deunloo b.u. De eigen bijdrage(n) AGENDA Experiment met de politie' Opiumoogst binnen Zomerdienst regeling K.L.M. Jaartekort 4,5 miljard Vierde kwartaal 1979 beduidend slechter dan in 1978 Ramp op Noordzee „Drijvend hotel" gekapseisd: 143 mensen vermist Bedrijfsplan ZWN Benzine vier cent omhoog VVD-bewindslieden stappen (straks) op WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK Brieven aan kolleges Vragen naar voorzieningen „als het met Pinksteren extra druk is" installatiebedrijf (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Enschede krijgt de landelijke pri meur van ,,een experiment met de politie". De politie laat uiteraard niet zo maar met zich experimente ren, maar het is blijkbaar met weder zijds goedvinden van politie, burge rij en gemeentelijke overheid en het gaat er om, dat er een vorm van in spraak komt, die zich toespitst op de vraag: ,,hoe de politie moet funktio- neren?". Een andere vraag is, welke taken de politie, volgens de Ensche- de'ers voorrang moet geven. Bij het vaststellen van die taken is de Enschedese raad nauw betrokken. Ter plekke wordt het experiment een primeur genoemd en het doel is de politie meer te integreren in de sa menleving. Er is al een ontwerp-nota verschenen, vol mogelijkheden om het politiewerk in die gewenste rich ting te ontwikkelen. Gepleit wordt voor kleinschalig heid, zodat de politie dichter bij de burger komt te staan. Dit laatste is een punt, dat ook buiten Enschede wel zal aanspreken, maar die ver doorgevoerde inspraak in een ty pisch machtsapparaat als het politie wezen, lijkt - voorlopig gezien - niet zonder problemen. Zoals het onder wijs soms bijna bezwijkt onder de in spraak, zo kunnen ook politietaken in de knel komen, als „alles en iede reen" zich daarmee gaat bemoeien en de essentie van de eigen, politionele beslissingsbevoegdheid wordt aan getast. Hoe kan men nu - een vraag - prio riteiten aangeven, als men om te be ginnen niet over de „all round"-in- formatie beschikt, waarover de poli tie wel beschikt? Hoe kunnen bui tenstaanders het gehele komplex overzien? De Enschedese bedoelin gen zijn natuurlijk prima. Iedereen zal graag een geïïntegreerde politie man verkiezen boven een politieman in een kleurige auto voorbij suist, naar onbekende bestemmingen, maar er zijn vormen van participa tie, die kunnen treden in de bevoegd heden, in casu de bevoegdheden van de politie. Het lijkt ons voor het poli tieapparaat een frustrerende zaak, iedere keer te moeten vragen: „is mijn optreden wel in overeenstem ming met de wensen van de bevol king of „stel ik de prioriteten wel juist?" Hoe werkt op dit punt trou wens het meerderheidsprincipe? De politie hoort niet thuis in een ivoren machtstoren, maar dat derden oeverloos me! gaan praten, hóe het moet en niet moet lijkt voorlopig een demokratisch geacht begeren, dat op andere fronten dikwijls al meer scha de dan nut heeft opgeleverd. BANGKOK, 27-3. In de jungle van de „Gouden Driehoek", waar* de grenzen van Birma, Laos en Thailand samenkomen, heerst weer een koort sachtige aktiviteit onder de opium handelaren. De bergbewoners heb ben hun oogst binnen, een kleverige substantie die uit ingekerfde papa- verbollen wordt gewonnen. De mui lezels staan klaar om het goedje naar de Thais-Birmaanse grens te trans- porteren, waar in clandestiene labo ratoria eerst basis-morfine, daarna heroïne wordt gemaakt. SCHIPHOL, 27-3. De KLM en de NLM Cityhopper, een honderd pro cent dochteronderneming van de KLM, zullen gedurende de zomer dienstregeling 1980 120 steden in 73 landen verbinden. De zomerdienstre geling, die donderdag door de KLM werd gepresenteerd, gaat dit jaar op 6 april in en eindigt op 31 oktober. Grote trap ARNHEM, 27-4. KLM-gezag voerder en ooievaarvriend Cees Vos heeft donderdag op zijn vlucht naar Moskou tijdens een tussenlanding in de Poolse hoofd stad Warschau een bijzonder deel van zijn handbagage achter gelaten. Het betrof een houten kist met daarin een zogenaamde Gro te trap, een bijna uitgestorven steppevogel uit Oost-Europa, De vogel vloog in de strenge winter van 1979 met naar schat ting ruim honderd soortgenoten naar ons land De meeste van deze verdwaalde dieren zijn in middels weer teruggevlogen, maar de zwakke exemplaren bleven achter. De vogelbescherming is twee trappen op het spoor gekomen. De eerst werd gevonden in de buurt van Waddinxveen, maar dit dier overleed enige weken voor het op transport zou worden gesteld naar Polen. De trap, die Cees Vos donderdag terugvloog, werd ge vonden in een partikulier dieren- parkje bij het Gelderse Silvolde en werd vervolgens overgebracht naar Burgers Dierenpark in Arn hem. DEN HAAG, 27-3. De lopende rekening op transaktieba- sis van de betalingsbalans vertoont over het vierde kwartaal van 1979 een tekort van 1,7 miljard gulden in vergelijking met dezelfde periode van 1978, aldus heeft het ministerie van financiën donderdag bekendge maakt. Na deze globale seizoenskorrektie beliep het tekort 3,2 miljard gulden. In dezelfde periode van het vorige jaar was de balans na deze korrektie nage noeg in evenwicht. In het derde kwartaal was er een tekort van 1,1 miljard. De achteruitgang met ruim twee miljard gulden ten opzichte van het derde kwartaal had voor bijna 1,1 miljard betrekking op het goederen verkeer en voor één miljard op het onzichtbare verkeer. De invoer van ruwe olie nam in volume toe met on geveer tien procent (waardetoene- ming twintig procent) wat op voor- raadvorming zou kunnen duiden. Transportmiddelen Voorts nam de invoer van trans portmiddelen sterk toe, mogelijk on- der invloed van de verhoging per 1 januari 1980 van de bijzondere ver bruiksbelasting op personenauto's. De verslechtering in het onzichtbare verkeer met één miljard gulden was voornamelijk een gevolg van lagere uitkomsten uit transitohandel, uit voering van werken en vervoer, ook het tekort in het kapitaalop- brengstenverkeer nam toe. Over het gehele jaar 1979 vertoon de de lopende rekening op transak- tiebasis een tekort van 4,5 miljard gulden tegen een tekort van 2,3 mil jard in 1978. OSLO, 27-3. Zeker 143 mensen wor den vermist sinds donderdagavond omstreeks 19.00 uur in het Noorse olieveld Ekofisk een „drijvend hotel" voor werknemers bij de olie winning is omgeslagen. ZEIST. Nederland is met ruim 4,3 miljard eieren de belangrijkste ex porteur van eieren van de Europese Gemeenschap. In 1979 steeg de uit voer van Nederlandse eieren met een kleine miljard stuks tot 4,2 miljard op een totale export van de EEG- landen van 6,5 miljard. AMSTERDAM. Het Polisario Comité wil dat de Franse president bij koning Hassan II van Marokko aandringt op onmiddellijke terug trekking van de Marokkaanse troe pen uit Westelijk Sahara. (Vervolg van pag. 1) In de planperiode zal aan het oplos sen van deze knelpunten een hoge prioriteit worden toegekend. De ZWN denkt hierbij aan o.a. de aanleg van busbanen, het verlenen van ont heffingsregelingen voor openbaar vervoer en het geven van prioriteits regelingen bij verkeerslichten. Onder het hoofdstuk veer- en boot diensten wordt opgemerkt, dat de Deltawerken een gunstige invloed hebben op de omvang van het ver voer. Rondvaartboten De exploitatie van de toeristen bootdiensten is o.m. sterk afhanke lijk van het weer en van de rekreatie- ve belangstelling voor de Zeeuwse ei landen. Hoewel de aantrekkings kracht van de Deltwerken op het pu bliek een pluspunt vormt, wordt evenwel verwacht dat desondanks de exploitatie sterk verliesgevend zal zijn, waardoor afbouw van deze akti- viteiten in de nabije toekomst zal moeten worden overwogen. Hierover zal een afzonderlijke nota verschij nen. Horeca Op langere termijn zal een wijzi ging van de wegsituatie bij het. we grestaurant „De Val", zo wordt in het hoofdstuk horeca gezegd, van in vloed zijn. De ZWN verwacht dat de exploitatie struktureel verliesge vend wordt, waardoor het noodzake lijk zal zijn deze aktiviteit niet lan ger in eigen beheer uit te voeren. De ondersteuning die „De Val" betekent voor de buffet-exploitatie van de bootdiensten zal daarmee tevens wegvallen. Over de gevolgen van de ze ontwikkeling zal een afzonderlij ke nota verschijnen. De resultaten van de exloitatie van de stationsrestauratie in Zierikzee worden voor 1980 gunstig beoor deeld. Een sluitende exploitatie mag worden verwacht. In de regio Hoekse Waard Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duive- land wil de ZWN beschikken over een regiokantoor, een stationskan toor, een onderhoudswerkplaats en drie stallingen. Het regiokantoor wordt ondergebracht in het huidige distriktskantoor op Rotterdam-Zuid plein. Het rayon-kantoortje in het ZWN-gebouw te Zierikzee wordt op geheven, want deze funktionairs wordt voortaan in Rotterdam gesta tioneerd. De onderhoudswerkplaats te Middeiharnis wordt opgeheven; de derde stalling in dit gebied wordt de bestaande in Burgh. Vakantie In het hoofdstuk personeel en ad ministratie staat o.m. dat de CAO Autobusdienstondernemingen 1980 er in voorziet dat iedere medewerker tussen 30 april en 1 oktober twee aan eengesloten weken vakantie kan ge nieten. De CAO-partijen hebben hun bereidheid uitgesproken om mee te werken aan het mogelijk maken van een drie-weeks zomerverlof. Het aantal reizigers wordt voor Schouwen-Duiveland dit jaar ge schat op 600.000 en voor 1981 op 633.000. Voor Goeree-Overflakkee zijn die aantallen resp. 1.107.000 en 1.132.000. Het op vijf pontons drijvende plat form kapseisde, nadat bij een storm met windkracht 10 een der pijlers was afgebroken. Van de 208 mensen die zich op het eiland bevonden, wer den er tientallen in zee geslingerd. Volgens Britten die bij het reddings- wei'k betrokken zijn, zouden 50 men sen die zich in de bioscoopzaal bevon den, zijn opgesloten. Terwijl de fir ma Philips Petroleum waarvan het eiland is, meldde dat er 65 overleven den zijn opgepikt, stelde de'Britse luchtmacht het aantal geredden op 55. Ongeveer 15 schepen en zeven heli kopters nemen aan het reddingswerk deel. DEN HAAG, 27-3, De maximum prijzen van normale en superbenzine gaan met ingang van 1 april met 4 cent per liter omhoog en komen daar mee op 142,4 cent respectievelijk 145,6 cent per liter. Dit heeft het mi nisterie van economische zaken don derdag meegedeeld. De maximumprijzen van petro leum en dieselolie stijgen met 3,9 cent per liter. Deze stijgingen zijn in- klusief b.t.w. Huisbrandolie en gasolie worden 3,5 cent duurder per liter (exclusief b.t.w.). Stookolie met een zwavelge- halte van 1 procent gaat in prijs om hoog met 20,70 gulden per ton, stookolie met een zwavelgehalte van 2 procent mét 17 gulden per ton (ex clusief b.t.w.). De prijs van LPG stijgt met 1,8 cent per liter (inclusief b.t.w.). De prijsverhogingen zijn het ge volg van de prijsverhogingen van ru we aardolie tot en met 15 februari, al dus het ministerie van economische zaken. DEN HAAG,** 27-3. Een zestal V.V.D.-bewindslieden' in het kabi net-Van Agt stelt zich niet beschik baar voor de kamerverkiezingen van 1981. Het zijn minister Tuijnman van verkeer en waterstaat, minister Pais van onderwijs, minister Ginjaar van volksgezondheid, minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken en de staatssekretarissen Beijen van ekonomische zaken en Wallis de Vries van c.r.m. Cinezen op Taiwan TA1PEH, 27-3. Voor het eerst sinds het ontstaan van Nationa listisch China (1949) op het ei- I land Taiwan, zijn er Chinese zee- i lui op Taiwan. 27 matrozen uit de Chinese Volksrepubliek doorkruisten het eiland per auto, lieten zich foto- I graveren voor het presidentiële paleis, bezochten het herden kingsmonument voor Tsjang Kai- Sjek en winkelden. Hun schip, de „Joset Roth", een Westduitse trawler die is gehuurd door een Japanse firma legde aan in Tai- peh. Hij vertrekt donderdag naar Singapore. DEN HAAQ, 27-3. Staatsecretaris mevrouw Veder-Smit van volksge zondheid heeft becijferd, dat de op brengst van de eigen bijdragen op het terrein van de gezondheidszorg voor dit jaar wordt geschat op 38 miljoen gulden. De verdeling van dit bedrag over de verschillende sectoren is als volgt: kraamzorg 2,9 miljoen, plastische chirurgie 0,7 miljoen en fysiothera pie 34,4 miljoen. Zaterdag 29 en zondag 30 maart Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als op zondag. Buiten de spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, ,tel. (01114) 1810, nee.mt waar yoor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115- 1359 neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor Zierikzee, Bruinisse en Duiveland. Zuster A. v. d. Schelde-Bos, Spuislob 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 682, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. MIDDELBURG, 27-3. In een brief aan de kolleges van burgemeester en we thouders van de gemeenten op Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland, Wal cheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de werkcommissie van de Provin ciale raad voor de rekreatie in Zeeland (voorzitter gedeputeerde A. L. van Geesbergen) gevraagd of de gemeentebesturen bereid zijn en mogelijkheden zien tijdelijke kampeerplaatsen in te richten tijdens de Pinkstervakantie waarin - bij goed weer - in sommige delen van de provincie de vraag naar toe ristische kampcerplaatsen groter zal kunnen zijn dan het aanbod. Van de reakties van de gemeenten - die vóór 15 april a.s. worden ver wacht - zal het afhangen of nader overleg noodzakelijk tal zijn om tot een goede coördinatie te komen. In de brief wijst de werkkommis- sie op de grote drukte van de laatste jaren in de Pinkstervakantie. Deze heeft tot gevolg dat de normale kam peerplaatsen overbezet raken en dat er wordt gekampeerd buiten de ter reinen die daarvoor officieel bestemd zijn. Dit is niet bevordelijk voor de volksgezondheid, de miliehy- giëne, de veiligheid, de natuur en het landschap. Diskussic Een diskussie over dit onderwerp in de onlangs gehouden vergadering van de Provinciale raad voor de re kreatie is aanleiding geweest te zoe ken naar mogelijkheden om onge wenste ontwikkelingen in de komen de Pinkstervakantie te voorkomen. De werkkommissie is van mening dat het scheppen van tijdelijke extra kampeermogelijkheden bij kampeer terreinen en op erven van boerderij en ongewenst is, ook al zouden er vol doende sanitaire voorzieningen e.d. zijn. Beter lijkt een aanpak per regio of gemeente waar de problemen wor den verwacht. Die aanpak kan bestaan in het tijdelijk beschikbaar stellen door de overheid van terrei nen of terreintjes met bijbehorende sanitaire voorzieningen als alle „ech te" kampeerterreinen in de regio vol zijn. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1716. Elke dinsdag Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Van 1-28 maart Middelburg Zeeuws Kunstenaars Centrum, over zichtstentoonstelling werken van Piet Rijken. Vrijdag 28 maart Zierikzee „Zeeuwsche Herberghe". Vissersver eniging „Helpt Elkander". 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. UVV-ont- spanningsavond bejaarden. 19.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur Z.V.U. Am sterdams Philharmonisch Orkest. „Mondragon". Afd. Schouwen Plat telandsvrouwenbond. 14.30 uur. Haamstede „Graaf van Haamstede", jaarverga dering varkenshoudersvereniging „De opgaande zon", 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede, bingo- en dans avond Bond van opzichzelfstaanden, 20.00 uur. Nieuwerkerk Sportpark „Het Springer", 20.00 uur Paasklaverjasavond. Geref. Gemeente in Nederland, jaar vergadering Staatkundig Geref. Stu dievereniging, 19.30 uur. Zaterdag 29 maart Zierikzee Zwembad Onderdak, zeemijlwed strijd. 16.00 uur. Concertzaal, film „Donald is niet in z'n eentje", 14.00 uur; film „Hooper", 20.00 uur. Burgh/Haamstede Camping Duinrand, 20.00 uur. Optre den „Vol Schouwse Hoop" en Play- Back-avond. Dreischor Dorpshuis., Solistenconcours „Zeeuwse Bond". K.N.F. 10.00 uur. Oosterl ind Dorpshuis Oosterhof, 14.00 uur. Jaar lijkse kindermiddag Ver. voor Open baar Onderwijs. Zondag 30 maart Zierikzee Concertzaal, film „Donald is niet in z'n eentje", 14.00 uur; film „Hooper", 20.00 uur. Maandag 31 maart Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis, gemeenteraadsvergade ring, 19.30 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. Stichting Sa menlevingsopbouw Schouwen-Dui veland. 20.00 uur. Dinsdag 1 april Zierikzee Bovenzaal Marktzicht, 20.00 uur. Bij eenkomst Aquariumvereniging „He- Iodea" Schouwen-Duiveland. Opening tennisseizoen ltc Zierikzee. Westenschouwen Westenschouwens Welvaren, diskus- sie-ochtend Ver. v. Huisvrouwen afd. Westerschouwen, 10.00 uur. Scharendijke Herv. Verenigingsgebouw. Midden- soos. 20.00 uur. Bruinisse Kerkgebouw Ger. Gemeente in Ne derland. Tijdrede. 19.30 uur. Woensdag 2 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, NCVB be jaardenmiddag, 14.30 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 3635 „Het Trefpunt" (haven), onthulling eerste Educatieve Oosterschelde- bord, 14.00 uur. Donderdag 3 april Brouwershaven Verenigingsgebouw, voorjaarsverga dering ANBO, 14.00 uur. Vrijdag 4 april Zierikzee Concertzaal Film. Ziejook. 20.00 uur. Zaterdag 5 april Zierikzee „De Lichtboei", koffiebar, Youth for Christ, 20.00 uur. Haamstede Beatrixschool, 13.30 uur. Start Rode Kruis wandeltocht 8 en 15 km. Maandag 7 april Noordwelle Eierenzoeken, 9.00 uur. Bruinisse Dorpshuis, 8.00 uur verzamelen voOr wedstrijd Eieren zoeken. Jeugdsoos „De Pul", 14.30 uur, Jeugddisco voor jeugd tot en met 12 jaar. Dinsdag 8 april Kerkwerve Verenigingsgebouw, paasmiddag be- jaardensoos, 14.30 uur. Zaterdag 12 april Haamstede Hotel Bom, 20.00 uur. Dansavond voor donateurs Zangvereniging „Nu met Hope". Kerkwerve Heerenkeet, verzamelen vogelwerk groep Natuur- en Vogelwacht, 08.00 uur. Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669,(01110) 5396- Advertenties (01119)660 Bezorging (01119) 660 BUREAU In (ons aller) Manhuisstraat was in de oorlogsjaren het Arbeidsbureau gevestigd. Dit instituut had niets van doen, met het mens en sociaal-vrien delijke bureau, dat tegenwoordig die naam draagt, want het arbeidsbu reau-oorlogsstijl was feitelijk vanaf het begin ingeschakeld voor de Duit se ekönomié of liever oorlogsin dustrie. Wie poogde zich toch wat zinnig be zig te houden, om de dreiging bui ten de deur te houden, kreeg spoedig een oproepingskaart om op het „Ar beidsbureau" te verschijnen. Nu^was dat de meest hypokriete en ..deutsch- freundliche" instelling, die zich den ken laat, bezet met lieden, die han delden in mensen en wier doel het was, zoveel mogelijk Nederlanders naar het grote - alles opslokkende Reich" te vertransporteren. Er werd - ook door de telefoon - een stevig woordje Duits gesproken; slecht Duits mag men wel zeggen, want de kollaborateurs hadden zich dat in veel te korte tijd eigen moeten maken. Kreten als: ,,Ich komm' mal mit vorbeien „du wirst im K.Z. übermittelt" waren niet van de lucht. De bezoekers deden allerlei po gingen aan te tonen, hoe nuttig ze wel waren voor de normale, vaderlandse samenleving, maar bijna niets werd ,,Kriegswichtig" bevonden, zodat er binnen enkele dagen een nieuwe kaart in de bus lag, met een ware lotsbestemmingin de Duitse vlieg tuigindustrie, om een voorbeeld te noemen. Alle mensen uit'de stad en regio van een bepaalde leeftijd stonden in geponst op kaarten en het mag een wonder heten en het stemt nóg ver drietig, dat er nooit iemand achter in de tuin een loopgang heeft gegraven naar die kaartenbakken, om dan met een welluidende donderslag, dit ge fixeerd hulpmiddel voor de mensen handel de lucht in te laten vliegen. Gebeuren deed dit niet. zo min als een engel daalt naar streken, waar verdriet tot ivanhoop wrang ver schraalt", om het met de dichter te zeggen. Velen - ook veel vrouwen - vluchtten in allerlei baantjes, de laatsten in de hoop niet te werk gesteld te worden op het Vliegveld Haamstede, onderdeel van de Atlan- tikwal, waar het gonsde van het Duitse Feldgrauen waar die vrou wen soldatenhemden moesten was sen en aardappelen schillen. Het Distributiekantoor wilde nog wel eens uitkomst bieden. De burge meester deed altijd zijn best zoveel mogelijk mensen (vooral jongelui) daar ondergebracht te krijgen. De veiligheid was er betrekkelijk. Soms zat men goed en wel op een stoel daar of er kwam een oproep van het "bu reau", dat - zeg maar twintig - ,,ar- beitsfahige Mannermoesten wor den geleverd" voor de ..Arbeitsein- satz". Er werd dan eindeloos louw getrokken met het ..Bureau" en - als 't kwaad wilde - met de S.D., die ze telde in het toenmalige PZEM- gebouw aan het Havenplein. Nie mand zal ooit de rode Sissenop vergeten, die daar de scepter zwaaide en die de hele Concertzaal liet inslui ten, toen er uit het publiek: ,,Bal ge hakt werd geroepen, op het moment dat Mussert op het doek verscheen. Maar dat is een ander verhaal. SCHIEREILA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2