SCHOUWEN-DUIVELANDSE BEJAARDEN DEMONSTREREN OP HET BINNENHOF VOOR BEHOUD VAN HET ZIEKENHUIS BESTUUB WATERSCHAP SCHOUWEN-DUIVELAND HANDELDE TALRIJKE ZAKEN AF DE ZIERIKZEESCHE COURANT Petitie en 10.000 handtekeningen Dode na steekpartij UNIFIL-detichement bijna jaar in Libanon Biologische zuivering Zierikzee lUuS[2{/ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 maart 1980 136ste jaargang Nr. 22670 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Palen weg bij kreek te Ouwerkerk DEN HAAG/ZIERIKZEE, 4-3. „Wij zullen uw argu menten heel grondig bekijken. U hebt heel hard aan deze zaak gewerkt en we zullen uw petitie dan ook heel se rieus nemen", zei de voorzitter van de vaste kamerkom missie voor de volksgezondheid, mevrouw R. M. Haas- Berger dinsdagmiddag op het Binnenhof tot de ruim tweehonderd, overwegend bejaarde, demonstranten voor behoud van het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierik- Deze zeer overtuigend klinkende woorden van mevrouw Haas gaven de demonstrerende A.N.B.O.«leden uit Schouwen-Duiveland een (te?) po sitieve indruk, dat zij met hun strijd om behoud van het Zierikzeese zie kenhuis nu al een heel eind gevor derd zijn, terwijl uiteraard slechts de toekomst zal leren of dat nu werke lijk het geval is. Om half elf dinsdagmorgen ver trokken vier bussen van de firma Van Oeveren met de ruim tweehon derd zeer gemotiveerde leden van de A.N.B.O.-afdelingen op Schouwen- Duiveland. „Geen beloften maar ga ranties", stond op de spandoeken voor de ruiten van de bus. Dinsdag 4 maart, de dag van de sta kingen en de kamerdebatten. Zou „Den Haag" wel tijd hebben voor de bejaarden van Schouwen-Duive land? Veel voorbereiding De leden van het A.N.B.O.-aktie- komitee hadden in de afgelopen we ken veel voorbereidend werk ver richt. Om één uur op het Binnenhof zouden de leden van de vaste kamer- kommissie voor de Volksgezondheid bereid zijn de petitie en ruim 10.000 handtekeningen om behoud van het Zierikzeese ziekenhuis in ontvangst te nemen. Een wat langdurige sanitaire stop bij een benzinestation onder de rook van Delft, dreigde een fatale inbreuk op het tijdschema te gaan maken. Die angst bleek echter ongegrond. Keurig op tijd draaiden de bussen het Binnenhof op. De voorbereidin gen bleken resultaat te hebben. Voor zitter K. H. Slabbekoorn en sekreta- ris A. G. J. v. d. Eynde van het A.N.B.O.-aktiekomitee waren reeds vooruit gegaan en hadden hun auto met de gratis beschikbaar gestelde geluidsinstallatie (van de firma Lie- vense te Nieuwerkerk) in het midden van het Binnenhof opgesteld. Toen de bussen langzaam leeg stroomden, vroeg een bezorgde de- monstrante zich af, of men niet beter „op een bosje" het Binnenhof kon be treden. Dat bleek echter niet nodig, want er was nog voldoende tijd om zich op te stellen, evenals voor het nogmaals in studeren van het door mevr. C. Kort-Meurs geschreven en gekomponeerde lied over het Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis. „Handen af „Wat staat er op die auto?" vroe gen twee fanatiek uitziende heren zich af. „Handen af van het zieken huis", luidde de tekst. Ze lieten die woorden even op zich inwerken en moesten toen konstateren bij de ver keerde aktiegroep te zitten en zij ver volgden hun weg over het Binnenhof, nenhof. Aan de andere zijde langs de rege ringsgebouwen stelde een grote groep Surinaamse landgenoten zich op. Deze mensen voerden aktie om hun steun te betuigen aan de recente ontwikkeling ip hun eigen land. Ondanks deze kleurrijke de monstratie, wisten de Schouwen- Duivelanders, ook veel belangstel ling te trekken. Het luid gezongen protestlied en het echtpaar Speelman in fraaie klederdracht droegen daar zeker toe bij. Het aktiekomitee kreeg de keus de petitie in de hal of buiten aan te bie den. De heer Slabbekoorn besloot dat de overhandiging buiten moest plaatsvinden en verzocht de kamer leden naar het Binnenhof te komen. De voorzitter hield de A.N.B.O.-le den voor: Laten we ze toch maar met een hartelijk applaus ontvan gen". Petitie De heer Slabbekoorn liet de ka merleden weten: „Wij staan hier om u een petitie aan te bieden namens de bevolking van Schouwen-Duiveland. Na de vreselijke watersnoodramp van 1953, heeft het Zweedse Rode Kruis ons een ziekenhuis geschon ken, dat door Koning Gustaaf van Zweden in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin aan de bevolking van Schouwen-Duiveland werd aangebo den. Zij zagen toen in, dat dat nood zakelijk was. Nu hebben „wijze man nen" uitgemaakt dat dit streekzie kenhuis moet verdwijnen omdat het niet aan de hedendaagse eisen vol doet". De heer Slabbekoorn wees verder met nadruk op het belang van het be houd van het ziekenhuis, zowel voor de bevolking als voor de talrijke toe risten. Hij overhandigde de voorzitter van de vaste kamerkommissie voor de Volksgezondheid de petitie met daar in de door de A.N.B.O. van belang geachte argumenten. De heer Van der Eynde droeg daarop de doos met ruim 10.000 handtekeningen over. Na de in ontvangstname door me vrouw Haas-Berger werd door de de monstranten met groot enthousi asme onder leiding van mevrouw Kort het „Ziekenhuislied" ingezet. Hierna werden de plaatsen van de Schouwen-Duivelanders op het mid denterrein van het Binnenhof inge nomen door de Surinaamse de monstranten en dat was weer een heel ander hoofdstuk. Overwinning? In een sfeer, die enigszins en (ten- onrechte?) iets weg had van een over winningsroes werd naar Zierikzee te ruggereden. Bij het Grevelingen- restaurant werd gestopt 'voor een koffiepauze, die tevens een prima ge legenheid bood om talloze dank woorden uit te spreken tot iedereen, die zijn steun aan deze A.N.B.O.- aktie tot behoud van het ziekenhuis heeft gegeven. De regionale afdelin gen van de A.N.B.O. kregen bij hun aktie overigens een duidelijk steunt je in de rug van het gewestelijk en landelijk bestuur. De voorzitter van het gewest Zee land de heer De Graaf maakte de tocht dinsdag mee en liet weten na mens het Gewest 400,- beschikbaar te stellen en de Landelijke A.N.B.O.- voorzitter de heer Van den Burg gaf acte de présence op het Binnenhof, terwijl hij mededeelde dat het Lan delijke Bestuur eventuele tekorten tengevolge van deze aktie op zich zal nemen. Mevrouw Kort zong in het Greve- lingenrestaurant nogmaals haar lied, dat veel bijval kreeg van de aanwezi gen. Daarop trok het gezelschap naar Zierikzee, waar deze demonstratie- tocht werd afgerond met een serena de in de hal van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Direkteur drs. J. H. Hekking sprak zijn waardering uit voor de grote inzet, die de bejaar den van Schouwen-Duiveland toon den voor het behoud van het zieken huis. AMSTERDAM, 5-3. De 23-jarige A. Wielzen uit Amsterdam'is woensda gavond in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam overleden aan de ver wondingen die hij enkele uren eerder had opgelopen bij een steekpartij aan de Stadhouderskade. Volgens de politie werd de man bij een steekpar tij in het Anton de Komgebouw in de hartstreek geraakt. Over de toe dracht is verder niets bekend. De groep ernstige delikten van de poli tie heeft de zaak in onderzoek. DEN HAAG, 5-3. Komende dinsdag is het een jaar geleden dat het Neder landse Unifil-detachement het operatiegebied in het zuiden van Libanon be trad, om in opdracht van de Verenigde Naties een buffer te vormen tussen de PLO en, de militia van majoor Haddad, die door hun aanhoudende gevechten het gebied tot een oorlogstoneel hadden gemaakt. In dat jaar heeft het detachement, aldus een defensiewoordvoerder, va ker last gehad van de militia van ma joor Haddad dan van de PLO. Dat komt onder meer omdat verschillen de Nederlandse posten in het Haddad-gebied liggen, terwijl de grens tussen de Nederlanders en het DEN HAAG. De wettelijke rente wordt per 1 april verhoogd van tien tot twaalf procent per jaar. Aldus een persbericht van het ministerie van justitie. ZIERIKZEE, 4-3. Het bestuur van het waterschap Schou wen-Duiveland, hield dinsdag de (60ste) algemene verga dering, ditmaal onder voorzitterschap van de heer M. J. Steur. Hij deed mededeling van het feit, dat dijkgraaf A. M. Geluk in het ziekenhuis is opgenomen; hij is thans aan de beterende hand. Met enkele piëteitsvolle woorden, die staande werden aangehoord, her dacht de voorzitter de overleden gezworene, de heer J. der Weduwen, die reeds in 1947 gezworene werd van het toenmalige waterschap Schouwen en na de samenvoeging werd hij eveneens gezworene van het nieuwe waterschap. „Met hem hebben wij een goed kameraad en vriend verloren, die een half le ven heeft gewijd aan het waterschapsbestel", aldus de voorzitter. dergrond rioolzuiveringsinstallatie te Brouwershaven, plus f 1 voor on dergrond zuiveringsinstallatie te Dreischor. Idem het besluit tot aan koop van de ondergrond rioolgemaal te Ellemeet. Ruim tweehonderd demonstranten uit Schouwen-Duiveland vulden het mid denterrein van het Binnenhof, zongen een lied en lieten de kamerleden weten, dat zij het ziekenhuis in Zierikzee willen behouden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In het ziekenhuis onderging de waarnemend voorzitter de heer J. M. Goemans een operatie; hij is thans thuis en weer herstellende. De voor zitter deelde mede dat aan beide he ren een fruitmand is verzonden, het geen het fiat van de vergadering kreeg. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de heer A. C. Dalebout, houdende de mededeling dat hij zich per 1 januari 1981 niet meer herkiesbaar stelt voor de funk- tie van hoofdingeland. Verder een schrijven van G.S. hou dende goedkeuring van een besluit A.V. tot verkoop van een gedeelte waterloop in Poortambacht te Zie rikzee. Id(em een tweetal goedkeurin gen door' G.S. van de verkoop van een gedeelte van de Stolpweg te Nieuwerkerk en de overdracht van de onderhoudsplicht van die weg. Overname zuiveringswerken G.S. gingen ook akkoord met het besluit van de A.V. tot overname van de zuiveringtechnische werken in de gemeente Brouwershaven (f 2.283.510,73 plus f 1) aankoop on- Idem het besluit tot delegeren aan het dagelijks bestuur van de be voegdheid tot het voeren van ver weer op verzet tegen dwangbevelen tot invordering van kosten van poli- tiedwang. G.S. deelden verder mede geen be denkingen te hebban tegen de inhoud van de uitkerings- en pensioensver ordening waterschapsbestuurders. G.S. gingen ook akkoord met het besluit inzake salarismaatregelen ppr l iuli 1979. Idem wat betreft kas geldleningen 1980 en het besluit inza ke vaste geldleningen 1980. Zuidhoek en Gouweveerpolder Wat betreft het bestek; verhoging en verzwaring van de zeewering van de Zuidhoek en de Gouweveerpolder en enkele gedeelten aan de zuidkant van de polder Schouwen, deelde de voorzitter mede dat de oplevering op De heer K. H. Slabbekoorn en de heer A. G. J. v. d. Eynde overhandi gen de voorzitter van de vaste ka merkommissie voor de Volksgezond heidmevrouw Haas-Berger de peti tie en de 10.000 handtekeningen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Haddad-gebied zeer lang is. Maar ook met de PLO hebben zich in het afgelopen jaar zeer ernstige inciden ten voorgedaan. LATIN A, Italië. Een christen- demokratische wethouder die op 28 februari in Latina in Italië was ont voerd nadat hij opdracht had gege ven tot afbraak van zonder vergun ning gebouwde huizen op een naburi ge kust, is door zijn ontvoerders vrij gelaten en woensdag bewusteloos aangetroffen. WA> W* Ro. RR' 18 januari geschiedde, niet in tegen woordigheid van de minister, die verhinderd was, maar wel met pre sentie van de direkteur-generaal van de R.W.S., die de rede van de mi nister voorlas. De definitieve kosten van deze werken belopen f 7 Va miljoen, waar van f 290.000 ten laste komt van het waterschap, dat nog enkele speciale verlangens had. Zoals een binnentalud van 1 op 3 en een iets bredere weg langs de dijk van de Gouweveerpolder. Flessen water In 's Landskamer prijkten twee flessen gevuld met water, het ene - zeg maar - pikzwart en het andere vrijwel helder. Deze metamorfose is ontstaan door de ombouw van de rioolwaterzuive ringsinstallatie te Zierikzee tot een installatie met volledige biologische reiniging, hetgeen een enorme verbe tering betekent. Met de reiniging van het opper vlaktewater is door deze ombouw een belangrijke mijlpaal bereikt. De kosten van de ombouw bedragen f 1,1 miljoen, waarvan f 100.000 i.v.m. werkzaamheden door eigen personeel. Twee beluchtingstanks zijn aangebracht, waaraan zuurstof wordt toegevoegd. Het geheel is via ae computer zellwerkzaam. De be schikking tot lozing op eigen (water- schaps) - water is gepubliceerd en ligt ter inzage voor het publiek. Wester- schouwen en Oosterland hebben zo'n beschikking niet nodig, daar de in stallaties rechtstreeks op de Ooster- schelde lozen. Als in W esterschouwen? Uit de vergadering werd ge ïnformeerd of de Zierik7ppqp 7uive- (vervolg pagina 4) Verwachting tot vrijdagavond: Regen Perioden met regen met een matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest; minimumtemperatuur on geveer 4 graden; middagtemperatuur circa 7 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 maart Zon op 7.10, onder 18.29 Maan op onder 09.39 Laatste Kwartier: 10 maart (00.49) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 maart 6.15 18.46 12.30 Doodtij: 12 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Van een diepe depressie, die woensdag via noord-lerland naar ons toe dreigde te komen, was donder dagochtend weinig overgebleven. Restanten van het erbij horende re- gengebied trokken over het land. Een volgend lagedrukgebied lag donderdagochtend op ongeveer 700 kilometer ten westen van Schotland. Met een gemiddelde snelheid van 65 kilometer per uur is het in twee da gen tijds uit het zeegebied ten oosten van New York vandaan gekomen. Verwacht wordt dat dit systeem vrij dag boven de Noordzee komt te lig- gen.Er moet dan op veel bewolking met van tijd tot tijd regen of een bui worden gerekend. De temperatuur is 's middags ongeveer acht graden. Ook bij Tunesië ligt een aktief la gedrukgebied. Donderdagochtend bracht het in Rome regen. In Tunis zelf viel in 24 uur tijd 35 millimeter regen. ROTTERDAM. Even na tien uur donderdagmorgen hebben ongeveer veertig aktievoerders uit zeven Rot terdamse wijken de Euromast bezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1