KOLLEGE ZIERIKZEE STELT RAAD VASTSTELLING VAN BESTEMMINGS PLAN „DAM - OUDE HAVEN" VOOR Met inachtneming van bezwaarschrift STREEKNIEUWS Welkom in onze modelwoning Deurloo Intermeubel Deurloo Woninginrichting Wandeltocht Rode Kruis in Westhoek Raad Europese Gemeenten naar Hulst INGEZONDEN STUKKEN Rommelmarkt en stickers voor het toekomstig dierenasyl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 april 1980 Nr. 22688 3 99 ZIERIKZEE, 5-4, Het kollege van b. en w. van Zierikzee stelt de gemeenteraad voor het Bestemmingsplan „Dam- Oude Haven" vast te stellen met gegrondverklaring van het tegen dit bestemmingsplan ingediende bezwaar schrift van mevrouw T. J. Nijland-Van der Veen. Dit voorstel komt aan de orde in de gemeenteraadsvergade ring van woensdag 16 april. Het bovengenoemde bezwaar schrift richt zich tegen de aan het pand Vrijpoortje 2 gegeven bestem ming van „woning". Mevrouw Nij- land voert in haar bezwaarschrift aan dat er plannen zijn dit perceel, dat van oudsher de bestemming heeft van „bedrijfsruimte", te restaure ren. Voorts is zij van mening dat dit pand door de bestemming tot woning ingrijpende veranderingen zou moe ten ondergaan, waardoor het monu ment als zodanig grotendeels verlo ren zou gaan. Op grond van deze argumenten heeft het kollege gemeend de raad voor te moeten stellen - in afwijking van het ontwerp zoals dat ter inzage heeft gelegen - aan het pand Vrij poortje 2 de bestemming van „bedrij ven" te geven en het bezwaarschrift derhalve gegrond te verklaren. Verzoek De heer J. M. de Jonge deelde het gemeentebestuur naar aanleiding van dit bestemmingsplan mede, dat hij voornemens is van de panden Sint Jacobstraat 9, 11, 13 en 15 een show room ten behoeve van zijn rijwiel zaak te maken. Aan deze panden werd echter de bestemming „wonin gen" gegeven. De panden 9, 11 en 15 zijn reeds als bedrijfspand in gebruik bij de heer De Jonge. Het kollege zegt medewerking aan het verzoek van de heer De Jonge om medewerking aan zijn plannen alleszins redelijk te vin den en stelt voor aan de panden St. Jacobstraat 9, 11, 13 en 15 de bestem ming te geven van „woningen, win kel toegestaan". Bij het kollege kwam een verzoek binnen om een gemeentelijke bijdra ge van f 4.600,voor de bouw van de nieuwe kerk voor de Gereformeerde Gemeente in Nederland in de St. Do- musstraat. ZIERIKZEE Hoge benoeming oud-stadgenoot Met ingang van 1 mei a.s. is onze oud-stadgenoot, ir. J. M. Koopman te Driebergen, benoemd tot direkteur- generaal voor de Volkshuisvesting. Ir. Koopman doorliep te Zierikzee de toenmalige H.B.S. (B.) en studeerde verder aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, waar hij de inge nieurstitel behaalde. Een belangrij ke benoeming voor hem wat het di- rekteurschap van de C.T.D. (Cultuur Technische Dienst), welke funktie hij tot nu toe bekleedt. Jubileum K.H. „Kunst en Eer" Op 23 april is - zoals eerder gemeld - het 150 jaar geleden, dat de Konink lijke Harmonie „Kunst en Eer" werd Advertentie Merellaan 1 in Nieuwerkerk (aan de Rijksweg) OPENINGSTIJDEN: Dinsdag van 14.00-16.00 uur Donderdag van 19.00-21.00 uur Vrijdag van 19.00-21.00 uur Zaterdag van 13.30-16.00 uur (ook andere tijden mogelijk na af spraak) Zierikzee Telefoon (01110) 2946 - 2825 B. en w. menen, ofschoon zij respekt hebben voor de door de leden van de kerk betoonde offerzin t.b.v. de nieuwbouw van de kerk, de raad voor te moeten stellen het verlenen van een bijdrage uit de algemene middelen af te wijzen. Naar de me ning van het kollege ligt het niet op de weg van de burgerlijke gemeente de kosten van nieuwbouw of ver bouw van kerkgebouwen te sqbsidië- ren. Te meer daar in dit geval geen sprake is van een monument. „In dien de gemeente het gevraagde sub sidie voor de nieuwbouw van de kerk zou toewijzen schept dat precedenten voor alle buiten de geldende subsi dieregelingen vallende bouwwerken, waarvan de financiële konsequenties voor de gemeentenog niet zijn te overzien", aldus het kollege in het voorstel aan de raad. Subsidie stichting Jeugd In verband met nieuwe subsidiere geling voor de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland stelt het kolle ge voor de subsidie aan de stichting voor 1980 te verhogen tot f 3,10 per inwoner, daarbij rekening houdend met een ontvangstpost wegens rijks bijdrage van f 1,55 per inwoner. Van de Stichting kwam tevens het ver zoek binnen om financiële medewer king van de gemeenten voor het aan stellen van een administratieve kracht in de tweede helft van 1980 voor drie dagen per week. De kosten daaraan verbonden worden geraamd op f 24.494,— per jaar. B. en w. ach ten het financieel niet verantwoord aan dit verzoek thans medewerking te verlenen. Gelet op de huidige budgettair neu trale politiek van de rijksoverheid t.a.v. de decentralisatie van het wel zijnsbeleid zou inwilliging van het verzoek, volgens het kollege, beteke nen dat de kosten van deze admi nistratieve kracht vooralsnog voor 100 ten laste van de gemeenten ko men. 'Ook de gesubsidieerde welzijns- instellingen dienen-zich naar het oor deel van b. en w. zeker in de huidige tijdsomstandigheden, in financieel opzicht eveneens de nodige beperkin gen op te leggen, hoe waardevol hun werk ook moge zijn. Behandeling gemeente-begroting Overleg in het -seniorenkonvent heeft geleid tot een voorstel aan de raad tot een nieuwe behandelings wijze van de ontwerp-gemeentebe- groting. In de voorstellen aan de raad komt tot uiting, dat die nieuwe be handelingswijze zou inhouden, dat voor algemene beschouwingen ant woord kollege en replieken duplie ken hoofdstuksgewijze behande ling en vaststelling begroting be handeling eventuele voorstellen tot verhoging van plaatselijke belastin gen behandeling meerjaren- perspektief twee aparte gemeente raadsvergaderingen zullen worden belegd. Voor de behandeling van de normale raadsagenda in november zal een afzonderlijke vergadering worden belegd. opgericht. „K. en E." behoort tot de. vijf oudste korpsen van Nederland. Op bedoelde datum - 23 april - wordt in de Concertzaal een - wat ge noemd wordt - „muzikale receptie" gehouden. Zowel de muziek zal zich ter receptie laten horen en ook ver schillende sprekers komen aan het woord. Interkerkelijke Paaszangdienst Zondagmiddag werd in de Gerefor meerde Kerk een interkerkelijke Paaszangdienst gehouden. Het geestelijk woord werd gesproken door de Leger des Heils - kapitein F. Bergsma. Na afloop van de dienst, georganiseerd door de I.W.Z. (Inter kerkelijke Werkgroep Zierikzee), werd een kollekte gehouden voor wa terputten op Bonaire, die 801,op bracht. Een merkwaardigheid was, dat in de kollektezak een gouden tientje uit 1912 werd gevonden. Het gouden tientje zal worden verkocht en de opbrengst wordt bij de kollekte gevoegd. Nieuwe ambulance-auto De nieuwe ambulance-auto van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, wordt op vrijdag 18 april bij het zie kenhuis afgeleverd. RENESSE Voorjaarsvergadering V.V.V. Op maandag 14 april wordt in „Het wapen van Zeeland" de algemene voorjaarsvergadering gehouden van de V.V.V. Renesse. Op deze vergade ring komen de jaarstukken aan dé or de. Bestuursverkiezing wordt gehou den wegens het aftreden van de heer N. van Broekhoven, die niet herkies baar is. Aftredend en herkiesbaar zijn wel de heren J. W. de Jonge en E. Mevrouw M. J. M. Livain-Donders heeft laten weten haar benoeming als plaatsvervangend lid in de gemeen telijke advieskommissie welzijnsbe leid niet aan te nemen. Het kollege stelt derhalve voor tot een nieuwe benoeming en komt met de volgende voordracht: L. A. de Bel en P. P. G. van der Borght. B. en w. stellen de raad voor de ge- meente ingaande 1980 garant te doen zijn tot een bedrag van maximaal f 2.500,— per jaar voor eventuele te korten van de Kerngroep Zierikzee- Vietnamezen. Verder stelt het kolle ge voor tot opheffing van het par- keerfonds, evenals tot verpachting van een deel van de jachthaven voor de periode van 1 april 1980-1 april 1981 aan de Watersportverenigin „Zierikzee". Voorzieningen Voorgesteld wordt verder een kre diet van f 4.925,—te voteren voor en kele voorzieningen in de Concert zaal: aanpassing stopkontakten, aan passing verlichting gang en aanpas sing ga2-derobe. Het bestuur van de Stichting streek VVV heeft betoogd, dat het thans noodzakelijk is om voor een verhoging van de subsidie bij de ge meenten aan te kloppen. Door inte ring van de reserves was dat niet eer der noodzakelijk. De reserves zijn echter verdwenen en de vereniging staat voor het opnieuw laten druk- ken^van een informatiefolder. Hoewel het kollege van mening is, dat dit verzoek (te) laat aan de ge meenten wordt gedaan, zeggen b. en w. toch bereid te zijn voor te stellen met de gevraagde subsidieverhoging per 1 januari 1980 van 15 tot 20 cent per inwoner in te stemmen. Overeenkomstig de adviezen van de kommissie Publieke Werken stelt het kollege voor tot een aantal begro tingswijzigingen te besluiten, t.w.: Herbestrating Kreeftstraat, Oesterstraat (f 98.500,—); Aanleg van een ontsluitingsweg tussen het parkeerterrein aan de Scheldestraat en het terrein van de Rijksscholenge meenschap (f 47.023,—). Vervanging van de zuidelijke hameipoort van de houten ophaalbrug over de Oude Ha ven (f 57.500,—), treffen van voorzie ningen ten behoeve van het openbaar vervoer in wijk Poortambacht (f 60.000,—). Verder komt een aantal begrotingswijzigingen aan de orde in verband met eerder gedane besluiten tot aankoop van percelen grond ten behoeve van het bestemmingsplan Industrieterrein Zuidhoek. Afgelopen weekend organiseerde het Nederlandse Rode Kruis afdeling Schouwen „Westhoek" voor de derde maal een suksesvolle wandeltocht die veel belangstelling trok. Ds. Seeleman sloot, na gemeenschap pelijk zingen van Gezang 423 1, 2 en 3. Een stijlvolle middag was achter de rug, dank zij het Dameskomité. Maar liefst 275 deelnemers, bijna 75. meer dan verleden jaar, schreven (aangelokt door ideaal wandelweer) in voor het evenement. De jongste deelnemer was 4 jaar. De wandelaars hadden de keuze uit twee afstanden t.w. 8 en 15 kilometer. Er waren twee aantrekkelijke, ge varieerde trajekten uitgezet, die de deelnemers slingerend door het duin gebied langs en door de Domeinen voerden. Afgelopen zaterdagmiddag werd er gestart van de voormalige „Beatrix- school" te Burgh-Haamstede. Het muziekgezelschap „Witte van Haemstede" begeleidde de wande laars op hun eerste meters door het dorp tot aan de Slotlaan. Daar ging men richting duinen om de 8 of 15 ki lometer vol te maken. Onderweg werden de deelnemers getrakteert op een appeltje en terug bij het eindpunt kregen ze een medaille of, als men de tocht al voor de derde maal meeliep, een „drietje". zeer voldan over deze middag huis waarts, na het slotwoord van me vrouw IJzelenberg. Ongeluk op speelplaats Het zevenjarige meisje E. B. uit Ri jen heeft zondag haar bovenbeen ge broken, toen zijn van de glijbaan op de speelplaats te Aquadelta wilde gaan. Zij is naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd. BRUINISSE. Jeugdsoos „De Pul"or ganiseerde Paaseierenzoeken op de tiveedë paasmörgèh. t .Flitsen' (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbodé) „jj buitenland Hop. Na de pauze bespreekt mr. ing. J. v. d. Puil, het „Distributie Plano logisch Onderzoek". SEROOSKERKE Vergadering verzet Door omstandigheden is de verga dering over het Oranjefeest verzet van woensdag 9 april naar donder dag 10 april. Voor tijd: zie agenda. BROUWERSHAVEN Wandeltocht Afd. Rode Kruis De afdeling Brouwershaven van het Nederlandse Rode Kruis, organi seert een wandeltocht op zaterdag 26 april. De start vindt plaats bij café „De Drie Schapen" aan de Ring te Dreischor. Ingeschreven kan worden voor tochten van 8 en van 15 km. Kontaktadressen voor inschrijving zijn: Penningmeester Rode Kruis- afdeling: J. A. van Schelven, Jacob Catsstraat 5, Brouwershaven (01119) .395; K. Mandemaker, I. M. v. d. Bijlstraat 18, Zonnemaire (01112) 374 of 839; C. v. d. Vreugde, Mr. P. Mog- gestraat 23, Dreischor (01112) 245 of 837; G. Gerretsen, Pauwstraat 24, Noordgouwe (01112) 239 of 838. Groepen kunnen zich opgeven bij het hoofd van de basisschool. Iedere deelnemer(ster), die de tocht(en) bin nen de gestelde tijd volbrengt, ont vangt een herinneringsmedaille. Voor groepen van deelnemers af, is een herinneringsvaantje beschik baar. Paasviering Bejaardensociëteit In het verenigingsgebouw hield de Bejaardensociëteit Brouwershaven, de paasviering. De echtgenote van burgemeester Slabbekoorn, heette een groot aantal aanwezigen wel kom, in het bijzonder de predikanten ds. Seeleman en ds. Koppe. Na „thee met lange beschuitjes" zong het dameskoor, ó.l.v. de diri gent de heer P. Pannekoek enkele lie deren: „De waldhoorn", „De zomer" en „Santa Lucia". Ds. Seeleman sprak een gebed uit, waarna geza menlijk werd gezongen Gezang 215:1 en 3. Ds. Koppe mediteerde n.a.v. het Schrijfgedeelte uit Johan nes 20 1-8. Na een tweede traktatie was opnieuw de beurt aan het dames koor. De inwendige mens werd ken nelijk niet vergeten; een orginele traktatie vormde „eigen gemaakte" advokaat. gelepeld uit eierdopjes. Het dopje mocht mee naar huis wor den genomen. Daarna werden drie spelletjes Bingo gespeeld. Mevrouw De Jonge-Hoekman deklameerde: „Goede Vrijdag" en mevrouw Van Sluis-v. d. Weele: „De Meester komt". Na een derde optreden van het koor, dankte mevrouw Slabbe koorn het koor, de dirigent en de bei de predikanten voor hun inbreng. OOSTERLAND Loterij voor Tibetaans dorp Op donderdagavond 10 april a.s. vindt in het cafetaria „Neffen d'Eu- le" de trekking plaats van de loterij, georganiseerd door de Hervormde Jeugdkapel, voor de opbouw van een dorp in Tibet. De burgemeester van Duiveland, de heer J. van Bommel, heeft zich be reid verklaard om op het slot van een gezellige avond de trekking dér loten te verrichten. Het ligt in de bedoe ling om vanaf half acht op genoemde avond wat rondjes met het rad van avontuur te draaien, waarna dan la ter op de avond de trekking zal plaats vinden. De verloting is, dank zij de medewerking van verschillen de zaken al bij voorbaat een succes, waar ook de goede verkoop van loten nog verder toe heeft bijgedragen. Hopelijk zullen velen de slotavond met een bezoek willen vereren om zo doende nog een extra steentje bij te dragen voor de levensomstandighe den in het Tibetaanse dorp, waarom het uiteindelijk begonnen is. Oudheidskamer blijft deze week open In verband met de vele toeristen, die hun paasvakantie nog in Bruinis- se doorbrengen, blijft de Oudheids kamer deze week (t/m vrijdag) 's middags geopend (van 15.00 tot 17.00 uur). BRUINISSE Paasfeest bejaardensoos De bejaarden van de bejaardensoos o.l.v. mevrouw IJzelenberg-Olree vierden het Paasfeest. Na een hartelijk welkomstwoord tot de ruim 60 aanwezigen werd deze middag geopend met het zingen van Psalm 98 1 en 2/Vervolgens hield de presidente een door haarzelf samen gesteld Paasdeklamatorium; onder de titel: „Kiest heden wien gij dienen zult". Duidelijk werd tot uiting ge bracht, dat de mens al van den begin ne af zelf een beslissende keus moet maken. Tussendoor werden toepasselijke paasliederen gezongen. Mevrouw L. v. d. Bos-Wesselius zong solistisch een prachtig lied. Daarna werden door verschillende aanwezigen, ge dichten voorgedragen. Ter gelegen heid van hun 45-jarig huwelijk van het paar Van der Werf-van den Berg. werden allen getrakteerd. In de pau zes kregen de bejaarden een glaasje aangeboden en een ieder mocht bij het naar huis gaan, 2 sinaasappelen en een krentenbol meenemen. Voor het zover was werd nog een gedicht „De geopende Poort" voorgedragen en tot slot zong men: „De dat door uwe gunst ontvangen". Zo ging ieder SAN SEBASTIAN. In een bar in Orio, vlakbij. San Sebastian, zijn zon dag een lid van de guardia civil en een matroos doodgeschoten, zo is van de zijde van de politie meegedeeld. ISLAMABAD. Twee Russische ge neraals en drie Afghaanse opperoffi- cieren zijn vorige week om het leven gekomen, ton hun helikopter in de Oostafghaanse provincie Koenar door Afghaanse Mohammedaanse opstandelingen werd neergeschoten. Dit heeft de Pakistaanse radio maan dag bekendgemaakt. ZIERIKZEE. Recentelijk kwam het oude distributiekantoor (D.K.) ter sprake. Een lezer beschikte nog over deze foto, toen het kantoor nog dienst deed als postkantoor (Meelstraat). Bij de ingang (hoek Klokstraat-Meelstraat) een Pinda chinees. Pindachinezen verkochten in de dertiger jaren in zoet ingebak ken pinda's, die doorgaans grif van de hand gingenals goedkope lekker nij. NEW ORLEANS. Carter en Ronald Reagan hebben de zaterdag gehou den voorverkiezingen in de Ameri kaanse staat Lousiana voor de nomi natie van de demokratisehe resp. re publikeinse presedentskandidaat in de V.S. gewonnen. WASHINGTON. Met een ontmoei- ting van president Carter met het Egyptische staatshoofd Sadat begint dinsdag een nieuwe poging om weer beweging te krijgen in de vastgelo pen Egyptisch-Israëlische besprekin gen. ACCRA. In het noorden van Ghana zijn bij de gevechten naar aanleiding van de installatie van een nieuw stamhoofd 26 mensen om het leven gekomen en 42 gewond. Dit hebben Ghanes funktionarisse maandag in de hoofdstad Accra meegedeeld. WASHINGTON. Het aahta) wer klozen in de Verenigde Staten heeft in maart 6,4 miljoen bedragen, of 6,2 procent van de beroepsbevolking. Deze cijfers zijn afkomstig van het Amerikaanse ministerie van werkge legenheid en gekorrigeerd voor het seizoen. DEN HAAG, 5-4: De Raad der Eu ropese Gemeenten (Sectie Neder land) houdt in 1980 haar algemen le denvergadering in Hulst, dat in dit jaar zijn 800 jarig bestaan viert. Deze ledenvergadering op 24 en 25 april staat onder leiding van J. A. M. Reijnen, burgemeester van Heerlen, die uiteraai-d een openingswoord zal spreken, gevolgd dooreen welkomst woord van burgemeester P. J. G. Molthof van Hulst. Professor mr. I. A. Diepenhorst houdt een referaat over „De Neder landse taal in Europa". De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren afd. Noord- en Midden- Zeeland houdt zaterdag 19 april een rommelmarkt onder de „Beurs" aan het Havenplein. Op deze rommelmarktk is van al les te koop: boeken, gasfornuizen, stoelen, prullaria, enz. Voor u is er ook vast wat bij. Verder zijn we gestart met een stic- keraktie ten behoeven van het toe komstige dierenasyl voor Schouwen- Duiveland. Deze hierbij staande stic ker wordt verkocht voor 1,-. Leerlingen van de huishoudschool zullen in hun woonplaats stickers verkopen en met een handtekenin genlijst rondgaan. Stelt u hen, de die ren en de werkgroep niet teleur en koop s.v.p. een sticker en zet uw handtekening! Stickers zijn ook verkrijgbaar op de rommelmarkt en bij onderstaande adressen: J. Struijk, Hoge Mo lenstraat 47; mevr. v. Dijke, Deur- loostraat 11; Karin de Rijke, Kram merstraat 32; mevr. Westerbeek. L.St.Janstr. 52; R. Snijders, Pieterse- liestr. 31; mevr. v. Kooten, Sehutters- hofstr. 6; mevr. de Graaf, Everstraat 14; mevr. Kleemans, Hoofd poortstraat 44; J. Muste, Lammer markt 8; dhr. Dorreman, Varremarkt 4. (Allen wonende te Zierikzee). Werkgroep Ver. tot Bescherming van Dieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3