U D E K L I Z E jJèl ZOETE GREVELINGEN ONDERWERP VAN DUIVELANDSE LANDBOUWVERENIGINGEN '.jgea De V.U.T.- regeling STREEKNIEUWS AAR Als we nu allemaal altijd de postcode bij ons eigen adres schrijven, dan maken we het mensen die terugschrijven heel makkelijk! pttpost Russen zouden de Beloetjistanen bewapenen Wat biedt de BEELDBUIS? ELEKTRO LIEVENSE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 maart 1980 Nr. 22679 9 Diskussie te Ouwerkerk OUWERKERK, 19-3. De landbouwverenigingen van Nieuwerkerk en Ouwerkerk hielden in het Dorpshuis van Ouwerkerk een gezamenlijke bijeenkomst onder voorzitterschap van de heer J. Gaanderse. Na het welkom kreeg de heer Joh. v. d. Slikke uit Ellemeet (27), die een 52 ha groot akkerbouwbedrijf beheert, de gelegenheid voor een inleiding over het onderzoek, dat heeft plaatsgevonden door zeven jonge boeren (hijzelf en de heren K. J. v. d. Velde (25) uit Dreischor, S. Simonse (35) uit Kerkwerve, P. Flikweert (42) uit Nieuwerkerk, J. Schoof (34) uit Oosterland, W. Roskam (24) uit Kerkwerve en Hans de Vlieger (24) uit Nieuwerkerk en door zes studenten. Deze Regionale Agrarische Kom missie (RAK) kwam na een jarenlan ge samenwerking tot het samenstel len van een brochure, waarin de re sultaten zijn vastgelegd van een on derzoek naar de gevolgen van een zoete Grevelingen voor de landbouw. De studenten gingen na, welke scha de er zou ontstaan, om niet over zoet water te kunnen beschikken en wat de boeren met dat zoete water den ken te bereiken. Vijf proefgebieden Voor het onderzoek werd Schou- wen-Duiveland ingedeeld in vijf proefgebieden, nl.: Ellemeet (pro bleem: gebrek aan zoet water in de sloten), Prunje (probleem: idem en verzilting door kwel, gronden te nat in de winter en te droog in de zomer); Zierikzee (probleem: gebrek aan vol doende zoetwater in de sloten, ver drogende gronden); Oosterland Nieuwerkerk (probleem: zoutwater in de sloten, droogtegevoelige gron den, te kleine bedrijven voor akker bouw) en Grevelingen. De jonge boeren willen, dat het werk in de regionale zoetwaterkom missies wordt versneld. Bij hun ongenoegens speelt ook een rol, dat reeds na de ramp bij de besluitvorming ook het argument voor zoetwaterreservoirs voor de landbouw is gebruikt en zo langza merhand wordt het belang van de NEW DELHI, 20-3. Russische lege rofficieren bewapenen en oefenen Beloetsjistanen in zuidoost Afgha nistan, zo is in kringen van de India se geheime dienst vernomen. De Beloetsjistanen die al lang stre ven naar een eigen staat, wonen in een gebied dat zowel in Afghanistan als in Iran en Pakistan ligt. De Pa kistaanse provincie Beloetsjistan vormt de enige barrière tussen Af ghanistan en de Arabische Zee met het aangrenzende oliegebied. Genoemde kringen beschouwen de bewapening van de beloetsjistanen voor het ogenblik als een poging van de Russen om hun voorjaarsoffensief tegen de Islamitische verzetsstrij ders in Afghanistan te versterken. boeren bij zoet water onder tafel ge schoven. Bij het uitbrengen van het rapport sprak de voorzitter van de Z.L.M. de heer A. G. J. Doeleman: ,,De landbouw heeft zonder morren het offer gebracht van het open hou den van de Oosterschelde. Maar de landbouw zit nu met een levensgroot probleem: een tekort aan zoet water. Wij vinden dan ook, dat, nu de Oosterschelde zout blijft, de land bouw mag eisen, dat de Grevelingen zoet wordt en dat de landbouw nu of fers genoeg heeft gebracht. Wij ver wachten van de regering een zoet Grevelingenbekken als tegenpresta tie". Nat en droog jaar De heer v. d. Slikke ging nader in op de gevolgen van een nat en een droog jaar. Er is een vochtbalans gemaakt voor diverse percelen, gewassen en bedrijven en het vochttekort, op brengst en prijzen zijn vastgesteld. Bij aardappelen geldt, dat hoe gro ter het vochttekort, hoe kleiner de opbrengst, maar niet altijd is het ver band tussen vochttekort en op brengst zo duidelijk, want de cijfers voor uien zijn anders. Er is bijna elk jaar een vochttekort. Bij een zoete Grevelingen zou beslist een hogere opbrengst behaald worden. Beregenen In bespreking kwam voorts het be regenen en de kosten en baten daar van. Inkomsten verbetering is geen luxe, maar harde en bittere nood zaak. Er kunnen door beregening ho gere opbrengsten worden behaald als er maar voldoende zoet water in de regio kan worden aangevoerd. Kon- sumptieaardappelen, uien, gladiolen zullen een stuk meer opbrengen en de kwaliteit zal duidelijk verbeteren. Doorwas en blauw bij konsumptie- aardatspelen zullen verminderen als er wordt beregend en de oogstzeker- heid zal vergroten. Intensieve gewassen zoals prei, spruitkool, witlof wortelen, winter wortelen, gladiolen, tulpen, knolsel derij worden door beregening beter mogelijk. Doordat er meerdere mogelijkhe den zijn om gewassen te telen en de zekerheid van het bedrijfsresultaat groter is, kan het gebruik van zoet water een bijdrage leveren aan de handhaving van de werkgelegenheid in de landbouw. Diskussievragen De ter vergadering aanwezigen vormden daarna drie groepen om de voorgelegde diskussievragen te beantwoorden. Vraag 1: Zal zoet water in de Gre velingen overschotten doen toene men? Antwoord: De groenteteelt. Het overschot zal wel problemen opleveren. Vraag 2: Zal zoet water iets veran deren in de race naar schaalvergro ting. Denk hierbij aan betere moge lijkheden voor het telen van tuin- bouwgewassen. Antwoord: De race zou wel eens wat minder kunnen worden. De produktie van land- en tuinbouw zal nodig blijven. Een an- Vrees in Pakistan In Pakistan bestaat echter vrees dat de Russische militaire operaties zich niet tot Afghanistan zullen be perken, gezien het traditionele stre ven van Moskou sinds de tsaren naar een haven die zomer en winter kan worden gebruikt. De bezorgdheid aan de Pakistaanse kant ontstond vooral toen de met hulp van de Sowjet-Unie aan de macht gebracht Afghaanse leider Babrak Kamal in het begin van het jaar aankondigde dat hij de Beloetsjistanen zou helpen bij de vestiging van een autonoom Beloetsjistan. Deze toezegging deed hij kennelijk om steun te krijgen voor zijn omstreden bewind. dere groep zei: ,,Van weinig invloed". Vraag 3: Door zoetwatertoepassing zal er meer interesse zijn van (b.v. Westlandse) tuinders, die zich hier willen vestigen. Zal hierdoor de grondprijs beïnvloed worden en in welke mate, in gunstige of ongunsti ge zin? Antwoord: De grondprijs zal in ongunstige zin beïnvloed worden; deze ligt hier veel lager. En wat zal er met de pachtprijs gebeuren? Deze gaat eveneens omhoog. In het West- land zit men te springen om uit te breiden. Infiltratie /beregening? Vraag 4: Hoe denkt u zoet water toe te passen op het eigen bedrijf (infil tratie, beregening)? Antwoordt: In filtratie via het drainagestelsel zou een andere mogelijkheid zijn van wa- teraanvoer. Infiltratie vraagt zeer specifieke bodems en is op Schou- wen-Duiveland niet toepasbaar. Het is noodzakelijk, dat er een doorspoel- mogelijkheid ontstaat. Er is nog veel zilt. Vraag 5: Wat zijn de nadelen van een zoete Grevelingen voor niet- agrariërs? Noem verschillende groe pen, die hier nadeel van kunnen on dervinden. En wegen eventuele voor delen van een zoete Grevelingen voor land- en tuinbouw op tegen deze na delen? Antwoord: Een wezenlijk be zwaar geldt de schelpdieren visserij, mossel en oesterkwekers. De heer Joh. v. d. Slikke: „De pa lingvissers zijn vóór een zoete Greve lingen". De voordelen wegen op te gen de nadelen. De diskussies gingen verder over de kosten, om het zoete water in te brengen. Tenslotte dankte de voorzitter van de Ouwerkerkse vereniging, de heer W. A. Kuyper namens de landbouw- vereniging van Ouwerkerk. Deze manier van vergaderen had hem aan gesproken. DEN HAAG, 20-3. Ongeveer 35 tot 40 procent van de nu nog 62-jarigen in overheidsdiensten wil gebruik ma ken van de regeling voor vervroegde uittreding (VUT). Dit is de eerste voorlopige indruk van de Rijks Psy chologische Dienst, die een onder zoek doet naar de belangstelling voor de VUT-regeling. Dit staat in het kwartaalschrift van de RPD, waarin verslag wordt gedaan óver het laatste kwartaal van 1979. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALMELO. De politie in Almelo heeft in samenwerking met de Rijkspolitie 37 inbraken, die in Al melo en omgeving zijn gepleegd, op gelost. De totale buit bedroeg 317.000 gulden. VESSEM. Een jachtopziener is woensdagmiddag in de bossen bij het Brabantse Vessem mishandeld en be roofd van zijn dienstwapen. Later op de dag zijn daarvoor drie mannen uit Son aangehouden in leeftijd varië rend van 35 tot 40 jaar. DEN HAAG. Het CDA-Tweede Ka merlid Van Leijenhorst is bezorgd over de toekomst van de Grote of Sint Bavo-Kerk in Haarlem, die met instortingsgevaar wordt bedreigd. DELFT. Op de tweede dag van zijn staatsiebezoek aan Nederland heeft het Spaans koningspaar donderdag morgen in gezelschap van koningin Juliana de Nieuwe Kerk en het Wa terloopkundig laboratorium in Delft bezichtigd. UTRECHT. Vrijwel alle grote in dustriële ondernemingen in ons land zijn donderdag getroffen door de ak- ties van de FNV. Volgens een woord voerder van de Industriebond FNV kwamen daarover de eerste berich ten donderdagmorgen binnen bij het aktiecentrum. DEN HAAG. Minister Van Aarden- ne van ekonomische zaken voelt wei nig voor het verlagen van de drempel van 12.500 gulden aan energiebespa rende en milieuvriendelijke maatre gelen, die bedrijven moeten nemen willen ze in aanmerking komen voor een WIR-subsidie. ROTTERDAM. Het binnen vaart- verkeer naar België en Frankrijk on dervindt nog steeds ernstige hinder van een konflikt tussen Nederlandse binnenschippers en de scheepsmake laars. DEN HAAG. Het algemeen bestuur van de FME, organisatie van metaalwerkgevers, heeft woensdag besloten hoger beroep aan te tekenen tegen het vonnis van de president van de rechtbank in Amsterdam in het kort geding van de FME tegen de Industriebonden FNV, NW en NKV. ZIERIKZEE Opbrengst kollekte De jaarlijkse kollekte voor het Rheumafonds heeft dit jaar het mooie bedrag van 3.202.06 opgele verd. Dit betekent een iets grotere opbrengst dan vorig jaar. Het bestuur van het Nationaal Rheuma fonds dankt alle goede gevers en ie dereen, die zich heeft ingezet dit mooie resultaat te bereiken. Huidverzorgingsavond „Kiekeboe" Dinsdagavond werd onder auspi ciën van „Kiekeboe" een huidverzor gingsavond gehouden in de foyer van „Mondragon". Er bestond ruime be langstelling voor deze avond. Voor de pauze werd gesproken over de reiniging en de funktie van de huid. Tijdens het tweede gedeelte werden enkele demonstraties gege ven. Een van de aanwezige dames kreeg een maskertje opgebracht en bij een brildragende vrouw werd een speciale make-up aangebracht. Aan het eind van de avond werden drie prijzen verloot. De dames, die zich voor de demonstraties beschikbaar stelden, kregen bloemen aangebo den. KERKWERVE Ruilbeurs op schooi Afgelopen woensdag was er in de openbare lagere school „Prinses Ire ne" een ruilbeurs. De kinderen moesten om 2.00 uur aanwezig zijn om hun ruilwaar zo aantrekkelijk mogelijk uit te stallen. Nadat ieder een plaatsje had gevonden voor zijn waar en alles was gesorteerd, werd er flink geruild. Er was dan ook van alles, zoals oud speelgoed, boeken, stickers, posters, lp.'s, singles, speld jes en schilderijen. Sommige dingen veranderden wel drie of vier keer van eigenaar. Nadat alles geruild was kregen de kinderen nog een glaasje limonade en een zakje chips. Daarna keerde ie der voldaan huiswaarts. 4 De hond was intussen bij het fornuis gaan liggen. Het dier keek naar de man en volgde al zijn bewegingen. Uit de emmer, waarmee de man binnengeko men was, schepte hij melk en deed die in een pannetje, dat hij ook op het fornuis plaatste. Daarna liep hij naar een deur en opende die. Ze hoorde hem traptreden lopen en begreep, dat het een kelder was. Even later kwam hij terug in het vertrek met een bak aard appelen. En passant ook een emmer pakkend, liep hij met dit alles naar de tafel, zette de bak met aardappelen voor haar op de tafel en de emmer naast haar voeten op de grond. Een mes uit zijn zak halend, knipte hij open en legde dat op de aardappelen. „Als u ze schilt, ga ik me wassen; des te vlugger is het eten klaar." Zonder antwoord af te wachten, liep hij weer naar buiten. De vrouw keek naar de houten bak met vuilbruine aardappelen, grote en kleine. Het mes had een groot heft en het lemmet glom. Blijkbaar werd het dagelijks vele malen gebruikt In de emmer was een bo dempje water. Ze zag nauwelijks het komische van de situatie in, maar dacht als ik mee wil eten, zal ik er ook wat voor moeten doen. Daarom begon ze te schillen. Het is jaren geleden, dacht ze, dat ik dit voor het laatst heb gedaan. Misschien wel tien, twaalf jaar, ik weet het niet En met een groot zakmes heb ik ze nog nooit geschild. Ze was nog bezig, toen de man terug- keerde in het vertrek. Zijn bovenli chaam was nu bloot. Ze zag zijn brede, begroeide borst en zijn zware, gespier de armen, waarvan een deel bruin ver brand was. De man lette niet op haar, maar liep door naar een ander vertrek. Even later kwam hij terug en had een schoon boezeroen aan. Nog altijd scheen de aanwezigheid van de vrouw hem nauwelijks te interesseren. Van de zoldering pakte hij een ham en wilde er een stuk afsnijden, maar realiseerde zich, dat hij zijn mes niet bij zich had. Maar tegen de wand stond een kapmes. Zonder veel plichtplegingen sloeg hij hiermee een stuk van de ham af, hakte dat nog in enkele kleinere stukjes en deed die in een pan, die hij uit de kast haalde. De rest van de ham ging terug naar de zoldering. De man vulde de vuurhaard bij, ditmaal met grotere stukken hout, pookte even in het vuur en sloot opnieuw de deur. Het water in de ketel begon te zingen. Nu keek hij naar de vrouw, die nog altijd zat te schillen. Hij liep naar de tafel en keek in de emmer en toen in de bak. Even rommelde hij er met zijn hand in. „Genoeg," besliste hij op korte toon en voegde er aan toe: „Eet u veel?" Ze haalde haar schouders op. Ik heb wel honger dacht ze. Ik kan me niet eens herinneren hoe laat ik vandaag voor het laatat heb gegeten. „Gewoond ant woordde ze. Het was de tweede keer. dat hij haar stem hoorde. Ze klonk vlak en toonloos. Als van iemanddie ner gens meer interesse voor heeft. Door GERRIT FRANSSEN Hij nam de emmer bij haar weg en veegde het zakmes, dat ze gebruikt had, aan zijn broek af, waarna hij het sloot en in zijn zak stopte. De geschilde aardap pelen waste hij een keer bij de pomp en deed ze toen met vers water in een pan, die ook al op het fornuis werd gezet. Het water in de ketel bereikte langzaam het kookpunt. De man had intussen een pot te voorschijn gehaald en deed er een paar scheppen koffie in. Zonder te wachten tot het water helemaal gekookt was, goot hij de koffie op en deed de rest van het hete water in de pan met aardappelen. Daarna strooide hij er wat zout overheen en deed de deksel toe. Met de pot koffie liep hij naar de tafel en zette die neer. Hij wees naar de kast en zei: „Daar staat alles, wat u nodig hebt: kopjes, suiker melk en lepeltjes. Als u warme melk wilt, die staat op het fornuis. Let op, dat de aardappelen niet overkoken. In de bak ligt brandhout; met een kwartiertje ben ik weer terug." Zonder haar commentaar af te wach ten, pakte de man een lamp, ontstak die en liep ermee naar buiten. Door het raam zag ze het licht langzaam ver dwijnen. Zou hij nu dat enge bos in gaan? Hoe durft-ie het. Waarom neemt hij die hond niet mee? Het dier had de man nagekeken, toen deze het vertrek verliet, maar bepaal de zijn aandacht nu weer bij de vrouw. (wordt vervolgd) Advertenti Gebruik'm goed. Mening India ZATERDAG 22 MAART NED. I: Allereerst een aflevering van De film van ome Willem gevolgd door de natuurdokumentaire Een bos in de wol ken. Het middagprogramma wordt be sloten met Popkrant, 's Avonds de avon turen van Ivanhoe. Vervolgens de popu- lair-wetenschappelijke rubriek Daar vraag je me wat en de Willem Ruis show. In het panel nemen plaats Rita Corita, Alexander Pola, Ronnie Bierman, Wille- ke Alberti en Jo-An Houdijk. Het jour naal en reklame worden gevolgd door de Alles is anders show en de tweede trek king van de Algemene Loterij Nederland. NEDII: Pipo de clown opent het programma. Daarna Leven en overleven, waarin dit keer aandacht wordt besteed aan huisdieren. Na het journaal de derde aflevering van De reünie. QuackeserFor tune heeft een neefin de Bronx is de titel van een Amerikaanse speelfilm met Gene Wilder in de hoofdrol. De rolprent gaat over een jonge Ier, die weigert in de staal- gieterij te werken en liever zijn brood ver diend met het verkopen van paardemest Voorts Voetbal'80, Achter het nieuws en Simon Carmiggelt Het laatste nieuws wordt gevolgd door een editie van Studio Sport. ZATERDAG 22 MAART NED. 1:10.45 Teleac13.00Nieuws v. doven; 15.30 Nieuws; 15.32 De film van ome Willem; 16.00 Een bos in de wolken; 16.50 Popkrant; 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort 18.55 Nieuws; 18.59 De avonturen van Ivanhoe; 19.25 Daar vraag je me wat; 20.05 De Willem Ruis show; 21.37 Jour naal; 21.55 De alles is anders show; 22.55 Alg. Loterij Ned.; 23.05 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Pipo; 19.25 Leven en overleven; 20.00 Journaal; 20.27 De Reünie; 20.52 Quackser Fortune; 22.10 Voetbal'80; 22.40 Achter het nieuws; 23.10 Simon Carmiggelt; 23.25 Nieuws; 23.30 Studio Sport. ZONDAG 23 MAART NED. I: Allereerst een aflevering van de tekenfilm Alleen op de wereld en in de reeks Ontmoetingen een portret van de van oorsprong Mexicaanse danseres Lu- cero Tena. Jan Brusse's kroniek Hier Parijs wordt gevolgd door de quiz Wie van de drie? Vlinders is de titel van een Zaterdag 22 maart, 19.25 uur, Nederland I: Daar vraagje me wat De bioloog Dik Dekker 7nl antwoord geven op de vragen. zesdelige komische serie die handelt over een tandarts vrouw. Tot besluit Thuis best, beelden van de laatste show van Jaspirina de Jong. NED. II: De middaguitzending opent met een special rond de Australische zangeres Helen Reddy en wordt gevolgd door de dokumentaire Op de grens van bos en wei. Vervolgens Studio Sport en Klem waarin de werklozen aan bod komen. In de derde editie van Geglinster aan de hemel wordt aandacht besteed aan de opening van de grote vluchtroutes. Daarna Sesamstraat, Cinevisie, Studio Sport, Sprekershoek en Vijf minuten bedenktijd. Het VPRO-blok wordt ge opend door All in the family, Koot en de Bie en als laatste programma-onderdeel Een beter leven. ZONDAG 23 MAART NED. 1:13.00 Nieuws v. doven; 16.00 Teleac; 17.00 Vesper; 17.30 Wilde gan zen; 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Te leac; 19.00 Nieuws; 19.05 Alleen op de wereld; 19.30 Ontmoetingen; 20.10 Hier Parijs; 20.20 Wie van de drie?; 20.50 Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 - 634 Vlinders; 21.20 Thuis best; 23.00 Nieuws. NED. II: 13.00 Nieuws v. doven; 14.30 Open school tijd; 15.30 Nieuws; 15.35 De Helen Reddy show; 16.30 Op de grens van bos en wei; 17.05 Studio Sport; 17.40 Klem; 17.50 Geglinster aan de hemel; 18.40 Sesamstraat; 18.55 Cine visie; 19.20 Studio Sport; 20.15 Spre kershoek; 20.30 Vijf minuten bedenktijd; 20.35 Nieuws; 20.40 Al in the family; 21.10 Koot en Bie; 22.25 Een beter leven23.20 Nieuws. MAANDAG 24 MAART NED. I: Bob Bouma opent de uitzen ding met Voor een briefkaart op de eerste rang. In de daaropvolgende aflevering van Sword of Justice worden twee vak bondsbazen vermoord en een derde ont voerd. Het journaal wordt gevolgd door de rubriek voor alternatieve geneeswij zen Wat heet beter. Hans van Willigen- burg besluit de uitzending met zijn Rondje Theater. NED. II: Alleerst Dr Snuggles en Top- pop. Na het journaal gaat het program ma verder met Een ruiter rijdt voorbij. Paul zit sedert drie maanden in het leger en Charlie zet zich in, in samenwerking met vrouwem uit de omgeving voor het tot hospitaal omgebouwde Shallowford. Frans op z'n Brusse is de eerste afleve ring van de Franse les. Télevizier maga zine wordt gevolgd door De terugkeer van de Saint MAANDAG 24 MAART NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Sesam straat; 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 18.59 Voor een briefkaart op de eerste rang; 19.55 Sword of Justice; 21.37 Journaal; 21.55 Wat heet beter; 22.30 Rondje theater; 23.30 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Dr Snuggles; 19.05 Avro's Toppop; 20.00 Journaal; 20.27 Een ruiter rijdt voorbij; 21.20 Frans op z'n Brusse; 21.25 Televizier magazine; 22.05 De terugkeer van de Saint; 23.00 Nieuws.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 9