Geen kompromis inzake hoogte van landbouwprijzen VERDEELDE MENINGEN Veiligheidsraad over Palestijnen AGENDA „VELD VAN ZEEUWSE MUSEA VERTOONT TOENEMEND BEELD VAN „WILDGROEI" Europese Parlement CAO's per 1 juli? Boek over Poolreis prinses Margriet Dode door heroïne Twee doden in het verkeer Dodelijke privé-ongevallen Nog geen klaarheid in dubbele moord Donald is niet in z'n eendje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zeeuwse Museumnota: STRAATSBURG, 26-3. Het Europees Parlement heeft woensdag aan het einde van de driedaagse landbouwzit- ting in het Franse Straatsburg geen kompromis kunnen bereiken over het percentage waarmee de landbouwprij zen moeten worden 'verhoogd. De Eurdpese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, heeft een prijs verhoging van 2,4 procent voorgesteld. De boeren in de negen lid-staten heb ben berekend dat hun produkten minstens 7,9 procent meer moeten opbren gen wil hun inkomen niet achterblijven bij anderen. Het Europese Parlement lijkt (een beetje) op een Poolse landdag, als het gaat om vaststelling van de land bouwprijzen. De diskussies over dit onderwerp gisteren (woensdag) ga ven als enige zekerheid, dat de me ningen ter zake zeer verdeeld zijn. Alle gradaties liggen tussen het standpunt van de Engelsen, die niet nog meer geld voor de landbouw wil len uitgeven en de Franse kommu- nisten, die een pleidooi hielden, voor maar liefst een verhoging van de landbouwprijzen met 13 procent. Alle vertegenwoordigers vinden el kaar intussen op de overtuiging, dat de landbouwoverschotten te duur zijn, d.w.z. zoveel geld vorderen, dat deze zaak een druk legt op het gehele bestel van de prijsvorming. Een an dere (feitelijk aanvaard uit gangspunt); de lasten van de stijging van de produktiekosten mogen niet alleen op de producenten drukken. Ter tafel lag een rapport van de Fransman Charles Delatte, waarin gepleit wordt voor een verhoging met 7,9 procent. Het parlement liet echter dit cijfer vallen en toen vond de opsteller van het rapport, zijn ei gen rapport niet meer juist. Onzekerheid derhalve alom en ver taald naar de boeren toe, weten zij thans nog niet, of liever helemaal niet, waaraan toe te zijn. De socia listen met name willen van de land bouwoverschotten af en het amende ment waarin gesteld werd „dat er iets aan die overschotten moet wor den gedaan", kreeg erkenning. Het zal echter duidelijk zijn dat de over schotten en de prijzen weliswaar met elkaar samenhangen, maar toch twee verschillende zaken zijn. Wat schieten de boeren er mee op, als er iets gedaan wordt met de over schotten, maar de procentuele verho ging van de landbouwprijzen blijft (ver) beneden de maat? Het parle ment is er duidelijk nog niet uit, als het er al uitkomt. Is dit niet het geval dan zal de landbouwparagraaf natio naal extra aandacht nodig hebben, want als de EEG uiteindelijk de oor zaak ervan is, dat de gezonde vader landse landbouw een knauw voor het leven krijgt, dan valt er van de „Brusselse kermis" niet veel meer te begrijpen. DEN HAAG, 26-3. De belangrijkste cao's zouden op 1 juli moeten ingaan daarmee zou een aantal gegevens uit de partikuliere sektor die van belang zijn voor de opstelling van de over heidsbegroting al voor de helft van het begrotingsjaar vastliggen. De overheid zou daar dan rekening mee kunnen houden en op die manier zou de besluitvorming rond de verdeling van het nationaal inkomen worden verbeterd. DEN HAAG. Sinds 1978 zijn 2.770 Indochinese vluchtelingen naar Ne derland gekomen: 260 in 1978, 2.234 in 1979 en 276 dit jaar. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken waren van dit laatste aantal 47 schip breukelingen. De anderen kwamen uit kampen naar Nederland of in het kader van gezinshereniging. UTRECHT. Het zou goed zijn als de regering met een experiment zou ko men met een moeder-lts, om ge trouwde vrouwen een kans te geven aan de slag te komen in een technisch beroep. Dit stelde het WD-tweede- kamerlid mevrouw L. Rempt op de studiedag „Vrouw en arbeidsmarkt" van de Nederlandse Vrouwenraad. VERENIGDE NATIES, 26-3. Een Palestijns comité „voor de uitoefe ning van de onvervreemdbare rech ten van het Palestijnse volk" heeft dinsdag verzocht om een spoedzit ting van de Veiligheidsraad over het Palestijnse vraagstuk. Volgens di plomatieke bronnen komt de Veilig heidsraad mogelijk binnen een week bijeen om zich te beraden over een nieuwe resolutie waarin de politieke rechten van de Palestijnen worden bevestigd. APELDOORN, 26-3. In het thee huis in het koninklijk park Het Loö te Apeldoorn is het boek „Eskimo's, mensen zonder tijd" gepresenteerd. De eerste exemplaren werden uitge reikt aan de auteurs prinses Mar griet, mr. Pieter van Vollenhoven en de Vlaamse pater Van de Velde. De laatste werkt al 43 jaar als missiona ris onder de Canadese Eskomo's. En het boek (oplage 35.000 exemplaren) bevat het verslag van de reis, die prinses 'Margriet en haar echtgenoot vorig jaar in Canada maakten met de Eskimo Timothy Idlout. Deze be hoort tot de weinige overgebleven Eskimo-families, die vasthouden aan hun tradities. GRONINGEN, 26-3. In een school in Groningen is woensdag de 26- jarige J. G. G. dood aangetroffen. Hij is waarschijnlijk overleden aan een overdosis heroïne. De politie ver moedt dat de man in de school aan het inbreken was. G. was vorige week tot drie keer toe ingesloten op verdenking van inbraak, maar ook drie keer weer weggestuurd omdat er in het Groninger huis van bewaring geen plaats meer vrij was. Een kompromisvoorstel van christendemocraten en liberalen om het boereninkomen met minstens vijf procent te laten stijgen kon woensdag geen genade vinden in de ogen van het parlement. Resolutie Men nam tenslotte een weinig zeg gende ontwerpresolutie aan waarin de 410 rechtstreeks gekozen parle mentariërs als hun oordeel geven, „dat bij de vaststelling van de land bouwprijzen voor het komende ver koopseizoen in het algemeen reke ning moet worden gehouden met de noodzaak: a) De landbouwproducenten een billijk inkomen te garanderen; b) Een raming te maken van de door de maatregelen tot herstel van het evenwicht te verwezenlijken besparingen; c) De toeneming van de uitgaven te TEHERAN. De meeste leden van de Revolutionaire raad zijn voor berechting van de gijzelaars van de Amerikaanse ambassade wanneer de ex-sjah niet met zijn vermogen aan Iran wordt teruggegeven, zo- heeft Ayatollah Behesti woensdag op een perskonferentie gezegd. ALKMAAR, 26-3. De 34-jarige C. R. Adam uit Hoorn en.de 33-jarige A. G. Swanink uit Hoogkarspel zijn woensdagavond bij een verkeerson geval op Rijksweg 7 om het leven ge komen. Vier personen raakten ge wond, van wie drie zwaar. Zij zijn overgebracht naar ziekenhuizen in Hoorn, aldus de rijkspolitie in Alk maar. Het ongeluk gebeurde omstreeks 17.00 uur. Op de rijksweg was even voor Hoorn een file ontstaan, voor verkeerslichten. Èen bestuurder van een vrachtauto had dit te laat door en reed op de file in, aldus de rijkspoli tie. AMSTERDAM, 26-3. Het aantal do delijke ongevallen in de privésfeer is bijna even groot als dat in het ver keer. Het aantal ziekenhuisopnamen in de eerste kategorie ligt zelfs veel hoger dan het aantaal opnamen ten gevolge van verkeers- of bedrijfson gevallen. In tegenstelling tot de bedrijfs- en verkeersongevallen bestaat er voor privéongevallen ech ter geen speciaal registratiesysteem, de invoering van zo'n systeem wordt daarom zeer wenselijk geacht. beperken tot een met een gezond be grotingsevenwicht verenigbaar ni veau en onder in achtneming van de aan de voorstellen van de kommissie ten grondslag liggende kriteria". APELDOORN, 26-3. De Apel- doornse recherche en het Gelders re cherche bijstandsteam zijn er nog niet in geslaagd klaarheid te brengen in de dubbele moord die vorige week dinsdag in een flat in Apeldoorn werd gepleegd. In de flat, aan de Tan- hauserstraat, werden de 24-jarige Bernard van Houten en de 17-jarige Agnes van Dijk levenloos gevonden. Beiden waren gewurgd. Een 24-jarige inwoner van Apeldoorn heeft in ver band met de moord op Van Houten een bekentenis afgelegd, aldus de po litie, maar hij zei niets te weten over de dood van Agnes van Dijk. Advertentie STICHTING HET THEATER A.s. zaterdag 29 maart zondag 30 maart 20.00 uur --Toegang A.L. KINDERMATINEE zaterdag 29 maart zondag 30 maart 14.00 uur jpnger dan 12 jaar f 2,— ouder dan 12 jaar f 4,— Ton voor kom LAREN, 26-3. Een zeldzame zilve ren 17de eeuwse brandewijnkom heeft op een veiling van Christie's in Laren honderdduizend gulden opge bracht. De gegoten en gedreven kom werd vervaardigd door gildemeester Claes Fransen Baerdt uit Bolsward. Een zilveren Lodewijk XV brood- mand (18e eeuw) met bewerkte gre pen vond voor 28.000 gulden een an dere eigenaar. Voorts werd een be drag van 19.000 gulden neergeteld voor en bijna anderhalve kilo wegen de kraankan, die in 1786 werd ver- 1vaatdigd door meester Hendrik Dauw in Leeuwarden. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1716. Elke dinsdag Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Van 1-28 maart Middelburg Zeeuws Kunstenaars Centrum, over zichtstentoonstelling werken van Piet Rijken. Donderdag 27 maart Zierikzee Raadzaal stadhuis, kommissie pu blieke werken, 19.30 uur. Concertzaal 20.00 uur Modeshow van „Kiekeboe", „Noblesse", „Etoile" en „Coen Honig". Havenplein 24, 19.00-20.00 uur. Rechtswinkel. Renesse Open huis slagerij Ossewaarde en Zn. 19.00-21.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, spelmiddag ANBO, 14.30 uur. ,,'t Schuitje". Kijkavond. 18.30-20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, klaverjas wed strijden, 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Adviescommissie welzijnsbeleid, 20.00 uur. Vrijdag 28 maart Zierikzee „Zeeuwsche Herberghe". Vissersver- eniging „Helpt Elkander". 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. UW-ont- spanningsavond bejaarden. 19.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur Z.V.U. Am sterdams Philharmonisch Orkest. Haamstede „Graaf van Haamstede", jaarverga dering varkenshoudersvereniging „De opgaande zon", 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede, bingo- en dans avond Bond van opzichzelfstaanden, 20.00 uur. Nieuwerkerk Sportpark „Het Springer", 20.00 uur Paasklaverjasavond. Geref. Gemeente in Nederland, jaar vergadering Staatkundig Qeref. Stu dievereniging, 19.30 uur. Zaterdag 29 maart Zierikzee Zwembad Onderdak, zeemijl wedstrijd. 16.00 uur. Concertzaal, film „Donald is niet in z'n eentje", 14.00 uur; film „Hooper", 20.00 uur. Burgh /Haamstede Camping Duinrand, 20.00 uur. Optre den „Vol Schouwse Hoop" en Play- Back-avond. Dreischor Dorpshuis. Solistenconcours „Zeeuwse Bond". K.N.F. 10.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof, 14.00 uur. Jaar lijkse kindermiddag Ver. voor Open baar Onderwijs. Zondag 30 maart Zierikzee Concertzaal, film „Donald is niet in z'n eentje", 14.00 uur; film „Hooper", 20.00 uur. Maandag 31 maart Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis, gemeenteraadsvergade ring, 19.30 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. Stichting Sa menlevingsopbouw Schouwen-Dui- v eland. 20.00. uur. Dinsdag 1 april Zierikzee Bovenzaal Marktzicht, 20.00 uur. Bij eenkomst Aquariumvereniging „He- lodea" Schouwen-Duiveland. Opening tennisseizoen ltc Zierikzee. Westenschouwen Westenschouwens Welvaren, diskus,- sie-ochtend Ver. v. Huisvrouwen afd. Westerschouwen, 10.00 uur. Scharendijke Herv. Verenigingsgebouw. Midden- soos. 20.00 uur. Bruinisse Kerkgebouw Ger. Gemeente in Ne derland. Tijdrede. 19.30 uur. Woensdag 2 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, NCVB be jaardenmiddag, 14.30 uur. Brouwershaven V erenigingsgebou wvoorj aars verga dering ANBO, 14.00 uur. Yerseke „Het Trefpunt" (haven), onthulling eerste Educatieve Oosterschelde- bord, 14.00 uur. Zaterdag 5 april Zierikzee „De Lichtboei", koffiebar, Youth for Christ, 20.00 uur. Haamstede Beatrixschool, 13.30 uur. Start Rode Kruis wandeltocht 8 en 15 km. Zaterdag 12 april Kerkwerve Heerenkeet, verzamelen vogelwerk groep Natuur- en Vogelwacht, 08.00 uur. Brouwershaven Mon Genie. Start Plantenwerkgroep. 9.30 uur. Maandag 14 april Zierikzee Beatrixschool. Diskussieavond. 20.00 uur. Vrijdag 18 april Zonnemaire Dorpshuis, viering twintigjarig be staan Ned. Bond van Plattelands vrouwen afd. Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Zaterdag 19 april Bruinisse „Durps'uus". Zevibelvergadering. 10.30 uur. Donderdag 8 mei Zierikzee Stadhuis, vergadering advieskom missie voor het welzijnsbeleid, 19.30 uur. (01110) 2255 MIDDELBURG, 25-3. Het verschijnen van de Rijksnota „Naar een nieuw museumbeleid" in 1976, is voor G.S. van Zeeland aanleiding geweest in 1978 een werkgroep te formeren, die de onlangs verschenen Zeeuwse mu seumnota heeft samengesteld. HELSINKI. Een bijzonder fraai paasei, is ditkoekoeksei", dat in 1900 door Tsaar Nicolaas II werd gegeven aan Alexander Feodorovm. Het „et", dat te zien is op een tentoonstelling in Helsinki, is uitgevoerd in diverse kleuren, goud, parels en roze diamanten. Teneinde aanbevelingen voor het formuleren van een Zeeuws provinci aal museumbeleid te kunnen doen, heeft de werkgroep in haar onder zoek opgenomen, alleen die musea die als zodanig zijn bedoeld en waar bij de overheid op enigerlei wijze bij betrokken is. Via toetsing van de Zeeuwse situa tie aan het in de Rijksnota gestelde, heeft de werkgroep willen nagaan in hoeverre de musea in Zeeland funkti- oneren in hun tweeledige taak (be houd van kulturele voorwerpen en het op het publiek gericht funktione- ren). Wat betreft de eerste fundamen tele taak blijkt dat van verzamelen en het behouden van voorwerpen nauwelijks sprake is, terwijl bij nog meer musea, de op het publiek ge richte taak geheel in het gedrang komt. Gebrek aan personeel Dit is te wijten aan, gebrek aan personeel, zowel in aantal als wat be treft de deskundigheid, gebrek aan koördinatie, gebrek aan financiële middelen en gebrek aan akkomoda- tie, aldus de Zeeuwse museumnota. Het veld van de Zeeuwse musea vertoont de laatste tien jaar in toene mende mate het beeld van „wild groei". Ondanks de stijgende finan ciële lasten zijn sinds 1968 in Zeeland negen musea opgericht. Hoewel veel belangwekkends op deze wijze kon worden behouden, heeft deze ontwikkeling door gebrek aan koördinatie geleid tot versnippe ring van het materiaal en te grote eenvormigheid van veel museumkol- lekties. In de huidige situatie acht de werk groep in de eerste plaats, een syste matische aanpak van de problemen in Zeeland noodzakelijk. Om de koördinatie en de doelmatige sprei ding van het museum-aanbod te be vorderen dient regelmatig overleg te worden gevoerd tussen provincie, gemeenten- en partikuliere museum besturen. Ter ondersteuning van dit overleg en ter bevordering van de koördinatie en op het gebied van des kundigheid, zal naar mening van de werkgroep de aanstelling van een provinciaal museumkonsulent nood zakelijk zijn. Taken Tot de taak van zo'n konsulent zal zo mogelijk ook moeten behoren: het opzetten- van een centraal inventaris van alle museum-voorwerpen in de provincie, daar zo'n centraal over zicht voor een systematische benade ring van de problemen rond de sprei ding en samenstelling van de kollek- ties onmisbaar is. Ter ondersteuning van de provinciale konsulent kan een kleine begeleidingskommissie wor den ingesteld. De lasten verbonden aan de aanstelling van een museum konsulent worden geschat op f 100.000.-. Door de werkgroep wordt in de Zeeuwse museumnota nog gesteld, dat andere elementen van de provin ciale steunfunktie ten aanzien van de musea (kunnen) zijn: Het verlenen van investeringssub sidies volgens een vaste procedure, waarbij het aanvragende museum aan bepaalde voorwaarden ten aan zien van beleid en de exploitatie zal moeten voldoen: Onderzoek naar de behoefte aan een regionaal museumdepot/restau ratie-atelier en fotografie-atelier in verband met de registratie van de museum-voorwerpen; onderzoek naar de wenselijkheid van instelling van een provinciaal aankoopfonds ten behoeve van de Zeeuwse musea; overleg over de instelling van een eenvoudige provinciale tentoonstel lingsdienst. (De kosten worden ge raamd op f 75.000); op langere ter mijn, als hieraan behoefte blijkt te bestaan de aanstelling van een regio nale educatieve medewerker verbon den aan het bureau van de provincia le museumkonsulent. De kosten zul len op basis van het huidige prijspeil in de orde van grootte van f 82.000 liggen. Beheersfunktie Op korte termijn heeft de provin cie een beheersfunktie ten aanzien van het Zeeuws museum. Als voor naamste probleem voor dit museum kan worden beschouwd het gebrek aan ruimte voor expositie en depot. Voor de oplossing van dit probleem onderscheidt de werkgroep twee mo gelijkheden: uitbreiden van de huis vesting en personeel; of het afstoten van een deel van de kollektie. Hier voor lijken in de eerste plaats de na tuurhistorische, geologische en pale- ontlogische verzamelingen in aan merking te komen. Telefoonnrs. na halt zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119)660 4 4 l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2