ZEVENDUIZEND AGRARIËRS HIELDEN PROTESTBIJEENKOMST IN DEN BOSCH Zwitserland past op demokratie ZIEKE EX-SJAH VAN IRAN ZOEKT ASIEL IN EGYPTE Massagraf in Guatemala Sjah in Cairo Omstreden instellingen Pool stak zich in brand C.J.V. „DE SCHAKEL" VERRASTTE MET BIJZONDER FEESTPROGRAMMA CDA: koopkracht minima wordt niet gehandhaafd AGENDA Tegen Brusselse prijsvoorstellen Nierpatiënten door APC Te vondeling leggen mag Vertrek uit Panama Welkom in onze modelwoning Deurloo Intermeubel Deurloo Woninginrichting Kamer verkiezingen nu De middenschool LAATSTE NIEUWS Tweede Kamer Renesser jeugd in aktie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 DEN BOSCH, 21-3. Ongeveer zevenduizend boeren en tuinders uit Limburg, Brabant, Zeeland en Gelderland zijn vrijdagmorgen on de Brabanthallen in Den Bosch bijeengekomen om te protesteren tegen de prijsvoorstel len van de Europese Kommissie. Soortgelijk massaal protest vond al eerder plaats in Zwolle. Zaterdag werd een dergelijke bijeenkomst ge organiseerd in Bleiswijk. 1 De Europese Kommissie heeft voorgesteld de landbouwprijzen in de EEG gemiddeld 2,4 procent te ver hogen. De organisatie van de Europe se boeren COPA, acht een prijsverho ging van 7,9 procent noodzakelijk. Volgens de boeren wordt hun inko menspositie nog verder ondergraven als de voorstellen van de Europese Kommissie worden aangenomen. Zeven organisaties De demonstratieve bijeenkomst in Den Bosch werd georganiseerd door zeven boeren- en tuinders organisa ties uit de vier zuidelijke provincies. VLISS1NGEN. Het Zeeuws coördi natieorgaan voor Natuur, Landschap en Milieubescherming en de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) hebben het provinciaal bestuur van Zeeland gevraagd een commissie in te stellen die belast wordt met energiebesparingsmaatregelen en het opzetten van een energiebeleid. BERN, 22-3. De Vereniging van Zwitserse Journalisten (VSJ) heeft scherp geprotesteerd tegen pogingen van de Russische ambassade in Bern om de Zwitserse pers te breidelen. De vereniging noemt de poging van de ambassade om de Zwitserse regering verantwoordelijk te stellen voor ..ongerechtvaardigde aanvallen op de Sowjet-Unie een teken van „fata le onbekendheid met het demokrati- sche systeem in het algemeen en de onafhankelijkheid van de Zwitserse media in het bijzonder". AMSTERDAM, 22-3. Alleen in Ne derland al komen er ieder jaar 200 nierpatiënten bij door het langdurig slikken van de pijnstiller APC. Al dus prof. dr. F. A. Nelemans, hoogle raar in de farmacologie vrijdag in Amsterdam waar hij het weten schappelijk voorjaarscongres van het Nederlands Genootschap voor Fysiotherapie toesprak. Het congres ging over hoofdpijn. De grote boosdoener is volgens Ne lemans de stof fenacetine. Die overi gens ook in andere pijnstillers is ver werkt. Behalve dat deze stof versla vend en kankerverwekkend is, ver woest ze volgens Nelemans op de lan ge duur de nierfunktie. Vliegvelden en natuurbehoud EINDHOVEN, 22-3. Vlieg- velden en militaire opslagter reinen vervullen een belangrij ke rol bij het natuurbehoud. Dat schrijft de veldbioloog fra ter Simon Deltour in ,,Were Di". het personeelsblad van de vliegbasis Eindhoven. Volgens Deltour vormen ge noemde terreinen alleen al vanwege het robuuste raster werk eromheen een unieke en clave voor de natuur. ,,De veel zeldzame planten kunnen zich er optimaal ontwikkelen. Ook dieren en vogels verkeren in dezelfde omstandigheden. Af gezien van enkele vogels die gevaar kunnen opleveren voor vliegtuigen profiteert de over grote groep van ongevaarlijke zangvogels van de brede kraag struiken en bomen die ter ca mouflage binnen het raster werk is aangeplant", aldus Deltour. De deelnemers aan de bijeenkomst zijn voornamelijk per bus naar Den Bosch gekomen. Vanuit Zeeland en Brabant liep bovendien een extra trein. Op de bijeenkomst werd een reso lutie aangenomen die onmiddellijk na afloop per helicopter werd overge vlogen naar Brussel. In de resolutie wordt een prijsaanpassing ge-eist van 7,9 procent alsmede een forse be perking van de invoer van fruit uit landen buiten de EEG. DEN HAAG, 22-3. Minister De Rui ter (justitie) is afgestapt van zijn plan om het te vondeling leggen van baby's alleen toe te staan op door de overheid aangewezen plaatsen, zoals politiebureaus of ziekenhuizen. Dat zou het moeilijk maken om anoniem te blijven vindt hij. De minister wil het te vondeling leggen nu overal toestaan waar het kind snel kan wor den gevonden en waar geen gevaar voor de gezondheid bestaat. De bewindsman schrijft dit in een toelichting bij een wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen in het wetboek van strafrecht. Het wets ontwerp is vrijdag bij de Tweede Ka mer ingediend. Advertentie Merellaan 1 in Nieuwerkerk- (aan de Rijksweg) OPENINGSTIJDEN: Dinsdag van 14.00-16.00 uur Donderdag van 19.00-21.00 uur Vrijdag van 19.00-21.00 uur Zaterdag van 12.00-16.00 uur (ook andere tijden mogelijk na af spraak) Zierikzee Telefoon (01110) 2946 - 2825 CAIRO/PANAMA/LISSABON, 24-3. Een gecharterde Amerikaanse DC-8 met de ex-sjah van Iran, zijn echtge note Farah Dibah en gevolg aan boord is maandagoch tend van de Amerikaanse luchtmachtbasis Lajes op de Portugese Azoren vertrokken met bestemming Egypte, zo maakte het Portugese persbureau ANOP in Lissabon bekend. Het toestel vertrok om 04.20 uur Ned. tijd. Na een tussenlanding van ruim twee uur om te tanken. De ex-sjah was zondagavond uit Panama vertrokken. GLATEM AL A-STAD, 22-3. In ra vijn bij Comalapa, een plaats op 70- km ten westen van Guetamala-stad, heeft men een massagraf gevonden met de lijken van 30 vermoorde men sen. Dit is in Guatamala-stad verno- Volgens een communique van het bureau van de president van Guate mala is onmiddellijk opdracht gege ven tot een onderzoek. De regering van haar kant heeft uiting gegeven aan haar „diepe verontwaardiging". Volgens de gemeentelijke autori teiten van Comalapa ontdekte men de „clandestiene begraafplaats" toen men op zoek was naar de mogelijke verblijfplaats van een man die ruim een week geleden werd ontvoerd. De leeftijd van de slachtoffers lag tussen de 18 en de 35 jaar. Er waren'vijf vrouwen bij. Een aantal lijken ver toonde kogelwonden en sporen van marteling. HILVERSUM, 22-3. De huidige re geringscoalitie CDA/VVD zou bij Kamerverkiezingen nu op zeventig zetels uitkomen en er dus zeven ver liezen. Dit blijkt uit een verkiezings- onderzoek van het NIPO in opdracht van de VARA-radiorubriek De Rooie Haan. De belangrijkste oorzaak van die daling is volgens het NIPO te vinden bij de WD, die na een lange periode van duidelijk verlies terug leek te komen maar nu verder terugzakt. Het NIPO heeft de gegevens verza meld tussen 25 februari en 17 maart onder 4.200 Nederlanders. DEN HAAG, 22-3. Als het ontwik kelingsplan voor het voortgezet on derwijs (OPVO):iwordt aangenomen, is een politieke beslissing genomen en zijn alle voorwaarden vervuld om de experimenten met de midden school te laten mislukken. Tot deze slotsom kwamen vrijwel alle betrok kenen bij de proeven met de midden school, tijdens de laatste hoorzitting die de onderwijskommissie van de Tweede Kamer over het OPVO hield. CAIRO, 24-3. De ex-sjah van Iran is maandagmorgen aangekomen in Cai ro. De Egyptische president Anwar Sadat heeft hem van het vliegveld af gehaald. Daarom wil de CDA-fraktie een grotere belastingverlaging en/of een verhoging van de kinderbijslag.. Ook willen de christen-democraten een hoger bedrag voor prijskompen- satie. Tijdens het debat over de loon maatregel stelde CD A-woord voerder Weijers vrijdag in de Tweede Kamer een belastingverlichting voor van Door zondag Panama te verlaten en weer naar Egypte te gaan maakt de ex-sjah van Iran gebruik van een asielaanbod, dat president Sadat van Egypte deed op 9 november, kort na de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran, en dat hij her haalde op 30 november, toen Mexico de verdreven monarch niet weer wil de toelaten nadat hij in New York een operatie wegens kanker had on dergaan. Zelfstandig besluit Panama zowel als Washington ver klaarden met nadruk, dat de ex-sjah geheel zelf had besloten naar Egypte te vliegen. Na zijn vertrek publiceer de het Panamese ministerie van bui tenlandse zaken een verklaring, dat de monarch verzekeringen van afge zanten van het Witte Huis, onder wie Hamilton Jones, in de wind had geslagen, dat de operatie om zijn milt weg te nemen gewoon in Panama zou kunnen worden uitgevoerd. TEL AVIV, 22-3. De Israëlische re gering heeft besloten bepaalde in stellingen te vestigen in het centrum van Hebron, het bezette gebied. Egypte veroordeelt het Israëlische regeringsbesluit zeer krachtig als een nieuwe schending van de akkoorden van Camp David en het plaatst vraagtekens bij de bereidheid van Is raël problemen in het Midden-Oosten op te lossen. Dit zei een woordvoer der van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken. UTRECHT. Het aantal hartopera ties in ons land blijft stijgen, dit te gen een evenredige daling van het aantal operaties bij Nederlanders in het buitenland. Zo werden er in 1979 in de twaalf Nederlandse hartcentra 3.945 operaties verricht, dat is bijna 500 meer dan in 1978. WARSCHAU, 22-3. Een Pool heeft zich op een plein in het centrum van Krakow in brand gestoken, zo is uit Westerse diplomatieke bronnen ver nomen. Volgens Poolse ooggetuigen goot een man van middelbare leeftijd vier flessen met benzine over zich heen en stak zich in brand. De man is overle den. De man droeg een poster bij zich waarop hij de Sowjet-Unie er van be schuldigde in 1940 in het krijgsge vangenkamp Katyn 14.000 Poolse of ficieren te hebben omgebracht. Oog getuigen zeiden dat de man op de poster ook protesteerde tegen de lei ding van een plaatselijke bakkerij, waar zijn kleinzoon werkt. De lei ding zou van zijn kleinzoon een ge woonte-drinker hebben gemaakt. RENESSE, 22.3. Zaterdagavond vierde C.J.V. „De Scha kel" te Renesse het uitstekend geslaagde jaarfeest in het dorpshuis van Renesse. De zeer goed bezochte avond werd geopend door de voorzitter, de heer I. Lemsom. Hij legde uit dat het jaarfeest dit keer als motto had meege kregen „Een jaar wel en wee op de C.J.V. Verder vertelde hij dat men dit jaar voor een zeer bijzondere opening had gekozen, waarop het doek werd geopend en een levend tableau zichtbaar werd van het bekende C.J.V.-embleem, de Rode Driehoek, opgebouwd uit de drie balken, die staan voor de grondstellingen van de C.J.V.'s over de gehele wereld: vorming, ontspanning en dienstverlening. Na een hartelijk applaus voor dit aardige idee en de uitvoering ervan vervolgde de voorzitter zijn ope ningswoord. Hij wees erop dat het gehele jprogramma van deze avond door de C.J.V. clubs en de leiding zelf was bedacht. Eén bijzonder woord van welkom richtte hij tot de afgevaardigden van de kerkeraad, ds. J. A. J. Seeleman, de heer L. M. Braber, lid van de konv missie Jeugd Sport en Kuituur, ver tegenwoordigers van de jeugdraad en afgevaardigden van zustervereni gingen uit de omgeving. Drie groepen Vervolgens deelde hij een en ander mee over het C.J.V.-werk in het afge lopen jaar. Hij zette uiteen dat er met drie groepen wordt gewerkt, t.w. een 15+ groep, een groep voor 14- en 15- jarigen en één voor 12- en 13-jarigen. Hij stelde dat het een jaar is geweest zonder bijzondere problemen en met veel hoogtepunten, die hij weer even in de herinnering bracht. Daarnaast lichtte hij ook een tipje op van de plannen voor de nabije toekomst. Tot slot dankte hij de zeër velen die een prijsje ter beschikking hadden gesteld voor de verloting. Aantrekkelijk programma Na deze openingswoorden kwamen de C.J.V.-ers aan bod. In een aantrek kelijk programma werd door middel van dans, zang en toneel een indruk gegeven van de gebeurtenissen bin nen de C.J.V. Alle programma onderdelen werden ingeleid en toege licht door twee van de leidster van de klub mevrouw Lia Dudok-Braber. Op heldere wijze zetten zij de bedoe ling van de verschillende programma-onderdelen uiteen, zodat alles voor iedereen zeer goed te vol gen was en waardoor het programma ook iets meer inhoud en diepte kreeg dan alleen maar wat amusement. Op plezierige wijze kreeg de toeschou wer een indruk over de gang van za ken bij de C.J.V. en over de doelstel lingen van deze vereniging. Dat er naast ernst ook veel ruimte is voor dolle pret bleek overduidelijk uit de uitbeelding van het jaarlijkse week-end kamp. In de pauze werd een uitstekend geslaagde verloting met vele prijzen gehouden en met een Amerikaanse verkoping 41,— bijeen bracht ten behoeve van hulpvoor de Palestijnse vluchtelingen. Het programma na de pauze bestond uit twee voortreffelijke be wegingsspelen en een goed verzorgde diaserie, die een overzicht gaf van het klubwerk in het afgelopen jaar. Na afloop van het programma werd namens de kerkeraad een dank woord gesproken door de heer J. Blom. Hij dankte allen die aan deze avond hadden meegewerkt en die er in waren geslaagd het talrijke pu bliek zo uitstekend te amuseren. Een bijzonder woord van dank richtte hij tot de leiding van de C.J.V., die een heel jaar aktief is voor de vereniging. Dankbaar toonde hij zich voor het feit dat de C.J.V.-inkomsten uit ver schillende aktiviteiten niet alleen voor zichzelf houdt, maar ook steeds projekten steunt die hulp nodig heb ben. Lia Braber dankte tenslotte na mens de C.J.V.-leiding de heer I. Lemsom, (jeugdouderling), voor alle steun. Dankwoorden die vergezeld gingen van een attentie. Ook een at tentie voor de heer L. M.lBraber, die in de kommissie Jeugd, Sport en Cul tuur onder meer de belangen van de C.J.V. behartigt. Een bloemetje was er voor Frans Willemen, jeugdwerk adviseur in Zeeland, die in de loop van de avond naar Renesse was geko men, om een deel van het jaarfeest van de C.J.V. mee te beleven. Het feest werd geopend met een ta bleau vivant". Leden van de klub vormden samen het bekende C.J.V.- embleem. DEN HAAG, 22-7. De loonmaatregel komt onvoldoende tegemoet aan het uitgangspunt dat de koopkracht van de minimuminkomens en als het even kan van degenen die daar net boven zitten, moet worden gehandhaafd. 150 gulden op jaarbasis in plaats van de 100 gulden die het kabinet wil. Om met name de inkomens van de gezinnen tegemoet te komen wil de christen-democraat, wellicht als al ternatief voor de algemene lasten verlichting, de kinderbijslagen voor tweede en volgende kinderen een ex tra bedrag per kwartaal van bijv. 25 gulden per kind meegeven. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1716. Elke dinsdag Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Van 1-28 maart Middelburg Zeeuws Kunstenaars Centrum, over zichtstentoonstelling werken van Piet Rijken. Maandag 24 maart Zierikzee Kantine school. Ouderavond L.T.S. 19.30 uur. Chr. Scholengemeenschap, schrijf- avond Amnesty International 19.00- 21.00 uur. Hotel Van Oppen, 20.00 uur, algeme ne ledenvergadering VW. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk, schrijf- avond Amnesty International, 19.00- 21.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad, 19.30 uur. Dinsdag 25 maart Zierikzee UW-ontmoetingscentrum (Kerkhof la), kontaktavond UW, 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Afd. Ro de Kruis. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Advieskommissie Wel zijnsbeleid. 20.00 uur. Tonnenmagazijn. Afd. Plattelands vrouwenbond, 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Ver. „School met de Bij bel". 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof, 19.30 uur, kle- dingshow Bond van Plattelands vrouwen afd. Duiveland. Verenigingsgebouw. Hervormde Vrouwengroep. 19.30 uur. Woensdag 26 maart Zierikzee „Huis van Nassau"; Ledenvergade ring PvdA, verkiezingsprogram ge meenteraad; 20.00 uur UW-gebouw. Openbare vergadering D'66 Schouwen-Duivel'and. 20.00 uur. J. W. v. d. Doelschool. Kijk/Kontakt- avond. 19.00-21.30. Renesse „Het Wapen van Renesse"; Leden vergadering Oranjevereniging, 19.30 Nieuwerkerk Gemeentehuis. Installatie Advies kommissie voor het Welzijnsbeleid. 19.30 uur. Vergadering kommissie 20.30 uur. Donderdag 27 maart Zierikzee Raadzaal stadhuis, kommissie pu blieke werken, 19.30 uur. Concertzaal 20.00 uur Modeshow van „Kiekeboe", „Noblesse", „Etoile" en „Coen Honig". Havenplein 24, 19.00-20.00 uur. Rechtswinkel. Renesse Open huis slagerij Ossewaarde en Zn. 19.00-21.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, ANBO. 14.30 uur. spelmiddag Vrijdag 28 maart Zierikzee „Zeeuwsche Herberghe". Vissersver eniging „Helpt Elkander". 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. UW-ont spanningsavond bejaarden. 19.00 (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2