RIANTE BEHUIZING V.V.V. RENESSE DONDERDAG OFFICIEEL GEOPEND EXPORT NAAR FRANKRIJK EN BELGIË ERNSTIG TERUG GELOPEN u JlHcjlH DE ZIERIKZEESCHE COURANT Na zeventig jaar een eigen kantoor België zonder regering Roerige kraakuren in Amsterdam Mosselseizoen be-eindigd Microben explosie in Rusland? ISTA- OOSTERLAND Twee doden in het verkeer WA> 1£ür pa eitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 april 1980 136ste jaargang Nr. 22687 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Afscheid bij afdeling A.N.B.O. RENESSE, 3-4. Donderdagmiddag 3 april om drie uur verrichtte burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer, onder toeziend oog van een groot aantal genodig den, de officiële opening van het nieuwe kantoor van de plaatselijke V.V.V. Renesse. De gasten werden met een kopje koffie verwelkomd in het dicht bij het nieuw kan toor gelegen horecacentrum ,,De Wig". V.V.V.-voorzitter Joh. Janse verwelkomde in het bijzonder burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer en haar echtgenoot, wethouder J. C. de Feiter, de heren van de dienst gemeentewerken, mr. Bruin, voorzitter van de provin ciale V.V.V., de heer A. C. W. v. d. Vet, oud-voorzitter van de V.V.V. Renesse, oud-burgemeester H. P. Everwijn en afgevaardigden van zusterverenigingen. Vervolgens nodigde hij het gezel schap uit om zich naar het zeer nabij gelegen nieuwe kantoor te begeven voor de officiële opening. Deze werd verricht door burge meester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer, die, nadat zij uit handen van de V.V.V.-informatrice mevr. M. Dalebout-v. d. Sloot een fraai boeket had ontvangen, de sleutel omdraaide en de deur opende. Hierop kreeg een ieder de gelegen heid de nieuwe aanwinst van de V.V.V. "eens goed in ogenschouw te Het kantoor, dat in totaal 80 m2 groot is, bestaat uit een royale ont vangstruimte met daarin een ruime balie, waarvan een stuk is verlaagd voor mensen met een rolstoel, een vergaderruimte met daarin een keu kentje, toiletten en een archief. Door dat in de buitenwanden veel gebruik is gemaakt van glas maakt het geheel een open, lichte indruk. Aan de wand van het kantoor komt expositieruimte, waarop door V.V.V.- leden tegen betaling kan worden geadverteerd. In het nieuwe kantoor beschikt men verder over een tweede telefoon- BRUSSEL, 3-4. Premier Wilfried Martens heeft donderdagmiddag ko ning Boudewijn het ontslag van zijn Rooms-rode coalitie regering aange boden. De koning heeft zijn ant woord in beraad gehouden en de eerste-minister verzocht op korte ter mijn een oplossing te zoeken voor de huidige politieke crisis in België. lijn. Omdat sinds kort een parttime informatrice is aangetrokken om de vaste informatrice te vervangen of bij te staan, is het kantoor vanaf 1 april tot 1 oktober zes dagen in de week geopend. Terug in ,,De Wig" werd het glas geheven op de nieuwe riante behui zing van V.V.V.-Renesse. Eindelijk Als eerste werd het woord gevoerd door de voorzitter van de V.V.V.- Renesse, de heer Joh. Janse, die me moreerde dat men nu eindelijk, na de oprichting van de V.V.V.-Renesse (toen nog V.V.V.-Renesse Vooruit) op 6 april 1911, na bijna 70 jaar beschikt over een heel eigen kantoor. Na de ramp in 1953, en de ontslui ting van Schouwen-Duiveland die daar min of meer een gevolg van was, is er een zeer sterke trek naar dit ge- b'ec ontstaan. Zolang mevr. Borgmeijer-Mater, eerst samen met haar man en later alleen, aan huis het kantoor runde was kantoorruimte geen probleem. Men vond daarna een nieuw onderkomen in het voormalig gemeentehuis, maar de ruimte daar was erg beperkt en de stroom toe risten die de weg naar de V.V.V. von den groeide, werd hard gezocht naar een goede oplossing. Uiteindelijk werd dan toch maar beslist een gok te wagen en te pogen het geld op tafel te krijgen voor der gelijke nieuwbouw. De leden werden aangeschreven met een verzoek om een renteloze lening, hetgeen met 42.000,- aan toezeggingen werden gehonoreerd. De rest van de 114.000,- de oor- sprpnkelijke raming waarbinnen men uiteindelijk ook heeft kunnen blijven, werd verkregen uit een le ning bij een bank onder zeer gunstige voorwaarden, zonder deze medewer king had het kantoor niet gereali seerd kunnen worden. Bovendien stemde de gemeente er in toe, dat de afbetaling der kosten van de bouw grond over tien jaar kon worden uit gesmeerd. Spreker dankte de hoofdaannemer en de onderaannemers, de heer M. Post, technisch opzichter van de ge meente voor het begeleiden van de bouw en de heer W. van Meerte, di- rekteur gemeentewerken omdat hij er in geslaagd is, er voor te zorgen dat de laatste dagen de bestrating en het plantsoen rond het V.V.V.- kantoor, met heel hard werken, toch nog op tijd is klaargekomen. Toch op tijd Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer herin nerde de voorzitter er aan, dat de za ken betreffende het V.V.V. dan wel rond waren toen zij haar taak in Westerschouwen aanvaardde, maar, dat de plaats van het kantoor op een van haar eerste raadsvergaderingen aan de orde kwam. Zij vertelde dat ze zich zorgen had gemaak, of alles wel op tijd klaar zou zijn, toen pas in november met de bouw werd gestart en toonde zich verheugd dat het toch is gelukt. Een goed V.V.V.-kantoor noemde zij een ,,must" voor Renesse. Zij wees daarbij op de 3.000.000 over nachtingen in Westerschouwen verle den jaar. Mr. Bruin, voorzitter van de pro vinciale V.V.V. sprak over de vele 'ontwikkelingen binnen de V.V.V.- struktuur de laatste jaren. Het lijkt misschien dat veel plaatselijke V.V.V.-taken naar centraal niveau zijn getrokken, maar er is nog steeds een duidelijke taak voor de plaatse lijke V.V.V.'s. Als voorbeeld daarvan noemde hij de ontvangst van de rekreanten en de verlening van inlichtingen aan de ei gen inwoners. Namens de middenstandvereni- ging Renesse sprak voorzitter M. J. Krijnse-Locker. Hij vond het nieuwe kantoor niet alleen een aanwinst voor bestuur en leden van de V.V.V., maar voor heel de gemeenschap. Hij stelde: ,,We weten dat u bij de tijd bent en we hopen dat u bij de tijd blijft". Bij deze woorden bood hij na mens de middenstandsvereniging een fraaie klok aan. Namens de evenementenkommis sie mocht het bestuur een geschenk in ontvangst nemen; en wel een fraai glas in tinlamp. De maker ervan, de heer W. Krijger voerde het woord na- mense de kommissie. Vervolg pag. 2 AMSTERDAM, 3-4. Amsterdam heeft donderdag enige roerige uren beleefd door het optreden van de gezamenlijke krakersgroepen in de hoofdstad. Naar schatting hondérd man drong omstreeks kwart over elf het gebouw van de Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting (GDH) aan de Van Reigersbergenstraat binnen uit protest tegen het herhuisvestingsbeleid in de hoofdstad. door de M.E. verwijderd, waarbij ra ke klappen vielen. Bij hun vertrek zouden de krakers dossiers hebben meegenomen. Volgens een gemeente woordvoerder lagen de dossiers ,,in grote aantallen" in de omgeving van het gebouw. Hun aktie richtte zich in hoofdzaak op de afdeling ontruimingen, waar enkele tientallen krakers de dossiers doorkeken. Volgens hun verklaring wilden zij, nagaan welke gekraakte panden op de nominatie staan om te worden ontruimd. Inmiddels was een groep van de mobiele eenheid ver schenen, die rond twaalf uur over ging tot ontruiming van het gebouw. De meeste krakers vertrokken zon der tegenstand te bieden, alleen de aktievoerders die zich in de archief ruimte met de dossiers bezig hielden boden verzet. Zij werden daarop DEN HAAG. De prijskompensatie per 1 juli wordt zoals bekend vervan gen door een bedrag van 26 gulden bruto per maand of 6 gulden per week. Samen met een belastingverla ging moet dit leiden tot het handha ven van de koopkracht van de mini muminkomens en van die iets daar boven. Hoe groot de belastingverla ging precies wordt is nog niet be kend, maar naar schatting zal die in de buurt van de 130 gulden op jaarba sis liggen. YERSEKE, 4-4. Deze week worden de laatste mosselen van het seizoen 1979-1980 naar de afnemers verzonden, zaterdag 5 april eindigt het mosselseizoen. Het seizoen was voor de mosselkwekers uitzonderlijk goed, maar leverde de mosselhandelaren veel problemen op, aldus J. Baaij van het Mosselkan toor in Bergen op Zoom. ZIERIKZEE. dan nabij de wel goed. Geen mooier plekje (bijna) te Zierikzee om een boom te planten. Witte Brug. Hier (foto) staat hij dan: kaal nog. maar dat komt (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WASHINGTON, 3-4. Funktionaris- sen van de Amerikaanse inlichtin gendienst hebben donderdag ver klaard er van overtuigd te zijn dat de dood van minstens 200 Russische burgers in april 1979 is veroorzaakt door microben, die zijn vrijgekomen na een explosie in een fabriek voor bacteriologische wapens in Sverd lovsk. Zij verklaarden onlangs inlichtin gen te hebben ontvangen, waaronder de resultaten van autopsie, waaruit bleek dat de slachtoffers waren over leden aan de gevolgen van aantasting van de longen door miltvuur. Deze vorm van miltvuur kan, aldus de bronnen, niet worden veroorzaakt door het eten van vlees van zieke die ren. Die problemen ontstonden met na- k me doordat de export naar twee be langrijke afnemers - Frankrijk en België - terugliep, evenals de kon- sumptie in Nederland. De export naar Frankrijk daalde van 185.000 ton (een mosselton is hon derd kg) in het vorige seizoen tot 105.000 ton het afgelopen seizoen. Een grote natuurlijke aanwas van mosselen in Frankrijk was daarvan de oorzaak. De afzet naar België liep met 25.000 ton terug naar 235.000 ton. De aanzienlijk geringere export naar bijvoorbeeld West-Duitsland, Italië, Advertentie uw dealer voor: m Tel. (01114) 1495 - St Joostdijk41 Burg. v. d. Havestraat 48 Het nieuwe kantoor van V. V. V.-Re- nesse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. ARNHEM, 3-4. Twee mensen zijn donderdagmiddag om het leven ge komen bij een verkeersongeval op de kruising 1 Schelmseweg-Monniken- steeg in Arnhem. Zij zaten in een per sonenauto, die volgens getuigen met grote snelheid de kruising opreed en geen voorrang verleende aan een vrachtauto. De slachtoffers zijn de 44-jarige H. v. d. Hooven uit Oss en de 50-jarige H. Vrielink uit Doetin- chem. De bestuurder van de vrach tauto raakte licht gewond. De perso nenauto werd geheel vernield. Zwitserland en Engeland nam met vijfduizend ton toe tot 17.000 ton. Eigen land De teruggang in de konsumptie van mosselen in ons land wijt Baaij vooral aan de mosselschaarste en de daarmee gepaard gaande hoge prij zen. De konsumptie liep terug van 88.000 naar 83.000 ton. De mosselvisserij hoopt, aldus Baaij, dit jaar nog één keer vergun ning van het ministerie van land bouw en visserij te krijgen om mos selzaad, dat overvloedig groeit in de Grevelingen, op te mogen vissen om het in de Waddenzee en de Ooster- schelde uit te zetten. Enkele weken geleden haalden de mosselvissers ook al 70.000 ton mosselzaad uit de Grevelingen. Verwachting tot zaterdagavond: Koude nacht Droog en perioden met zon; koude nacht met minimumtemperatuur om het vriespunt; middagtemperatuur ongeveer 10 graden; matige wind tus sen noord en noordoost. Voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 5 april Zon op 6.04, onder 19.19 Maan op onder 8.42 6 april Zon op 7.01, onder 20.20 Maan op 0.22, onder 10.20 7 april Zon op 6.59, onder 20.22 Maan op 2.21, onder 11.06 8 april Zon op 6.57, onder 20.23 Maan op 3.15, onder 12.02 Laatste kwartier: 8 april (14.06) HOOG- EN LAAGWATER 5 april 6 april 7 april 8 april Hoogwater 5.53 18.17 7.23 7.53 8.42 19.44 20.17 21,05 Laagwater 11.51 - 1.04 13.33 1.39 14.12 2.23 14.59 Doodtij: 10 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-4. Het K.N.M.I. deelt mede: We krijgen een rustig maar vrij koud paas-weekeinde. Boven Engeland, de Noordzee en zuid- Scandinavië bevindt zich een hoge- drukgebied dat de komende dagen het weer in onze omgeving bepaalt. In de nacht kan tijdens opklaringen de temperatuur bij het aardopper vlak tot aan of even onder het vriespunt dalen. Overdag bestaat een grote kans op zonneschijn. De middagtemperatuur is omstreeks 10 graden. Dit is iets te koud voo*r de tijd van het jaar. Ook in Engeland wordt het een koude Pasen. In de nacht van donder dag op vrijdag kwam daar lichte vorst voor. In Duitsland stroomt koude lucht uit het Oostzeegebied zuidwaarts. In de Alpen valt regen en sneeuw. WASHINGTON. Dc 33-jarige Ame rikaanse Jesse Thomas, die als eerste in dc geschiedenis van dc medische wetenschap een kunstruggegraad had gekregen, is donderdag aan dc gevolgen van een infectie gestorven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1