AALVISSERS OPNIEUW VERBOLGEN OVER AANSLAG OP VISRECHTEN D E AAR K L U I Z E I Spotje op snel slinkend zeehondenbestand in Nederland Dit jaar minder bladluizen op Schouwen-Duiveland? Oesterkwekers op Grevelingen V angst verboden „Doorgever of afvallige" Land- en tuinbouw Algemeen Vissersbelang" CSM beperkt zich allang niet meer tot handel in suiker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdaer 18 maart 1980 Nr. 22677 5 BRUINISSE, 17-3. Een zestal vissersschepen is maandagmorgen 17 maart het Grevelingenmeer opgevaren, om in de buurt van Ouddorp het terrein te gaan schoonmaken, dat vorig jaar aan de oesterkwekers werd toegewezen, die reeds een ander perceel kregen om te experimenteren met het terugkwe- ken van de Zeeuwse oester, een proef die tot dusver tot tevredenheid verliep. Het terrein dat aan de bestaande opppervlakte die inmiddels met zaai- oesters bezaaid is, wordt toegevoegd en het is 90 ha groot. Het schoonvis- sen mag gebeuren tot 31 maart. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MAASTRICHT. De bewoners van een kraakpand aan de Hondstraat in Maastricht hebben hun stadgenoten in een stencil opgeroepen hen met stenen, stalen platen, buizen, houten balken en planken te steunen in de strijd tegen de eigenaar van het pand. APELDOORN. De circa 120 werk nemers van de bladverenfabriek We- weler in Apeldoorn zijn maandagoch tend voor 24 uur in staking gegaan uit protest tegen het loonbeleid van de regering. Het FNV-aktiecentrum voor Gelderland heeft dit meegedeeld. EPE. Grafschenners hebben het af gelopen weekeinde danig huisgehou den op de begraafplaats Norelbos in Epe (Gld). Onder meer werden veertien staande grafstenen aan gruzelementen geslagen. AMSTERDAM. De hoofdstedelijke politie heeft drie Amsterdammers in de leeftijd van 18 en 19 jaar aangehouden wegens een gewapende overval op het reisbureau D-Tours in de Linnaes- straat in Amsterdam. DEN HAAG. In Den Haag is een nieuwe steunmanifestatie voor het front Polisario gehouden. Vorige week werd eenzelfde bijeenkomst in Amsterdam ernstig verstoord door akties van in Nederland verblijvende Marokkanen. SCHIPHOL. De VN-commissie voor de Rechten van de Mens heeft tijdens haar jongste zitting in Geneve een Ne derlandse resolutie aangenomen, waar in de oprichting is vastgelegd van een bijzondere commissie die zich zal gaan bezighouden met het onderzoek naar vermiste personen. Voor 25 jaar OOSTERLAND. Namens de hove niersvereniging te Soest werd in op dracht van het gemeentebestuur te Soest een bezoek gebracht aan deze gemeente, voor het maken van een plan voor de herbeplanting van het Kerk- en Torenplein. In het voorjaar zal de beplanting worden aange bracht. ZIERIKZEE. De werkzaamheden verbonden aan de voorbereiding en uitvoering van de wederopbouw op het eiland Schouwen-Duiveland zijn thans zo ver gevorderd, dat handha ving van het te Zierikzee gevestigde bureau Wederopbouw Schouwen- Duiveland, althans in zijn huidige omvang, niet meer noodzakelijk is. BRUINISSE. De Gereformeerde Kerk te Bruinisse was enige maan den buiten gebruik omdat de kerk van binnen werd geverfd. Maar ter wijl dit werk werd uitgevoerd heb ben hulpvaardige gemeenteleden kans gezien verschillende noodzake lijke verbeteringen aan te brengen. Oude vloeren werden uitgebroken en nieuwe gelegd. De ingang van de kerk werd veranderd en de gangpa den werden met lopers belegd. ADVERTENTIE. Steeds voorradig een uitgebreide collectie kinder- en wandelwagens. Kinderwagen met la ge wielen f 112,50; half Engelse kin derwagen f 136,50; Hoge Engelse kinderwagen f 148,50; Vouwwagen f 134,-. OUWERKERK. De lessen aan de kleuterschool alhier zijn vorige week weer begonnen. Er zijn op dit ogen blik vijftien kinderen. Dat ze (nadat vlak na de oorlog er hier nog volop jacht op werd ge maakt) in de Zeeuwse stromen volle dig verdwenen zijn is genoeg bekend, maar ook het zeehondenbestand in de Waddenzee neemt jaar op jaar af. Het aantal geboorten bij de Neder landse Waddenzeehonden is te laag om hun voortbestaan veilig te stel len. Gifstoffen Van de 2700 Nederlandse zeehon den in 1950 zijn er maar 400 meer over. Oorzaak de gifstoffen, die in hun bloed of in delen van hun inwen dige organen voor komen. De Neder landse zeehonden hebben naast kwik, broom en het landbouwgif D.D.T., grote concentraties z.g. P.C.B. in hun binnenste. Juist deze P.C.B.'s, die gebruikt worden in plastics zijn zeer gevaar lijk. Veel meer dan hun Deense en Duitse soortgenoten hebben de Ne derlandse zeehonden daarvan te lij den. De P.C.B.'s veroorzaken ver groeiingen in de baarmoeder, waar- Proces De aalvissers op de Grevelingen hebben tegen deze nieuwe aanslag op hun visrechten gereageerd door te gen de Staat der Nederlanden een proces aan te spannen. Opnieuw is hier evenals in de zaak met de mosselvisserij van 14 dagen geleden, geen overleg met de aalvis sers gepleegd. Zaterdagmorgen pas kreeg de vereniging per aangetekend schrijven bericht dat de vergunning was afgegeven. Men zal van de zijde van de aalvis- sers opnieuw proberen de Raad van State laten beslissen, dat de visserij moet worden opgeschort. Zaaioestertjes In de eerste plaats omdat schade aan de palingvisserij wordt gevreesd, maar ook omdat op de schoon te vis sen gedeelten van de Grevejingen, veel in de natuur gevallen zaai oestertjes voorkomen. De oesterkwe kers, georganiseerd in de Vereni ging van Oesterexporteurs (VER- VOEX) krijgen dus gratis gelegen heid om oesterbroed op te korren en Van 7 maart 1980 af is de visserij op tong en schol in het Kanaal van Bristol en ten zuiden van Ierland (Keltische zee) verboden. Nederland mocht daar 32 ton tong vissen en 66 ton schol. Deze kontingenten zijn uit geput. Kabeljauw mag niet meer gevist worden voor West-Schotland en Ro- cakal, het Engelse en het Bristol Ka naal voor West Ierland en de Porcipi- ne Bank en ook niet meer voor de Zuidkust van Ierland. De 56 ton, die Nederland in al deze gebieden (geza menlijk) mocht vangen, zijn weg ge vist. Christus9 dood j I AMSTERDAM, 17-3. „Indien de verduistering, genoemd in Mattheus 22:45, als een astro- i i nomisch verschijnsel opgevat 1 mag worden, stierf Christus op J 3 april van van het jaar 33". i Die dag was er in Jeruzalem 1 een maansverduistering. J Dit is een stelling van de we- i tenschappelijk medewerker J drs. G. L. van der Heijde bij de 1 i afdeling medische fysica van i i de faculteit der Geneeskunde 1 aan de Vrije Universiteit in i i Amsterdam. Genoemde datum i was een vrijdag waarop ook het Joods Pasen, Pesach, werd J gevierd. i De stelling is een van de 1 twaalf die bij de dissertatie zijn gevoegd. LONDEN, 17-3. Je bent of een door gever of een afvallige en een verra der. Ouders geven aan hun kinderen of geloof door, of ongeloof. Als een generatie verloren is voor het geloof, dan is het moeilijk voor de volgende generatie om terug te keren tot het geloof van de grootouders. Dit staat in de Herderlijke brief die de Ierse katholieke bisschoppen de wereld in hebben gezonden te ge legenheid van de feestdag van de Ier se heilige St. Patricius (17 maart). De bisschoppen zijn van mening dat een neutraal standpunt van de ouders tegenover het geloof prak tisch inhoudt dat ze besloten hebben dat het geloof voor de kinderen onbe langrijk is. door zwangerscnap voortijdig wordt afgebroken. „Vader Rijn" En waar komen deze giftige stoffen allemaal vandaan? Men raadt het al, het is „Vader Rijn" uit het gedicht van Elias Anne Borger, die ze aan reikt. Via de stroming langs de Ne derlandse kust, die het Rijnwater maakt, komt het ook in de Wadden zee. Men kan het allemaal lezen in het proefschrif van de heer ir. P. J. M. Reijnders, die eind februari in Wage- ningen promoveerde. Ir. Reijners schat het aantal geboorten dat nodig is, om de zeehondenpopulatie op de Nederlandse Wadden in stand te hou den op 50 of met andere woorden in Sleeswijk Holstein en het Deense Waddengebied worden in verhou ding twee maal zoveel zeehonden ge boren als in de Nederlandse Wadden zee. Zeehonden uit de Duitse Wadden emigreren wel naar Nederland; van daar dat de zeehonden nog niet ge heel uit het Nederlandse gebied zijn verdwenen. dat op de percelen in de Oosterschel- de (Yesekese Bank) uit te zaaien. Een nieuwe miskenning van hun visrech ten, een nieuwe oorzaak dat de aal- visserij schade ondervindt van het vissen op het Grevelingenmeer, door niet-aalvissers. QUITTO ECUADOR). Een in Ecuador aangehouden Columbiaan heeft bekend dat hij meer dan 30 meisjes tussen 9 en 12 jaar aan gerand heeft en vervolgens ge wurgd. Hij pleegde zijn wandaden „op bevel van de duivel", zo heeft de politie van Quito zondag meege deeld. NEW DELHI. De Indiase politie heeft zondag met bamboestokken een einde gemaakt aan een demon stratie van blinden. De blinden had den een verbod tot demonstraties naast zich neergelegd om te probe ren premier Indira Ghandi van In dia een petitie te overhandigen waarin werd geeist dat bepaalde betrekkingen gereserveerd zouden worden voor invaliden. STOCKHHOLM. Igor Kortsjnoi, de zoon van de uitgeweken Russi sche schaakmeester Viktor Kortsj noi, is na een Siberisch gevangen kamp overgebracht, nadat zijn be roep tegen een veroordeling we gens dienstweigering was afgewe zen. Dit heeft het Zweedse blad Expressen maandag gemeld. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Kolderveen, Dinxter- veen (toez.), Scharnegoutum en Lut- kewierum: T. S. Fahner, kand., Zeist; te Dordrecht (toez.); F. C. M. Roodenburg, Middelburg; te Baren- drecht b.w.: G. H. van Kooten, Delft. Aangenomen naar Dussen (toez.): F. Wijnhorst, kand., Vlaardingen, die bedankte voor Klundert en voor Waardenburg-Neerijnen; naar Eier- land: P. D. Wolthaus, bijstand in het pastoraat aldaar. Gereformeerde Kerken Beroepen te Enschede: K. Dijk, Ha ren (Gr.); te Middenmeer: K. Meijer, Britsum; te Roden: J. P. Kakes, De venter; te Nijega-Opeinde-de Tike: B. Terpstra, Diever; te Vreeland: H. A. Starrenburg, emeritus pre. kant te Barneveld, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar Heemse: J. Radstaak, Barneveld. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Bergentheim: A. de Snoo, Mussel; te Onnen (Gr.): G. F. de Kimpe, kand., Kampen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Waarde; P. Blok, Dirksland; te Hoogvliet: J. W. Ver- weij, Hendrik Ido Ambacht; te Ca- pelle aan de IJssel en te Amsterdam- Centrum: A. Hoogerland, Krabben- dijke. Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE/ Vrijdag 21 maart, 19.30 uur ds. P. J. Dorman, Stap horst. Ger. Gem. in Ned. Nieuwerkerk Donderdag 20 maart, 19.30 uur ds. A. v. d. Berg, Gouda. Oud Ger. Gem. Oosterland Door de Oud Ger. Gem. alhier werd onlangs een beroep uitgebracht op ds. W. Kamp, Oud Ger. predikant te Grafhorst in de vacature die ont stond door het vertrek van de vorige predikant: Ds. A. van der Meer naar Rijssen. Ds. Kamp heeft echter ge meend voor dit beroep te moeten be danken. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Ridderkerk J. Seton te Wanneperveen; te Ridderkerk (toez.): D. van Meulen te Goudriaan- Ottoland. Aangenomen: naar Utrecht: J. Kro nenburg te Eindhoven; de benoeming tot voorganger van de Ned. Herv. Evang. te Driedorp: dhr. G. Beekman te Hardegarijp. Bedankt voor Middelharnis: H. A. Samson te Streefkerk; voor Leiden en voor Rhoon: F. C. M. Roodenburg te Middelburg. Gereformeerde Kerken Beroepen te Curacao (als koop- vaardijpredikant met standplaat Cu racao): W. Plantinga, kand. te Kam pen, die dit beroep heeft aangeno men; te Rijsoord: D. van de Meulen te Wassenaar. Aangenomen: de benoeming tot past. werker te Terneuzen: D. de Best, past. werker te Middelstum; naar Baarn J. W. Huisman te Zoeter- meer. Beroepbaarstelling door de classis Sneek Prep. geëx. en beroepbaar gesteld: W. Plantinga, Hofstraat 9, Kaïppen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Loppersum en Westeremden: J. Hoom te Groote- gast. Beroepbaarstelling: De classis As sen heeft prep. geëx. en beroepbaar gesteld: J. Janssen, Zeijerweg 21, Ter Aard. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Bussum: R. van Beek te Baarn. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Middelburg-C.: D. Hakkenber te Lisse; voor Ouddorp A. Hoogerland te Krabbendijke. Oud Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Oosterland: W. Kamp te Grafhorst. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 19 MAART NED. 1: De middaguitzending be gint met de dokumentaire De goud vis. Vervolgens De dieren van het groene woud, waarna Martin Brozius en Lars Boom de quiz Ren je rot, pre senteren. De middaguitzending wordt beëindigd met een aflevering van Bassie en Adriaan. 's Avonds wordt in Van gewest tot gewest aan dacht besteed aan het honderdvij fentwintig jarig bestaan van de BRUINISSE, 17-3. Bekend is, dat de grote suikermaatschappijen, als Suiker Unie en Centrale Suiker Maatschappij, niet alleen in suiker handelen of produceren. Suiker Unie is bijvoorbeeld, sterk geïnteresseerd in het 100 jaar bestaande Zaaizaadveredelingsbedrijf van Van der Have in Kapelle. Niet altijd floreren de dochters ech ter even goed als de moederonderne mingen. Een „dochter" waarvan b.v. de Centrale Suiker Maatschappij niet zo veel plezier beleeft, is het le- vensmiddelenbedrijf van Honig in Utrecht, dat biscuits, jam en ha gelslag prodöceert. Het bedrijf is af- -- komstig uit de failliette K.S.H. boe del, maar het is de C.S.M. niet gelukt dit voormalige K.S.H.-onderdeel winstgevend te maken. Men wil er daarom wel van af en er zijn bespre kingen begonnen met Associated Bis cuits, een Engelse biscuitfabrikant, die zijn belangen op de Europese markt wil uitbreiden en versterken. Ook „Patria" Deze Engelse maatschappij zou ook SCHOUWEN-DUIV ELAND, 15-3. Zou dit voorjaar de bladluizenplaag minder erg zijn, zodat men minder te gen dit euvel behoeven te spuiten? Onderzoekingen tonen aan, dat maar weinig bladluizen deze winter hebben overleefd, zodat er weinig luizen op winterharde planten en struiken te vinden zijn. En minder ei eren betekent natuurlijk minder 2 De vrouw klom iets omhoog op een walletje, dat de bosweg scheidde van de heide, zodat ze wat meer zicht had over de enorme vlakte. Nu kon ze duidelijk zien, dat de man al heel wat arbeid verzet had. Waar de heide weggescho ren was door de kromme trekspade, was de grond licht gekleurd. Hier is alles zand, begreep ze. Kan daar nog wat op groeien? Blijkbaar wel, anders zou die man de moeite niet nemen voor dit zware werk. De zon was nu bijna de einder gena derd. Eigenlijk was het anders, want de aarde draait immers om zijn eigen as, dus de zon staat stil; dit deel van de aarde wendt zich af en maakt zich gereed voor de nacht Voor het eerst keek de man de vreemdeling enige tijd aan. Toen nam hij een soort net, waarin een drinkkruik te zien was op en met een jas in de hand maakte hij aanstalten om weg te gaan. Hij zei: „Blijf hier niet rondlopen; u kunt verdwalen want met een klein half uurtje is het helemaal donker." De vrouw haalde haar schouders op. De man deed enkele passen, ging over het walletje en kruiste de bosweg. Om dat hij geen antwoord kreeg, scheen hij te aarzelen. Aan de rand van de bosweg keerde hij nogmaals om. „Waar staat uw wagen?" vroeg hij. Nogmaals schokschouderde ze. „Ik denk: in de garage. In ieder geval niet hier in de buurt Hij zei enkel nog: „Blijf niet hier staan. Ga dan maar mee. Een kwar- Haarlemmermeer. Nadat de PSP in Politieke Partijen aan het woord is geweest gaat de uitzending verder met de Spaanse speelfilm Mijn doch ter Hildegart. Voorts de rubrieken Den Haag vandaag, Panoramiek en Studio Sport waarin samenvattingen zijn te verwachten van wedstrijden om de Europa cup respektievelijk UEFA cup. NED. 2: Het IKON opent de uitzen ding met de eerste helft van een do kumentaire voor dertienjarige kin deren. Na Kenmerk en Stichting So- cutera komt de VOO met de Ameri kaanse speelfilm Cleopatra Jones. Wie nog meer Amerikaanse misdaad belangstelling hebben voor de naam Patria, om biscuits onder die naam ook weer op de markt te kunnen brengen, nu Meneba (Meelfabrieken Nederlandse Bakkerij) deze „doch ter" hebben verstoten. De Patriafa- briek is immers vorige maand geslo ten. Evenals voor de suikermaatschap pijen, is de tijd, dat de Meelfabrieken van de Nederlandse Bakkerijstich ting, alleen hun baaltjes meel afle verden allang voorbij. Meneba gros siert zelfs in „jachthavens", want Meneba was één der serieuze kandi daten, om de jachthaven in Bruinisse te: gaan exploiteren. Maar de bouw maatschappij Wilma in Weert was destijds nog iets voordeliger in zijn aanbiedingen aan de gemeente Brui nisse. De kans bestaat derhalve wel dat er binnenkort weer Patria biscuits op de markt komen, waarin dan onze bietentelers die zaken doen met de C.S.M.voor een klein deeltje geïnte resseerd zijn. Men weet tegenwoor dig niet altijd welke belangen men nog heeft, als men agrariër is. bladluizen van de groene perzikluis en andere die onze gewassen in het voorjaar belagen, zoals ook de zwar te bonenluis. Alleen als het voorjaar bijzonder zacht wordt (maart en april) kunnen natuurlijk de voorspellingen over de luizen of hun eitjes, die de winter overleefd hebben wel uitkomen, maar men merkt het niet voordat een nieuwe generatie zich aandient. Vrijdag 21 maart, 20.30 uur, Neder land 1: Onze ouwe. Eva Strobel (Bri- gitta Furgler) en Klaus Popp (Frith- jof Vierock) tijdens een scene van de ze Duitse politieserie. wil zien wordt op z'n wenken be diend met een aflevering van A man called Sloane. Tot slot de Agenda. WOENSDAG 19 MAART NED. 1: 10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 De goud vis; 15.55 De dieren van het groene woud16.20 Ren je rot; 18.05 Bassie en Adriaan; 18.00 Nieuws voor do ven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Toe ristische tips18.50 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Mijn dochter Hildegart; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Panoramiek; 22.40 studio sport 23.25 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.10 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Bonaire; 19.25 kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Stichting Socutera; 20.32 Cleopatra Jones; 22.30 A man called Sloane; 22.55 Veronica's Agen da; 23.00 Teleac; 23.35 Nieuws. DONDERDAG 20 MAART NED. 1Om te beginnen Nieuwtjes uit Uhlenbusch. De ombudsman en de quiz 2 voor 12 worden gevolgd door Chili, ruim zes jaar na het ge weldig einde van de demokratisch gekozen regering van Salvador Al- lende. Er wordt een beeld geschetst van het huidige Chili aan de hand van opnamen in een therapeutische inrichting, waar familieleden van ge- martelden worden opgevangen. De NOS gaat verder met Den Haag Van daag en Denkbeeld, dat dit keer het anarchisme tot onderwerp heeft. NED. 2: De groene reus De Hulk opent de uitzending. De energiequiz is de titel van een stroomspaarspel, waarmee vele prijzen te winnen zijn. De presentatie wordt verzorgd door een bekende vooralsnog anonieme Nederlander. Voorts het showpro gramma Corrie van Gorp, zij wordt bijgestaan door Vader Abraham, Im- ca Marina, Alexander Curly, Nico Haak en Kojak. Hierna de tweede af levering van De laatste ronde. Aktua tv wordt gevolgd door een aflevering van Soap. DONDERDAG 20 MAART NED. 1: 10.25 Open school tijd; 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Nieuwtjes uit Uhlenbusch; 19.30 Ombudsman; 20.00 2 voor 12; 20.40 Chili; 21.37 Journaal21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Denkbeeld; 23.05 Nieuws. NED. 2:13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 The incre dible hulk; 19.38 De energiekwis; 20.00 Journaal; 20.27 Corrie van Gorp; 21.20 De laatste ronde; 22.20 Aktua tv; 23.40 Nieuws. Door GERRITFRANÖSEN tiertje hier vandaan woon ik." Ze antwoordde niet, maar volgde hem, als het ware instincmatig in hem de beschermer wetende. Beide liepen ze nu aan de rand van de bosweg, het mulle zand vermijdend. Zijn gang was, trots hij de gehele dag wellicht deze harde arbeid had verricht, veerkrach tig. Ze verwonderde er zich over. Hij heeft meer uithoudingsvermogen dan een getrainde sportman, begreep ze. Na een paar minuten verliet hij de bosweg, over diepe karresporen step pend en sloeg een smal pad in. Ze bleef achter hem omdat er niet voldoende ruimte was. De man ging nu het bos in. Automatisch stepte ze in zijn voetstap pen, want ze zag nauwelijks een pad. Ze had het volste vertrouwen in hem. Wat gek, dacht ze, ik ken hem niet Hij is hier in elk geval mijn gids. Wonderlijk, dat ik zonder meer met hem mee ga. Mis schien omdat hij vertrouwen inboezemt Al die tijd werd er niet gesproken; de man keek zelfs niet één keer achterom. Hij had haar uitgenodigd mee te gaan en als ze, om welke reden dan ook, niet wilde, was dat haar zaak; hij had haar immers gewaarschuwd tegen het gevaar van verdwalen in het donker? De bosgrond was hier rul, de stevige voetstappen van de man zo goed als smorend. Met haar schoenen, die hele maal niet op een wandeling in deze zachte grond berekend waren, zakte ze soms diep weg. Nu voelde ze opeens, dat ze moe was. Hoe lang had ze vandaag al gelopen? Ze wist het niet meer, maar het leek uren. In het bos was de schemering al merkbaar, het werd steeds grijzer om haar heen. Nu be greep ze hoe goed de raad van de man was, om niet alleen hier achter te blij ven. In dit enge bos in het donker, zonder te weten waar een uitgang was naar de bewoonde wereld, zag ze nu als een nachtmerrie. Het scheen haar toe veel langer dan een kwartier geduurd te hebben, toe ze een open plek bereikte. Een soort laar. Aan de kant stond een klein huis met een laag dak. De man liep er recht op toe en pas toen hij de deur genaderd was, keek hij om. Hun blikken ontmoetten elkaar voor het eerst wederzijds onderzoekend. Maar de vrouw zag geen flikkering in zijn overigens koele, grijze ogen. Nog altijd had de vrouw met geen woord tot hem gesproken. De man maakte de deur open, een gebaar maken. „Ga vast naar binnen; ik moet nog melken," legde hij uit Zonder af te wachten of ze zijn raad zou opvolgen, liep de man om het huis heen. Ze hoorde zijn voetstappen weg sterven. Even later was het helemaal stil. Besluiteloos bleef ze nog even staan en keek naar de deuropening. Ze probeerde, of ze iets kon zien. maar het was in het huis zo goed als duister, omdat er maar twee kleine ramen waren, waardoor het snel afnemende schemer licht nog kon doordringen. (wordt vervolgd) BRUINISSE, 14-3. Het gaat niet best met onze zeehonden. Dr. Duursma van het Delta instituut voor hydro biologisch onderzoek, stipte dat nog even aan in zijn lezing voor de Bruinisser visserijmensen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5