SCHOUWEN-DUIVELANDSE VROUWEN WIJZEN OPRICHTING PROVINCIAAL EMANCIPATIEBUREAU VAN DE HAND BEKERS NAAR VOLLEYBAL MEVO EN SPORTVISSER E. SMIT EN PENNING NAAR J. J. SNIJDERS (VOETBAL) 2^ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geld moet naar de basis „Dropouts" de dupe Roofovervallen in Nederland bleek pyromaan Sportraad eert prestaties in '79 Politieman VpkC. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 maart 1980 136ste jaargang Nr. 22674 WAARIN OPGENOMEN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. wwwiiwwvwvwyvwwwww I De utopie is de droom van he- 1 i den en de werkelijkheid van morgen. i Lamartine REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar i 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (tlm 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: De regio en de kleine scholen Tijdens de uitreiking van de sportbe- kers en de sportraadpenning woens dagmiddag in het stadhuis mocht de heer E. W. Smit voor zijn behaalde sportprestaties in 1979 de individue le beker in ontvangst nemen uit han den van de burgemeester, de heer Th. H. de Meester. Daarnaast werden ook de klubbeker en de sportraad penning uitgereikt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 11-3. De vrouwen van Schouwen-Duive- land hebben zeer eensgezind en met grote stelligheid de vestiging van een Vrouwenemancipatiebureau in de pro vincie Zeeland van de hand gewezen. Deze mening kwam dinsdagmiddag in het Huis van Nassau naar vo ren aan het einde van de eerste inspraakdag. In de loop van deze maand zullen nog vijf inspraakdagen in ver schillende Zeeuwse regio's volgen. Tientallen vrouwen afkomstig uit de traditionele vrouwenverenigin gen, uit de nieuwe vormen van vrou wenwerk en persoonlijk geïnteres seerde vrouwen spraken zich dinsdag uit over de vestiging en invulling van de taken van een Vrouwenemancipa tiebureau, een instelling, die de staatssekretaris voor Emancipatie werken mevrouw Kraayenveld- Wouters in alle provincies van de grond wil tillen. LUSAKA. Een hoge funktionaris in Zambia heeft de Sow jet-Unie op geroepen te helpen met de bevrijding van Namibië en 'Zuid-Afrika. UTRECHT, 13-3. Jongens en meis jes die zonder enig diploma het dag onderwijs verlaten, de zogenaamde dropouts, dreigen in een situatie van omvangrijke werkloosheid en groei ende knelpunten op de arbeidsmarkt ernstig de dupe te worden. Er dreigt een situatie te ontstaan waarin zij enerzijds meer dan ooit worden vast gepind op het minst aantrekkelijke werk, anderzijds een onevenredig groot aandeel in de werkloosheid krijgen toegeschoven. Minister Albeda van sociale zaken heeft dat donderdag in Utrecht ge zegd op de trainingsdag van de Ne derlandse Vereniging voor Schoolde- kanen. AMSTERDAM, 12-3. In de afgelo pen acht jaar zijn in ons land bij roofovervallen op geldinstituten en andere objekten 36 doden gevallen en ruim honderd mensen ernstig ge wond. Er werden 2837 overvallen ge pleegd waarbij een bedrag van bijna 69 miljoen werd buitgemaakt. In 250 gevallen maakten de daders gebruik van een vuurwapen. Dit blijkt uit een overzicht van het hoofd van de centrale Recherche Informatiedienst. J. van Straten, dat is gepubliceerd in het jongste nummer van het tijd schrift voor de politie. Vindt u de instelling van een vrouwenemancipatiebureau in Zee land zoals de staatssekretaris dit ziet, gewenst?" was één van de be langrijkste vragen, waarop de Schouwen-Duivelandse vrouwen antwoord dienden te geven. „Nee", luidde hun oordeel vrijwel unaniem. De vrouwen bleken het niet eens te zijn met het feit, dat zo'n bureau „van bovenaf" zou worden opgericht en dat er veel geld besteed zou gaan worden aan een duur pand en een kostbare arbeidskracht. Geld, dat beter aan de basis besteed zou kun nen worden, aldus de mening op deze inspraakdag. Diskussiegroepen De deelneemsters wisselden van gedachten in drie verschillende dis kussiegroepen. Tijdens de afronden de samenkomst bleek men in alle groepen een ongeveer gelijkluidend oordeel te hebben. De deelneemsters aan de diskussie- groep I kwam bovendien met een verrassend alternatief voorstel: geen emancipatiebureau, maar een regio nale werkgroep Emancipatie, geheel afgestemd op de behoeften in Schou- wen-Duiveland. Deze werkgroep, op gezet door vrijwilligsters, maar niet geheel onbetaald, zou een budget tot zijn beschikking moeten krijgen voor het opzetten van aktiviteiten gericht op de emancipatie. In de werkgroep zou zowel het nieuwe als het traditionele vrouwen werk vertegenwoordigd moeten zijn, terwijl ook de ongeorganiseerde, maar geïnteresseerde vrouwen aan deze werkgroep deel moeten kunnen nemen. De werkgroep zou voorlichting moeten kunnen geven over emancipatie-aktiviteiten en onder steuning moeten geven aan zaken, waar volgens de vrouwengroepen zelf behoefte aan is. Ook het signale ren van knelpunten zou, volgens dis- kussiegroep I, dan zoveel mogelijk van onderaf moeten plaatsvinden. Verder zou de werkgroep moeten- funktioneren op grond van eigen des kundigheid en zo mogelijk ook het ombudswerk in de aktiviteiten be trekken. Motie Michèle Santoso, lid van de Provin ciale Emancipatie Commissie, gaf een toelichting op dit alternatief voorstel van diskussiegroep I. De overige deelneemsters aan deze in De adspirantenploeg van All Ready Al werd kampioen in de tweede klasse van de zaalkorfbalkompetitie van de afde ling Zuid West. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Niet altijd leiden een sporthal en een sportveld tot dergelijke presta ties. Onder de winnaars bevond zich ditmaal een sportbeoefenaar, die zonder akkommodatie, maar wel met „gereedschap", de indivi duele beker kreeg overhandigd. De heer E. W. Smit, die al vijfentwintig jaar vist, heeft een opmerkelijke staat van behaalde prijzen en kam pioenschappen achter zijn naam staan. In 1972 en 1979 behaalde hij het verenigingskampioenschap en in 1978 eindigde hij als tweede. In 1974 eindig de hij als derde bij de kampioenschap pen van Schouwen-Duiveland, in 1977 als derde, in 1978 als eerste en in 1979 als tweede. Bij de Nederlandse kampi oenschappen boothengelen behaalde DEN HAAG, 12-3. De rijksrecher che heeft na twee jaar speuren een belangrijke aanhouding verricht in de zaak rond een serie brandstichtin gen, in 1977 en 1978, in en rond de Brabantse plaats Woudrichem. Naar woensdag pas is bekend geworden is dinsdag een 24-jarige rijkspolitiea gent van de groep Woudrichem gear resteerd. Hij heeft bij het eerste ver hoor bekend de hand te hebben ge had in drie branden in die streek. De verdachte is in verzekerde bewaring gesteld, de politie wil pas donderdag verdere mededelingen doen. Verwachting tot vrijdagavond: Rustig weer Veel bewolking en mogelijk nog wat regen. In de nacht en ochten enkele mistvelden en minimumtemperatu ren omstreeks 3 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 7 graden. Eerst weinig wind, overdag zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 maart Zon op 6.54, onder 18.41 Maan op 5.49, onder 15.42 Eerste Kwartier: 23 maart (13.31) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 maart 0.56 13.48 6.59 19.33 Springtij: 18 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In het afgelopen etmaal is op verschillende plaatsen in ons land 10 tot 20 millimeter regen gevallen. De regenzone die langzaam over ons land trok hing samen met de ontwik keling van een depressie op de Noordzee. Deze vult op maar het cen trum blijft komend etmaal noch dicht bij ons land. De wind draait naar het noordwesten en wordt zwak tot matig. Geleidelijk wordt wat koudere lucht aangevoerd waarin vrijdag naar opklaringen ook buien ver wacht worden. Het is nog onzeker of de opklaringen vannacht al ons land bereiken, zo ja. dan kan de tempera tuur tot omstreeks 2 graden dalen en is er kans op mistvorming. Overdag zal de temperatuur tot omstreeks 2 grade dalen en is er kans op mistvor ming. Overdag zal de temperatuur weer tot ongeveer 8 graden oplopen. Voor zaterdag lijken de regenkansen klein. spraakdag konden zich grotendeels met dit voorstel van groëp I vereni gingen. Overigens is nog niet bekend of het geld, dat voor Vrouweneman cipatiebureaus bestemd is, ook voor andere emancipatie-aktiviteiten aan gewend zou kunnen worden. De vrees bestaat, dat het geld - als het Vrouwenemancipatiebureau er niet komt - een geheel andere bestem ming zou kunnen krijgen. Inmiddels werd in de Tweede Kamer door Ma rijke Wütrich (PvdA) een motie inge diend met het verzoek het geld in ie der geval voor emancipatie- aktiviteiten beschikbaar te houden. Op 18 maart zal een beslissing over deze motie genomen worden. Voorafgaande aan de diskussie dinsdagmorgen gaf Sarie van Heems- kerck, lid Provinciale Emancipatie Kommissie een toelichting op de pro cedure rond dezé inspraak betreffen de het Vrouwenemancipatiebureau. Zij deelde mede, dat de Provinciale Emancipatie Kommissie het onlo gisch achtte zelf een beslissing te ne men omtrent het wel of niet oprich ten van een dergelijk bureau. Er werd een speciale werkgroep ge formeerd, die zich met de inspraak vanuit de regio's zou belasten. Men besloot zes inspraakdagen door de provincie Zeeland te organiseren. In Zierikzee werd, zoalsgezegd de eerste van deze themadagen gehouden. De volgende inspraakdagen zijn in Oost burg (14 maart), Goes (17 maart), Ter- neiizen (18 maart), Poortvliet (20 maart) en Middelburg (22 maart)? Naast deze inspraakdagen is het mo gelijk aan de hand van een vragen formulier schriftelijke meningen kenbaar te maken. Advies Uit de veelheid van reakties zal de Provinciale Emancipatie Kommissie een advies formeren en doorgeven aan G.S., die er op hun beurt mee bij de Provinciale Staten komen, waar na het advies tenslotte bij de Staats sekretaris terechtkomt. Joke Boonman gaf namens het mi nisterie van C.R.M. vervolgens een toelichting op de bedoelingen van s ;aatssekretaris Kraayenveld-Wou- ters. Ze wees erop, dat door de 2e Vrouwenbeweging aan het eind van de zestiger jaren, de regering er niet meer omheen kon, aktiviteiten op het gebied van emancipatie te ont wikkelen. Ook internationaal was er wat dit betreft al heel wat aan de hand. Zo werd het jaar 1975 door de V.N. uitgeroepen tot „Jaar van de Vrouw", waarbij tevens een tienja renplan werd opgesteld. In de loop van 1980 zal wederom een konferentie (in Kopenhagen) worden gehouden, tijdens welke stand van zaken op het gebied van emancipatie na vijf jaar bekeken zal worden. In ons stelde de regering Den Uyl, zoals bekend in 1974 het adviesor gaan, de Emancipatie Kommissie in. Vervolg pag. 4- ZIERIKZEE, 12-3. Het eerste Mevo-heren-voIIeybal- team, het tweede damesteam van Mevo en de heren E. Smit en J. J. Snijders mochten woensdagmiddag in de trouwzaal van het stadhuis de teambeker, de individu ele beker en de sportpenning van de Zierikzeese Sport raad in ontvangst nemen voor hun prestaties in het jaar 1979. Onder grote publieke belangstelling en de aanwezigheid van enige raadsleden reikten de burgemeester Th. H. de Meester en de voorzitter van de Sportraad, de heer L. J. van Gastel, de prijzen uit. Verrrassend was dat de „winnaar" van de sportraadpenning, de heer J. J. Snijders, totaal niet op de hoogte bleek van wat hem te wachten stond. De burgemeester zei dat dit jaar naast de beloonden ook een aantal andere verdienstelijken voor de sport hun sporen hebben verdiend, zowel op het sportieve als op het organisatori sche vlak. „De afgelopen jaren is zowel de akkommodatie als de kwaliteit van de sport bevorderd. Acht jaar geleden werd de sporthal gebouwd en zonder de hal hadden de winnaars hun sport niet op de huidige wijze kunnen beoefenen," aldus de heer De Meester. Er gaan gedachten over een tweede sporthal, maar dat vond de burgemeester wel wat ambiti eus, met name voor de daaraan verbon den kosten. „Dat het sportpark ver nieuwd moet worden vindt iedereen, ook het gemeentebestuur. Dat is een kostbare zaak, maar wel goed besteed," aldus zijn zeggen. „De sport is voor ons welzijn van het allergrootste belang." de heer Smit in 1978 een derde plaats en in 1979 een tiende. Wereldkampioenschap Als eerste eindigde hij verleden jaar bij de Nederlandse kampioenschappen kusthengelen, waardoor hij werd afge vaardigd naar de wereldkampioen schappen in Italië, waar hij als drieën dertigste eindigde. Dit jaar neemt hij in Frankrijk aan de wereldkampioen schappen deel. De burgemeester merk te op dat de mensen vissen wel eens als een saaie sport zien, maar dat er veel meer aan vast zit dan de meesten denken. Bij een wedstrijd is de heer Smit lichamelijk en geestelijk ten volle in touw. De winnaar kreeg een wissel beker plus een kleinere individuele be ker uitgereikt. (Vervolg pag. 3) PESHAWAR. De in de „Islamiti sche bond voor de bevrijding van Af ghanistan" verenigde oppositiegroe pen tegen het bewind van Babrak Karmal in Kaboel zijn in de Pa kistaanse grensplaats Peshawar hun overleg begonnen. Naar uit goede bron verluidt heeft het Afghaanse verzet nog geen leider gekozen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1