UKUNT ZE NU KOPEN. HET VERMOLMDE VOETSTUK Volgens voorzitter beroepsvissers zitten nog vele zaken fout STAATSLOTEN? Aalvissers vergaderden Vragen aan minister over probleem aalvissers-mosselkwekers De beroeps-aalvissers Voorzitter typeerde 1979 als gunstig verlopen visjaar Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 maart 1980 Nr. 22669 5 ZIERIKZEE, 29-2. In het Huis van Nassau te Zierikzee werd de algemene ledenvergadering gehouden, van de vereniging van beroepsaalvissers Zuid west Nederland. De voorzitter, de heer W. K. Schot uit Zierikzee, herinnerde aan het feit, dat dit jaar de vereniging 10 jaar bestaat. Op 9 mei 1969 werd de vereniging opge richt in een vergadering in Goes, maar daaraan waren wel drie jaren vooraf gegaan om het zover te krijgen, met onder meer als drijvende kracht hiervoor, de heer C. Faddegon. Hij vroeg zich af, of er in de tien jaar van haar bestaan, waarvan hij zelf 9 jaar voorzitter was, nu veel ten goede was veranderd. Inderdaad na tuurlijk, men kan moeilijk om de vereniging heen, als er voor de bin nenvisserij wat moet worden ge daan, maar hij konstateerde dat men menigmaal, buiten de vereniging om dingen doet die niet door de beugel kunnen. Hoewel direktie visserijen het te gendeel beloofde kan men bijvoor beeld zien in het havenkanaal van Zierikzee verdeeld aan twee beroeps vissers, nog 14 gelegenheidsvissers tellen. Men beloofde wel dat beroepsvis sers voorrang zouden krijgen bij toe wijzingen. Gepensioneerden Een ander voorbeeld. Geen vergun ningen meer afgeven aan boven 65- jarigen, maar onlangs kreeg wel een oud-funktionaris van de visserijpoli- tie (gepensioneerd) nog wel een ver gunning. Ook de sanering gebeurt willekeurig. Geen vergunningen of visplaatsen uitreiken zonder overleg met de bond van aalvissers is be loofd. Men hoort dat dan van iemand die daar misschien geen recht op had. Visgrond is genomen, maar die wordt dan wel gegeven aan iemand die er volgens het bestuur van de ver eniging evenmin recht op. heeft. Waarom wordt nog een aal vissers- vergunning in stand gehouden van iemand die met twee schepen de kok- hanenvisserij beoefend. Er staat toch in de reglementen dat iemand die als aalvisser erkend wordt, in deze vis serij zijn hoofdberoep moet vinden? Grevelingenvissers Komend tot de aktie van de Greve lingenvissers, (onder afdeling van de Vereniging van Aalvissers) sprak de voorzitter van een waardige aktie, die opnieuw aantoonde hoe met de rechten van de aalvissers wordt gesold. Deze Grevelingen vissers hebben kort geleden voor vele dui zenden guldens glasaal (pootaal) in de Grevelingen uitgezet-.- Men laat de-1 ze glasaaltjes koelbloedig vermoor den, door met zware ijzeren korren over de visgronden te slepen om mos selen te vinden. OOSTERLAND Biddag De jaarlijkse biddag voor het ge was zal te Oosterland plaatsvinden op woensdag 12 maart. Behalve de hervormde kerk zal door alle kerken hieraan worden deelgenomen. Oud Gereformeerde Gemeente Door de Oud Gereformeerde Ge meente alhier is in het kader van het beroepingswerk een beroep uitge bracht op ds. W. Kamp, oud gerefor meerd predikant te Grafhorst. BRUINISSE „Landbouwbelang" De vergadering van de landbouw- vereniging „Landbouwbelang" te Bruinisse die vorige week werd ge houden, stond niet onder leiding van de heer P. L. Krepel zoals abusieve lijk werd vermeld, doch diens zoon, de heer M. K. Krepel. De voorzitter de heer L. J. Jonker was wegens fa milieomstandigheden verhinderd en had hem in verband hiermee ver zocht. Van overleg vooraf was geen spra ke. De korren van de mosselvissers zijn te vergelijken met een troep oli fanten, die op een stuk bezaaid land worden losgelaten. Spreker pleitte voor een zoete Gre velingen. Wordt de Grevelingen zoet dan kan naast aal of paling ook op snoekbaars worden gevist en kan men op de Grevelingen ook forellen kweken. „Steun de landbouworgani saties die strijden voor een zoete Gre velingen", aldus de heer Schot. Geen grotere opening in de Oosterschelde- dam dan 14000 m2. Onze mensen heb ben hun mosselbedrijf opgegeven omdat men een volledige afsluiting als vaststaand beschouwde. Een kommissie bestaande uit een verte genwoordiger van de Grevelingen vissers, een van de zeeuwse vereni ging, een van de hoofdorganisatie van aalvissers en van de sportvisse- rij zouden aan het werk moeten om met de Domeinen, de zaak van de mosselvisserij op de Grevelingen op nieuw te bezien. DEN HAAG, 3-3. Het Kamerlid H. van Rossum (SGP) heeft aan de mi nister van landbouw en visserij*vra- gen gesteld over de kontroverse tus sen de zeeuwse mosselkwekers en de aalvissers op het Grevelingenmeer. Flitsen uit het buitenland UKIAH. Een jongen van 14 jaar, die zeven jaar geleden werd ont voerd, is in het Californische plaatsje ukiah op 300 km van de plek waar hij indertijd verdween, teruggevonden. Sinds zijn ontvoering heeft de jongen bij zij ontvoerder gewoond, die hij „papa" noemde, de man is gear resteerd. ARAYAPRATHET. Hevige ge vechten zijn zondag uitgebarsten in het Phom Malai gebergte in Cambod ja, bij de grens met Thailand, zo is uit militaire bron in Bangkok verno men. De heer Van Rossum over het feit dat in de afgelopen week de mosselvis sers 60.000 tonnen mosselen uit de Grevelingen mochten weghalen, waardoor de aalvissers schade werd berokkend. Hij heeft voorts bedenkingen tegen de gevolgde procedure, waarbij door de Kamer voor de Binnenvisserij vergunning werd gegeven voor de tweedaagse visserij zonder dat de aalvissers daarin werden gekend. Belofte Hij herinnert aan de beloften aan de aalvissers (ex-mosselvissers) ge daan, bij hun overschakeling van mosselvisserij op aalvisserij, waar bij werd gezegd dat een zoete Greve lingen hun thuis water zou worden. Hij vindt het onjuist dat de aalvis sers geen beroep op de Kroon kunnen doen voor de aangerichte schade en wil van de bewindsman wettelijke maatregelen, dat de Kamer voor de Binnenvisserij in het vervolg alleen vergunningen zal kunnen afgeven, nadat de aalvissers daarover zijn ge hoord. ZIERIKZEE, 29-2. In de te Zierikzee gehouden vergade ring van beroepsaalvissers in Zuid West Nederland, wer den de bestuursleden J. B. M. Moorthamer en D. J. Nijs- sen herkozen. De voorzitter de heer W. K. Schot, Zierikzee, noemde in zijn openingsrede, waarin hij het 10-jarig bestaan van de vereniging naar voren bracht, 1979 een goed tot redelijk jaar voor de aalvisserij. In deze jaarrede bleek wel de onvre de van de voorzitter met een aantal zaken, de visserij betreffende, waarover geen overleg met het bestuur was gepleegd. Ook sekretaris V. Laban uit Tho- ren onder de Kamer voor de Binnen- len, noemde de uitkomsten van de visserij in 1979 beter van in 1978. De vereniging telt thans 42 leden, die per jaar f 100,— kontributie betalen. Oost er schelde In het inrichtings- en beheersplan voor de Oosterschelde zal rekening worden gehouden met de natuurbe scherming, de rekreatie en de visse rij. Zodra dit plan in concept klaar is, zal het advies aan het bestuur der vereniging worden toegezonden. Voor de aalvisserij zal men nauw samenwerken met de vereniging, zo heeft ir. Holstein van Direktie Visse rijen beloofd. Er zal in de toekomst in de Ooster schelde alleen naar aal mogen wor den gevist door volledige beroepsvis sers. Maar de sekretaris hoopte in zijn jaarverslag, dat te zijner tijd de Oosterschelde ook zal gaan resulte- visserij. In het Veerse Meer (2000 ha visserij) wordt tot nog toe, de binnen visserij niet in het beleid gekend. Moeilijkheden zijn daar ontstaan, met betrekking tot de westelijke ski baan. De belangen der rekreanten prevaleren boven die van de binnen- vissers. Glasaal Advertentie £-■©5 nfceriï Verkoopadressen in de Gouden Gids7 Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. 0^- in de Grevelingen werd 2500 kg glasaal uitgezet; in het Veerse Meer 400 kg. Ook de heer Laban pleitte voor een zoete Grevelingen; wordt de Grevelingen niet zoet, dan verwacht spreker het einde van de aalvisserij op dat meer, omdat anderen bezig zijn, hun belangen op dat meer te consolideren (oesterkwekers, mos selvissers). De schieraal liet als ge volg van het mooie najaarsweer lan ger op zich wachten dan anders, zo dat er problemen dreigden met het spui-regiem, die gelukkig tijdig kon den worden bijgesteld. Vernieling van fuiken en diefstal van fuiken en vis zijn nog steeds niet te onderschatten euvelen. De klan- destiene visserij met vaste vistuigen heeft een taai bestaan, ten nadele van de bona fide beroepsvissers. Binnenvisserijbeleid Drs. H. G. J. Bouquet, hoofd van de hoofdafdeling Sportvisserij en Be roepsvisserij van het ministerie van landbouw en visserij hield een cause rie over „Het Binnenvisserijbeleid". De heer H. Schot, voorzitter van de Grevelingenvissers, had een aantal vragen aan de heer Bouquet die door hem werden beantwoord. Besloten werd de heer J. de Vries, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor de Binnenvisserij uit Enkhuizen, tot erelid van de vereni ging te benoemen. De heer De Vries, als steeds op de vergaderingen van Zuid West Nederland aanwezig, werd dank gebracht voor het vele dat hij voor de binnenvisserij heeft tot stand gebracht. Een spiegel gemon teerd in een patrijspoort met aan de achterzijde (of voorzijde) een op schrift, waarop de dank van de afde ling Z.W.N. wordt vertolkt, werd hem als blijvend aandenken aange boden. De heer De Vries dankend voor de hem bewezen hulde wees op zijn voorganger en leermeester de heer Co Faddegon en was dankbaar dat hij alles had mogen doen. Tijdens de lunch hield voorzitter Joh. van den Bos (Zevibel) een tafelspeech. Voor het reisje naar de Viskwekerijen in Lelystad en het Visserijmuseum in Enkhuizen bestond grote belangstel ling. UTRECHT. Volgens een woord voerder van de FNV is het vrijwel ze ker dat dinsdagavond om kwart over acht NOS-technici het werk voor een half uur onderbreken. Dat betekent dat op beide netten gedurende dertig minuten geen programma's te zien zijn, aldus de woordvoerder. SCHIPHOL. De Israëlische Lucht vaartmaatschappij El Al voerde maandagavond haar eerste commeri- ciële passagiersvlucht Tel Aviv- Caïro-Tel Aviv uit. Dit heeft een woordvoerder van de El Al in Amsterdam maandag bekendge maakt. Flitsen uit het buitenland TEHERAN. Zeven leden van een extremistische Islamitische groepe ring, Forghan, zijn maandag in Tehe- ren terechtgesteld, zo meldde de Iraanse radio. PARAMARIBO. Als de regering Arron een aantal kleine wensen bin nen de Surinaamse krijgsmacht had verwezenlijkt, was het nooit tot een staatsgreep gekomen. Dat zegt reserve-majoor Wilfred Teixera (59), lid van de krijgsraad. MADRID. Een schilderij van de hand van de Spaanse Renaissance schilder El Greco, dat vorig jaar uit een museum in Spanje werd gesto len, is teruggevonden in een bagage- kluis op de luchthaven van Madrid. Verder zijn er 14 arrestaties verricht, zo heeft de Spaanse politie zondag bekendgemaakt. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 5 MAART NÈD. I: De VARA brengt vanmid dag weer een uitgebreid jeugdpro gramma, dat begint met de natuur- reeks Kijken met een camera, waarin de lens wordt gericht op Deense her ten en Italiaanse steenbokken. Voor ts Captain Caveman en Chiffy Kids, die een pannekoekwedstrijd houden. Barbapapa wordt gevolgd door de Finse tekenfilm Emily en de twee ling en de Tsjechische poppenfilm Boudewijn en Pietemei in de winter. Tot besluit In de dierentuin waar een bezoek wordt gebracht aan de wilde zwijnen en De film van ome Willem. Het avondprogfamma start met Van gewest tot gewest en Politieke partij en, waarin de VVD het woord voert. Kleur bekennen is de titel van een Engels televisiespel over een sukses- volle schrijver van detektives, die het feit dat hij homofiel is altijd voor zijn lezers verborgen heeft gehouden. Wanneer hij in een tijdschrift voor homofielen een artikel schrijft, komt hij voor het eerst openlijk voor zijn sexuele geaardheid uit, waardoor zijn hele leven een andere wending neemt. Alfred Brendel speelt vervol gens vier Impromptu's van Schubert, waarna de uitzending verder gaat met Den Haag vandaag, Panoramiek en Studio sport, waarin beelden zijn te zien van de kwartfinales van de Europa Cup. NED. II: In de derde aflevering van Kon Hesi baka: kom gauw terug gaan Georgien en Maryleen naar de Loekoeman om raad te vragen. Hun moeder heeft laten weten dat ze naar Nederland kunnen komen. De IKON- uitzending wordt gevolgde door Ken merk en Stichting socutera, waariri een filmpje is te zien van het Leger des Heils. Vervolgens de laatste edi tie van Veroncia totaal, gepresen teerd door Tom Collins. Hierin is on der meer een optreden te zien van de zangeres Margriet Markerink. In A man called Sloane wordt de titelheld gekonfronteerd met de vechtlustige Japanner Tanaka, die de dochter van een Zuidamerikaanse premier heeft ontvoerd, om diens carrière te blok keren. WOENSDAG 5 MAART NED. 1:10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven;15.30 Kijken met een camera; 16.00 Captain Caveman; 16.10 Chiffy Kids; 16.30 Barbapapa; 16.35 Emily en de tweeling16.50 Boudewijn en Pieternel; 16.58 In de dierentuin; 17.03 De film van ome Donderdag 6 maart, 20.2.7, Ned. 2: Een gelukkige hand. Een toneelspel met Guus Hermes en Mary Dresselhuys. Willem; 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Toerist.tips; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest; 19.50 Pol.part.; 20.00 Kleur bekennen; 21.10 Alfred Brendel speel; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Panoramiek; 22.40 Studio sport; 23.25 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.10 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Kon Hesi Baka; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 St. Socutera; 20.32 Veronica totaal; 22.11 A man called Sloane; 22.55 Agenda; 23.02 Teleac; 23.37 Nieuws. DONDERDAG 6 MAART NED. I: De uitzending wordt geo pend met Alleen op de wereld, geba seerd op het veelgelezen boek van Hector Malot, gevolgd door Doe-de- dance waarin Ratna en Marcel de Rijk de oriental-disco voordansen. Ik slik slikt u ook? is de titel van een dokumentaire door Ria Bremer over het gebruik van geneesmidde len in Nederland. Er wordt aandacht besteed aan de testen op proefdie ren, op het eigenmachtig doseren, op de effekten van verkeerd gebruik en op de vaak hoge prijzen van farma ceutische artikelen. Cees van Dron- gelen preséhteert vervolgens Jonge Advertentie HANDSCHOENEN MM &oifa DAM 9 ZIERIKZEE mensen op het concertpodium, waarin muziekwerken worden uitge voerd van de componisten Beetho ven, Pergolesi, Mendelssohn. De NOS zet het programma voort met Den Haag vandaag en het eerste deel van het tweeledige televisieportret van de Franse schrijver filosoof Jean Paul Sartre, onder de titel „Sartre over zichzelf. NED. II: In de vanavond uit te zen den aflevering van De Hulk heeft een vriend van David Banner dankzij een chemisch laboratorium een vreemde ziekte opgelopen. Wanneer David op zoek gaat naar tegengif raakt hij ook zelf besmet. Het jour naal wordt gevolgd door het to neelstuk Een gelukkige hand met in de hoofdrollen Guus Hermus en Ma ry Dresselhuys. De inhoud is gauw verteld, want het stuk handelt over twee oude mensen, die tijdens een spelletje kaart in een gesprek over ouderdom en eenzaamheid raken verwikkeld. Voorts Aktua TV en So ap. Jodie, Danny en Buck gaan de badkamer openbreken omdat Burt al anderhalve dag in bad zit. Wanneer Mary de badkamer even later bin nenkomt omdat ze Burt wil spreken, is hij van mening dat een goed gesprek alleen mogelijk is als Mary ook in bad gaat zitten. DONDERDAG 6 MAART NED. I: 10.25 Open school tijd; 13.00 Nieuws voor doven; 14.00 Schooltelevisie; 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Alleen op de wereld; 19.25 Doe-de-dance; 19.50 Ik slik20.35 Jonge men sen op het concertpodium; 21.37 Jour naal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Sartre over zichzelf; 00.05 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 De Hulk; 20.00 Journ.; 20.27 Een gelukkige hand; 22.10 Aktua T.V.; 23.00 Soap; 23.30 Nieuws. Terwijl ze er op drukte, hoorde ze lang en nadrukkelijk het scherpe be- lgeluid in de woning overgaan. Ze bleef met haar vinger op het knopje. Er werd licht aangedraaid. Meteen liet ze het knopje los. Ze hoorde ook een stem, van een man. Kennelijk boos. Nog een licht floepte aan, ditmaal boven haar hoofd. Een sleutel werd omgedraaid, de deur week. „Wat voor den donder heeft dat te betekenen, in het holst van de nacht... kon dat niet minderJantine, mijn God, kind, wat doe jij hiei?" Ze keek hem ernstig aan. „Zo, dus hier is je schuilhoek. Dat klopt dus ook. Het is dus allemaal waar, wat ze me verteld hebben". Ze keek naar de haastig omgegooide ochtendjas. Daaronders staken zijn blote benen, zijn voeten in pantoffels. Ze begreep: hij heeft er niets onder aan. „Wat kom je doen?" Is er iets met je moedei?" Ze ging er niet op in. „Dat is zeker wel een leuke afwisseling, he? Zo'n enkel keertje naar de BeemsterBlijf vannacht maar hier, oom Siem. Je ziet er zo moe uit... Zal ik het doen? Nou, vooruit laat ik me verleidenalle maal gemene doorgestoken kaarten. Welterusten, oom Siem.... En dan maar wachten, he tot die slome Jantine in slaap gevallen was, zodat jullie vrij spel hadden in bed, nietwaar? God, wat ben jij me verschrikkelijk tegengevallen... Ik hoorde wel eens geroddel over jou... Maar ik wilde het niet geloven. Je was altijd zo verduveld aardig voor ons, voor moeder en mij. En ik idioot, werd nog verliefd op je. Wat zul je me uitgelachen hebben.... God, wat ben jij een zeldzame smeer lap, zeg..." Siem Blazer is geschrokken. Hij is wel eens vaker ontmaskerd door een vrouw en hij heeft wel eens vaker een scène moeten doorstaan. Maar veel heeft hij er zich nooit van aangetrokken. Maar nu is hij wel een beetje ontzet. Nog altijd staat dat meisje daar en beschuldigt hem. Hij doet een paar passen in haar richting. Automatisch gaat ze eendezelfde afstand terug. Hun blikken boren in elkaar. Maar Jantine is niet bang. Integendeel, op dit moment veracht ze die man, die ze een etmaal tevoren nog hoogachtte en zelfs lief had. Dan gebeuren er een paar dingen snel op elkaar. In de deuropening verschijnt nu een vrouw, ook al in een haastig omgeslagen kimona. „Wat is er aan de hand, Siem?" „O, is dat je tegenwoordige liefje", zegt Jantine smalend. „Kijk jij maar uit; als hij genoeg van je gekregen heeft smijt hij je een eind heen en laat je als een vod liggen...." Nu is het voor Siem Blazer genoeg. Waarom kom Fannie hierheen? Waar om blijft ze niet in bed? Hij draait zich even naar haar toe en blaft „Bemoei je er niet mee; en ga naar binnen". Dan doet hij nog een pasje voorwaarts, met de bedoeling Jantine te grijpen. Hij wil geen schandaal in deze buurt Al wonen Door MAARTJE ZELDENRIJK zijn naaste buren tamelijk ver, in de stille nacht hoor je zo'n twistgesprek veel duidelijker. Maar het houten bordesje, waar hij bp stapt, is blijkbaar vermolmd. Met een luid gekraak begeeft het door zijn zware lichaam en zakt hij er door. Het is misschien veertig centimeter hoog; diep kan hij niet vallen, maar toen verliest hij zijn evenwicht en komt languit in het gras terecht. Het is een symbool, denkt Jantine. Ik heb hem zelf op dit voetstuk geplaatst, hem vereerd en als het ware aanbeden. In hem mijn toekomstige man gezien. Maar het voetstuk was allang vermol md. Nu is hij er doorgezakt. Niets is er meer van zijn glorie overgebleven. Daar ligt mijn vroegere held, languit in het gras. Ze smijt hem de sleutels van de Daf toe. „Hier, van je geschenk. Ik hoef hem niet meer, meneer de nachtkroegen- bezitter, o...." Snikkend van ellende draait ze zich om en rent weg. Intussen probeert de man vloekend overeind te komen. Zijn been zit half klem tussen de brokstuk ken van het.bordesje. In de bungalow is het meisje, bleek van schrik, enkele passen teruggetreden. Tot het tot haar door dringt, dat ook dit meisje iets met hem had. Dan snapt ze de betekenis van hetgeen ze zoeven uit de mond van de ander heeft gehoord: het is toch waar, wat ze van Siem Blazer hebben gezegd. (wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5