De helpende hand... BESTUURSLID S. DE KONING WERD OPGEVOLGD DOOR D. DE RONDE (BRU 27) Schetsplan „Reusje' aangepast aan wensen van Rijkswaterstaat mot JAARLIJKSE UITVOERING HERVORMD KERKKOOR TE RENESSE „Algemeen Vissersbelang" Weinig leden op vergadering „Nu algemene met Hope STREEKNIEUWS flolty mode Dam 19 Zierikzee Tel. 01110 - 2816 Murray TOT VROUW nmssEKo mmurn Nieuwe voorrangsregeling voor verkeer bij Grevelingensluis HOSPITAALSCHIP KOMT WEER NAAR ZIERIKZEE z.v.u. Ir a Levin's „Moordkuil" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 maart 198» Nr. 22672 BRUINISSE, 7-3. De Mosselkwekersvereniging „Alge meen Vissersbelang" had in haar op vrijdagavond ge houden jaarvergadering, het onderwerp; „De waterkwa liteit in de Grevelingen in de toekomst", centraal gesteld, dat door drie sprekers, werd behandeld. Deze sprekers waren dr. C. van den Berg, oud-hoofd van het Instituut voor Cultuurtechniek te Wageningen. Dr. E. K. Duursma, hoofd van het Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek te Yerseke en drs. A. C. Drinkwaard, hoofd van de afdeling Schelpdierenonderzoek voor het RIVO (rijks Instituut voor Visserij Onderzoek te IJmuiden. Maar voordat deze sprekers aan het woord kwamen, was er eerst nog een huishoudelijk gedeelte waarin voorzitter W. Okkerse mededeelde dat in een eerste vergadering, de heer S. de Koning, die geen verlenging van zijn bestuurslidmaatschap wenste, was opgevolgd als be stuurslid door de heer D. de Ronde (Bru 27) en dat hij zelf als vertegen woordiger naar de Zevibelvergade- ringen, was vervangen (op eigen ver zoek) door de heer A. H. Hoogerhei (Bru 24). De Heer H. Hoogerheijde (Bru 50) die als sekretaris, de vergadering van de Mossel Adviescommissie te Bergen op Zoom gehouden had bijge woond deelde mede dat was beslo ten, de aanvoer van mosselen op 21 maart stop te zetten. De handel krijgt dan nog gelegenheid om tot 5 april, de mosselen te exporteren. De in het Mosselfonds terecht geko men mosselen (10.674 tonnen) zullen op 28 maart in zeven kavels worden verkocht. Van 17 maart af kunnen ge gadigden deze zeven kavels komen zien, op de verwaterplaatsen te Yer seke. Seizoen 1979/1980 Aangevoerd werden in het seizoen 1979/80 tot en met 1 maart uit Zee land 397.249 tonnen, uit de Wadden zee 417.182 tonnen. Afgenomen wer den door de handel 814.757 tonnen, terwijl 10.574 tonnen waaraan de handel geen behoefte had, in het Mos selfonds gestort werden. De waarde van de mosselexport tot 1 maart werd besomd op 51 miljoen gulden. Er werden 11.894 tonnen mosselen ge-importeerd. Naar België werden verzonden 217.786 tonnen; naar Frankrijk 92.262 tonnen; naar diverse landen 16.244 tonnen; naar het binnenland gingen 78.411 tonnen, terwijl door de inleggerijen 168.477 tonnen werden afgenomen. Frankrijk In het oog springt de bijzondere slechte export naar Frankrijk, dat minder dan 100.000 tonnen afnam, terwijl dat in de jaren '65 tot en met '75 toch dikwijls het viervoudige daarvan was. Deze achteruitgang geeft zeker re den tot zorg, zowel in de handel als bij de kwekers. In totaal bedroeg de export dus 573.180 tonnen. De voor zitter hield daarna een jaarrede waarin uitvoerig werd behandeld, wat in het jaar 1979 passeerde en wat in 1980 wordt verwacht. De vergadering werd als gebruike lijk bijgewoond door diverse visse rijprominenten als de heer T. Kof man, (direktie Visserijen), B. A. de Jonge (voorzitter Produktschap), J. van Splunter (direkteur Mosselkan toor), Johan van den Bos (voorzitter Zevibel), A. Rammeloo (voorzitter mosselsektor Zevibel), burgemeester T. C. Hekman, wethouder Jumelet en verschillende kollega's. Drs. Boel mans Kranenburg (Visserijschap) en andere sprekers prezen de aktivitei- ten en de grote trouw van de heer De Koning en bood hem een tweetal fo to's aan van de Bruinisser vissersha ven anno 1910. Een bestuursprobleem BRUINISSE, 7-3. De muziekvere niging ,,Nu met Hope" te Bruinisse hield vrijdagavond 7 maart de alge mene ledenvergadering waarvoor ditmaal wel bijzonder weinig be langstelling bleek te bestaan. Voorzitter J. v. d. Have sprak er zijn teleurstelling over uit, dat on danks de vele inspanningen die het bestuur het hele jaar doet om de zaak goed draaiende te houden, er van de leden zo weinig belangstelling wordt getoond. Door één der aanwezige ouders werd geïnformeerd naar de mogelijk heden om een leraar van de muziek school uit Zierikzee naar Bruinisse te krijgen. Muziek ,,De Pul" Een andere zaak was de zeer sto rende muziek, die door jeugdsoos „De Pul" wordt geproduceerd. Deze jongelui schijnen er genoegen aan te hebben om een hele avond naar „oer- verdovende-muziek" te luisteren. De ouders blijken niet te beseffen, hoe er op deze wijze ernstige ge- hoorstoornis kan ontstaan. Raadsvergadering Bruinisse 99 BRUINISSE, 7-3. In de vergadering van verleden jaar september heeft de gemeenteraad in beginsel besloten het bestaande houten beursje aan de Ha- vendijk, een niet weg te denken ontmoetingspunt voor veel Byuënaars, te ver- Het Waterschap heeft desgevraagd laten weten, dat het uit waterstaat kundig oogpunt geen bezwaJtr heeft tegen dit voornemen, mits de ver nieuwing van het beursje geen ingra vingen in de zeewering noodzakelijk maakt. Aangezien dit bij het destijds goedgekeurde schetsplan wel het ge val was, heeft gemeentewerken een nieuw bouwplan opgesteld, dat - met de kostenbegroting - ter goedkeuring aan de raad wordt voorgelegd. Dat gebeurt tijdens de raadsvergadering op 17 maart. De feestprogramma's in verband met de viering van de verjaardag van de koningin en de kroning van prin ses Beatrix op 30 april plus de vie ring van het zevende lustrum van de bevrijding vergen een verhoging van 4900,- boven de geraamde kosten van 1700 gulden. Een bedrag van 2330,- is nodig voor de aanschaf van 500 speciale porceleinen mokken, bestemd voor alle kinderen in de gemeente in de kleuter- en lagereschoolleeftijd. Ook daarvbbr vragen B. en W. de raad krediet beschikbaar te stellen. Het kollege stelt mej. E. Bal te Bruinisse te benoemen in de vakatu- re van leidster aan de openbare kleu terschool en mej. E. M. Koopman uit Zierikzee aan te stellen als aktive- ringswerkster gedurende één school dag per week, voor het resterend ge deelte van het lopende schooljaar. Brandpaden Voorts vraagt het kollege machti ging tot een onderhandse aanbeste ding voor het verbeteren van de brandpaden achter de Julianastraat en daarvoor het benodigde krediet beschikbaar te stellen. Krediet wordt gevraagd voor het slopen van panden in de Kerkstraat, Dreef en Nieuwstraat. In de vakatu- res, die zijn ontstaan door het overlij den van de heer J. v. d. Berge, in de advieskommissies Oudheidkamer en bibliotheek, wil het kollege zijn dochter mej. P. M. van den Berge be noemen. Verder komt onder andere het deel nemen aan de Gemeenschappelijke Regeling voor het Natuur- en Rekrea- tiegebied De Grevelingen aan de or de. Na het openingswoord door de voorzitter werd medegedeeld, dat het maandblad van de federatie steeds minder te bieden heeft en toch duurder wordt hetgeen tot gevolg heeft, dat het wordt afgezegd. Het zeer uitgebreide jaarverslag van de sekretaris de heer P. L. v. d. Linde werd goedgekeurd. Uit dit jaar verslag kwam duidelijk naar voren, dat „de muziek" in het afgelopen jaar ongeveer 20 maal was opgetre den naar buiten voor het geven van koncerten, muzikale ondersteuning tijdens feestelijkheden enz. Bijzondere vermelding verdient de medewerking welke werd verleend aan Koninginnefeest, Visserijdagen en dan het zeer suksesvol optreden bij de gehouden „Taptoe Bru 1979". Doordat er een goede samenwer king bestaat met „Oefening en Uit spanning", verliep het dit afgelopen jaar alles weer naar wens maar was het wel druk voor de muziek omdat ook op Nieuwerkerk ondersteuniung en optredens plaats vonden. Uit het jaarverslag van de penning meester de heer W. Schraver die wordt'bijgerstaan door de heer J. S. Wiebrens; kreeg men te horen dat peil van inkomsten en uitgaven de laatste jaren enorm is gestegen. De begroting 1980 geeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag te zien van 23.000,-. De kaskommissie advi seerde tot het verlenen van décharge, hetgeen door de vergadering werd aanvaard. Zomerprogramma Bij de bespreking van het zomer programma werd een groot aantal aktiviteiten genoemd welke dit jaar weer zullen plaats hebben en waar mee de aanwezige leden in konden stemmen. De daaropvolgende be stuursverkiezing gaf reden tot ern stige bezorgdheid. De heer W. Schra ver stelde zich niet meer herkies baar. Een kandidaat bleek onder de aanwezigen niet te vinden. De heer Th. Kik blijft nog aan tot zolang er iemand anders gevonden zal zijn, maar de kans daarop is wel erg klein. Het bestuur verkreeg op voorstel van één der leden, vrij mandaat om in ge val er toch iemand gevonden wordt voor een bestuursfunktie, deze di- rekt dan maar te benoemen. Gepoogd zal worden om één of twee ouders van de jeugdleden in het bestuur te krijgen. Men hoopt dat dan de belan gen van deze beter gediend kunnen worden. ZIERIKZEE Spreekbeurt drs. R. F. M. Lubbers De C.D.A.-Statenkring Schouwen- Duiveland €h het gemeentelijk C.D.A.-verband „Zierikzee" organi seren een openbare bijeenkomst op maandag 17 maart a.s. in het Her vormd Verenigingsgebouw. Spreker is de voorzitter van de C.D.A.-fraktie Advertentie en die bestaat - gelukkig maar uit het modeadvies van onze verkoopsters. U wordt niet aan uw lot overgelaten en u heeft de zekerheid goed gekozen te hebben! Nu ook voor hoeden en shawls. drs. R. F. M. Lubbers, met als onder werp: „Aktuele politiek". Ledenvergadering Technische School De Vereniging Technische School voor „Schouwen-Duiveland" te Zie rikzee houdt op maandagavond 17 maart de algemene ledenvergadering in de kantine van de school. Voor tijd: zie agenda. Geen voorrang Mevr. P. H.-H. uit Zonnemaire die vrijdagmiddag te 17.15 uur de Roton de via de Blokweg naderde verleende geen voorrang aan de uit de richting Haamstede komende Goesenaar C. G. Beide voertuigen werden bescha digd. Niet gewacht na tanken Bij het verlaten van het Chevron tankstation aan de Nieuwe Kooiweg, vergat mevr. A. M. K.-Z. uit Zierik zee te kijken naar het haar van ach ter naderend verkeer dat in de vorm van een vrachtauto, bestuurd door J. H. H. uit Nieuwerkerk snel naderde. De vrachtauto reed achter op de per sonenauto die beschadigd werd. HAAMSTEDE Grote ruit vernield Zondagmorgen 9 maart deed J., ei genaar van restaurant „De Graaf van Haamstede" voor de tweede maal aangifte van het vernielen van de grote ruit van zijn etablissement. SCHARENDIJKE Konditietraining voor dames Onlangs is onder auspiciën van de „Middensoos" de konditietraining voor dames van start gegaan. Gezien de doelstelling van de „Middensoos", is deze sportiviteit bedoeld voor dames zo ongeveer in de leeftijd van 30 tot en met 60 jaar. Men kan hiervoor terecht op donder dagavond van 19.00 tot 21.00 uur in de Sporthal Putmeet te Scharendij- ke. Inlichtingen (01117) 1837. ELLEMEET Afd. Noordgouwe e.o. Piatteiandsvrouwenbond Woensdagavond 12 maart houdt de Nederlandse Bond van Plattelands- De direkteur van Mistral windsurfing b.v., de heer G. Elijzen (links bij de deur) verrichtte vrijdagmiddag de opening van het horeca- en rekreatiebe- drijfDe Vierbannen" te Ouwerkerk. Met een mes sneed hij de voorgehangen zeildoeken weg, waarna de vernieuwde voorgevel te voorschijn kwam. Naast het verbouwde restaurant-gedeelte is in de zaak ook de inrichting van een surfwinkel tot stand gekomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) vrouwen (afdeling Noordwelle en omstreken) een bijeenkomst in „Durpsuus" van Ellemeet. Onder de titel „De kunst van het wandbekleden" verzorgt Rath en Doodeheefver een lezing, geïl lustreerd met dia's, over het bekle den met van wanden met de moderne afwerkingsmaterialen. OOSTERLAND In de slip Vrijdagavond omstreeks 18.40 uur geraakte mevrouw R. v. O. uit Zie rikzee, ter hoogte van de Blauwe Keet met haar auto in een slip, kwam op de linker weghelft en reed tegen de haar tegemoet komende auto van I. S. uit Breskens aan. S. werd licht gewond en ter plaatse behandeld door dokter v. d. Berg. Garage Ista sleepte de zwaar beschadigde voer tuigen weg. Aanrijding Zaterdagmiddag omstreeks 12.30 uur dacht mevr. J. M.-T. uit Rotter dam die over de parallelweg reed dat een andere auto bestuurd door W. IJ. uit Brouwershaven eveneens deze weg op zou rijden. Zij remde, slipte en gleed de sloot in waardoor haar wagen aan de achterzijde beschadigd werd. BRUINISSE, 10-3. Met ingang van (maandag 10 maart) zal er een belangrij ke wijziging worden aangebracht bij de brug over de Grevelingensluis. Na voorafgaand overleg en studie ter plaatse is gebleken, dat de verkeersmaatre gelen daar ter plaatse voor een goede en vlotte doorstroming beter gewijzigd kunnen worden. Het verkeer komend van de paral lelweg over de briig richting Bruinis se moest in het verleden voorrang verlenen aan het tegemoetkomend verkeer richting Oude Tonge-Rotter- dam. In de praktijk is komen vast te staan, dat dit juist onnodig opont houd ten gevolge had. Door nu de aldaar staande ver keersborden te verwisselen zullen de weggebruikers komend uit de rich ting Zierikzee-Bruinisse naar Oude Tonge-Rotterdam voorrang moeten verlenen aan het tegemoetkomend verkeer. Aangezien deze situatie tamelijk ingrijpend is i.v.m. de al lang bestaande toestand, is het gewenst hiervan goede nota te nemen. De ver wisseling heeft plaats in opdracht van Verkeer en Waterstaat. Een waarschuwing is zeker op z'n plaats om eventuele ongelukken te voorko men. Deze mededeling werd ver strekt door de heer J. Knop, kanton nier die de verwisseling moet uitvoe ren. Vaarseizoen begint Zierikzee komen. Op dinsdag 27 mei zullen bewoners van het Verpleegte huis Gulden Huis in Den Haag een bezoek brengen aan onze stad. En op woensdag 13 augustus worden bewo ners van het Verpleeghuis en reakti- veringscentrum Leythenrode uit Lei derdorp in Zierikzee verwacht. Alle drie genoemde tehuizen komen voor de tweede maal naar Zierikzee. Het vaarseizoen 1980 is voor kapi tein H. Koudenburg de laatste. In de cember hoopt hij 65 jaar te worden en dan zal hij de stuurhut verwisselen voor een leven aan de wal in zijn woonplaats Wolphaartsdijk. Vandaag (10 maart) begint het be kende hospitaalschip van de Natio-< nale Stichting Varende Rekreatie voor Zieken en Verpleegden het ms Prins Willem Alexander aan het vaarseizoen 1980. Vanuit de thuishaven Harderwijk voer het schip dezer dagen naar Zwolle, waar vandaag de eerste tocht is begonnen. Voor de komende maan den" tot aan de zomer staat van zelfsprekend Zierikzee ook weer op het programma. Zo zullen bewoners van de R.K. Verpleeginrichting Stadzicht in Rot terdam op maandag 24 maart naar Liefhebbers van het genre, zaten zaterdag bij Ira Levin's thriller „Moordkuil", onder regie van Lo van Hensbergen, op, één stoel, met dui zenden, die dit successtuk al zagen op Broadway en dat is ver van het Zie- rikzeese bed. Misschien dat het publiek kwam om de voorvoelde Hitchcok-achtige spanning, als wel om de „cast", die klinkende namen vermeldde, w.o. de hoofdrolspeler Henk van Ulsen. Een schrijver - om iets van de inhoud aan te stippen - heeft succes met enkele stukken, maar dan droogt zijn inspi ratie op. Zijn daarmee relevante fi nanciële achteruitgang, wordt voor lopig gekompenseerd door het geld, dat zijn vrouw bezit. .Via een hem toegezonden to neelstuk (ter be-oordeling) komt hij in kontakt met de nog jeugdige schrijver, die een kompleet perfekte thriller op tafel blijkt te hebben ge legd, waardoor de angel van jalouzie begint te steken en de schrijver Sid ney Bruhl, deze „Moordkuil" wil op teren onder eigen naam. Wat aanvan kelijk verborgen blijft, komt als een diabolische list aan het licht; schrij ver en „leerling" spannen samen, in een gespeelde scene, die Bruhl's echt genote een zware schrik "bezorgt, waaraan haar zwakke hart bezwijkt. Wat zich in het huis van de schrij ver afspeelt, vormt dan het eerste be drijf van een gezamenlijk te schrij ven superstuk, waaraan dë jonge schrijver Clifford Anderson (Jaap Wieringa) succesvol begint, terwijl de „meester" het af laat weten. Een figuurlijk en later letterlijk steekspel dan tussen de beide riva len, waaraan beiden door uit de hand gelopen geweld, het leven laten. Een rol, in de mystifikatie rond dë realiteit, speelt dan nog de para normaal begaafde Helga Dörfling, gebracht door Ank van der Moer, ter wijl als louter aanwezige en re gistrant optreedt de jurist Porter Milgrim (Joan Remmelts). Het raffi nement van het stuk bepaalt de beko ring van dit specimen, in een genre waaraan zowel simpelen als hoogge leerden nu eenmaal het hart verpand hebben. Henk van Ulsen als de schrijver Sidney Bruhl demonstreerde ook in „Moordkuil" weer die geladen, speel drift, die hij schijnbaar moeiteloos weet'te kombineren met een gewor telde toneelroutine. Jaap Wieringa (om eerst even bij de heren te blijven) vorderde zichtbaar met adequaat te genspel. Liane Saalborn, als vrouw van Bruhl, liet haar speltechnische kwaliteiten beheerst aanwezig zijn en Ank van der Moer, liet ongewild wat geestigheid spelen tegen het ma caber décor van een stuk, dat span ningen opriep, zij het niet voor ieder een de keelsnoerende, die zij hadden verwacht. Een beheerst, maar toch veelzeg gend applaus aan het slot vertolkte de appreciatie van het publiek voor (alweer) een ZVU-toneelavond van allure. RENESSE. 7-3. In een goed gevuld dorpshuis verzorgde het Hervormd Kerkkoor te Renesse de jaarlijkse uitvoering. In tegenstelling tot vorige jaren was er na de pauze geen toneelstuk, maar koorzang afgewisseld met deklama- tie door de heer S. Berrevoets uit Goes. Als introïtus werd gezongen „Laat ons nu vrolijk zingen" van de 17e eeuwse componist J. G. Ebeling in een bewerking van Jog. M. Pijlman. Nadat men gezamenlijk drie couplet ten van psalm 136 had gezongen sprak de presidente mevr. J. Moerland-Visser een welkomst woord. In het bijzonder verwelkom de zij de afgevaardigden van de kerk koren van Burgh, Haamstede en Scharendijke en van de kommissie Koorzang Schouwen-Duiveland en verder de heer M. van der Veer en zijn echtgenote, die enkele jaren gele den te Zierikzee een kursus verzorg de voor koordirigenten en ds. L. de Wit met zijn echtgenote, die uit hun nieuwe gemeente Rotterdam Feye- noord naar Renesse waren gekomen om de uitvoering bij te wonen. Verder dankte zij de zeer velen die prijzen ter beschikking hadden gesteld voor de verloting. Van kerst tot pasen Onder leiding van mevr. J. Lemsom-Daane bracht het koor ver volgens een programma met een re- petoire dat stond in het teken van het kerkelijk jaar vanaf Kerst tot Pasen. In „Where You there" in een be werking van Berend Renden waren alleen de mannen van het koor te be luisteren, terwijl in „Hebe diene Au- gen auf" alleen op een tekst van H. Pijlman werd gezongen als canon. Een groot deel van het repetoire werd a capella gezongen bij „Zion hort die Wachter singen" werd mede werking verleend door de heren C. J. Groenleer en J. M. Moerland, de eerste op piano de tweede op cornet. Het programma voor de pauze werd afgesloten met ..Koorkolder" van Jacques Wijnen wat een passen de overgang vormde naar het lichte re, niet kerkelijke repetoire na de pauze. In de pauze werd een uitstekende verloting gehouden met maar liefst 200 prijzen. Zeeuwse lied Het programma na de pauze stond geheel in de sfeer van het Zeeuwse lied. met o.a. Het Schouwse Volkslied van C. A. Swenne in een bewerking door M. v. d. Veer cn „Lied van Renesse" van Hoogerhuis. De koorzang werd afgewissel door de deklamatie in Zeeuws dialekt door de heer S. Berrevoes uit Goes, die, evenals het koor, erg veel sukses boekte. Het programma werd afgesloten met het gezamenlijk zingen van het Zeeuwse volkslied. De heer J. C. Braber komplimen- teerde namens alle aanwezigen het koor met de goed geslaagde uitvoe ring en dankte alle medewerkenden voor hun inzet. De waardering van het publiek kwam tot uiting in een goede schaalkollekte bij de uitgang met een opbrengst van ruim 400 gul den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3