Toestemming van ministerie voor nieuw verpleegtehuis 6 w DE ZIERIKZEESCHE COURANT Belangrijke mededeling voor Corneliastichting Afstudeerskriptie L. Stoutjesdijk BRUINISSE: „ALS HET GETIJ VERLOOPT, VERZET MEN DE BAKENS" Prijzen iets hoger in maart TUINMAN SZ \uAM-£ L.aJQr, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 april 1980 136ste jaargang Nr. 22689 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 27,50, per jaar 1 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Dorpshuis-sporthal voor deel W,schouwenj' Naast Rode Kruis Ziekenhuis ZIERIKZEE, 9-4. Het bestuur van de Corneliastichting ontving woensdagochtend de officiële toestemming van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne voor de bouw van een nieuw verpleegtehuis, dat - in eerste instantie - plaats biedt aan zestig somatisch zie ken en aan zestig geestelijke gestoorde bejaarden. astichting, drs. M. C. van den Heu vel. De heer Van den Heuvel is eco noom bij de congregatie van zusters Franciscanessen in Aerdenhout, die ruim honderd jaar de Corneliastich ting bestuurde. De vice-voorzitter, vertegenwoor diger van de congregatie in het nieu we bestuur, zei dan ook zeer ver heugd te zijn dat, door een samen loop van omstandigheden juist hem de eer te beurt viel de bekendmaking van de ministeriële goedkeuring te verrichten. Verzoek Het verzoek van het Cornelia- bestuur betrof de bouw van een nieuw verpleegtehuis met 85 bedden voor somatisch zieken en 65 bedden voor geestelijk gestoorde bejaarden. De adviezen van de bevoegde instan tie aan de staatssekretaris weken enigszins af van dit verzoek en ook de thans verleende toestemming van het ministerie is niet geheel overeen komstig het verzoek en de uitge brachte adviezen. Desalniettemin is het bestuur van de Corneliastichting zeer verheugd over de thans toegesta ne nieuwbouw met genoemde kapa- citeit. Vice-voorzitter van het Cornelia- bestuur drs. M. C. v. d. Heuvel tij dens de bekendmaking van de mi nisteriële goedkeuring. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De toestemming van bovenge noemd ministerie biedt tevens de mogelijkheid tot uitbreiding van de afdeling voor somatische patiënten met dertig bedden, zodat in de toe komst dit aantal verpleegden tot ne gentig opgevoerd kan worden. Deze mededelingen werden woens dagochtend gedaan tijdens een korte perskonferentie door de vice-voorzit ter van het bestuur van de Corneli- HAAMSTEDE. Het echtpaar K. Schiettekatte (82) en K. Schiettekat- te-Van der Linde (78) vierde woens dag in rusthuis Duinoord" het zestigjarig huwelijksfeest in gezel schap van hun vier kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen. Het echtpaar is afkomstig van Noordgouwe, woonde vele jaren in Brouwershaven en woont sinds 1973 in rusthuis Duinoord": De heer Schiettekatte was jarenlang werk zaam als landarbeider. Het echtpaar geniet nog een goede gezondheid. De heer en mevrouw Schiettekatte kre gen ter ere van hun diamanten huwe lijksfeest bloemen aangeboden van de gemeente Westerschouwen. Bur gemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer kwam hen persoonlijk feli citeren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het nieuwe verpleegtehuis zal ge bouwd worden op het terrein gren zend aan het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis. Volgens mededeling van drs. Van den Heuvel zal de gemeente Zierikzee ten volle medewerking verlenen aan de bouw op deze plaats. Het bestuur van de Corneliastich ting acht een nauwe samenwerking met het Zweedse Rode Kruis zieken huis van zeer groot belang en wees in dit verband op gezamenlijk gebruik van laboratorium en röntgenappara^ tuur, terwijl ook de samenwerking met de diverse artsen en specialisten optimaal zal kunnen zijn. ,,De bouw van het nieuwe verpleegtehuis op de ze plaats, zal ook de positie van het Rode Kruis ziekenhuis verstevigen", was de mening van de vice-voorzit ter. Programma van eisen Samen met de architekt Rothuizen en 't Hooft B.V., gevestigd in Goes en Middelburg zal een speciale bouw- kommissie, gevormd door enkele bestuursleden, het programma van eisen gaan ontwikkelen. Men ver wacht dat het opstellen van dit pro gramma ongeveer driekwart jaar in beslag gaat nemen. Nadat het pro gramma van eisen is ingediend bij het ministerie zal ook het College voor Ziekenhuisvoorzieningen zich erover buigen en pas daarna zal de opdracht tot het maken van de teke ningen verstrekt worden. Het bestuur verwacht dat er dan weer een jaar verstreken zal zijn voordat het werk besteksgereed is. In het gunstigste geval zal derhalve pas in 1985 de officiële opening van het nieuwe verpleegtehuis plaatsvinden. Dit betekent dat voorlopig nog ge- Ai werkt moet worden in de huidige Corneliastichting, die een kapaciteit heeft van 64 bedden voor somatisch zieken. „We zullen trachten de Cor neliastichting zo optimaal mogelijk te laten funktioneren zonder daar voor nog grote investeringen te moe ten doen", aldus de Cornelia-direk- teur de heer A. Schou. HAVANNA. De Boeing 727 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij „American Airlines", die woens dag in Californië werd gekaapt, is ge land op het vliegveld van de Cubaan se hoofdstad Havanna. BRUINISSE, 9-4. In gepubliceerde vorm is verschenen de afstudeerskriptie, geschreven aan de Interuniversi taire Interfakulteit Bedrijfskunde te Delft, van de hand van de heer L. Stoutjesdijk. Motto van de skriptie is: „Als het getij verloopt, verzet men de bakens". De publikatie houdt een onderzoek in naar de gevolgen van het Deltaplan en het rekreatieprojekt Aquadelta voor de gemeente Bruinisse. Als te doen gebruikelijk is ook in deZe skriptie een uitgebreide inven tarisatie gemaakt van al die elemen ten, toestanden, verhoudingen, hoe danigheden en feitelijkheden, die niet alleen typisch zijn voor Bruinis se, maar die als dokumentief kader, nodig zijn om tot bepaalde konklu- sies te komen. Bovendien is hierin de nodige kontemporaine historie ver werkt, voor een groot deel bekend, als herinneringsstukken uit een ver leden, dat terug gaat tot de storm ramp van 1953. Deltaplan Wat betreft het Deltaplan; dit had - naar de opmerking van de schrijver - voor de vissers, de middenstand, de industrie en voor de samenleving van Bruinisse als geheel, een, wat ge noemd wordt, manifeste disfunktie, d.w.z. een duidelijk aanwijsbaar ne gatief effekt op het bestaande geheel. De verwachting t.a.v. het Delta plan was, dat het zou leiden tot des integratie en destabilisatie van de sa menleving, als gevolg van het ver trek van de vissers; de uitvoering van het plan - zo verwachtte men ver der - zou een bedreiging betekenen' voor het voortbestaan van Bruinisse. De gemeente voor wie dit alles ook een manifeste disfunktie had, stelde daarop een kompensatieplan op, dat wel een manifeste funktie had. Vier aspekten Het was bedoeld om het werkgelegenheids- en welvaartspeil van Bruinisse te handhaven en dien tengevolge bij te dragen aan de in standhouding, stabilisatie en inte gratie van de samenleving. Van de vier aspekten, die het kompensatie plan telde, t.w.: industrialisatie, ver betering woonklimaat, tuinbouw en rekreatie, is alleen het laatste punt - de rekreatie - daadwerkelijk verwe zenlijkt. Inmiddels is vanuit het bestuur ook een kommissie gevormd, die zich zal bezighouden met de toekomstige nauwe samenwerking met het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Waardige bestemming Het bestuur van de Corneliastich ting zal zich nu gaan buigen over een waardige bestemming voor het hui dige gebouw. Drs. Van den Heuvel liet weten, dat de congregatie van de Zusters Franciscanessen het zeker op prijs zal stellen als het nieuwe bestuur verantwoord te werk zal gaan bij het zoeken van die waardige bestemming. Zodra de ministeriële toestemming voor nieuwbouw woensdagochtend binnen was, werd het personeel van de Corneliastichting ingelicht en werd een glaasje gedronken op dit heugelijke feit. GOES. De kans op energiebeper- kende maatregelen in Nederland is niet gering. Minister Braks van land bouw en visserij heeft dat woensdag gezegd op een CDA bijeenkomst in Goes. Wel geeft Braks de voorkeur aan vrijwillige beperking. DEN HAAG, 9-4. De prijzen zijn in de maand maart met 0,8 procent gestegen. Mogelijk kan daarin later nog wijziging komen, omdat, evenals in februari, nog onduidelijkheid bestaat over de tarieven voor de me dische verzorging. Sedert januari zijn pas enkele tarieven gewijzigd. Dit heeft het ministerie van ekono- mische aken dinsdag bekendge maakt. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek registreerde prijsstijgingen voor o.a. kleding, schoeisel, rookwa ren, benzine, de elektriciteitstarie ven, edelmetalen sieraden, vers fruit en bloemen en kamerplanten. Goed koper werd o.a. de koffie. Overeenkomsten Wilma Pas in 1973 begon men op Bruinisse met grootschalige rekreatie. Daartoe sloot de gemeente een aantal over eenkomsten met Wilma tot de bouw en exploitatie van een 140 ha groot, rekreatiekomplex annex jachthaven. Deze overeenkomsten, t.w. de jacht havenovereenkomst, de expoitatieo- vereenkomst, de overeenkomst tot het oprichten van de Stichting Re- kreatiecentrum Aquadelta en het uit de overeenkomsten voortvloeiende bestemmingsplan „Rekreatiepian Bruinisse", hadden allen voor de ge meente een manifeste funktie (posi tief derhalve). Men zocht kompensa- tie om de gevolgen van de uitvoering Van het Deltaplan op te vangen. De kontrakten met Wilma en het daaruit voortvloeiende rekreatieprojekt Aquadelta, zorgden voor die kom- pensatie (werkgelegenheid en in komsten). Zij betekenden derhalve, een bij drage „tot de instandhouding, de sta bilisatie en de integratie van de ge meente Bruinisse en in feite van de gehele „Bruse" samenleving". Advertentie Profiteer tot en met zaterdag van onze Verbouwings opruiming! Hierna zijn wij van 14-4 t/m 21-4 a.s. GESLOTEN wegens verbouwing. INTERIEURVERZORGING Het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft toestemming verleend voor de bouw van een nieuw verpleegtehuis. Het zal echter nog tot 1985/1986 duren voor dat nieuwe verpleegtehuis officieel geo pend zal worden. Tot zolang zal ge tracht worden, zonder al te forse in vesteringen, nog zo optimaal moge lijk te werken in de huidige Corneli astichting. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. We onderschatten wat we heb ben en overschatten wat we zijn. M. von Ebner-Eschenbach <*AAA/VVn/VVVV\AA/\AAAAAAA/Ó K-. L Verwachting tot vrijdagavond: Droog Droog weer en wolkenvelden maar ook perioden met zon. In de nacht en ochtend weinig wind en mogelijk mist. Minimumtemperatuur van 5 tot 2 graden. Middagtemperatuur van 10 graden aan zee tot 15 graden in het binnenland. In de middag matige westen wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 april Zon op 6.51, onder 20.28 Maan op 5.21, onder 15.35 Nieuwe Maan 15 april (5.46) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 11 april - 12.53 6.13 18.55 Doodtij: 10 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Geleidelijk wordt het weer be ter. De temperatuur, die dinsdag en woensdag niet hoger werd dan 8 gra den, komt vrijdag op het voor deze tijd van het jaar normale niveau van 12 graden. Een hogedrukgébied boven de oceaan verplaatst zich naar het vasteland van Europa. De aanvoer van koude lucht uit het zeegebied bij IJsland wordt hierdoor naar Scandi navië afgebogen. Ook in de ons omringende landen treedt een lichte weersverbetering in. In Duitsland en Frankrijk was het de afgelopen dagen net zo koud als bij ons. In Beieren kwam de tem peratuur zelfs niet boven de 5 gra den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1