Technische School is zeer dringend aan nieuwbouw toe INTERNATIONALE OESTERPROEVEN REKEKEN DOOR MOSSELVISSERS Franse minister over Afghanistan LOONMAATREGEL ZAL EERST OVER TIEN DAGEN INGAAN tuincentrum noordgouwe S DE ZIERIKZEESCHE COURANT Natuurkunde-practicum in kolenkelder De olie maatschappijen en de winsten 1STA - OOSTERLAND Besluit kabinet Lezing drs. A. C. Drinkwaard Bi ar LftHO Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 maart 1980 136sie jaargang Nr. 22675 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, pei»ar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusiW" BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentie»^.-38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze coifrr/>i'tprijzenl De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. 1 ra WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Sterke drank in kampwinkel ZIERIKZEE, 14-3. de Technische School „Schouwen- Duiveland" is zeer dringend aan nieuwbouw toe. Hoe er nstig de huidige situatie is wordt duidelijk gemaakt in het jaarverslag van de Technische School over 1979. Hierin wordt medegedeeld, dat de huisvesting, zowel de dependance aan het Kerkplein, als het hoofdgebouw in het Vrije, een punt van zeer grote zorg vormt. ENSCHEDE, 13-3. Het is volgens ir. E. Werner, direkteur van de Shell, begrijpelijk dat er vijandigheid te genover de oliemaatschappijen bestaat als deze en ekonomisch min der goede tijden hoge winstcijfers be kend maken. „Maar het is volkomen ten onrechte, want iedereen die be reid is na te gaan waar het verdiende geld heengaat zal tot een positieve klonklusie komen", zo betoogde ir. Werner donderdagmiddag tijdens een spreekbeurt voor de Nederlandse Maatschappij voor nijverheid en handel in Enschede. PARIJS, 13-3. De Sow jet-Unie gaat in Afghanistan tot krachtiger mili tair optreden tegen Mohammedaanse rebellen over en het verzet van deze neemt, vooral in de steden, grotere normen aan. Dit verklaarde donderdag de Fran se minister van buitenlandse zaken, Jean Francois-Ponchet, ten over staan van de senaatscommissies voor buitenlandse zaken en defensie. Francois-Ponchet zei ook dat de stroom vluchtelingen naar Pakistan groter wordt. Een en ander, ver klaarde hij, belicht dagelijks meer de ware aard van het probleem, dat het probleem is van een volk dat over zijn eigen lot wil beschikken. De toenemende Russische militaire aktiviteit, aldus Francois-Ponchet, „accentueert de vrees van Frankrijk voor de toekomst van het Afghaanse volk, de stabiliteit in het gebied en de wereldvrede". ZIERIKZEE. Vrij driftig wordt ge bouwd aan de instelling dan het Kerkhof, waar stad en regio straks de belastingcentjes zullen mogen be zorgen. Het in aanbouw zijnde be lastingkantoor komt al flink van de grond en of het ook mooi wordt, moe ten we afwachten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Van de dependance aan het Kerk plein (bouwjaar 1600) was het plat te dak van de uitbouw totaal verrot. Het dak werd vervangen, waarbij eveneens de afvoeren werden gerepa reerd. Ook het dak van de daar aan wezige fietsenstalling vergde veel onderhoud. De grote reparatie aan ramen en kozijnen werd voortgezet. In het jaarverslag wordt verder medegedeeld, dat het oude gedeelte van het hoofdgebouw uit 1904 steeds verder blijft verzakken. Regelmatig moeten bepaalde deuren, die hier door steeds weer gaan klemmen, worden bijgeschaafd. Scheurvor ming in diverse muren gaat steeds verder. Door het aanbrengen van ca mouflerende binnenbetimmering wordt het geheel bewoonbaar gehou den. Geluidwerende wand Tussen het praktijklokaal timme ren en het lokaal machinale houtbe werking werd in eigen beheer een ge luidwerende wand aangebracht. De wanden van het lokaal machinale houthal-» "rerdon met geluid- werend materiaal bekleed. De als na- tuurkunde-prakticum ingebruik zijnde kolenkelder werd wat gestof feerd. De reproduktieruimte werd van afzuiging voorzien. De riolering werd op diverse punten vervangen. Het lukte echter niet de rioollucht uit enkele lokalen te bestrijden, daartoe zouden hele betonvloeren moeten worden opengebroken, daar hier geen kruipruimte aanwezig is. Ten aanzien van de nieuwbouw wordt medegedeeld, dat het voorlo pig schetsontwerp werd goedge keurd. Een aantal bewerkingen zijn verwerkt in het definitieve ontwerp, dat rond de jaarwisseling gereed was. Er werden enkele adviseurs aange trokken voor de installaties en de konstrukties. Het gevormde bouw team, bestaande uit bestuursleden, architekten, adviseurs en direkteur, vergaderde zesmaal. Er werd verder een bezoek gebracht aan het ministe rie om over de verdere voortgang te spreken. Indelingstekeningen Bestuur, architekt en adviseurs voor de installaties bespraken met het personeel de noodzakelijke voor zieningen en wensen. Het personeel maakte indelingstekeningen voor de inventarisopstelling. Inmiddels werden grondboringen en sonderingen verricht om inzicht in de grondgesteldheid te krijgen. Tenslotte werden besprekingen ge voerd met arbeidsinspektie, brand weer en welstandskommissie, bene vens over de indeling van het voor terrein. !'W f; -- - - v -t?- Advertentie M uw dealer voor: Tel. (01114) 1495- St Joostdijk41 - Burg. v. d. Havestraat 48 DEN HAAG, 13-3. De loonmaatregel, waartoe het kabinet heeft besloten, zal over tien dagen ingaan. Dat staat in de brief van de ministers Albeda (soci ale zaken), Van Aardenne (ekonomische zaken) en Van der Stee (financiën) over de loonmaatregel die donderdagavond aan de Tweede Kamer is gestuurd. Volgens de maatregel krijgen de werknemers per 1 juli een tijdelijke toeslag van 26 gulden per maand. Die toeslag komt in plaats van de gebrui kelijke prijskompensatie op die da tum. Besloten is verder tot een be lastingverlaging per 1 juli van hon derd gulden op jaarbasis, dit ter ver betering van de koopkracht. Drs. A. C. Drinkwaard, hoofd van de afdeling schelp- dierenonderzoek van het RIVO (Rijks Instituut Visserij Onderzoek) is in onze regio geen onbekende. Op de mos- selkwekersvergadering waren zijn wetenschappelijke verhandelingen en uitkomsten onderbouwd met feiten en argumenten en werd (evenals steeds) de zaak verdui delijkt door een onuitputtelijke voorraad dia's. Begonnen werd met het tonen van diepten (dieptepeilingen in het Grë- velingenmeer en in het Veerse meer) en de besprekingen over de mogelijk heden, die deze diepten bieden voor de schelpdierenkultuur. Enkele jaren geleden werden proe ven genomen over deze materie, in het Veerse Meer, maar volgens de doctorandus niet op de juiste plaats. Bij Kamperland hadden deze proe ven in de daar aanwezige diepe put in het Veerse Meer zeker gedetailleerde uitkomsten gegeven. Als het gaat over het verzoeten van de Grevelingen wilde spreker wijzen op de zoute kwel uit de bodem, waar mee men nog ettelijke jaren zal moe ten worstelen. De op papier gemaak te uitwerkingen geven bovendien een zeer onzekere faktor, waarmee men alsnog rekening zal moeten hou den. Na het aannemen van de Deltawet zijn al studies begonnen over schelp dieren kultures bij een zich wijzende situatie in het Delta-estuarium. Er is lange tijd sprake geweest van een apart oesterbassin, maar bii een van de vele wijzigingen in het Delta plan werd dat bassin waarop men zijn hoop had gevestigd voor het doen van proeven van de kaart ge poetst. Oesterproeven De uitkomsten van de proeven met het zaaien van oester- of mosselschel pen voor het opvangen van oester- broed, werden nagebootst of her haald in het proefstation „Het Horntje" op Texel, nadat men op ver rassende wijze had gekonstateerd, dat ook daar oesters hun broed had den losgelaten en er oesterbroed was aangeslagen. Vooral toen duidelijk werd dat „Het Horntje" voor de mos- selkultuur geen funktie meer had, was men zich intensief gaan bezig houden met de oesterproeven, om te onderzoeken hoe een oester zich houdt in stilstaand water, zoals het Grevelingenmeer praktisch is. Er vormt zich dan veel slib, dat fataal 01112 - 707 BROUWERSHAVEN. Hier een beeld van de Grevelingen in alle argeloos heid. Zo'n mededeling is wel nodig, gezien „de strijdom dit binnen meer. Gegadigden bij de vleet: aal vissers, mosselkwekers, oesterkwe kers, landbouwers. Wat gaat het in de tachtiger jaren allemaal worden? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. 1 Het begin is blind; het einde ziet. Tien dagen Op grond van de door de Tweede kamer gewijzigde loonwet kan de vaststelling van het besluit tot een loonmaatregel pas tien dagen nadat het besluit aan de kamer is meege deeld, plaatsvinden. In die tien da gen heeft de kamer de gelegenheid om de maatregel te bespreken. Rückert kan zijn voor de uitgezaaide en aan geslagen schelpen. Het is van belang of in het stilstaand water de oester plat ligt (normaal) of op zijn bolle kant, zon der zich te kunnen keren. In het laatste geval is het voor de oester wel mogelijk voedsel tot zich te nemen, maar aanmerkelijk minder dan nor maal, met alle gevolgen van daar van. Zeegras en algen, slib, zijn vijan den van de schelpdierenkultuur. Het zeegras rukt op en beslaat nu onge veer 3000 ha. De schelpdierenkultuur blijft een roulette-spel met een kans van 40 a 50 Toch acht spreker aan de hand van verschillende berekeningen een oesterproduktie van de echte winter harde Zeeuwse oester mogelijk van 2 miljoen stuks. Twijfels had de heer Drinkwaard over de grote hoeveelheden mosse len, die in het Grevelingenmeer zou den voorkomen. Minder mossels De beweringen van vele honder duizenden tonnen, waarmee de mos selschippers graag schermen, wees hij resoluut van de hand. Een mossel populatie van plm. 200.000 tonnen achtte hij een reëel cijfer. Het referaat van de heer Drin kwaard was een scala van oester proeven in diverse landen. Zelfs in Noorwegen kweekt men oesters. Te vens liet hij opnamen zien uit Ier land, Amerika, o.a. uit The Bay op Long Island, waar zich in de vorige eeuw ook Zeeuwse oester- en mossel kwekers vestigden. Advertentie WA> ffih pa Verwachting tot zaterdagavond: Enkele opklaringen Droog en enkele opklaringen. Mini mumtemperatuur dicht bij het vriespunt; middagtemperatuur onge veer 6 graden; matige oostenwind. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens. 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 15 mrt. Zon op 6.52, onder 18.43 Maan op 06.25, onder 17.04 16 mrt. Zon op 6.50, onder 18.44 Maan op 06.57, onder 18.28 17 mrt. Zon op 6.47, onder 18.46 Maan op 07.26, onder 19.52 Nieuwe Maan: 16 mrt. (19.56) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 15 mrt. 1.57 14.46 7.59 20.18 16 mrt. 17 mrt. 2.29 2.53 15.33 8.41 16.19 9.21 20.52 21.26 Springtij: 18 maart. HET WEERO VERZICHT DE BILT, 14-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van donderdag op vrijdag heeft het opnieuw op veel plaatsen hard geregend. In de provin cie Utrecht viel in twaalf uur tijd twaalf milimeter regen. In Friesland en Groningen bleef het praktisch droog. De temperatuur daalde 's nachts in deze gebieden tot 1 2 graden boven het vriespunt. In de aktieve regenge- bieden werd het niet kouder dan 5 graden. Zaterdag dringt drogere lucht ons land binnen. Hierdoor neemt de be wolking af en zaterdag komen er pe rioden met zon voor. In de nacht van vrijdag op zaterdag kan het koud worden. De temperatuur kan dan tot iets onder het vriespunt dalen. Overdag wordt er geen verandering in tempe- ratuurverloop verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1