qs^C Spaans vorstenpaar bezoekt werkeiland „Neeltje Jans" GERENOVEERD KOMPLEX „VAN ZIJIJEN" OFFICIEEL OVERGEDRAGEN AAN DES DE ZIERIKZEESCHE COURANT In gezelschap van prinses Beatrix en prins Claus tuincentrum noordgouwe Zweeds volk kiest bij meerderheid voor kernenergie Nu het tweede veld nog- Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 maart 1980 136ste jaargang Nr. 22680 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Zierikzee krijgt AROB-kommissie ZIERIKZEE, 21-3. Op de laatste dag van het staatsbe zoek van koning Juan Carlos van Spanje en zijn echtge note koningin Sophia aan Nederland werd gepronkt met het Nederlandse paradepaardje op het gebied van tech nisch en waterbouwkundig vernuft: De hoge Spaanse gasten toonden zich ook werkelijk geïmponeerd door het gigantische werk van de bouw van de Oosterschelde pij- lerdam. Bij hun bezoek aan het werkeiland Neeltje Jans vrijdagmorgen kregen zij een gedetailleerde uitleg over dit belangrijke onderdeel van de Deltawerken. Een wat onvolwassen aandoende opgewondenheid bij de organisato ren was het sein, dat het Spaanse ko ningsechtpaar in gezelschap van H.K.H. prinses Beatrix en Z.K.H. Prins Claus, met een helikopter op het werkeiland gearriveerd was. Luttele ogenblikken later betrad het gezelschap de filmzaal. Opmerkelijk was de zeer grote belangstelling van zowel Nederlandse als Spaanse pers bij dit staatsbezoek. Advertentie 01112 - 707 BUENOS AIRES. De Argentijnse politie heeft een Amerikaanse jour nalisten en ongeveer 70 verwanten van vermiste personen opgepakt tij dens een demonstratie van bijna 300 mensen voor het regeringsgebouw. BRUSSEL. Het aantal werklozen in de negen lidstaten van de EG blijft schommelen rond de 6,5 miljoen. Eind februari had zes procent van de Europese arbeidsbevolking geen baan. Dat is donderdag in Brussel meegedeeld door de Europese Com missie, „dagelijkse bestuur" van de EG. Minister D. S. Tuijnman van ver keer en waterstaat zei de gasten met trots welkom te heten op deze grond midden in de Oosterschelde. De be windsman liet een uitleg over de Oosterscheldewerken over aan ir. J. C. Slagter, hoofd ingenieur- direkteur Sluizen en Stuwen van Rijkswaterstaat. Beveiliging Ir. Slagter verklaarde de konink lijke gasten, dat de stormvloedke ring een waterbouwkundige konstruktie zal zijn, geplaatst aan de monding van een estuarium, waar onder normale getijde-omstandighe den het water doorheen kan. Hij wees erop, dat als de meteorologen een stormvoorspelling uitvaardigen, de kering zal worden gesloten, waar door het achterliggende land is be veiligd. Hij verduidelijkte de noodzaak van het bouwen van een konstruktie in zee, blootgesteld aan golven en ge tijstromen en de daarmee samenhan gende enorm grote horizontale be lastingen, die de stormvloedkering zal ondervinden. De heer Slagter ging ook wat gede tailleerder in op de werking van het verdichtingsschip „Mytilus" en op de bouw en het latere verplaatsen van de pijlers door een speciaal te bouwen hefschip. Verder sprak hij over de beweegbare stalen schuiven en de zware betonnen balkkonstruk- ties, die tussen de pijlers geplaatst zullen worden. De heer Slagter omschreef het pro- jekt als een „moeilijk werk". Hij ze\ echter het volste vertrouwen te heb ben in 1985 met het werk klaar te zijn. Film Na de inleiding volgde de verto ning van de film: „Oosterschelde, ke rend getij". Een duidelijk teken van verrassing was merkbaar toen bleek, dat de moeite was genomen deze fraaie film van Spaanse gesproken en geschreven teksten te voorzien. Het korte bezoek aan het werkei land Neeltje Jans werd hierna afge rond met een bezichtiging van één van de bouwputten, waarin de pij lers worden gebouwd. Werknemers aan de pijlers, getooid met gele en witte helmen, waren voor deze gelegenheid op deze indrukwekkende bouwwerken ge klommen, om zo'n goed mogelijk uit zicht te hebben op het koninklijk be zoek en om een plaatje voor het fami liealbum te schieten. Koning Juan Carlos toonde zich zeer enthousiast over het imposante werk en stapte rechtstreeks af op een groepje werklieden in de bouwput ten en schudde hen de hand. Taalpro blemen vormden een barrière om nog wat nadere kontakten te leggen. De wandeling door de bouwput bleef - vanwege het strakke tijdschema - be perkt tot slechts enkele meters. Herinneringen Een helikopter bracht koning Juan Carlos, koningin Sophia, prinses Beatrix en Prins Claus vervolgens naar Kamperland. In het begin van de middag bracht het gezelschap nog een kort bezoek aan de Abdij te Mid delburg. Vrijdagavond vertrokken koning Juan Carlos en koningin Sophia weer"' naar Spanje met herinneringen aan die eerste koude lentedagen in Ne derland, maar ongetwijfeld ook aan dat grootse karwei in de Oosterschel de. CAIRO. Een schildering van klap rozen van Vincent van Gogh ter waarde van ca 5,5 miljoen gulden, dat bijna twee jaar geleden uit een museum in Cairo gestolen werd, is te rug in Egypte. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken, Nabawi Ismail, meegedeeld. STOCKHOLM, 23-3. Een belangrijke meerderheid van de Zweden heeft zondag besloten tot een programma van kernenergie met in totaal 12 centrales, dat in 25 jaar moet worden afgebouwd. Oostenrijk, het eerste land waar de bevolking in een soortgelijk referen dum werd geraadpleegd over de toe komst van kernenergie, sprak zich in november 1978 met een meerderheid van 50,47 procent uit tegen het in be drijf stellen van zijn eerste kerncen trale bij een overigens hoog percenta ge onthoudingen van 35,9. Zwitser land keurde in mei vorig jaar'via een referendum met een meerderheid van tweederde de nieuwe wet op de bouw van kerncentrales goed. Van de twaalf kerncentrales in het Zweedse programma zijn er al zes in bedrijf, vier klaar, maar nog niet in bedrijf en twee nog in aanbouw. Vóór voortzetting van dit program ma gedurende 25 jaar sprak zich zon dag bij een opkomst van rond 75 pro cent van de kiezers rond 58 procent ui£. Rond 39 procent van de zes mil joen kiezers sprak zich uit voor een andere keuzemogelijkheid, die in het referendum werd geboden, namelijk sluiting van de bestaande zes centra les in tien jaar. L)e twee jongste leden van DFS, Michèl Pleune en Christa Hoestein, overhan digden de sleutel van het clubgebouw aan burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer. Christa bood de eerste burgeres bovendien een boeket aan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGH, 22-3. Zaterdag heeft de gemeente Westerschou- wen het geheel gerenoveerde hoofdveld en klubgebouw aan de Leliëndaleweg overgedragen aan de sportvereni ging D.F.S. Het officiële gedeelte werd omlijst door een aantal feestelijkheden. In de bomvolle kantine van het sportveld „Van Zuijen" sprak voorzitter M. I. Bakker welkomstwoorden tot o.a. burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer, de beide wethouders, oud-voorzitter D. E. Mooij, oud-burgemeester H. P. Everwijn en afge vaardigden van zusterverenigingen. De burgemeester begon met een uitgebreid overzicht van de verschillende uitbreidingen. Die werden voorafgegaan door de bouw van kantine en kleed lokaal, geheel door eigen krachten in de vrije tijd. In 1974, 1976 en 1978 bleef D.F.S. baas in eigen huis en voelde er niets voor om de akkommodatie over te dragen aan de gemeente. In 1978 was een plan gereed dat 340.000,— zou gaan kosten, maar dat was niet te dragen. In oktober 1978 was aanne mer Bom klaar met een uitbreiding die 108.000,— kostte. Thans is het zo ver dat en veld en gebouwen ge heel zijn vergroot en aangepast, kosten tot nu toe 248.000,—. Het tweede veld moet nog vernieuwd worden. Het zijn alle enorme bedra gen, maar: „dat U het mag beheren als een goed huisvader", aldus de burgemeester. Veld nog slecht Voorzitter Bakker dankte de bur gemeester en keek eens terug naar 50 jaar geleden, naar mensen als de be ren W. Steur en P. Rademaker in het toenmalige Voorwaarts later s.v. Burgh, die met tientjes moesten wer ken. Na de ramp werd op het slechtste stukje grond in Burgh het sportveld „van Zuijen" aangelegd, genoemd naar wijlen A. van Zuijen, die enorm veel voor „de voetbal" heeft gedaan. Na de fusie met „Zee meeuwen" uit Haamstede werd de akkommodatie uitgebreid met eigen leden en al spoedig bleek het onder komen weer te klein. „We hebben nu 370 leden en ik schrik daar zelf van, want het is een opgave om vooral de jeugdleden bezig te houden". Het gevoelige punt van de zelf bouw hield een overdracht aan de ge meente lang tegen, maar D.F.S. is verheugd dat alles gereed is, kom pleet met verwarmde kleedkamers, moderne douches enz. Alleen het veld is nog slecht, doch wel goedge keurd door de KNVB. Namens Fortuna Vlaardingen sprak de heer A. Visser (oud-Burghe- naar) die de prettige kontakten met D.F.S. in de laatste jaren, memoreer de. Hij bood namens het hoofd bestuur een plant aan en namens de jeugd van Fortuna een prachtige klok. Namens het bestuur van de KNVB en de afd. Zeeland der KNVB sprak de heer D. E. Mooij. Hij feliciteerde de gemeente met dit schitterende komplex en de vereniging met het ge bruik daarvan. In 1954 bracht Noord- wijk als adoptiegemeente 2800,— bij elkaar c; met stenen uit het over stroomde gebied en met een stuk mu ziektent ei Le hulp van wijlen A. van Zuijen wt <v'en de eerste bouwsels neergezet. »nu gezien, is de afdeling trots met zo'n komplex op Schou- wen-Duiveland. Hij vroeg de gemeente om spoedig Koning Juan Carlos drukt enkele werklieden in de bouwput op Neel tje Jans" de hand. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Voor zijn hond is iedere man een Napoleonvandaar dat honden zo populair zijn. A. Huxley 1£6f PE Sitr met de verbetering van het tweede veld te beginnen, omdat het spelen met 10 elftallen op bijna altijd één veld, problemen schept. Namens de afd. en de KNVB bood hij een fraaie Zaanse klok aan. Van de zusterverenigingen uit de regio waren er bloemen en andere ge schenken. Voorwaarts Het D.F.S.-bestuur bood op haar beurt een prachtige den in pot aan de burgemeester voor een plaatsje in de hal van het gemeentehuis. De echtge note van de consul, mevrouw M. Ra- demaker-Noordhoek bood een aller eerste vergroting van een foto van Voorwaarts uit 1928 aan. Een foto waarop de spelers nog met lange broek, bretels en petten zijn uitge rust voor de strijd. Na het officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. In de ochtend werd het feest al gestart met een aantal spelen voor de aller kleinsten, die zich kostelijk hebben vermaakt. Zij kregen allen een vaantje. Als trekpleister stond verder de penalty-bokaal op het pro gramma. Bij de A.'s werd J. P. van Waveren eerste en R. Visser (met ge broken pols) tweede. De B-tjes kre gen Peter Kooman als nummer één en Coert Bouwman tweede. Wedstrijd Na de middag een voetbal wedstrijd tussen het gemeenteperso- neel en een veteranenploeg van D.F.S. Een leuke wedstrijd die in, zo als door de burgemeester al was voorspeld, in een 2-2 eindstand ein digde. De ambtenaren hebben er hard voor moeten zweten, want ze kwamen al spoedig met 2-0 voor, door Ad Wandel (2x). Het werd toen 2-1 door Nico Tuinman en 2-2 door Frans van Dijke. Het geheel werd op geluisterd door de Kon. Muziekvere niging „Witte van Haemstede", ver gezeld van 300 jeugdleden met oranje ballonnen, een mars voor Burgh en Haamstede maakte. Verwachting tot dinsdagavond: Minder zonnig In de nacht en vroege ochtend mist banken en minimumtemperatuur om het vriespunt; overdag enkele zonni ge perioden en mogelijk een bui; mid- dagtemperatuur ongeveer 10 graden; zwakke tot matige zuidoosten wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 maart Zon op 6.29, onder 19.00 Maan op 12.48, onder 3.47 Volle maan: 31 maart (16.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 maart 10.14 22.47 3.48 16.39 Doodtij: 25 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 24-3. Het K.N.M.I. deelt mede: De temperatuur begint nu ein delijk op een voor eind maart nor maal niveau te komen. Dinsdag wordt de middagtemperatuur onge veer 12 graden en 's nachts vriest het vrijwel nergens meer. Er komt wel geleidelijk meer bewolking, waaruit mogelijk een buitje valt. Ten westen van de Britse eilanden ligt een de pressie welke de komende dagen langzaam naar Schotland trekt. Deze depressie veroorzaakt op de Britse eilanden veel bewolking en af en toe regen. In Centraal-Europa is het wis selvallig weer. In Rusland, Polen en de Scandische landen komt 's nachts nog matige tot strenge vorst voor. In het Middellandse Zeegebied komen de temperaturen overdag al dicht bij dc 20 graden, maar in Griekenland valt af en toe wat regen. PARIJS. Twee Iraanse rechters zijn van Parijs naar Panama vertrok ken om daar over uitlevering van de daar in ballingschap levende ex-sjah te onderhandelen. Een van de twee is Iradjc Rezai uit Teheran, die het ar restatiebevel tegen Reza Pahlcvi heeft uitgevaardigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1