deurloo „ANALYSE-NOTA" BIEDT OVERZICHT ONTWIKKELING REGIONALE EKONOMIE Planregio: Midden- en Noord-Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 maart 1980 Nr. 22682 9 Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 28 MAART NED. 1: Allereerst presenteert Piet Römer de spelshow 't Spant erom. Ati Dijckmeester, Hans Emmering en Joop Brussee tonen weer aardige staaltjes in Hoe bestaat het, gevolgd door een Achter het nieuws special. Na het journaal volgt het vierde en laatste deel van Kernener gie. Deze laatste editie bevat een gedra- matiseerde rekonstruktie van de kern- reaktorlekkage in Harrisburg, een situ atie die zich precies een jaar geleden uoordeed. Vervolgen een aflevering van George en Mildred. Het programma wordt beèeindigd met parlementair nieuws vanuit Den Haag onder de titel Wat voor weer zou het zijn in Den Haag? NED. 2: Om te beginnen een afleve ring van de serie Matt en Jenny. Vervol gens een special rond de suksesvolle formatie Luv. Daarna Geheim comman do. De zesde editie van showroom wordt gevolgd door Hier en nu en Vandaag de dag, waarin de rol van de kerken cen traal staat. VRIJDAG 28 MAART NED. 1:10.20 Open school; 13.00 en PARIJS. Turkije hoopt op finan ciële hulp van een groep leden van de OESO (organisatie voor ekonomi- sche samenwerking en ontwikke ling) tot een bedrag van tenminste anderhalf miljard dollar. DACCA. De regering van Bangla- desj heeft naar aanleiding van de on afhankelijkheidsdag (26 maart) 793 gevangenen vrijgelaten. BELGRADO. De minister.van bin nenlandse zaken van de Joegoslavi sche deelrepubliek Bosnie-Herzego- wina, Maton Madris, heeft in Seraje- wo de aktiviteit veroordeeld van „kominformisten", die „rekening houden met een buitenlandse inter ventie". ASUNCION. De afgezette „sterke man" van Nicaragua, Anatasio So- moza, heeft in het noordwesten van de Zuidamerikaanse staat Paraguay een veeboerderij gekocht, zo heeft een regeringswoordvoerder dinsdag in Asuncion meegedeeld. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben sterke druk uitgeoefend op Italië om af te zien van de leveran tie van helikopteronderdelen aan Iran. GENUA. Christen-democratisch gemeenteraadslid Giancarlo Moretti, tevens professor in de ekonomie aan de universiteit van Genua, is op het terrein van de universiteit door drie kogels getroffen in zijn rechterbeen. WEST-BERLIJN. Op 10 maart is door middel van een aanslag met een springlading ernstige schade toege bracht aan een Sow jet militair monu ment - een tank uit de Tweede Werel doorlog - in Karl-Marxstadt in Oost- Duitsland, zo verklaarde de „Werk groep voor de mensenrechten" in West-Berlijn. BEIROET. Een leider van de groep „Unie van Iraakse democraten", die zich verzet tegen het bewind in Irak is in Beiroet doodgeschoten. MOSKOU. De Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakeije hebben alle be trokken staten opgeroepen met de voorbereidingen van de veiligheids- konferentie .van Madrid te beginnen. TEHERAN. De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Sadegh Ghotbzadeh, heeft dinsdag op een perskonferentie in Teheran gezegd het vertrek van de sjah naar Egypte te beschouwen als een morele over winning voor Iran. JERUZALEM. Israël zal geduren de de onderhandelingen over de Pa lestijnse autonomie de vestiging van nieuwe nederzettingen in de bezette gebieden niet bevriezen, ondanks een oproep daartoe van de Verenigde Staten. N'DJAMENA, Tsjaad. Het Franse persbureau AFP heeft uit N'Djame na bericht dat daar een staakt-het- vuren is tot stand gekomen tussen de soldaten van president Oueddei en die van minister van defensie Habre. SEOEL. Eenheden van de Zuidko- reaanse marine en luchtmacht heb ben een vissersboot tot zinken ge bracht die spioneerde voor Noord- Korea. Voor het treffen had de boot het vuur geopend op een vissersboot, waarbij vier Zuidkoreanen omkwa men. LONDEN. Amnesty International, de organisatie die strijdt voor de rechten van de mens, heeft gezegd dat bij de onderdrukking van studen tenprotesten door de regering van Mali 18 jonge mensen om het leven zijn gekomen en honderden zijn gear resteerd. Advertentie Mol 5 7 Zterikzee Tel. (01110)2890 Zondag 30 maart, 2.55, Nederland 1: Onze ouwe. Arthur Brauss als Rolf Schwörmann, de man die een overval pleegt op een supermarkt 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Se samstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 't Spant er om; 20.00 Hoe bestaat het20.40 Achter het nieuws; 21.37 Journaal; 21.55 Kernenergie 22.25 George en Mildred; 22.50 Wat voor weer zou het zijn in Den Haag? 23.55 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Matt en Jenny19.25 LUV; 20.00 Journaal; 20.27 Geheim commando; 21.20 Showroom; 22.20 Hier en nu; 23.00 Vandaag de dag; 23.20 Nieuws. ZATERDAG 29 MAART NED. 1: De AVRO uitzending richt zich het eerst tot de kleuters met het door Wieteke van Dort te presenteren La- waaipapegaai, voorts Sprookjes uit verre landen en een verhaal over het vogeltje Toen Toeni. Daarna de jeugdrubriek wat je zegt ben je zelf, gevolgd door Stuif es in. Het avondprogramma vangt aan met Doe de dance waarin Marcel de Rijk een moderne versie van de Jive laat zien De Wie ken kwis wordt gevolgd door de twee aflevering van Vlinders. Vervolgens een Dübbelkoncert waaraan wordt deelge nomen door onder meer Harry Sacksi- oni, Lenny Kuhr, Christina Deutekom en Frederic Lodeon. Tot slot Sportpanora- NED. 2: Allereerst Pipo de clown gevolgd door de zesde en laatste doku- mentaire van Leven en overleven. Na het journaal volgt het vierde deel van de Reünie. Hart over hart is een inleidend intervieuw over het later op de avond uit te zenden verslag van de Nacht van het hart Sonja's Goed nieuws show en Achter het nieuws worden gevolgd door een aflevering van de OnedinLine, waar in de verwarring troef is. Na Voetbal '80 en het laatste nieuws volgt de recht streekse uitzending vanuuit het Ahoy Sportpaleis de Nacht van het hart 10 jaar. ZATERDAG 29 MAART NED. 1:10.45 Teleac; 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Nieuws; 15.32 La- waaipapegaai; 15.45 Sprookjes; 16.00 Wat je zegt ben jezelf; 16.30 Stuif es in; 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Sesam straat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Doe-de-dance; 19.25 Sportpano- rama; 19.55 AVRO's Wie-kent-kwis; 21.00 Vlinders; 21.37 Journaal; 21.55 Dubbelconcert; 23.00 Sportpanorama; 23.20 Nieuws. NED. 2:13.00 en 18.00 Nieuws voor doven18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Pipo; 19.25 Leven en overleven 20.00 Journaal; 20.27 De Reünie; 20.52 Hart over hart; 20.58 Sonja's goed nieuws show; 22.00 Achter het nieuws; 22.30 De Onedin lijn; 23.20 Voetbal '80; 23.55 Nieuws; 00.00 Nacht van het hart Door GERRIT FRANSSEN Wat ben ik begonnen om met hem mee te gaan naar dit enge huis! Zo ver van alles vandaan. Er klonk een bons tegen de deur boven. Van pure angst stopte de vrouw een punt van het laken in haar mond om het niet uit te schreeuwen. Ze voelde het angstzweet over haar wang glijden. Haar hart bonsde en ze trilde als een veertje. Direct doe ik het nog in mijn broek wist ze. Ik ben doodsbang.... Ineens ging de deur open. Met een zwaai. Ze kon hem niet zien, maar aan het geluid hoorde ze, dat hij met kracht opgengedrukt werd. Er naderde ie mand het bed.... Dus toch die man, dacht ze versla gen. Ik ben helemaal verloren, als hij me aanraakt, wan ik begin niets tegen hem. Ik dacht nog wel, dat hij te ver trouwen was. Maar toch zal ik me verzetten, al moet ik me doodvechten! Ze voelde beweging op het bed. Blik semsnel trok ze haar voeten op en maakte met haar armen afwerende be wegingen. „Nee, dat niet.." prevelde ze, want er kwam nauwelijks nog geluid uit haar mond. Iemand sprong helemaal op het bed. Ze stikte bijna vn wilde angst om het geen ze in gedachten al zag aankomen. Maar ineense voelde ze een lange tong over haar gezicht En gelijk wist ze het 't is de hond.... Als ze al eens een zucht geslaakt had, dit was ongetwijfeld de diepste, ooit geuit En hij kwam uit het binnenste van haar leven. God, het is de hond, dat gele kalf.... Die is de trap opgeslopen en zag kans de deur open te maken. Nu ligt hij bij me op bed en likt me. Ja, ja, het is goed; brave hond ben je, heel erg braaf. Maar zo is het genoeg. Of de hond het verstond, wist ze niet, maar na een laatste lik ging hij aan het voeteneind liggen, krulde zich in en lag stil. Met haar eigen voeten zocht ze ruimte en vond een klein gedeelte, dat daar nog vrij gebleven was. Met de hond bij zich voelde ze zich opeens .weer gerustgesteld. Maar het duurde wel een hele poos, voor ze zich had her steld van de panische schrik. Hoe lang ze geslapen had, wist ze met maar toen ze waldter werd, was het alweer licht De hond lag niet langer aan het voeteneind, die was weggegaan zonder dat ze het had bemerkt Ze boog zich naar het tafeltje, want na de schrik met de hond had ze haar polshorloge afgedaan. Ze keek erop, maar het uur werk wees half drie: het stond stil. Ze had geen idee, hoe laat het eigenlijk was. Ze luisterde, maar beneden hoor de ze nog niets. Zou ik naar beneden gaan, vroeg ze zich zelf af, want ik moet naar de w.c. Door de emoties van gis teren heb ik het helemaal vergeten. Maar nu.... Ze wipte uit bed en begon haar jurk aan te trekken, gelijk proberend in haar schoenen te schuiven, maar dat viel niet mee. Tot haar schrik bemerkte ze. dat ze dikke voeten had gekregen. Zeker van de lange, ongewone wandelingen, waarvoor deze schoenen ten enemale ongeschikt zijn. Toch maar proberen of ik er in kan komen, want ik moet naar beneden. Ze was halverwege de trap, toen de man opeens te voorschijn kwam. Hij was op blote voeten, enkel gekleed in een lange vuile broek. Zijn bovenli chaam was bloot Waarschijnlijk kwam hij van buiten, want hij had een hand doek in zijn hand en was bezig zich verder af te droge. „Ik moet naar de w.c.," zei ze verdui delijkend. „Sorry.... mijn horloge is stil blijven staan." Voor het eerst zag ze hem lachen; misschien drie of vier sekonden. Hij wees naar de buitendeur. „Linksom," legde hij uit. „Naast de schuur staat een huisje." Terwijl ze verder naar omlaag liep en naar de deur ging, voelde ze zijn blikken weer op zich. In de deuropening keek ze even om en zag een spottende blik op zijn gezicht, terwijl hij zich nog steeds aan het afdrogen was. Buiten was het fris. Ze huiverde in haar niet al te dikke jurk. Het korte jasje, dat ze had gedragen, hing bene den over een stoel wist ze. Omdat het zo warm werd in de kamer had ze het tijdens de maaltijd uitgetrokken. Om de hoek zag ze een schuur en een moestuin, die al enkele gewassen liet zien, welke uit de grond kwamen. Een klein huisje, zoals ze die wel eens op een plaatje in boeken bij oma had gezien, stond over een soort slootje. Ze liep er binnen en deed de haak op de deur. (wordt vervolgd) MIDDELBURG, 26-3. In de onlangs verschenen „Analyse-nota betreffende de regionale ekonomie van Midden- en Noord-Zeeland", een uitgave van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland wordt de regionale ekonomie in dit gebied als samenhangend geheel beschreven en geanalyseerd. De agrarische sektor in Midden- en Noord-Zeeland met een aandeel van 10 in het bruto regionaal produkt drukt een belangrijke stempel op dit gebied. Het blijkt dat in de planregio relatief veel kleine landbouwbedrij ven aanwezig zijn, die weinig konti- nulteits voor uitzichten bieden. Een proces van schaalvergroting en in tensivering zal zich dan ook in de toe komst nog verder voortzetten. „De fruitteelt heeft momenteel een kweekassortiment dat niet op de konsumentpreferenties is afgestemd. Verandering in deze struktuur is dan ook wenselijk", aldus wordt in de nota gesteld. De mechanisatie in de land- en tuinbouw heeft het aantal ar beidsplaatsen in deze bedrijfstak doen afnemen. Een verdere afname in een lager tempo is gezien de ten dens van de laatste jaren te verwach ten. De relaties van land- en tuin bouw met verwerkende en toeleve rende bedrijven in dit zelfde gebied zijn talrijk. De verwevendheid hier van geeft aanleiding tot een zekere mate van komplexvorming. Mossel en oesterteelt De mossel- en oesterteelt komt het sterkst gekonsentreerd voor in Yer- seke. De handel en verdere verwer king is eveneens hier gelokaliseerd. De samenhang tussen schaal- en schelpdierproduktie en het natuur lijk milieu is van groot belang. De kleine zeevisserij laat een ontwikke ling zien naar het in gebruiknemen van steeds krachtiger schepen, waar bij de neiging tot overkapaciteit ze ker aanwezig is. De industrie in Midden- en.Noord- Zeeland is in de tweede helft van de zestiger jaren sterk opgekomen, met name in Vlissingen-Oost. Het betreft hier voornamelijk basisindustrie, die tot stand gekomen is in produk- AMSTERDAM. Parade van manne quins in de P.C. Hooftstraat. Tanja en Sonja tonen nieuwe modellen uit de voorjaarskollektie van Edgar Vos. Tanja en Patricia dragen beide een linnen robe-manteau in respek- tievelijk wit en écru over katoenen strapless jurken met klokkende cir kelrokken, afgebiesd met zijde. Son ja draagt een beige crêpe - de chine - chemisier met kontrasterend mouw loos jasje in hetzelfde materiaal. Klokkende rokken van de ge accentueerde tailles zijn bepalend voor het nieuwe silhouet van deze kollektie. tievestiging van internationale con cerns. De relatie tussen de produktiebe- drijven onderling is niet of nauwe lijks aanwezig. Hun onderlinge na bijheid is gebaseerd op gemeenschap pelijke behoeften. De bouwnijverheid leverde (in 1975) 9,3 van het bruto regionaal produkt. De uitvoering van de Delta werken zal.in toenemende mate aan leiding geven tot spanningen op de arbeidersmarkt, aldus de nota. Een afname van de bouwproduktie is te konstateren, evenals een ver schuiving naar de vrije sektor huizen in de woningbouw. veelal op deskundigen buiten het ge bied een beroep moet worden ge daan. Wederom vormt het geringe konsumentenaantal hier een belem mering voor een onafhankelijke dienstensektor in dit verband, aldus wordt gesteld in de analyse-nota be treffende regionale ekonomie van Midden- en Noord-Zeeland. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. Leonid Brezjnjev en drie andere leiders van het Politbu reau waren afwezig bij de plechtige opening van de Opperste Söwjet van de Russische Federatieve Republiek. BILBAO. In Bilbao is een direk- teur van een verzekeringsmaatschap pij doodgeschoten toen hij de trap naar zijn kantoor opging. Het slach toffer is de 61-jarige graaf Enrique Aresti. Dienstensektor De dienstensektor in de planregio neemt een belangrijke positie in, zij blijft echter achter bij de landelijke ontwikkelingen. De geringe bevol kingsomvang in dit gebied legt be perkingen op aan de uitbreidingsmo gelijkheden in deze sektor. In de klei ne kernen worden hiervan de gevol gen het meeste ondervonden. De detailhandel is voor een deel in regionale koopcentra gekonsen treerd. De komst van grootschalige vestigingen in de afgelopen jaren is van grote betekenis geweest voor de ontwikkelingen in de struktuur van de detailhandel. De grenzen tussen groothandel en detailhandel worden steeds vager; ook zijn er ontwikke lingen, waarbij beide handelsfunk- ties binnen één concern worden uit geoefend, dan wel dat inkoopkombi- naties een deel van de groothandels- funkties overnemen. Horeca en rekreatie vormen een be langrijke inkomstenbron in Zeeland. De rekreatie is van sterke invloed op de rest van de regionale ekonomie. De piekperiodes doen hun invloed gelden in detailhandel, rekreatie- en horecabedrijven en meer afgeleide bedrijvigheid zoals de groothandel in levensmiddelen en transportonder nemingen. De transportondernemingen heb ben te kampen met een vergunnin genstelsel, wat de kontinuïteit van een deel van de bedrijven in de weg staat. Aan de vraag kan door deze ka- paciteitsbeperking soms niet vol daan worden. Deskundigen buiten regio De zakelijke en kommerciële dienstverlening heeft in Noord- en Midden-Zeeland een struktuur, waarbij voor specialistische taken SALISBURY. Nu de guerrillaoor log is beëindigd, heeft de Rhodesi- sche regering besloten het mes te zet ten in het aantal oproepen voor mili taire dienst door duizenden mannen vrij te stellen van geregelde dienst in de strijdkrachten. DAMASCUS". Palestijnse comman do's hebben een elektriciteits centra le bij Jeruzalem opgeblazen. Naar het Palestijnse persbureau meedeel-, de is daarbij een aantal arbeiders om het leven gekomen of gewond ge raakt. TEHERAN. Voor de Amerikaanse ambassade in Teheran waren 30.000 mensen samengestroomd om te pro testeren tegen de verhuizing van de ex-sjah naar Egypte. WARSCHAU. Aan de Poolse parle mentsverkiezingen is volgens het persbureau PAP in een bericht op maandagavond meegedaan door 98.87 procent der kiezers, vergeleken met 98.27 procent in 1976. CANTERBURY. Aartsbisschop Robert Runcie van Canterbury heeft in zijn inwijdingspreek de nadruk gelegd op de noodzakelijke hereni ging der kerken en op het voorbeeld van moeder Teresa. In een ingelast gedeelte eerde hij de vermoorde aartsbisschop van San Salvador, Oscar Romero. PARIJS/ÖOUALA, Kameroen. Amerikaanse diplomaten die uit Tsjaad zijn geëvacueerd hebben in Douala in Kameroen gezegd dat de Tsjaadse hoofdstad N'Djama nog. geen puinhoop is', maar dat het niet veel meer scheelt. WASHINGTON. Zbigniew Brze- zinski, de adviseur van president Carter voor nationale veiligheid, heeft verklaard dat de V.S. geen ver plichtingen meer hebben tegenover de ex-sjah van Iran. De sjah zal in Egypte blijven, aldus Brzezinski.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 9