TWEE KEER GRONDRUILENG NODIG VOOR AANLEG TOEGANGSPADEN Toch geen radar-ref lektor en aan de Zeelandbrug INLEIDER BELICHT VERSCHIL TUSSEN JEUGD VAN VROEGER EN JEUGD VAN NU Raad Brouwershaven op 31 maart WV-kantoor Zierikzee le jaar open gehek Kadootje van werkgever Dia-causerie over Russische kerk en de ikonen „Verder leren in Zeeland" AMSTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST TE ZIERIKZEE STREEKNIEUWS INTERMEUBEL DEURLOO Ouderavond Technische School Voor 45 jaar 4 BROUWERSHAVEN, 24-3. In de vergadering van 28 fe bruari is een raadsvoorstel voor nader onderzoek terug genomen, dat het ruilen van gemeentegrond met een per ceeltje van de heer D. A. van Donge te Dreischor behelst. Het gaat om een toegangspad tot een garage. Het kollege houdt vast aan het oorspronkelijke voorstel, waarbij een stukje grond naast het voormalige postkantoor is be trokken. Van de raad uit was daar tegen be zwaar gemaakt. Na verscheidene mo gelijkheden te hebben bekeken, on der andere gesuggereerde oplossin gen via de achterzijde van de woning van de heer Van Donge, zijn b. en w. tot de konklusie gekomen dat het oorspronkelijke voorstel de meest elegante oplossing betekent. Op deze wijze, zo voeren zij aan, kunnen de beide perceelgedeelten een goede af scheiding verkrijgen. Vandaar dat het kollege de raad, tijdens de verga dering van 31 maart, vraagt in te stemmen met het oorspronkelijke ontwerp-besluit, waarin van beide kanten ongeveer 25 m2 grond van ei genaar zal verwisselen. Ook de gemeente zelf heeft grond nodig voor een inrit, en wel om de ge meentewerkplaats aan de Haven Noordzijde te Brouwershaven be reikbaar te maken. (Vervolg pag. 1) male herschrijving kan dit spel aan de bevrijding van Zierikzee door de Spanjaarden worden aangepast. Wel moeten zestig a zeventig gekostu meerde personen worden geleverd, die als figuranten dienst doen. „Dit is iets nieuws voor Zierikzee, waardoor de Toeristendagen nieuw leven wordt ingeblazen. Om de eerste aanzet te geven tot een totale verandering van de Toeristendagen is de zesde dag belangrijk. Misschien bestaat er voor de toekomst een mo gelijkheid voor vijf historische da gen," aldus de heer H. Schot. Voor deze zesde dag is een tekort van 7.000,— op de begroting. De ZOC heeft een promotieplan 1980 op gesteld. Diegenen, die daaraan niet deelnemen worden aangeschreven voor een bijdrage4aan de vijf dagen plus de slotdag. Agenda Wat de algemene agendapunten be treft: de notulen werden in orde be vonden en de kas werd goedgekeurd. Daarvoor zijn twee stukjes grond, samen ongeveer 105 m2 groot, nodig, die kunnen worden aangekocht van de heer J. van Dijke. Deze is bereid te ruilen met een gemeente-eigendom van dezelfde grootte, gelegen aan een perceel aan de Nieuwe Jachthaven, dat zijn eigendom is. De heer Van Dijke stelt daarbij nog de voorwaar de, dat hij van de gemeente een per ceeltje grond in eigendom verwerft, dat door hem als toegang tot zijn wo ning en erf wordt gebruikt. Voor die 34 m2, naast het Tonnenmagazijn, zou hij 25 gulden moeten betalen (hij be taalde naar een raadsbesluit van 4 december 1936 als recht voor gebruik een recognitie van 25 cent per jaar). Geen uitkering- Een extra uitkering aan het perso neel belast met de gladheidsbestrij- ding, naar aanleiding van de strenge winterperiode 1978/1979, wil het kol lege niet verstrekken. Het voert aan, dat de vaste vergoeding sinds 1971 steeds is verstrekt, of het nu een zachte of strenge winter was, en dat na informatie is gebleken dat slechts één van de gemeenten in de regio zo'n extra uitkering heeft uitgekeerd. „De Klimop" Voor het nieuwe scholenkomplex te Dreischor, dat binnenkort betrok ken zal worden door de openbare kleuterschool en lagere school, is een naam nodig. De beide ouderkommis sies en het onderwijzend personeel kozen voor de naam „De Klimop", die liëert aan het schoolgaan (op klimmen van kleuter naar leerling) en het kunstobjekt, dat bij de school wordt geplaatst. Als de raad geen be zwaar maakt, zal de school zo gaan heten. LONDEN. In Liverpool zijn onge veer 5.500 havenarbeiders in staking gegaan uit protest tegen de schorsing van 100 van hun kollega's die gewei gerd hadden een Russisch schip met staal voor India te laden. In de kaskommissie werd de heer Van Tïout herkozen en de heer Hoger- heyde benoemd. De heer Deurloo werd als reserve aangesteld. De bestuurleden J. Bij de Vaate en R. J. Pothaar waren aftredend en herkies baar. Beiden werden herkozen. De heer J. Straetemans, direkteur van een reklame-, advies- en marketing bureau werd als nieuw bestuurslid met algemene stemmen gekozen. Overige agendapunten zijn: Wijzi ging Verordening gemeenschaps ruimte Dreischor (3e wijziging, we gens gebruik daarvan door de Initia tiefgroep Jeugdaktiviteiten Drei schor) en verlenen van een startsub sidie van 1000,—; vaststelling le wijziging Legesverordening, 1980; Overname van bermen aan de Oost- weg te Zonnemaire,. wegens opscho ning in het kadaster; Beëdiging plaatsvervangen gemeente-ontvan ger C. N. Kuijper; Vaststelling be drag exploitaitievergoeding bijzon der lager onderwijs 1979, betreffende de School met de Bijbel te Brouwers haven; Vaststelling bedrag exploita tievergoeding bijzonder lager onder wijs 1979, betreffende de Chr. Natio nale School te Zonnemaire; Verho ging aantal schoonmaakuren van de gemeenschapsruimten Brouwersha ven en Zonnemaire; Vaststelling 4e wijziging Uitkerings- en pensioens verordening wethouders van Brou- wershaven; Vaststelling 8e wijziging van de gemeentebegroting 1980. VLISSINGEN, 24-3. De direktie van de Nederlandse Stikstofmaatschap pij (NSM) in Sluiskil(1150 werknemers) heeft zijn werknemers voor dit jaar een uitkering toegezegd van 560 gulden net to. dit bedrag zullen de werknemers in zeven termijnen, 'dus tachtig gulden per keer, in hun loonzakje vinden. De direk tie geeft de belastingvrije premie op de zeven feestdagen van 1980. FNV-distriktsbestuurder W. Wau- mans zegt bijzonder ingenomen te zijn met dit gebaar van de direktie van NSM. Door toekenning van deze uitkering om zeilt de direktie van de NSM als eerste de loonmaatregel op legale wijze zegt hij. De premie van 560gulden netto komt in feite neer op een prijskompensatie van 46,60 gulden per maand, terwijl minister Al- beda maar 26 gulden bruto toestaat PARIJS. Als nieuw teken van het voortdurend zoeken van de westerse bondgenoten naar het beste ant woord op de Russische interventie in Afghanistan, is uit diplomatieke bronnen vernomen dat Frankrijk de mogelijkheid heeft geopperd de vei ligheidsconferentie die dit jaar in Madrid moet worden gehouden, uit te stellen. Suggestie van „Schuttevaer" BRUINISSE, 24-3. Op de vorig jaar gehouden vergadering van de Kon. Ned. Schippersvereniging „Schuttevaer", de jaarvergadering, waar altijd een groot aantal vragen uit de praktijk van de binnenschipperij aan de orde ko men, was er een vraag: „te verzoeken radarreflektoren te bevestigen aan de Zeelandbrug over de Oosterschelde bij de aangegeven doorvaartopeningen". N.C.V.B.-Zierikzee Er is weer enig nieuws van het provinciale onderwijsfront. De vorig jaar uitgegeven brochure „Verder leren in Zeeland" is voorzien van een aanvul ling die dit voorlichtende boekje weer helemaal up to date maakt. „Verder leren in Zeeland" geeft zeer overzichtelijk gerangschikt een inventarisatie van de mogelijkheden voor vervolgonderwijs voor degenen die de mavo of het lager beroepson derwijs hebben voltooid. Onderver deeld in een tiental rubrieken (van „techniek" tot „welzijnswerk" en van „politie" tot „sport") zijn alle provinciale onderwijsinstellingen vermeld en bovendien een aantal scholen buiten de provincie, waar van bekend is dat er vanuit Zeeland belangstelling voor is. „Verder leren in Zeeland kost 1,25 en is rechtstreeks te bestellen bij: Bureau Onderwijs Provinciale Griffie, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon (01184) 27351, toestel 212. Deze brochure is ook ver krijgbaar via de schooldekaan. Zeer recent is verschenen een voor lichtingswerkje over het kort mid delbaar beroepsonderwijs (KMBO). Het is een uitgave van de Provinciale onderwijskommissie, samengesteld door het Bureau Voorlichting van de provincie. ZIERIKZEE, 21-3. De N.C.V.B. afd. Zierikzee vergaderde in het Her vormd Verenigingsgebouw. De avond werd begonnen met het zingen van Psalm 98 vers 1. Daarna ging de presidente, me vrouw G. Weekhout-Zijderveld voor in gebed. De Schriftlezing was uit Je- saja 53 en hieruit werd de meditatie gehouden. Deze had tot thema: „On macht of almacht". De presidente verwelkomde de spreekster, me vrouw Van Empel uit Middelburg. Zij hield een lezing met dia's over de Russische kerk en de Ikonen. Mevrouw Van Empel vertelde eerst over de twee reizen, die zij naar Rus land heeft gemaakt. Zij had er in de lij denstij d een bezoek gebracht aan de kerken. In de 40 dagen durende lij- denstijd voor Pasen wordt er door de Russische kerk nog sterk gevastIn de lijdensweken komen duizenden mensen naar dfe kerk, hoofdzakelijk vrouwen. De liturgie is dan zeer aan grijpend. Mevrouw Van Empel ver telde over Witte Donderdag, Goede Vrijdag, waarop getreurd wordt en Stille Zaterdag waarin de verwach ting opbloeit. Dan Pasen, de Heer is opgestaan. Men omhelst elkaar en er zijn duizenden kaarsjes in de kerk. ikonen Aan de hand van dia's vertelde me vrouw Van Empel over ikonen. Een ikoon is een afbeelding, men kijkt naar de vensters van de hemel. Het schilderen ervan is een gewijde han deling; het gebeurt onder bidden en vasten. Het schilderen ervan is ge bonden aan oude voorschriften. Ook in Parijs worden nog mooie ikonen geschilderd. Het is een sacramentele handeling. Op de ikonenwand in de kerk zijn de ikonen in een vaste vol gorde bevestigd. Ze zijn meest ge schilderd door anonieme mensen; slechts een paar namen zijn bekend. Mevrouw Van Empel zei dat ikonen met liefde en toewijding worden ge schilderd. Zij liet heel mooie dia's van ikonen zien. Byzantijnse en meest Russische, vele honderden ja ren oud, en meest van onbekende schilders. De presidente dankte de spreekster voor haar uiteenzetting. Mevrouw Tuitman-v. d. Maas eindigde deze avond met dankgebed. Van de zijde van Rijkswaterstaat, direktie Zeeland kwam als ant woord, dat zal worden nagegaan, of de pijlers inderdaad moeilijk waar neembaar zijn. Wanneer dit het geval is, zal de brugmaatschappij worden gevraagd passende maatregelen te nemen. het werk van de kleuters te bezichti gen. Onderwerp van deze kijkavond is: „De familie". Alles rond „de fa milie" is uitgebeeld met knip-, plak- en verfwerk. de kleuters fungeren deze avond als gidsen. Voor tijd: zie agenda. DREISCHOR Solistenconcours „Zeeuwse Bond" K.N.F. Zaterdag 29 maart organiseert de „Zeeuwse Bond". K.N.F. haar laatste solistenconcours 1980 in het Dorpshuis te Dreischor. Voor dit concours hebben 45 muzi kanten ingeschreven. Omdat dit het laatste solistenconcours in 1980 is, eerdere solistenconcoursen waren in Terneuzen, Middelburg en Kapelle, zijn het niet alleen muzikanten uit de regio Schouwen-Duiveland en Tho- len, maar ook uit andere delen van Zeeland, die door omstandigheden niet in hun eigen regio konden optre den. Voor muziekliefhebbers dus een aantrekkelijk programma. De „Zeeuwse Bond" K.N.F. hoopt op een goede publieke belangstelling. SCHUDDEBEURS Van de zijde van het direktoraak generaal van het loodswezen kwam als antwoord dat de suggestie was aan te bevelen. Het rijksloodswezen had reeds in 1978 hieromtrent kon- takt opgenomen met de brugmaat schappij. De Provinciale Brugmaatschappij komt op een afwijzende konklude- ring. Ter adstruktie worden verschil lende argumenten aangevoerd, o.m. de kosten, die het aanbrengen van dergelijke reflektoren aan de brug met zich mee zouden brengen. Sluiting Oosterschelde De maatschappij zegt verder, dat na afsluiting van de Oosterschelde, er nog nauwelijks binnenscheep- vaartverkeer onder de brug door zal moeten. De tijd dat het scheepvaart verkeer nog van reflektoren gebruik zal maken, is kort, want in 1985 is de Oosterschelde afgesloten, zodat het rendement van zo'n kostbare zaak onvoldoende is om nog initiatieven ter zake te ontwikkelen. Advertentie SEROOSKERKE Toneelspel voor bejaarden Op uitnodiging van de bejaarden- soos Serooskerke, kwamen zaterdag middag de bejaarden van Seroosker ke, Renesse en Burgh in het Dorps huis te Serooskerke bijeen voor het bijwonen van een gezellige middag. Nadat de aanwezigen door de voor zitster van de bejaardensoos van Se rooskerke, mevrouw M. van Nieu- wenhuize-Gosliga welkom waren ge heten en de thee was gebruikt, werd door de toneelgroep „Lerelere" uit Serooskerke een heropvoering gege ven van het met het Straofeest opge voerde blijspel:- „Het zit me tot hier". Het blijspel werd door de spe lers op vlotte wijze opgevoerd en werkte op de.lachspierèn van de be- jaardén. Het &as voor de spelêrs1 eeriwlpTTi^pK,pRK genót om voor zo'n ënthouriast pu-r bliek als deze bejaarden te spelen. In de pauze was er een gratis verlo ting met vele zelf gemaakte prijzen. Natuurlijk ontbraken koffie en ver snaperingen niet. Nadat enkele dankwoorden waren gesproken keer den de bejaarden voldaan huis waarts. Auto tegen boom Automobilist P. v. H. uit Noord- gouwe reed zondagmiddag om 15.00 uur in zijn auto op de Donkereweg. V. H. werd afgeleid door een paard rijder en raakte daardoor de macht over het stuur kwijt. De auto slipte, kwam tegen een boom terecht en kantelde. Dokter Bontkes verleende eerst hulp. De drie inzittende kinde ren mankeerden niets. V. H. liep en kele schrammen op. De Rijkspolitie riep de marechaussee in Vlissingen op, die de zaak verder afhandelde. Takelbedrijf Jan de Jonge voerde de auto weg. HET NIEUWE INTERMEUBEL MAGAZINE IS UIT! 64 pagina's vol tips en wooninformatie. Gratis verkrijgbaar. Meelstraat 31-33 - Zierikzee BROUWERSHAVEN Kleuterschool „'t Schuitje" Op donderdag 27 maart is er in de kleuterschool ,,'t Schuitje" gelegen heid voor ouders en belangstellenden Ophalen oud papier Op zaterdag (morgen) 29 maart zal te Nieuwerkerk weer oud papier worden opgehaald. Dit is de laatste maal op de zater dag. Vanaf april zal dit weer op vrij dagavond gaan gebeuren. Dus zater dagmorgen a.s. vanaf 9.00 ur rijdt de ophaal wage het dorp weer rond. Het publiek wordt verzocht het pa pier gebundeld gereed te zetten, het geen een vlotte afvoer bevordert. De opbrengst is - als altijd - bestemd voor het zendingswerk der Gerefor meerde Gemeenten. Modelwoning Te Nieuwerkerk staat aan de Me rellaan (1) een modelwoning, inge richt door Deurloo-Intermeubel en Deurloo-Woningeninrichting, beiden te Zierikzee. Deze modelwoning op het punt van inrichting, is op bepaal de tijden voor een ieder toegangke-* lijk en te bezichtigen. Zulks kan ook op aanvraag. Vrouwenvereniging Woensdagavond 26 maart zal de ge reformeerde vrouwenvereniging in de zaal van de Gereformeerde kerk bijeenkomen. Mevrouw A. P. v. d. Mak-Overbeek zal een inleiding hou den over „Alternatieve samenle vingsvormen". Voor tijd zie agenda. Paasklaverjassen SKNWK Vrijdag 28 maart organiseert de organisatie-kommissie van SKNWK een Paasklaverjastoernooi in de kan tine van sportpark „Het Springer" te Nieuwerkerk. Het toernooi begint omstreeks 20.00 uur. Iedereen is wel kom. ANTWERPEN. De onlangs in ver band met een roofoverval en mede plichtigheid aan moord aangehouden Belgische rijkswachter Jan van D. heeft tegenover de Belgische politie bekend de 33-jarige Italiaan Elio AI- legrezza de schedel te hebben ingesla gen. ZIERIKZEE, 25-3. De jeugd van nu en de jeugd van vroe ger. Deze vergelijking stond centraal in de inleiding „Opvoeding, School en Toekomst" van de heer W. B. van Leeuwen, docent aan de sociale academie in Rotterdam, tijdens de ouderavond van de ouderkommissie van de Technische School „Schouwen-Duiveland" maandag in de kantine van de school. gemeld. De ouderkommissie hoopt verder ook enkele leden uit Duive- land en Bruinisse aan te kunnen trekken, daar deze regio nog niet ver tegenwoordigd is in de ouderkom missie. ZIERIKZEE. 25-3. Onder auspiciën van de Z.V.U. geeft het Amsterdams Philharmonisch Orkest vrijdagavond 28 maart een concert in de Concertzaal te Zierikzee. Het orkest staat onder leiding van dirigent Anton Kersjes. Als solist treedt op de hoboïst Han de Vries. Op het programma staat: Evocazione van L. Orthel, Hoboconcert KV 314 van W.A. Mozart en enkele Slavische dansen van A. Dvorak. Met de jeugd van vroeger bedoelde de heer Van Leeuwen de jeugd van de op deze avond aanwezige ouders. Met de jeugd van nu doelde hij op de jon- -geren tussen 12 en 16 jaar. Hij zei de konklusie te moeten trekken, dat tussen deze groepen van vroeger en nu een enorm verschil zit. Spreker wees erop dat de jeugd in de jaren '30-'40 werd opgevoed in een tijd, dat autoritair gezag iets heel normaals was. Er werd ook opgevoed naar een voorbeeld. Een groot staats hoofd kon als een soort kapstok die nen, als een uitstekend voorbeeld. Hij hield de aanwezigen voor, dat men bij de opvoeding van nu eigen lijk niet terug kan vallen op herinne ringen van vroeger. Oorzaken Belangrijke oorzaken daarvan zijn, zoals gezegd, dat verschil in au toritair gezag. Verder wees hij op het feit dat het rollenpatroon meis je/jongen thans ook veel meer wordt doorbroken. „Een jongen behoorde vroeger niet te huilen, daar wordt thans wel anders over gedacht". Ook verwees de heer Van Leeuwen naar de invloed van de media en naar het feit, dat de huidige jeugd in een wel vaartsgeneratie leeft, waarin heel anders tegen allerlei verworvenhe den wordt aangekeken. Hij was van mening, dat de ouder met autoritair gezag niets meer kan bereiken. „De jeugd van nu wil dis- kussie, ze heeft een eigen mening". Overigens vond de heer Van Leeu wen, dat de huidige ouders destijds in een positievere toekomst konden geloven, dan de jongeren van nu, die in een wereld leven, die van de ene op de andere dag kan vergaan. Hij wees met veel nadruk op het recht van eigen vrijheid, mits deze vrijheid de vrijheid van anderen niet in de weg staat. Als taak van de school zag hij het begeleiden van de vrijheid van het kind naar de vol wassenheid. Spreker hechtte veel be lang aan zaken als positief zijn, respekt hebben en vertrouwen koesteren. Hij zei het te betreuren, dat leerkrachten zich vaak zo nega tief kunnen uitlaten over de heden daagse jeugd. Hij wees op de vele goede dingen, die de jongeren van nu ook in zich hebben. Na deze zeer boei ende inleiding van de heer Van Leeu wen werd nog een interessante dis- kussie gevoerd. Uitbreiding kommissie De ouderkommissie betreurde het dat de opkomst voor deze oudera vond slechts zeer matig was. Men hoopt in de toekomst op meer be langstelling. Overigens zullen bij de volgende vergadering drie leden uit de ouderkommissie van de Techni sche School aftreden. Mevrouw Ro- meyn-Bom uit Zierikzee heeft zich inmiddels als nieuwe kandidaat aan- NOORDWELLE. Een dezer dagen werd met het oog op de as. raadsverkie zing een arbeiders-kiesvereniging opge richt Tot nu toe traden 22 leden toe. ZIERIKZEE. Bij Koninklijk Besluit is goedgekeurd het besluit van de Pro vinciale Staten van Zeeland tot wijziging van het Provinciale Wegenplan. Bedoel de wijziging betreft toevoeging aan het Provinciale Wegenplan van een weg van het Vliegveld Haamstede naar den reeds op het plan voorkomende weg Renesse- Haamstede Burgh- Westenschouwen. ADVERTENTIE. Schijfjes appel 18 cent per pond, stukjes appel 30 cent per pond, pruimen 17 cent per pond, peren 25 cent per pond, tutti frutti 30 cent per pond, krenten en rozijnen 20 cent per pond RENESSE. Het stationnement der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Renesse zal per 1 Mei as. worden opgeheven en met ingang van die datum verplaatst worden naar Haam stede HAAMSTEDE. In de omgeving van den Tempelhut langs het wandelpad aan den voet der duinen, komen ieder voor jaar honderden narcissenplanten uit de grond te voorschijn. Jammer dat de bloemen meestal geen kans krijgen om zich naar volle schoonheid te ontwik kelen. Nauwelijks vertoonden den knop pen zich of velen azen er steeds op om ze van haar stengels te rukken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4