PLEIDOOI VOOR TERUGTREKKING RUSSISCHE EN VIETNAMESE TROEPEN DE VERDELING VAN DE BEZUINIGINGEN AGENDA Na gesprek te Kuala Lumpur Vrouwencafé in beroep tegen raadsbesluit? Restauratie drie kerken Geen toneel voorstellingen l)r. A. H. v. d. Heuvel kandidaat voorzitter VARA Bedrijf Rotterdam sluit Vliegveld Midden-Zeeland blijft Landbouw in de industrielanden Di*. J. J. Buskes overleden Dood na steekpartij Drie doden in het verkeer Lijk opgedregd Opnieuw heroïnedode ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KUALA LUMPUR, 8-3. De ministers van buitenlandse zaken der negen landen van de EEG en van de vijf lan den van het verbond van Zuidoostaziatische staten (ASEAN) hebben in Kuala Lumpur de invasies van Viet namese en Russische troepen in Cambodja en Afgha nistan in ongewoon scherpe bewoordingen veroordeeld. STOCKHOLM. Een kapotte ton met 50 kilo zuiver cyaankali is in een buitenwijk van Stockholm op een stortplaats van industrie-afval ont dekt. (Vervolg pag. 1) ten gelden beschikbaar. De gemeen ten kunnen dit jaar een beroep doen op 0,34 per inwoner. Hetgeen voor Zierikzee een totaal bedrag van 3.400,- zou betekenen De gemeenten hebben de vrijheid dit geld te verdelen over de verschil lende vormen van emancipatiewerk. In 1979 bleef deze pot in Zierikzee on aangeroerd. Een bedrag van 280,-, dat door CRM reeds werd overge maakt, werd door de gemeente zelfs teruggestuurd, nadat ook in 1979 de subsidie voor het vrouwencafé werd afgewezen door de gemeenteraad. Met de subsidie-aanvraag voor dit jaar gebeurde hetzelfde en het ziet er dan ook naar uit, dat ook in 1980 de emancipatiepot in Zierikzee niet ge bruikt gaat worden. „Niet in overeenstemming' Het kollege van b. en w. heeft laten weten van mening te zijn, dat de ak- tiviteiten van het vrouwencafé van dien aard zijn, dat ze niet in over eenstemming zijn met de door CRM gestelde voorwaarden. Lidy Brum- melink lepelt die door CRM gestelde voorwaarden letterlijk op en konsta- teert dan, dat de aktiviteiten van het vrouwencafé juist volledig voldoen aan die voorwaarden. De S.G.P.-fraktie wees de subsidie op grond van principiële overwegin gen af De CDA-fraktie vond de aktivitei ten van het vrouwencafé, zoals ge zegd, te eng gericht en de VVD- fraktie beriep zich in de laatste raadsvergadering op reeds eerder geuite argumenten, die inhielden, dat de bezoekers van het vrouwenca fé zelf maar een bijdrage moeten le veren. WD-wethouder L. J. van Gastel stemde in 1979 nog voor de subsidie toekenning, maar bleek in februari 1980 van mening veranderd te zijn. Zijn argument luidde, dat van de op gegeven aktiviteiten in 1979 niet zo veel was terecht gekomen. Overi gens was dat laatste niet zo verwon derlijk, want de werkgroep Vrou wencafé kreeg, zoals bekend, de sub sidie om die aktiviteiten mogelijk te maken, niet in handen. In de Zierik- zeese gemeenteraad heeft alleen de PvdA-fraktie gepleit voor subsidie aan het vrouwencafé. Steun De werkgroep hoopt ook eens steun te krijgen van de traditionele vrouwengroeperingen. Inmiddels werd een brief geschreven naar het CDA-vrouwenberaad en naar de CDA-staatssekretaris mevrouw Kraayeveld-Wouters, die belast is met emancipatiezaken. Van het CDA-Vrouwenberaad mocht de werkgroep inmiddels een sympathie ke brief ontvangen. Men liet echter weten met het oog op de decentralisa tie zich niet met de gemeentelijke overheidsbeslissingen te kunnen be- Tijdens een bijeenkomst in het Vrouwencafé dinsdagavond aan staande zullen plannen voor verdere stappen op de lange, lange weg naar subsidie besproken worden. In dit kader zal ook het aangaan van een Arob-beroep bij de Raad van State ter sprake komen. In een gemeenschappelijke verkla ring, gepubliceerd na de onderteke ning van een verdrag over ekonomi- sche samenwerking, doen zij een be roep op Hanoi en Moskou hun troe pen terug te trekken. In deze gemeenschappelijke ver klaring komen de woorden „verzet tegen hegemonisme", waarmee Chi na het Russische en Vietnamese ex pansionisme pleegt aan te duiden en die door de voorzitter van de EEG- ministerraad, de Italiaan Attilio Ruffini, werden gebruikt, niet voor. „Diep bezorgd" De veertien landen spreken wel over eerbied voor de souveriniteit, territoriale onschendbaarheid en on afhankelijkheid van staten, het af zien van gebruik vkn, of dreigen met geweld, en niet-inmenging in binnen landse aangelegenheden van andere landen. Flitsen uit het buitenland ISLAMABAD. Tot dusver zijn 3.500 Russen gedood in Afghanistan. Dit heeft een van de opstandelingen leiders, Golboedin Hekmatiar, don derdag gezegd in de Pakistaanse stad Rawalpindi. GENEVE. De Sowjet-Unie heeft gezegd dat zij altijd is geweest tegen het gebruik van gifgas en dat zij zich tenvolle hield aan een verdrag uit 1925 dat deze manier van oorlog voe ren verbiedt. DEN HAAG, 8-3. De restauratie van drie monumentale kerken nadert haar voltooiing. De Nederlands Her vormde in de Rijp, deels een schep ping van de waterbouwkundige J. A. Leeghwater, wordt 20 maart her opend. De Nederlands Hervormde Grote of St. Nicolaaskerk in Edam zal 24 april opnieuw in volle glorie prijken. Dit is ook het geval met de Hervormde Grote of Onze-Lieve- Vrouwekerk in Harderwijk. De drie restauraties kosten ongeveer dertig miljoen gulden. AMSTERDAM, 7-3. De gesubsi dieerde toneelgezelschappen in ons land geven vandaag (maandag) en dinsdag geen voorstellingen. Werk gevers en werknemers bij deze gezel schappen hebben hiertoe vrijdag besloten. De toneelmensen zijn het niet eens met de hoogte van de subsidies, zoals die op 29 februari door minister Gar deniers van crm is vastgesteld. HILVERSUM, 8-3. Als de Vereni gingsraad op 28 maart met zijn kan didatuur akoord gaat wordt dr. A. H. van den Heuvel uit Den Haag als op volger van André Kloos voorzitter van de VARA. Dr. Van den Heuvel, die op 24 maart 48 jaar hoopt te worden, is „unaniem em rn'et grote overtuiging" voorgedragen door een selectiekom missie onder voorzitterschap van oud-minister Jos van Kemenade. Ook het hoofdbestuur van de VARA is inmiddels eensgezind akkoord ge gaan met de voordracht. DEN HAAG. Presentatie ..World Conservation Strategy". Samen met prof. M. El-Kassas, president van de Internationale Unie voot Natuurbehoud, be kijkt Z.K.H. prins Claus het eerste - zojuist door hem in ontvangst genomen - rapport: ..World Conservation Strategy" (Wereld Natuurbeschermings Stra tegie). De ministers, aldus de verklaring, „toonden zich diep bezorgd over de openlijke gewapende inmenging door vreemde mogendheden in twee niet-gebonden Aziatische landen, na melijk de voortdurende Vietnamese interventie in Cambodja en de Russi sche militaire interventie in Afgha nistan. ISLAMABAD. De Pakistaanse pre sident Zia Oei Haq heeft de Sowjet- Unie drie voorstellen gedaan om te komen tot een oplossing voor het Af ghaanse dillemma. Hij heeft deze be kend gemaakt op een congres voor plaatselijke bestuurders. WEST-BERLIJN. Twee mensen die verdacht werden van spionage voor een Oosteuropees land, zijn vorige week in West-Berlijn aangehouden. Dit heeft het pakket in deze stad don derdag meegedeeld. TEHERAN. De Islamitische stu denten hebben zaterdagavond in een kommuniqué meegedeeld dat zij van plan zijn „zich te ontdoen van de ver antwoordelijkheid voor de gijze laars" maar dat zij „hopen" dat het lot van de gijzelaars „alleen van de vertegenwoordigers van het volk af hangt". PARIJS. Voor het eerst in de bijna 350-jarige geschiedenis van de Acade mie Francaise is donderdag een vrouw gekozen in dit achtenswaardi ge gezelschap van „onsterfelijkhe den". Het is de 78-jarige Marguerity Yourcenar (Pseudoniem van Margue rity de Crayencour). LONDEN. Kroonprins Charles zal de Britse koninklijke familie verte genwoordigen bij de inhuldiging van prinses Beatrix tot koningin op 30 april. Dat heeft het Engelse persbu reau Reuter woensdag vernomen van Buckingham Palace. MADRID. De Spaanse premier, Adolfo Suarez, is donderdag naar Baskenland gevlogen aan de voora vond van de historische verkiezingen voor een regionaal parlement die zondag zullen worden gehouden. LONDEN. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft donderdag tegen gesproken dat Groot-Britannië spoe dig de erkenning vhn de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO zal aan kondigen. KAMPALA. Nog deze maand zul len ongeveer 10.000 Tanzaniaanse mi litairen uit Oeganda worden terugge trokken, zo is. uit militaire .en diplo-, matiéke kring in Kampala te horén." Dat'is-bijna de helft van de T-anzani- aanse troepenmacht sie sinds de val van Idi Amin in april 1979 in Oegan da is gelegerd. ROTTERDAM, 8-3. Vinolia-Gibbs BV te Schiedam, onderdeel van het Unilever-conccrn, kampt al lange, tijd met een ongunstige ontwikke ling, wat de laatste vijf jaar heeft ge resulteerd in een relatief zeer groot opgehoopt verlies. Ondanks alle in spanningen en een reorganisatie is het niet gelukt deze ontwikkeling om te buigen. Daarom is besloten de werkzaamheden van het bedrijf als zelfstandige verkoopmaatschappij te be-eindigen. MIDDELBURG, 7-3. Het voort bestaan van het vliegveld Midden- Zeeland is de komende drie jaar ver zekerd. Provinciale Staten van Zeeland besloten vrijdag veertig procent van het jaarlijkse exploitatietekort te subsidiëren in de jaren 1980 tot en met 1983. Met 25 tegen 20 stemmen aanvaard den de Staten het voorstel van Gede puteerde Staten. De jaarlijkse subsi die mag echter niet de 40.000 gulden te boven gaan. De belangrijkste argumenten van de tegenstemmers waren, dat het. vliegveld in de loop der jaren zijn ka rakter van „zakenvliegveld" geheel heeft verloren. Naar hun oordeel heeft de luchthaven nog slechts een rekreatieve funktie. Parijs, 8-3. De ministers van land bouw van 24 westerse industrielan den en vasn Joegoslavië hebben hun vergadering van twee dagen besloten met een verklaring waarin zij protec- tionsmc veroordelen en de noodzaak bevestigen van meer coördinatie van het landbouwbeleid ten einde de uit daging van de jaren tachtig te kun nen beantwoorden. De ministers van de landen van de organisatie voor economische samenwerking én ont wikkeling (OESO) willen het hoofd bieden aan maatregelen die de voed selvoorziening in gevaar brengen. Dc hulp aan ontwikkelingslanden moet worden vergroot. KIEL. De bevelhebber van de Duit se Weermacht in de bezettingsjaren in Nederland, „General der Flieger" Friedrich Christian Christiansen, verliest acht jaat na zijn dood alsnog het ereburgerschap van zijn geboor teplaats Wyk op het Duitse Noordzee-eiland Foehr. WASHINGTON. De Amerikaanse inlichtingendiensten hebben „een gestadige groei" gekonstateerd van het aantal Russische soldaten zowel in Afghanistan als aan de Russische zijde van de grens met dat land. AMSTERDAM, 9-3. In een zieken huis is zondagmorgen op 80-jarige leeftijd dr. J. J. Buskes overleden aan een hartaanval na een langduri ge ziekte. Johannes Jacobus Buskes werd op 16 september 1899 in Utrecht gebo ren. In 1947 studeerde hij theologie aan de Vrije Universiteit in Amster dam. In 1924 werd hij predikant van de Gereformeerde Kerk in Texel. In 1962 was hij nauw betrokken bij het konflikt dat leidde tot afsplitsing van de Gereformeerde Kerk in her steld verband. De synode in Assen veroordeelde toen dr. Geelkerken die twijfelde aan het „spreken van de slange in het paradijs". Ds. Buskes bleef tot 1943 predikant van de Gere formeerde Kerk in hersteld verband. In dat jaar ging hij over naar de Her vormde Kerk en was tot 1961 predi kant van de Hervormde Kerk in Amsterdam. Ds. Buskes toonde een grote sociale belangstelling. Zo was hij in Amster dam onder andere evangelisatie predikant voor het werk onder de ar beidersbevolking. Vóór de oorlog ge noot hij bekendheid door zijn debat ten met vrijdenkers en communisten. SCHAGEN, 9-3. De 21-jarige Wil lem Roubos uit Schagen i? in de nacht van zaterdag op zondag tijdens een steekpartij in zijn woonplaats om het leven gekomen. De vechtpar tij, tussen vier mensen uit Den Hel der en vier mensen uit Schagen, ont- stond na een meningsverschil over een sleuteltje van een damesfiets. Bij deze vechtpartij werd de 2L-jarige Schagenaar getroffen door verschil lende messsteken, waarna hij ter plaatse overleed. De overige zeven mannen zijn aangehouden, dit heeft een woordvoerster van de politie meegedeeld. OUD-GASTEL (N-B), 9-3. De 17- jarige J. G. Aarts, de evenoude A. Malfait eirde 16-jarige4K Appels, al len uit Breda zijn zondagavond bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hét ongeluk gebeurde toen de bestuurder van de auto, waarin de jongelui zaten, in een bocht de macht over het stuur verloor en tegen een boom reed. De bestuurder, de 25- jarige W.R. en de 17-jarige P.M. even eens uit Breda raakten bij het onge luk zwaar gewond en werden overge bracht naar een ziekenhuis in Ouder^ bosch. Dé brandweer van Oud-Gastel en de rampenwagen uit Roosendaal werd ingezet om hét vijftal uit Je to taal vernielde auto te bevrijden. De rijkspolitie in Oud-Gastel verzoekt eventuele getuigen zich te willen melden. ROTTERDAM, 7-3. Het lichaam van de 24-jarige matroos J. W. Groot jes is vrijdagavond teruggevonden op de Nieuwe Maas in Rotterdam. De man verdronk op 20 februari. Vol gens de politie viel hij overboord bij ,het afmeren van een schip. AMSTERDAM, 7-3. De 25-jarige W.H. uit Haarlem is vrijdagavond dood aangetroffen in een toilet op het eerste perron van het Centraal stati on in Amsterdam. De jongeman over leed vermoedelijk aan een te grote dosis verdovende middelen. Hij stond bij de Amsterdamse politie be kend als heroïnegebruiker. Hij zou het tiende heroineslachtoffer zijn in Amsterdam sinds het begin van dit jaar. Twee uren in cementmolen GREENVILLE, Pennsylva- nia, 8-3. De 27-jarige Ameri kaan Robert McCartney heeft alleen maar twee stijve armen en af en toe wat duizeligheid overgehouden aan twee uur ronddraaien in een cementmo len. McCartney was na stortwerk in de molen gekropen om hem schoon te maken. De wa terslang die hij daarbij ge bruikte raakte de handel waarmee de molen aan en afge zet wordt. Toen de molen begon te draaien omarmde McCartney een mengspaan en draaide zo gedurende twee uur dertig keer per minuut in het rond. Een collega was het tenslotte gaan opvallen dat de molen on gewoon lang draaide zonder dat er iémand in de buurt was. Met anderen werd de molen stil gezet en werd McCartney ontdekt. KUALA LUMPUR. De ministers van buitenlandse zaken der negen landen van de EEG en van de vijf van het Verbond van Zuidoostaziatische landen (ASEAN) hebben vrijdagoch tend in de hoofdstad van Maleisië, Kuala Lumpur, een verdrag gete kend dat in de eerste plaats economi sche samenwerking tussen beide blokken moet bevorderen. Iedere woensdagmiddag Noórdgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Iedere woensdag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1716. Elke dinsdag Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Van 1-28 maart Middelburg Zeeuws Kunstenaars Centrum, over zichtstentoonstelling werken van Piet Rijken. Maandag 10 maart Zierikzee Museumschip ,,Viera Y Clavigo"; 20.00 uur Ledenvergadering V.V.D. afdeling Zierikzee. Vanaf 19.00 uur gratis bezichtiging museumschip. Renesse Algemene ledenvergadering land- bouwvereniging „Ons Voordeel", 20.00 uur. Ellemeet O.L.S. Schoolraad v. d. Openbare Scholen, 20.00 uur. Dinsdag 11 maart Zierikzee „Huis van Nassau", themadag over vrouwenemancipatieburo, 10.00- 15.30 uur. Herv. Ver. gebouw, 15.30-16.15 uur, Kennismakingsbijeenkomst beroe pen Hervormde predikant. „Huis van Nassau", Bestuursverga dering V.V.D. afdeling Zierikzee, 20.00 uur. Bioskoop „De Concertzaal", „The Warriors", 20.00 uur. Haamstede „Graaf van Haamstede"; Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. 14.00 uur. Nieuwerkerk Zaal Ger. Kerk, 8.00 tot 18.00 uur, kleding-inzameling „Mensen in Nood". Dorpshuisplein, 8-12.00 uur Week markt. Woensdag 12 maart Durpsuus. Afd. Noordwelle e.o. Plat telandsvrouwenbond. 20.00 uur. Voor onderwijs 200 miljoen minder? DEN HAAG, 7-3. Het kabinet is klaar met de verdeling van het bezuini gingsbedrag van 1500 miljoen gulden over de verschillende departementen. „Het was een moeizame en pijnlijke operatie", aldus premier Van Agt vrijda gavond op zijn wekelijkse perskonferentie. Donderdag 13 maart Schouwen-Duiveland Kring Schouwen-Duiveland Platte landsvrouwenbond. Exkursie Mu seum Booymans Rotterdam. Ver trek: Z.W.N.-station. 12.30 uur. Zierikzee J. W. v. d. Doelschool, 19.30 uur Feest/ouderavond. Havenplein 24. Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Burgh Restaurant „Het Grote Zwijn", Jaar vergadering Oranjevereniging „Voor Vorstenhuis en Vaderland" Burgh Haamstede, 20.00 uur. Vrijdag 14 maart Zierikzee J. W. v. d. Doelschool, 19.30 uur, Feest/ouderavond. Herv. Verenigingsgebouw. Receptie CJV „Samen Verder" 19.00-20.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 19.30 uur, Vokaal en instrumentaal concert. Zonnemaire Café Bommenede; Kontakt- en Dans avond Bond voor Opzichzelfstaan- den; 20.00 uur. Inlichtingen (01112) 455. Ouwerkerk Jaarlijkse uitvoering muziekgezel schap „Nieuw Leven", 19.00 uur, dorpshuis. Zaterdag 15 maart Zierikzee Concertzaal. Jubileumavond C.J.V. 19.30 uur. Renesse „De Country Club" open bowling toernooi. 12.00 uur. Bowling Centrum Renesse. Bowling avond P.J.Z., 19.45 uur. Dorpshuis. Feèstavond s.v. Renesse, 20.00 uur. Serooskerke Strao-feest, 13.00 uur. Zondag 16 maart Renesse „De Country Club" open bowling toernooi. 12.00 uur. Klubrit R.T.C. Schouwen- Duiveland, start begin Hoogenboom- laan, 10.00 uur. Maandag 17 maart Zierikzee Stadhuis, vergadering Advieskom missie verkeer, 19.30 uur. Technische School, algemene leden vergadering Vereniging Technische School voor Schouwen-Duiveland, 20.00 uur. Sirjansland Dorpshuis, 20.00 uur.Diskussieavond Beatrixschool. Dinsdag 18 maart Zierikzee Foyer Mondragon, 20.00 uur lezing huidverzorging („Kiekeboe"). Renesse „Het Wapen van Renesse"; Zeskamp vergadering, 19.30 uur. Verenigingsgebouwbejaardensoos 14.30 uur. Woensdag 19 maart Zierikzee U.V.V. gebouw Kerkhof, 20.00 uur vergadering D'66. Donderdag 20 maart Zierikzee Chr. Ger. Kerk. Israël-avond 19.45 Vrijdag 21 maart Kantine Sociale Werkplaats, Lions bridge-drive, 19.30 uur. Scholenkomplex. Ledenvergadering Chr. Scholen, 19.30 uur. Dinsdag 25 maart Oosterland Dorpshuis Oosterhof, 19.30 uur, kle- dingshow Bond van Plattelands vrouwen afd. Duiveland. Woensdag 26 maart Zierikzee „Huis van Nassau"; Ledenvergade ring PvdA, verkiezingsprogram ge meenteraad; 20.00 uur Renesse „Het Wapen van Renesse"; Leden vergadering Oranjevereniging, 19.30 uur. Donderdag 27 maart Zierikzee Concertzaal 20.00 uur Modeshow van „Kiekeboe", „Noblesse", Etoile" en „Coen Honig". Hoeveel elk ministerie moet inle veren wilde hij niet zeggen. Op de vraag of onderwijs ongeveer 200 mil joen moet bezuinigen zei hij: „dat lijkt er wel een beetje op". Het ene ministerie moet een beetje meer inle veren dan het andere, maar de ver schillen zijn volgens Van Agt niet spektakulair. Alleen het ministerie van ontwikkelingssamenwerking is bij deze verdeling buiten schot geble ven. In het regeerakkoord tussen VVD en CDA is immers vastgelegd dat de ontwikkelingshulp anderhalf procent van het nationaal inkomen bedraagt. Daar wordt niet aan ge tomd. v; Ook heeft het kabinet besloten om het minderhedenbeleid buiten de be zuinigingsoperatie te houden. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 rnBMÊÊÊmmmÊmmm wmÊÊÊM

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2