DE KLUIZENAAR WILLEN AAL VISSERS ZOET OF ZOUT WATER Hoofdbestuur Z.L.M. VOORZITTER A. J. G. DOELEMAN: „BOER EN TUINDER NOG IN ONZEKERHEID" 't Was een grap De prijskompensatie CAO-onderhandelingen bouw opgeschort Welkom in onze modelwoning Deurioo Intermeubel Deurioo Woninginrichting ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 april 1980 Nr. 22686 9 BERGEN OP ZOOM, 1-4. Op de jongste hoofdbestuurs vergadering van de Z.L.M.heeft de voorzitter, de heer A. J. G. Doeleman erop gewezen dat het nut en resultaat van de door de landbouworganisaties gevoerde akties, moeilijk vallen te schatten. In elk geval blijven boer en tuinder nog steeds in grote onzekerheid verkeren. Die onzekerheid wordt mede veroorzaakt door de zwakke houding van het Europese Parlement, dat bijzonder verdeeld is en geen duidelijk standpunt heeft ingenomen. Het moet de Euro Parlementariërs wel duidelijk zijn geworden, dat een demonstratie een lont kan zijn, die harde akties kan doen ontbranden. Land- en tuinbouw worden op onaan gename wijze aan het lijntje gehou den. Verschillende landen proberen een zo gunstig mogelijke positie in te ne men, met de land- en tuinbouw daar bij als belangrijke schakel. Baby's te koop gevraagd MONTREAL, 31-3. „Onge- wenste baby's te koop ge vraagd" is de tekst van een ad vertentie die de Canadese lui tenant van het Leger des Heils Chris Humphrey en zijn vrouw in een weekblad in Montreal hebben gezet. Het echtpaar biedt elke zwangere vrouw die abortus wil laten plegen een bedrag, als zij zich bereid verklaard het kind te voldragen en het daarna in adoptie af te staan aan een kerkelijke instantie. ,,Een kind kopen en nog tij dens de zwangerschap een kon- trakt erover sluiten is mis schien niet erg smaakvol, maar ik vind het nog ver schrikkelijker als je besluit een mens te doden voordat hij geboren is", aldus Chris Humphrey. BRESKENS, 1-4. Tientallen men sen hebben in Breskens vergeefs ge wacht op de voor dinsdag nieuw aan gekondigde vleugelboot-lijndienst tussen Vlissingen en Breskens. Het bleek een 1 april-grap van de Zeeuwsch-Vlaamse VW en een paar ondernemers. De grap werd ook serieus genomen door de houder van een benzinestati on en de eigenaar van een friet kraam, die vergunning aanvroegen om hun zaak op het Veerplein in Breskens op te zetten. BREDA, 1-4. Uitbetaling van wel ke prijskompensatie dan ook zal in nauw verband moeten staan met de totale ontwikkeling in de loon kosten. Die ontwikkeling staat niet los van de ekonomische groei. Gaan we met de lonen daar bovenuit, dan scheppen we extra werkloosheid. Daar ligt de rem op het beleid, waar ook de vakbeweging niet omheen kan. Zo reageerde voorzitter S. J. van Eijkelenburg van de Christelijke werkgevers NCW dinsdag in Breda op het besluit van FNV en CNV zich sterk te gaan maken voor een volle dige prijskompensatie per 1 januari 1981. ARNHEM. Kenners keuren in de Arnhemse Rijnhal door amateurs ge kweekte orchideeën. Tot 7 april wordt in de Rijnhal een internationa le orchideeëntentoonstelling gehou den. Voor de liefhebber van de tropi sche bloemsoort valt er heel wat te genieten. De Nederlandse overheid meent dat de land- en tuinbouw-bijdrage aan de vaderlandse ekonomie, door de hardwerkende groep in de samen leving, toch wel behouden zal blij ven. Vreemde uitspraak Wellicht is dit ook minister Braks in de politieke arena duidelijk ge maakt, getuige zijn uitspraak: „dat 7,9procent niet realistisch is". Dit is - volgens de voorzitter - duidelijk in tegenspraak met eerdere opmerkin gen van deze minister. De voorzitter wees hierna op de te leurstellende houding van de over heid om de fruitteelt de helpende hand te bieden. De beleidsvisie van de minister wordt met belangstelling tegemoet gezien. De rentesubsidie voor de fruitteelt, zoals die nu is, is van weinig beteke nis, vooral door de hoge rentevoet. Men wil in Brussel ook niet meewer ken aan beperkingen van de import van fruit uit het zuidelijk halfrond. Marktmechanisme Voor de akkerbouw wees de voor zitter op het onvoldoende funktione- ren van het marktmechanisme door hoge rente, daar de bwaarvergoeding niet meer in verhouding staat tot de werkelijke kosten. Waardering kan bestaan voor de door de suikerindustrie vastgestelde betalingsprijs voor de bieten. Verder is de situatie op de zuivel- markt drastisch in gunstige zin ver anderd; de oorzaak is onbekend, maar er blijkt wel uit dat de marktsituatie van agrarische produkten soms snel kan wijzigen. (II) De glasaaltjes die zijn binnengeko men na een reis van twee jaar in onze binnenwateren hebben zover men weet nog geen voedsel opgenomen. Ze zijn nog zeer klein, vijf a zes centi meter en er gaan er 3000 in een kg. Voordat ze ongeveer 100 gram wegen zijn we een jaar of zes verder en is er door allerlei oorzaken o.a. roofvissen nog maar 10 procent over. Voor de visser wordt het nu ook een zeer begeerde buit. Deze visserij op de rode aal wordt uitgeoefend met kleine ook wel schietfuiken genoemd met sleepnet en kubben. Op het IJs- selmeer met kistjes en lijnen op de visafslag hoort men dan ook fuikaal, kistaal en lijnaal. De lijnaal is wel het vetst en dus zeer gewild door de rokerijen. Zij brengt meer geld op maar is zeer arbeidsintensief. Bij een overschot van 10 procent van de gla saal heeft men op een gezond water een vangstkapaciteit van circa 15 kg per ha. Flitsen uit het buitenland PEKING. Het Mausoleum van Mao Zhedong is weer voor het publiek ge opend, na vrijwel een jaar gesloten te zijn geweest. Op het plein van de He melse Vrede in Peking vormden zich direkt lange rijen belangstellenden voor het monument waar de stichter van de Chinese volksrepubliek be graven ligt. TEHERAN. „Door de Sjah naar Egypte te sturen, moet Carter besef fen dat zijn boodschap aan de een voudige Iraanse onderdaan die ik ben, een vergissing is" zo zei de Iraanse geestelijk leider ajatollah Chomeini in een verklaring die dins dagochtend is voorgelezen ter gele genheid van de eerste verjaardag van de Islamitische republiek. LONDEN. De tegenstanders in En geland van de jacht op jonge zeehon den hebben een overwinning behaald toen de regering een maatregel uit vaardigde die de handel verplicht goederen die van zeehondenhuiden gemaakt zijn als zodanig kenbaar te maken. GENÈVE. Oost-Europa heeft het tekort op de balans van de handel met het Westen het afgelopen jaar door een sterke vergroting van de ex port kunnen omzetten in een over schot. Dit staat in een maandag gepu bliceerd jaaroverzicht van de Econo mische Commissie voor Europa (ECE) van de Verenigde Naties. Trekken we nu £en vergelijking met het zoute Grevelingenmeer, on geveer 11.000 ha en een minimale in trek, voor een rendabele visserij dan heeft men nodig 5 a 6000 kg glasaal en moet men deze zelf gaan uitzetten wat neerkomt op f 20,— per kg kosten dus door de Grevelingen vis sers f 120.000,—. Erger nog deze hoeveelheid kan men haast nooit aankopen via het O.V.B. Dan is op zoet water ook een goede snoekbaars en baarsvisserij mogelijk. Ook deze vis heeft een ho ge marktwaarde en wordt beoefend in wintervisserij. Zoet of brak Begrijpt men nu waarom een pa lingvisser een voor keur heeft naar zoet of brak water. Dit klemt nog meer daar de Grevelingen vissers voor ze een keus moesten maken met in het vooruitzicht de afsluiting van het Volkerak en daarna de Ooster- schelde kozen voor de aalvisserij en mogelijkheden in de toekomst de snoekbaarsvisserij Wanneer de Grevelingen zout blijft komen zij in grote moeilijkheden o.a. door onvoldoende intrek van glasaal wat tot een vermindering van de aal vangsten zal leiden, ook schade toe gebracht door het uitgeven van gron den voor de oesterkwekerij en ver gunning voor het vissen op mossel zaad. Door de mosselvissers w$rd nog enig begrip opgebracht de eerste ja ren en werd nog een bedrag betaald voor mogelijke schade die zou kun.- nen ontstaan dat werd gestort in een pootvisfonds. Dat dit bedrag op tafel kwam voor de vissers vonden de ver huurder (de Domeinen) niet nodig hoewel de mosselkwekers wel bereid zijn dit bedrag te betalen. „Nee", zegt de verhuurder, die o.i. de taak heeft zijn verhuurders te bescher men. Zij steekt in feite dit bedrag in eigen zak en zo zal de staat (verhuur der) inplaats van zijn huurders te be schermen, ze langzaam maar zeker brodeloos maken. Dit is een niet te verteren zaak; onder protektie van een overheidsinstelling; ongelooflijk maar waar. PARAMARIBO. Alle Surinaamse ministers moeten hun persoonlijke bezittingen door een notaris laten re gistreren. Aldus heeft de raad van ministers in Paramaribo besloten. MOSKOU. Afghanistan zal de Sow jet-Unie dit jaar 2,5 miljard ku bieke meter aardgas leveren, ruim zestien procent meer dan vorig jaar, zo heeft het Russische persbureau Tass bericht. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 4 APRIL NED. I: Mensen nog an toe is de titel van een tekenfilmdrieluikje. Voorts de Franse film De kinderen van Bogota over het onbekende daklozen en ouderloze kinderen van Bogota die op straat leven. Daarna de kompositie Oorlogsrequiem van Benjamin Britten. Het journaal wordt gevolgd door Een zekere Judas, een televisiespel met Eddy Brugman in de hoofdrol, waarin gepoogd wordt de figuur Jusas wat genuanceerder uit de verf te laten komen. Tot besluit van de dokumentaire Ze zien liever mijn handen dan mijn gezicht, over de in ons land verblijvende Marokkanen. NED. II: Allereerst vanuit de St Joris- kerk te Amersfoort de registratie van Matthaus Passion. 's Avonds om te be ginnen Staaltje de lokomotief en een aflevering uit de serie- Matt en Jenny. Dierentuin in dienst van het dier is een dokumentaire Artis film over de vraag of de dierentuin in het kader van het mi lieuvraagstuk nog wel bestaansrecht heeft. Daarna het televisiespel Billy Budd, naar het boek van Herman Melvil le. Voorts het tweede deel van George Friedrich Handels Messiah gevolgd door Een heel gewoon leven, een dokumentai re over een Hongaarse weduwe die vier van haar vijf kinderen heeft verloren. De uitzending wordt afgerond door het slot van Vandaag de dag... VRIJDAG 4 APRIL NED. I: 13.00 Nieuws voor doven; 15.00 Kruisweg; 18.00 Nieuws voor do ven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Pas poort; 18.55 Nieuws; 18.59 Mensen nog an toe; 19.25 De kinderen van Bogota; 20.10 Oorlogsrequiem; 21.35 Journaal; 21.45 Een zekere Judas; 23.00 Ze zien liever mijn handen dan mijn gezicht; 23.45 Nieuws. CNV-blad „De Opbouw" stond, haal de Van Commenee uit naar de manier waarop de FNV zich verzet tegen het loonbeleid van de regering. Hij zei dit verzet in veel opzichten plat vloers te vinden en beschuldigde de FNV ervan werknemers met leugens, halve waarheden en uitkeringen tot staken te hebben bewogen. UTRECHT, 1-4. De C.A.O.-onder- handelingen in de bouw zijn vanwe ge een ruzie tussen de FNV- en de CNV-bouwbond opgeschort zonder dat één harde C.A.O.-eis over tafel is gegaan. Het overleg, het eerste na het van kracht worden van de loonmaatre gel, werd tot nader order uitgesteld omdat de federatie bouw- en hout bonden FNV eerst openlijke exkuses wil van de bouw- en houtbond CNV over een artikel van de voorzitter van de CNV-bond, D. van Comme nee. In dit artikel, dat vlak na de FNV-aktiedag van 20 maart in het LISSABON. Vijf voormalige Por tugese koloniën in Afrika zijn het af gelopen weekeinde tijdens een top conferentie in de Mozambikaanse hoofdstad Mapoeto overeengekomen een gemeenschappelijke ekonomi sche markt op te richten. WASHINGTON. President Carter heeft het congres gevraagd de voor gestelde begroting van de NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, voor het nieuwe begro tingsjaar, dat loopt van oktober 1980 tot september 1981 met vier procent te beknotten. KAMPALA. De 20.000 Tanzaniaan- se militairen die na de val van Amin in Oeganda bleven om de orde te handhaven en een nieuw Oegandees leger op te leiden, zijn begonnen het land te verlaten. Advertentie Merellaan 1 in Nieuwerkerk (aan de Rijksweg) OPENINGSTIJDEN: Dinsdag van 14.00-16.00 uur Donderdag van 19.00-21.00 uur Vrijdag van 19.00-21.00 uur Zaterdag van 13.30-16.00 uur (ook andere tijden mogelijk na af spraak) Zierikzee Telefoon (01110) 2946 - 2825 Vrijdagavond 4 april: 20.20 uur Ned. 2: brengt de NCRV de produktie Billy Budd", naar de novelle van Herman Melville op het scherm. Op de foto een scene met Pory Franssen als Billy Budd en Jan van Roijen als Claggert. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 14.00 Matthaus Pass ion; 18.00 Nieuws voordoven; 18.25 Teleac18.55Nieuws; 18.59 Staaltje; 19.05 Matt en Jenny; 19.30 Dierentuin in dienst van het dier; 20.00 Journaal; 20.20 Billy Budd; 21.35 Messiah; 22.05 Een heel gewoon leven; 23.05 Vandaag de dag...; 23.20 Nieuws. ZATERDAG 5 APRIL NED. I: Het middagprogramma be gint met de dokumentaire Op zoek naar overlevenden. Martin Brozius presen teert de quiz Ren je rot en wordt gevolgd door Bassie en Adriaan en tot slot De Tros Penalty bokaal. De vooravond wordt gevuld met de tweede aflevering van de Vijf. Voorts de Showbizzquiz en een avontuur van De Hulk. Het journaal wordt gevolgd door Tros Sport en Melo dieën van Robert Stolz, waarin ter gele genheid van het honderdste geboortejaar van deze komponist enkele werken ten gehore gebracht zullen worden. Het laat ste journaal wordt gevolgd door de Paas wake vanuit Amersfoort NED. II: In de namiddag brengt de NOS een rechtstreekse reportage van de Amstel Gold Race. 's Avonds allereerst een avontuur van Pipo de clown. In de vijfde editie van Leven en overleven komen de dierenbescherming en de die renmishandeling aan de orde. Vervol gens het slot van de Reünie. In de Mike Burstyn show is onder meer de zangeres Therese Steinmetz te gast waarna het programma verder gaat met Achter het nieuws en Haar verliezen, een Engels tv- spel over een man die plotseling zijn vrouw verliest en voortaan alleen zijn twee kinderen op moet voeden. De uit zending wordt besloten met Voetbal'80. ZATERDAG 5 APRIL NED. I: 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Nieuws; 15.32 Op zoek nar over levenden; 16.20 Ren je rot; 17.05 Bassie en Adriaan; 17.30 TROS Penalty Bo kaal18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort18.55 Nieuws; 18.59 De Vijf; 19.25 Showbizz quiz; 20.40 De Hulk; 21.37 Journaal; 21.55 TROS Sport; 22.10 Robert Stolz; 22.45 Nieuws; 23.00 Paaswake. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 15.45 Wielrennen; 18.00 Nieuws voor doven18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Pipo; 19.25 Leven en overleven; 20.00 Journaal; 20.27 De Reünie; 20.52 Mike Burstyn show; 22.00 Achter het nieuws; 22.30 Haar verliezen; 23.20 Voetbal '80; 23.55 Nieuws. Rondkijkend kwam ze langzaam tot een besluit. Ik ga deze kamer eens uit mesten; dat is misschien in weken niet gebeurd. Een vrouw komt er nooit in dit. huis, want dat kun je aan alles merken. Langzaam kwam ze overeind. Eerst maar eens rondsnuffelen of er schoon maakspul is. Ik heb op z'n minst een bezem nodig, zo mogelijk een dweil. Water is er, dank zij de pomp. Een mens kan dus leven zonder gas, elektra en waterleiding. En zonder teevee, 't Is wellicht een stuk goedkoper, maar wel primitief. Buiten vond ze een bezem en een emmer. Toen ging ze op zoek naar zeep of iets dergelijks. Een dweil bleek er niet te zijn, dus nam ze een grote, oud»e doek. Tenslotte vond ze een pak groene zeep. Ze had er nooit mee gewerkt, maar vond het opeens machtig interes sant om op deze ouderwetse manier te gaan werken. Het fornuis openend kwam ze met een zucht tot de ontdek king dat het vuur nog brandde. Ze gooi de er stukjes turf op en wat hout Meteen laaide het vuur hoger. De em mer, die ze gevuld had met water, zette ze op het open vuur en deed er wat groene zeep in. Naar buiten lopend zocht ze een stuk hout en vond een tak, fatsoeneerde hem enigszind en ging naar binnen om ermee in het water te roeren. Daarna nam ze de bezem en begon de vloer te vegen. Maar na een paar minuten onderbrak ze en bekeek zichzelf op kritische wijze. Ik kom eruit te zien.... dat is niet mooi meer. Ik moet wat anders aantrekken, anders in vana vond mijn jurk niet meer om aan te pakken van het vuil en 't stof. De bezem aan de kant plaatsend, liep ze naar de slaapkamer, die in het halfduister lag gehuld. De kamer stonk. Naar het raam lopend, probeerde ze het te openen, wat haar na enige krachtige pogingen eindlijk lukte. Ze ademde met volle teugen de frisse morgenlucht in, die binnenkwam. Hè, dat is tenminste wat anders. Nu eens kijken of ik iets kan vinden, dat ik kan dragen. Er was een grote klerenkast. De man kan me vanavond er hoogstens uit schoppen, omdat ik in zijn kast ben ge weest, maar dat risico moet ik dan maar lopen. Na lang zoeken vond ze een broek, weliswaar veel te lang, maar daar wist ze wel iets op te vinden. In haar tasje had ze altijd een kaartje met veiligheidsspelden vast aan de randen van de broek, die bijna tot haar oksels kwam. Zichzelf in het spiegeltje bij de pomp bekijkend, glimlachte ze. Net een gooi en smijtfilm. Ze bekeek haar voeten in de schoen tjes, die al smerig waren. Zonder zich verder te bedenken, trok ze de broek weer uit, waarna ze zich ook van haar jurk en panty ontdeed. Daarna hees ze zich opnieuw in de broek, maakte hem bast en kwam op blote voeten terug in de kamer. De moderne Assepoes, dacht ze met grim mige humor. Het is een lange tijd ge leden, dat ik meehielp met de schoon maak. Laat ik me daarom hier maar Door GERRIT FRANSSEN eens verdienstelijk maken. Gedurende de hele morgen veegde, boende en schrobde ze, zodat het zweet haar over het gezicht liep. Maar tot haar verbazing deerde het haar nauwelijks. Doordat ze het grote woonvertrek onder haar handen zag veranderen van een morsige, vuile kamer in een helder en leefbaar vertrek, groeide bij haar een zekere voldoening. Ik maak me tenmin ste op deze manier nuttig. De grote gele hond was een paar keer binnen gekomen, maar bleef niet ver van de deuropening slaan, verbaasd vanwege de aktiviteiten, die deze vrouw tot ontwikkeling bracht Het amuseer de haar de hond zo te zien kijken. Dat is hij helemaal niet gewend, maar hij beschouwt me tenminste niet meer als een vreemde en dat is al heel wat Ze had het dier een paar keer over de kop geaaid, wat beloond werd met een he vige lik van een monsterlange tong. Ze vond het eng, maar wist dat het goed bedoeld was. Intussen had ze niet de minste idee van de tijd; haar horloge was in de nacht blijven staan en in het hele huis was geen uurwerk te bekennen. Evenmin een transistor radio of iets dergelijks. Als ze maar een beetje muziek had, dan was het niet zo stil en eentonig. Toen ze zo ongeveer met de kamer klaar was, voelde ze, dat ze weer trek had gekregen. Met kunst- en vliegwerk maakte ze het nagenoeg uitgegane vuur in het fornuis weer aan en zette een ketel met water op. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 9