DE KLUIZENAAR Ijverige kommissie Plan voor dorpshuis-sporthal voor Burgh/Haamstede/W estenschou wen STREEKNIEUWS Carter en Sadat Israëlische macht in Zuid-Libanon Gestegen konsumptie Welkom in onze modelwoning Deurloo Intermeubel Deurloo Woninginrichting Kollege van Zierikzee stelt voor Bruinisse toe te laten tot I.G.S.D. Afrikaanse olifant in gevaar Wat biedt de BEELDBUIS? 4 WESTERSCHOUWEN, 9-4. De kommissie, die ijvert voor het tot stand komen van een dorpshuis en sporthal te Burgh, Haamstede en Westenschouwen, houdt een gespreksbijeenkomst op maandag 14 april in hotel Bom. Ter sprake komt een rapport, opgesteld door dr. H. J. van Zuylen, in zijn kwaliteit van rapporteur- sekretaris van de kommissie en dus niet in zijn hoe danigheid van raadslid. De kommissie voornoemd deelt intussen mede, dat zij achter het rapport van dr. Van Zuylen staat, evenals achter de aanvulling daarop. Uitgangspunt van de kommissie is het stichten van een dorpshuis, waar de plaatselijke verenigingen ver schillende aktiviteiten kunnen hou den en doen plaatsvinden. In het on- derwerpelijk deel van de gemeente is geen zaal voorhanden, die aan deze eisen in voldoende mate beant woordt. De beoogde kombinatie dorpshuis- sporthal moet aangemerkt worden als belangrijke aanwinst voor de slecht-weer-akkomodatie, voor de re- kreanten, terwijl ook jongeren in ei gen gemeente hiervan (speciaal in de vakantieperioden) kunnen profite ren. Het dorpshuis kan trefpunt wor den voor gezamenlijke aktiviteiten van bejaarden. Uitgebreide steun Het zal nodig zijn dat het plan dorpshuis-sporthal door zo mogelijk, - alle verenigingen en organisaties wordt ondersteund. Hoe sterker de wens tot stichting immers, hoe groter de kans op verwerkelijking van het plan. HAAMSTEDE Van de weg geraakt Automobilist H. B. uit Roosendaal is maandagmiddag van de weg afge raakt. B. reed op de Hogezoom, maar ging in een flauwe bocht rechtdoor in plaats van met de weg mee. Over een lengte van zes meter vernielde B. een ijzeren hekwerk van A. C. en kwam tegen een boom tot stilstand. Eén in zittende raakte licht gewond bij het ongeval, de auto werd zwaar bescha digd. SCHARENDIJKE Onzachte aanraking Bij Dolfirodam in de buurt, op de kruising Kloosterweg-Elkerzeese- weg raakten dinsdagmiddag een au to en een bromfietser in botsing met elkaar. Automobilist A. K. uit Haamstede reed over de Klooster- weg en verleende geen voorrag aan de uit de Elkerzeeseweg naderende mej. C. K. uit Ouwerkerk. De auto raakt beschadigd en de bromfiets was total loss. NIEUWERKERK Afd. Puiveland Plattelandsvrouwenbond De afdeling Duiveland van de Plat telandsvrouwenbond, organiseert op donderdag 24 april een bijeenkomst in „Ons Dorpshuis", onder het mot to: „Een kijkje in de oosterse keu ken, verzorgd door Conmex en Hei- neken. Ieder is welkom op deze avond. BRUINISSE Koop- en verkoop woningen In de maand maart 1980 verander den weer enkele woningen in Brui- nisse van eigenaar. De erven van mevr. Jumelet-Zondervan verkoch ten de woning Noordstraat 21 aan de heer L. van den Berge; de erven D. Haeck verkochten de woning Beursstraat 1 aan de heer L. de Waal Jz.; de heer K. van der Vliet kocht van de heer M. Haeck de woning Stel- bergstraat 6; de heer H. Kik kocht de woning Kerkstraat 7 van mej. J. Brouwerd. ANNA JACOBAPOLDER Paasavond Donderdag 3 april hield de N.C.V.B. afdeling Anna Jacobapol- der in „Ons Dorpshuis" een paaswij- ding. Nadat de presidente in gebed was voorgegaan en enkele huishoudelijke zaken had besproken werd er onder leiding van enkele leden een paasli- turgie afgewerkt. Er werd veel ge zongen en gedeklameerd. Ook het koortje onder leiding van mevrouw De Kok zong enkele mooie verzen. Nadat de presidente met dankge bed de avond had besloten konden ze allemaal op een geslaagd samenzijn terugzien. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De loodsen bij IJ- muiden maken zich „ernstige zorgen" over de veiligheid in en bij de havenmond. De verschillende diensten werken langs elkaar heen, de sleepboothulp is onvoldoende en de kommunikatiemiddelen slecht. DEN HAAG. De bezoeken die pre mier Van Agt en minister Van der Klaauw de tweede helft van deze maand aan Indonesië en Japan bren gen hebben in het algemeen ten doel de al goede betrekkingen te verster ken. niet konkrete problemen op te lossen. In het betreffende deel van de ge meente wonen 3062 (van de 4900) zie len die behoefte hebben aan een der gelijke akkomodatie. Ook verenigin gen uit andere delen van de gemeente zullen gebruik kunnen maken van de sporthal. Op de maandagvergade ring kunnen nadere ideeën worden aangedragen en suggesties worden gedaan door het publiek. UTRECHT. Omdat de reeds verge vorderde plannen voor de oprichting van een regionaal natuurhistorisch museum in Utrecht op het laatste moment getorpedeerd dreigen te worden, bestaat de kans dat een zeld zame en omvangrijke kollektie pre historische vondsten voor het na geslacht verloren gaat. ENSCHEDE. Bij een inbraak in een bedrijf in Boekelo (gem. Ensche de) is in het Paasweekeinde voor honderdduizend gulden aan tech nisch handgereedschap gestolen. De inbrekers kwamen het bedrijf bin nen via een vernield raam, aldus de politie. AMSTERDAM. Twee onbekende mannen hebben een onbekend be drag buitgemaakt bij een overval op een bank aan het Buikslotermeer- plein in Amsterdam-Noord. De twee, die bivakmutsen droegen en gewa pend waren met een pistool en een stengun, wachtten het bankperso neel in het gebouw op. ZWOLLE. De Zwolse politie is ge- konfronteerd met een groot aantal meldingen van inbraken bij partiku- lieren en bedrijven. Ook kreeg de po litie veel meldingen van vernielin gen aan auto's. DEN HAAG. Werkgevers en werk nemers zijn woensdag in de Raad voor de Arbeidsmarkt nauwelijks een stap dichter bij elkaar gekomen. Op de meeste punten bleven zij ver deeld over de manier waarop de pro blemen op de arbeidsmarkt moeten worden aangepakt. DEN HAAG. De Nederlandse var- kenvleesexport naar Italië kan bin nen enkele dagen grotendeels zijn hersteld, zo heeft het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag woensdag desgevraagd laten weten. AMSTERDAM. Ongeveer tachtig ambtenaren van de dienst herhuis vesting hebben woensdag het Amsterdamse gemeentebestuur een petitie aangeboden, waarin zij grote onvrede uiten met het gevoerde huis vestingsbeleid in de hoofdstad. ROTTERDAM. De vrouwen die tij dens het paasweekeinde het voorma lig verpleeghuis „Rustenburg" in Rotterdam gekraakt hebben, moeten daar weer op korte termijn uit. De verpleeginrichting wil het pand ver bouwen om er geestelijk gehandi- kapte bejaarden te huisvesten. DEN HAAG. De gemeentelijke brandweerkorpsen zijn vorig jaar bij 27.275 branden opgetreden. Dat is 10 procent meer dan in 1978. Dit blijkt uit voorlopige tellingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. AMSTERDAM. De Amsterdamse gemeenteraad wil, dat de kerncen trale in Dodewaard op korte termijn wordt gesloten. B. en w. van de hoofdstad moeten dat voorstellen aan de Raad van Commissarissen van de centrale, waar Amsterdam ook in zit. ROTTERDAM. Oud scheepsbouwer Cornelis Verolme heeft het ontwerp van zijn reuzen gastanker - waarmee hij een paar jaar terug in de publiciteit kwam - aangepast voor het vervoer van LPG. DEN HAAG. De Nedlloyd Adelai de heeft nabij Singapore 21 boot vluchtelingen opgepikt. Het Neder landse schip zal de vluchtelingen in Singapore aan land zetten. Indien zij dit wensen, kunnen zij naar Neder land overkomen, zo heeft een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag bekend gemaakt. DEN HAAG. De Nederlandse pater Cornelis P. M. van den Burg (56) is vorige week in Kameroen om het le ven gebracht. In zijn woning in de post Lolodorf in de wouden van Zuid-Kameroen werd hij door een in breker zo ernstig gewond, dat hij la ter in een ziekenhuis overleed. GRONINGEN. Ongeveer twintig flatbewoners in Groningen zijn in de nacht door de politie uit hun bed ge haald, nadat brand was uitgebroken in de onder de flats gelegen kelder- boxen. ROTTERDAM. Tien Rotterdamse vrouwen hebben in het paasweekein de een leegstaand huis aan de Mathe- nesserlaan gekraakt. Zij zeggen tot de kraakaktie te zijn overgegaan om dat de gemeente Rotterdam een toe zegging dat zij met ingang van 1 fe bruari zouden mogen beschikken over het voormalige pand van het Le ger des Heils, niet is nagekomen. UTRECHT. In Utrecht is de Stich ting Communicare opgericht die zich tot doel heeft gesteld de eenheid bin nen de Nederlandse katholieke Kerk provincie te bevorderen. Daartoe laat de stichting een onderzoek in stellen naar de levensvatbaarheid en de wenselijkheid van een nieuw ka tholiek weekblad. ZIERIKZEE. Een brokje Nieuwe Ha ven, met geheel links het fraaie, maar wat suffige pakhuis, dat hard aan restauratie toe is. Ter zake bestaan - zo vernemen wij - plannen. Het pakhuis kan na herstel, een fraaie aanwinst betekenen voor de Zierikzeese haven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) AMSTERDAM. In een ziekenhuis in zijn woonplaats Amsterdam is de jazzmusicus, orkestleider, kompo- nist en arrangeur Boy Edgar overle den. Hij is 65 jaar geworden. WASHINGTON, 9-4. Sol Linowitz, de speciale Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, heeft zich woensdag optimistisch uitgelaten over de autonomiebesprekingen. President Carter en president Sdat hebben tijdens hun besprekingen geen „onoplosbare problemen" ge constateerd, zo zei hij. In mijn ogen kan er binnen twee weken over eenstemming worden bereikt over de Palestijnse autonomie als de betrok ken partijen dat werkelijk willen. BEIROET, 9-4. Een gemechaniseer de eenheid van het Israëlische leger is woensdag de grens met Zuid- Libanon overgetrokken en graaft zich in in een gebied dat onder con trole staat van de Unifil-troepen. Het gaat daarbij met name om gebieden die gecontroleerd worden door Ierse en Ghanese Unifil-troepen. Dit is be kendgemaakt door Radio Beiroet en door een woordvoerder van de Irese ambassade in de Libanese hoof stad. DEN HAAG, 9-4. Het volume van de konsumptieve bestedingen is vo rig jaar met 2 procent gestegen in vergelijking met het volume in 1978. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, meegedeeld door het Ministe rie van Ekonomische Zaken. De cij fers zijn gekorrigeerd voor de in vloed van dë prijsstijgingen (5 pro cent). De bestedingen aan duurzame kon- sumptiegoederen gaven in 1979 een lichte daling te zien. Tegenover een stijging van de verkopen van auto's staat een daling van de konsumptie van overige duurzame goederen. Advertentie Merellaan 1 in Nieuwerkerk (aan de Rijksweg) OPENINGSTIJDEN: Dinsdag van 14.00-16.00 uur Donderdag van 19.00-21.00 uur Vrijdag van 19.00-21.00 uur Zaterdag van 13.30-16.00 uur (ook andere tijden mogelijk na af spraak) Zierikzee Telefoon (01110) 2946 2825 Afwijzend advies bezwaarschrift Vrouwencafé ZIERIKZEE, 10-4. Het kollege van B. en W. van Zierikzee stelt de ge meenteraad voor in te stemmen met de toetreding van de gemeente Brui nisse tot de gemeenschappelijke re geling Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland met ingang van 1 janua- rie 1980 onder de door het bestuur gestelde voorwaarden. j Deze zaak komt aan de orde in de gemeenteraadsvergadering van woensdag 16 april aanstaande. Een aanvullend agendapunt voor: deze raadsvergadécing-is: verder debeslis- sing op het bezwaarschrift: van de Werkgroep Vrouwencafé Zierikzee. De Werkgroep Vrouwencafé diende een bezwaarschrift in tegen de raads- beslissing van 21 februari j.l., om geen subsidie beschikbaar te stellen in de door deze werkgroep in de loop van 1980 te organiseren emancip^tie- aktiviteiten. Meerderheidsadvies De Commissie voor de bezwaar schriften ingevolge de Wet A.R.O.B. heeft inmiddels advies uitgebracht aan het kollege. B. en W. delen mede zich in het (meerderheids)advies van deze kommissie te kunnen vinden en ook van oordeel te zijn dat de bezoe kers van het Vrouwencafé de aan de aktiviteiten verbonden kosten zelf kunnen en behoren te dragen. AMSTERDAM. De krakers, die de afgelopen donderdag korte tijd het gebouw van de Amsterdamse Dienst Herhuisvesting bezetten, hebben daar circa vijfhonderd dossiers weg genomen. De verdwenen dossiers hebben betrekking op ontruiming van distributiewoningen, maar er zijn ook enkele over vorderingsza ken bij. Het kollege stelt dan ook voor het. bezwaarschrift ongegrond te verkla- Verder stelt het kollege de raad nog voor een krediet van 1.700,- be schikbaar te stellen voor de aanschaf van meubilair t.b.v. de openbare la gere school ,,'t Kofschip". BEIROET. Ondanks de pogingen van president Hafes Al-Assad de be volking achter zich te krijgen, heb ben -zich in twee Syrisphe steden weer gewelddaden voorgedaan. GENEVE, 9-4. Door de massale slachtingen die stropers aanrichten onder de Afrikaanse olifant is het ge vaar dat deze diersoort uitsterft gro ter dan ooit tevoren. Dat staat in een rapport van de Internationale Unie voor Natuurbehoud (IUCN) dat woensdag in Geneve is gepresen teerd. Het rapport is geschreven door de Schotse zooioog Ian Douglas- Hamilton die gedurende vier jaar in 35 landen onderzoek heeft gedaan naar de olifant. De stropers maken bij hun jacht ge bruik van steeds barbaarse metho des, variërend van het neerschieten met machinepistolen en automati sche wapens tot het voeren van ver giftigd fruit, zo staat in het rapport. Volgens Hamilton-Johnson worden er door ambtenaren vaker illegale dan legale jachtvergunningen en cer tificaten voor de export van ivoor af gegeven. VRIJDAG 11 APRIL NED. 1: Ratha en Marcel de Rijk presenteren voor de laatste maal Doe de dance. Vervolgens Avro's sportpa- norama en de derde aflevering van Vlinders. Ook dit jaar brengt de AVRO weer een verkeerstest en de dokumentaire Verkeren in het ver keer, gepresenteerd door Eveline Velsen en Fred van der Vlugt. De aandacht gaat dit keer voornamelijk uit naar de jeugdige weggebruikers. Na het gesprek met de minister-pre sident volgt een aflevering van De te rugkeer van de Saint. In de vrouwe lijke hoofdrol is Britt Ekland te aan schouwen. Tot slot het Humanistisch Verbond. NED. 2: Allereerst een avontuur uit de serie Matt en Jenny, vervol gens de laatste aflevering van de jon- gerenrubriek Kies waarjn het ge weld centraal staat. Dan stedenspel NCRV '55. Voorts Hier en Nu en Ge heim commando, waarin Monique ten onrechte wordt beschuldigd van collaboratie en bijna door een groep woedende vrouwen wordt kaalge schoren. Dominee Klamer rondt de uitzending af met Tot besluit. VRIJDAG 11 APRIL NED. 1: 10.20 Open school; 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Se samstraat: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Doe de dance; 19.25 AVRO's Sportpanorama; 20.00 Vlin ders; 20.30 Verkeren in het verkeer; 21.20 Gesprek met de minister-presi dent; 21.37 Journaal; 21.55 De terug keer van de Saint; 22.45 Huma nistisch Verbond; 23.20 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Matt en Jenny; 19.25 Kies; 20.00 Journaal; 20.27 Stedenspel NCRV '55; 22.20 Hier en Nu; 22.50 Geheim commando; 23.40 Tot besluit; 23.55 Nieuws. In de kast wist ze nu een kom met zout. Ze strooide er wat over en sloot toen het deksel. In de kelder had ze de juspan gezien, die haalde ze en zette die eveneens op het fornuis. Naar'de aan de zoldering hangende hammen kij kend, zei ze tot zich zelf: Daar moet hij maar wat van af snijden. Het fornuis wat harder opstoken, keek ze met vol doening naar haar werk, maakte het zakmes schoon en legde dat weer op tafel. Met de bak schillen liep ze naar buiten, waar het daglicht nu bijna af gestorven was. Op de hoek botste ze bijna tegen de man op, die de koe ge molken had en met de emmer terugliep naar huis. Hun blikken ontmoetten el kaar. Als was het maar even, ze zag pretlichtjes in zijn ogen. Vanwege de bijna-botsing natuurlijk. Zonder meer liep ze verder en deponeerde de schil len op de mestvaalt Terug in huis zag ze, dat de man de leiding van haar had overgenomen voor wat de verzorging van het avondeten betreft Hij vulde een ketel met water en zette die op. Meteen wist ze het: ik heb de koffie vergeten! Stom. Nu ja, wat weet ik hier eigenlijk nog na één dag? Ik ben vanmorgen af aan het werk ge weest dat heeft hij nu kunnen konsta teren. De man keek naar haar, toen ze be sluiteloos stond te kijken. Hij had in middels de lamp aangestoken, zodat er weer enigszins behoorlijk licht was in het vertrek. Hij zei: „Er waren wortelen in de kelder." Ze had ze zien liggen: dikke, grote winterwortelen op een der planken, dicht bij het kleine kelderraampje. Maar hoe kon ze weten, dat die als groente moesten dienst doen? Hij had immers niets gezegd? „Sorry," zei ze enkel. Om zich een houding te geven, ging ze naar de pomp en probeerde zich provisorisch te was sen. Gelijk realiseerde ze zich met schrik: ik heb mijn jurk niet aan! Ze bekeek zichzelf in haar onderjurk onder de lange broek, die met repen stof over haar schouders omhoog werd gehou den. Instinktmatig trok ze de'broek zo mogelijk nog iets omhoog, omdat de welving van haar buste duidelijk te zien was. Vandaar die pretlichtjes in zijn ogen, toen ze op de hoek bijna tegen hem aangebotst was. Nadat ze zich had gewassen, liep ze naar de slaapkamer, waar haar jurk over een stoel hing, alsmede haar panty. De broek uittrekkend keek ze naar haar vuile voeten. Een afgrijselijk gezicht moet dat zijn in het volle licht In elk geval, voor ik naar bed ga, moeten ze schoon. Dan maar zonder panty. Zich in haar jurk hijsend zocht ze in haar tasje naar een kam en probeerde haar weerbarstige haren enigszins in fatsoen te brengen. Ze voelde er met haar hand aan en bekeek die. Ba. ook al vuil. Ik zal morgen m'n haren moeten wassen, want ik zie er uit! Terug in het vertrek, nu met haar jurk aan. maar nog altijd op blote voeten, voelde ze zich in zijn tegenwoordigheid rustiger. De blote voeten waren nu geen Door GERRIT FRANSSEN bezwaar, want de vloer was in ieder geval schoon. „We doen het vanavond zonder groente." besliste de man, „anders wordt het te laat. „U krijgt wel een flink stuk vlees. Morgen ga ik toch naar het dorp en daar haal ik dan wel wat er nodig is." Ze had intussen borden en vorken en de messen uit de kast gehaald. En twee grote koppen, want de man had de koffie klaar. Hij kwam met de pannen naar de tafel. Van de juspan het deksel afnemend, haalde hij er een stuk vlees uit, dat hij op het bord van de vrouw deponeerde. „Het is van een wild zwijn," verduidelijkte hij. „Smakelijker dan gewoon varkensvlees." Tijdens het eten, dat ook weer zwijgend was begonnen, vroeg hij enkel: „Waar hebt u mijn kleren uit de slaapkamer gelaten?" Ze wees naar de deur. „Buiten in een teil. Ik had ze willen wassen, maar kwam er vandaag niet meer aan toe. Ik doe het morgen wel vóór ik ga. Hij antwoordde niet, maar schonk zich na het eten koffie in. De kan naar haar toeschuivend, beduidde hij, dat ze het voor zichzelf moest doen. Gek, dacht ze koffie bij warm eten. Maar toch is het lekker. Het vlees kon ze met moeite op, al vond ze de smaak inderdaad exquis. Misschien wat scherper dan gewoon varkensvlees; het was malser. Dat er geen groente was deze avond deerde haar nauwelijks. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4