of Cola U VM c Leerlingen van ,'t Kofschip' bijten spits Boomfeestdag af MIDDENSTANDSVERENIGING EN RING PROMOTION GAAN NOG NIET SAMEN V\ê\G\ê DE ZIERIKZEESCHE COURANT Op speelveld aan Grevelingenstraat De premie loonbelasting Rwanda-projekt: nog 25000 Bootvluchtelingen verdronken AUTOMATISERING IN DE LANDBOUW GOED BEGELEIDEN Eerst meningen peilen Russen pakken Afghaans gas liter fles NU Konsumentenbond wil cent behouden ZEElS^- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 maart 1980 136ste jaargang Nr. 22682 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3. maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Ook elders in regio boomplanterij ZIERIKZEE, 26-3. „Waarom wordt elk jaar de Natio nale Boomfeestdag gehouden?", vroeg burgemeester Th. H. de Meester woensdagmorgen op de hoek van de Gre velingenstraat aan de leerlingen van de openbare lagere school ,,'t Kofschip". Een parmantig ventje met blonde krullen stak snel zijn vinger op en sprak plechtig: „Dan weet je, dat je geen takken moet afrukken, want dan besef je dat het iets van jezelf is". DEN HAAG, 26-3. De Tweede- Kamerleden Nypels en Engwirda (D'66) vinden het onjuist dat werkge vers voor een werknemer die in ver band met hypotheèklasten maande lijks minder loonbelasting en dus ook minder premie aow-aww be taalt, minder premie voor de volks verzekering hoeft te betalen dan voor een werknemer die geen ver mindering van loonbelasting heeft. Ze stellen dit woensdag in schriftelij ke vragen aan staatssekretaris De Graaf (sociale zaken) en minister Van der Stee (financiën). PARIJS. Een hooggeplaatst Oost duits beambte van de Unesco, de or ganisatie voor onderwijs, weten schap en kuituur van de Verenigde Naties met zetel in Parijs, is in Oost- Berlijn gearresteerd en mag niet naar zijn post terugkeren. MIDDELBURG, 26-3. De provincie Zeeland zal nog eens 25.000 gulden extra moeten uittrekken voor de Ak- tie Zeeland helpt Rwanda. Deze ak- tie die in 1978 van start ging heeft tot doel twee miljoen gulden bijeen te brengen voor de aanleg van water putten in Rwanda, een Midden-Afri- kaanse staat. Tot nog toe is er een be drag van om en nabij de zes ton inge zameld, hetgeen een bijdrage van ruim twee gulden per Zeeuwse inwo ner betekent. Het provinciaal bestuur wil nu nog een laatste poging wagen om het streefbedrag van twee miljoen gul den alsnog binnen te krijgen. Daar om zal er voor de laatste keer een ak- tie worden gehouden over de hele provincie Zeeland met als slot een Rwanda-week aan het eind van dit jaar. ZIERIKZEE. Zondag 30 maart komt - als eerder gemeld - het Stafmuziek korps van het Leger des Heils naar Zierikzee. De zondagmorgensamen komst van het Leger des Heils vindt op die dag plaats in de Lutherse kerk (10.00 uur) en in die samenkomst vindt het eerste optreden plaats van het korps. Na een korte mars vanaf „De Lichtboeinaar de R.K.-kerk zal het stafmuziekkorps een muziek- en zangfestival verzorgen in de St. Willibrorduskerk (15.00 uur). Dit houdt een goodwill-concert in en is voor ieder toegankelijk. De burgemeester zei niets meer aan deze uitleg toe te kunnen voegen en toonde zich verheugd over het feit, dat de leerlingen zo goed bleken inge licht over het belang van de Boom- plantdag. Deze korte „plechtigheid" vond woensdagmorgen omstreeks half ne gen plaats in het kader van de Natio nale Boomfeestdag 1980, bij het nieu we speelveld aan de Grevelin genstraat. De leerlingen van de zesde klas van ,,'t Kofschip" werden daar opgewacht door burgemeester Th. H. de Meester, de wethouders L. J. van Gastel en C. Bij de Vaate, direkteur Gemeetenwerken J. Louwerse en het hoofd van de Plantsoenendienst de heer J. J. Doeswijk. Nog steeds vernielingen De burgemeester zei het toe te jui chen, dat elk jaar weer een nieuwe generatie wordt gewezen op het be lang van bomen planten en het be schermen ervan. Hij zei het echter te betreuren, dat er nog steeds heel wat vernielingen worden aangericht. Derhalve deed hij een beroep op de thans aanwezige jonge bomenplan- ters en hield hen voor dat een boom een stuk leven van vele jaren vormt, dat niFt zomaar te vervangen is, als het kapot wordt gemaakt. „Spreken we af, dat we allemaal aan het behoud van de bomen zullen meewerken?", verzocht de heer De Meester de leerlingen. „Ja" klonk het luid uit alle monden. Hoofd van Plantsoenendienst de heer Doeswijk bleek nog niet geheel overtuigd van de waarde van deze belofte. Ervaringen uit het recente verleden hebben hem wat sceptisch gemaakt. Hij herinnerde er dan ook aan, dat aan de bomen op het H. J. Doelemanplein, die ook tijdens een boomplantdag de grond in gingen, de laatste tijd zeer veel vernielingen werden aangericht. „We hopen dat jullie je aan je woord zullen houden", aldus de heer Doeswijk tot de leerlin gen van ,,'t Kofschip". Eerste boom Hierna plantte de burgemeester in samenwerking met enkele leerlingen de eerste boom langs het nieuwe speelveld aan de Grevelingenstraat. Het werk werd voortgezet door alle zesde klaskinderen, die met veel en thousiasme de wilgen en, populieren een plaatsje gaven. Niet alleen de leerlingen van ,,'t Kofschip" hielden zich woensdag bezig met bomen plan ten, maar alle zesde klassers van de lagere scholen. Er werd derhalve on der toeziend oog van de Plantsoenen- dienst heel wat nieuw groen aange plant in Zierikzee. Als aandenken aan de Nationale Boomfeestdag 1980 kregen de kinderen een liniaaltje aangeboden. DEN HAAG. De ministers De Rui ter en Wiegel hebben een nieuwe or ganisatie van de Nederlandse politie voor ogen. Die zal bestaan uit provin ciaal beheerde korpsen en landelijke .diensten. KOEALA LOEMPOER, 26-3. Bij een aanvaring tussen een boot met Vietnamese vluchtelingen en een nog onbekend schip zijn voor de noor doostkust van Maleisië 57 bootvluch telingen verdronken, zo heeft een woordvoerder van de politie woens dag bekendgemaakt. 16 van de 73 op varenden van de Vietnamese boot konden door vissers worden gered. In vluchtelingenkampen in Malei sië wachten nog steeds meer dan 25.000 Vietnamezen op hervestiging in een ander land. GRONINGEN, 26-3. „De angst om van de natuur te vervreemden veroor zaakt bij veel boeren nogal wat weerstand tegen de automatisering. Als we echter onze inzet bundelen om deze ontwikkeling in goede banen te leiden, dan zal de automatisering mijns inziens juist bijdragen tot een menswaardi ger uitoefening van de landbouw". Dit zei drs. K. E. Krolis van het in stituut voor mechanisatie, arbeid en gebouwen te Wageningen woensdag in zijn inleiding van de forummiddag over de automatisering in de land bouw en haar konsekwenties. De bijeenkomst was georganiseerd door de Rijks Hogere Landbouw school te Groningen in samenwer king met de Vereniging voor Hoger Beroepsonderwijs. Als belangrijk punt noemde de heer Krolis de signa- BURGH, 25-3. Dit jaar zal het nog niet tot een samen gaan komen van de middenstandsvereniging Burgh- Haamstede en de Ring Promotion. Op de dinsdagavond gehouden algemene ledenvergadering van de mid denstandsvereniging in hotel „Het Grote Zwijn" te Burgh bleek, ondanks de bespreking welke hieraan tus sen beide besturen was voorafgegaan, alles nog niet dui delijk te zijn uitgepraat. De heer E. de Haan, voorzitter van de Ring Promotion, zag deze bespreking meer als een peiling onder de leden van de middenstandsvereniging om te we ten te komen, of er iets voor samenwerking wordt gevoeld. Bij besprekingen met het gemeentebestuur is gebleken dat het bij deze instantie vreemd over komt, dat de aktiviteiten die door de Ring Promotion worden georganiseerd geheel los staan van de middenstandsvereniging. Volgens de heer De Haan, was er tussen beide besturen de afspraak ge maakt onder de leden een informa tieve enquête te houden en nog niet direkt te spreken over een sa mensmelting zo als nu op de agenda vermeld staat. Bij de Ring Promoti on heeft deze peiling nog niet plaats gehad. Groot probleem De voorzitter van de midden standsvereniging de heer J. W. Ge- leijnse had het juister gevonden, als de Ring Promotion, die hij niet als een vereniging zag maar als een groep middenstanders die zelfstan dig iets organiseren, eerst een peiling onder haar eigen mensen had gehou den. Een groot probleem bleek ook de wijze waarop de Ring Promotion bin nen de middenstandsvereniging zou kunnen opereren. De vraag was, of het bestuur van de Ring Promotion aan het huidige bestuur van de mid denstandsvereniging moet worden toegevoegd of dat deze als werkgroep binnen de vereniging gaat opereren. De heer C. de Goederen, sprekend namens de Ring Promotion, zag een oplossing in het vormen van een gro te vereniging met een krachtig bestuur en het vormen van werk groepen. Deze werkgroepen zoudèn dan het gehele jaar op gepaste tijden aktiviteiten moeten ontwikkelen waarvoor iedere middenstander dan een bijdrage van tussen de 500,- tot 600,- zou moeten leveren. Verschillende leden vroegen zich af, of de Ring Promotion niet beter samen kan gaan met de VVV Burgh- Haamstede. Moeilijkhpripn zag men ook ten aanzien van de financiële kant van de zaak, als er een sa mensmelting zou plaats vinden. De heer Geleijnse zag het zo, dat de fi nanciële verantwoording geheel voor rekening komt van de werkgroep die voor de uitvoering zorg draagt. (vervolg pagina 4) lerende funktie van <je computer, waardoor de boer zijn beroep op een meer ontspannen wijze zou kunnen uitoefenen. Deze verlichting is vol gens hem erg welkom, omdat de men tale druk de laatste tientallen jaren door de sterke mechanisering enorm is toegenomen. Kanttekeningen Krolis plaatste echter ook een aan tal kanttekeningen bij de wenselijk heid van een snelle opmars van de automatisering in de landbouw. Zo moet volgens hem de computer goed afgestemd zijn op de eisen die de landbouwpraktijk er aan stelt. Er dienen voldoende goede programma's voorhanden te zijn. En de boeren moeten goed opgeleid wor den bij de invoering van de compu ters. TEHERAN, 26-3. De Iraanse staats radio heeft de Sowjet-Unie er woens dag van beschuldigd Afghanistan te beroven door aardgas van het land af te nemen tegen een prijs die volgens Iran de helft bedraagt van de gangba re prijs op de wereldmarkt. De beschuldiging werd woensdag geuit in een kommentaar van de Iraanse staatsradio, dat werd gege ven tien dagen nadat een Sowjetdele- gatie Teheran had verlaten zonder dat zij het met Iran eens had kunnen worden over een eis tot vervijfvoudi ging van de prijs van aardgas door Iran, dat de Sowjet-Unie al tien jaar gas heeft geleverd. L)e Iraanse radio zei van radio Ka boel te hebben begrepen, dat Afgha nistan de Sowjet unie in 1980 2,32 miljard kubieke meter aardgas zal leveren vergeleken met slechts 82 miljoen kubieke meter in 1979. 85 Burgemeester Th. H. de Meester plantte in samenwerking met enkele leerlingen van ,,'t Kofschip" de eerste boom op de Nationale Boom feestdag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. De symfonie van ons leven, wordt opgebouwd uit de mo tieven van onze jeugd. P. Sirius Zowel het weeroverzicht als het weerbericht verschenen, in verband met de werkzaamheden aan het P.T.T.-kabelnet hedenmorgen niet op de telex. Red. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 28 maart Zon op 6.22, onder 19.05 Maan op 15.53, onder 5.27 Volle maan: 31 maart (16.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 maart 1.10 13.54 7.12 19.37 Springtij: 2 april. DEN HAAG. De regering wil het bouwbeleid en het arbeidsmarktbe leid voor de bouw beter op elkaar gaan afstemmen. Dat blijkt uit een nota over dit onderwerp die minister Beelaerts van Blokland van volks huisvesting en ruimtelijke ordening en minister Albeda van sociale zaken hebben aangeboden aan de Tweede Kamer. DEN HAAG, 26-3. De cent moet blijven, zo heeft de Konsumenten bond als zijn mening te kennen gege ven. De bond heeft er bezwaar tegen als ons kleinste muntje wordt afge schaft. Hij vreest namelijk, dat de konsument meer zal moeten betalen voor het verdwijnen van de cent dan de staat voor het maken van centen. De plannen lijken redelijk, aldus de bond: de cent is schaars geworden, het maken van één cent kost drie cent: laten we wel blijven rekenen met centen, maar de eindsom afron den op stuivers, tot en met twee cent naar beneden, van drie cent af naar boven. Maar de konsumentenbond denkt dat het zo niet zal werken. Hij is bang dat de detailhandel dat afron den maar lastig zal vinden bij de kas sa en bij de kaskontróle en al gauw alle prijzen op een stuiver zal gaan brengen. Vooral op de levensmiddc- lenprijzen zal dat gaan inwerken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1