LANDBOUWSCHAP WIL PACHTPRIJS VERHOGING LAGER EN LATER Sterke stijging aantal echtscheidingen in 1979 WELZIJN Paraguay doodt boeren Y erlenging rijbewijs Triest rekord Bondsrepubliek Praag pakt intellektuelen Logies en verhuizen duurder Wet Vervreemding Landbouwgronden Nederlandse P aasboodschap aan Y.S. Drama te Eindhoven Verdachte verwondt rechercheur AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE t 2 Er zijn recentelijk echtscheidings cijfers gepubliceerd, die er niet om liegen. Nederland als „degelijk" land (wat dat dan ook zijn mag), be gint - onder druk van dergelijke cij» fers, snel zijn reputatie te verliezen. Natuurlijk staan die cijfers niet op zichzelf, maar zijn symptomatisch voor het snel veranderde en zich nog steeds wijzigende maatschappelijke- beeld in dit land. Er is ontzettend (in dit verband geen overdreven woord) veel veranderd in het vaderlandse maatschappijtje. Vroeger stond veel - zo niet alles -in het teken van bescheidenheid en zui nigheid. Dat gold voor huisvesting, de kleding, de geldbesteding, het voedselverbruik. Normaal was - een ander facet - dat de grootouders in woonden bij de gehuwde kinderen. Ten plattelande hadden die grootou ders vaak nog een aparte taak in het gezin, terwijl de ouders zich wijdden aan het doorgaans zware landwerk. De „nieuwe tijd" heeft de genera ties uit elkaar gehaald. Door pensio nering en een betere oude dagsvoorziening verviel de direkte afhankelijke positie van de grootou ders. Het gezin kwam apart te staan, maar ook dat viel veelal uit elkaar. Onder invloed van de emancipatie ontdekte de vrouw, dat er meer is tussen hemel en aarde, dan keuken en huiskamer. Velen zochten en von den een eigen, aparte werkkring, het geen de zelfstandigheid en onafhan kelijkheid bevorderde. Een latere trend was (en is), dat kinderen heel vroeg al de deur uitgaan. Ze willen weg onder de vleugels van de ouders en zelfstandig leven en wonen. Uitvloeisels van deze situatie is het wegvallen van grote (familie)wonin- gen en een stijgende vraag naar twee persoonswoningen. Mechanisering van het huishouden, hogere ver diensten, meer vrije tijd en andere godsdienstige en maatschappelijke opvattingen, versnellen de genoemde processen. Resultaat van een en an der is meer materiële welvaart in de „woon-units", maar zeker minder welzijn, want „de twee" of „de een" moet(en) alles zelf doen; gezelligheid wordt buiten de deur gezocht; voor allerlei diensten wordt betaalde hulp van derden ingeroepen. De gezellige maaltijd rond de familietafel, wordt vaak vervangen door een maaltijd buiten de deur, of ergens een hap- snap-maagvuller. Dit alles gaat gepaard met verlies aan sociaal kontakt en: een maat^ schappij groeit, vol eenzaamheid, vol psychische spanningen, argwaan, duurte-problemen en die spanningen delen zich uiteraard mede aan de sta tus van het huwelijk, waarvan al meer dan één op de vier schipbreuk leidt. Of welzijnskommissies iets aan deze kernproblemen zullen kun nen doen is de vraag; welzijn immers zit ook weer niet louter in de struktu- ren, maar steekt al of niet in de mens zelf en een mens zit - vooral geeste lijk - ingewikkeld in elkaar, al is zijn/haar afhankelijkheid van de omstandigheden een evidente. ROTTERDAM. De gemeente Rot terdam heeft met de verzeke ringsmaatschappij Nationale Neder landen een akkoord bereikt over de aankoop van 650 woningen, die de ge meente onder de marktwaarde wil doorverkopen aan de bewoners. LONDEN, 2-4. Amnesty Internati onal heeft gezegd dat in Paraguay een twintigtal boeren is gedood en enige honderden boeren zijn gear resteerd door Paraguayaanse veilig heidstroepen. Driehonderd zijn na hun arrestatie gemarteld, aldus Amnesty Internati onal. Onder de arrestanten zou zich een gewond meisje van 12 jaar bevin den. Positie I zelfstandigen l DEN HAAG, 1-4. Het i bestuur van de C.B.T.B. heeft 1 i zich uitgesproken over een i dringende behoefte aan een re- i j i geringsbeleid, gericht op de V i positie van de zelfstandigen. i Te eenzijdig is de aandacht gericht geweest op de loon- 1 i trekkenden. De zelfstandigen i blijken steeds meer een basis i te zijn voor onze samenleving, 1 zowel ekonomisch als sociaal. i j i Mede daarom zal er meer i aandacht moeten komen voor 1 i de positie van de zelfstandigen i en zullen de afspraken in 1 Bestek'8l eindelijk eens uitge- J voerd moeten worden i Lang en dringend werd 1 gesproken over de energiesitu- i i J atie in de glastuinbouw. Op i korte termijn zullen via onder- i 1 handelingen zaken gedaan j i i moeten worden op basis van de i ekonomische situatie in de be- 1 drijven. Daarbij moet in de i i besprekingen nadrukkelijk ge- i 1 i wezen worden op de noodzaak i van overheidssteun bij het on- i i derzoek naar energiebespa- i 1 1 ring smog rlijkheden in deze sektor. i t Advertentie DEN HAAG, 3-4. De pachtnorm van landbouwgrond moet niét met 15 maar met 5, die voor bedrijfsgebouwen niet met 15 maar met 12,5 procent omhoog, en de toesla gen en aftrekken moeten blijven zoals ze zijn in plaats van met 10 procent omhoog te gaan. Bovendien moeten de nieuwe normen niet meer dit jaar ingaan, maar pas op 15 oktober volgend jaar. Het bestuur van het Landbouwschap heeft woensdag besloten dit stand punt aan minister Braks van landbouw mee te delen, naar aanleiding van een door diens voorganger Van der Stee gedaan voorstel tot wijziging van het pachtnorinenbesluit De stijging van de eigenaarslasten, vindt het bestuur, móeten geregeld in de pachtnormen worden doorbere kend, maar daar moet het dan ook bij blijven. Het voorstel-Van der Stee echter gaat daar ver boven uit. DEN HAAG, 2-4. De gemiddelde burger moet een eenvoudige hande ling als het verlengen van zijn rijbe wijs zelf en tegen minimale kosten kunnen verrichten. In vragen aan mi nister Tuijnman (verkeer) stelt V.V.D.-kamerlid Joekes, dat het nu allemaal veel te ingewikkeld ver loopt en veel te duur is. Na het Paas- reces van de Tweede Kamer wil Joe kes de bewindsman hierover inter pelleren. „Flitsen" uit het buitenland LONDEN. Engeland bestudeert de mogelijkheid van het ontwikkelen van chemische wapens als tegen wicht tegen de opbouw van een groot chemisch wapenarsenaal door de S.U., zo heeft de Britse minister van defensie, Francis Pym, woensdag in een vraaggesprek voor de radio ge zegd. PARIJS. Franse personenauto's zullen in het jaar 1990 ten hoogste zes liter benzine per honderd kilometer mogen verbruiken. Dit is eén van de punten in een energienota die de Franse minister van Industrie, An dre Giraud, woensdag heeft voorge legd aan de regering. LISSABON. De Portugese begro ting voor 1980 kent een tekort van 141,2 miljard Escudo. Circa 6 miljard gulden. 16,7 procent meer dan vorig jaar. SAN SALVADOR. De rooms-ka- tholieke kerk in San Salvador heeft woensdag bekendgemaakt dat alle plechtigheden in de open lucht, zoals pa'aspr'ócfessies, -èijn afgelastJ om nieuw geweld tb vo'orkohien. - 1 WASHINGTON. Dè Russische bal letdanser Joeri Stepanov, die in ja nuari in de Verenigde Staten politiek asiel vroeg, is naar de Sowjet-Unie terug, zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken woensdag bekendgemaakt. BONN, 3-4. De Bondsrepubliek is houder van een twijfelachtig wereld- rekord. Volgens de sekretaris- generaal. van de liberale rege ringspartij FDP, Günther Verheu gen, kent zijn land meer jeugdige heroïne- en andere drugverslaafden, meer jonge sekteleden en meer zelf moorden onder de jeugd dan welk an der land ter wereld' ook. Naar hij meedeelde telt West- Duitsland 65.000 jonde drugverslaaf den en 150.000 jongeren die lid zijn van een of andere sekte. Bovendien zouden er vorig jaar meer dan 600 jongeren gestorven zijn aan een over dosis heroïne en ongeveer 500 jeugdi gen zelfmoord hebben gepleegd. LONDEN, 1-4. De Tsjechoslowaak- se autoriteiten verscherpen kenne lijk hun kampagne tegen de kritische intellektuelen in hun land. Naar de „Palach Press" in Londen berichtte, werden afgelopen vrijdag en zater dag in de Zuidboheemse plaats Pelh- rimov verscheidene personen aange houden, die aan een kollege over de filosofie van Martin Heidegger wil den deelnemen. Deze lezing was geor ganiseerd door de door partikulieren intellektuelen opgezette „Jan Pa- locka-universiteit". Onlangs had de politie ook in Praag een eind gemaakt aan een le zing die dit onafhankelijke instituut had georganiseerd. De wijsgeer Juli us Tomin die toen het woord voerde, werd opgepakt. Ongunstige inkomensontwikkeling Een latere ingangsdatum dan door Van der Stee voorzien wil het bestuur omdat de boeren toch al een ongunstige inkomensontwikkeling kunnen verwachten, omdat nog een groot aantal procedures, voortvloei ende uit de strukturele normverho ging van 1977, lopende is, omdat steeds dezelfde pachters de eerste klap van een pachtprijs verhoging moeten opvangen als men de normen steeds om de drie jaar blijft verho gen. Meisjes en gasmeters DEN HAAG, 1-4. Voor staats secretaris Kraaijeveld- Wouters, die in het kabinet-Van Agt de emancipatiezaken behartigt, is het wel duidelijk dat niet alleen jongens geschikt zijn om de stand van de gasmeter op te nemen. Vandaar dat zij de gedragslijn van het Gemeenschappelijk Gas bedrijf Kop Noord Holland, dat scholieren - alleen jongens - in- schakelt om in de eerste dagen van januari de gasmeterstanden te noteren niet passend vindt in het regeringsbeleid, dat zich richt op een gelijke behandeling van mannen en vrouwen bij de arbeid. BEIROET. Een van de vice-pre miers van Irak, Tariq Aziz, is licht gewond, toen op een openbare bijeen komst van studenten in Bagdad een handgranaat naar hem werd gewor pen. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft het plan ingetrokken dat erin voorzag dat ze de Pakistaan se defensie zou steunen die onder druk was komen te staan na de inter ventie van het Sowjet-leger in Afgha nistan, aldus heeft een funktionaris op het ministerie van financiën mee- gédeeld. PEKING. In Charbin, in het noord oosten van China, zijn twee mannen ter dood veroordeeld, omdat zij een autobus hadden overvallen en de in zittenden hadden beroofd en vervol gens, toen zij werden aangehouden, een politieman ernstig hadden ge wond. Dit heeft woensdag het Volks- dagblad gemeld. KOPENHAGEN. Bijna 5.000 De nen werken als geheim agent voor de inlichtingendiensten van de Sowjet- Unie en andere Oosteuropese landen. Dit heeft Alexei Myagkov, voorma lig officier van de Russische veilig heidsdienst KGB, in Kopenhagen verklaard. WASHINGTON. President Jimmy Carter heeft met klem alle bewerin gen verworpen dat de Verenigde Sta ten zich zouden verontschuldigen voor hun politiek tijdens het bewind van de sjah van Iran als prijs voor de vrijlating van de vijftig gijzelaars in Teheran. ROME. In de Italiaanse steden Bo logna en Ancona zijn twee docenten en drie studenten, onder wie een Jor- daniër, aangehouden, die ervan wor den verdacht tot de stadsguerrillabe- weging Rode Brigades te behoren. DEN HAAG, 2-4. Hotels, logemen ten, herbergen en soortgelijke hore cabedrijven hebben toestemming ontvangen van minister Van Aarden- ne van ekonomische zaken om hun logiesprijzen met ingang van 1 april met drie procent te verhogen. De vo rige verhoging, eveneens groot drie procent, dateert van 13 september 1979. De maximumtarieven voor ver huizen mogen voor het jaar 1980 met 5,1 procent worden verhoogd. DEN HAAG, 2-4. Het aantal echt scheidingen in ons land is in het afge lopen jaar opnieuw gestegen, terwijl het aantal huwelijken dat werd gesloten, weer sterk daalde. Volgens de voorlopige cijfers van het C.B.S. zijn er 23.790 echtscheidin gen uitgesproken in 1979 tegen 22.257 in 1978. In 1975 werden nog maar 19.167 huwelijken door scheiding ontbonden. Ieder jaar neemt het aan- Bestuurslid W. van Tilburg (C.B.T.B.) wilde, nu er pachtschulden van tienduizenden guldens per be drijf voorkomen, in het advies liever helemaal geen verhogingspercenta ges vermeld zien - „het Landbouw schap gaat gezichtsverlies lijden" - maar kreeg niet voldoende steun. DEN HAAG, 3-4. Ook nu de prijzen van landbouwgronden een dalende tendens vertonen blijft een „Wet ver vreemding Landbouwgronden" ter beteugeling van die prijzen nodig. Het bestuur van het Landbouwschap heeft woensdag deze opvatting uit gesproken bij de vaststelling van een advies over het door de vorige mi nister van landbouw, Van der Stee, aan de Tweede Kamer voorgelegde wetsontwerp. PARAMARIBO. Het parlement van Suriname heeft woensdag met algemene stemmen de wet aangeno men die de strafrechterlijke gevol gen kwijtscheldt voor personen die op 25 februari 1980 deelnamen aan de militaire ingreep. Dat meldt het Su rinaams nieuwsagentschap. BRUSSEL. De opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Eu ropa, generaal Rogers, heeft secretaris-generaal Luns officieel la ten weten dat hij er niet in is geslaagd Griekenland weer in de mi litaire integratie van de NAVO te krijgen. BRUSSEL. De algemeen direkteur van de voedsel- en landbouworgani satie (FAO), Edouardo Saouma, heeft de landen van de Europese ge meenschap gevraagd meer van hun overschot aan boter en andere zuivel- produkten beschikbaar te stellen voor de verlichting van de honger in de arme landen. TORONTO. De Saoedische mi nister van olie, sjeik Ahmed Zaki Ja- mani, heeft in Toronto aangedrongen op afschaffing van subsidie op geïm porteerde ruwe olie. Canada, dat zelf olie produceert, subsidieert zijn in voer van ruwe olie om de olieprijzen te beperken. ZAJECAR. Een rechtbank in de Joegoslavische stad Zajecar heeft woensdag de 59-jarige Joegoslaaf Vo- jislav Rajkovic ter dood veroordeeld wegens het plegen van oorlogsmisda den. HOUSTON. Alexander Haig (50), voormalig NAVO-bevelhebber en stafchef onder president Nixon, heeft woensdag een open hartoperatie on dergaan. Zijn artsen noemden Haigs toestand bevredigend. tal echtscheidingen toe. De stijging was in 1979 met ongeveer 1500 veel groter dan in de voorgaande jaren, waarin zij telkens met ongeveer 800 toenamen. Het aantal huwelijken, dat geslo ten wordt, neemt elk jaar fors af. In 1979 werden 85.654 huwelijken geslo ten of ongeveer 3.500 minder dan in 1978 en ongeveer 14.000 minder dan in 1975, toen er nog bijna 110.000 hu welijken tot stand kwamen. DEN HAAG, 2-4. Enkele christelij ke bewegingen in Nederland hebben in de „Washington Post" van donder dag een paasboodschap aan het Ame rikaanse volk laten plaatsen. Daarin wijzen zij erop dat de bestaande vij andelijkheid in de wereld „van twee kanten komt". „Wij verwerpen de Sovjet-inval in Afghanistan", schrij ven de bewegingen, maar ze stellen daar de onwil van de Amerikaanse senaat tegenover om vorig jaar on danks het Russische onderhandelïng- saanbod het Salt li-akkoord te ratifi- EINDHOVEN, 2-4. De politie heeft dinsdag in een woning aan de Gene raal Coenderslaan in Eindhoven de stoffelijke overschotten gevonden van de 29-jarige J. V. en het 16-jarig meisje C. A. beiden afkomstig uit - Eindhoven. Omdat in de kamer waarin het tweetal werd gevonden nogal wat medicijnen zijn aangetroffen, dacht de politiek aanvankelijk de dood is ingetreden ten gevolge van verkeerd medicijngebruik. De man en het meisje zij volgens de politie al tien dagen geleden om het leven gekomen. Nader onderzoek heeft uitgewezen, dat het hier een geval van dubbele zelfdoding betreft. DELFT, 2-4. Een 54-jarige Delftse rechercheur is in het politiebureau ernstig gewond geraakt, toen een verdachte, aan wie hij juist een ver hoor had afgenomen, hem met een klauwhamer diverse keren hard op het hoofd sloeg. De verdachte de 26-jarige E. van de B. uit Delft, trachtte de aangeslagen rechercheur vervolgens met een reep van een beddesloop te wurgen. De re chercheur raakte bewusteloos, de verdachte nam daarop, zonder dat ie mand het opviel, de benen, maar kon kort daarop weer worden aangehou den. De rechercheur is naar een zie- kenhuis gebracht voor een spoedope ratie. Hij verkeert, aldus een politie- voorlichter, buiten levensgevaar. STICHTING HET THEATER A.s. zaterdag 5 april zondag 1e paasdag 6 april maandag 2e paasdag 7 april Nu voor het eerst als film 20.00 uur - toegang 12 jr. NACHTVOORSTELLING Zaterdag 5 april De beroemdste lichtekooi der 20-er jaren Josefine utzetibacker 22.30 uur - toegang 18 jr. ANKARA. Turkije slaagt er maar niet in een opvolger te vinden voor president Fahri Koroturk, wiens ambtstermijn 6 april afloopt. Iedere woensdagmiddag Noor dgo uwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1716. Elke dinsdag Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Donderdag 3 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, Hervorm de vrouwengroep, „Wees een Zegen", 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, voorjaarsverga dering ANBO, 14.00 uur. Vrijdag 4 april Zierikzee Concertzaal Film. Ziejook. 20.00 uur. Zaterdag 5 april Zierikzee „De Lichtboei", koffiebar, Youth for Christ, 20.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur, Stichting Het Theater filmvoorstelling „Hair". Haamstede Beatrixschool, 13.30 uur. Start Rode Kruis wandeltocht 8 en 15 km. Zondag 6 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur. Stichting Het Theater filmvoorstelling „Hair". Maandag 7 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Stichting Het Theater filmvoorstelling „Hair". Chr. Geref. kerk. Paaszangdienst „De Lofstem", „Sjofar". m.m.v. Adrie Stam. 10.00 uur. Noordwclle Eierenzoeken, 9.00 uur. Zonncmaire Puzzelrit „Sparta"; Kwisformulier: 12.30 uur; Inschrijving 13.30 uur; start eerste deelnemer 14.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Prijsuitreiking puzzelrit. Bruinisse Dorpshuis, 8.00 uur verzamelen voor wedstrijd Eierenzoeken. Jeugdsoos „De Pul", 14.30 uur, Jeugddisco voor jeugd tot èn met 12 jaar. Dinsdag 8 april Kerkwerve Verenigingsgebouw, paasmiddag be- jaardensoos, 14.30 uur. Donderdag 10 april Zierikzee „Huis van Nassau", ledenvergade ring Diabetes Vereniging, afd. Schouwen-Duiveland, 19.30 uur. Zaal Chr. Geref. kerk, Reformatori sche Politieke (kies) vereniging Zie rikzee e.o.. 20.00 uur. Scharendijke Herv. Verenigingsgebouw, knutsel- dag voor de jeugd, 10.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, films (Stichting Jeugdaktiviteiten), 14.00 en 20.00 uur. Vrijdag 11 april Zierikzee Sporthal „Onderdak". Postzegelten toonstelling, 10.00-22.00 uur. „Huis van Nassau", jaarvergadering vogelvereniging „Zang en kleur", 20.00 uur. Westenschouwen Restaurant „Zeelust", 20.00-02.00 uur Dansavond o.l.v. orkestje. (Tus sentijds Amerikaanse verloting.) Zaterdag 12 april Zierikzee Sporthal „Onderdak". Postzegelten toonstelling, 10.00-17.00 uur. Haamstede Hotel Bom, 20.00 uur. Dansavond voor donateurs Zangvereniging „Nu met Hope". Kerkwerve Heerenkeet, verzamelen vogelwerk groep Natuur- en Vogelwacht, 08.00 uur. Brouwershaven Mon Genie. Start Plantenwerkgroep. 9.30 uur. Maandag 14 april Zierikzee Beatrixschool. Diskussieavond. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Algemene leden vergadering Zierikzeesche Oranje vereniging. 20.00 uur. Dinsdag 15 april Zierikzee „Mondragon". Ledenvergadering Stad en Lande. 19.30 uur. Groene Kruisgebouw, gespreksgroep aanstaande ouders, 10.00 uur. Donderdag 17 april Zierikzee Chr. Geref. kerk. Spreekbeurt door de heer Jacob Esau, aanvang 19.30 uur. „De Lichtboei". Jaarvergadering Ver. Wereldwinkel Schouwen- Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 18 april Haamstede Zaal Geref. kerk. Natuur- en Vogel wacht. 19.45 uur. Zonnemaire Dorpshuis, viering twintigjarig be staan Ned. Bond van Plattelands vrouwen afd. Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Zaterdag 19 april Bruinisse „Durps'uus". Zevibelvergadering. 10.30 uur. Dinsdag 22 april Zierikzee „Huis van Nassau". Sportraad". 19.30 uur. Vrijdag 2 mei St. Philipsland Verenigingsgebouw „De Wimpel", uitreiking landelijke prijs van het Ned. Rode Kruis, 19.30 uur. Donderdag 8 mei Zierikzee Stadhuis, vergadering advieskom missie voor het welzijnsbeleid, 19.30 uur. Woensdag r14 mei Kerkwerve Ring, vertrek bejaardenreis, 09.00 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119)660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2