huis/Sporthal, 19.30 uur. Renesse Speelzaal „Trefpunt", ouderavond peuterspeelzaal, 19,45 uur. „Het wapen van Zeeland". Vergade ring V.V.V. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", modeshow voor ouderen, 14.30 uur. Middelburg Dam 31, vergadering Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverle ning, 16.00 uur. Rijn-Schelde-Instituut (Dam 47). NVV-Jongerencontact, 20.00 uur. Dinsdag 15 april Zierikzee „Mondragon". Ledenvergadering Stad en Lande. 19.30 uur. „Huis van Nassau". V.V.D.-fraktie- vergadering. 20.00 uur. „De Witte Raaf". Thema-avond Vrouwencafé, 20.30 uur. Advertentie weekend servicedienst -* tel. (01110) 3635 Fraktievergadering P.v.d.A., 19.30 uur. Haamstede Zaal Geref. kerk. Vergadering N.C.V.B., 19.45 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos, 14.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, toelichtingsavond gemeente over ontwerp-bestem- mingsplan Kom, 20.00 uur. Oosterland Groene Kruisgebouw, gespreksgroep aanstaande ouders, 10.00 uur. „Oosterhof". Ouderavond ,,'t Kraai ennest". 20.00 uur. Woensdag 16 april Zierikzee Stadhuis, Gemeenteraadsvergade ring, 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag N.C.V.B. 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw, vergade ring N.C.V.B. en C.P.B., 19.45 uur. Noordwelle Maken spandoeken. 19.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, ledenvergade ring N.C.V.B. 19.45 uur. Nieuwerkerk Vertrek bus Expo-exkursie Zierik zee: 13.00 uur. Stopplaatsen: Nieu werkerk, Dorpshuis; „De Pleister plaats", Oosterland en halte „De Sluis", Bruinisse. Bruinisse Dorpshuis. Ledenvergadering „Kwiek". 20.00 uur. Donderdag 17 april Zierikzee Chr. Geref. kerk. Spreekbeurt door de heer Jacob Esau, aanvang 19.30 uur. „De Lichtboei". Jaarvergadering Ver. Wereldwinkel Schouwen-Duive land. 20.00 uur. (01110)2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Misschien behoort ook tot de klei ne dingenin de oorlog, het feit, dat Nederlandse meisjes soms verliefd werden op leden van de bezettende macht. Hoe ging dat dan en hoe ver liep dat? Het wordt je gevraagd door jongeren, die te laat zijn geboren, om het zelf te kunnen weten uit aan schouwing of „ervaring", hetgeen minder prettig zou zijn. Er waren diverse mogelijkheden. Het meisje was in stilte verliefd en daar bleef het bij, of het was zo ver liefd ,,dat ze samen gezien werden". Een pijnlijke situatie, want het pu bliek pikte dat niet. Het kind was op een bepaalde manier gebrandmerkt. Soms werden er van de andere kant" concessies gedaan. Ik ken het voorbeeld van een in de regio gele gerde Duitser, die textielpunten op kocht en eindelijk een burgerkos tuum kon aanschaffen, dat hij op een geheime plaats bewaarde. Als hij met zijn Schouws meisje uitging, was hij keurig in burger en zo op het oog, was er dus niets aan de hand. Er zijn ook gevallen geweest, waar bij de partners een „afspraak" voor later maakten, als de oorlog voorbij zou zijn. Vaak. een dramatische af spraak, want heel vaak hoorde het meisje, soms nog in de oorlog, of na de bevrijding, dat haar stille vriend was gesneuveld. Helaas waren er ook meisjes, die het niet zo nauw namen en frekwent kontakten met leden van de bezet tende macht. Ze werden dan met de ze, dan met gene militair gezien en zij kregen het epitheton: Moffenmeid opgeplakt, uiteraard geen aangena me kwalifikatie. Later was er echt wel sprake van verruwing, want trosjes meisjes stonden dan Weer machtssoldaten op te wachten, als die bijvoorbeeld uit de tram stapten of ergens en masse, met auto's arri veerden. Vooral tegen diegenen richtte zich de toorn van de publieke opinie en zij werden - na de bevrijding „onder handen qenoemen". zoals dat heette, een onwaardige vertoning, vooral als kaalknipperij er aan te pas kwam, vaak „en plein publique". Voor de beoordeling van liefde in die tijd of wat er voor doorging, was niet on- middelijk een jurisprudentie, waarop men terug kon vallen, want de eerste tijd na de bevrijding, was nog vol ongerijmdheden en onregel matigheden. Door een en ander waren sommige gezinnen ernstig gespleten. De zoon vocht (aan de overkantin de ge allieerde legers en de dochter hield het met Duitsers". Soms was ook een andere broer verkeerd en die zat dan bijvoorbeeld aan het Oostfront als SS-er. Oorlog is een misdaad en zelfs de liefde - zo blijkt - komt er door in de knel. Geestelijk heeft dat soms ruï nerend gwerkt, want - zo is het leven - er zijn ook edele gevoelens platge walst onder de oorlogsmachine, die echter levens eiste bij duizenden en wat zijn - zo dacht men - vergeleken daarbij - dan tenslotte qevoelens? SLtilERElLANDMAN NIEUW DELHI. De Afghaanse re gering in" Kaboel zou „een initiatief van de kant van de Sowjet-Unie wil len, dat niet zozeer legalisering als- wel terugdringing van haar aanwe zigheid in Afghanistan beoogt". Dit meldde donderdag de correspondent van het Indiase PTI uit ingelichte kringen. LIMA. De ministers van buiten landse zaken van de landen, aan gesloten bij het Andes-pact, zijn niet tot een akkoord gekomen over het opnemen van een deel van de duizen den Cubanen die naar de Peruaanse ambassade in Havanna zijn gevlucht. LISSABON. Spanje en Engeland hebben besloten onderhandelingen te beginnen over de kwestie Gibral tar, zo heeft de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Marcelino Ore- ja, donderdagavond in Lissabon be kendgemaakt. NEW YORK. Libanon heeft om een spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd naar aanleiding van de in val van Israëlische troepen in het zuiden van zijn grondgebied, zo is donderdag uit Libanese diplomatie ke bron bij de Verenigde Naties ver nomen. TEHERAN. Iran hoopt dat eventu ele internationale sancties om de Amerikaanse gijzelaars in Teheran vrij te krijgen, geen succes zullen hebben als gevolg van „rivaliteit" tussen de bondgenoten van dé Vere nigde Staten. JERUZALEM. Donderdag gistte het opnieuw in Ramallah en Bir Zeit op de bezette westelijke Jordaan- oever. Woensdag waren bij botsingen tussen Israëlische veiligheidstroepen en Palestijnse studenten zeven de monstranten gewond geraakt en 25 gearresteerd. BRUSSEL. De in het afgelopen weekeinde naar Oost-Duitsland overgelopen Belgische secretaresse had geen toegang tot zeer geheim ma teriaal en werkte als typiste Frans op het internationale secretariaat van het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. STAVANGER. Den Norske Stats Oljeselskap A-S (Statoil), de Noorse Staatsoliemaatschappij, verwacht in de eerstkomende jaren een flinke winst te boeken en een omzet van ruim tien miljard kroon (viermiljard gulden) per jaar te maken. N'DJAMENA. In N'Djamena, de hoofdstad van Tsjaad, zijn opnieuw zware gevechten uitgebroken, on danks het bestand dat dinsdag tussen de strijdenden was gesloten. Na een rustige nacht vielen woensdagoch tend vroeg opnieuw granaten. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Zierikzee Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Zr. J. Kooman, Wielingenstraat 20, Zierikzee (tel. 01110-5128) nee- my waar voor Bruinisse en Duiveland. Dierenarts Sj. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. DEN HAAG, 10-4. De ambtenaren zullen 150 miljoen gulden extra moe ten bezuinigen. Minister Wiegel van binnenlandse zaken zal volgens een woordvoerder van de ambtenarenbond ABVA op 17 april aan de ambtenarencentrales voorstellen die 150 miljoen te bezui nigen door een nacalculatie, die de ambtenaren vanaf 1 januari van dit jaar hadden moeten krijgen, niet uit .te betalen. Die nacalculatie is een af rekening die berekend wordt aan de hand van de loonstijging in het be drijfsleven. De extra bezuiniging is nodig om dat de kortingen op ambtenaren salarissen van 0,3 tot 0,7 procent, zo als die in het kader van Bestek'81 worden uitgevoerd, aan het einde van de rit, in 1981 dus, niet de ver wachte 1500 miljoen zullen opleveren maar slechts 1350 miljoen, zoals het er nu uitziet. OUDEWATER. Het ooievaarsnest op het stadhuis van Oudewater is weer be woond en dat nog wel drie weken eerder dan anders het geval is. Hier het mannetje op het nest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2