HEEL DREISCHOR ZET ZICH IN VOOR EXPOSITIE IN „DE KLIMOP GEMEENTE BROUWERSHAVEN BETREKT BURGERIJ UITVOERIG BIJ HET ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN KOM V\é \G\ê SB Appelsap of Sinaasappelsap DE ZIERIKZEESCHE COURANT Scholenkomplex na Pasen in gebruik Toegenomen werkloosheid Via „Wegwijzer" en informatie-avond nu De Kinderbijslag literpak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 april 1980 136ste jaargang Nr, 22686 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Kombinatie dorpshuis-jeugdsoos Ellemeet? DREISCHOR, 2-4. De opening van het nieuwe openbare scholenkomplex in Dreischor brengt voor de leerlingen van de kleuterschool en de lagere school het voordeeltje, dat ze een dag eerder Paasvakantie hebben. Ze behoef den vandaag al niet meer naar school te komen, omdat het meubilair en de andere onderwijs-benodigdheden van de voormalige school aan de mr. Pieter Moggestraat werd overgebracht naar het gerenoveerde en uitgebreide gebouw aan de Nieuwe Schoolstraat, dat „De Klimop" zal gaan heten. Tot een tueeJc voor de ten toonstelling kunnen inwoners van Dreischor nog foto's inzen den voor de wedstrijd in het kader van de tentoonstelling Kleine dorpen", die vrijdaga vond 25 en zaterdagavond 26 april te zien zal zijn in het nieu we scholenkomplex „De Kli mop". Die foto's dienen be trekking te hebben op Drei schorer kunnen positieve of negatieve punten van het dorp op worden uitgebeeld. Ze kunnen worden ingele verd bij de dames L. Baren- drecht-Okkerse, Bogerdweg 19 en G. J. van Langeraad-La- rooy, Beldert 2. Alle foto's worden in ieder geval tentoon gesteld. De jeugd, van 12 tot 18 jaar kan werkstukken die be trekking hebben op het dorps leven insturen. ARNHEM, 2-4. De groei van de werkgelegenheid in 1979 met onge veer 30.000 manjaren, een van de cij fers uit het jaarverslag Ar beidsmarkt 1979, is volgens minister Albeda van sociale zaken een duide lijke ombuiging in de goede richting. Hij zei dat dinsdag bij de publikatie van het jaarverslag. Uit dat verslag blijkt echter ook, dat de komende ja ren het aanbod van de arbeidskrach ten sterk zal toenemen. Tegenover de groei van de werkge legenheid met 30.000 manjaren stond in 1979 een toeneming van het arbeid saanbod met 34.000 manjaren. De werkloosheid nam daarom met zo'n 4.000 manjaren toe. Het jaar daar voor groeide de werkgelegenheid slechts met 11.000 manjaren bij een gelijkblijvende werkloosheid. ZIERIKZEE Met een foto-apparaat vallen optische grapjes uit te halen, het resultaat waarvan toch weer een apart beeld - ditmaal van een stads- fragment-o^plevert. Hier het Kerkhof z.z. met het Weeshuis, met de optisch verkleinde huizen ervoor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Sinds de herfstvakantie bivakke ren de kleuter- en de lagere school - al een beetje geïntegreerd - in het huidi ge Landbouwmuseum, het gebouw dat in 1960 voor het laatst gebruikt werd als school. Het was uiteraard wat (aan)passen en meten, nadat dè landbouwwerktuigen uit de lokalen waren verwijderd, maar het verliep toch allemaal best. Na de Paasvakantie nemen de bei de scholen het vernieuwde scholen komplex in gebruik. De week daar op, op donderdag 24 april, wordt het officieel geopend. Dat gebeurt dan door mevrouw A. C. Maan, de in- spektrice voor het kleuter- en lager onderwijs inspektie Middelharnis. Tentoonstelling Daarnaast wordt de gelegenheid aangegrepen op de tentoonstelling de „kleine dorpen" te exposeren, die worr't uitgebreid met heel veel in breng van de leerlingen der beide scholen en de inwoners van Drei schor, zoals de winkeliers en de twin tig verenigingen. Er. is nogal wat ruimte nodig om dat alles plaats te bieden, maar die is er nu. Het school gebouw is namelijk uitgebreid met twee lokalen en met flinke, flexibele gemeenschappelijke ruimten. Boven dien wordt de nieuwe gymnastiek zaal naast de school, die al sinds ver leden jaar in gebruik is, bij het ge beuren betrokken. Voor de heer D. van der Geer, het hoofd der school en sinds 1969 als on derwijzer in Dreischor werkzaam, is die ruimte-uitbreiding een verade ming. Uiteraard niet alleen om die expositie onder te brengen, maar in de eerste plaats om de armslag, die hij, zijn twee kollega's en de leerlin gen op deze wijze hebben verkregen. Het leer-materiaal moest voorheen b.v. in één diepe kast worden gebor gen, nu is dat wel even anders. Er zijn nu fijne diepe kasten, voorzien van vele planken, verspreid door het gebouw, die ruimschoots plaatsbie- den aan de vele leermaterialen. De drie leerkrachten onderwijzen samen 82 lagere schoolkinderen, net twee te weinig voor een vierde kolle- ga. Niettemin is daartoe een verzoek ingediend, maar een antwoord is nog niet binnen. Werkstukken De afgelopen dagen, en ook na de Paasvakantie zal dat in de nieuwe school nog wel even doorgaan, is er hard gewerkt om de werkstukken af te maken, die de tentoonstelling „Kleine dorpen" zullen omlijsten. De kleutertjes zijn bezig de Ring op kleine schaal na te maken, de grote ren hebben bijvoorbeeld kleurige wandkleden vervaardigd en mooie houtskooltekeningen. Via een enquê te gaan ze bovendien na, hoe de be woners over hun dorp denken en of zij nog opbouwende wensen hebben. Van buiten de school werken be halve de verenigingen en de winke liers onder andere mee de gemeente Brouwershaven (met archiefmateri aal, luchtfoto's en kaarten van bestemmingsplannen) en de Vereni ging Stad en Lande. Al het materiaal handelt over „Dreischor - leefbaar dorp", over vroeger en nu en over eventuele toe komstige ontwikkelingen. Kunst schilder Theo Voorzaath zal in het spreekkamertje van de heer Van der Geer schilderijen en tekeningen ten toonstellen. Films Bovendien worden er continu, op bepaalde tijden, drie films gedraaid in een van de gemeenschappelijke ruimten. De eerste handelt over de laatste raadsvergadering van de zelfstandige kern Dreischor. De tweede is tien jaar geleden opgeno men en toont hoe het dorp destijds was met de beroepen die toen - nog voorkwamen. De laatste is gemaakt in het kader van het kleine kernen- projekt en daarin zijn de „voors" en „tegens" van Dreischor door eigen inwoners vastgelegd. De tentoonstelling is de dag na de officiële opening van de school, op vrijdagavond 25 april, te bezichtigen (van half acht tot half elf) en de zater dag daarop van 's ochtends half elf tot 's middags een uur of vijf. In Dreischor wordt de laatste hand gelegd aan de renovatie en uitbrei ding van het scholenkomplex „De Klimop". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NEW YORK. De goederenmake laar Bache raamt zijn schade als ge volg van transakties van een van zijn kliënten, de familie Hunt, op de zil- vertermijnmarkt op grond van voor lopige gegevens op maximaal vijftig miljoen dollar. MOSKOU. De Russische dissident Michail Sokolov (30), ingenieur en lid van de „Vrije Vakvereniging" Smot, is dinsdag in Moskou tot drie jaar strafkamp veroordeeld, zo wordt in kringen van dissidenten vernomen. BROUWERSHAVEN, 1-4. De laatste uitgave van „De Wegwijzer" het informatieblad van de gemeente Brou wershaven, is geheel gewijd aan het ontwerp- bestem mingsplan Brouwershaven-Kom.. Het geeft degelijke en gedetailleerde informatie over dit onderwerp, maar mochten er voor de burgerij nog vragen overblijven, kan zij dinsdag 15 april terecht in het „Tonnenmagazijn", waar dan nadere toelichting zal worden gegeven. Het gemeentebestuur heeft er met dit extra nummer de aandacht op willen vestigen, dat: 1. de aanwijzing van Brouwershaven tot beschermd stadsgezicht van grote betekenis is voor de toekomst van deze kern, 2. het bestemmingsplan daarna en het uitvoeringsplan vervolgens, uiter mate belangrijk zijn voor velen in Brouwershaven en 3. dat ook de sub sidieregelingen de mogelijkheden bieden Brouwershaven mooi te hou den en mooier te maken. „Weest ervan overtuigd, dat het ge meentebestuur iedereen daarbij graag wil helpen", wordt in die Weg wijzer tot slot benadrukt. De speciale editie geeft een inzicht in de toekomstige ontwikkelingen van Brouwershaven, zoals die in het ontwerp-bestemmingsplan zijn vast gelegd. Bovendien is er een stukje ge schiedenis ingebreid, omdat de ge schiedenis van Brouwershaven, de hedendaagse situatie en de toe komstige ontwikkeling gedrieën on losmakelijk aan elkaar zijn verbon den. Brouwershaven is op 28 augustus 1973 aangewezen als „beschermd stadsgebied" en juist de verordenin gen daaromheen maken het voor de eigenaars van historische panden nog wel eens moeilijk te bepalen, wat nu wel of niet mag. Hebben die dan niets meer in te brengen dan lege briefjes? Zeker niet!, antwoordt het gemeentebestuur. Daarom wil de overheid bij het uitvoeren van haar plannen in het beschermd stadsge zicht graag samenwerken met de ei genaren. Dit wordt mede mogelijk gemaakt doordat er subsidies zijn te verkrijgen voor eigenaren van derge lijke panden. Voorschriften en bepalingen Het ontwerp-bestemmingsplan wordt zeer uitvoerig toegelicht, met de indeling van gebieden, de voor schriften die vaak per gebied gelden en de belangrijkste bepalingen die straks gelden voor bouwen, verbou wen enz. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. De gedachte, dat door die bepalin gen er niet veel meer mag wordt door het gemeentebestuur tegengespro ken. Het gaat erom, dat er geen oneven redige schade wordt toegebracht aan dan wel herstel verzekerd is van het historisch en ruimtelijk karakter van het beschermd stadsgezicht. Nieuwe woningen Naast het rehabiliteren en restau reren van bebouwing zijn er ook mo gelijkheden aangegeven voor een be perkt aantal nieuwe woningen. Voor de restauratie van een woon huis, dat waarde heeft als monument en van een pand, dat niet op de monu mentenlijst staat maar wel als waar devol in het straatbeeld past, gelden aparte subsidieregelingen. Het uitvoeringsplan is bedoeld om de nodige vaart te zetten achter de uitvoering van de beleidsdoelstellin gen die ontwikkeld worden in het ka der van het bestemmingsplan Brou wershaven Kom. DEN HAAG, 2-4. Staatssekretaris De Graaf van sociale zaken wil de kinderbijslag afhankelijk stellen van de leeftijd van de kinderen. Zo zou voor kinderen tot vijf jaar zeven tig procent kinderbijslag moeten worden gegeven, voor kinderen van zes tot elf jaar honderd procent en voor kinderen van twaalf tot zeven tien jaar honderddertig procent. De staatssekretaris wil dit nieuwe systeem dat niet meer mag kosten dan het huidige OBP 1 januari 1982 laten ingaan. Advertentie WA> W* PE 8itr Verwachting tot vrijdagavond: Zonnig Droog, zonnig en geleidelijk hogere middagtemperaturen; vooral in het binnenland nachtvorst. Voor zaterdag: Aantal uren zon. 4 tot 13. Min.-temperaturen: van -4 tot +2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 april Zon op 6.06, onder 19.17 Maan op 23.19, onder 8.10 Laatste Kwartier: 8 april (14.06) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4 april 5.20 17.52 11.12 23.31 Doodtij: 12 april De zomertijd PARIJS/HAMBURG, 2-4. In veer tien Europese landen: Nederland, België, Luxemburg, Denemarken, Noorwegen. Zweden. Oostenrijk, Frankrijk, Italië. Spanje, Hongarije, Griekenland, West-Duitsland en Oost-Duitsland, wordt op 6 april, om precies twee uur 's nachts, de zomer tijd ingevoerd. De klokken moeten dan een uur vooruit worden gezet. Dat betekent een uur minder slaap, of voor de werkers in de nacht een uur korter werken, maar dat kan op 28 september rechtgetrokken worden als dan de klokken een uur worden teruggezet. SCHIPHOL. Nederland en Egypte zullen elkaar voor en tijdens grote in ternationale konferenties over ont wikkelingssamenwerking uitvoerig gaan raadplegen. Dit heeft minister De Koning van ontwikkelingssamen werking woensdagmiddag op Schip hol verklaard na zijn aankomst uit Cairo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1